New Page 2

 

Na podlagi 37. člena Statuta Občine Trbovlje (UVZ, št. 28/07 • UPB) ter 80. in 109. člena Poslovnika občinskega sveta (UVZ, št. 28/07 • UPB) je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 17. redni seji, dne 16. 2. 2009 sprejel naslednje:

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

POSLOVNIKA

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

1. člen

 

 

9. člen:

 

 

• V 2. odstavku se namesto besedne zveze »predsednikov kandidatnih list« zapiše »predstavnikov list kandidatov«.

 

 

• V 3. odstavku se namesto besedne zveze »predstavnikov kandidatur oziroma kandidatnih list« zapiše »predstavnikov kandidatur oziroma predstavnikov list kandidatov«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Prvo sejo sveta vodi župan.

 

 

Na prvi seji svet izmed navzočih članov najprej imenuje tričlansko mandatno komisijo. Člane komisije predlaga župan, lahko pa tudi vsak član. Svet glasuje najprej o županovem predlogu, če ta ni izglasovan, pa o predlogih članov po vrstnem redu, kot so bili vloženi, dokler niso imenovani trije člani komisije. O preostalih predlogih svet ne odloča. Mandatna komisija na podlagi poročila in potrdil o izvolitvi volilne komisije predlaga, kateri kandidati so bili izvoljeni za člane sveta, predlaga svetu odločitve o morebitnih pritožbah kandidatov za člane ali predstavnikov list kandidatov in predlaga potrditev mandatov za člane.

 

 

Mandatna komisija na podlagi poročila Občinske volilne komisije o izidu glasovanja za župana predlaga svetu tudi odločitve o morebitnih pritožbah drugih kandidatov za župana, predstavnikov kandidatur oziroma predstavnikov list kandidatov.

 

 

2. člen

 

 

10. člen:

 

 

• 3. odstavek tega člena se spremeni tako, da se leta glasi: »Član, katerega mandat je sporen, ne sme glasovati o potrditvi svojega mandata. Šteje se, da je svet z odločitvijo o spornem mandatu odločil tudi o pritožbah kandidatov ali predstavnikov kandidatur oziroma predstavnikov list kandidatov«.

 

 

• V 4. odstavku se namesto besedne zveze »kandidatnih list« zapiše »predstavnikov list kandidatov«.

 

 

Spremenjeni člen se glasi:

 

 

Mandate članov sveta potrdi svet na predlog mandatne komisije potem, ko dobi njeno poročilo o pregledu potrdil o izvolitvi ter vsebini in upravičenosti morebitnih pritožb kandidatov, predstavnikov kandidatur oziroma kandidatnih list.

 

 

Svet odloči skupaj o potrditvi mandatov, ki niso sporni, o vsakem spornem mandatu pa odloča posebej.

 

 

Član, katerega mandat je sporen, ne sme glasovati o potrditvi svojega mandata. Šteje se, da je svet z odločitvijo o spornem mandatu odločil tudi o pritožbah kandidatov ali predstavnikov kandidatur oziroma predstavnikov list kandidatov.

 

 

Svet na podlagi poročila volilne komisije in potrdila o izvolitvi župana na podlagi poročila mandatne komisije posebej odloči o morebitnih pritožbah kandidatov za župana, predstavnikov kandidatur oziroma predstavnikov list kandidatov.

 

 

3. člen

 

 

17. člen:

 

 

• V 2. odstavku se za besedo »realizacije« doda beseda »sklepov«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Član zastavlja vprašanja in daje pobude v pisni obliki, ustno, ali na oba načina.

 

 

Na vsaki redni seji sveta se za točko dnevnega reda:

 

 

pregled realizacije sklepov prejšnje seje, doda točka dnevnega reda: pobude in vprašanja članov sveta in informacije župana.

 

 

Vprašanja oziroma pobude morajo biti kratke in postavljene tako, da je njihova vsebina jasno razvidna. V nasprotnem primeru župan ali za vodenje seje pooblaščeni podžupan oziroma član na to opozori in člana pozove, da vprašanje oziroma pobudo ustrezno dopolni.

 

 

Ustno postavljeno vprašanje ne sme trajati več kot 3 minute, obrazložitev pobude pa ne več kot 5 minut.

 

 

Pisno postavljeno vprašanje mora biti takoj posredovano tistemu, na katerega je naslovljeno.

 

 

Pri obravnavi vprašanj in pobud morata biti na seji prisotna župan in direktor oziroma direktorica občinske uprave.

