New Page 1

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 ZVO-1B, 108/09, 80/10 ZUPUD- PP (106/10 popr.), 43/11 ZKZ-C, 57/12, 57/12 ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 odločba US in 13/15 - ZUUJFO) in na podlagi 17. člena Statuta Občine Kungota (Ur. list RS, št. 12/04, 18/07, MUV, št. 13/08) je Občinski svet Občine Kungota na 18. seji dne 20. decembra 2017 sprejel

 

 

O D L O K

o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del naselja Zgornja Kungota – apartmaji Denk

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

1 člen

S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt

za del naselja Zgornja Kungota apartmaji Denk v nadaljevanju OPPN, ki ga je izdelal BIRO 2001 Maksimilijana Ozimič Zorič s.p., Slovenska Bistrica, s št. 03/16-OPPN in je sestavni del tega odloka. Po urbanistični zasnovi naselja Zgornja Kungota je ob- močje opredeljeno kot pretežno stanovanjsko območje v UON Zgornja Kungota.

 

 

2 člen

OPPN vsebuje naslednje sestavine:

I.      TEKSTUALNI DEL

I.      GRAFIČNE PRILOGE

III.     SMERNICE IN MNENJA NOSILCEV UREJANJA PRO- STORA

IV. PRILOGE

 

 

II. UREDITVENO OBMOČJE OPPN

 

 

3 člen

Območje obravnave obsega parc. 687/39 za umestitev apartmajev in 687/40-del, 692-del, 693/9-del k.o. 596 Zgornja Kun- gota za ureditev dovoza.

Meja poteka po vzhodni, južni in zahodni stranici parcele št. 687/39 k.o. 596 Zgornja Kungota, in v nadaljevanju prečka parcelo 687/40, prehaja na 692, kjer zajame površino obstoječe dovozne ceste in predvideno novo dovozno cesto s parkirnimi mesti, ki sega do južne meje s parc. št. *123, in se priključi nazaj na severni vogal parc. št. 687/39 vse k.o. 596. Zgornja Kungota.

 

III.          UMESTITEV NAČRTOVANE UREDITVE V

PROSTOR

 

4 člen

(vrste dejavnosti)

Objekti bodo namenjeni občasnemu bivanju kratkotrajni

nastanitvi.

5. člen

(vrste gradenj)

Dovoljena gradnja novih objektov in njihova rekonstrukcija, dozidava in nadzidava. Za izbrano dejavnost je potrebno zagoto- viti predpisano število parkirnih mest na lastni zemljiški parceli. Dovoljena  so  redna  in  investicijska  vzdrževalna  dela  na zgrajenih objektih, kakor tudi gradnja nezahtevnih in enostav- nih objektov v skladu z veljavnimi predpisi, ki urejajo gradnjo

objektov glede na zahtevnost.

 

 

6 člen

(vrste objektov glede na namen)

1/  hotelske zgradbe

12111                 Hotelske in podobne stavbe za kratkotrajno na- stanitev

2/  Nezahtevni in enostavni objekti v skladu z veljavnim pred- pisom

 

 

7 člen

(pogoji za lego, velikost in oblikovanje objekta)

1.  Lega objektov na zemljišču

Lega stavb je določena z gradbeno linijo in gradbeno mejo, ki so določene in razvidne iz situacije.

Gradbena linija je črta, na katero morajo biti z enim robom postavljeni fasadni deli stavbe, dovoljeni so le manjši odmiki de- lov fasad.

Gradbena meja je linija, ki je fasadna stena stavbe ne sme presegati, lahko pa se je dotika ali je od nje odmaknjena v no- tranjost.

Umeščanje stavb je ob gradbeno črto oz. linijo znotraj grad- bene meje (območje možne pozidanosti).

Gradbeno linijo predstavlja JZ parcelna meja parcele št. 687/39 k.o. Kungota, ki meji na sosednjo 687/8 k.o. Kungota. Vse zgradbe so orientirane vzporedno ali pravokotno na to linijo. Odmiki so razvidni v situaciji. Zagotovljen je odmik 1m od ob- stoječe kanalizacije.

