New Page 2

 

Na podlagi 65. člena statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 34/95, 72/99 in 65/02) je Občinski svet občine Slovenska Bistrica na 5. redni seji dne 26. 5. 2003 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Slovenska Bistrica

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določajo pogoji, namen, upravičenci in postopek pri dodeljevanju sredstev za pospeševanje in razvoj podjetništva in malega gospodarstva v občini Slovenska Bistrica (v nadaljevanju: sredstva za razvoj).

 

 

2. člen

 

 

Sredstva za razvoj se zagotavljajo v proračunu Občine Slovenska Bistrica v višini, ki je določena z odlokom o proračunu Občine Slovenske Bistrice za posamezno leto.

 

Pomoč se dodeljuje v skladu z Uredbo Komisije (ES) 1998/2006 z dne 15. decembra 2006 o uporabi členov 87 in 88 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za državno pomoč »de minimis« (Uradni list EU L 379, 28. 12. 2006, str. 5–10).

 
 

Pomoč se dodeljuje v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, z dne 24. 12. 2013), ki se uporablja od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2020.

 
     

 

3. člen

 

 

Pomoč za razvoj lahko pridobijo samostojni podjetniki ter majhna in srednje velika podjetja s sedežem v Občini Slovenska Bistrica. Za ugotavljanje velikosti gospodarske družbe se uporablja veljavna opredelitev velikosti podjetij EU, ki velja za področje državnih pomoči (Uredba komisije (ES) št. 800/2008).

Investicija se mora izvajati na območju Občine Slovenska Bistrica.

Do sredstev pomoči niso upravičena podjetja iz sektorjev:

a) ribištva in ribogojstva,

b) premogovništva,

c) primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

d) pomoči, dodeljene podjetjem, ki delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:

i) če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

ii) če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce

Pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.

Pomoči ne bodo pogojene s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega in pomoči dodeljene podjetjem, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, ne bodo namenjene za nabavo vozil za cestni promet tovora.

Prav tako do sredstev po tem pravilniku niso upravičeni:

– podjetja v težavah (v postopku prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije),

– podjetja v težavah, ki dobivajo pomoč po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje.

Občina bo prejemnika obvestila, da je dobil pomoč v obliki pravila de minimis.

 

 

– v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji;

 

 

– so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje.

 

(1) Upravičenci do razvojnih sredstev iz tega pravilnika so:

– mikro in majhna enotna podjetja, ki izpolnjujejo pogoje v skladu z zakonodajo o gospodarskih družbah in drugih veljavnih predpisih s tega področja ali pa poslujejo kot samostojni podje­tniki posamezniki (pri samostojnih podjetnikih posameznikih se vsi pogoji za mikro in majhna podjetja smiselno upoštevajo),

– strokovna društva in združenja na področju podjetni­štva, ki so registrirana v skladu z zakonodajo o društvih.

(2) Izraz »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,

b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa dru­gega podjetja,

c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,

d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki nave­denega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk a) do d) tega odstavka preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

(3) Navedeni upravičenci morajo imeti sedež dejavnosti oziroma poslovno enoto v Občini Slovenska Bistrica, v kate­ri zaposluje najmanj 1 osebo s stalnim bivališčem v Občini Slovenska Bistrica. Če ima podjetje sedež dejavnosti izven Občine Slovenska Bistrica, lahko poda vlogo samo za ukrepe oziroma investicije, ki se nanašajo na poslovne enote v Občini Slovenska Bistrica.

(4) Do sredstev niso upravičena podjetja, ki:

a) so iz sektorjev:

– ribištva in akvakulture,

– primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

– predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:

– če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proi­zvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

– če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce,

b) nimajo poravnanih zapadlih obveznosti do Občine Slo­venska Bistrica ali do države,

c) so v skladu z določbami zakonodaje v postopku prene­hanja, v stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave ali postopku likvidacije,

d) prejemajo državno pomoč v skladu z Zakonom o po­moči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v te­žavah (Uradni list RS, št. 44/07 – uradno prečiščeno besedilo, 51/11, 39/13 in 56/13).

