New Page 2

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, ZLS-UPB2 ter št. 27/08 in 76/08), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06, 49/06, 66/06, 33/07, 57/08 in 70/08), 3. in 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, ZP-1-UPB4 ter št. 17/08, 21/08 in 76/08), 3., 4. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/1993, 30/1998 - ZZLPPO in 127/06 - ZJZP), določil Uredbe o ravnanju z odpadki (Uradni list RS, št. 34/08), določil Odredbe o ravnanju z ločeno zbranimi frakcijami pri opravljanju javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki (Uradni list RS, št. 21/01), 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem št. 1/2008) ter 7., 75., 78. in 80. člena Statuta Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem št. 1/99, 1/01, 3/02, 4/03 in 2/07) je Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem na 12. redni seji, dne 26.11.2008, sprejel

 

O D L O K

o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Cerklje na Gorenjskem

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1.     člen

 (namen odloka)

 

Odlok določa način opravljanja obvezne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki na območju občine Cerklje na Gorenjskem.

S tem odlokom se določajo vrste komunalnih odpadkov (v nadaljevanju: odpadki), njihovo zbiranje, odvoz in odlaganje, subjekti ravnanja z odpadki, obračun ravnanja z odpadki ter nadzor nad izvajanjem tega odloka.

2.     člen

(cilji ravnanja z odpadki)

 

Cilji ravnanja z odpadki po tem odloku so:

1.      preprečevanje nastajanja in zmanjševanje količine odpadkov, ki se odlagajo in iz katerih so izločene ločeno zbrane frakcije (v nadaljevanju: ostanki komunalnih odpadkov),

2.      preprečevanje nenadzorovanega odlaganja odpadkov,

3.      zajetje in ločeno zbiranje posameznih vrst odpadkov na izvoru nastanka po sistemu ločenega zbiranja odpadkov,

4.      vračanje koristnih odpadkov v ponovno uporabo (recikliranje),

5.      izločanje nevarnih odpadkov in ustrezno ravnanje z njimi,

6.      izločanje kuhinjskih in biološko razgradljivih odpadkov ter ustrezno ravnanje z njimi,

7.      sprejemljivost  ukrepov za okolje,

8.      uveljavitev načela »stroške plača povzročitelj«.

3.     člen

 (subjekti ravnanja z odpadki)

Subjekti ravnanja z odpadki so:

1.      Občina Cerklje na Gorenjskem,

2.      izvajalec obvezne gospodarske javne službe ravnanja z odpadki: Komunala Kranj, javno podjetje, d.o.o. (v nadaljevanju: izvajalec),

3.      povzročitelji odpadkov: povzročitelj odpadkov je vsaka pravna ali fizična oseba, ki na območju Občine Cerklje na Gorenjskem povzroča komunalne odpadke s tem, da stalno, začasno ali občasno:

-        biva v svojih ali najetih nepremičninah,

-        je lastnik počitniške hiše,

-        opravlja poslovno dejavnost,

-        upravlja javne površine (npr. tržnice, sejmišča, igrišča, avtobusne postaje, parke, parkirišča, ulice, pločnike in podobno),

-        organizira kulturne, športne in druge javne prireditve ali uporablja javne ali zasebne površine in druge nepremičnine v namen, ki odstopa od njihove običajne javne ali zasebne rabe.

 

Subjekti ravnanja z odpadki so tudi načrtovalci in projektanti, ki morajo pri oblikovanju novih stanovanjskih in poslovnih objektov, sosesk in naselij ter pri prenovi zgradb, upoštevati poleg splošnih normativov in standardov tudi določbe tega odloka, obstoječo tehnologijo zbiranja in odvažanja odpadkov ter opremo izvajalca.

4.     člen

 (obveznost vključenosti v sistem ravnanja z odpadki)

 

V sistem ravnanja z odpadki so se dolžni vključiti vsi povzročitelji odpadkov, to je vsi občani in vsi uporabniki ali upravljavci stanovanjskih, poslovnih in industrijskih objektov na območju Občine Cerklje na Gorenjskem, pri katerih nastajajo odpadki, ne glede na njihovo stalno ali začasno prebivališče oziroma sedež.

 

Gospodinjstvo je skupnost posameznikov, ki izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb (kot na primer za stanovanje, hrano, šolanje otrok ipd.). Za gospodinjstvo se šteje tudi posameznik, ki izjavi, da prebiva sam v ločeni stanovanjski enoti, ali kot podnajemnik v delu te enote in sam porablja dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb.

