New Page 2

Na podlagi 39. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85 in 28/86), 37., 38. člena statuta občine Maribor-Ruše (MUV, št. 15/88) je skupščina občine Maribor-Ruše na 35. seji zbora združenega dela in na 32. seji krajevnih skupnosti dne 6. marca 1990 sprejela

 

ODLOK

O UREDITVENEM NAČRTU

POČITNIŠKEGA NASELJA GLAŽUTA

 

 

  1. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se sprejme ureditveni načrt počitniškega naselja Glažuta, ki ga je izdelal SGP Konstruktor, TOZD PTB Komunaprojekt Maribor, pod št. 205/41 v mesecu avgustu 1989.

 

2. člen

Ureditveni načrt vsebuje sestavine, ki prikazujejo pogoje za urbanistično oblikovanje, funkcionalne in oblikovalne rešitve objektov in naprav ter rešitve prometnega, energetskega vodovodnega in kanalizacijskega omrežja, omrežja zvez in drugih posegov v prostor.

 

3. člen

Ureditveni načrt vsebuje:

A.

Tekstualni del

 

B.

Grafični del

 

B.1.

Izsek iz dolgoročnega družbenega plana

M 1:5000

B.2.

Izsek iz srednjeročnega družbenega plana

M 1:2880

B.3.

Situacija širšega območja

M 1:5000

B.4.

Situacija katastra

M 1:2880

B.5.1.

Situacija obstoječega stanja in valorizacija

I. del

 

M 1:1000

B.5.2.

Situacija obstoječega stanja in valorizacija II. del

 

M 1:500

B.6.1.

Namenska raba površin I. del

M 1:500

B.6.2.

Namenska raba površin II. del

M 1:500

B. 7.1.

Situacija zazidave I. del

M 1:500

B.7.2.

Situacija zazidave II. del

M 1:500

B.8.1.

Situacija prostorske ureditve in ozelenitve I.del

 

M 1:500

B.8.2.

Situacija prostorske ureditve in ozelenitve II. del

 

M 1:500

B.9.1.

Situacija količbe cest, prometna ureditve, parcelacija I. del

 

M 1:500

B.9.2.

Situacija količbe cest, prometna ureditve, parcelacija II. del

 

M 1:500

B.9.3.

Vzdolžni profili dovozne ceste

M 1:500/50

B.10.1.

Količbena situacija objektov I.del

M 1:500

B.10.2.

Količbena situacija objektov II.del

M 1:500

 

 

 

4. člen

Območje ureditvenega načrta zajema naslednje parc. štev. v k.o. Lobnica del 539/1, 537/1, 537/2, 537/3, 535/22, 539/3, *15, del 623, 532/5, 16/1, 532/4, del 532, del 510/2, del 532/1, 532/6, 531/1, 530, 539/2, 531/2, 529/11 in *12.

 

II. FUNKCIJE OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGEGA POSEGA

 

5. člen

Območje ureditvenega načrta velikosti 2,4 ha je po dolgoročnem planu in srednjeročnem družbenem planu opredeljen kot počitniško turistična cona.

 

6. člen

Na ureditvenem območju je predvidena graditev devetih počitniških objektov s  skupno 34 bivalnimi enotami, zunanji videz se mora navezovati na tip Glažutarskega stanovanjskega oz. gospodarskega poslopja.

Sanirajo in obnovijo se tudi obstoječi objekti pod istimi pogoji kot novi.

 

 

IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE OBMOČJA

 

7. člen

Zaselek tvori devet hišic. Osem je zidanih v tipologiji stanovanjske hiše, ena je montažna, na fasadi v celoti obložena z lesom in oblikovana kot gospodarsko poslopje. Zidani objekti so gabarita 13,80x7,50 m etažnosti P+1+M, kjer je pritličje vkopano. Imajo dvokapno opečno streho z naklonom 45º. Montažni objekt je dimenzij 7,0x11,0 m, z dvokapno leseno skodlano streho. Etažnost je P'M. objekti so položeni v strmo brežino. Med njimi teče cesta. Trije objekti so nad cesto, šest pod njo. S ______ lego so definirani tudi glavni vhodi in fasade. Obstoječa objekta je potrebno adaptirati in jih nameniti za počitniško dejavnost. S tem se pridobi še dodatnih osem apartmajev. Pogoji arhitektonskega oblikovanja so enaki za adaptiranje kot novo zidane objekte.

Upoštevati je potrebno načela tradicionalne pohorske arhitekture.

Na obravnavanem področju se pod nižje ležečimi hišami uredi manjša rekreacijska površina – igrišče za potrebe počitniške dejavnosti. Za potrebe taborniške dejavnosti je namenjeno urejeno šotorišče na dveh jasah, ki sta z intenzivno zasaditvijo primerno zaključeni. Vse ostale dejavnosti so vezane na obstoječ dom tabornikov.

 

 

8. člen

Obstoječi Planinski dom Glažuta je možno dograditi oziroma adaptirati v obsegu kot je prikazano v priloženih grafičnih podlogah. S tem bo dosežena ureditev in povečanje spalnih kapacitet, ločitev točilnice od jedilnice, dograditev jedilnice, dograditev zunanje terase, dograditev sob za personal, povečanje shramb.

Nelegalno zgrajen objekt pred vhodom v dom je potrebno odstraniti.

Obstoječe objekte (garaža, paviljon, stolp) je potrebno estetsko obdelati.

Odstraniti je potrebno kontejner in podobne tujke. Zunanji prostori so že zasnovani (otroško igrišče, piknik prostor, športno igrišče) in jih je potrebno le primerno vzdrževati. Dodatna ponudba zaradi bližine drugih turističnih točk ni predvidena.

