New Page 2

Na podlagi 25. člena zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Uradni list SRS, št. 34/84 in RS št. 26/90), 12. in 13. člena zakona o pravnem položaju verskih skupnosti v SRS (Uradni list SRS, št. 15/76, 42/86), 3. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90, 10/91),7 člena odloka o organizaciji in delu občinske skupščine (Uradni vestnik Gorenjske, št. 14/89) je Skupščina občine .Škofja Loka na skupni seji družbenopolitičnega zbora, zbora združenega dela in zbora krajevnih skupnosti dne 22.4.1991 sprejela

 

O D L O K

o pokopališkem redu in pogrebnih svečanostih

 

1. člen

Na območju občine Škofja Loka se s tem odlokom določa pokopališki red, ki obsega nin in čas pokopa, zvrsti grobov, okvirne tehnične normative za grobove, vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču, postavljanje. spreminjanje in odstranitev nagrobnih spomenikov ali obnovo grobnic in vse druge posege v prostor na pokopališču, določa pokopališča, ki morajo imeti mrliško vežo, mirovalno dobo za grobove, čuvanje umrlih, krajih, kjer na pokopališčih ni predpisane mrliške veže ter pogrebne svečanosti.

 

2. člen

V občini Škofja Loka so naslednja pokopališča:

1. pokopališče Škofja Loka - Lipica

2. pokopališče Stara Loka

3. pokopališče Reteče

4. pokopališče Železniki

5. pokopališče Zali log

6. pokopališče Sori ca

7. pokopališče Davča

8. pokopališče Dražgoše

9. pokopališče Selca

10. pokopališče Bukovščica

11. pokopališče Gorenja vas

12. pokopališče Lučine

13. pokopališče Poljane

14. pokopališče Javorje

15. pokopališče Lenart

16. pokopališče Leskovica

17. pokopališče Nova Oselica

18. pokopališče Stara Oselica

19. pokopališče Žiri.

 

Pogoji za ponovno uporabo pokopališč v Stari Loki in v Retečah za pokop umrlih bodo določeni z odlbo občinskega upravnega organa pristojnega za komunalne zadeve.

 

3. člen

Pokopališka in pogrebna dejavnost ter urejanje pokopališč je komunalna dejavnost posebnega družbenega pomena.

 

4. člen

Pokopališko in pogrebno dejavnost v občini opravlja Komunalno podjetje Škofja Loka, pristojne krajevne skupnosti oziroma drug upravljalec s strokovno usposobljenim zaposlenim osebjem (v nadaljnjem besedilu: upravljalec).

 

5. člen

Upravljalci opravljajo pokopališko in pogrebno dejavnost ter urejajo pokopališča na krajevno običajen nin z dostojanstvom in spoštovanjem do umrlih.

 

6. člen

V mestih in naseljih mestnega značaja: Škofja Loka, Železniki. Gorenja vas in Žiri, morajo imeti pokopališča zagotovljeno mrliško vežo za čuvanje umrlih.

V obmju mest in naselij mestnega značaja, to je v stolpnicah, blokih in stanovanjskih enotah, kjer je več lastnikov, ni dovoljeno čuva nje umrlih doma, temveč je obvezno polaganje v mrliško vežo na pokopališču, razen žare umrlega, ki je lahko hranjena na domu ali drugih nenamensko urejenih prostorih ves čas do pokopa. za kar se mora v bloku. stolpnici oziroma stanovanjski enoti pridobiti privoljenje hišnega sveta ali drugega ustreznega organa.

Na željo umrlega ali njegovih svojcev pa se v mrliški veži lahko čuva tudi umrle iz drugih krajev.

Verske skupnosti lahko izjemoma položijo umrlega stanovskega predstavnika do pokopa v objekt, ki je namenjen za opravljanje verskih obredov.

 

7. člen

Kjer je predpisano polaganje umrlih v mrliško vežo. je treba le-te prepeljati vanjo v najkrajšem možnem času po nastopu smrti.

Za prevoz umrlih in žare v mrliško vežo ali poslovilno vežo se uporablja posebej prirejeno vozilo upravljalca.

V težko dostopnih krajih in v neugodnih vremenskih razmerah se sme umrli prepeljati oziroma prenesti tudi na drug krajevno običajen način.

 

8. člen

Občan oziroma svojci umrlega lahko izberejo pokopališče. kjer naj bi bil umrli pokopan.

 

9. člen

Pokop je treba najkasneje v dveh dneh od dneva smrti najdbe trupla oziroma upepelitve prijaviti upravljalcu pokopališča.

