New Page 3

Na podlagi 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) izdajam

 

P R A V I L N I K  O  Š T I P E N D I R A N J U

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta pravilnik določa postopek in kriterije za podeljevanje štipendij za nadarjene dijake in študente Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: štipendije), višino štipendij, trajanje štipendiranja ter pravice in obveznosti štipenditorja in štipendista.

 

2. člen

Mestna občina Maribor podeljuje enoletne štipendije na podlagi javnega razpisa za podelitev štipendij za nadarjene dijake in študente Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: javni razpis).

Štipendisti, ki prejemajo štipendijo na podlagi tega pravilnika, se lahko v naslednjem šolskem oziroma študijskem letu ponovno prijavijo na javni razpis.

 

3. člen

Sredstva za štipendije zagotavlja Mestna občina Maribor iz zagotovljenih proračunskih sredstev na posebni proračunski postavki v okviru vsakoletnega proračuna.

Finančna sredstva za štipendije lahko prispevajo tudi donatorji, s katerimi se sklene donatorska pogodba in so del sredstev na posebni proračunski postavki za štipendiranje.

 

4. člen

Štipendija se lahko podeli kandidatkam ali kandidatom (v nadaljnjem besedilu: kandidati) - dijakom srednješolskega izobraževanja in študentom dodiplomskega študija vključno od drugega letnika ter študentom podiplomskega magistrskega študija od prvega letnika dalje, ki:

-

so državljani Republike Slovenije,

-

imajo stalno prebivališče v Mestni občini Maribor,

-

so v preteklem šolskem letu kot dijaki dosegali najmanj prav dober splošni učni uspeh, kot študentje pa povprečno oceno vseh opravljenih izpitov najmanj 8,

-

so vsestransko dejavni ter dosegajo vidne rezultate na izvenšolskih področjih,

-

niso zaposleni ali vpisani v evidenco brezposelnih oseb na Zavodu RS za zaposlovanje, nimajo statusa samozaposlene osebe, ki opravlja registrirano dejavnost, niso lastniki oziroma solastniki gospodarske družbe, nimajo druge štipendije ali posojila za študij oziroma ne prejemajo drugih virov dohodkov.

Študentom dodiplomskega študija se štipendije podelijo tudi v času absolventskega staža, vendar največ za eno študijsko leto.

Študentom podiplomskega študija se v času absolventskega staža štipendije ne podelijo.

Izjemoma se lahko podeli štipendija tudi kandidatu, ki ne izpolnjuje pogoja iz tretje alinee prvega odstavka tega člena, če na posameznem področju dosega izjemne rezultate, primerljive v evropskem in svetovnem prostoru, ter so ti nad rezultati tistih kandidatov, ki pogoje iz tretje alinee prvega odstavka tega člena izpolnjujejo.

Podrobnejše kriterije iz prvega odstavka tega člena določi komisija in se vsako leto istočasno z javnim razpisom objavijo na spletni strani Mestne občine Maribor.

 

II. KOMISIJA ZA ŠTIPENDIRANJE

 

5. člen

Postopek javnega razpisa za podeljevanje štipendij vodi Komisija za štipendiranje (v nadaljnjem besedilu: komisija).

Komisija je petčlanska v naslednji sestavi:

1. dva predstavnika Mestne uprave Mestne občine Maribor,

2. predstavnik Mestnega sveta Mestne občine Maribor,

3. predstavnik Zavoda RS za zaposlovanje, Območne službe Maribor,

4. predstavnik Obrtne zbornice Maribor.

Komisijo imenuje župan s sklepom, v katerem določi predsednika in člane komisije.

Strokovne in administrativno tehnične naloge, ki izhajajo iz tega pravilnika, opravlja pristojni organ mestne uprave za štipendiranje po navodilih in sklepih komisije.

 

6. člen

Naloge komisije so:

1.

določi predlog sklepa o javnem razpisu, ki ga izda župan, vsebino javnega razpisa in obrazec vloge za podelitev štipendije,

2.

obravnava vloge in pripravi predlog podelitve štipendij,

3.

podaja mnenja na pritožbe kandidatov, ki so vložili pritožbe v postopku javnega razpisa,

4.

poda predlog odločitve o prenehanju pravice do štipendije štipendistu iz 19. člena tega pravilnika,

5.

obravnava predloge za spremembe in dopolnitve tega pravilnika oziroma predloge za izdajo novega pravilnika na podlagi strokovnih podlag, ki jih pripravi pristojni organ mestne uprave za štipendiranje,

6.

določi kriterije za vrednotenje učnega uspeha in predloženih dokazil iz prvega odstavka 4. člena tega pravilnika,

7.

opravlja druge naloge, določene s tem pravilnikom

opravlja druge naloge, določene s tem pravilnikom.

III. POSTOPEK ZA PODELJEVANJE ŠTIPENDIJ

 

1. Javni razpis

 

7. člen

Javni razpis se objavi v dnevnem časopisu izbranemu za javne objave in na spletnih straneh Mestne občine Maribor.

