New Page 2

V skladu s 64. členom Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 94/07 s sprem., v nadaljevanju: »ZLS«) je mestni svet Mestne občine Maribor na svoji 30. redni seji, dne 24. februarja 2022 sprejel

 

S P R E M E M B O  S T A T U T A  M E S T N E  O B Č I N E  M A R I B O R

 

1. člen

V Statutu Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/2011, št. 8/2014 in št. 12/2019) se spremeni prvi odstavek 1. člena tako, da na novo glasi:

»Mestna občina Maribor je skupnost meščank in meščanov, občank in občanov (v nadaljevanju: občani in občanke), ki živijo v mestu Maribor in naseljih Bresternica, Celestrina, Dogoše, Gaj nad Mariborom, Grušova, Hrastje, Hrenca, Jelovec, Kamnica, Košaki, Laznica, Limbuš, Malečnik, Meljski hrib, Metava, Nebova, Pekel, Pekre, Počehova, Razvanje, Ribniško selo, Rošpoh-del, Ruperče, Srednje, Šober, Trčova, Vinarje, Vodole, Vrhov Dol, Za Kalvarijo, Zgornji Slemen-del in Zrkovci.«

Tretji odstavek 1. člena se črta.

 

2. člen

Prvi odstavek 3. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina si prizadeva za vsestranski socialni, gospodarski, kulturni, znanstveni, izobraževalni in športni razvoj mesta z ustvarjanjem pogojev za visoko kakovost življenja občanov in občank.«

Drugi odstavek 3. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina vzpodbuja in pri urejanju zadev iz svoje pristojnosti upošteva človekove pravice, človekovo dostojanstvo in njegovo osebno ter telesno nedotakljivost, svobodo vseh opredelitev, enakopravnost in enake možnosti za vse njene občane in občanke.«

 

3. člen

5. člen se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina v okviru svojih pristojnosti zagotavlja enake možnosti vsem svojim občanom in občankam, ne glede na spol, raso, narodnost, socialni položaj, versko ali politično prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino.«

 

4. člen

Prvi odstavek 7. člena se spremeni in se na novo glasi:

»Mestna občina omogoča na temelju enakih možnosti občanom in občankam sodelovanje pri urejanju javnih zadev z vzpodbujanjem udeležbe na splošnih volitvah župana oz. županje, mestnega sveta in svetov mestnih četrti in krajevnih skupnosti ter vzpodbujanjem skupnostnega urejanja javnih zadev.«

Drugi odstavek 7. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina zadeve iz svoje pristojnosti ureja po načelu vključevanja občanov in občank, mestnih četrti in krajevnih skupnosti, sindikatov ter združenj delodajalcev, društev ter drugih interesnih povezav med ljudmi v urejanje vseh zadev, ki jih neposredno zadevajo.«

 

5. člen

Tretji odstavek 8. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestno občino predstavlja in zastopa župan oz. županja.«

 

6. člen

Prvi odstavek 11. člena se spremeni in na novo glasi:

»Osebe, ki imajo na območju mestne občine stalno prebivališče, so občani in občanke.«

 

7. člen

Drugi odstavek 11. člena se spremeni in na novo glasi:

»Občani in občanke odločajo o lokalnih javnih zadevah po organih mestne občine, ki jih volijo na podlagi splošne in enake volilne pravice na svobodnih volitvah s tajnim glasovanjem ter v drugih organih v skladu s tem statutom.«

 

8. člen

Tretji odstavek 11. člena se spremeni in na novo glasi:

»Občani in občanke sodelujejo pri upravljanju lokalnih javnih zadev tudi na zborih občanov in občank z referendumom in ljudsko iniciativo.«

 

9. člen

Tretji odstavek 13. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina ima žig, ki je okrogle oblike. Žig ima v zunanjem krogu na zgornji polovici napis: MESTNA OBČINA  MARIBOR, v notranjem krogu pa naziv organa mestne občine -Mestni svet, Župan oz. Županja, Nadzorni odbor, Mestna uprava, Mestna volilna komisija. V sredini žiga je grb mestne občine.«

Četrti odstavek 13. člena se spremeni in na novo glasi:

»Velikost, uporabo in hrambo žiga mestne občine določi župan oz. županja s sklepom.«

Peti odstavek 13. člena se spremeni in na novo glasi:

»Za prispevek k razvoju mestne občine podeljuje mestna občina zaslužnim občanom in občankam, organizacijam in drugim občinska priznanja in nagrade v skladu s posebnim odlokom.«

 

10. člen

14. alineja prvega odstavka 14. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina samostojno opravlja lokalne zadeve javnega pomena (izvirne naloge), določene z zakonom in s tem statutom, zlasti pa:

-lahko podeljuje denarne pomoči in simbolične nagrade ob posebnih priložnostih ali obletnicah občanov in občank.«

15. alineja prvega odstavka 14. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestna občina samostojno opravlja lokalne zadeve javnega pomena (izvirne naloge), določene z zakonom in s tem statutom, zlasti pa:

-skrbi za požarno varnost in varnost občanov in občank v primeru elementarnih in drugih nesreč.«

 

11. člen

Prvi odstavek 17. člena se spremeni in na novo glasi:

»Organi mestne občine so:

-mestni svet,

-župan oz. županja,

-nadzorni odbor.  »

Četrti odstavek 17. člena se spremeni in na novo glasi:

»Člani oz. članice mestnega sveta, župan oz. županja in podžupani oz. podžupanje so mestni funkcionarji oz. funkcionarke.«

 

12. člen

Drugi odstavek 19. člena se spremeni in na novo glasi:

»Javnost dela se zagotavlja z obveščanjem javnosti o delu organov mestne občine, predvsem pa z uradnim objavljanjem splošnih aktov mestne občine, z navzočnostjo občanov in občank ter predstavnikov in  predstavnic sredstev javnega obveščanja na javnih sejah organov mestne občine, vpogledom v dokumentacijo in gradiva, ki so podlaga za odločanje mestnih organov.

Četrti odstavek 19. člena se spremeni in na novo glasi:

 »Občani in občanke ter njihovi pravni zastopniki in zastopnice imajo pravico vpogleda v dokumente, ki so podlaga za odločanje organov mestne občine o njihovih pravicah, obveznostih in pravnih koristih.«

 

13. člen

Drugi odstavek 20. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet šteje 45 članov in članic.«

Tretji odstavek 20. člena se spremeni in na novo glasi:

»Člani in članice mestnega sveta se volijo za štiri leta. Mandat članov in članic mestnega sveta se začne s potekom mandata prejšnjih članov in članic mestnega sveta ter traja do prve seje na naslednjih rednih volitvah izvoljenega mestnega sveta, če ni z zakonom drugače določeno.«

 

14. člen

V celoti se spremeni 21. člen, ki na novo glasi:

»(1) Mestni svet se konstituira na prvi seji, na kateri je potrjenih več kot polovica mandatov članov in članic mestnega sveta.«

»(2) Prvo sejo mestnega sveta skliče župan oz. županja najkasneje v 20 dneh po izvolitvi članov in članic mestnega sveta, če je za izvolitev župana oz. županje potreben drug krog volitev, pa najkasneje v 10 dneh po drugem krogu volitev. Če seja ni sklicana v navedenem roku, jo skliče predsednik oz.  predsednica mestne volilne komisije.«

 

15. člen

Prvi odstavek 22. člena se spremeni in na novo glasi:

»(1) Volitve članov in članic metnega sveta so neposredne in se opravijo na podlagi splošne in enake volilne pravice s tajnim glasovanjem v skladu z zakonom.«