 

Pokop umrlega prijavi njegov družinski član ali oseba. ki je z njim stalno živela oziroma, ga je po predpisih morala vzdrževati in zanj skrbeti. Če takih oseb ni prijavi pokop delodajalec, kjer je bil umrli v delovnem razmerju, krajevna skupnost, organ socialnega skrbstva, uprava bolnišnice oziroma druga zdravstvena ali socialna ustanova ali hišni svet.

 

Prijavi iz prejšnjega odstavka je treba priliti listino o prijavi smrti. Kadar smrti ni bilo mogoče prijaviti, se prijavi pokopa priloži druga listina, predpisana s posebnim zakonom.

 

Naročnik pokopa se mora ob prijavi pokopa dogovoriti o vseh pokopaliških in pogrebnih storitvah ter plačilu strkov.

 

Rok iz prvega odstavka tega člena ne velja za primere, ko umrli lijo v mrliški veži.

 

10. člen

Pokop oziroma upepelitev se opravi na podlagi listine o prijavi smrti matičarju in po preveritvi njenega dejanskega nastopa, ki jo opravi pooblaščena oseba po predpisih o mrliški pregledni službi.

 

Pokop oziroma upepelitev se opravi, ko je preteklo najmanj 36 ur od nastopa smrti. Ob večjih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in izrednih razmerah, ko se opravi skupni pokop, lahko za zadeve zdravstvenega varstva pristojni občinski upravni organ ta rok skrajša.

 

Pred pokopom oziroma upepelitvijo opravi pooblaščena oseba upravljalca pokopališča kontrolni mrliški pregled.

 

11. člen

Pokopi so dovoljeni vsak dan v dnevnem času.

Pogrebe in pokope organizira in opravi upravljalec pokopališča v sporazumu z naročnikom.

 

12. člen

Mrlke veže so odprte v času, ki ga določi upravljalec pokopališča. Ta čas mora hiti objavljen ob vhodu na pokopališče.

 

II. PRAVICE IN DOLŽNOSTI UPRAVLJALCA

 

13. člen

Upravljalec:

- določa pogrebno službo, ki opravlja pokope, izkope in prekope umrlih,

- ugotavlja, če so predloženi ustrezni mrliški dokumenti.

- določa mesto, dan in uro pokopa v sporazumu z narnikom,

- določa pristojbine za grobove, pogrebne in druge pokopališke storit ve,

- nastavlja in razrešuje grobarje s sklenitvijo pogodbe ter določi njegove dolžnosti,

- objavlja na svoji oglasni deski pokope, izkope in prekope umrlih,

- oddaja prostore za grobove, sklepa najemne pogodbe za grobove vseh vrst in vodi evidenco sklenjenih pogodb,

- daje soglasje k načrtom ureditve grobov in postavitev spomenikov,

- skrbi za red in čistočo na pokopališču,

- vzdržuje zelenice, ograje in ostale naprave na pokopališču,

- po narilu opravlja storitve v zvezi z vzdrževanjem grobov,

- vodi evidenco o umrlih ki so pokopani na pokopališču, evidenco najemnikov grobov ter kataster komunalnih naprav na pokopališču,

- za obdobje od pokopa do postavitve nagrobnega kamna in v primerih, ko nagrobni kamen iz določenih razlogov ne bo postavljen, določi in postavi enotno obeležje, .

- izvaja ustrezna dela v zvezi s smrtno ponesrečenimi in tragično preminulimi občani,

- izdeluje ustrezne proračune dohodkov in izdatkov in vodi v zvezi s tem ustrezno finančno poslovanje,

- izvaja pogrebne svečanosti, v skladu s tem odlokom,

- skrbi za razširitev pokopališča,

- opravlja druge naloge po veljavnih predpisih in sklepih pristojnih organov.

 

III. VRSTE·IN VELIKOSTI GROBOV TER NIN POKOPAVANJA

 

14. člen

Upravljalec mora imeti za vsako pokopališče izdelan nrt razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove, ki določa površino, kraj in obliko različnih zvrsti grobov. Upravljalec mora voditi evidenco o umrlih, ki so pokopani na pokopališču, evidenco najemnikov grobov ter kataster komunalnih naprav na pokopališču.

 

15. člen

Na pokopališčih so naslednje zvrsti grobov:

- enojni grobovi, dvojni grobovi, otroški grobovi in grobnice (klasični grobovi),

- vrstni grobovi,

- skupna grobišča in kostnice,

- žarni grobovi in omarice,

- prostor za raztrositev pepela,

- prostor za anonimne pokope.