2.  Velikost in zmogljivost

Apartmajske enote so razdeljene na 4 sklope, in sicer 2 sklopa po 3 enote ter 2 sklop s 2 enotami (skupaj 10 enot). Kota pritličja apartmajev je dvignjena + 1.20m nad nulto koto območja obde- lave, ki jo predstavlja tlak v bazenskem delu in znaša ±0,00 = 272.00m. Vhodi v posamezne apartmajske enote so označeni na situaciji.

Bivalne enote so širine 7.0m do 7.5m ±1.0m, z globino pro- stora od 10.80m do 12.80m ±1.0m. Etažnost je pritličje, svetle višine 4,40m ±1.0m nad koto pritličja apartmajev.

Objekt z bazenom in spremljevalnim programom je pritličen+klet+nadstropje, zunanjega gabarita cca 20.50m x 11.80m ±1.0m. etažnost K+P+1.N, višina 7.80m ± 1.0m, s koto pritličja ±0,00 = 272.00m v bazenskem delu. Klet je nižja za

-2.60m.

Objekt je razdeljen na servisni del z garderobami, sanitarija- mi, tuši in savnami ter na bazenski del z notranjim bazenom in površino za počitek.

Vhodni objekt velikosti 8.80m x 26.90m pritlične zasnove višine 4.40m je na enaki višini pritličja kot bazeniski del - ±0,00

= 272.00m.

Vsi objekti so med seboj povezani s pokritimi zaprtimi ko- munikacijami,  ki  potekajo  po  severnih  in  zahodnih  straneh

apartmajskih enot v širini do 4.60m ±1.0m. Komunikacijski ko- ridor na vhodnem objektu je na vzhodni strani v širini 2.60m

±1.0m. Vsi komunikacijski prostori so zunanje višine 4.40m

±1.0m od kote terena oz. na enaki višini vhodnemu delu objekta.

3.  Arhitekturna zasnova - oblikovanje

Arhitekturna zasnova zajema novogradnjo kompleksa 10 apartmajev s skupnim bazenom in wellness programom v nad- stropju bazenskega dela ter vhodni objekt s povezovalnimi ko- munikacijskimi hodniki. Kompleks je organiziran po principu paviljonske postavitve apartmajev, ki se združujejo v štiri loče- ne skupine ter samostojnima objektoma bazena z wellnessom in vhodne avle. Vsi sklopi so povezani z nadkritimi komunikacija- mi. Glavni dostop je na SZ strani.

Kompleks je oblikovan sodobno, kar izboljšuje bivalne raz- mere in videz obravnavanega območja. Orientacija posameznih sklopov kompleksa v največji meri omogoča naravno osvetlitev notranjih prostorov ter izkoriščanja naravnih virov osončenja. Konstrukcija objektov je lahka montažna konstrukcija v pove- zavi z betonsko in opečno konstrukcijo. Vsi deli kompleksa so nadkriti z ravno streho z minimalnim naklonom. Fasade so v kombinaciji naravne lesene obloge ter steklenih površin in dru- gih naravnih materialov. Vsi materiali so tehtno izbrani glede na okolje, v katerega je kompleks umeščen.

Zaprte pokrite komunikacije so likovno in funkcionalno konci- pirane po principu ganka, ki jasno povezuje vse posamezne enote. Vse povezave kompleksa so nadkrite. Višinske razlike med koto terena in koto vhodov oz. pritličja apartmajev premoščajo klančine. Parkirišče z novo dovozno cesto je umeščeno na severno stran območja obravnave in meji na južno sosednjo parcelno mejo. Dovoz do kompleksa je urejen po obstoječi dovozni cesti po dvorišču DENK in se zaključi s krožiščem severno ob bazen-

skem kompleksu.

4.  Pogoji za zunanjo ureditev

Prostor med posameznimi sklopi kompleksa je krajinsko oblikovan v urejene in ozelenjene atrije, ki predstavljajo tampon- sko zaščito ter parkovno ureditev kompleksa. Posamezni deli v neposredni bližini objektov se bodo zazelenili in zasadili z dreve- si in grmovnicami po načrtu krajinskega načrtovalca.

Parkirišče z novo dovozno cesto je umeščeno na severno stran območja obravnave in meji na južno sosednjo parcelno mejo. Dovoz do kompleksa je urejen po obstoječi dovozni cesti po dvorišču DENK in se zaključi s krožiščem severno ob bazen- skem kompleksu.