 

16. člen

6. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

»V okviru svojih pristojnosti mestni svet predvsem:

-nadzoruje delo župana oz. županje in mestne uprave glede izvajanja odločitev mestnega sveta,«

10. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

V okviru svojih pristojnosti mestni svet predvsem:

-določi, kdo izmed članov in članic mestnega sveta bo začasno opravljal funkcijo župana oz. županje, če temu/tej predčasno preneha mandat, pa ne določi podžupana oz. podžupanje, ki bo začasno opravljal(a) njegovo/njeno funkcijo ali če je razrešen/a,

7. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

»-potrjuje mandate članov in članic mestnega sveta ter ugotavlja predčasno prenehanje mandata občinskega funkcionarja in funkcionarke.«

8. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

  » imenuje člane in članice nadzornega odbora in na predlog nadzornega odbora opravi predčasno razrešitev člana ali članice nadzornega odbora«

9. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

»imenuje in razrešuje člane in članice komisij in odborov mestnega sveta,«

17. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

  »s svojim aktom, v skladu z zakonom, določa višino sejnine članov in članic mestnega sveta in plačila za opravljanje nalog članov in članic drugih mestnih organov in delovnih teles, ki jih imenuje«

20. alineja drugega odstavka 23. člena se spremeni in na novo glasi:

»imenuje in razrešuje člane in članice sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, člane sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin ter člane in članice drugih organov mestne občine, ustanovljenih na podlagi zakona,«.

 

17. člen

V celoti se spremeni 24. člen, ki na novo glasi:

» (1) Člani in članice mestnega sveta opravljajo svojo funkcijo nepoklicno. Za opravljanje funkcije imajo člani in članice mestnega sveta pravico do sejnine v skladu s pravilnikom, ki ga sprejme mestni svet.«

» (2) Članom in članicam mestnega sveta morajo biti dostopne vse informacije, ki so potrebne za opravljanje njihove funkcije.«

» (3) Funkcija člana oz. članice mestnega sveta ni združljiva s funkcijo župana oz.  županje, člana oz. članice nadzornega odbora, kot tudi ne z delom v mestni upravi ter z drugimi funkcijami, za katere tako določa zakon.«

» (4) Član oz. članica mestnega sveta, ki je imenovan(a) za podžupana oz. podžupanjo, opravlja funkcijo člana oz. članice mestnega sveta in funkcijo podžupana oz. podžupanje hkrati.«

» (5) Funkcija člana oz. članice mestnega sveta tudi ni združljiva s funkcijo načelnika oziroma načelnice upravne enote, na območju katere je mestna občina, kot tudi ne z delom v državni upravi na delovnih mestih, na katerih delavci oz. delavke izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorom nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela organov mestne občine.«

» (6) Člani oz. članice mestnega sveta izvoljeni iz iste liste kandidatov lahko ustanovijo klub svetnikov in svetnic. Delo klubov svetnikov in svetnic se podrobneje določi s poslovnikom mestnega sveta.«

 

18. člen

Drugi odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Dnevni red seje mestnega sveta predlaga župan oz. županja.«

Tretji odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Vsak član oz. članica mestnega sveta lahko predlaga mestnemu svetu v sprejem odloke in druge akte iz njegove/njene pristojnosti, razen proračuna in zaključnega računa proračuna in drugih aktov, za katere je v zakonu ali v statutu določeno, da jih sprejme mestni svet na predlog župana oz. županje.

Četrti odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Župan oz. županja mora predloge komisij in odborov mestnega sveta ter predloge članov oz. članic mestnega sveta iz prejšnjega odstavka posredovati članom oz. članicam mestnega sveta in dati na dnevni red, ko so pripravljeni tako, kot je določeno v poslovniku mestnega sveta.«

Šesti odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Na vsaki redni seji mestnega sveta mora biti predvidena točka za vprašanja in pobude ter odgovore na vprašanja, ki jih postavljajo člani in članice sveta.«

Sedmi odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Vabilo za sejo se pošlje županu oz. županji, podžupanom oz. podžupanjam, članom oziroma članicam mestnega sveta in direktorju oziroma direktorici mestne uprave. O sklicu seje mestnega sveta se obvesti javna občila.«

Osmi odstavek 25. člena se spremeni in na novo glasi:

»Direktor oz. direktorica mestne uprave, direktorji oz. direktorice organov mestne uprave in predsednik oz. predsednica nadzornega odbora so se dolžni udeležiti seje mestnega sveta in odgovarjati na vprašanja članov in članic mestnega sveta, kadar se obravnavajo vprašanja iz njihove pristojnosti oziroma njihovega področja dela.« 

 

19. člen

Prvi odstavek 26. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina njegovih članov in članic. Mestni svet sprejema odločitve z večino opredeljenih glasov navzočih članov in članic, razen če zakon določa drugačno večino.«

Tretji odstavek 26. člena se spremeni in na novo glasi:

»Način dela in odločanja, razmerja do drugih mestnih organov ter druga vprašanja delovanja mestnega sveta se določijo s poslovnikom, ki ga sprejme mestni svet z dvotretjinsko večino navzočih članov in članic.«

 

20. člen

V celoti se spremeni 27. člena, ki na novo glasi:

»(1) Župan oz. županja predstavlja mestni svet ter sklicuje in vodi njegove seje.«

»(2) Za vodenje sej mestnega sveta lahko župan oz. županja pooblasti podžupana oz. podžupanjo ali drugega člana oz. članico mestnega sveta. Če je župan oz. županja odstoten/a ali zadržan/a, vodi sejo podžupan oz. podžupanja.«

»(3) Če nastopijo razlogi, zaradi katerih župan oz. županja, podžupan oz. podžupanja oziroma pooblaščeni član oz. članica mestnega sveta ne more voditi že sklicane seje, jo brez posebnega pooblastila vodi najstarejši član oz. članica mestnega sveta.«

»(4) Župan oziroma županja sklicuje seje mestnega sveta v skladu z določbami tega statuta in poslovnika mestnega sveta ter glede na potrebe odločanja na mestnem svetu, mora pa jih sklicati najmanj štirikrat letno. Podžupan oziroma podžupanja lahko opravi sklic seje le na podlagi posamičnega pooblastila župana oziroma županje.«

»(5) Župan oz. županja, pooblaščeni/a podžupan oz. podžupanja oziroma član oz. članica mestnega sveta mora sklicati sejo mestnega sveta, če to zahteva najmanj četrtina članov in članic mestnega sveta, seja pa mora biti v petnajstih dneh po tem, ko je bila podana pisna zahteva za sklic seje, ki je vsebovala predlog dnevnega reda in nujno potrebno gradivo. Župan oz. županja, pooblaščeni/a podžupan oz. podžupanja oziroma član oz. članica mestnega sveta mora dati na dnevni red seje predlagane točke. Predlagan dnevi red pa lahko dopolni še z novimi točkami.«

»(6) Če seja mestnega sveta ni sklicana v roku sedmih dni po prejemu popolne pisne zahteve, jo lahko skličejo člani in članice mestnega sveta, ki so zahtevo podali. Župan oz. županja in mestna uprava so dolžni zagotoviti pogoje za vodenje in izvedbo seje.«

 

21. člen

Prvi odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Predčasno prenehanje mandata člana oz. članice mestnega sveta ureja zakon.«

Drugi odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Razlogi za prenehanje mandata člana oz. članice mestnega sveta se ugotovijo na podlagi pravnomočne sodne odločbe ali pisnega obvestila o odločitvi člana oz. članice mestnega sveta.«