 

Povzročitelji odpadkov so obvezni uporabniki storitev javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.

 

5.     člen

(obseg ravnanja z odpadki)

 

Ravnanje s komunalnimi odpadki zajema zbiranje in odvoz odpadkov, obdelavo in predelavo odpadkov ter odstranjevanje odpadkov.

 

Zbiranje in odvoz odpadkov (v nadaljevanju: zbiranje in odvoz odpadkov) obsega:

-        zbiranje in odvoz odpadkov iz gospodinjstev,

-        zbiranje in odvoz ločeno zbranih frakcij z ekoloških otokov,

-        zbiranje in odvoz kosovnih odpadkov,

-        zbiranje in odvoz nevarnih odpadkov,

-        zbiranje in odvoz ostalih komunalnih odpadkov,

-        delovanje zbirnih centrov,

-        analitična obdelava podatkov,

-        nabavo in vzdrževanje opreme za zbiranje,

-        obveščanje in osveščanje uporabnikov.

 

Obdelava in predelava ter odlaganje odpadkov (v nadaljevanju: deponiranje odpadkov) obsega:

-        obdelavo komunalnih odpadkov,

-        sortiranje in obdelavo ločeno zbranih frakcij,

-        oddajanje ločenih frakcij v predelavo,

-        razstavljanje kosovnih odpadkov in njihovo obdelavo,

-        začasno skladiščenje ločenih frakcij ter kosovnih in nevarnih odpadkov pred oddajo v predelavo ali odstranjevanje,

-        pretovarjanje vseh frakcij odpadkov,

-        odlaganje ostankov komunalnih odpadkov na odlagališču.

 

 

Javna služba obsega:

-        ravnanje z ostankom komunalnih odpadkov

-        ravnanje z ločeno zbranimi odpadki na izvoru nastanka:

§        preko ekoloških otokov,

§        preko zbirnih centrov za ločeno zbiranje odpadkov,

§        preko zbiranja nevarnih odpadkov,

§        preko zbiranja kosovnih odpadkov,

§        preko zbiranja bioloških odpadkov.

 

II. VRSTE KOMUNALNIH ODPADKOV

6. člen

 (odpadki, ki so predmet tega odloka)

 

Komunalni odpadki so odpadki iz gospodinjstev in njim podobni odpadki, ki nastajajo v bivalnem okolju, v proizvodnih in storitvenih dejavnostih ter na površinah in v objektih v javni rabi ter so pretežno trdni in po svoji sestavi heterogeni. Skladno z Uredbo o ravnanju z odpadki so komunalni odpadki razvrščeni v klasifikacijsko skupino odpadka 20 00, vključno s klasifikacijsko skupino 15 01, kot je prikazano v Prilogi 1, ki je sestavni del tega odloka.

 

7. člen

 (odpadki, ki niso predmet tega odloka)

 

 

Določbe tega odloka ne veljajo za greznične gošče. Prav tako ne veljajo za nevarne odpadke, ki nastajajo izven gospodinjstev, v industriji in obrti. Predmet odloka niso živalski odpadki, ki se predelujejo v kafileriji. Ravno tako niso predmet tega odloka gradbeni odpadki in ruševine, vključno z odpadnimi materiali pri gradnji cest kot tudi vsi ostali odpadki, ki so v klasifikacijskem seznamu odpadkov in klasifikacijskem seznamu nevarnih odpadkov z Uredbo o ravnanju z odpadki opredeljeni kot nekomunalni odpadki.

 

Ravnanje z naštetimi odpadki je urejeno s posebnimi državnimi predpisi.

 

III. ZBIRANJE OSTANKOV KOMUNALNIH ODPADKOV

 

8. člen

 (zbiranje ostankov komunalnih odpadkov)

 

Ostanke komunalnih odpadkov predstavljajo mešani trdni odpadki, ki so ostali po ločenem zbiranju posameznih frakcij na izvoru ali so ostali pri obdelavi odpadkov na sortirnici in se odložijo na odlagališča nenevarnih odpadkov.

 

Za zbiranje ostankov komunalnih odpadkov se uporabljata dva sistema:

-        zbiralni sistem – povzročitelji odpadkov odpadke odlagajo v tipske posode, ki so locirane v neposredni bližini nastanka odpadkov in

-        prinašalni sistem – zbirno oziroma odjemno mesto je namenjeno več povzročiteljem skupaj, ki odpadke odlagajo v skupne tipske posode.