 

 

8 člen

(pogoji za gradnjo enostavnih in nezahtevnih objektov)

Na območju OPPN je po predpisih, ki urejajo gradnjo objek- tov glede na zahtevnost, dovoljena postavitev nezahtevnih in enostavnih objektov za lastne potrebe:

-    zunanja razsvetljava, ograja višine do 2.0m, cestna rampa,

-    parkovna ureditev in postavitev igral ter klopi

Nezahtevni in enostavni objekti za lastne potrebe morajo biti od meje sosednjih zemljišč oddaljeni najmanj 1,5 m (napušč oziroma najbolj izpostavljeni del objekta).

Odmik ograje od meje s sosednjim zemljiščem je najmanj 0,50 m, če je odmik manjši oziroma je ograja postavljena na po- sestno mejo, je potrebno pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč.

Nezahtevni in enostavni objekti se oblikovno uskladijo z osnovnim objektom.

IV.     . ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV PROMETNE, ENERGETSKE, KOMUNALNE IN DRUGE

GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE

 

9 člen

(splošno)

Vsi obstoječi komunalni vodi se bodo pred pričetkom del do- ločili na terenu z upravljavci le-teh, tako smerno kot globinsko in dimenzijsko.

Vse sekundarno razvodno omrežje gospodarske javne infra- strukture mora biti usklajeno zgrajeno v kabelski podzemni iz- vedbi. Pod asfaltiranimi in drugače utrjenimi površinami je vse električne in TK vode obvezno položiti v kabelsko kanalizacijo.

 

 

10 člen

(prometno urejanje)

Priključevanje na RII št. 436

Vplivno območje OPPN leži ob državni cesti RII št. 436, odsek 1328 Počehova Zgornja Kungota v km 6,720. Na regi- onalno cesto se območje navezuje preko obstoječega cestnega priključka v km 6,850.

Pri načrtovanju posegov in objektov se naj uporablja veljavna zakonodaja, predpisi in tehnične specifikacije, ki se nanašajo na gradnjo, upravljanje in vzdrževanje javne ceste.

Načrtovana prostorska ureditev zagotavlja:

-    varno odvijanje prometa vseh udeležencev

 Opremljenost s prometno signalizacijo in prometno opre- mo, ki udeležence v prometu pravočasno opozarja na spre- menjene razmere in varno odvijanje prometa

-    Da z gradnjo ne bodo prizadeti interesi varovanja državne

ceste in prometa na njej.

V vplivnem območju državne ceste in varovalnem pasu ne bo novih posegov. Cestni priključek je obstoječ.

V cestni svet, cestno telo, zračni prosto, parcelo državne ceste ne bodo položeni novi infrastrukturni vodi. Vpliva na državno cesto zaradi načrtovane gradnje ne bo.

Posegi ne vplivajo negativno na območje državne ceste in

promet na njej.

Postavljanje objektov za obveščanje in oglaševanje v obmo- čju varovalnega pasu državne ceste v nasprotju s predpisi in brez soglasja upravljavca državne ceste ni dovoljeno.

Vse posege v vplivnem območju in v varovalnem pasu državne ceste je potrebno načrtovati skladno z veljavnimi predpisi, ob upošte- vanju obstoječe in predvidene obremenitve neposrednega okolja ob prometnicah. Ob opredeljevanju funkcije tangiranega območja pro- storskega akta je obvezno upoštevati načrtovane obremenitve okolja zaradi predvidenega naraščanja prometa v dolgoročnem obdobju. Vsi ukrepi morajo biti dimenzionirani na način, da nudijo ustrezno protihrupno zaščito na podlagi predvidene povečane obremenitve dr- žavne ceste v 20 letnem planskem obdobju. Izvedba protihrupnih ukrepov mora biti sestavni del komunalne opreme območja.

Upravljavec državnih cest ne bo zagotavljal dodatnih ukrepov varstva pred hrupom na načrtovano območje hrupno občutljivih dejavnosti, kakor tudi ne zaščite pred morebitnimi drugimi vpli- vi, ki so oz. bodo posledica obratovanja ceste. Izvedba vseh ukre- pov je obveznost investitorja, ki zagotavlja komunalno opremo območja. Pri obravnavanih posegih v varovalnem pasu državne ceste Direkcija RS za infrastrukturo ne prevzema nikakršne fi- nančne ali druge odgovornosti, kot posledico hrupa, vibracij in ostalih vplivov prometa, ki se pojavljajo na cesti.