Tretji odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Članu oz. članici mestnega sveta preneha mandat z dnem, ko mestni svet na podlagi poročila komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ugotovi, da so nastali zakonski razlogi za prenehanje mandata, razen v primeru odstopa.«

Četrti odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Če član oz. članica mestnega sveta odstopi, mu/ji preneha mandat z dnem, ko je podal(a) odstopno izjavo županu oz. županji. Župan oz. županja mora mestni svet in mestno volilno komisijo obvestiti o odstopu člana oz. članice mestnega sveta v roku osmih dni od prejema pisne odstopne izjave.«

Peti odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Če župan oz. županja v roku iz prejšnjega odstavka ne obvesti mestnega sveta in mestne volilne komisije, lahko občinski funkcionar oz. funkcionarka, ki mu/ji je prenehal mandat, v osmih dneh od poteka roka iz prejšnjega odstavka vloži tožbo na upravno sodišče. Upravno sodišče o tožbi iz tega odstavka in tožbi iz drugega odstavka tega člena odloči meritorno v 30 dneh. O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh. Enako sodno varstvo lahko uveljavlja tudi kandidat oz. kandidatka za člana oz. članico mestnega sveta, ki je bil(a) izvoljen(a), če ne bi bil(a) izvoljen(a) član(a) mestnega sveta, ki mu/ji je mandat prenehal, predstavnik oz. predstavnica kandidature oz. predstavnik oz. predstavnica liste kandidatov za člana oz. članico mestnega sveta, s katere bi bil(a) ta kandidat oz. kandidatka izvoljen(a).

Sedmi odstavek 28. člena se spremeni in na novo glasi:

»Izvolitev oz. potrditev mandata nadomestnega člana oz. članice mestnega sveta določa zakon.«

 

22. člen

Prvi odstavek 30. člena se spremeni in na novo glasi:

»Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ima 7 članov in članic, ki jih mestni svet imenuje izmed svojih članov oz. članic.«

1., 2., 3., 4. in 5. alinea drugega odstavek 30. člena se spremenijo in na novo glasijo:

»Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja opravlja zlasti naslednje naloge:

-predlaga mestnemu svetu kandidate in kandidatke za delovna telesa mestnega sveta, nadzornega odbora, ravnateljev in ravnateljic, direktorjev in direktoric ter predstavnikov in predstavnic ustanovitelja v organih javnih podjetij, javnih zavodov, javnih agencij in javnih skladov razen kadar je s posebnim aktom za to pristojen župan oz. županja, ter podajo soglasij in mnenj k imenovanjem, za katere so pristojni drugi organi,

-obravnava predloge v zvezi s plačami ter drugimi prejemki mestnih funkcionarjev in funkcionark ter izvršuje odločitve mestnega sveta, zakone in predpise, ki urejajo plače in druge prejemke mestnih funkcionarjev oz. funkcionark,

-vodi postopke, ki se nanašajo na prenehanje mandata županu oz. županji in ugotovitev izvolitve novega/nove,

-vodi postopke, ki se nanašajo na prenehanje in potrditev mandata članov in članic mestnega sveta,

-mestnemu svetu ali županu oz. županji daje predloge oz. pobude v zvezi s kadrovskimi vprašanji v mestni občini.«

 

23. člen

Prvi odstavek 31. člena se spremeni in na novo glasi:

» Člane in članice delovnih teles imenuje mestni svet izmed svojih članov in članic, lahko tudi izmed drugih občanov in občank, vendar največ polovico članov in članic. Predlog kandidatov za člane in članice pripravi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.«

Tretji odstavek 31. člena se spremeni in na novo glasi:

»Delo delovnega telesa mestnega sveta vodi član oz. članica mestnega sveta kot predsednik oz. predsednica. Delovno telo sprejema odločitve z večino opredeljenih glasov navzočih članov in članic delovnega telesa.«

 

24. člen

Drugi odstavek 32. člena se spremeni in na novo glasi:

»Delovna telesa mestnega sveta lahko predlagajo mestnemu svetu v sprejem odloke in druge akte iz njegove pristojnosti, razen proračuna in zaključnega računa proračuna in drugih aktov, za katere je v zakonu ali v statutu mestne občine določeno, da jih sprejme mestni svet na predlog župana oz. županje.«

 

25. člen

33. člen se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet lahko razreši predsednika oz. predsednico, posameznega člana oz. članico delovnega telesa mestnega sveta ali delovno telo v celoti na predlog najmanj četrtine članov in članic mestnega sveta. Predlog novih kandidatov oz. kandidatk za člane oz. članice delovnih teles mestnega sveta pripravi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.«

 

26. člen

V celoti se spremeni 34. člen, ki na novo glasi:

»(1) Župan oz. županjo volijo volivci in volivke na neposrednih in tajnih volitvah. Volitve župana oz. županje se opravijo v skladu z zakonom.«

»(2) Mandatna doba župana oz. županje traja štiri leta.«

»(3) Novoizvoljeni župan oz. županja nastopi mandat, ko mestni svet na svoji prvi seji po izvolitvi članov in članic mestnega sveta na podlagi poročila mestne volilne komisije o izvolitvi župana oz. županje odloči o morebitnih pritožbah drugih kandidatov oz. kandidatk ali predstavnikov oz. predstavnic kandidatur za župana oz. županje oziroma ugotovi, da takih pritožb ni bilo.«

»(4) Župan oz. županja opravlja funkcijo nepoklicno. Župan oz. županja se lahko odloči, da bo funkcijo opravljal/a poklicno. O svoji odločitvi je župan oz. županja dolžan/a obvestiti mestni svet na prvi naslednji seji.«

 

27. člen

7. in 8. alineja prvega odstavka 35. člena se spremenita in na novo glasita:

»Župan oz. županja predvsem:

- odloča o imenovanju javnih uslužbencev in uslužbenk v nazive ter o sklenitvi delovnega razmerja zaposlenih v mestni upravi ter pooblašča direktorja oz. direktorico mestne uprave za te naloge,

- imenuje in razrešuje direktorja oz. direktorico mestne uprave, vodje organov mestne uprave in organov skupne mestne uprave,«

 

28. člen

V celoti se spremeni 36. člen, ki na novo glasi:

»(1) Župan oz. županja lahko zadrži objavo splošnega akta mestne občine, če meni, da je neustaven ali nezakonit, in predlaga mestnemu svetu, da o njem ponovno odloči na prvi naslednji seji, pri čemer mora navesti razloge za zadržanje.«

»(2) Če mestni svet vztraja pri svoji odločitvi, se splošni akt objavi, župan oz. županja pa lahko vloži pri ustavnem sodišču zahtevo za oceno njegove skladnosti z ustavo in zakonom.«

»(3) Župan oz. županja zadrži izvajanje odločitve mestnega sveta, če meni, da je nezakonita ali je v nasprotju s statutom ali drugim splošnim aktom mestne občine, in predlaga mestnemu svetu, da o njej ponovno odloči na prvi naslednji seji, pri čemer mora navesti razloge za zadržanje.«

»(4) Ob zadržanju izvajanja odločitve mestnega sveta župan oz. županja opozori pristojno ministrstvo na nezakonitost take odločitve. Če mestni svet ponovno sprejme enako odločitev, lahko župan oz. županja začne postopek pri upravnem sodišču.«

»(5) Če se odločitev mestnega sveta nanaša na zadevo, ki je z zakonom prenesena v opravljanje mestni občini, župan oz. županja opozori pristojno ministrstvo na nezakonitost oziroma neprimernost take odločitve.«

