New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 - odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18 ), 15., 43., 99. in 100.a člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07 – popr., 41/07 – popr., 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 57/12, 39/16, 52/16 – ZPPreb-1, 15/17 – DZ, 29/17, 54/17, 21/18 – ZNOrg in 31/18 – ZOA-A),  6. člena Pravilnika o standardih in normativih socialno varstvenih storitev (Uradni list RS, št. 45/10, 28/11, 104/11, 111/13, 102/15, 76/17), Pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev (Uradni list RS, št. 87/06, 127/06, 8/07, 51/08, 5/09, 6/12), 28. člena Uredbe o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev (Uradni list RS, št. 110/04, 124/04, 114/06, 62/10, 40/11, 99/13, 42/15) ter 16. člena Statuta Občine Velike Lašče, (Uradno glasilo Občine Velike Lašče, št. 2/06 in 06/13) je Občinski svet Občine Velike Lašče na 3. seji dne 21. februarja 2019 sprejel

 

O D L O K

o organiziranju in izvajanju socialno varstvene storitve pomoči na domu v Občini Velike Lašče

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

 

S tem odlokom se ureja organizacija, način in oblika izvajanja javne službe socialne oskrbe na domu, upravičence do socialne oskrbe na domu, vrsto in obseg storitev, postopke uveljavljanja pravice, izvajalce storitev, cene in način plačila ter oprostitve plačil.

 

2. člen

 

Pomoč na domu obsega socialno oskrbo za upravičence v primeru invalidnosti, starosti ter drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu v zavodu ali v drugi organizirani obliki varstva.

 

3. člen

 

Javna služba na območju Občine Velike Lašče se lahko izvaja na naslednje načine:

– s sklenitvijo neposredne pogodbe o izvajanju javne službe z javnim socialno varstvenim zavodom, ki izpolnjuje zakonske pogoje za opravljanje socialne oskrbe na domu,

– z ustanovitvijo javnega zavoda, ki bo izvajalo storitev socialne oskrbe na domu,

– s podelitvijo koncesije pravni ali fizični osebi, ki izpolnjuje pogoje po zakonu in na podlagi zakona izdanih izvršilnih predpisih, na javnem razpisu.

 

II. VRSTA IN OBSEG STORITEV

 

4. člen

 

 Socialna oskrba na domu obsega naslednje sklope storitev:
– pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, kamor sodijo naslednja opravila: pomoč pri oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega osebnih ortopedskih pripomočkov;
– gospodinjsko pomoč, kamor sodijo naslednja opravila: prinašanje enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora;
– pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, kamor sodijo naslednja opravila: vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.
Upravičenec je upravičen do pomoči na domu, če potrebuje najmanj dve opravili iz dveh različnih sklopov opravil iz prejšnjega odstavka.
Obseg posameznih vrst storitev glede na potrebe uporabnika določi strokovni delavec izvajalca, ki primer obravnava.

 

III. UPRAVIČENCI DO STORITVE

 

5. člen

 

Upravičenci do socialne oskrbe pomoči na domu so osebe s stalnim prebivališčem v Občini Velike Lašče, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo drugega ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko funkcionirajo v znanem bivalnem okolju tako, da jim za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.

Pod pogoji iz prejšnjega odstavka so upravičenci:

– osebe stare nad 65 let, ki so zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, nesposobne za povsem samostojno življenje;

– osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu;

– druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nege za opravljanje večine življenjskih funkcij;

– kronično bolne in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje;

– hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.

 

IV. POSTOPEK UVELJAVITVE PRAVICE

 

6. člen

 

Socialna oskrba na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči, pri kateri sodelujejo strokovni delavec, strokovni sodelavec, neposredni izvajalec oskrbe, upravičenec ter ključni ali odgovorni družinski člani.
Storitev se prične na zahtevo upravičenca ali njegovega zakonitega zastopnika in vsebuje dva dela.
Prvi del predstavlja ugotavljanje upravičenosti do storitve, pripravo in sklenitev dogovora o obsegu, trajanju in načinu opravljanja storitve, organiziranje ključnih članov okolja ter izvedbo uvodnih srečanj med izvajalcem in upravičencem ali družino.
Drugi del storitve zajema vodenje storitve, koordinacijo izvajalcev in njihovo usmerjanje, sodelovanje z upravičenci pri izvajanju dogovora in pri zapletenih življenjskih situacijah upravičencev ter neposredno izvajanje storitve na domu upravičenca po dogovorjenih vsebinah in v dogovorjenem obsegu.
Spremembe ali dopolnitve že sklenjenega dogovora o obsegu, trajanju in načinu opravljanja storitve, lahko predlagata izvajalec storitve, upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik.

 

V. IZVAJANJE JAVNE SLUŽBE

 

7. člen

 

Pomoč na domu na območju Občine Velike Lašče se izvaja na način, določen v 4. členu.

Storitve opravljajo delavci po Zakonu o socialnem varstvu in po Pravilniku o standardih in normativih socialno varstvenih storitev.

