New Page 1

 

Na podlagi 67. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 63/95, 70197, 10/98, 74/98, 70/00, 100/00 in 51/02), na podlagi Zakona o morskem ribištvu (Uradni list RS, št. 5812002) in na podlagi 31. in 122. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave PN, št. 10/99) je županja Občine Piran sprejela naslednji

 

 

PRAVILNIK

 

 

O FINANČNI POMOČI ZA OHRANJANJE IN RAZVOJ RIBIŠTVA TER PRIDOBIVANJE HRANE IZ MORJA V OBČINI PIRAN

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določijo pogoji za dodeljevanje sredstev, ki so v proračunu Občine Piran namenjena za finančne intervencije za ohranjanje in razvoj ribištva ter za pridobivanje hrane iz mora v občini Piran.

 

 

2. člen

 

 

Finančna sredstva so namenjena za:

 

 

o usposobitev ribičev za kakovostnejšo, zadostno in ustrezno ribiško proizvodnjo (nakup opreme),

 

 

o ohranitev ribištva v občini Piran.

 

 

Sredstva se dodelijo v obliki nepovratnih sredstev.

 

 

Sredstva se dodelijo za pomoč v ribištvu in prilagoditev ribiške industrije, kjer sredstva pod normalnimi tržnimi pogoji zaradi nestabilnega sektorja ne zadostujejo.

 

 

II. NAMEMBNOST NEPOVRATNIH SREDSTEV

 

 

3. člen

 

 

Nepovratna sredstva so namenjena za nakup vseh vrst zakonsko dovoljenega ribolovnega orodja in za kritje stroškov v zvezi z ustanovitvijo ustrezne organizacije v ribištvu, kot jo opredeljuje 51. čl. Zakona o morskem ribištvu (Ur. list RS, št. 58/2002).

 

 

Namen dodeljevanja nepovratnih sredstev je spodbujanje in ohranjanje ribiške dejavnosti v občini, predvsem pa pospešiti uskladitev z določili Zakona o morskem ribištvu.

 

 

Višina pomoči: do 70% upravičenih stroškov.

 

 

Pogoji:

 

 

Prosilec zahtevku predloži:

 

 

o račun za nabavljene artikle (v kolikor so pripomočki nabavljeni v tujini, je poleg računa potrebno predložiti še uvozno carinsko deklaracijo),

 

 

o dovoljenje za opravljanje gospodarskega ribolova kot glavnega poklica,

 

 

o predlog oz. program v zvezi z ustanovitvijo organizacije v ribištvu v skladu z 51. čl. Zakona (sredstva iz tega naslova se zagotovijo na podlagi izstavitve dokazil o stroških za ta namen).

 

 

4. člen

 

 

Sredstva se lahko dodelijo, če pomenijo vzpodbudo za izvedbo projekta oziroma so za njegovo izvedbo nujno potrebna.

 

 

Upravičenci morajo za namene, navedene v tem pravilniku, podati izjavo, da za posamezen namen niso pridobili sredstev iz državnega proračuna ali iz mednarodnih virov oziroma v primeru, da so jih prejeli, navesti, koliko sredstev so iz teh virov za določen namen že prejeli. Višina skupne, t. j. iz vseh virov dodeljene pomoči, ne sme presegati višine pomoči po posameznih namenih, kot je opredeljeno v tem pravilniku.

 

 

Sredstva se upravičencem dodelijo kot subvencije za nakup opreme (za investicije); višina subvencije posameznemu upravičencu je odvisna od višine razpisanih sredstev in od skupne višine zahtevkov vseh upravičencev.

 

 

Investicija mora prispevati k povečanju kakovosti proizvodov in zagotovitvi tehnične in ekonomske stabilnosti upravičenca.

 

 

5. člen

 

 

Sredstva se dodeljujejo na podlagi opravljenega javnega razpisa.

 

 

Sredstva se ne dodelijo upravičencu, ki je za isti namen, kot je opredeljen v javnem razpisu, že prejel javna sredstva iz državnega proračuna ali iz mednarodnih virov.

 

 

6. člen

 

 

Upravičenci do sredstev po tem pravilniku so pravne ali fizične osebe, katerim je gospodarski ribolov glavni poklic, oziroma pravne ali fizične osebe, ki imajo dovoljenje za gospodarski ribolov po 17. členu Zakona o morskem ribištvu (Uradni list RS, št. 58/2002).

 

 

Poleg dovoljenja za opravljanje gospodarskega ribolova morajo imeti upravičenci do sredstev stalno prebivališče oziroma sedež dejavnosti na območju Občine Piran, dokazilo o lastništvu ali posedovanju plovila ter dejavnost registrirano v Občini Piran.

 

 

Zahtevke za izplačilo sredstev po tem pravilniku vlagajo upravičenci iz prejšnjega odstavka v svojem imenu.

 

 

7. člen

 

 

Upravičenci lahko predložijo vlogo za pridobitev sredstev po objavi pogojev, ki jih Občina Piran objavi v obliki javnega razpisa, natečaja ali javne objave na oglasni deski Občine oziroma na krajevno običajen način, informacijo o objavi pa posreduje v javnih občilih.