 

29. člen

37. člen se spremeni in na novo glasi:

»V primeru razmer, v katerih bi bilo lahko v večjem obsegu ogroženo življenje in premoženje občanov in občank, pa se mestni svet ne more pravočasno sestati, lahko župan oz. županja sprejme začasne nujne ukrepe. Te mora predložiti v potrditev mestnemu svetu takoj, ko se ta lahko sestane.«

 

30. člen

V celoti se spremeni 38. člen, ki na novo glasi:

»(1) Za pomoč pri opravljanju nalog župana oz. županje ima mestna občina najmanj enega podžupana oz. podžupanjo. Podžupana oz. podžupanjo izmed članov in članic mestnega sveta imenuje in razrešuje župan oz. županja.«

»(2) Podžupan oz. podžupanja pomaga županu oz. županji pri njegovem/njenem delu ter opravlja posamezne naloge iz pristojnosti župana oz. županje, za katere ga/jo župan oz. županja pooblasti.«

»(3) Podžupan oz. podžupanja nadomešča župana oz. županjo v primeru njegove/njene odsotnosti ali zadržanosti. V času nadomeščanja opravlja podžupan oz. podžupanja tekoče naloge iz pristojnosti župana oz. županje in tiste naloge, za katere ga /jo župan oz. županja pooblasti.«

»(4) Podžupan oz. podžupanja, ki v primeru predčasnega prenehanja mandata župana oz. županje začasno opravlja funkcijo župana oz. županje nima pravice glasovati v mestnem svetu, njegova prisotnost na seji pa šteje pri ugotavljanju sklepčnosti.«

»(5) V soglasju z županom oz. županjo se lahko tudi podžupan oz. podžupanja odloči, da bo funkcijo opravljal/a poklicno. Če ima mestna občina več podžupanov oz. podžupanja, lahko funkcijo poklicno opravljajo hkrati največ trije izmed njih.«

 

31. člen

V celoti se spremeni 39. člen, ki na novo glasi:

»(1) Kadar nastopijo razlogi, da tako župan oz. županja kot tudi noben izmed podžupanov oz. podžupanj ne more opravljati svoje funkcije, nadomešča župana oz. županjo član oz. članica mestnega sveta, ki ga določi župan oz. županja, če ga ne določi, pa najstarejši član oz. članica mestnega sveta. »

»(2) V času nadomeščanja opravlja član oz. članica mestnega sveta tekoče naloge iz pristojnosti župana oz. županje.«

 

32. člen

Prvi odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Predčasno prenehanje mandata župana oz. županje je določeno z zakonom.«

Drugi odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Županu oz. županji preneha mandat z dnem, ko mestni svet na podlagi pisne izjave oziroma predloga Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje mandata.«

Četrti odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Ugotovitveni sklep posreduje mestni svet predsedniku oz. predsednici mestne volilne komisije. Če županu oz. županji preneha mandat več kot šest mesecev pred potekom mandatne dobe, razpiše mestna volilna komisija nadomestne volitve.«

Peti odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Če župan oz. županja odstopi, mu preneha mandat z dnem, ko o svojem odstopu pisno obvesti mestni svet in mestno volilno komisijo.«

Šesti odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Podžupanu oz. podžupanji preneha mandat s prenehanjem mandata člana mestnega sveta.«

Sedmi odstavek 40. člena se spremeni in glasi:

»Podžupanu oz. podžupanji preneha mandat podžupana oz. podžupanje, če ga župan oz. županja razreši. Prenehanje mandata podžupana oz. podžupanje zaradi razrešitve ali izvolitve novega župana oz. županje ne vpliva na njegov/njen mandat člana oz. članice mestnega sveta.«

 

33. člen

V celoti se spremeni 42. člen, ki na novo glasi:

»(1) Nadzorni odbor ima predsednika oz. predsednico, podpredsednika oz. podpredsednico in 5 članov in članic. Člane in članice nadzornega odbora imenuje mestni svet izmed občanov in občank najkasneje v 45 dneh po svoji prvi seji. Člani in članice nadzornega odbora morajo imeti najmanj VII. stopnjo strokovne izobrazbe in izkušnje s finančno-računovodskega ali pravnega področja. Kandidate za člane in članice nadzornega odbora mestne občine predlaga mestnemu svetu Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja na podlagi javnega poziva, ki ga objavi na spletnih straneh mestne občine.

»(2) Člani in članice nadzornega odbora ne morejo biti člani in članice mestnega sveta, župan oz. županja, podžupan oz. podžupanja, člani in članice svetov ožjih delov mestne občine, direktor oz. direktorica mestne uprave, delavci in delavke mestne uprave ter člani in članice poslovodstev javnih zavodov, javnih podjetij in mestnih skladov ter drugih organizaciji, ki so uporabniki mestnih proračunskih sredstev.«

 »(3) Članstvo v nadzornem odboru preneha z dnem razrešitve oziroma z dnem poteka mandata članom in članicam mestnega sveta, ki je nadzorni odbor imenoval. Za predčasno razrešitev člana oz. članice nadzornega odbora se primerno uporabljajo razlogi za predčasno prenehanje mandata člana oz. članice mestnega sveta. Razrešitev opravi mestni svet na predlog nadzornega odbora. »

 

34. člen

Prvi odstavek 43. člena se spremeni in na novo glasi:

»Predsednik oz. predsednica predstavlja nadzorni odbor, sklicuje in vodi njegove seje.«

Drugi odstavek 43. člena se spremeni in na novo glasi:

»Nadzorni odbor dela in sprejema odločitve na seji, na kateri je navzočih večina članov in članic nadzornega odbora, z večino glasov navzočih članov in članic.«

 

35. člen

V celoti se spremeni 44. člen, ki na novo glasi:

»(1) Nadzorni odbor samostojno določa svoj program dela, ki vsebuje letni nadzorni program in predlog finančnega načrta, ki ju v decembru koledarskega leta predloži županu oz. županji.«

»(2) Nadzorni odbor mora posredovati letno poročilo o svojem delu županu oz. županji in mestnemu svetu.«

 

36. člen

Tretji odstavek 45. člena se spremeni in na novo glasi:

»Nadzorni odbor pred nadzorom obvesti o nadzoru župana oz. županjo in odgovorno osebo uporabnika proračuna. »

 

37. člen

V celoti se spremeni 46. člen, ki na novo glasi:

»(1) Član oz. članica nadzornega odbora mora biti pozoren/a na vsako dejansko ali možno nasprotje interesov in mora storiti vse, da se mu izogne. Član oz. članica nadzornega odbora, ki ob nastopu funkcije ali med njenim izvajanjem, ugotovi nasprotje interesov ali možnost, da bi do njega prišlo, o tem takoj pisno obvestiti predsednika oz. predsednico nadzornega odbora, ob tem mora takoj prenehati z nadzorom v zadevi, v kateri je prišlo do nasprotja interesov.«

»(2) Nadzorni odbor izloči člana oz. članico nadzornega odbora iz nadzora in odločanja na seji v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti.«

»(3) Izločitev člana oz. članice iz nadzornega odbora lahko zahteva tudi nadzorovani uporabnik proračunskih sredstev (v nadaljevanju: nadzorovani organ). Zahtevo za izločitev mora vložiti pri nadzornem odboru. V zahtevi je potrebno navesti okoliščine, na katere opira svojo zahtevo za izločitev. O izločitvi odloči nadzorni odbor z večino glasov vseh članov in članic.