 

Oba sistema zbiranja ostanka odpadkov sta namenjena za:

-        gospodinjstva v individualnih stanovanjskih objektih,

-        gospodinjstva v večstanovanjskih blokih,

-        obrt, industrijo in  poslovne prostore,

-        pokopališča, tržnice, kulturne in športne objekte.

 

9. člen

 (zbirno mesto za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Zbirno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor, kjer povzročitelji odpadkov odlagajo ostanke komunalnih odpadkov v tipizirane posode za odpadke ali v posebne plastične vrečke v skladu z določili 28. člena tega odloka.

10. člen

(odjemno mesto za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Odjemno mesto je mesto, kjer morajo povzročitelji odpadkov pripraviti prostor za odložitev  tipizirane posode za zbiranje odpadkov ali posebnih plastičnih vrečk za odpadke.

 

11. člen

 (relacija zbirno – odjemno mesto)

 

Povsod, kjer je možno, morata biti zbirno in odjemno mesto na istem prostoru. Kjer to ni možno, so povzročitelji odpadkov dolžni dostaviti tipizirane posode ali posebne plastične vrečke s komunalnimi odpadki na dan odvoza na odjemno mesto.

12. člen

 (določanje odjemnega mesta za ostanke komunalnih odpadkov in pogoji za ureditev)

 

Odjemno mesto je praviloma na javni površini, lahko tudi na funkcionalni površini in mora biti izvajalcu prosto in nemoteno dosegljivo. Lokacije odjemnih mest določi izvajalec v soglasju s povzročitelji, pri čemer je lokacija odjemnega mesta lahko oddaljena praviloma največ 2 metra od transportne poti smetarskega vozila (kategorizirane občinske ceste, po kateri poteka prevoz odpadkov).

 

Ob določanju lokacij za zbirna in odjemna mesta je treba upoštevati funkcionalne, estetske, higiensko - tehnične in požarno - varstvene predpise. Zbirna in odjemna mesta ne smejo ovirati ali ogrožati prometa na javnih površinah.

 

Zbirna in odjemna mesta določajo izvajalci v soglasju s povzročitelji odpadkov. V primeru, da med izvajalcem in povzročiteljem ni soglasja glede lokacije odjemnega mesta, določi prostor pristojni občinski organ, v sodelovanju z izvajalcem.

13. člen

 (dostopnost odjemnega mesta za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Odjemna mesta morajo biti dostopna na način, da lahko izvajalec komunalne odpadke prevzame in jih s smetarskimi vozili odpelje.

 

Dostop do odjemnega mesta mora biti vsaj 3 metre svetle širine in vsaj 3,6 m svetle višine.

 

Kadar dostop za smetarsko vozilo do odjemnega mesta ni zagotovljen, se določi najbližje mesto, ki je še dostopno.  

14. člen

 (načrtovanje odjemnih mest za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Načrtovalci in projektanti morajo pri oblikovanju novih stanovanjskih in poslovnih objektov, sosesk in naselij ter pri prenovi zgradb ali delov naselij, poleg splošnih normativov in standardov upoštevati tudi določbe tega odloka ter obstoječo tehnologijo zbiranja in odvažanja odpadkov, vključno z opremo izvajalca.

15. člen

 (začasna odjemna mesta za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Če je zaradi del na dovozih k odjemnim mestom začasno oviran dostop za smetarska vozila, mora povzročitelj začasne ovire, v soglasju z izvajalcem, na svoje stroške zagotoviti zbiranje odpadkov na primernem začasnem odjemnem mestu. V tem primeru je izvajalec dolžan obvestiti povzročitelje odpadkov o spremenjenem odjemnem mestu.

16. člen

(vzdrževanje reda in čistoče na zbirnih/odjemnih mestih

za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni posode za odpadke, razen tipiziranih velikih zabojnikov, na dan odvoza pripeljati iz zbirnega na odjemno mesto in jih po izpraznitvi isti dan tudi vrniti nazaj.

 

Zbirna in odjemna mesta so dolžni vzdrževati povzročitelji odpadkov, ki morajo skrbeti za red in čistočo na teh mestih ter na dovoznih poteh do odjemnih mest.

 

Izvajalec je dolžan izprazniti posode za odpadke oziroma odpeljati velike zabojnike tako, da ne ovira prometa, ne onesnaži prostora ter ne poškoduje posod za odpadke in okolice, kjer se opravlja delo. V primeru, da izvajalec onesnaži odjemno mesto, ga je dolžan tudi očistiti.

