Na podlagi 43. čl., 49. čl. in 100. čl. zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS št.: 54/92), 6. čl. pravilnika o standardih in normativih socialno varstvenih storitev (Uradni list RS št.: 52/95) in na podlagi 19. čl. statuta občine Piran (Uradne objave 8/95) je občinski svet občine Piran na svoji 37. seji dne, 23. 10. 1998 sprejel
 
ODLOK
 
 
O ORGANIZIRANJU JAVNE SLUŽBE POMOČI NA DOMU V OBČINI PIRAN
 
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
Organiziranje javne službe pomoči na domu je socialno varstvena storitev, ki predstavlja socialno skrb za občane v primeru starosti, invalidnosti in v drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo.
 
 
Upravičenci do socialne oskrbe so:
 
 
  1. osebe stare nad 65 let, ki lahko z občasno ali dnevno pomočjo ohranijo zadovoljivo duševno in telesno počutje, da jim to lahko nadomesti institucionalno varstvo;
 
 
  1. osebe mlajše od 65 let, ki so se znašle v stiski zaradi invalidnosti ali akutnega zdravstvenega stanja;
 
 
  1. osebe s statusom invalida zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb oz. delovnih invalidov I. kategorije, ki so po oceni strokovne komisije nesposobni za samostojno življenje in jim uporaba socialnih storitev nadomešča zavodsko varstvo in oskrbo;
 
 
  1. družine kronično obolelih otrok ali otrok z motnjami v telesnem in duševnem razvoju, če jim ta oblika pomoči nadomešča institucionalno varstvo.
 
 
O upravičenosti do socialne oskrbe odloči CSD Piran v posebnem ugotovitvenem postopku.
 
2. člen
 
Kakovost, obseg in vrsto socialno varstvenih storitev javne službe
 
 
pomoči na domu določa pravilnik o standardih in normativih socialno varstvenih storitev.
 
 
Socialna oskrba na domu obsega naslednje storitve:
 
 
  1. gospodinjska pomoč do katere je upravičenec upravičen predstavlja vzdrževanje stanovanjskega prostora, čiščenje, pranje, likanje, postiljanje, nakupovanje, kurjava in druga dela po dogovoru;
 
 
  1. pomoč pri vzdrževanju osebne higiene do katere je upravičenec upravičen predstavlja:
 
 
  1. pomoč pri oblačenju, pri hranjenju in pomoč pri opravljanju osnovnih življenjskih potreb;
 
 
  1. pomoč pri ohranjanju osebnih stikov do katere je upravičenec upravičen predstavlja: družabništvo, preprečevanje osamljenosti, pomoč za samopomoč, vzpostavljanje socialne mreže, spremljanje pri nujnih opravilih in obveznostih, stik in informiranje ustanov ter priprava upravičenca in njegove družine na zavodsko varstvo in oskrbo.
 
II. ZAGOTAVLJANJE JAVNE SLUŽBE
 
 
3. člen
 
Za zagotavljanje javne službe pomoči na domu in določanje obsega je zadolžena občina.
 
 
Letni obseg javne službe določi župan v skladu z merili za določitev mreže javne službe pomoči na domu in v okviru možnosti proračuna občine.
 
III. PLAČILA STORITEV IN DOLOČANJE OLAJŠAV
 
 
4. člen
 
Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni sami plačevati celotne stroške storitev.
 
 
Zavezanci za plačilo določenih storitev so poleg upravičenca vsi, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost po zakonu.
 
 
Višino cene storitev javne službe pomoči na domu določi župan na osnovi veljavnega pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen socialno varstvenih storitev (Uradni list RS št.:10/94).
 
5. člen
 
Osnova za določitev višine plačila storitev je odvisna od materialnega stanja upravičencev in zavezancev in se ugotavlja v procentu od prekoračitve cenzusa za denarni dodatek.
 
 
O znižanju plačila storitev odloča pristojni CSD po postopku in na način kot je določeno po predpisih o socialnem varstvu.
 