Medsebojne pravice in obveznosti med Občino Velike Lašče in izvajalcem se dogovorijo s pogodbo.

 

8. člen

 

Izvajalec socialne oskrbe na domu je dolžan voditi osnovno dokumentacijo uporabnika storitve skladno z Zakonom o socialnem varstvu.

Izvajalec oziroma njegovi delavci vodijo tudi evidenco o opravljenih poteh, ki se nanašajo na opravljanje storitev.

 

VI. CENA IN PLAČILO STORITEV

 

9. člen

 

Cena urne postavke pomoči na domu se določi ob upoštevanju standardov in normativov socialno varstvenih storitev ter na podlagi Pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev. Predlog cene z obrazložitvijo predloži izvajalec občinskemu svetu v obravnavo in potrditev. Ceno se določi za obdobje enega leta in se med letom praviloma ne spreminja.

 

10. člen

 

Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni sami plačevati celotne stroške storitve do višine subvencionirane cene pomoči na domu, ki jo financira občina v skladu z 99. členom Zakona o socialnem varstvu najmanj v višini 50 odstotnega deleža ekonomske cene na uro. Občinski svet lahko ob sprejemanju soglasja k ceni storitve pomoč na domu določi višji odstotni delež subvencioniranja storitve.

 

11. člen

 

 Zavezanci za plačilo storitev po tem odloku so poleg upravičenca tudi osebe, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost po zakonu ali izhaja iz pogodbenega razmerja ali sklenjenega medsebojnega dogovora o preživljanju.

 

VII. OLAJŠAVE IN OPROSTITVE PLAČILA STORITEV

 

12. člen

 

Oprostitve plačil storitev se določajo na način in po postopku, ki je opredeljen v Zakonu o socialnem varstvu in Uredbi o merilih za določanje oprostitev pri plačilu socialno varstvenih storitev.

Upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik ter zavezanci uveljavljajo pravico do oprostitve plačila storitve pomoč na domu z vlogo pri pristojnem Centru za socialno delo, ki višino oprostitve določi z odločbo.

Upravičenec, ki je lastnik nepremičnin lahko uveljavlja oprostitev plačila stroškov storitve na domu le, če dovoli zaznambo prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine v korist Občine Velike Lašče, ki prevzame zanj plačilo storitev. O prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine v korist Občine Velike Lašče odloči pristojni Center za socialno delo. Prepoved odtujitve in obremenitve nepremičnine se zaznamuje v zemljiški knjigi.

 

13. člen

 

Občina lahko določi dodatne oprostitve pri plačilu stroškov. O dodatnih oprostitvah odloča občinski svet.

 

14. člen

 

 Upravičenec izgubi pravico do celotne ali delne oprostitve plačila storitev pomoči na domu:

– če gre v institucionalno varstvo,

– če pridobi dovolj lastnih sredstev,

– če je pridobil pravico do delne ali celotne oprostitve plačila na podlagi lažnih podatkov.

 

15. člen

 

Upravičenec ali zavezanec je dolžan izvajalca oziroma Center za socialno delo obvestiti o vsaki spremembi dejstev in okoliščin, ki so bile podlaga za odločitev o delni ali celotni oprostitvi plačila storitev pomoči na domu, v roku 15 dni od nastanka spremembe.

Če Center za socialno delo ugotovi, da sporočena sprememba dejansko vpliva na obstoj pravice ali višino oprostitve izda odločbo s katero na novo določi višino oprostitve s prvim dnem naslednjega meseca po nastanku spremembe.

Če upravičenec ali zavezanec, ki mu je bila priznana pravica do oprostitve ne sporoči spremembe, ki bi lahko vplivala na obstoj pravice ali na višino oprostitve, ali je ne sporoči v določenem roku je dolžan povrniti plačniku storitve razliko, ki je nastala zaradi spremenjenih okoliščin skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi od nastanka spremembe.

 

16. člen

 

Center za socialno delo praviloma enkrat letno po uradni dolžnosti preveri, ali upravičenci, ki jim je bila oprostitev priznana, še izpolnjujejo pogoje po določilih uredbe o merilih za določanje oprostitev socialno varstvenih storitev in na novo odloči o višini oprostitve na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja.

 

 

17. člen

 

Izvajalec storitev socialne oskrbe na domu je dolžan izvajati javno službo strokovno in racionalno ter v skladu z veljavno zakonodajo, veljavnimi standardi in normativi ter najmanj enkrat letno o svojem delu poročati Občinskemu svetu Občine Velike Lašče na zahtevo naročnika pa tudi večkrat.

 

VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

18. člen

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o organiziranju pomoči na domu in merilih za oprostitev plačila storitev (Uradno glasilo Občine Velike Lašče, št. 5/2002).

 

19. člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Velike Lašče.

 

 

Št.: 0301-0019/2019

Velike Lašče, dne 21. februarja 2019

 

Župan

Občine Velike Lašče

dr. Tadej Malovrh