 

Povzročitelji odpadkov so tudi v zimskem času dolžni poskrbeti za nemoten dostop izvajalca do odjemnih mest.

 

Povzročitelji morajo zagotoviti, da so pokrovi zabojnikov zaprti, ne glede na to ali se nahajajo na zbirnem ali odjemnem mestu.

 

Izvajalec je dolžan posode za odpadke periodično čistiti in razkuževati.

 

17. člen

 (skupna zbirna/odjemna mesta za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Za  povzročitelje odpadkov na območjih, ki so trajno ali začasno nedostopna za komunalna vozila, izvajalec v dogovoru s povzročitelji odpadkov določi skupna zbirna in odjemna mesta ter način zbiranja komunalnih odpadkov (posode za odpadke, predpisane posebne plastične vrečke). Če so navedena zbirna mesta začasnega značaja, se opustijo in sanirajo takoj, ko prenehajo razlogi, zaradi katerih so bila določena.

18. člen

 (posode za zbiranje ostankov komunalnih odpadkov)

 

Povzročitelji odpadkov morajo ostanke komunalnih odpadkov odlagati na zbirnih mestih v:

1.      tipizirane zabojnike na kolesih volumna 120, 160, 240, 500, 660, 700, 900 in 1100 litrov,

2.      tipizirane velike zabojnike volumna 5 – 7 m3,

3.      posebne plastične vrečke, označene z logotipom izvajalca (v kolikor se ne morejo uporabljati posode iz 1. in 2. točke tega odstavka), skladno z določili 28. člena tega odloka.

 

Vrsto posod za ostanke komunalnih odpadkov določi izvajalec v soglasju s povzročiteljem, pri čemer se upošteva tehnologija zbiranja in odvažanja odpadkov oziroma  struktura ali vrsta komunalnih odpadkov. Število in velikost posod za odpadke sta odvisna od predvidene količine odpadkov.

 

19. člen

 (nakup/ najem posod za zbiranje ostankov komunalnih odpadkov)

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni sami nabaviti ali najeti ustrezne zabojnike za ostanke komunalnih odpadkov pri izvajalcu.

20. člen

 (odlaganje ostankov komunalnih odpadkov)

 

Prepovedano je odlaganje odpadkov izven posod za odpadke, brskanje po posodah in razmetavanje odpadkov iz posod za odpadke.

 

V primeru občasnega povečanja količine odpadkov, ki se odlagajo v posode za ostanke komunalnih odpadkov, si morajo povzročitelji odpadkov pri izvajalcu proti plačilu priskrbeti posebne vrečke za komunalne odpadke iz 28. člena tega odloka.

 

Občinski inšpektor lahko z odločbo zahteva odstranitev odpadkov, če ti niso odloženi v skladu s tem odlokom ali se odlagajo izven tipiziranih posod za odpadke.  Odstranitev teh odpadkov opravi povzročitelj odpadkov ali izvajalec na stroške povzročitelja odpadkov. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve. V primeru, da povzročitelja ni možno ugotoviti, stroške odstranitve odpadkov nosi lastnik zemljišča, v primeru, da izvaja posest druga oseba, pa oseba, ki izvaja posest.

 

21.  člen

 (pogodbe o ravnanju s komunalnimi odpadki)

 

Pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki ali posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, morajo z izvajalcem skleniti pogodbo o ravnanju s komunalnimi odpadki. Navedene osebe morajo pogodbo skleniti v fazi pridobivanja uporabnega dovoljenja, najkasneje pa v roku 30 dni od začetka opravljana dejavnosti.

22. člen

 (priprava posod za odvoz)

 

Posode za ostanke komunalnih odpadkov morajo biti na odjemno mesto postavljene tisti dan, ko izvajalec za določeno območje organizira odvoz odpadkov.

 

23. člen

 (zabojniki za gradbene odpadke)

 

Zabojniki za gradbene odpadke so praviloma volumna 5 m3 in morajo biti v dogovoru z izvajalcem postavljeni na gradbišče v času gradnje ali adaptacije objektov takoj, ko se prične z gradnjo ali adaptacijo objekta. Predhodno je potreben vizualni ogled gradbišča s strani odgovorne osebe izvajalca, ki oceni primernost odpadkov in določi način zbiranja.          

