New Page 2

Na podlagi  29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – uradno prečiščeno besedilo; ZLS-UPB2 in 76/2008), 61. člena v povezavi s 96. členom Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007) in 14. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradni list RS, št. 62/99, 20/01, Uradno glasilo Občine Ljutomer št.1/2003) je Občinski svet Občine Ljutomer na 21. redni seji  22. 7. 2009 sprejel  

 

ODLOK O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH

ODLOKA O UREDITVENEM NAČRTU ZA OBMOČJE POKOPALIŠČA, SERVISNE CONE IN ODLAGALIŠČA V LJUTOMEU

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(1)        S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Odloka o ureditvenem načrtu za območje pokopališča, servisne cone in odlagališča v Ljutomeru (Uradni list RS, št. 12/96, 23/99 in Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 10/04). 

(2)        Spremembe in dopolnitve odloka je izdelal Urbis d.o.o. Maribor, pod številko projekta 2008/URN-085 na osnovi idejne zasnove ureditve pokopališča Ljutomer (PRO DESIGN Darko Štrakl s.p., julij 2008, dopolnjeno februar 2009) in idejne zasnove odvajanja padavinskih voda z območja UN pokopališča in odlagališča odpadkov Ljutomer (IEI d.o.o. Maribor, 6K 08373.03, januar 2009).

 

2. člen

Predmet sprememb in dopolnitev je tekstualni in grafični del ureditvenega načrta.

Spremembe in dopolnitve tekstualnega dela se nanašajo na celotno območje ureditvenega načrta, s kartografskim delom se spreminja grafični del ureditvenega načrta za območje parcel oz. delov parcel št. 2624, 2625, 2627/1, 2630, 2665, 2666, 2721/1, 2722/2, 2723/2, 2723/3, 2856, vse k.o. Ljutomer.

 

TEKSTUALNI DEL obsega :

Ø   odlok

Ø   obrazložitev načrtovanih sprememb in dopolnitev

Ø   smernice za načrtovanje in mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora 

Ø   druge obvezne priloge

 

KARTOGRAFSKI DEL obsega naslednje grafične načrte:

1.         Prikaz območja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta, merilo 1 : 1.000

2.         Območje z obstoječim parcelnim stanjem, merilo 1 : 1.000

3.         Ureditvena situacija, merilo 1 : 500

4.         Prikaz ureditev glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro, merilo 1 : 1.000

5.         Načrt parcelacije, merilo 1 : 500

 

III. FUNKCIJE OBMOČJA UREJANJA

 

3. člen

V 4. členu odloka se črta besedilo v prvem stavku in servisno(e) cono(e). Naslednji drugi stavek se nadomesti z besedilom Odlagališče odpadkov je v zapiranju. Po končanem zaprtju odlagališča v skladu z izdano odločbo Agencije Republike Slovenije za okolje se prostor nameni za mestno zeleno površino.

 

4. člen

V 5. členu odloka se črta 2. točka Servisna cona, točki 3. in 4. se preštevilčita v točki 2. in 3.  V točki 2. Odlagališče odpadkov se prva alineja črta.

 

IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO, ARHITEKTONSKO IN KRAJINSKO UREJANJE OBMOČJA S TOLERANCAMI

 

5. člen Besedilo 6. člena se v celoti nadomesti z novim, ki glasi:

(1)        Zaradi ohranitve arhitekturnih značilnosti pokrajine se pri oblikovanju vežice upošteva večji naklon osnove strehe od 30-35 % opečne kritine z možnostjo kombiniranja strehe z nižjim naklonom bakrene kritine. Uporabijo se avtohtoni materiali (les, kamen, opeka,...). Etažnost objekta je pritličje z osrednjim prostorom, ki prehaja do ostrešja.

Pomožni objekt za hrambo orodja, garažo in/ali trgovino je pritličen, z dveh strani vkopan v brežino in pokrit z zeleno streho.

(2)        Pogoji gradnje objektov se podrobneje obdelajo v projektni dokumentaciji. Upoštevati je potrebno naravne in druge omejitve (odlagališče odpadkov), cono potresne ogroženosti (MSK (RS) 7.0) ter temu primerno predvideti tehnične rešitve gradnje.

 

6. člen

(1)        V 7. členu odloka (opis načrtovanih ureditev) se besedilo točk 1.2 Nezapolnjeno pokopališče,

1.3. Mrliška veža in 1.4. Parkirišča nadomesti z naslednjim besedilom:

(2)        1.2. Območje širitve pokopališča se členi na manjše enote, ki omogočajo hkrati fazno izvedbo širitve pokopališča in možnost različnih načinov pokopa. Podrobnejša razdelitev grobnih prostorov na pododdelke in grobove, z določitvijo števila grobnih polj za klasične, vrstne ter žarne grobove je določena z načrtom pokopališča oz. oddelka pokopališča glede na dejanske potrebe po vrsti grobnih polj. Grobni prostori so do uporabe zatravljeni. Na južni in vzhodni strani obravnavanega območja je žarni zid. Uporabita se dve različni vrsti oblikovanja, ki se med seboj dopolnjujeta.

