New Page 2

 

Na podlagi 12. in 27. člena Zakona o urejanju prostora ( Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03), 16. člena Statuta Občine Komenda ( Uradni list RS, št. 37/99, 83/99 ter Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 01/2001 ) ter predhodno izvedene prve prostorske konference je župan občine Komenda, dne 08. 04. 2005 sprejel

 

 

PROGRAM PRIPRAVE SPREMEMB IN DOPOLNITEV LOKACIJSKEGA NAČRTA OBMOČJA KO 13 GMAJNICA

 

 

I. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO LOKACIJSKEGA NAČRTA

 

 

1. člen

 

 

(1.1.) S tem programom se podrobneje oceni stanje, razlogi in ugotovi pravna podlaga za pripravo sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica, predmet in programska izhodišča, okvirno območje izvedbenega prostorskega akta, nosilce urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter druge udeležence, ki bodo sodelovali pri pripravi lokacijskega načrta, seznam potrebnih strokovnih podlag, način pridobitve strokovnih rešitev, navedbo in način pridobitve geodetskih podlag, roke za pripravo izvedbenega prostorskega akta in njegovih posameznih faz, vključno z rokom za pripravo smernic za načrtovanje ter obveznosti v zvezi s financiranjem lokacijskega načrta.

 

 

Pripravljavec oziroma naročnik postopka sprememb in dopolnitev je za načrtovalca - izdelovalca LN izbral podjetje Arhitektura, d. o. o., Mala čolnarska 9a, Ljubljana. Izbrani načrtovalec LN je registriran za opravljanje tehnično strokovnih nalog v zvezi z urbanističnim načrtovanjem.

 

 

(1.2.) Ureditev območja KO 13 Gmajnica je v ospredju urejanja prostora že dalj časa. Z namenom stanovanjske gradnje je bila v planske akte lokalne skupnosti vnešena že pred desetletji. Za obravnavano območje je sprejet Odlok o lokacijskem načrtu območja KO 13 Gmajnica ( Uradne objave GOK št. 06/04 ), ki predvideva pozidavo na približno polovici celotne površine. S spremembami in dopolnitvami bo območje predvidoma v celoti izkoriščeno za planirano funkcijo ob upoštevanju obstoječih naravnih danosti.

 

 

(1.3.) Pravna podlaga priprave lokacijskega načrta je veljavna zakonodaja, Zakon o urejanju prostora ( Ur. list RS, št. 110/02 in 8/03 ) ter sprejet Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Kamnik za obdobje 1986 - 2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Kamnik za obdobje 1986 - 1990 – dopolnitev v letu 2003 za območje občine Komenda ( Uradne objave GOK št. 12/03 ).

 

 

II. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠČA SPREMEMB IN DOPOLNITEV LOKACIJSKEGA NAČRTA KO 13 GMAJNICA

 

 

2. člen

 

 

(2.1.) Predmet lokacijskega načrta je oblikovanje meril, pogojev in ukrepov za realizacijo sprememb in dopolnitev stanovanjske gradnje na območju KO 13 Gmajnica in priprava prostorskih rešitev, na podlagi katerih bo možna kvalitetna umestitev načrtovanih programov na obravnavano območje.

 

 

(2.2.) Programska izhodišča za pripravo lokacijskega načrta so bila podana na prvi prostorski konferenci, ki je bila dne 15. 12. 2004 v prostorih Osnovne šola Moste.

 

 

III. OBMOČJE LOKACIJSKEGA NAČRTA

 

 

3. člen

 

 

(3.1.) Meja območja lokacijskega načrta KO 13 Gmajnica je določena z grafičnim delom sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Kamnik za obdobje 1986 – 2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Kamnik za obdobje 1986 – 1990 – dopolnitev v letu 2003. Območje je s severne in vzhodne strani omejeno s strnjeno stanovanjsko pozidavo, z juga s prometnico, ki poteka iz naselja Križ, na zahodu pa s prometnico iz naselja Podboršt oziroma vodotokom Pšato.

 

 

IV. NOSILCI UREJANJA PROSTORA, KI DAJEJO SMERNICE IN MNENJA TER DRUGI UDELEŽENCI, KI SODELUJEJO PRI PRIPRAVI LOKACIJSKEGA NAČRTA

 

 

4. člen

 

 

(4.1.) Občina Komenda je kot pripravljavec izvedbenega prostorskega akta sklicala in vodila prostorsko konferenco pred sprejemom programa priprave. Na prostorsko konferenco so bili preko sredstva javnega obveščanja vabljeni zainteresirani predstavniki lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti z namenom pridobitve in uskladitve priporočil, usmeritev in njihovih legitimnih interesov. Priporočila prostorske konference bodo priložena gradivu lokacijskega načrta, ko bo ta posredovan v sprejem.

