New Page 2

 

 

Na podlagi 34., 35. in 36. ter 43. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93, 29/95, 44/97 in 9/01) ter 10. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je Občinski svet Občine Ruše sprejel

 

 

Program priprave

 

 

sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za središče naselja Ruše

 

 

1. UVOD

 

 

Predmetni program določa organizacijski in vsebinski okvir za izdelavo, javno verifikacijo in sprejem sprememb ter dopolnitev Ureditvenega načrta za središče naselja Ruše.

 

 

Območje obdelave je v veljavnih planskih aktih občine opredeljeno kot del ureditvenega območja naselja Ruše oz. kot pretežno centralno območje (C1), glede načinov urejanja pa je opredeljeno kot območje, ki se ureja z ureditvenim načrtom.

 

 

Zaradi nekaterih novih predvidenih posegov v prostor, ki jih predhodno citirani odlok ne predvideva, zavoljo nejasnosti glede etažnosti objektov ter zadreg, ki se pojavljajo pri izvajanju odloka, je potrebno obstoječi ureditveni načrt oz. odlok spremeniti in dopolniti.

 

 

Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta bodo vključevale:

 

 

- umestitev predlaganih novih lokacij avtobusnih postajališč;

 

 

- odpravo nejasnosti glede dopustnih etažnosti objektov;

 

 

- korekcijo določil odloka, ki so se v času izvajanja izkazala za neustrezna;

 

 

- vključitev morebitnih dodatnih sprememb odloka kot posledic predhodnih pogojev;

 

 

- vključitev pripomb z javne razgrnitve in obravnave, ki bodo upoštevane oz. -vključene v spremenjen in dopolnjen URN oz. odlok;

 

 

- vključitev ostalih potrebnih sprememb, ki bi se v postopku izkazale za smotrne.

 

 

Spremembe in dopolnitve Odloka o ureditvenem načrtu za središče naselja Ruše (zaradi poenostavitve v nadaljevanju tudi: URN in odlok) bodo torej pripravljene kot spremembe in dopolnitve ustreznih vsebin. Spremenjen in dopolnjen odlok bo predstavljal novo pravno osnovo urbanizacije prostora na območju središča naselja Ruše.

 

 

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV URN

 

 

2.1. naročnik in izbor izvajalca

 

 

Naročnik in investitor sprememb in dopolnitev URN je Občina Ruše.

 

 

Izdelovalec URN bo izbran v skladu z določili Zakona o javnih naročilih (ZJN- Ur. l. RS, št. 39/2000) in Navodila za oddajo javnih naročil male vrednosti ((št.: 015-03-011/2000 108 z dne 12. 1. 2001).

 

 

2.2. zakonske podlage in obseg priprave urn

 

 

Pri izdelavi URN bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

 

- Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93, 29/95, 44/97 in 9/01);

 

 

- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;

 

 

- Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85);

 

 

drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

 

 

Priprava gradiva bo obsegala izdelavo osnutka in predloga sprememb in dopolnitev URN.

 

 

2.3. izdelane strokovne podlage in veljavni planski ter prostorski izvedbeni akti

 

 

Spremembe in dopolnitve URN bodo izdelane ob upoštevanju:

 

 

- že izdelanih strokovnih podlag, elaboratov, idejnih projektov oz. zasnov, navedenih v nadaljevanju:

 

 

- Ureditev hudournikov v območju središča naselja Ruše-idejno tehnična zasnova (Higra d.o.o. Maribor, junij 2000; št. projekta: 307-VII/00);

 

 

- Napajanje z električno energijo središča naselja Ruše-idejni projekt (Elektro Maribor, september 2000; št. projekta: 134/00-MO);

 

 

- Posebne strokovne podlage za izdelavo ureditvenega načrta za območje središča naselja Ruše (ZUM d.o.o., avgust 1999; št. naloge: 340/99);

 

 

- Naravovarstvene smernice za območje Občine Ruše, Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, junij 2001;

 

 

- Strokovne podlage za varstvo kulturne dediščine za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, avgust 2000;

 

 

- Strokovne podlage za širši program razširitve turistične ponudbe na Pohorju v Občini Ruše (ZUM, marec 1999);

 

 

- prostorskih sestavin planskih aktov občine:

 

 

- Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Ruše za obdobje 1986-2000 in srednjeročnega plana Občine Ruše za obdobje 1986-1990, za območje nove Občine Ruše v letu 1999 (MUV št. 22/00);

 

 

- Urbanistične zasnove naselja Ruše (ZUM 1988, delno novelirana v letih 1994 in 1999);

 

 

- Prometne študije naselja Ruše (Inštitut za promet Maribor, november 2000) in

 

 

- Odloka o URN za središče naselja Ruše (MUV, št. 17/01).