 

 

Če sta župan ali direktor oziroma direktorica občinske uprave zadržana, določita, kdo ju bo nadomeščal in odgovarjal na vprašanja in pobude.

 

 

Na seji se odgovarja na vsa vprašanja in pobude, ki so bile oddane do začetka seje ter na ustna vprašanja, dana ob obravnavi vprašanj in pobud članov sveta. Župan ali delavec občinske uprave, ki ga določi župan, odgovori na posamezna vprašanja ali pobude pisno. Pisno morajo odgovoriti na vprašanja in pobude za katere tako zahteva vlagatelj. Pisni odgovor mora biti posredovan vsem članom sveta najkasneje v roku 30 dni od postavljenega vprašanja oziroma dane pobude, razen v primeru, če zahteva odgovor na vprašanje oz. pobudo podrobnejši pregled dokumentacije oziroma proučitev posameznega vprašanja ali pobude. V tem primeru mora biti odgovor podan najkasneje v roku 60 dni od postavljenega vprašanja oziroma dane pobude.

 

 

4. člen

 

 

19. člen:

 

 

• Črta se 3. odstavek tega člena, ki se glasi: »Članu, ki se ne udeleži seje sveta, ne pripada nadomestilo za opravljanje funkcije za mesec, v katerem je bila ta seja«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Član se je dolžan udeleževati sej sveta in komisij, katerih član je.

 

 

Če ne more priti na sejo sveta ali komisije, katere član je, mora o tem in o razlogih za to obvestiti župana oziroma predsednika komisije najpozneje do začetka seje. Če zaradi višje sile ali drugih razlogov ne more obvestiti župana oziroma predsednika komisije o svoji odsotnosti do začetka seje, mora to opraviti takoj, ko je to mogoče.

 

 

Če se član komisije iz neopravičenih razlogov ne udeleži treh sej komisije v koledarskem letu, ali da se petkrat opraviči v enakem obdobju, razen v primeru bolezni, predsednik komisije predlaga svetu njegovo razrešitev.

 

 

5. člen

 

 

37. člen:

 

 

• 1. odstavek tega člena se spremeni tako, da se le-ta glasi: »Seje sveta se sklicujejo ob osemnajsti uri«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Seje sveta se sklicujejo ob osemnajsti uri.

 

 

Predsedujoči lahko po lastni presoji ali na predlog člana sveta odredi 15 minutni odmor po dveh urah neprekinjenega dela.

 

 

Odmor lahko predsedujoči odredi tudi na obrazložen predlog posameznega ali skupine članov sveta, župana ali predlagatelja, če je to potrebno zaradi priprave amandmajev, mnenj, stališč, dodatnih obrazložitev ali odgovorov oziroma pridobitve zahtevanih podatkov.

 

 

Odmor lahko traja največ trideset minut, odredi pa ga lahko pred oziroma v okviru posamezne točke največ dvakrat.

 

 

Če kdo od upravičencev predlaga dodatni odmor po izčrpanju možnosti iz prejšnjega odstavka, odloči svet, ali se lahko odredi odmor ali pa se seja prekine in nadaljuje drugič.

 

 

6. člen

 

 

45. člen:

 

 

• V prvem stavku se za besedo »odločitve« zapiše »na svojih sejah«. Zadnji stavek tega člena pa se črta.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Svet sprejema odločitve na svojih sejah z večino opredeljenih glasov navzočih članov, razen če zakon določa drugačno večino.

 

 

7. člen

 

 

49. člen:

 

 

• 1. odstavek tega člena se spremeni tako, da se leta glasi: »Javno glasovanje se opravi s pritiskom na ustrezen gumb glasovalne naprave, z dvigom rok ali s poimenskim izjavljanjem«.

 

 

• Doda se nov 2. odstavek člena, ki se glasi: »Če se glasuje z uporabo glasovalne naprave, predsedujoči pozove člane, naj glasujejo tako, da pritisnejo na ustrezno tipko glasovalne naprave«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Javno glasovanje se opravi s pritiskom na ustrezen gumb glasovalne naprave, z dvigom rok ali s poimenskim izjavljanjem.

 

 

Če se glasuje z uporabo glasovalne naprave, predsedujoči pozove člane, naj glasujejo tako, da pritisnejo na ustrezno tipko glasovalne naprave.

 

 

Poimensko glasujejo člani, če svet tako odloči na predlog predsedujočega ali najmanj 7 članov sveta.

 

 

Člane se pozove k poimenskemu glasovanju po abecednem redu prve črke njihovih priimkov. Član glasuje tako, da glasno izjavi »ZA«, »PROTI« ali »NE GLASUJEM«.