Interni dovoz bo urejen po obstoječi lastni dovozni cesti pre- ko parc. št. 687/40, 692 in 693/3 vse k.o. 596 Zgornja Kungota, ki se priključuje na R II 436 z obstoječim cestnim priključkom.

Dovozna pot je širine 5m in mora biti utrjena za dostavna in intervencijska vozila, na kateri je potrebno urediti tudi ustrezno obračališče. Obračališče bo urejeno na severni strani bazenskega kompleksa ob vhodu v apartmajski kompleks.

 

(mirujoči promet)

Zadostno število parkirnih mest za osebna vozila (skupaj 14) je zagotovljeno na severni strani zazidalnega kompleksa po nor- mativu iz 32. člena Odloka o PUP (10 enot = 10 PM + 1 PM za invalida).

 

 

11 člen

 (vodovodno omrežje)

Priključitev in oskrba novih porabnikov na javno vodovodno omrežje je možna:

-    Na obstoječe vodovodno omrežje-zanko TPE DN 90 na zahodu z izvedbo krajšega odcepa minimalno DN 80 in vodovodnega jaška v neposredni bližini vodovodnega ce- vovoda, z vgradnjo ustreznega števila volumetričnih obra- čunskih vodomerov.

-    Predhodno morajo biti porabniki priključeni na javno kana- lizacijo.

-    Investitor mora pridobiti vso potrebno upravno in tehnič- no dokumentacijo za gradnjo vodovodnih cevovodov, ter financirati izvedbo. Po dokončanju del je potrebno novo- zgrajene vodovodne objekte in naprave brezplačno predati v last občini Kungota in v upravljanje Mariborskemu vodo- vodu d.d.

 

 

12 člen

(kanalizacijsko omrežje)

Območje obravnave prečka javna kanalizacija, ki poteka vzdolžno ob desnem bregu Svečinskega potoka kot mešan kanal v ČN Kungota.

Objekte je možno priključiti z ustrezno dimenzionirano vo- dotesno kanalizacijo na obstoječo javno kanalizacijo. Odvajanje odpadnih voda je potrebno izvesti v ločenem sistemu:

-    Odvajanje sanitarnih-komunalnih odpadnih vod se izvede v obstoječo javno kanalizacijo z izdelavo projekta kanaliza- cijskega priključka

-    V projektu kanalizacije je potrebno predvideti vodotesno izvedbo kanalizacije.

-    Meteorne vode iz streh in okolja predvidenih objektov se prvenstveno zadržuje v zadrževalnikih v ulici bodoče za- zidave je izveden odvodnik za meteorne vode, ki odvaja viške vod. Ulični meteorni odvodnik se zaključi z rezervo- arjem za meteorno vodo, s prelivom na travnate površine urejenega okolja.

- Predvidena je izvedba ukrepov za zaščito kanalizacijskih priključkov zaradi potencialno poplavnega območja.

 

 

13 člen

 (električno omrežje)

Priključna moč predvidenih objektov bo 28 kW (3 x 40A). Obstoječi DV je potrebno prestaviti na novo lokacijo, za kar je

potrebno pridobiti ustrezno projektno in upravno dokumenta- cijo ter služnostne pogodbe za zemljišča. K vlogi za mnenje je potrebno priložiti strokovne podlage in idejno rešitev napajanja objektov ter prestavitev obstoječih elektroenergetskih vodov na območju predvidenega posega.

Izdelan je 4. Načrt električnih instalacij in elektro opreme št.

106/17-MO ELEKTRO Maribor d.d. v juniju 2017.

SN omrežje

Na območju OPPN poteka del obstoječega DV 20 kV d-382 Plač Zgornja Kungota 2 in SN 20 kV kablovod k-382 Zgornja Kungota 2 DV Plač, ki ju je potrebno na območju OPPN de- montirati in nadomestiti z ustrezno SN 20 kV kabelsko povezavo in sicer od novega oporišča 54 d-382 do točke A, kjer bo spojen z preostalim delom SN 20 kV kablovoda k-382. Predviden SN 20 kV kablovod bo potekal po parcelah 692, 687/40, 690 685/5 in 687/39 vse k.o. 596 Zgornja Kungota in 511/5 k.o. 595 Plintovec. Dolžina trase prestavitve je cca 100m.