 

8. člen

Javni razpis se objavi v mesecu juliju tekočega leta, zaključi pa se najkasneje do 05. septembra za dijake in 03. oktobra za študente.

Če je zadnji dan roka za prijavo nedelja ali praznik Republike Slovenije ali dela prost dan v Republiki Sloveniji ali kakšen drug dan, ko se pri organu, pri katerem je treba opraviti dejanje postopka, ne dela, se izteče rok s pretekom prvega naslednjega delavnika.

Vloge za podelitev štipendije, ki so jih kandidati oddali po razpisanem roku se štejejo za prepozno vložene, razen, če:

-

je kandidat zamudil rok iz opravičljivih zdravstvenih razlogov, kar izkazuje s potrdilom zdravnika,

-

se je kandidat naknadno vpisal in je v roku iz tretjega in četrtega odstavka 11. člena tega pravilnika predložil dokazila o vpisu.

O izjemah, ki sta navedeni v prejšnjih dveh alineah odloča komisija za štipendiranje.

 

9. člen

Javni razpis za podelitev štipendij mora vsebovati:

- podatke o razpisanih štipendijah,

- pogoje za pridobitev štipendije,

- zahtevano dokumentacijo, ki jo morajo kandidati priložiti,

- rok za prijavo,

- druge podatke, ki so pomembni za odločanje o podelitvi štipendije.

 

10. člen

Na javni razpis se lahko prijavijo kandidati sami oziroma z njihovim soglasjem lahko prijavo oddajo tudi izobraževalne ali druge strokovne organizacije.

Vlogo za podelitev štipendije kandidat odda na obrazcu, ki je objavljen skupaj z javnim razpisom na spletnih straneh Mestne občine Maribor.

 

11. člen

Kandidat mora k prijavi na javni razpis predložiti:

-

kratek življenjepis,

-

dokazilo o vpisu v tekoči letnik izobraževanja,

-

dokazilo o učnem oziroma študijskem uspehu; za dijake fotokopijo spričevala zadnjega zaključenega letnika; za študente

potrdilo o ocenah zadnjega zaključenega letnika študija,

-

potrdilo o državljanstvu Republike Slovenije,

-

potrdilo o stalnem prebivališču v Mestni občini Maribor,

-

dokazila o izjemnih dosežkih pridobljenih v zadnjem šolskem oziroma študijskem letu,

-

v primeru šolanja na šoli, ustanovi ali univerzi v tujini vlogi priloži prevod dokumentacije ter ustrezno primerjavo vrednotenja uspešnosti študija v tujini z ocenami oziroma vrednotenjem v Republiki Sloveniji.

Dokazila iz četrte in pete alinee prejšnjega odstavka tega člena lahko pridobi pristojni organ mestne uprave za štipendiranje sam iz uradnih evidenc, če kandidat da pisno soglasje.

Kandidat, ki k vlogi za podelitev štipendije ni predložil dokazila o vpisu v naslednji letnik in dokazila o doseženem učnem oziroma študijskem uspehu doseženem v prejšnjem letniku, mora vlogo dopolniti v roku osmih dni po opravljenem vpisu v naslednji letnik.

V kolikor kandidat za podelitev štipendije za študij v tujini še ni vpisan, mora k vlogi za podelitev štipendije priložiti potrdilo o opravljenih sprejemnih izpitih ali povabilo tuje izobraževalne organizacije. Potrdilo o vpisu mora predložiti v roku osmih dni od opravljenega vpisa.

 

12. člen

Kandidati za podelitev štipendije dokazujejo posebno nadarjenost s potrdili o izjemnih dosežkih s tekmovanj, bibliografijo objavljenih del, potrdili o sodelovanju pri znanstvenih raziskavah, umetniških razstavah ali koncertih, z dokazili o priznanjih in nagradah pridobljenih na mestnih, državnem ali na mednarodnih tekmovanjih in s priporočili šol oziroma fakultet.

Upoštevajo se samo potrdila, dokazila in priporočila, ki so pridobljena v zadnjem šolskem oziroma študijskem letu.

 

2. Postopek podeljevanja štipendij

 

13. člen

Komisija obravnava pravočasne v razpisanem roku prispele vloge, ki vsebujejo vsa v javnem razpisu zahtevana dokazila.

Na podlagi zbrane dokumentacije, strokovnega ovrednotenja vseh zbranih dokazil in ob upoštevanju individualnih posebnosti kandidata komisija pripravi najkasneje v roku 30 dni od zaključka javnega razpisa pisni predlog o podelitvi štipendij, ki vsebuje seznam štipendistov, ki se jim podeli štipendija, višino štipendije in druge podatke, potrebne za odločitev.

 

14. člen

Pri podelitvi štipendije se upošteva boljši splošni učni uspeh oziroma višja povprečna ocena kandidata in boljši dosežki na drugih (izven-šolskih) področjih delovanja.