Graditev novih grobnic na pokopališčih ni dovoljena.

 

16. člen

V vrstne grobove se umrle pokopava po vrstnem zaporedju.

Vrstni grob se sprosti po predpisani mirovalni dobi.

 

17. člen

Vsi novi grobovi iz 15. člena tega odloka, razen žarnih grobov so poglobljeni tako, da je v njih možno več zaporednih pokopov, če geološka sestava tal to dopušča.

 

18. člen

Žare s pepelom umrlih se shranjujejo v žarnih .grobovih, žarnih omaricah ali v obstojih grobovih in grobnicah, lahko pa se pepel raztrosi na določene površine na pokopališču.

V en žarni grob je lahko shranjenih tudi več žar v skladu z načrtom razdelitve pokopališča na pokopališčne oddelke in grobove.  

 

19. člen

Skupna grobišča so določena za pokop občanov umrlih v elementarnih nesrečah. V skupna grobišča oziroma kostnice se prenesejo tudi posmrtni ostanki iz klasičnih in žarnih grobov za katere ni podaljšana najemna doba in iz vrstnih grobov po preteku določene dobe. Označene morajo biti s spomenikom ali drugim trajnim znamenjem.

Upravljalec skrbi za označitev in vzdrževanje skupnih grobišč.

 

20. člen

V obstoječe grobnice na pokopališčih se sme pokopavati le mrliče v kovinskih krstah ali krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom. V druge grobove je dovoljen pokop v navadnih krstah iz mehkega in trdega lesa.

 

21. člen

Pokop umrlih se opravi po vrstnem redu grobov, razen kadar gre za pokop v rodbinske grobove.

Ponoven pokop na istem mestu v istem grobu je dovoljen po mirovalni dobi, ki ne sme biti krajša od 10 let. Če je pokop opravljen v krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom ali v kovinskih krstah, je ponoven pokop dovoljen po 20 letih. Mirovalna doba ne velja za žarne grobove.

Odpiranje grobov pred rokom iz drugega odstavka tega člena je dopustno le z dovoljenjem organa, ki je pristojen za začetek in vodenje kazenskega postopka.

 

22. člen

Velikosti grobnega prostora so naslednje:

- Enojni in vrstni grobovi zajemajo' površino 300 x 160 cm, s tem, da je za grobno jamo namenjen prostor v izmeri 210 x 90 cm, ostala površina pa je namenjena grobnim stezam.

- Otrki grobovi zajemajo površino 150 x 80 cm.

- Družinski grob zajema dvojno ali več širin enojnega groba.

- Žarni grobovi zajemajo površino 100 x 80 cm. Globina vseh grobov znaša s poglobitvijo 230cm, brez poglobitve .pa 150cm, razen žarnih grobov, kjer znaša 130cm.

 

23. člen

Pol ure po končanem pogrebu se grob obvezno zasuje.

 

24. člen

Nagrobni spomenik mora biti izdelan iz trdnega in obstojnega materiala (npr. kamen raznih vrst, kovina, trd les). Na obstojih pokopališčih in razširitvah že obstojih pokopališč mora biti nagrobni spomenik čimbolj prilagojen okolici, na novih pokopališčih pa usklajen z ureditvenim načrtom pokopališča. Za postavitev, spremembo oziroma odstranitev spomenika je potrebno predhodno pridobiti soglasje-upravljalca.

Za obdobje od pokopa do postavitve nagrobnega spomenika doli in postavi upravljalec pokopališča enotno obeležje.

Podrobnejša merila za velikost in oblikovanje nagrobnih spomenikov doli upravljalec s pravilnikom.

 

IV. ODDAJANJE GROBOV V NAJEM

 

25. člen

Prostor za grobove oddaja upravljalec v najem po pogodbi, ki jo sklene z zainteresiranimi osebami. Oddaja grobov v najem brez naročila za pokop ni dovoljena.

Pogodba mora vsebovati

a) čas uporabe groba,

b) rok in način ureditve groba,

c) višino in rok plačila najemnin,

d) ukrepe v primeru neizpolnjevanja določil pogodbe.

Pogodba se sklene le, če se zainteresirani obvežejo urediti grob v roku enega leta ter grob redno vzdrževati.

Zbrana sredstva od najemnin grobov se uporabljajo za vzdrževanje in ureditev pokopališč.