(3)        1.3. Mrliška veža je v jugozahodnem vogalu novega območja pokopališča, v velikosti pribl. 600 m2. Osnovni gabarit grajenega objekta je 28,00 m x 28,00 m, z možnostjo odstopanja +/- 5,00 m in z možnostjo dodajanja samostojnih elementov (zvonik, pergola, spomenik, vodnjak,...). Smer slemena poteka v smeri vzhod-zahod, najvišja višina slemenske lege je 9,5 m, višina kapne lege 4,5 m in višina zvonika 14,00 m. Gradbena linija poteka vzporedno z vhodno potjo v smeri J-S. Vhod je pravokotno na to smer in poteka v nadaljevanju drevoreda v smeri V-Z. Odmik objekta je 48 m od osi glavne poti.

Mrliška veža obsega poslovilni prostor, po dva prostora za žare in krste, večnamenski prostor, manjši kuhinji, sanitarije, prostor za duhovnika in prostor za pogrebce. Zasnova temelji na večjem krožnem prostoru z možnostjo zapiranja oz. povezave z zunanjim pokritim prostorom, iz katerega je tudi dostop do vežic. Vhod v pomožne prostore je iz zunanje in notranje strani. 

Dodatni pomožni objekt (garaža, trgovina, skladišče,..) v velikosti 6,00 m x 12,00 m, z možnostjo odstopanja +/- 2,00 m, je etažnosti P (višine 3,5 m).

(4)        1.4. Parkirišča: v neposredni bližini vhoda v pokopališče je posebno parkirišče z maksimalno 25 parkirnimi mesti, namenjeno za invalide, taxi prevoze in za svojce umrlih.

 

7. člen

Besedilo 8. člena odloka (2.0 Servisna cona) se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

2.0. Parkirišča

Parkirišča se uredijo v funkcionalnih sklopih. Parkirišča za invalide, taxi prevoze in za svojce umrlih se izvedejo neposredno ob novem vhodu na pokopališče in vežici.

Ostala parkirna mesta se izvedejo v dveh parkiriščih na zahodni in južni strani pokopališča. Ob parkiriščih se uredijo zelene površine z drevoredi. Prometni otoki med vrstami parkirnih mest se zasadijo z drevesi.

 

 

 

V. POGOJI PROMETNEGA IN KOMUNALNEGA UREJANJA

 

Promet

 

8. člen

Besedilo 10. člena odloka se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

Dostopi in dovozi do pokopališča so urejeni z regionalne ceste R1/230 Vučja vas – Ormož. Ureditev križišča priključne ceste z regionalno cesto R1/230 ter ceste do Kidričeve ulice se ureja z Državnim prostorskim načrtom za rekonstrukcijo in elektrifikacijo železniške proge Pragersko – Hodoš.

Načrtovane ureditve ne smejo ogrožati prometne ureditve in prometne varnosti na državni cesti ter ne smejo omejevati preglednosti na cestnih priključkih in križiščih.

 

Komunala

 

9. člen

V 11. členu odloka se nadomesti besedilo poglavij Kanalizacija in Elektrika, na koncu besedila pa dodajo nova poglavja CATV omrežje, Odpadki in Dopustna odstopanja.

 

Kanalizacija

Odvajanje in čiščenje odpadnih voda se izvede v skladu s predpisi, ki urejajo odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, emisijo snovi pri odvajanju padavinske vode z javnih cest ter emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo.

Komunalne odpadne vode iz novih objektov se vodijo ločeno v obstoječo javno kanalizacijsko ob dostopni cesti.

Padavinske vode s strešin mrliške vežice se lahko zbirajo v podzemni rezervoar in uporabijo za zalivanje. Viški se vodijo skupaj z meteornimi vodami s parkirnih in utrjenih površin. Padavinske vode s celotnega ureditvenega območja se vodijo v predvideno meteorno kanalizacijo, ki se bo načrtovala v skladu z izhodišči hidrološko-hidravlične študije ureditve odvodnje zalednih voda. Ureditev odvodnje ne sme povzročiti poslabšanja odtočnih razmer v območju državne ceste in železniške proge.

 

Elektrika

Nova objekta se priključujeta na TP 20/0,4 kV Ljutomer Ormoška cesta t-387 z novim nizkonapetostnim priključkom v poteh v območju pokopališča.

 

CATV omrežje

Na območju se predvidi položitev nove kabelske kanalizacije za potrebe širitve omrežja.

 

Odpadki

Zbiranje in odvoz odpadkov se izvede v skladu predpisi, ki urejajo način ravnanja z odpadki v občini Ljutomer.