 

38. člen

Prvi odstavek 47. člena se spremeni in na novo glasi:

» Za posamezen nadzor je pristojen član oz. članica nadzornega odbora, ki je določen v letnem programu (v nadaljevanju: nadzornik oz. nadzornica). Nadzornik oz. nadzornica pripravi osnutek poročila o nadzoru in ga posreduje nadzornemu odboru za obravnavo na seji. Osnutek poročila o nadzoru mora vsebovati enake sestavine kot poročilo o nadzoru.«

Tretji odstavek 47. člena se spremeni in na novo glasi:

» Po poteku določenega roka, sprejme nadzorni odbor poročilo s priporočili in predlogi, ki ga posreduje nadzorovanem organu, županu oz. županji, mestnemu svetu in po potrebi tudi računskemu sodišču in pristojnemu ministrstvu

 

39. člen

Prvi odstavek 48. člena se spremeni in na novo glasi:

» Poročilo o nadzoru mora vsebovati obvezne sestavine, ki so določene z aktom, ki ga sprejme minister oz. ministrica pristojen oz. pristojna za lokalno samoupravo v soglasju z ministrom oz. ministrico, pristojnim oz. pristojno za finance, ki bo določal vsebino poročila

 

40. člen

50. člen se spremeni in na novo glasi:

»Nadzorovani organi so dolžni spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Mestni svet, župan oz. županja in organi porabnikov mestnih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora in o sprejetih ukrepih obvestiti nadzorni odbor.«

 

41. člen

51. člen se spremeni in na novo glasi:

»Nadzorni odbor mora županu oz. županji in mestnemu svetu predložiti pisno letno poročilo o delu in porabi sredstev in najmanj enkrat na leto poročati o svojem delu ter ju seznaniti s pomembnimi ugotovitvami s področja svojega dela in predlagati rešitve za izboljšanje poslovanja.«

 

42. člen

Tretji odstavek 52. člena se spremeni in na novo glasi:

»Za obveščanje javnosti o delu nadzornega odbora je pristojen predsednik oz. predsednica nadzornega odbora oziroma oseba, ki jo on/a pooblasti.«

 

43. člen

53. člen se spremeni in na novo glasi:

»Strokovno in administrativno pomoč za delo nadzornega odbora zagotavljata župan oz. županja in mestna uprava.«

 

44. člen

55. člen se spremeni in na novo glasi:

»Predsednik oz. predsednica ter člani in članice nadzornega odbora imajo pravico do plačila za opravljanje dela v skladu z aktom mestne občine, ki določa plače, sejnine in druge prejemke funkcionarjev in funkcionark ter članov in članic drugih organov, katere določa mestni svet. »

 

45. člen

56. člen se spremeni in na novo glasi:

»Podrobneje uredi nadzorni odbor svoje delo s poslovnikom, ki ga sprejme z večino glasov svojih članov in članic.«

 

46. člen

Tretji odstavek 57. člena se spremeni in na novo glasi:

» Organizacijo in delovno področje mestne uprave določi mestni svet na predlog župana oz. županje z odlokom. »

Četrti odstavek 57. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestno upravo vodi direktor oz. direktorica mestne uprave, usmerja in nadzoruje pa jo župan oz. županja.«

 

47. člen

V celoti se spremeni 58. člena, ki na novo glasi:

» (1) Mestni svet lahko na predlog župana oz. županje odloči, da se z drugo občino ali z drugimi občinami ustanovi skupna občinska uprava.«

»(2) Organizacija in delo skupne občinske uprave se določi z odlokom o ustanovitvi, ki ga na skupen predlog županov oz. županj sprejmejo občinski sveti občin ustanoviteljic.«

»(3) Župani oz. županje se lahko dogovorijo, da se naloge skupnega organa občinske uprave ali skupne službe opravijo v eni od občinskih uprav.«

 

48. člen

Tretji odstavek 59. člena se spremeni in na novo glasi:

»O upravnih zadevah iz občinske pristojnosti odloča na prvi stopnji mestna uprava, na drugi stopnji župan oz. županja, če ni za posamezne primere z zakonom drugače določeno.«

Četrti odstavek 59. člena se spremeni in na novo glasi:

»O pritožbah zoper odločbe organa skupne občinske uprave odloča župan oz. županja občine, v katere krajevno pristojnost zadeva spada, če zakon ne določa drugače.«

 

49. člen

Prvi odstavek 60. člena se spremeni in na novo glasi:

(1) Posamične upravne akte iz pristojnosti mestne uprave podpisuje direktor oz. direktorica mestne uprave, ki lahko pooblasti druge uradne osebe mestne uprave, ki izpolnjujejo zakonske pogoje za odločanje v upravnih zadevah, za opravljanje posameznih dejanj v postopku.«

 

50. člen

61. člen se spremeni in na novo glasi:

»Direktor oz. direktorica mestne uprave skrbi in je odgovoren/a za dosledno izvajanje zakona o splošnem upravnem postopku in drugih predpisov o upravnem postopku in zagotavlja upravno poslovanje v skladu z uredbo vlade.«

 

51. člen

V celoti se spremeni 63. člen, ki na novo glasi:

»(1) O izločitvi uradne osebe v mestni upravi odloča direktor oz. direktorica mestne uprave.«

»(2) O izločitvi direktorja oz. direktorice mestne uprave odloča župan oz. županja. O izločitvi župana oz. županje odloča mestni svet.«

 

52. člen

65. člen se spremeni in na novo glasi:

»Organizacijo, delovno področje ter sestavo organov, ki jih mora mestna občina imeti v skladu s posebnimi zakoni, ki urejajo naloge mestne občine na posameznih področjih javne uprave, določi župan oz. županja oziroma mestni svet na podlagi zakona s sklepom o ustanovitvi in imenovanju članov in članic posameznega organa.«

 

53. člen

V celoti se spremeni 66. člen, ki na novo glasi:

»(1) Mestna občina ima poveljnika oz. poveljnico in štab civilne zaščite mestne občine, ki izvajata operativno strokovno vodenje civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč v skladu s sprejetimi načrti.«

»(2) Poveljnik oz. poveljnica in poverjeniki za civilno zaščito so za svoje delo odgovorni županu oz. županji.«

 

54. člen

Tretji odstavek 67. člena se spremeni in na novo glasi:

»Pobudo za ustanovitev ožjega dela mestne občine, njegovo ukinitev ali spremembo njegovega območja lahko da zbor občanov in občank ožjega dela mestne občine ali 10 odstotkov volivcev in volivk s tega območja po postopku in na način, ki je določen s tem statutom za ljudsko iniciativo.«

Četrti odstavek 67. člena se spremeni in na novo glasi:

»Ožje dele mestne občine ustanovi, ukine ali spremeni njihovo območje mestni svet s statutom po poprej ugotovljenem interesu prebivalcev in prebivalk o imenu in območju ožjega dela mestne občine. Interes prebivalcev in prebivalk se ugotovi na zborih občanov in občank, ki jih skliče župan oz. županja za območje, na katerem naj bi se ustanovil ožji del občine.«

 

55. člen

Drugi odstavek 69. člena se spremeni in na novo glasi:

» Skupnost iz prejšnjega odstavka nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun. Pravni posli, ki jih skleneta mestna četrt in krajevna skupnost, so veljavni le ob soglasju župana oz. županje, razen če je z veljavnim odlokom o proračunu za posamezne posle drugače določeno.«

 

56. člen

V celoti se spremeni 70. člena, ki na novo glasi:

» (1) Organ krajevne skupnost in mestne četrti je svet, ki ga izvolijo krajani in krajanke s stalnim prebivališčem na območju mestne četrti oziroma krajevne skupnosti. Način izvolitve članov in članic sveta določa zakon.«

»(2) Volitve v svete mestnih četrti in krajevnih skupnosti razpiše župan oz. županja.«

»(3) Število članov in članic sveta določi mestni svet z odlokom, s katerim določi volilne enote za volitve v svete mestnih četrti in krajevnih skupnosti.«

»(4) Mandat članov in članic sveta mestne četrti oziroma krajevne skupnosti se začne in konča istočasno kot mandat članov in članic mestnega sveta.«

»(5) Član oz. članica sveta mestne četrti in krajevne skupnosti ne more biti župan oz. županja, podžupan oz. podžupanja, član oz. članica nadzornega odbora in javni uslužbenec oz. javna uslužbenka v mestni upravi. »

 

57. člen

Prvi odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Prvo sejo sveta mestne četrti oziroma krajevne skupnosti skliče župan oz. županja najkasneje dvajset dni po izvolitvi članov in članic sveta mestnih četrti in krajevnih skupnosti. Svet je konstituiran, ko so potrjeni mandati več kot polovici njegovih članov in članic. Svet mestne četrti oziroma krajevne skupnost svet ima predsednika oz. predsednico in največ dva podpredsednika oz. podpredsednici, ki jih izmed sebe izvolijo člani in članice sveta.«

Drugi odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Predsednik oz. predsednica sveta mestne četrti oziroma krajevne skupnosti predstavlja skupnost, sklicuje in vodi seje sveta ter predstavlja svet mestne četrti oziroma svet krajevne skupnost.«

Tretji odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Svet na predlog predsednika oz. predsednice izvoli podpredsednika oz. podpredsednico. Podpredsednik oz. podpredsednica sveta nadomešča predsednika oz. predsednico in opravlja naloge, za katere ga/jo pooblasti predsednik oz. predsednica.«

Četrti odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Svet mestne četrti oziroma svet krajevne skupnosti dela ter sprejema svoje odločitve na seji, na kateri je navzočih večina članov in članic, z večino opredeljenih glasov navzočih članov in članic.«

Peti odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Župan oz. županja ima pravico biti navzoč na seji sveta mestne četrti oziroma krajevne skupnosti sveta in razpravljati, vendar pa nima pravice glasovati.«

Šesti odstavek 71. člena se spremeni in na novo glasi:

»Predsednik oz. predsednica sveta skliče svet mestne četrti oziroma svet krajevne skupnosti najmanj štirikrat na leto oziroma večkrat v primeru, da je to potrebno. Predsednik oz. predsednica mora sklicati svet mestne četrti oziroma krajevne skupnosti, če to zahteva župan oz. županja ali najmanj polovica članov in članic sveta.«

 

58. člen

Drugi odstavek 72. člena se spremeni in na novo glasi:

»Svet mestne četrti oziroma krajevne skupnosti lahko za obravnavo posameznih vprašanj sklicuje zbore krajanov in krajank mestne četrti oziroma krajevne skupnosti. Za sklic in izvedbo zbora krajanov in krajank se smiselno uporabljajo določbe tega statuta, s katerimi je urejen zbor občanov in občank.«

 

59. člen

73. člen se spremeni in na novo glasi:

»Zaradi obravnave določenih skupnih vprašanj in nalog ter za obravnavo zadev iz mestne pristojnosti župan oz. županja oblikuje svet predsednikov oz. predsednic svetov mestnih četrti in krajevnih skupnosti kot svoj posvetovalni organ.«

 

60. člen

1. in 3. alineja drugega odstavka 75. člena se spremeni in na novo glasi:

»Šteje se, da odločitev zadeva samo interese mestne četrti oz. krajevne skupnosti:

- če se odločitev nanaša samo na območje in interese občanov in občank te mestne četrti oz. krajevne skupnosti,

- če s tem niso prizadeti interesi drugih občanov in občank ter pravnih oseb.

 

61. člen

76. člen se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet lahko na predlog župana oz. županje, nadzornega odbora mestne občine, četrtine članov in članic sveta mestne četrti oziroma četrtine članov in članic sveta krajevne skupnosti ali zbora občanov in občank mestne četrti oziroma krajevne skupnosti razpusti svet mestne četrti oziroma krajevne skupnosti in razpiše predčasne volitve:

-  če se po najmanj trikratnem sklicu ne sestane,

- če ne izvršuje nalog, ki so mu v skladu s tem statutom zaupane oziroma jih izvršuje v nasprotju z zakonom, predpisi in splošnimi akti mestne občine,

-  če se ugotovi, da očitno nezakonito razpolaga s sredstvi občanov ali če se sredstva, ki so mestni četrti oziroma krajevni skupnosti dodeljena iz občinskega proračuna, uporabljajo nenamensko.«

 

62. člen

77. člen se spremeni in na novo glasi:

»Oblike neposrednega sodelovanja občanov in občank pri odločanju v občini so: zbor občanov in občank, referendum in ljudska iniciativa.«

 

63. člen

V celoti se spremeni 78. člen, ki na novo glasi:

»(1) Občani in občanke na zboru občanov in občank:

- obravnavajo pobude in predloge za spremembo območja mestne občine, njenega imena ali sedeža ter dajejo pobude v zvezi s tem in oblikujejo mnenja,

- obravnavajo predloge in pobude za sodelovanje in povezovanje z drugimi občinami v širše samoupravne lokalne skupnosti,

- obravnavajo pobude in predloge za ustanovitev ali ukinitev ožjih delov mestne občine oziroma za spremembo njihovih območij,

- predlagajo, obravnavajo in oblikujejo stališča o spremembah območij naselij, imen naselij ter imen ulic,

- opravljajo naloge zborov volivcev v skladu z zakonom,

- dajejo predloge mestnim organom v zvezi s pripravo programov razvoja mestne občine, gospodarjenja s prostorom ter varovanja življenjskega okolja,

- oblikujejo stališča v zvezi z večjimi posegi v prostor, kot so gradnja avtocest, energetskih objektov, odlagališč odpadkov in nevarnih stvari,

- obravnavajo in oblikujejo mnenja, stališča ter odločajo o zadevah, za katere je tako določeno z zakonom, s tem statutom ali odlokom mestne občine ter o zadevah, za katere tako sklene mestni svet ali župan oz. županja.«

»(2) Odločitve, predloge, pobude, stališča in mnenja zbora občanov in občank so organi mestne občine, v katerih pristojnost posamezna zadeva spada, dolžni obravnavati in pri izvajanju svojih nalog upoštevati. Če pristojni organ mestne občine meni, da predlogov, pobud, stališč, mnenj in odločitev zbora občanov in občank ni mogoče upoštevati, je občanom in občankam dolžan na primeren način in v primernem roku svoje mnenje predstaviti in utemeljiti.«

 

64. člen

V celoti se spremeni 79. člen, ki na novo glasi:

»(1) Zbor občanov in občank se lahko skliče za vso mestno občino, za eno ali več krajevnih skupnosti oziroma mestnih četrti, za posamezno naselje ali zaselek.«

»(2) Zbor občanov in občank skliče župan oz. županja na lastno pobudo ali na pobudo mestnega sveta ali sveta krajevne skupnosti oziroma sveta mestne četrti.«

»(3) Župan oz. županja mora sklicati zbor občanov za vso mestno občino na zahtevo najmanj pet odstotkov volivcev in volivk v občini, zbor občanov in občank v krajevni skupnosti oziroma mestni četrti pa na zahtevo najmanj pet odstotkov volivcev in volivk v tej skupnosti oziroma četrti.«