 

24.  člen

 (vrste odpadkov, ki jih je prepovedano odlagati v posode

za ostanke komunalnih odpadkov)

 

V posode za ostanke komunalnih odpadkov je prepovedano odlagati:

 

1.      gradbeni material, kamenje, zemljo in vejevje,

2.      odpadke v večjih kosih (pohištvo, gospodinjski aparati, kolesa, vozila, stanovanjska oprema),

3.      usedline iz kanalizacije in cestnih požiralnikov,

4.      odpadke v tekočem stanju,

5.      kužen material iz zdravstvenih in veterinarskih ustanov,

6.      tleče, lahko vnetljive, gorljive, eksplozivne, reaktivne, jedke, dražljive, strupene in radioaktivne odpadke, ostanke naftnih derivatov in druge posebne in nevarne odpadke, ki so po Uredbi o ravnanju z nevarnimi odpadki klasificirani kot nekomunalni ali nevarni  komunalni odpadki,

7.      poginule živali, klavnične odpadke,

8.      odpadno embalažo,

9.      odpadno električno in elektronsko opremo,

10.   kuhinjske odpadke in ostale biološko razgradljive odpadke.

 

Komunalne odpadke in njim podobne odpadke iz industrije, obrti in storitvenih dejavnosti, vključno z ločeno zbranimi frakcijami, ki so v klasifikacijski skupini odpadka 20 00, vključno s klasifikacijsko skupino 15 01, opredeljeni kot nevarni komunalni odpadki (navedeni so v Prilogi 2), je prepovedano odlagati  v posode za ostanke komunalnih odpadkov.

 

V primeru, da so v zabojniku odloženi zgoraj našteti odpadki, izvajalec ni dolžan izprazniti posode za odpadke, ampak nanj pritrdi obvestilo, zakaj zabojnik ni izpraznjen in o tem obvesti občinsko inšpekcijo Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

Na posode za komunalne odpadke je prepovedano pisati, lepiti nalepke in plakate ali jih barvati oziroma  kakorkoli poškodovati.

25.  člen

 (zamenjava poškodovanih ali dotrajanih posod za ostanke komunalnih odpadkov)

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni dotrajane posode za odpadke nadomestiti z novimi, poškodovane pa popraviti.

 

V primeru, da povzročitelj najame zabojnik pri izvajalcu, je dolžan uporabljati zabojnik kot dober gospodar in je odgovoren za škodo, v kolikor uporablja zabojnik v nasprotju z njegovim namenom.

 

26. člen

(določitev plačnika storitev ravnanja z odpadki)

 

Lastniki, ki oddajo v najem stanovanjske ali druge prostore, so dolžni v najemni pogodbi z najemnikom določiti, kdo bo plačnik storitev ravnanja z odpadki in ob prijavi ali spremembi najemnika o tem takoj obvestiti izvajalca komunalnih storitev. Če tega ne storijo, stroški odvoza komunalnih odpadkov do dne, ko izvajalec prejme obvestilo, bremenijo lastnika nepremičnine.

 

27. člen

 (ravnanje z odpadki v primeru prireditev)

 

Organizatorji kulturnih, športnih in drugih javnih prireditev, pri katerih nastajajo odpadki, morajo v času trajanja prireditve prireditveni prostor opremiti z ustreznimi posodami za zbiranje odpadkov, po končani prireditvi pa takoj, najkasneje v 12 urah poskrbeti, da se prireditveni prostor očisti in odpadki odpeljejo na z izvajalcem predhodno dogovorjeno zbirno oziroma odjemno mesto. Izvajalec mora zbrane odpadke odpeljati najkasneje v 24 urah po končani prireditvi.

 

28.  člen

 (odlaganje odpadkov v vreče)

 

Povzročitelji odpadkov, do katerih izvajalec zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti, odlagajo odpadke v posebne plastične vrečke za odpadke, označene z logotipom izvajalca. Povzročitelji odpadkov se morajo o takšnem načinu odlaganja odpadkov z izvajalcem predhodno pisno dogovoriti.

 

V primeru občasnega povečanja količine odpadkov, so povzročitelji dolžni le - te odložiti v posebne plastične vrečke za odpadke in jih dostaviti na odjemno mesto. Izvajalec je dolžan prevzeti le odpadke, odložene v omenjene vrečke, ki jih povzročitelj kupi pri izvajalcu. V ceno nakupa vrečke je vključena storitev zbiranja, odvoza in odlaganja odpadkov ter okoljska dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov, predpisana s strani države. Odpadke v vrečkah so povzročitelji odpadkov dolžni na dan odvoza dostaviti na odjemno mesto.