NN omrežje

Napajanje predvidenih odjemalcev na del naselja Zgornja Kungota apartmaji Denk bo izvedeno preko obstoječega NN 0,4 kV kabelskega izvoda I-01 Stara TP iz obstoječe TP 20/0,4 kV t-361 Zgornja Kungota 2.

V sklopu rekonstrukcije obst. NN omrežja bodo postavljene nove prostostoječe razdelilne omarice PS-RO, demontaža dela prostozračnega NN 0,4 kV omrežja na ter izvedba movih NN 0,4 kV kabelskih povezav. NN 0,4 kV razvod za apartmaje Denk bo izveden iz PS-RO na območju OPPN.

Predvideni NN 0,4 kV kabli za napajanje predvidenih odje- malcev bodo potekali po parcelah 513 (vodotok) k.o. 595 Plinto- vec in 690, 687/40, 692, 687/30 vse k.o. 596 Zgornja Kungota. Trase NN 0,4 kV kablov in ostale podrobnosti so razvidne iz ris- be Ko-6061.

 

 

14 člen

 (telekomunikacijsko omrežje)

Za predvideno zazidavo na območju OPPN je potrebno pred- videti izgradnjo TK priključkov. Potrebna je izgradnja TK kabel- ske kanalizacije, kjer bo prenosni medij izbran glede na možnost izvedbe priključka. Za izvedbo komunalne opreme je potrebno pripraviti PGD dokumentacijo, kjer bo določen tudi prenosni medij glede na potrebe investitorja. Navezava na obstoječe TK omrežje Telekom d.d. je mogoča na kabelski kanalizaciji in sicer v KJ3 na naslovu Zgornja Kungota 72 (parc. št. 687/3 k.o. Zg. Kungota) po trasi, ki poteka po zemljišču parc. št. 687/38, 687/41 in 687/40 vse k.o. Zg. Kungota, katerih po deležih je lastnik tudi bodoči investitor Vračko.

 

 

15 člen

(omrežje TELEMACH d.o.o.)

V neposredni bližini obravnavanega posega je izgrajena cev- na kabelska kanalizacija v lasti družbe Telemach Rotovž d.d.

V primeru priključitve se na območju gradnje predvidi izgra- dnja kabelske kanalizacije z odcepi za objekte. Predvidena pri- ključna točka je označena na priloženem načrtu v KJ. Izvedba priključevanja se obdela v PGD.

Trasa poteka vzporedno TK kablovodu v kabelski kanalizaci- ji preko parc. št. 687/38, 687/41 in 687/40 vse k.o. Zg. Kungota, katerih po deležih je lastnik tudi bodoči investitor Vračko.

16 člen

(ogrevanje)

Načrtovani kompleks se bo ogreval centralno iz kotlovnice na biomaso, ki bo locirana v Wellness objektu. Možna je uporaba drugih obnovljivih virov energije.

 

 

17 člen

 (odpadki)

Investitor je dolžan zagotoviti na svojem zemljišču, v nepo- sredni bližini vozne poti prostor za namestitev posod za ločeno zbiranje odpadkov in nemoten dostop ter obračalno mesto speci- alnega komunalnega vozila skladno z določili občinskega Odlo- ka o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Kungota (Uradni list RS, št. 33/1996).

Vozna pot smetarskega vozila je normalno prevozna za speci- alno komunalno vozilo, v gabaritih 3,0 m širine in 4,0 m višine in da izpolnjuje pogoje nosilnosti za osno obremenitev 6 ton.