»(4) Zahteva volivcev in volivk za sklic zbora občanov mora vsebovati pisno obrazložen predlog zadeve, ki naj jo zbor obravnava. Zahtevi je treba priložiti seznam volivcev in volivk, ki so zahtevo podprli. Seznam mora vsebovati ime in priimek volivca oz. volivke, datum rojstva in naslov stalnega prebivališča ter njihove podpise. Župan oz. županja lahko zahtevo s sklepom zavrne, če ugotovi, da zahteve ni podprlo zadostno število volivcev in volivk. Sklep z obrazložitvijo se vroči pobudniku oz. pobudnici zahteve ali prvemu podpisanemu volivcu oz. volivki na seznamu. Župan oz. županja skliče zbor občanov in občank najkasneje v tridesetih dneh po prejemu pravilno vložene zahteve.«

 

65. člen

80. člen se spremeni in se na novo glasi:

»(1) Sklic zbora občanov in občank mora vsebovati območje, za katerega se sklicuje zbor občanov in občank, kraj in čas zbora občanov in občank ter predlog dnevnega reda.«

»(2) Sklic zbora občanov in občank je treba objaviti na krajevno običajen način.«

 

66. člen

V celoti se spremeni 81. člen, ki na novo glasi:

»(1) Zbor občanov in občank vodi župan oz. županja ali od njega pooblaščeni podžupan oz. pooblaščena podžupanja. Župan oz. županja lahko zboru občanov in občank predlaga imenovanje predsedstva zbora, ki naj zbor vodi.«

»(2) Zbor občanov in občank veljavno sprejema svoje odločitve, predloge, pobude, stališča in mnenja, če na zboru sodeluje najmanj pet odstotkov volivcev in volivk z območja mestne občine, za katero je zbor sklican. Odločitev zbora občanov in občank je sprejeta, če zanjo glasuje najmanj polovica volivcev in volivk, ki sodelujejo na zboru.«

»(3) Delavec oz. delavka mestne uprave, ki ga/jo določi direktor oz. direktorica mestne uprave, ugotovi sklepčnost zbora občanov in občank, koliko volivcev in volivk je glasovalo za njegove/njene odločitve ter vodi zapisnik o odločitvah zbora. Z zapisnikom zbora občanov in občank direktor oz. direktorica mestne uprave seznani mestni svet in župana oz. županjo ter ga na krajevno običajen način objavi.«

 

67. člen

V celoti se spremeni 82. člen, ki na novo glasi:

»(1) Občani in občanke lahko odločajo na referendumu o vprašanjih, ki so vsebina splošnih aktov mestne občine, ki jih sprejema mestni svet, razen o proračunu in zaključnem računu mestne občine ter o splošnih aktih, s katerimi se v skladu z zakonom predpisujejo mestni davki in druge dajatve.«

»(2) Mestni svet lahko o splošnem aktu iz prejšnjega odstavka razpiše referendum na predlog župana oz. županje ali člana oz. članice mestnega sveta. »

»(3) Mestni svet mora razpisati referendum, če to zahteva najmanj pet odstotkov volivcev in volivk v mestni občini in če tako določa zakon ali statut mestne občine.«

 

68. člen

V celoti se spremeni 83. člen, ki na novo glasi:

»(1) Predlog za razpis referenduma lahko vloži župan oz. županja ali član oz. članica mestnega sveta najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta mestne občine.«

»(2) Najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta mestne občine je treba mestni svet pisno seznaniti s pobudo volivcem in volivkam, za vložitev zahteve za razpis referenduma.«

»(3) Če je vložen predlog za razpis referenduma ali je dana pobuda volivcem in volivkam za vložitev zahteve za razpis referenduma, župan oz. županja zadrži objavo splošnega akta do odločitve o predlogu ali pobudi oziroma do odločitve na referendumu.«

 

69. člen

V celoti se spremeni 84. člen, ki na novo glasi:

»(1) Referendum se opravi kot naknadni referendum, na katerem občani in občanke potrdijo ali zavrnejo sprejeti splošni akt mestne občine ali njegove posamezne določbe.«

»(2) Če je splošni akt mestne občine ali njegove posamezne določbe na referendumu potrjen, ga mora župan oz. županja objaviti skupaj z objavo izida referenduma. »

»(3) Če je splošni akt mestne občine ali njegove posamezne določbe zavrnjen, se splošni akt ne objavi, dokler se ob upoštevanju volje volivcev in volivk ne spremeni. »

»(4) Odločitev volivcev in volivk na referendumu, s katero je bil splošni akt mestne občine zavrnjen ali so bile zavrnjene njegove posamezne določbe, zavezuje mestni svet, ki je splošni akt, o katerem je bil izveden referendum, sprejel, do konca njegovega mandata.«

 

70. člen

V celoti se spremeni 85. člen, ki na novo glasi:

»(1) Pobuda volivcem in volivkam za vložitev zahteve za razpis referenduma o splošnem aktu mestne občine ali njegovih posameznih določbah mora vsebovati že oblikovano zahtevo za razpis referenduma. Zahteva mora vsebovati jasno izraženo vprašanje, ki naj bo predmet referenduma, in obrazložitev.«

 »(2) Pobudo volivcem in volivkam za vložitev zahteve za razpis referenduma lahko da vsak volivec in volivka, politična stranka v mestni občini ali svet ožjega dela mestne občine. Pobuda mora biti podprta s podpisi najmanj dvestotih volivcev in volivk v mestni občini. Podporo pobudi dajo volivci in volivke na seznamu, ki vsebuje osebne podatke podpisnikov: ime in priimek, datum rojstva, naslov stalnega prebivališča.«

»(3) Pobudnik oz. pobudnica o pobudi volivcem in volivkam za vložitev zahteve za razpis referenduma pisno seznani mestni svet in pobudo predloži županu oz. županji.«

»(4) Če župan oz. županja meni, da pobuda z zahtevo ni oblikovana v skladu s prvim odstavkom tega člena ali je v nasprotju z zakonom in s statutom mestne občine, o tem v osmih dneh po prejemu pobude obvesti pobudnika oz. pobudnico in ga/jo pozove, da ugotovljeno neskladnost odpravi v osmih dneh. Če pobudnik oz. pobudnica tega ne stori, se šteje, da pobuda ni bila vložena. Župan oz. županja o tem nemudoma obvesti pobudnika oz. pobudnico in mestni svet.«

»(5) Pobudnik oz. ponudnica lahko v osmih dneh po prejemu obvestila iz predhodnega odstavka zahteva, naj odločitev župana oz. županja preizkusi upravno sodišče.«

 

71. člen

Prvi odstavek 86. člena se spremeni in na novo glasi:

»Volivci in volivke dajejo podporo zahtevi za razpis referenduma z osebnim podpisovanjem.«

Drugi odstavek 86. člena se spremeni in na novo glasi:

»Župan oz. županja določi obrazec za podporo z osebnim podpisovanjem, ki vsebuje jasno izraženo zahtevo za razpis referenduma, in rok za zbiranje podpisov.«

Četrti odstavek 86. člena se spremeni in na novo glasi:

»Šteje se, da je zahteva za razpis referenduma vložena, če jo je v določenem roku podprlo s svojim podpisom zadostno število volivcev in volivk.«

 

72. člen

Prvi odstavek 87. člena se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet razpiše referendum v petnajstih dneh po sprejemu odločitve o predlogu župana oz. županje ali občinskega svetnika oz. svetnice za razpis referenduma oziroma v petnajstih dneh od vložitve zahteve volivcev in volivk za razpis referenduma v skladu s četrtim odstavkom prejšnjega člena, razen če v skladu z zakonom zahteva ustavno sodno presojo take zahteve.«