 

IV. LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV NA IZVORU NASTANKA

 

29.  člen

 (ločeno zbiranje odpadkov)

 

Ločeno zbiranje odpadkov na izvoru nastanka se izvaja na celotnem območju Občine Cerklje na Gorenjskem. Obvezno je za vse povzročitelje odpadkov in izvajalca ter se izvaja po Programu ločenega zbiranja odpadkov, ki ga na predlog izvajalca potrdi pristojni občinski organ.

 

Ločeno zbiranje odpadkov na izvoru nastanka poteka po vrstah odpadkov, ki jih je možno predelati ali vrniti v ponovno uporabo. Izvajalec je povzročitelje odpadkov o načinu ločenega zbiranja odpadkov dolžan natančno obvestiti.

30.  člen

 (ekološki otoki)

 

Ekološki otok je prostor, kjer so nameščene posode za ločeno zbiranje sekundarnih surovin (tistih komunalnih odpadkov iz gospodinjstev, ki so primerni za predelavo in ponovno uporabo) za določen bivalni okoliš. Ekološki otoki so opremljeni z namenskimi zabojniki, ki so namenjeni zbiranju odpadnega papirja, odpadnega stekla in odpadnih plastenk ter pločevink iz gospodinjstev.

 

Stroški nabave in postavitve teh posod se financirajo iz sredstev proračuna Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

Pravne osebe morajo odpadke ločeno zbirati  in jih oddati v nadaljnjo predelavo. Izvajalec pravnim osebam nudi možnost najema ekološkega otoka, skladno z veljavnim cenikom.

 

31.  člen

 (odlaganje odpadkov v zabojnike na ekoloških otokih)

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni v skladu z navodili izvajalca odlagati odpadke, ki se zbirajo ločeno, v posebne tipizirane zabojnike, nameščene na ekoloških otokih.

 

Ločeno se zbirajo naslednje frakcije:

-         v zabojniku za papir se zbirajo časopis, revije, prospekti, papirnate vrečke, karton, lepenka, pisemski in ovojni papir, pisma, kuverte, zvezki, knjige, embalažni papir, zložena papirna ali kartonska embalaža;

-        v zabojniku za steklo se zbirajo vse vrste praznih in čistih steklenic ter kozarcev brez pokrovčkov;

-        v zabojniku za plastenke in pločevinke se zbirajo prazne pločevinke in konzerve, plastična folija, plastenke, plastični kozarci, sestavljena tetrapak embalaža, PVC vrečke.

 

Na ekološke otoke ne sodijo:

-        v zabojnik za papir je prepovedano odlagati tetrapak embalažo, celofan, tapete, folije, onesnaženi papir, higienski papir, lepilne trakove, vreče za cement in vreče od krmil;

-        v zabojnik za steklo je prepovedano odlagati okensko ravno steklo, ogledala, svinčevo steklo, porcelan, keramiko, glinene izdelke;

-        v zabojnik za plastenke in pločevinke je prepovedano odlagati plastenke in pločevinke z vsebino, papir, karton, steklo.

 

Prepovedano je kakršnokoli odlaganje poleg zabojnikov.

 

32.  člen

 (vzdrževanje reda in čistoče na ekoloških otokih)

 

Ekološke otoke je dolžan vzdrževati in čistiti izvajalec.

 

33.  člen

 (lokacije ureditve ekoloških otokov)

 

Lokacije za ureditev ekoloških otokov določi pristojni občinski organ v sodelovanju z izvajalcem.

 

Ob določitvi lokacije za ureditev ekološkega otoka mora biti upoštevan kriterij lastništva zemljišča: praviloma se lokacija za ekološki otok določi na funkcionalnem zemljišču objekta ali skupnem funkcionalnem zemljišču skupine objektov ter na zemljišču v lasti občine ali na zemljišču, ki je javno dobro. Izjemoma je lahko zemljišče v lasti fizične  ali pravne osebe, s pisnim soglasjem lastnika.

 

34.  člen

 

(vodenje katastra ekoloških otokov)

 

Izvajalec je dolžan voditi kataster ekoloških otokov, kjer poteka ločeno zbiranje odpadkov in ga enkrat letno dopolnjevati ter posredovati Občini Cerklje na Gorenjskem. V katastru mora biti navedeno: lokacije ekoloških otokov, število in vrste tipiziranih posod za odpadke ter pogostost odvoza in količine odpeljanih odpadkov.