 
Kriterije za določitev višine oziroma znižanje plačila storitev določi župan na predlog CSD Piran.
 
6. člen
 
Upravičenci, ki nimajo lastnih sredstev ali jim ta ne zadoščajo za plačilo storitev, ki nimajo premoženja ali ne obstajajo zavezanci za preživljanje upravičenca, vložijo pri pristojnemu CSD vlogo za delno ali celotno oprostitev plačilo stroškov.
 
 
Če je upravičenec lastnik nepremičnin, ki mu ne prinašajo dohodka je praviloma oproščen plačila storitev, če pristane na zemljiškoknjižno zavarovanje premoženja, ki ustreza ocenjenim stroškom oprostitve plačila. Zemljiškoknjižno zavarovanje opravi občina na predlog pristojnega CSD.
 
 
V celoti so oproščen plačila storitev pomoči na domu:
 
 
  1. upravičenci, ki so prejemniki denarne pomoči kot edinega vira preživljanja;
 
 
  1. upravičenci, ki so prejemniki nadomestila za invalidnost po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih odraslih;
 
 
  1. upravičenci, ki so prejemniki denarnega dodatka.
 
 
Ostali upravičenci so dolžni plačevati stroške storitev na osnovi cene in v skladu z določenimi kriteriji za znižanje plačila socialno varstvenih storitev.
 
 
Vsi upravičenci so oproščen plačila strokovne priprave izvajanja storitev (analiza, priprava dogovora in kontakta z udeleženci).
 
 
Upravičenec izgubi pravico do celotne oprostitve ali znižanja plačila storitev pomoči na domu:
 
 
  1. če gre v institucionalno varstvo;
 
 
  1. če je ugotovljeno, da je pridobil pravico do oprostitve ali znižanja plačila oz. doplačila ne da bi predhodno izrabil vse pravne možnosti za določitev in izterjavo morebitne preživninske upravičenosti;
 
 
  1. če je spremenil premoženjski status ali pridobiva lastna sredstva za plačilo storitev.
 
IV NAČIN IN POGOJI ZA ORGANIZIRANJE JAVNE SLUŽBE
 
 
7. člen
 
Skladno z usmeritvami nacionalnega programa socialnega varstva in skladno z republiškimi merili za organiziranje mreže javne službe pomoči na domu lahko občina organizira in izvaja javno službo pomoči na domu ter razvija sistem strokovnih služb na naslednje načine:
 
 
  1. razpiše koncesesijo;
 
 
  1. storitev dogovori s pogodbo s pristojnim javnim zavodom usposobljenim za izvajanje te dejavnosti (CSD Piran, dom upokojencev in dnevni center, regionalni ali lokalni center za pomoč na domu in drugi);
 
 
  1. na druge načine skladno z zakonom.
 
 
Način izvajanja javne službe pomoči na domu sprejme občinski svet.
 
8. člen
 
Do sprejetja nacionalnega programa in republiških meril za organiziranje mreže javne službe je izvajalec javne službe pomoči na domu CSD Piran na osnovi letne pogodbe in letnega obsega izvajanja javne službe pomoči na domu.
 
 
Izvajalec javne službe pomoči na domu CSD Piran bo strokovno in organizacijsko sodeloval z vsemi zdravstvenimi službami s področja zdravstvene nege v javni ali zasebni dejavnosti.
 
9. člen
 
Izvajalec je dolžan izpolnjevati in zagotavljati strokovne kadre ter prostorsko tehnične pogoje za izvedbo programa javne službe pomoči na domu kot to določajo zakonski predpisi.
 
10. člen
 
Nadzor nad izvajanjem javne službe pomoči na domu se izvaja skladno s predpisi.
 
V. KONČNA DOLOČBA
 
 
11. člen
 
Ta odlok začne veljati z dnem objave v Uradnih objavah.
 
 
Številka: 1S4-5-1/98
Datum:-23. 10. 1998
Predsednica Občinskega sveta Občine Piran
dr. MILENA OBLAK - JUH