 

73. člen

V celoti se spremeni 88. člen, ki na novo glasi:

»(1) Pravico glasovati na referendumu imajo vsi občani in občanke, ki imajo pravico voliti člane in članice mestnega sveta.«

»(2) Odločitev na referendumu je sprejeta, če zanjo glasuje večina volivcev in volivk, ki so glasovali.«

 

74. člen

Četrti odstavek 90. člena se spremeni in na novo glasi:

»Odločitev volivcev in volivk na svetovalnem referendumu ne zavezuje mestnih organov.«

 

75. člen

Prvi odstavek 91. člena se spremeni in na novo glasi:

»Občani in občanke lahko odločajo na referendumu o samoprispevkih in tudi o drugih vprašanjih, če tako določa zakon.«

 

76. člen

Prvi odstavek 92. člena se spremeni in glasi:

»Najmanj pet odstotkov volivcev in volivk v občini lahko zahteva izdajo ali razveljavitev splošnega akta ali druge odločitve iz pristojnosti mestnega sveta oziroma drugih mestnih organov.«

Drugi odstavek 92. člena se spremeni in glasi:

»Glede pobude volivcem in volivkam za vložitev zahteve iz prejšnjega odstavka in postopka s pobudo se primerno uporabljajo določbe zakona in tega statuta, s katerimi je urejen postopek s pobudo volivcem in volivkam za razpis referenduma o splošnem aktu mestne občine.«

 

77. člen

93. člen se spremeni in na novo glasi:

»Sredstva za neposredno sodelovanje občanov in občank pri odločanju v mestni občini na zborih občanov in občank in referendumih ter njihovo izvedbo se zagotovijo v mestnem proračunu.«

 

78. člen

Prvi odstavek 101. člena se spremeni in na novo glasi:

»Za izvrševanje ustanoviteljskih pravic v skupnih pravnih osebah javnega prava, ki so ustanovljene za območje dveh ali več občin, občinski sveti občin ustanoviteljic ustanovijo skupni organ, ki ga sestavljajo župani in županje občin ustanoviteljic.«

 

79. člen

Tretji odstavek 105. člena se spremeni in na novo glasi:

»Za pripravo in predložitev proračuna mestne občine mestnemu svetu v sprejem v skladu z zakonom je odgovoren župan oz. županja.«

 

80. člen

V celoti se spremeni 107. člen, ki na novo glasi:

»(1) Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan oz. županja mestne občine.

»(2) V okviru izvrševanja proračuna ima župan oz. županja pooblastila, določena z zakonom, predpisi, izdanimi na podlagi zakona, odlokom o proračunu mestne občine ali drugim splošnim aktom mestne občine.«

»(3) Župan oz. županja mora zagotoviti izvajanje nalog notranje revizije v skladu z zakonom in predpisom ministra, pristojnega za finance, izdanim na podlagi zakona.«

»(4) Župan oz. županja je odredbodajalec/ka za sredstva proračuna. Za izvrševanje proračuna mestne občine lahko župan oz. županja pooblasti določene osebe.«

»(5) Župan oz. županja poroča mestnemu svetu o izvrševanju proračuna polletno. Poročilo mora vsebovati podatke in informacije, določene z zakonom.

 

81. člen

Drugi odstavek 109. člena se spremeni in na novo glasi:

» Župan oz. županja sprejme sklep o začasnem financiranju v skladu z zakonom. Sklep velja največ tri mesece in se lahko na županov oz. županjin predlog s sklepom mestnega sveta podaljša še za tri mesece.«

 

82. člen

Drugi odstavek 111. člena se spremeni in na novo glasi:

» Župan oz. županja mora o izvršenih prerazporeditvah poročati mestnemu svetu polletno.«

 

83. člen

V celoti se spremeni 112. člen, ki na novo glasi:

»(1) Po preteku leta, za katero je bil sprejet proračun, pripravi župan oz. županja predlog zaključnega računa proračuna in ga predloži mestnemu svetu v sprejem.«

»(2) O sprejetju zaključnega računa proračuna obvesti župan oz. županja ministrstvo, pristojno za finance, v 30 dneh po sprejemu.«

 

84. člen

113. člen se spremeni in na novo glasi:

»Posredni proračunski uporabniki, javni gospodarski zavodi in javna podjetja, katerih ustanoviteljica je mestna občina ter druge pravne osebe v katerih ima mestna občina neposredno ali posredno prevladujoč vpliv, se smejo zadolževati le s soglasjem mestne občine. O soglasju odloča mestni svet na predlog župana oz. županje. Mestni svet na predlog župana oz. županje odloča tudi o poroštvih za izpolnitev njihovih obveznosti. »

 

85. člen

Drugi odstavek 115. člena se spremeni in na novo glasi:

» Statut se sprejme po enakem postopku, kot je predpisan za sprejem odloka.«

Tretji odstavek 115. člena se spremeni in glasi:

»Spremembe in dopolnitve statuta lahko predlaga mestnemu svetu v sprejem vsak predlagatelj oz. predlagateljica, ki je po določbah poslovnika upravičen predlagati odlok.«

Četrti odstavek 115. člena se spremeni in na novo glasi:

»Pobudo za spremembo statuta lahko poleg predlagateljev oz. predlagateljic iz prejšnjega člena dajo tudi svet mestne četrti oz. krajevne skupnosti in zbor občanov in občank v teh ožjih delih mestne občine. Če mestni svet sprejme pobudo za spremembo statuta, naloži statutarno-pravni komisije, da pripravi predlog sprememb statuta.«

 

86. člen

116. člen se spremeni in na novo glasi:

»S poslovnikom, ki ga sprejme mestni svet z dvotretjinsko večino glasov navzočih članov in članic, se uredi organizacija in način dela mestnega sveta ter uresničevanje pravic in dolžnosti članov in članic mestnega sveta.«

 

87. člen

121. člen se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet ali župan oz. županja lahko vloži zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti predpisov države, s katerimi se posega v ustavni položaj in v pravice mestne občine, oziroma če se s predpisi pokrajine brez pooblastila oziroma soglasja mestne občine posega v njene pravice

 

88. člen

122. člen se spremeni in na novo glasi:

»Mestni svet ali župan oz. županja lahko začneta pred ustavnim sodiščem spor o pristojnosti, če državni zbor ali vlada s svojimi predpisi urejata razmerja, ki so po ustavi in zakonih v pristojnosti mestne občine. Enako lahko postopa, če pokrajina ali druga občina posega v njeno pristojnost.«

 

89. člen

123. člen se spremeni in na novo glasi:

»Župan oz. županja lahko kot stranka v upravnem sporu spodbija konkretne upravne akte in ukrepe, s katerimi državni organi izvršujejo oblastni nadzor. Upravni spor lahko sproži tudi, če osebe javnega in zasebnega prava z dokončnimi upravnimi akti uveljavljajo pravice na škodo javnih koristi mestne občine.«

 

90. člen

124. člen se spremeni in na novo glasi:

»Župan oz. županja lahko vstopi v upravni ali sodni postopek kot stranka ali kot stranski intervenient, če bi lahko bile v teh postopkih oziroma, če so z že izdanimi akti prizadete pravice in koristi mestne občine, določene z ustavo in zakoni.«

 

 

Številka: 0130-14/2022-51 

Datum: 24. februar 2022 

 

Župan

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.