35.  člen

 (zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov)

 

Zbirni center je posebno urejen in opremljen prostor za prevzemanje in začasno hranjenje vseh vrst ločenih frakcij. Izvajalec prevzete odpadke obdela, odpremi v predelavo ali kot ostanke komunalnih odpadkov da v odstranjevanje. 

 

Zbirni center je hkrati urejen kot zbiralnica nevarnih frakcij in odpadne električne in  elektronske opreme, kjer se te frakcije tudi začasno skladiščijo.

 

V zbirnem centru se lahko, v kolikor to ni v neskladju s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki, izvaja tudi dejavnost razvrščanja, prebiranja, obdelave in predelave posameznih frakcij. Te dejavnosti lahko izvajajo le osebe, ki so za to pooblaščene s strani izvajalca.

 

Izvajalec je dolžan skrbeti za tekoče vzdrževanje in čistočo zbirnega centra.

 

36.  člen

 (zbiranje odpadkov v zbirnem centru za ločeno zbiranje odpadkov)

 

Zbirni center je namenjen vsem povzročiteljem odpadkov, ki so vključeni v sistem ravnanja z odpadki na območju Občine Cerklje na Gorenjskem. Na zahtevo zaposlenega v zbirnem centru se je povzročitelj odpadkov dolžan identificirati z veljavnim osebnim dokumentom ali z dokazilom, da je povzročitelj odpadkov vključen v sistem ravnanja z odpadki na območju Občine Cerklje na Gorenjskem. Dokazilo je potrdilo o poravnanih obveznostih za storitev ravnanja z odpadki (zadostuje položnica za obračun komunalnih storitev). 

 

Povzročitelj odpadkov, ki je fizična oseba, lahko vsak mesec brezplačno odda 1 m3 odpadkov, ki se zbirajo v zbirnem centru in to niso nevarni odpadki. Odpadke razvrsti v zabojnike po navodilih izvajalca.

 

Povzročitelji lahko sami pripeljejo odpadke in jih po navodilu izvajalca razvrstijo in ločeno odložijo v posebej označene zabojnike, vendar ne več kot 3 m3 v eni pošiljki odpadkov. V kolikor ima povzročitelj odpadkov večje količine, svoje odpadke lahko pripelje v zbirni center Tenetiše.

 

 V zbirnem centru se zbirajo naslednje vrste odpadkov:

-        ločeno zbrani odpadki (papir in karton, steklo, plastika, kovine, leseni, tekstil, kuhinjski in  vrtni, gradbeni, gumeni, izrabljeni avtomobilski plašči)

-        odpadna embalaža;

-        električna in elektronska oprema;

-        kosovni odpadki;

-        nevarni odpadki. 

 

V zbirnem centru lahko odpadke oddajo tudi povzročitelji odpadkov, ki so pravne osebe. V tem primeru se oddaja odpadkov obračuna skladno z veljavnim cenikom.

 

Prepovedano je odlaganje odpadkov izven zbirnega centra kot tudi odtujevanje vseh odpadkov, zbranih v zbirnem centru.

 

Kdor odloži odpadke izven zbirnega centra, jih je dolžan na svoje stroške odstraniti in prepeljati na za to določeno odlagalno mesto. Če tega ne stori, jih na njegove stroške odstrani izvajalec takoj, ko to odredi občinski inšpektor. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.

 

Če povzročitelj odpadkov ni znan, odpadke odstrani izvajalec takoj, ko to odredi občinski inšpektor. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve. Stroške odstranitve odpadkov nosi lastnik zemljišča, v primeru, da izvaja posest druga oseba, pa oseba, ki izvaja posest.

 

37.  člen

 (obratovanje zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov)

 

Izvajalec z Navodili za upravljavce zbirnih centrov določi režim zbiranja odpadkov v zbirnem centru. 

 

Obratovalni čas določi lastnik zbirnega centra, to je Občina Cerklje na Gorenjskem, v soglasju z izvajalcem. Povzročitelji odpadkov lahko odpadke v zbirnem centru odložijo le v času obratovanja.

 

38.  člen

 (zbiranje nevarnih odpadkov)

 

Nevarni odpadki iz gospodinjstev so ostanki običajnih sredstev in pripomočkov, ki se v gospodinjstvu dnevno uporabljajo, in njihova embalaža. Zaradi nevarnih sestavin se ne smejo odlagati na odlagališča komunalnih odpadkov.