 

 

V.  REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VAROVANJE OKOLJA, OHRANJANJA NARAVE TER

TRAJNOSTNO RABO NARAVNIH DOBRIN

 

 

18 člen

 (varstvo pred hrupom)

Vsi ukrepi zaščite proti hrupu morajo zagotoviti, da se ne pre- segajo mejne vrednosti določene s III. stopnjo zahtevnosti ( 4. člen uredbe o hrupu v naravnem in bivalnem okolju - Uradni list RS, st. 45/95)

III.       stopnja varstva je za območje, kjer je dopusten poseg v okolje, ki je manj moteč zaradi povzročanja hrupa, to je trgo- vsko-poslovno-stanovanjsko območje, ki je hkrati namenjeno bivanju oziroma zgradbam z varovanimi prostori in obrtnim ter podobnim proizvodnim dejavnostim ( mešano območje), obmo- čje namenjeno kmetijski dejavnosti ter javno središče, kjer se opravljajo upravne, trgovske, storitvene ali gostinske dejavnosti ( v nadaljevanju: III. območje). Vsa hrupna dela na gradbišču se izvajajo v dnevnem času.

 

 

19 člen

 (varstvo zraka)

Pri načrtovanju je potrebno upoštevati določila Zakona o var- stvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04), Uredbe o mejah, opozo- rilnih in kritičnih emisijskih vrednostih snovi v zraku (Uradni list RS, št. 73/94) in Uredbe o emisiji snovi v zraku iz kurilnih naprav (Uradni list RS, št. 73/94). Izpusti v zrak ne smejo prese- gati z zakonom določenih mejnih vrednosti. Objekt se ogreva z energentom brez prekomernih škodljivih emisij v zrak.

 

 

20 člen

(vpliv posega na vodni režim in stanje voda)

Območje obravnave se nahaja izven območij varovanja pitne

vode, vendar je potencialno poplavno.

Rezultati hidravlične analize so pokazali, da območje OPPN ni neposredno ogroženo pred visokimi vodami Pesnice in Svečin- skega potoka ranga Q10 in Q100 medtem, ko pri visokih vodah rangu Q500 je. Kljub temu, da so rezultati pokazali, da območje

pri visokih vodah ranga Q100 ni poplavljeno, predlagajo koto načrtovanih objektov z minimalno 0,5 m varnostnega nadvišanja nad gladino Q100, to je na koto 272m n.m. Argumenti za takšno odločitev so v natančnosti izračunih modela ter specifičnosti lo- kacije in primera.

-    Vsi objekti s pripadajočo komunalno, prometno in zunanjo ureditvijo, vključno z morebitno ograjo, morajo biti, skla- dno s 14. členom in 37. členom ZV-1, odmaknjeni od meje vodnega zemljišča, to je od zgornjega roba brežine vodoto- ka, 5 m pri vodotokih 2. reda. Pas priobalnega zemljišča v območju ureditve je treba v projektu za pridobitev vodnega soglasja v fazi PGD označiti in kotirati.

-    Vse odpadne vode morajo biti priključene ja javni kanali- zacijski sistem, če le-ta obstaja.

-    Odvajanje padavinskih voda z večjih ureditvenih območij je treba predvideti v skladu z 92. členom ZV-1 in sicer, na tak način, da bo v čim večji možni meri zmanjšan hipni odtok padavinskih voda z urbanih površin, kar pomeni, da je treba predvideti zadrževanje padavinskih voda pred iz- tokom v površinske odvodnike (zatravitev, travne plošče, zadrževalni bazeni, suhi zadrževalniki …).

-    Odvajanje padavinskih voda iz parkirišč in manipulativnih površin naj se uredi preko ustrezno dimenzioniranih lovilce olj s koalescentnimi filtri, ki naj bodo dimenzionirani ob upoštevanju velikosti prispevnih površin, intenziteti pada- vin in možne pričakovane količine naftnih derivatov (vgra- dnja standardiziranih lovilcev olj – SIST EN 858-2).

- Lokacija se po podatkih Atlasa okolja nahaja na erozijsko ogroženem območju, zato mora biti v nalogo vključeno ge- ološko poročilo s poudarkom na stabilnosti in erodibilnosti terena, s katerim se ugotovi stopnja tveganja za načrtovane posege in način temeljenja objekta.

-    Investitor mora pri naslovnem organu po končanem projek- tiranju in pred gradnjo objekta pridobiti vodno soglasje.

-    V primeru direktnega izpusta padavinskih vod v Svečinski potok, mora biti iztok predviden in izveden tako, da bo iz- pustna glava oblikovana pod naklonom brežine vodotoka in ne bo segala v njegov svetli profil. Detajl iztoka mora biti obdelan v PGD.