 

 

Iz citiranih strokovnih podlag, idejnih projektov, idejno tehničnih zasnov, posebnih strokovnih podlag, prostorskih sestavin planskih aktov in prostorskih izvedbenih aktov se povzamejo razpoložljive osnove in podatki, potrebni za izdelavo sprememb in dopolnitev.

 

 

2.4 posebne strokovne podlage, ki so ali bodo izdelane za pripravo sprememb in dopolnitev urn

 

 

Gradiva, navedena v predhodni točki nudijo dovolj kvalitetno osnovo za pripravo osnutka sprememb in dopolnitev URN, zato v postopku izdelave dodatnih posebnih strokovnih podlag ni predvidena. V primeru, da bo kateri izmed soglasjedajavcev v predhodnih pogojih izrazil potrebo po pripravi dodatnih strokovnih podlag, projektov ali elaboratov, se le-ti pripravijo v okviru postopka. Stroški priprave dodatnih gradiv bremenijo pogojedajalca, ki je zahteval njihovo pripravo.

 

 

3. PRIPRAVA SPREMEMB IN DOPOLNITEV URN

 

 

3.1. gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka

 

 

Izdelovalec ali občinska uprava bosta pred izdelavo osnutka pridobila predhodne pogoje subjektov, navedenih v naslednji točki.

 

 

Za pridobivanje predhodnih pogojev se po potrebi pripravi posebno gradivo.

 

 

3.2. Subjekti, ki morajo pred pričetkom izdelave strokovnih podlag in osnutka podati predhodne pogoje za njegovo pripravo

 

 

Pred pričetkom priprave osnutka sprememb in dopolnitev URN morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor podati pogoje za njegovo pripravo naslednji subjekti:

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, Izpostava Maribor;

 

 

- Podjetje za urejanje hudournikov, Ljubljana;

 

 

- Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

- Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 

 

- KRS Selnica-Ruše

 

 

- Mariborski vodovod Maribor;

 

 

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Izpostava Maribor;

 

 

- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;

 

 

- Režijski obrat Občine Ruše;

 

 

- Plinarna Maribor.

 

 

V kolikor se bo med postopkom izkazalo, da je v postopek potrebno vključiti še katerega pogojedajalcev oz. soglasjedajalcev, ki ni naveden v zgornjih alineah, se ga vključi v postopek naknadno.

 

 

Če kateri od navedenih subjektov v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

 

 

V primeru, da se ugotovi, da predlagane spremembe ne tangirajo in ne spreminjajo oziroma ne vplivajo na soglasja, podana za veljavni ureditveni načrt, se obstoječa soglasja upoštevajo kot predhodni pogoji pri spremembah in dopolnitvah predmetnega URN in se v tem primeru od teh subjektov pridobi samo soglasja.

 

 

4. IZDELAVA OSNUTKA SPREMEMB IN DOPOLNITEV URN

 

 

Na osnovi predhodnih pogojev bo izdelovalec pripravil osnutek sprememb in dopolnitev URN. Osnutek bo pripravljen kot sprememba oz. dopolnitev tistih tekstualnih in kartografskih sestavin veljavnega ureditvenega načrta oz. odloka, ki bodo predmet sprememb in dopolnitev. Pripravljen bo kot sprememba oz. dopolnitev obstoječega elaborata Ureditvenega načrta za središče naselja Ruše (ZUM, junij 2001, št. naloge: 340/99) oz. kot sprememba in dopolnitev odloka.

 

 

5. SPREJEMANJE SPREMEMB IN DOPOLNITEV URN

 

 

5.1. Ssprejem oz. potrditev osnutka ter sprejem sklepa o javni razgrnitvi osnutka

 

 

Po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju odbora za komunalno gospodarstvo in prostor (v nadaljevanju: odbor) bo župan predložil osnutek sprememb in dopolnitev URN (odlok v prvi obravnavi) v potrditev oz. sprejem občinskemu svetu.