 

 

Razpis, natečaj ali javna objava morajo opredeliti: - namene, za katere se dodeljujejo sredstva,

 

 

o znesek sredstev za posamezne namene,

 

 

o upravičence do teh sredstev,

 

 

o pogoje in merila za pridobitev sredstev,

 

 

o navedbo dokumentacije, ki jo morajo upravičenci priložiti k vlogi, - naslov, na katerega upravičenci vložijo vloge,

 

 

o rok za vložitev vlog,

 

 

o druge podatke, ki so potrebni glede na predmet javnega razpisa.

 

 

8. člen

 

 

Vloge za dodelitev sredstev v skladu z razpisnimi pogoji obravnava komisija, ki jo s sklepom imenuje županja.

 

 

Komisijo sestavljajo predsednik in najmanj dva člana, ki morajo imeti strokovno izobrazbo in izkušnje, ki omogočajo strokovno presojo vlog.

 

 

Predsednik in člani komisije ne smejo biti s prejemnikom kakorkoli interesno povezani v smislu poslovne povezanosti, sorodstvenega razmerja (do vštetega četrtega kolena), v zakonski zvezi ali svaštvu (do vštetega drugega kolena, četudi je zakonska zveza že prenehala), ali v izvenzakonski skupnosti.

 

 

Ne glede na določila prejšnjega odstavka tega člena interesna povezanost ne more biti izločitveni razlog v primeru, da komisije ni mogoče sestaviti drugače zaradi omejenega števila strokovnjakov na določenem področju.

 

 

9. člen

 

 

V osmih dneh od datuma odpiranja vlog komisija pisno pozove predlagatelje, katerih vloge niso bile popolne, da jih v petih dneh od prejema obvestila dopolnijo.

 

 

Nepopolne vloge, ki jih vlagatelj v navedenem roku ne dopolni, ter prepozno prispele vloge komisija zavrže.

 

 

10. člen

 

 

O odpiranju vlog in izboru upravičencev mora komisija voditi zapisnik, kateri vsebuje naslednje elemente:

 

 

o naslov, kraj in čas odpiranja dospelih vlog,

 

 

o predmet javnega razpisa,

 

 

o imena navzočih predstavnikov komisije,

 

 

o imena oz. nazive predlagateljev vlog,

 

 

o vrstni red odpiranja vlog, ugotovitve o popolnosti vlog z navedbo predlagateljev, ki niso dostavili popolnih vlog.

 

 

Zapisnik podpišejo predsednik in člani komisije. Komisija lahko odloča tudi na korespondenčni seji.

 

 

11. člen

 

 

Komisija opravi strokovni pregled popolnih vlog ter jih oceni na podlagi pogojev in meril, navedenih v javnem razpisu.

 

 

Na podlagi ocene vlog komisija pripravi predlog upravičencev do sredstev.

 

 

12. člen

 

 

Na podlagi predloga komisije odloči o določitvi upravičenca do sredstev županja Občine Piran s sklepom.

 

 

V sklepu o izboru se upravičenca do sredstev pozove k podpisu pogodbe. Če se upravičenec v roku osmih dni ne odzove na poziv, se šteje, da je odstopil od zahteve za pridobitev sredstev.

 

 

13. člen

 

 

Predlagatelj vloge za dodelitev sredstev, ki meni, da izpolnjuje pogoje in merila iz javnega razpisa in da mu razpisana sredstva niso bila dodeljena neupravičeno, lahko v roku osmih dni od prejema sklepa na županjo naslovi pritožbo za preveritev utemeljenosti sklepa o dodelitvi sredstev. Pritožbo se vloži na naslov: Občina Piran, Tartinijev trg 2; 6330 Piran. V pritožbi mora predlagatelj natančno opredeliti razloge, zaradi katerih vlaga pritožbo.

 

 

Predmet pritožbe ne more biti postavljanje meril za ocenjevanje vlog za dodelitev sredstev občinskega proračuna.

 

 

Županja je dolina pritožbo obravnavati, preveriti njene navedbe in v roku 15 dni odločiti o pritožbi. Od1očitev županje je dokončna.

 

 

14. člen

 

 

Z upravičenci, ki so prejemniki finančnih sredstev po tem pravilniku, se sklene pogodba, v kateri se določijo medsebojne pravice in obveznosti.

 

 

Upravičenec do sredstev ne sme imeti neporavnanih obveznosti do Občine Piran oz. do javnega podjetja, katerega ustanoviteljica je Občina Piran.

 

 

Občina lahko pobota terjatve upravičenca z obveznostmi do istega upravičenca.

 

 

III. KONČNE DOLOČBE

 

 

15. člen

 

 

Namensko porabo proračunskih sredstev za ohranjanje'in razvoj ribištva v občini Piran spremlja in preverja občinska strokovna služba, pristojna za področje ribištva, lahko pa tudi druga oseba, pooblaščena s strani županje. Namenskost porabe lahko ugotavlja tudi nadzorni odbor Občine.

 

 

16. člen

 

 

Upravičenec je dolžan povrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva plačila upravičencu do dneva vračila sredstev, v primerih, ko se ugotovi:

 

 

o da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

 

 

o da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

 

 

o da je upravičenec za isti namen in iz istega naslova ponovno pridobil finančna sredstva pred iztekom za to določenega obdobja v razpisu,

 

 

o da je upravičenec odtujil (prodal) specialno mehanízacijo in opremo, sofinancirano iz nepovratnih sredstev proračuna občine, pred iztekom petih let od njene pridobitve,

 

 

o druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.

 

 

17. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

 

Številka: 32305-1/2003

Piran, 4, junija 2003

Županja

VOJKA ŠTULAR, prof.