 

 

8. člen

 

 

54. člen:

 

 

• V 1., 2. in 3. odstavku tega člena se namesto besedne zveze »magnetofonski trak« zapiše »nosilec zvoka«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Potek seje sveta se snema na nosilec zvoka, ki se hrani še eno leto po koncu mandata članov sveta, ki so sestavljali svet, katerega seja je bila snemana.

 

 

Nosilec zvoka se hrani skupaj z zapisnikom in drugim gradivom seje.

 

 

Član oziroma drug udeleženec seje, če je za to dobil dovoljenje predsedujočega, ima pravico poslušati nosilec zvoka. Poslušanje se opravi v prostorih občinske uprave.

 

 

Član lahko zahteva, da se del posnetka, ki se nanaša na njegovo razpravo, dobesedno prepiše. Zahtevo, v kateri navede del seje, za katerega zahteva prepis, razlog in utemeljitev, vloži pisno pri županu.

 

 

9. člen

 

 

73. člen:

 

 

• Člen se spremeni tako, da se le- ta glasi: »Časovno obdobje med dvema obravnavama ne sme biti krajše od 30 in ne daljše od 105 dni«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Časovno obdobje med dvema obravnavama ne sme biti krajše od 30 in ne daljše od 105 dni.

 

 

10. člen

 

 

74. člen:

 

 

• Zadnji odstavek tega člena se spremeni tako, da se le-ta glasi: »Odločitve po tem členu se sprejemajo z večino glasov opredeljenih članov sveta«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Na koncu prve obravnave predloga odloka lahko svet:

 

 

- odloči, da se opravi druga obravnava predloga odloka v predloženem besedilu, sprejme stališča, sklepe, pripombe in predloge, ki naj jih predlagatelj upošteva pri pripravi za drugo obravnavo,

 

 

- odloči, da se odlok ne sprejme.

 

 

Odločitve po tem členu se sprejemajo z večino glasov opredeljenih članov sveta.

 

 

11. člen

 

 

100. člen:

 

 

• 3. odstavek tega člena se spremeni tako, da se leta glasi: »Če tudi na način, določen v prejšnjem odstavku, ne pride do imenovanja vseh članov komisije, se glasovanje ponovi na naslednji seji sveta, vendar samo glede manjkajočih članov komisije«.

 

 

• 4. odstavek tega člena se spremeni tako, da se le-ta glasi: »Če tudi na način, določen v prejšnjem odstavku, niso imenovani vsi člani komisije, se postopek imenovanja ponovi na podlagi nove liste kandidatov«.

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Člane komisije sveta imenuje svet na podlagi liste kandidatov za člane komisije, ki jo določi komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

 

Če kandidatna lista ni dobila potrebne večine glasov, se na isti seji izvede posamično odločanje o imenovanju članov komisije s predlagane liste. Če na ta način niso bili imenovani vsi člani komisije, se lahko predlagajo novi kandidati, o katerih se opravi posamično glasovanje na isti seji sveta. Predloge lahko poda vsak član.

 

 

Če tudi na način, določen v prejšnjem odstavku, ne pride do imenovanja vseh članov komisije, se glasovanje ponovi na naslednji seji sveta, vendar samo glede manjkajočih članov komisije.

 

 

Če tudi na način, določen v prejšnjem odstavku, niso imenovani vsi člani komisije, se postopek imenovanja ponovi na podlagi nove liste kandidatov.

 

 

12. člen

 

 

110. člen:

 

 

• V 2. odstavku tega člena se namesto besedne zveze »Izven seje« zapiše »V času med sejama«

 

 

Spremenjen člen se glasi:

 

 

Če pride do dvoma o vsebini posamezne določbe poslovnika, razlaga med sejo sveta poslovnik predsedujoči ali na njegovo zahtevo strokovni delavec občinske uprave. Če se predsedujoči ne more odločiti oziroma meni, da je podana razlaga neustrezna, prekine obravnavo točke dnevnega reda in naloži statutarnopravni komisiji, da do naslednje seje pripravi razlago posamezne poslovniške določbe.

 

 

V času med sejama sveta daje razlago poslovnika statutarno-pravna komisija.

 

 

Vsak član sveta lahko zahteva, da o razlagi poslovnika, ki ga je dala statutarno-pravna komisija, odloči svet.

 

 

Številka: 034-3/2008-11

 

 

Datum: 16. 2. 2009

 

 

Župan

 

 

Občine Trbovlje

 

 

Bogdan BAROVIČ