 

 

4. člen

 

 

Sredstva za razvoj in pomoč so upravičeni stroški, za katere se lahko dodeljuje pomoč, za podjetja in so namenjena za:

 

 

1. Stroški materialnih investicij:

 

 

a. stroški opreme in strojev,

 

 

b. stroški nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč ter izdelave projektne dokumentacije,

 

 

c. stroški nakupa, graditve in obnove poslovnih prostorov in objektov.

 

 

2. Stroške nematerialnih investicij:

 

 

a. stroški nakupa patentov, izumov, tehničnih izboljšav ter blagovnih znamk,

 

 

b. stroški investicij v sredstva in dejavnosti, ki bodo služila pospeševanju turizma in obrtništva.

 

 

3. Stroške svetovanja, usposabljanja in razširjanje znanja.

 

 

4. Stroške promocije in predstavitev na sejmih.

 

 

5. Stroške obratnih sredstev.  

 

5. člen

 

 

Sredstva se prednostno dodeljujejo prosilcem, ki poleg pogojev, ki jih določi poslovna banka, v večji meri izpolnjujejo naslednje kriterije:

 

 

– zagotavljajo nova delovna mesta,

 

 

– vlagajo na demografsko ogroženih območjih občine,

 

 

– vlagajo v dejavnosti, ki omogočajo razvoj turizma,

 

 

– vlagajo v deficitarne dejavnosti,

 

 

– vlagajo v dejavnosti, ki so energetsko varčne in ne onesnažujejo okolja,

 

 

– dopolnjujejo proizvodne programe ostalega gospodarstva v občini,

 

 

– vlagajo v razvoj obrtnih in osebnih storitev.

 

 

6. člen

 

 

Pri dodeljevanju pomoči imajo prednost projekti, ki še nimajo odobrene pomoči pri naslednjih institucijah:

 

 

– Sklad za regionalni razvoj in demografsko ogrožena področja,

 

 

– Javni sklad RS za razvoj malega gospodarstva,

 

 

– Garancijska shema Podravje.

 

 

7. člen

 

 

Intenzivnost pomoči: višina skupne dodeljene pomoči ne sme presegati 55% upravičenih stroškov investicije. V primeru, ko se investicija nahaja na območju, upravičenem do regionalne pomoči, se pomoč lahko dodeli do zgornje meje, določene v regionalni karti državnih pomoči, pod pogojem, da se investicija ohrani v regiji vsaj 5 let po zaključku investicije in prejemnik pomoči prispeva najmanj 25% vrednosti investicije iz lastnih sredstev, ki ne smejo vsebovati pomoči.

 

 

Sredstva po tem pravilniku se dodelijo za naslednje namene:

 

 

1. Materialne in nematerialne investicije in odpiranje novih delovnih mest za izvajanje investicij v višini do 50% upravičenih stroškov investicije.

 

 

Nova delovna mesta morajo biti odprta v treh letih po zaključku investicij, ob upoštevanju kriterijev iz 26. člena uredbe o namenih in pogojih za dodeljevanje državnih pomoči ter določitvi pristojnih ministrstev za upravljanje posameznih shem državnih pomoči ter biti ohranjena najmanj 2 leti.

 

 

2. Svetovalne storitve, usposabljanja in razširjanje znanja v višini do 50% upravičenih stroškov.

 

3. Pri dodelitvi pomoči za razvoj se ne sme preseči zgornja meja intenzivnosti ne glede na to, iz katerih javnih virov (sredstva občinskega proračuna, državnega proračuna ali sredstva Evropske unije) je pomoč dodeljena.

Finančna sredstva se dodeljujejo po pravilu »de minimis«, kar pomeni, da skupna pomoč »de minimis«, dodeljena kateremu koli upravičencu, ne sme presegati 200.000 € v katerem koli obdobju treh proračunskih let. Skupna pomoč »de minimis«, dodeljena kateremu koli podjetju, ki deluje v cestnoprometnem sektorju, ne sme presegati 100.000 € v katerem koli obdobju treh proračunskih let. Ti meji se uporabljata ne glede na to, iz katerih virov (sredstva občinskega proračuna, javna sredstva Republike Slovenije ali EU) je pomoč dodeljena

 

 

Skupna višina vseh prejetih pomoči iz proračuna Republike Slovenije in proračunov lokalnih skupnosti ne sme preseči zgornje meje pomoči, določene v uredbi o namenih in pogojih za dodeljevanje državnih pomoči ter določitvi pristojnih ministrstev za upravljanje posameznih shem državne pomoči.

