New Page 2

Na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08 in 8/11); v nadaljnjem besedilu: ZVKD-1) in 16. člena Statuta Občine Velike Lašče (Uradno glasilo občine Velike Lašče, št. 2/06 UPB) ter na predlog Zavoda za varstvo kulturne dediščine št. 746/2011-ABM z dne 24. 11. 2011 je Občinski svet Občine Velike Lašče na 9. redni seji dne 21. decembra 2011 sprejel

 

O D L O K

o razglasitvi hiše Turjak 35 za kulturni spomenik lokalnega pomena

 

1. člen

 

Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine: Turjak — Hiša Turjak 35, EŠD 24314 (v nadaljnjem besedilu: spomenik).

 

2. člen

 

Spomenik obsega nepremičnine: parcele št.:233/5 (zahodni del), k. o. 1711-Turjak.

 

Zaradi zagotavljanja prostorske celovitosti se spomeniku določi vplivno območje, ki obsega nepremičnine: parc. št. 233/5 (vzhodni del), *52/2, 231, 233/2, 233/3, 233/4, 233/7, 414/2 in 4002/2 (del ob hiši), vse k. o. 1711- Turjak.

 

Meje spomenika in njegovega vplivnega območja so določene na digitalnem katastrskem načrtu 1 : 2880 in vrisane na temeljnem topografskem načrtu v merilu 1 : 5.000.

Izvirnike načrtov iz prejšnjega odstavka hranijo Občina Velike Lašče (v nadaljevanju: občina), Ministrstvo za kulturo RS in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).

4. člen

 

Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik so:

 

Vrhhlevna hiša z bogato historično pričevalnostjo, izhaja iz preloma 18. in 19. stoletja. V času tovorništva so jo poimenovali Ošterija pri Podhribškem, pozneje Gostilna pri Pristavi Današnji videz je dobila ob prenovi in nadzidavi leta 1871. Z izgradnjo »Zgornje ceste« proti Turjaku leta 1892 je izgubila pomen tovorniške postojanke, gostilna se je ohranila do 2. svetovne vojne.

 

5. člen

 

Spomenik se razglasi z namenom, da se zagotovita njegov nadaljnji obstoj in celovitost ter ohranijo naslednje varovane sestavine:

-          Ohranjanje stanovanjske namembnosti. Dopustna bi bila tudi obuditev gostinske dejavnosti.

-          Varovanje arhitekturnih, etnoloških, likovnih, krajinskih in zgodovinskih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti

-          Varovanje arhitekture in vseh zunanjih značilnosti, kot so: gabariti, oblikovanost strehe, zasnove pročelij, stavbni členi, konstrukcijski ter likovni elementi na fasadi.

-          Varovanje historičnih materialov v največji možni meri.

-          Varovanje tlorisnih razporedov, konstrukcijskih značilnosti in stavbnih elementov notranjosti.

-          Varovanje materialov in oblik stavbnega pohištva.

-           

6. člen

Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:

-         Ravnanje s kulturnim spomenikom, ki dosledno upošteva in ohranja njegove kulturne vrednote in družbeni pomen.

-         Redno vzdrževanje. Dela, kot so izvedba manjših popravil in del na zunanjosti ali notranjosti objekta npr. prepleskanje, popravila ali menjava stavbnega pohištva, podov, kritine: vsi postopki se načeloma izvedejo z enakimi gradivi (kamen, les, opeka), postopki in oblikami.

-         Obnovitvena dela. Možni so obnovitveni posegi v obsegu investicijskih vzdrževalnih del, ki pomenijo izvedbo popravil, gradbenih, inštalacijskih in obrtniških del, s katerimi se ne posega v konstrukcijo objektov in tudi ne spreminja njegove celovitosti ter značaja stavbnega sestava, gradiv, predvsem glede stavbne zmogljivosti, velikosti, namembnosti in zunanjega videza, kakor tudi ne posegajo v neposredno okolico spomenika.

-         Prepoved novih predelav pomembnejših arhitekturnih prvin stavbe, ki so vrednotene kot del spomenika.

-         Obvezno upoštevanje ohranitve kulturnega spomenika v prostorskih aktih in v prostorskih ukrepih, izdanih na podlagi predpisov o urejanju prostora.

-         Prepoved odstranitve (rušenja) kulturnega spomenika.

-         Označitev spomenika s predpisano oznako.

-         Omogočanje predstavitve celote in posameznih zaščitenih elementov ter dostopnost javnosti v meri, ki ne ogroža spomenika.

 

7. člen

 

Za vplivno območje spomenika velja varstveni režim, ki določa:

-         Ohranjanje značilne pojavnosti v prostoru.

-         Redno vzdrževanje in skrb za urejenost okolice.

-         Za vsak poseg v vplivno območje spomenika je potrebno predhodno pridobiti kulturno varstvene pogoje in soglasje.

 

8. člen

 

Lastnik, posestnik mora javnosti omogočiti občasen dostopnost spomenika in njegovo predstavljanje. Javni dostop ne sme ogrožati spomenika in posameznih spomeniških vrednot, zlasti ne njegove osnovne namembnosti.

 

9. člen

 

Za vse posege v spomenik in njegovo vplivno območje, je treba predhodno pridobiti kulturno varstvene pogoje in kulturno varstveno soglasje zavoda.

 

10.člen

 

Nadzor nad izvajanjem odloka opravlja inšpektorat, pristojen za področje kulturne dediščine.

 

11. člen

 

Pristojno sodišče po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi status kulturnega spomenika na parcelah, navedenih v prvem odstavku 2. člena tega odloka.

 

12. člen

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Velike Lašče.

 

Številka: 0301-030/2011

Velike Lašče, dne 21. decembra 2011

 

Župan Občine Velike Lašče

Anton Zakrajšek, univ.dipl.inž.,l.r.