 

 

(4.2.) Poleg udeležencev, ki sodelujejo na prostorski konferenci, so v pripravo sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica vključeni nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja.

 

 

(4.2.a)Po sprejemu tega programa priprave bo pripravljalec pozval nosilce urejanja prostora, da v skladu z 29. členom Zakona o urejanju prostora v tridesetih dneh podajo smernice, za načrtovanje; hkrati s pozivom bo nosilcem urejanja prostora posredovan tudi program priprave. Pristojni nosilci urejanja prostora so:

 

 

(4.2.1.) Elektro Ljubljana, PE Ljubljana okolica, Slovenska 58, 1516 Ljubljana

 

 

(4.2.2.) Telekom Slovenije, PE Ljubljana, Stegne 19, 1547 Ljubljana

 

 

(4.2.3.) Občina Komenda, Zajčeva cesta 23, 1218 Komenda

 

 

(4.2.4.) Komunalno podjetje Kamnik, Cankarjeva cesta 11, 1240 Kamnik

 

 

(4.2.5.) Ministrstvo za zdravje, ZIRS,OE Ljubljana, Izpostava Domžale3, Ljubljanska 36, 1230 Domžale

 

 

(4.2.6.) Ministrstvo za obrambo RS (dve vlogi):

 

 

- Sektor za civilno obrambo, Kardeljeva pl. 25, 1000 Ljubljana

 

 

- Inšpekcija za VPNDN, Kardeljeva pl. 26, 10000 Ljubljana

 

 

(4.2.7.) Ministrstvo za okolje, prostor, Agencija RS za okolje (tri vloge):

 

 

- Sektor za vode, Einspielerjeva 6, 1000 Ljubljana,

 

 

- Sektor za varstvo okolja, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana,

 

 

- Sektor za varstvo narave, Vojkova 52, 1000 Ljubljana

 

 

(4.2.8.) Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Tomšičeva ulica 7, 4000 Kranj

 

 

(4.2.9.) Ministrstvo za promet, Uprava RS za civilno letalstvo, Kotnikova 19a, Ljubljana.

 

 

Če bi se med postopkom utemeljeno ugotovilo, da je potrebno v postopek vključiti dodatne nosilce urejanja prostora, pripravljavec oziroma naročnik pozove tudi njih. Če nosilca urejanja prostora ne odgovori v tridesetih dneh po prejemu vloge, se šteje, da nima smernic, ki bi jih bilo treba upoštevati.

 

 

Pri pripravi tega izvedbenega prostorskega akta so dovoljena tudi odstopanja od danih smernic, če so ta odstopanja v okviru zakona in osnovnih usmeritev iz smernic ter utemeljena z mnenjem druge strokovne institucije.

 

 

(4.2.b) Na osnovi programskih izhodišč in usmeritev prve prostorske konference in na podlagi pridobljenih smernic bo načrtovalec za javno razgrnitev pripravil predlog sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica. Občina Komenda kot pripravljavec IPA bo najmanj štirinajst dni pred javno razgrnitvijo organizirala drugo prostorsko konferenco na kateri bo zainteresirane seznanila, kako so bila upoštevana priporočila s prve konference. Po opravljeni drugi prostorski konferenci bo župan posredoval dokument v javno razgrnitev in javno obravnavo, Občinski svet pa bo obravnaval in sprejel odlok o spremembah in dopolnitvah lokacijskega načrta v prvi obravnavi.

 

 

(4.2.c) Po javni razgrnitvi in javni obravnavi bo pripravljalec dopolnil izvedbeni prostorski akt s stališči do pripomb in predlogov, danih v času javne razgrnitve in javne obravnave ter pozval prej navedene nosilce urejanja prostora, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica. Hkrati s pozivom jim bo poslal tudi tisti del dopolnjenega lokacijskega načrta, ki se nanaša na zadeve iz njihove pristojnosti. V mnenjih nosilci urejanja prostora ugotovijo, če je pripravljalec pri pripravi izvedbenega prostorskega akta upošteval njihove smernice, oziroma, če so rešitve v primerih iz tretjega odstavka 29. člena ZUreP-1 v skladu z zahtevami veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov ter v okviru osnovnih usmeritev danih smernic. V mnenjih nosilci urejanja prostora ne morejo postavljati novih ali drugačnih pogojev od tistih, ki so jih podali v smernicah. Če nosilec urejanja prostora ne odgovori v tridesetih dneh od prejema vloge, se šteje, da na predvideno prostorsko ureditev nima pripomb. Če nosilec urejanja prostora ugotovi, da predlagana prostorska ureditev ni skladna z njegovimi smernicami in odreče pozitivno mnenje, mora svojo odločitev utemeljiti z navedbo konkretnega neskladja v načrtovani prostorski ureditvi z zahtevami iz smernic. Če nosilec urejanja prostora svoje odločitve ne utemelji, pripravljalec njegovo odločitve ni doložan upoštevati.