-    Sestavni del vloge za vodno soglasje v postopku PGD mora biti zaradi nevarnosti pred poplavami hidrološko hidravlič- na presoja vodnega režima, iz katere bo razvidna poplavna varnost območja pred izgradnjo in po njej.

-    Izdelana je »Hidrološko hidravlična presoja za OPPN Apartmaji Denk v Občini Kungota« št. elaborata 3661/16 izdelal VGB v avgustu 2016. Rezultati hidravlične anali- ze so pokazali, da območje OPPN ni neposredno ogroženo pred visokimi vodami Pesnice in Svečinskega potoka ranga Q10 in Q100 medtem, ko pri visokih vodah rangu Q500 je. Kljub temu, da so rezultati pokazali, da območje pri visokih vodah ranga Q100 ni poplavljeno, predlagajo koto načrto- vanih objektov z minimalno 0,5 m varnostnega nadvišanja nad gladino Q100, to je na koto 272m n.m. Argumenti za takšno odločitev so v natančnosti izračunih modela ter spe- cifičnosti lokacije in primera.

-    V času gradnje je potrebno upoštevati ukrepe za varovanje voda, zaščitne ukrepe pred visokimi vodami, dela izvajati v sodelovanju oz. pod nadzorom koncesionarja VGP Dra- va Ptuj. Preprečevati je potrebno onesnaževanje okolja in voda s pravilnim skladiščenjem in uporabo tekočih goriv in drugih nevarnih snovi in ne odlagati odpadni material na

vodno ali priobalno zemljišče. Po končani gradnje je po- trebno odstraniti ostanke materialov in objektov ter priza- dete površine krajinsko urediti.

-    V primeru izpusta padavinskih vod iz apartmajskega kom- pleksa Denk na vodnem zemljišču Svečinskega poroka, s parc. št. 513 k.o. 595 Plintovec, mora investitor skleniti pogodbo o ustanovitvi služnostne pravice skladno s 153.a členom ZV-1.

-    Za gradnjo bazena in wellness programa (dejavnost kopa- lišč), kjer se za opravljanje dejavnosti rabi voda kot prete- žna sestavina, je potrebno pridobiti vodno pravico za rabo vode v skladu s 125. členom (vodno dovoljenje) ZV-1.

 

 

21 člen

(rešitve in krepi za ohranjanje narave)

Na območju OPPN ali v območju daljinskega vpliva ni na- ravnih vrednot, zavarovanih območij ali območij pomembnih za biotsko raznovrstnost. Zato izdelava naravovarstvenih smernic in izdaja naravovarstvenega mnenja nista potrebni. Prav tako na tem območju ni potrebna pridobitev naravovarstvenih pogojev in naravovarstvenega soglasja.

Smiselno se pa upoštevajo določbe 36. člen ZON za območja strnjene poselitve, kjer se:

-    omogoča povezanost habitatov na območjih strnjene pose- litve z naravo zunaj teh območij, če je to tehnično izvedlji- vo in ne zahteva nesorazmernih stroškov,

-    ohranjajo zelene površine, drevesa, skupine dreves, stoječe in tekoče vode in drugi življenjski prostori,

-    ob gradnji objektov in naprav uporabljajo takšne tehnične rešitve, ki niso past ali ovira za živali oziroma se po gradnji, če se kot take izkažejo, z dodatnimi ukrepi odpravljajo.

 

 

22 člen

(rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine)

1)  Na obravnavanem območju ni registriranih enot kulturne dediščine, zato posebne rešitve in ukrepi za kulturno dedi- ščino, razen ukrepov, ki veljajo za arheološke ostaline na- vedenih v tem členu niso potrebni.

2)  Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/ investitorja/odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki situacijo doku- mentira v skladu z določili arheološke stroke. V primeru odkritja arheoloških ostalin, ki jim grozi nevarnost poško- dovanja ali uničenja, lahko pristojni organ to zemljišče z izdajo odločbe določi za arheološko najdišče.

3)  Zaradi varstva arheoloških ostalin mora lastnik zemljišča / investitor / odgovorni vodja o dinamiki gradbenih del ob- vestiti ZVKDS OE Maribor vsaj 10 dni pred pričetkom ze- meljskih del.