 

9. člen

Zunanji prostor naj se ureja enotno za ves zaselek. Tlakovane površine se naj obdelajo z avtohtonim materialom.

 

V. POGOJI ZA KOMUNALNO IN PROMETNO UREDITEV OBMOČJA

 

10. člen

prometno omrežje

obravnavano območje je poleti prometno dostopno po gozdnih cestah v smeri iz smeri Ruš, Pohorske vzpenjače in hotela Areh.

Pozimi je območje prometno nedostopno, saj vse dostopne ceste prečkajo obstoječa smučišča. Za zimski dostop je predvidena izgradnja nove gozdne ceste, ki bi speljana preko obravnavanega območja in se bo pod obstoječimi in predvidenimi smučišči priključila na obstoječo gozdno cesto proti Rušam. Za potrebe parkiranja se ob pribrežni strani predvidene ceste lahko uredi vzdolžno parkiranje osebnih vozil. Za potrebe obstoječega doma Glažute je potrebno urediti parking v neposredni bližini doma. Peš promet je predviden po urejeni poti.

 

 

11. člen

Vodna oskrba

Obstoječi objekti se oskrbujejo s pitno vodo iz dveh vodnjakov ob Cvirnovi domačiji, od koder sta napeljana dva cevovoda do obstoječega hleva in taborniške koče. Voda polni zunanja korita in nato prosto odteka po površini v bližnji potok. Količina je ocenjena na 7-8 l/min. Za celovito oskrbo obstoječih in predvidenih objektov in požarno zaščito vodni vir ne zadošča, zato je potrebno preveriti vodo v bližnjih potokih. Potrebno je zgraditi ustrezno zajetje in rezervoar ter položiti ustrezno sekundarno omrežje do posameznih objektov. Predvidena potrošnja 1,24 l/sec. s požarno vodo pa 11,24 l/sec.

 

 

12. člen

Odvod odpadnih vod

Obstoječi objekti imajo greznice, ki so neustrezne, puščajo in s tem onesnažujejo bližnji potok. Predvidi se izgradnja sekundarnega kanalskega sistema od skupne biološke čistilne naprave, ki odvaja prečiščene vode v bližnji potok. Biološka čistilna naprava mora biti primerno dimenzionirana (hidravlična obremenitev znaša 63 m3/dan ustreza 350 ES oziroma biološka obremenitev 23,8 kg PBK 5/dan).

Pogoji odvoda odpadnih voda veljajo za obstoječe in novo predvidene objekte. Vmesna varianta reševanja (etapna izgradnja), je lahko le nepretočna ustrezno dimenzionirana greznica (3 m3 na osebo), z odvozom odplak v primeru gradnja samo enega objekta. Obstoječi gostinski objekt mora imeti ustrezno dimenzioniran lovilec maščob pred izpustom odplak v kanalizacijo oziroma čistilno napravo.

 

13. člen

Električna energija

Obstoječi objekti se napajajo iz TP Ruška koča preko nizko napetostnega voda, ki poteka vzporedno z 20 kV daljnovodom. Priključna moč počitniške enote je 4kW (gospodinjski odjem in dopolnilno ogrevanje), kar skupno znaša 56 KW.

K tej moči je potrebno prišteti še 15 kW za obstoječe odjemalce. Za čistilno napravo, šotorišče in javno razsvetljavo pa še moči ni mogoče ugotoviti.

Za napajanje skupne moči bo potrebno zgraditi TP mora biti v centru obremenitve in mora biti dostopna s kamioni in delovnimi stroji.

Vključitev TP na 20 kV priključka 3x35 mm2 A1-Fe, dolžine cca 100 m.

 

14. člen

PTT omrežje

Telefonski priključek ima le obstoječi dom Glažuta. Za priključitev ostalih objektov je potrebno naročiti projete priključitve pri pristojni PTT organizaciji.

 

15. člen

Ogrevanje

Ogrevanje novo predvidenih objektov bo individualno s termoakumulacijskimi pečmi na električno energijo  in ogrevanje linčenih peči na drva.

 

16. člen

Komunalni odpadki

Za potrebne odlaganja komunalnih odpadkov je potrebno po objektih predvideti prostor za namestitev kesona za odpadke. Odvoz je potrebno organizirati v skladu z veljavnimi predpisi.

 

VI. ETAPE IZVAJANJA TER REŽIM IN ZAČASNA NAMEMBNOST ZEMLJIŠČ, KI SE NE ZAZIDAJO V PRVI FAZI

 

17. člen

Glede na obseg območja naj bo izgradnja počitniških kapacitet kompleksna. Etapnost predstavlja lahko izgradnja rekreacijske površine in šotorišča, širitve obstoječega počitniškega doma ter graditev nepretočne greznice pri eventuelni gradnji samo enega objekta. Do pričetka izgradnje se zemljišča uporabljajo v sedanje namene.

 

VII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

18. člen

investitor mora pred izdajo lokacijske odločbe pridobiti študijo o oskrbi s pitno vodo

 

VIII. KONČNE DOLOČBE

 

19. člen

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja medobčinska uprava inšpekcijskega nadzora Maribor-urbanistična inšpekcija.

 

20. člen

 

ureditveni načrt je stalno na vpogled občanom in drugim organom, organizacijam in skupnostim pri Mestnem komiteju za gradbene in komunalne zadeve v Mariboru, Prešernova 6, Občinskem komiteju za gradbene in komunalne zadeve Maribor-Ruše, Zavodu za urbanizem Maribor in Krajevni skupnosti Ruše.

 

21. člen

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 352-2/89

Ruše, 15. februarja 1990