 

 

V. STROKOVNE PODLAGE

 

 

5. člen

 

 

(5.51.)Spremembe in dopolnitve lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica se izdelajo na podlagi strokovnih podlag in sicer:

 

 

(5.1.1.) povzetkov in usmeritev veljavnih planskih aktov občine Komenda;

 

 

(5.1.2.) strokovnih podlag, ki so bile izdelane v okviru priprave planskih aktov občine;

 

 

(5.1.3.) temeljnega geodetskega elaborata in elaborata listin za identifikacijo posestnega stanja;

 

 

(5.1.4.) smernic pristojnih nosilcev urejanja prostora;

 

 

(5.1.5.) meritev ničelnih stanj;

 

 

(5.1.6.) podatkov o geoloških in hidroloških stanjih terena;

 

 

(5.1.7.) idejnih rešitev prometne, komunalne, energetske ter ostale infrastrukture, omrežij in naprav v in do (iz) območja;

 

 

(5.1.8.) Programskih rešitev sklopov objektov ter medsebojnih odvisnosti.

 

 

Za območje sprememb in dopolnitev KO 13 Gmajnica se pripravi tudi program opremljanja zemljišč za gradnjo, ki je priloga lokacijskega načrta.

 

 

(5.2.) Če bi se med postopkom priprave lokacijskega načrta ugotovilo, da je utemeljeno potrebno izdelati dodatne strokovne podlage, se te pripravijo med postopkom.

 

 

VI. NAČIN PRIDOBITVE STROKOVNIH REŠITEV

 

 

6. člen

 

 

(6.1.) Strokovne rešitve prostorskih ureditev ter ostale strokovne podlage pripravijo pooblaščeni izbrani izvajalci.

 

 

(6.2.) Če se predlog sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica na podlagi stališč do pripomb in predlogov z javne razgrnitve in javne obravnave tako spremeni, da nove rešitve ne bi bile več skladne s programskimi izhodišči tega programa priprave, se ga ponovno razgrne in obravnava. Če se v ponovnem postopku obravnavajo le v prvi javni razgrnitvi in obravnavi predlagane spremembe, je rok za razgrnitev 10 dni. O času in kraju javne razgrnitve in obravnave ter o vsebini bo v takem primeru javnost obveščena najkasneje sedem dni pred javno razgrnitvijo. Ponovna javna razgrnitev in obravnava je dovoljena največ dvakrat.

 

 

VII. NAVEDBA IN NAČIN PRIDOBITVE GEODETSKIH PODLAG

 

 

7. člen

 

 

(7.1.) Za območje sprememb in dopolnitev KO 13 Gmajnica bodo izdelani temeljni geodetski elaborat ter elaborat listin za identifikacijo posestnega stanja. Izvajalca v soglasju s pripravljalcem izbere naročnik.

 

 

VIII. ROKI

 

 

8. člen

 

 

Roki posameznih faz idelave lokacijskega načrta z opisom bistvenih aktivnosti so sledeči:

 

 

(8.1.) Prva prostorska konferenca ( december 2003 ).

 

 

Prva prostorska konferenca, ki jo je sklical pripravljavec, je bila izvedena z namenom pridobitve in uskladitve priporočil, usmeritev in ligitimnih interesov lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta. Prva prostorska konferenca je bila izvedena najmanj osem dni pred sprejemom programa priprave, to je dne 15. 12. 2004.

 

 

(8.2.) Program priprave ( april 2005 ).

 

 

S tem programom priprave se opredelijo vsebina in obseg izdelave sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta, postopek, roki priprave, seznam pristojnih nosilcev urejanja prostora, seznam posebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve ter obveznosti v zvezi s financiranjem. Program priprave je sprejel župan in se objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda.

 

 

(8.3.) Pridobitev smernic za načrtovanje ( april, maj 2005 ).