4)  Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno pristojni osebi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije omo- gočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi.

VI.           REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI

NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM

 

23 člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(poplavnost)

Območje obravnave leži v poplavnem območju vodotokov Pesnica in Svečinski potok, za kar so v Hidrološko hidravlični presoji (VGB Maribor d.o.o.) izdelani protipoplavni ukrepi, ki predvidevajo dvig nulte kote objekta (tlak v bazenskem delu) na višino Q100 kar znaša 272,00 m n.m.

 

 

(potresna varnost)

Objekti se nahajajo na območju z intenziteto VII. stopnje po- tresne ogroženosti po EMS. Pri projektiranju je potrebno upo- števati projektni pospešek tal za obravnavano območje, ki znaša 0,100g.

(razlitje nevarnih snovi)

Objekti se ne bodo ogrevali z lahkim kurilnim oljem, tako da ne obstaja nevarnost razlitja nevarnih snovi.

 

 

(stabilnost)

Analiza stabilnosti ni potrebna, saj je padec terena premajhen za relevantno analizo stabilnosti.

 

 

24 člen

(varstvo pred požarom)

V skladu z 22. In 23. členom Zakona o varstvu pred požarom so v ureditveni zasnovi upoštevani ukrepi varstva pred požarom, kjer so zagotovljeni odmiki od meje parcel in med objekti ter potrebna protipožarna ločitev z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte. Prometne in delovne površine za in- tervencijska vozila so zagotovljena na dovozni cesti. Varen umik je zagotovljen z dostopom na zunanje površine, javno pot in ze- lenice.

Viri vode za gašenje bodo zagotovljeni iz javnega vodovo- da. Pri načrtovanju hidrantnega omrežja je potrebno upoštevati Pravilnik o tehničnih normativih za hidrantno omrežje in gašenje požarov ter Pravilnik o požarni varnosti v stavbah.

 

VII.    ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE IN DOPUSTNA ODSTOPANJA

 

25 člen

 (etapnost)

Posegi na območju OPPN se lahko izvajajo v več etapah. Predhodno je potrebno urediti dovozno cesto, prestaviti oz. ka- blirati SNO in NN omrežje ter urediti komunalne priključke.

 

 

26 člen

 (odstopanja)

Dopustna so odstopanja pri tlorisnih gabaritih zgradb v smislu spremembe tlorisa znotraj gradbene meje, določene v situaci- ji. Etažnost in višine se ne sme povečati.

Za infrastrukturo so dovoljena manjša odstopanja od predvidenih rešitev opredeljenih v tem odloku, če so rešitve utemeljene iz tehničnega in ekonomskega vidika in ne vplivajo na končni koncept ostalih rešitev. Z njimi morajo soglašati organi in orga- nizacije, ki so podali smernice in mnenja k OPPN.

 

 

IX.      OBVEZNOSTI INVESTITORJA IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU OPPN

 

 

27 člen

Investitor je v skladu z izdanimi smernicami in pod pogoji upravljavcev komunalne, energetske in prometne infrastrukture, zavezan izvesti in financirati predvideno infrastrukturo v obsegu, kot je s tem OPPN predvidena. Medsebojna razmerja glede iz- gradnje, financiranja in predaje infrastrukture se ureja s pogodbo. Pred pričetkom gradnje mora investitor pravočasno obve-

stiti upravljavce energetskih, komunalnih naprav in cest zaradi uskladitve posegov oz. zakoličbe, prestavitve ali ustrezne zaščite tangiranih podzemnih vodov ter nadzora nad izvajanjem del.

Zagotovljeni morajo biti vsi potrebni varstveni ukrepi in organizacija gradbišča, da ne bo prišlo do onesnaževanja okolja in voda.

 

 

X.  KONČNE DOLOČBE

 

 

28 člen

OPPN je stalno na vpogled pri pristojni občinski službi v Občini Kungota.

 

 

29 člen

Nadzor nad izvajanjem OPPN izvajajo pristojne inšpekcijske službe in komunalni nadzornik v občini.

 

 

30 člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem

uradnem vestniku.

 

 

Številka: 3505-01/2016             

Datum: 20. december 2017          

 

Župan Občine Kungota

Igor Stropnik, s.r.