Ob enakih pogojih ima prednost pri izbiri kandidat z nižjim dohodkom na družinskega člana. V teh primerih pristojni organ mestne uprave za štipendiranje kandidate pisno pozove, da v roku 15 dni predložijo podatke o dohodkih.

 

15. člen

Na podlagi pisnega predloga o podelitvi štipendij izda direktor mestne uprave upravne odločbe.

Zoper upravne akte iz prejšnjega odstavka tega člena ima kandidat pravico do pritožbe. Pritožba se lahko vloži v 15 dneh od dneva vročitve pri organu, ki jo je izdal. O pritožbi odloča župan.

 

3. Višina štipendij

 

16. člen

Višina štipendije je:

- 28.757,00 SIT mesečno za dijake srednješolskega izobraževanja v Republiki Sloveniji,

- 40.739,00 SIT mesečno za študente, ki študirajo v Republiki Sloveniji in

- 51.523,00 SIT mesečno za študente, ki študirajo v tujini in za študente podiplomskega magistrskega

  študija.

Višina štipendije se usklajuje na podlagi ugotovljene povprečne letne rasti cen življenjskih potrebščin. Novo višino štipendije zaradi ugotovljene letne rasti cen življenjskih potrebščin potrdi s sklepom komisija.

Štipendija se izplačuje na transakcijski račun štipendista do 10. v mesecu za pretekli mesec.

Štipendije se dijakom izplačujejo od 1. septembra tekočega leta do 31. avgusta naslednjega leta in študentom od 1. oktobra tekočega leta do 30. septembra naslednjega leta.

 

IV. PRAVICE IN OBVEZNOSTI ŠTIPENDITORJA IN ŠTIPENDISTA

 

17. člen

Medsebojna razmerja med Mestno občino Maribor kot štipenditorjem in štipendistko ali štipendistom (v nadaljevanju besedila: štipendist) se določijo s pogodbo o štipendiranju.

Pogodbo o štipendiranju podpišeta župan in štipendist.

 

18. člen

Pogodba o štipendiranju mora vsebovati:

− pogodbeni stranki,

− višino štipendije,

− čas prejemanja štipendije

− podrobno opredelitev pravic in obveznosti štipenditorja in štipendista.

Če štipendist še ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.

 

19. člen

Štipendist izgubi pravico do štipendije pred potekom roka, določenega v pogodbi o štipendiranju in mora vrniti prejete zneske štipendije skupaj z obrestmi po veljavni obrestmi meri za dolgoročne kredite, če:

− po svoji volji ali krivdi prekine izobraževanje,

− ne izpolni pogojev za napredovanje v višji letnik,

− spremeni smer študija brez soglasja štipenditorja,

− navaja neresnične podatke,

− sklene pogodbo z drugim štipenditorjem, se zaposli, opravlja registrirano dejavnost ali je lastnik

   oziroma solastnik gospodarske družbe.

Štipendist je dolžan vsako zgoraj navedeno spremembo, ki vpliva na prejemanje štipendije, sporočiti štipenditorju najkasneje v roku 15 dni od nastanka razloga.

Zoper odločitev iz prvega odstavka tega člena ima štipendist pravico v roku 15 dni od vročitve upravne odločbe, ki jo izda direktor mestne uprave, pravico do pritožbe. Pritožba ne zadrži izvršitve. Pritožbo se lahko vloži v 15 dneh od dneva vročitve pri organu, ki je izdal odločbo. O pritožbi odloča župan.

 

20. člen

Štipendista, ki prekine izobraževanje ali ga neuspešno zaključi ali ga opusti zaradi objektivnih razlogov (težki socialnoekonomski pogoji, dalj časa trajajoča bolezen ali invalidnost), ki vplivajo na izobraževanje, se na njegovo prošnjo lahko delno ali v celoti oprosti vračila štipendije.

Kriterije za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije iz prvega odstavka tega člena podrobneje določi komisija ter poda predlog o tem v odločitev županu.

 

21. člen

Pristojni organ mestne uprave za štipendiranje je dolžan spremljati učne, študijske in druge uspehe štipendistov, vzdrževati z njimi stalne stike in se seznanjati z morebitnimi problemi pri opravljanju njihovih študijskih obveznosti.

 

22. člen

Štipenditor lahko skladno s svojimi zmožnostmi in na podlagi predhodnega dogovora omogoča štipendistom sodelovanje v projektih, raziskavah, prostovoljnem delu in drugih dejavnostih, ki se nanašajo na njegovo stroko, področje zanimanja ali obštudijske aktivnosti.

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

23. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o štipendiranju (Medobčinski uradnem vestniku, št. 14/02 in 21/03).

 

24. člen

Vse pogodbe o štipendiranju, sklenjene do dneva uveljavitve tega pravilnika, ostanejo v veljavi.

 

25. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 64004-2/2006                                                                       Župan

Datum: 20. junij 2006                                                       Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.