 

Dopustna odstopanja

Dovoljena so odstopanja od predvidenih rešitev (trase, način priključevanja), ki so strokovno utemeljena in s katerimi soglašajo upravljalci posamezne infrastrukture; pri tem pa se ne smejo poslabšati prostorske in okoljske razmere.

 

Odvajanje lastnih in zalednih voda

 

10. člen

Širše območje odlagališča in pokopališča v Ljutomeru je izpostavljeno poplavam in eroziji zaradi neurejenega odvajanja zalednih vod. Za zmanjšanje poplavne in erozijske nevarnosti se izvede ureditev manjšega hudourniškega odvodnika, ki poteka ob vzhodnem robu odlagališča, prečka lokalno in državno cesto ter železniško progo in se izliva v potok Kostanjevico. Ureditev se projektira in izvede na podlagi hidrološko-hidravlične študije odtočnih razmer na širšem območju, ki bo tudi izhodišče za načrtovanje rešitev odvajanja padavinskih voda z območja pokopališča. Ureditev odvodnje zalednih voda mora biti izvedena pred kakršnimkoli drugim novim posegom na ureditvenem območju pokopališča.

 

VI. VARSTVO OKOLJA

 

11. člen

Besedilo 12. člena odloka se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

(1)        Vse ureditve je treba načrtovati in izvajati tako, da ne bo čezmernih vplivov na okolje. Na območju ni območij varstva narave in registrirane kulturne dediščine. V delu območja, kjer se ni odlagalo odpadkov, se izvede ocena in vrednotenje arheološkega potenciala oz. zagotovi strokovni nadzor ZVKDS pri izvedbi zemeljskih del. Investitor oz. izvajalec mora o dinamiki gradbenih del pisno obvestiti ZVKDS OE Maribor vsaj 10 dni pred pričetkom zemeljskih del.

(2)        Odlagališče komunalnih odpadkov Ljutomer je v zapiranju. Vse nove ureditve morajo biti načrtovane v skladu z načrtom sanacije odlagališča v zapiranju in odločbo Agencije RS za okolje o zaprtju odlagališča. Z novimi ureditvami se ne sme ogroziti primarna funkcija obstoječe infrastrukture in ureditev zgrajenih za potrebe sanacije in spremljanja stanja odlagališča, zlasti komunalne infrastrukture in zemeljskega nasutja. V zaščitno zemeljsko prekrivno plast na območju celotnega odlagališča in obstoječo komunalno infrastrukturo se ne sme posegati brez predhodno izdelane geološko-geomehanske raziskave, ki bo podrobneje definirala pogoje gradnje in pogoje temeljenja vseh predvidenih objektov.

Upravljavec odlagališča komunalnih odpadkov Ljutomer je dolžan izvajati monitoring v skladu z veljavno zakonodajo in odločbo o zaprtju odlagališča.

 

VII. POŽARNA VARNOST

 

12. člen

Besedilo 13. člena odloka se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

Pri projektiranju in gradnji načrtovanih objektov in ureditev je treba skladno s predpisi s področja požarne varnosti zagotoviti vse prostorske, gradbene in tehnične ukrepe za zmanjšanje možnosti za nastanek požara in za varstvo pred požarom. Zlasti se zagotovijo pogoji za varen umik ljudi, živali ali premoženja pri požaru, učinkovito in varno gašenje požara in reševanje iz objektov in v njih, prometne in delovne površine za intervencijska vozila ter viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje. 

 

13. člen

Besedilo 14. člena odloka se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

Načrtovanje in gradnja posameznih ureditev bo potekala v več fazah, ki morajo slediti naslednjemu časovnem zaporedju: 

Ø   Ureditev odvodnje zalednih vod. 

Ø   Dokončna sanacija in zaprtje odlagališča po odločbi Agencije RS za okolje. 

Ø   Gradnja komunalne infrastrukture (vodovod, kanalizacija, odvodnja padavinskih voda, TK).

Ø   Gradnja mrliške veže in druge načrtovane ureditve na ureditvenem območju ter parkirišča (fazno). Grobni prostori so do uporabe zatravljeni.

 

VIII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

14. člen

17. člen odloka se v celoti nadomesti z novim besedilom:

(1)        Za načrtovane objekte, prometno, energetsko in komunalno infrastrukturo, ureditev odvodnje lastnih in zalednih vod ter infrastrukturo omrežja zvez je treba izdelati projektno dokumentacijo in pridobiti predpisana soglasja. 

(2)        Pred načrtovanjem in izvedbo je potrebno na terenu določiti natančno lego posameznih vodov, jih zakoličiti in ustrezno zaščititi pod pogoji upravljavcev posameznih vodov.

(3)       

KONČNE DOLOČBE

 

15. člen

V 18. členu se črta drugi del stavka: in pri Krajevni skupnosti Ljutomer. 

 

16. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.

 

Številka: 10/2009-433-1675

Datum:   22. 7. 2009                                                                                                          

 

Župan Občine Ljutomer  

Franc Jurša, l.r.