 

 

Pripravljavec (po njegovem pooblastilu lahko tudi naročnik ali načrtovalec) takoj po sprejemu programa priprave pozove pristojne nosilce urejanja prostora, ki so navedeni v programu priprave, da v tridesetih dneh podajo svoje smernice za načrtovanje. K pozivu se predloži program priprave ter planska izhodišča.

 

 

(8.4.) Priprava predloga lokacijskega načrta ( maj, junij 2005).

 

 

Na osnovi pridobljenih smernic, strokovnih podlag in usmeritev iz 1. prostorske konference načrtovalec izdela predlog prostorskega akta.

 

 

(8.5.) Druga prostorska konferenca ( junij 2005 ).

 

 

Najmanj štirinajst dni pred sprejetjem sklepa o javni razgrnitvi predloga sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta pripravljavec izvede drugo prostorsko konferenco, na kateri se ugotovi, če so priporočila s prve prostorske konference upoštevana v pripravljenem predlogu.

 

 

(8.6.) Javna razgrnitev in javna obravnava ( junij, julij 2005 ).

 

 

Po sprejetju sklepa Župana Občine Komenda o javni razgrnitvi se predlog lokacijskega načrta javno razgrne za obdobje 30 dni. Sklep o tem mora biti objavljen v uradnem glasilu najmanj en teden pred pričetkom javne razgrnitve. Lastnike prizadetih zemljišč naročnik pisno ali z javnim naznanilom obvesti o javni razgrnitvi in javni obravnavi .

 

 

Med javno razgrnitvijo se opravi javna obravnava. Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko v tem času in na javni obravnavi dajo pripombe k predlogu. V tem času Občinski svet Občine Komenda prvič obravnava odlok o spremembah in dopolnitvah lokacijskega načrta. Po končani javni razgrnitvi župan v sodelovanju s strokovnimi službami, naročnikom in načrtovalcem sprejme stališča do pripomb in predlogov ( julij, avgust 2005 ).

 

 

(8.7.) Izdelava dopolnjenega predloga sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta ( avgust 2005 ).

 

 

Na osnovi sprejetih stališč načrtovalec izdela dopolnjen predlog sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica.

 

 

(8.8.) Pridobitev mnenj na dopolnjen predlog ( avgust, september 2005 ).

 

 

Pripravljavec ( po njegovem pooblastilu lahko tudi naročnik ali načrtovalec ) pozove pristojne nosilce urejanja prostora, da izdajo mnenja k dopolnjenemu predlogu in preverijo, če so bile pri pripravi lokacijskega načrta upoštevane njihove smernice.

 

 

(8.9.) Sprejem odloka ( oktober 2005).

 

 

Na predlog župana Občinski svet sprejme odlok o spremembah in dopolnitvah lokacijskega načrta območja KO 13 Gmajnica.

 

 

(8.10.) Priprava strokovnih podlag.

 

 

Med pridobivanjam smernic pripravljavec ( po njegovem pooblastilu lahko tudi naročnik oziroma načrtovalec ) koordinira pripravo strokovnih podlag, ki so potrebne za pripravo predloga sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta, v času od javne razgrnitve do priprave dopolnjenega predloga pa pripravo preostalih strokovnih podlag, ki so potrebne za posredovanje kvalitetno pripravljenega dopolnjenega predloga sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta v mnenja pristojnim nosilcem urejanja prostora.

 

 

(8.11.) Roki za pripavo smernic in mnenj ter možna odstopanja.

 

 

Roki posameznih faz se lahko spremenijo ob časovnem zamiku začetka postopka ( prostorska konferenca, idejne oz. programske rešitve… ) in v primeru drugače planiranih aktivnosti občinskega sveta ali ob potrebni ponovni javni razgrnitvi in javni obravnavi.

 

 

Rok za pripravo smernic in mnenj nosilcev urejanja prostora je 30 dni od prejema poziva in gradiv, ki se nanašajo na zadeve iz njihove pristojnosti.

 

 

IX. OBVEZNOSTI V ZVEZI S FINANCIRANJEM

 

 

9. člen

 

 

(9.1.) Pripravljavec sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta je Občina Komenda, naročnik in plačnik vseh potrebnih aktivnosti s tem v zvezi pa je podjetje GRADINA, d. o. o., Koblarjeva 34, 1000 Ljubljana.

 

 

X. DOLOČITEV OBJAVE

 

 

10. člen

 

 

Program priprave, ki je sprejet po sklicu prve prostorske konference, se objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda in začne veljati z dnem objave.

 

 

Številka: 35005-0002/2004

 

 

Komenda, 08. 04. 2005

 

 

Župan Občine Komenda:

 

 

Tomaž DROLEC, l. r.