 

26. člen

Grobovi se oddajajo v najem za dobo 10 let. Pogodba se obnavlja vsakih 10 let, najemnina pa se plačuje letno po veljavnem ceniku, razen za vrstne grobove, za katere pogodbe ni mogoče obnavljati. Pravica do uporabe groba se podaljša za nadaljnjih 10 let ob izpolnitvi naslednjih pogojev:

- da naročnik pred potekom dobe obnovi pogodbo,

- da je grob urejen.

Upravljalec mora najmanj 2 meseca pred potekom najemne dobe pismeno opozoriti najemnike, da obnovijo pogodbo in jih hkrati opozoriti na posledice, če pogodbe ne bodo obnovili.

 

27. člen

Če se pravica do uporabe groba, določena v prejšnjem členu tega odloka, ne podala, je najemnik dolžan odstraniti opremo groba v šestih mesecih, sicer jo odstrani upravljalec.

Prisilno odstranjeno opremo - ker bivališče najemnika ni znano ali je najemnik kljub pismenemu opozorilu ni odstranil, v primerih ko se najemna pogodba ne podaljša - hrani upravljalec 6 mesecev in jo po preteku te dobe lahko proda.

Najemnik lahko zahteva v enem letu po prodaji, da se mu izplača iztržek, ki ga je upravljalec dobil za prodano opremo, plačati pa mora stroške, ki jih je imel upravljalec z odstranjevanjem, hrambo in prodajo opreme.

V primeru smrti najemnika groba se počaka z odstranitvijo opreme groba do določitve dediča. Če ta v dveh mesecih' od dneva, ko je postal dedič, ne obnovi pogodbe, veljajo zanj določbe prvega in drugega odstavka tega člena.

 

V. PRAVICE IN DOLŽNOSTI NAJEMNIKOV GROBOV IN OBISKOVALCEV POKOPALIŠČ

 

28. člen

Najemniki grobov in obiskovalci pokopališč:

a) morajo:

- paziti, da ne poškodujejo grobov,

- redno vzdrževati grobove,

- paziti da ne onesnažijo grobov,

- paziti, da ne poškodujejo zelenic ob poteh;

b) smejo:

- postavljati in odstraniti nagrobne spomenike le v soglasju z upravljalcem,

- saditi grmičevje in drevje ter urejati zelenice sporazumno z upravljalcem,

- odlagati smeti in odpadke samo na zato določeno mesto na pokopališčih.

 

29. člen

Na pokopalču je treba spoštovati pieteto do umrlih.

Prepovedano je zlasti:

- pisanje žaljivih napisov ali simbolov na pokopališčih,

- prilaščanje vaz, rastlin in sveč ali drugih predmetov z grobov ali mrliških vež,

- nedostojno vedenje,

- stopanje in hoja po grobovih,

- voditi pse in druge živali na pokopališče,

- uporabljati na pokopališčih prevozna sredstva, razen otrkih in invalidskih vozičkov,

- opravljati dela, ki ne služijo vzdrževanju grobov,

- postavljati na grobove in druge pokopališke objekte poškodovane ali neprimerne posode za cvetje,

- trganje cvetja in zelenja na tujih grobovih ali zelenicah,

- uničevati travo in škropiti poti s pesticidi.

Prepoved uporabe prevoznih sredstev na pokopališčih ne velja za službena vozila upravljalca.

Upravljalec sme v upravičenih primerih dovoliti uporabo prevoznega sredstva na pokopališču' tudi drugim osebam in organizacijam.

 

30. člen

Če ni drugače dogovorjeno, morajo stroške pokopa in najema groba s postavitvijo enotnega obeležja poravnati dediči umrlega.

Če ni dedičev ali če ti niso sposobni poravnati stroškov pokopa, jih poravna občina, v kateri. je imel umrli prebivališče. Kadar ni mogoče ugotoviti občine stalnega bivališča, poravna stroške pokopa občina, v kateri je oseba umrla oziroma občina, v kateri je bila najdena.

Občina ima pravico do povračila pogrebnih strkov iz zapuščine umrlega.

 

VI. POGREBNE SVEČANOSTI

 

31. člen

Pogrebne svečanosti se organizirajo po želji pokojnika, najbližjih svojcev ali na krajevno običajen način.

 

VII. KAZENSKE DOLOČBE

 

32. člen

Z denarno kaznijo od 500 do 5.000 din se kaznuje za prekršek, kdor:

1. ne položi umrlega v mrliško vežo na pokopališču (drugi odstavek 6. člena),

2. opravi ponoven pokop v nasprotju z 21. členom,

3. ne zasuje groba v roku, določenem v 23. členu,

4. postavi ali odstrani nagrobni spomenik brez soglasja upravljalca (28. člen).

