New Page 1

Na podlagi 57. člena v povezavi s 96. členom Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C, 57/12, 109/12, 35/13 – sklep US, 86/14 – odločba US in 14/15 – ZUUJFO) in 30. člena Statuta občine Duplek (Medobčinski uradni vestnik, št. 17/07 ter Uradno glasilo slovenskih občin, št. 15/10 in 32/11) je župan Občine Duplek dne  19.10.2015 sprejel

 

SKLEP

O ZAČETKU POSTOPKA PRIPRAVE SPREMEMB IN DOPOLNITEV PROSTORSKIH UREDITVENIH POGOJEV ZA PODEŽELJE V OBČINI MARIBOR - ZA OBMOČJE OBČINE DUPLEK

 

1. člen

(uvodne določbe)

S tem sklepom se začne postopek priprave sprememb in dopolnitev Prostorskih ureditvenih pogojev za podeželje v občini Maribor za območje občine Duplek, ki so bili sprejeti z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje v občini Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 11/93 ter Uradno glasilo slovenskih občin, št. 27/10 – obvezna razlaga, 4/14, 8/14, 39/14, 15/15, 24/15, 33/15, 35/15-popr.; v nadaljevanju: SD PUP).

Pravna podlaga za izdelavo SD PUP je Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 109/12, 35/13 – sklep US, 76/14 – odločba US in 14/15 – ZUUJFO) in vsi ostali relevantni zakoni ter podzakonski predpisi.

Spremembe in dopolnitve akta se sprejmejo skladno z 61.a členom ZPNačrt po skrajšanem postopku.

 

2. člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo sprememb in dopolnitev PUP)

S prostorskimi ureditvenimi pogoji (v nadaljevanju PUP) se ureja pretežni del območja občine Duplek, razen delov naselij Zgornji in Spodnji Duplek, za katere veljajo samostojni prostorski izvedbeni načrti. Z njim se urejajo naselja in zaselki, ki imajo določeno ureditveno območje, prav tako pa tudi gradnja v odprtem prostoru občine in ostala območja, namenjena poselitvi. Poleg za območje poselitve so s PUP določena tudi merila in pogoji za dopustne posege in ureditve na kmetijskih, gozdnih, vodnih in drugih zemljiščih.

Posamezna območja namenske rabe, ki se urejajo s PUP, so določena v prostorskih sestavinah veljavnih planskih aktov za območje občine Duplek in so v PUP ustrezno prevzeta. Pri tem so stavbna zemljišča v planu določena tako, da so grafično prikazana v kartografski dokumentaciji k planu, poleg tega pa so stavbna zemljišča tudi tista, ki v planu niso posebej prikazana, pa hkrati na njih stojijo objekti, zgrajeni s predpisanimi dovoljenji, in zemljišča, za katera je bila plačana odškodnina za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča ali gozda.

Pri uporabi PUP v praksi se je izkazalo, da se pri razumevanju statusa stavbnih zemljišč, ki grafično niso prikazana, ampak so opredeljena opisno, pojavljajo nekateri dvomi in nejasnosti. Zato je potrebno v PUP tovrstna območja oz. zemljišča, ki jih je mogoče nedvoumno evidentirati, natančneje opredeliti in prikazati ter jih tako uskladiti s prostorskimi sestavinami veljavnih planskih aktov občine.

 

3. člen

(območje in predmet SD PUP)

Območje SD PUP zajema celotno območje veljavnega akta, na katerem se nahajajo stavbna zemljišča, ki v prostorskih sestavinah plana za območje občine Duplek niso prikazana grafično, ampak so opredeljena opisno.

SD PUP se nanaša na besedilo odloka o PUP in na grafične prikaze oz. grafični del akta.

 

4. člen

(udeleženci, ki bodo sodelovali v postopku priprave SD PUP)

Pobudnik, pripravljavec in naročnik SD PUP je Občina Duplek.

Prostorskega načrtovalca bo izbral naročnik.

Za pripravo SD PUP bodo uporabljene smernice in mnenja, ki so bila pridobljena v postopku izdelave Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje v občini Maribor za območje občine Duplek (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/14).

V kolikor se bo v postopku priprave SD PUP pokazalo, da uskladitve posegajo v področje nosilcev urejanja prostora, se lahko le-ti v postopek vključijo naknadno.

 

5. člen

(postopek in okvirni roki za pripravo SD PUP)

SD PUP se izvedejo po skrajšanem postopku, saj se nanašajo le na posamične posege v prostor, ki imajo značaj uskladitve s hierarhično nadrejenim aktom in ne vplivajo na celovitost načrtovanih ureditev.

 

aktivnost

nosilec

rok oz. trajanje aktivnosti

priprava in sprejem sklepa o pričetku postopka in objava v uradnem glasilu

občinska uprava, župan

izvedeno

izdelava dopolnjenega osnutka SD PUP

prostorski načrtovalec

2 tedna po dokončni uskladitvi vsebine in uveljavitvi sklepa o pričetku postopka

javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi

občinska uprava

objavi pripravljavec najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve

javna razgrnitev in javna obravnava

občinska uprava

javna razgrnitev traja 15 dni, javna obravnava se izvede v tem času

priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave

prostorski načrtovalec

do 1 teden po končani javni razgrnitvi in ureditvi pripomb

sprejem stališč do pripomb

župan

1 dan po uskladitvi stališč

 

izdelava predloga sprememb in dopolnitev PUP

prostorski načrtovalec

do 1 teden po sprejemu stališč

sprejem SD PUP na občinskem svetu

občinski svet

prva redna seja občinskega sveta po oblikovanju predloga akta

objava v uradnem glasilu

občinska uprava

prva številka uradnega glasila po sprejemu akta

izdelava končnih elaboratov

prostorski načrtovalec

1 teden po objavi v uradnem glasilu

 

6. člen

(Obveznosti v zvezi s financiranjem)

Stroške priprave SD PUP in stroške postopka financira Občina Duplek.

 

7. člen

(Objava in začetek veljavnosti sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenski občin in na spletni strani občine ter začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenski občin.

 

Številka : 3505-2/2015-1

Datum : 19.10.2015

 

 

Občina Duplek

 

Mitja Horvat, župan