 

 

Kolikor ni prosilcev za vsa sredstva je rok odprt do porabe sredstev, komisija, ki je ustanovljena v ta namen oziroma javni zavod, pa enkrat mesečno obravnava prispele vloge.

 

Skupni znesek pomoči de minimis, dodeljen enotnemu podjetju ne sme presegati 200.000,00 EUR v kateremkoli obdo­bju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije (v primeru podjetij, ki delujejo v komer­cialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR).

Upošteva se pravilo kumulacije pri državnih pomočeh. Zgornje meje pomoči veljajo za celotno pomoč, kadar je dode­ljena enotnemu podjetju po več shemah hkrati ali v kombinaciji z individualno pomočjo. Najvišji znesek pri naložbah ne sme pre­segati zgornje meje skupno 500.000,00 EUR v treh proračunskih letih, ne glede na obliko ali namen pomoči ter ne glede na to, ali prihaja iz lokalnih, regionalnih, državnih virov ali virov Skupnosti.

Pomoč ne sme biti namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z usta­novitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo. Pomoč ne sme biti po­gojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.

Pomoč ne sme biti namenjena za nakup transportnih sred­stev, ki so namenjena prevozu oseb in tovora v cestnem prometu.

Upravičenci lahko pridobijo sredstva na podlagi tega pra­vilnika le pod pogojem, da za isti namen niso prejeli lokalnih, regionalnih, državnih ali mednarodnih javnih virov.

 

 

8. člen

 

 

Instrumenti pomoči so dotacije in subvencioniranje obrestne mere.

 

     

 

9. člen

 

 

Upravičenec mora ob prijavi na razpis (izjava) navesti, pri katerih dajalcih pomoči in v kakšnem znesku kandidira oziroma je kandidiral za dodelitev pomoči po pravilu »de minimis« v tekočem koledarskem letu.

Prosilec mora ob prijavi na javni razpis predložiti izjavo, da za iste upravičene stroške ne prejema pomoči po drugih predpisih oziroma da s predvidenim zneskom pomoči »de minimis« niso presežene predpisane intenzivnosti.

 

 

Dodeljena sredstva oziroma oprostitve morajo biti izkazana kot nujna za obstoj in razvoj podjetja.

 

Dajalec pomoči mora od prejemnika pomoči pred dode­litvijo sredstev pridobiti:

– pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega pravilnika ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,

– pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomo­čeh za iste upravičene stroške,

– pisno izjavo o vseh drugih že prejetih (ali zaprošenih) državnih pomočeh, ki jih je podjetje prejelo na podlagi tega pravilnika ali drugih uredb v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,

– zagotovilo, da z dodeljenim zneskom pomoči de mi­nimis, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih.

Dajalec pomoči mora pisno obvestiti prejemnika:

– da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24. 12. 2013) in

– o znesku de minimis pomoči.

Dajalec pomoči mora hraniti evidence o individualni po­moči de minimis 10 let od dneva dodelitve pomoči.

 

 

10. člen

 

 

Sredstva se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa in po programu razvoja malega gospodarstva v Občini Slovenska Bistrica za tekoče leto, ki ga vsako leto sprejme Občina Slovenska Bistrica v odloku o proračunu občine.

 

 

11. člen

 

 

Javni razpis mora vsebovati:

 

 

– skupni znesek sredstev namenjenih razvoju malega gospodarstva,

 

 

– namene, za katere se dodeljujejo sredstva za razvoj,

 

 

– navedbo upravičencev, ki lahko zaprosijo za sredstva,

 

 

– prednostne kriterije za dodelitev sredstev,

 

 

– doba vračanja posojila,

 

 

– višina obrestne mere, oziroma višino subvencioniranja obrestne mere,

 

 

– zgornjo mejo višine posojila,

 

 

– navedbo dokumentacije, ki jo mora prosilec priložiti vlogi,

 

 

– rok za vložitev vlog, ki ne sme biti krajši od 15 dni od dneva objave razpisa,

 

 

– naslov na katerega se pošiljajo vloge,

 

 

– rok, v katerem bo sklep o dodelitvi sredstev poslan prosilcem, ki ne sme biti daljši od 30 dni.