Za prekršek pod točko 2 tega člena se kaznuje pravna oseba z denarno kaznijo od 2.000 do 30.000 din, odgovorna oseba pravne osebe pa z denarno kaznijo od 500 do 5.000 din.

 

33. člen

Z denarno kaznijo od 300 do 3.000 din se kaznuje za prekek, kdor:

1. ne prepelje umrlega, kot določa 7. člen,

2. ne prijavi upravljalcu pokopa (9. člen),

3. pokoplje umrlega v obstoječo grobnico v nasprotju z 20. členom,

4. ne odstrani opreme groba kot določa 27. člen,

5. sadi grmičevje in drugo zelenje v nasprotju z 28. členom.

 

34. člen

Z denarno kaznijo od 3.000 din do 30.000 din se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki:

1. nima načrta pokopališča, evidenc in katastra iz 14. člena tega odloka,

2. ne skrbi za vzdrževanje in označitev skupnih grobišč (19. člen),

3. ne uporabi zbranih sredstev v namen določen s členom.

Za prekršek iz prvega odstavka tega člena se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe z denarno kaznijo od  500 do 5.000 din.

 

35. člen

Z denarno kaznijo od 1.000 do 15.000 din se kaznuje pravna oseba, ki:

1. ne objavi na oglasni deski· pokopa, izkopa ali prekopa umrlega (6. alinea13. člena),

2. ne skrbi za red in čistočo na pokopalču ter za vzdrževanje zelenic, ograj, objektov in naprav (9. in 10. alinea 13. člena),

3. shranjuje žare s pepelom v nasprotju z 18. členom,

4. odda prostor za grob brez naročila za pokop (25. člen).

Za prekršek iz prvega odstavka tega člena se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe z denarno kaznijo od 500 do 5.000 din.

 

36. člen

Z denarno kaznijo 2.500 din se na kraju prekrška kaznuje posameznik, ki:

1. poškoduje grob (28. člen),

2. redno ne vzdržuje groba (28. člen),

3. onesnaži grob (28. člen),

4. odlaga smeti in odpadke v nasprotju z 28. členom,

5. piše žaljive napise ali simbole na pokopališču (29. člen),

6. si prilašča vaze, rastline in sveče z grobov ali mrliških vež (29. člen),

7. stopa ali hodi po grobovih (29. člen),

8. trga cvetje in zelenje na tujih grobovih ali zelenicah (29: člen),

9. vodi pse in druge živali na pokopališče (29. člen),

10. uporablja na pokopališčih prevozna sredstva v nasprotju z 29. členom,

11. uničuje travo in škropi poti s pesticidi (29. člen).

 

VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

37. člen

Občinska skupščina v svojih planskih aktih določi zadostne površine za pokopavanje umrlih za najmanj 30 let. Pri tem mora upoštevati potrebe po večjem številu pokopov ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in izrednih razmerah. Pokopališče se zgradi ali razširi na območju, ki je določeno z dolgornim planom občine na podlagi ureditvenega načrta.

Za pokopališče mora biti določeno zemljišče, ki ni močvirnato in kjer meteorne vode ne vplivajo na studence, vodnjake, ribnike, vodnorekreacijske površine in podobno. Pokopališče mora biti ograjeno in primerno urejeno ter praviloma odmaknjeno od drugih objektov.

 

38. člen

Upravljalci morajo svoje splne akte, dokumentacijo o ureditvi pokopališč in poslovanje uskladiti z določbami 'tega odloka najkasneje v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi, razen zgraditve mrliških vež, ki jih morajo urediti najkasneje do konca 1994. leta,

 

39. člen

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja upravni organ, pristojen za komunalne zadeve, inšpekcijske službe in komunalni redar, ki za prekrške iz 36. člena tega odloka izterja denarne kazni na kraju prekrška.

 

40. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka prenehajo veljati:

- odlok o pokopališkem redu (Uradni vestnik Gorenjske, št. 6/86, Uradni list RS, št. 34/90),

- odlok o pogrebnih svečanostih (Uradni vestnik Gorenjske, št. 17/78, 17/86, 19/88, Uradni list RS, št. 34/90) ter

- določila odločbe št. 352-8/78 z dne 11. 10. 1978 (Uradni vestnik Gorenjske, št. 27/78), ki se nanašajo na pokopališči v Stari Loki in Retečah.

 

41. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Št. 353-12/90

Škofja Loka, dne 23. aprila 1991.

 

Predsednik

Skupščine občine

Škofja Loka

Peter Hawlina l. r.