 

 

5.2. Javna razgrnitev

 

 

Po sprejemu oz. potrditvi osnutka (odloka v prvi obravnavi) s strani občinskega sveta bo župan sprejel sklep o tridesetdnevni javni razgrnitvi. Javna razgrnitev bo potekala na sedežu Občine Ruše. V času javne razgrnitve bo občinska uprava organizirala javno obravnavo. Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na krajevno običajen način.

 

 

5.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

 

V času javne razgrnitve in javnih obravnav bo občinska uprava k osnutku sprejemala pisne in ustne pripombe ter predloge subjektov.

 

 

Zbrane pripombe in predlogi bodo s strani uprave posredovani izdelovalcu. Izdelovalec bo prejeto gradivo obdelal ter pripravil strokovna stališča do pripomb in predlogov. Pri tem bo po potrebi sodeloval z občinsko upravo.

 

 

O utemeljenosti pripomb in predlogov bo po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju odbora s sprejemom stališč odločil občinski svet.

 

 

Občinska uprava bo vsem, ki so dali pripombe in predloge, pa le-ti niso bili upoštevani, poslala obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili upoštevani.

 

 

5.4. Priprava usklajenega predloga sprememb in dopolnitev urn

 

 

Na podlagi sprejetih stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov z javne razgrnitve oz. obravnave bo izdelovalec dopolnil osnutek sprememb in dopolnitev URN v usklajen predlog ter ga posredoval v soglasja pristojnim subjektom, navedenim v točki 3.2 tega programa.

 

 

Predlog sprememb in dopolnitev URN bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vseboval soglasja pristojnih subjektov iz točke 3.2 tega programa.

 

 

5.5. Subjekti, ki morajo podati soglasja k predlogu sprememb ter dopolnitev URN

 

 

Na usklajeni predlog sprememb in dopolnitev URN bosta občinska uprava ali izdelovalec pridobila soglasja pristojnih subjektov, navedenih v točki 3.2 programa. V primeru, da kateri od navedenih subjektov o izdaji soglasja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom sprememb in dopolnitev URN soglaša.

 

 

Soglasja bodo sestavni del predloga sprememb in dopolnitev URN oz. odloka, pripravljenega za drugo branje.

 

 

5.6. Sprejetje odloka o URN

 

 

Župan bo po predhodni obravnavi in sprejemu usklajenega predloga sprememb in dopolnitev URN na odboru poslal gradivo v sprejem občinskemu svetu. Po sprejemu sprememb in dopolnitev URN z odlokom bo slednji objavljen v uradnem glasilu.

 

 

6. ROKI ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV URN

 

 

Spremembe in dopolnitve URN bodo pripravljene v naslednjih rokih:

 

 

- po pridobitvi predhodnih pogojev bo izdelovalec v roku 20 dni pripravil osnutek sprememb in dopolnitev URN ter odlok v prvi obravnavi;

 

 

- zatem, ko bo osnutek sprejet na seji občinskega sveta, bo župan sprejel sklep o javni razgrnitvi;

 

 

- takoj po končani javni razgrnitvi, v okviru katere bo izvedena tudi javna obravnava, bo občinska uprava izdelovalcu posredovala evidenco vseh prispelih pripomb oz. pobud, vključno s prilogami;

 

 

- izdelovalec bo pripravil stališča do pripomb v roku 7 dni od prejema zbranih pripomb in pobud;

 

 

- predlagana stališča do pripomb bo po predhodni obravnavi s strani odbora sprejel občinski svet;

 

 

- v roku 14 dni od sprejema stališč s strani občinskega sveta bo izdelovalec dopolnil osnutek v predlog in ga poslal v soglasja pristojnim subjektom;

 

 

- predlog URN, vključno z odlokom v drugi obravnavi in vsemi potrebnimi soglasji ter ostalimi sestavinami, bo izvajalec zaključil in predal občinski upravi v 35 dneh od sprejema stališč do pripomb na seji občinskega sveta;

 

 

- zatem, ko bo s strani izdelovalca prejel vsebinsko popoln elaborat z odlokom in soglasji, bo župan posredoval predlog URN z odlokom v sprejem občinskemu svetu.

 

 

7. SREDSTVA ZA IZDELAVO

 

 

Sredstva za izdelavo URN se zagotovijo iz proračuna občine za leto 2002 ter s strani morebitnih soinvestitorjev.

 

 

Župan

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Številka: 015-03-018/2001 104

 

 

Datum: 14. december 2001