 

 

12. člen

 

 

Sklep o dodelitvi sredstev sprejme komisija. Komisijo za razdelitev sredstev imenuje župan v sestavi predstavnikov občine, banke in predstavnika enot malega gospodarstva.

 

 

13. člen

 

 

Prijave z zahtevano dokumentacijo pošljejo prosilci na Občino Slovenska Bistrica ali na ustrezno banko. Prijava mora biti opremljena s točno navedbo javnega razpisa, na katerega se nanaša. Vloga mora biti dostavljena v roku, ki je določen v objavi javnega razpisa.

 

 

14. člen

 

 

Postopek odpiranja vlog za dodelitev sredstev vodi komisija, ki jo imenuje župan. O odpiranju vlog in dodelitvi sredstev komisija vodi zapisnik, ki ga podpišejo vsi člani komisije. Komisija v roku 8 dni od odpiranja vlog pisno pozove tiste prosilce, katerih vloge niso popolne, da jih v roku 8 dni dopolnijo. Nepopolne vloge, ki jih prosilec v navedenem roku ni dopolnil se zavržejo.

 

 

Popolne vloge komisija pregleda, jih oceni na podlagi pogojev in meril, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji ter sprejme odločitev o dodelitvi oziroma zavrnitvi dodelitve sredstev.

 

 

Način opravljanja strokovnih in administrativno-tehničnih del v zvezi s sprejemanjem vlog, odobritvijo sredstev, nadzorom namenske porabe, izvajanjem določb posojilne pogodbe, spremljanjem odplačil in izterjavo dogovorita Občina Slovenska Bistrica oziroma pristojni javni zavod in banka v pogodbi o sodelovanju.

 

 

15. člen

 

 

Sklep o dodelitvi oziroma zavrnitvi dodelitve sredstev za pospeševanje razvoja malega gospodarstva mora biti prosilcem vročen.

 

 

16. člen

 

 

Na odločitev komisije je v roku 8 dni od prejema sklepa možna pritožba, ki se vloži pri županu.

 

 

17. člen

 

 

Sklepanje in izvajanje posojilnih pogodb poteka pri banki, s katero Občina Slovenska Bistrica oziroma pristojni javni zavod sklene ustrezno pogodbo.

 

 

18. člen

 

 

Posojilna pogodba, sklenjena med banko in posojilojemalcem v skladu s tem pravilniku, vsebuje poleg bančnih določb še naslednje:

 

 

– obveznost posojilojemalca, da bo posojilo porabil namensko,

 

 

– rok za začetek poslovanja, če obratovalnica ali podjetje še ne posluje,

 

 

– obveznost, da posojilojemalec v primeru, če ne izpolni obveznosti iz posojilne pogodbe takoj vrne neplačani del posojila in obresti v višini zakonskih zamudnih obresti,

 

 

– določbo glede zavarovanja kredita,

 

 

– mehanizme nadzora in pravico Občine Slovenka Bistrica oziroma pristojnega javnega zavoda ali banke, ki je prispevala sredstva za razvoj, do nadzora namenske porabe in izvajanja določb pogodbe posojilodajalca.

 

 

19. člen

 

 

Posojilojemalec črpa posojilo v skladu s posojilno pogodbo. Posojilo se vrača v obrokih, katerih zapadlost in višina je določena v posojilni pogodbi.

 

 

20. člen

 

 

Namensko porabo sredstev pridobljenih po tem pravilniku in izpolnjevanje obveznosti iz posojilne pogodbe preverjata Občinska uprava občine Slovenska Bistrica oziroma pristojni javni zavod in banka, ki prispeva sredstva za razvoj. Če se ugotovi nenamenska poraba sredstev, se uporabi določba tretje alinee 18. člena tega pravilnika.

 

 

21. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

 

 

 

 

Št. 10/032-01/5-6/2003

 

 

Slovenska Bistrica, dne 26. maja 2003.

 

 

Župan

Občine Slovenska Bistrica

dr. Ivan Žagar l.r.

 

 

 

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Slovenska Bistrica (Uradni list Republike Slovenije, št. 53/2011) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

     

 

6. člen

 

  Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.  
     

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Slovenska Bistrica (Uradni list Republike Slovenije, št. 34/2015) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:  
     
 

5. člen

 
  Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.