 

V gospodinjstvu nastajajo različni odpadki, ki vsebujejo nevarne sestavine in so navedeni v Prilogi 2.

 

Na območju Občine Cerklje na Gorenjskem izvajalec najmanj enkrat letno organizira zbiranje nevarnih odpadkov iz gospodinjstev s posebej prilagojeno in opremljeno mobilno postajo.

 

Zbiranje poteka v skladu z določenim terminskim planom, ki ga izvajalec objavi na krajevno običajen način.

 

Povzročitelji odpadkov nevarne odpadke iz gospodinjstev lahko oddajo tudi v zbirnih centrih za ločeno zbiranje odpadkov.

 

Izvajalec mora ločeno zbrane nevarne odpadke oddati pooblaščenim organizacijam, ki v nadaljevanju poskrbijo za predelavo oziroma strokovno uničenje.

 

Pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, morajo za zbiranje in odvoz nevarnih odpadkov skleniti posebno pogodbo s pooblaščenim prevzemnikom nevarnih odpadkov.

 

 

39.  člen

 (zbiranje kosovnih odpadkov)

 

Povzročitelji odpadkov kosovne odpadke oddajajo v zbirnem centru za ločeno zbiranje odpadkov. Izjemoma izvajalec izvede zbiranje kosovnih odpadkov po sistemu »od vrat do vrat« za povzročitelje, ki pri Občini Cerklje na Gorenjskem utemeljijo, da nimajo možnosti pripeljati kosovne odpadke v zbirni center. Občina izvajalcu odredi zbiranje kosovnih odpadkov po sistemu »od vrat do vrat« za posamezne povzročitelje.

 

V. ODVOZ  ODPADKOV

40. člen

 (odvoz komunalnih odpadkov)

 

Redni odvoz ostankov komunalnih odpadkov in ločeno zbranih odpadkov opravlja izvajalec skladno z letnim razporedom odvoza komunalnih odpadkov in programom ločenega zbiranja odpadkov.

 

Razpored mora izvajalec objaviti na krajevno običajen način.       

 

Izvajalec mora opravljati stalen nadzor nad ekološkimi otoki tako, da v primeru potreb opravi predčasen ali pogostejši odvoz odpadkov.

 

Izvajalec je dolžan upoštevati naslednje minimalno število odvozov odpadkov:

 

ostanki komunalnih odpadkov (redni odvoz)

1 krat tedensko

ostanki komunalnih odpadkov (pogodbeni odvoz)

po naročilu

papir

1 krat tedensko

steklo  

1 krat tedensko

plastika

1 krat tedensko

kovina 

1 krat tedensko

biološki odpadki

 1 krat tedensko

nevarni odpadki

1 krat letno.

 

V primeru uvedbe dodatnega načina ločevanja, izvajalec lahko v dogovoru z Občino Cerklje na Gorenjskem redni odvoz ostankov komunalnih odpadkov opravlja na štirinajst ali več dni.

 

Izvajalec odvaža komunalne odpadke samo s posebej urejenimi komunalnimi vozili. Komunalni odpadki iz ekoloških otokov in kosovni odpadki se odvažajo z odpadku primernim vozilom.

 

41.  člen

 (posebni primeri)

 

V primeru neopravljenega odvoza odpadkov zaradi višje sile (sneg, obilno deževje ipd.) ali večjih ovir na dovozu k odjemnemu mestu (prekopi na dovozu, parkirani avtomobili ipd.) ali zaradi praznikov oziroma dela prostih dni, je izvajalec dolžan opraviti odvoz najkasneje v dveh delovnih dneh po prenehanju višje sile ali ovire ali po praznikih oziroma dela prostih dneh.

 

42.  člen

 (sanacija divjih odlagališč)

 

Divja odlagališča odpadkov se sanirajo v skladu z odločbo občinskega inšpektorja. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.

 

Kdor odloži odpadke, ki bi jih moral predati izvajalcu, ali druge odpadke, izven za to določenih odlagališč odpadkov oziroma za to določenih krajev, je dolžan poravnati stroške sanacije. Če povzročitelja ni mogoče ugotoviti, stroške odstranitve odpadkov nosi lastnik zemljišča, v primeru, da izvaja posest druga oseba, pa oseba, ki izvaja posest.

 

VI. OBVEZNOSTI  IZVAJALCA

43.  člen

Izvajalec mora zagotavljati:

-        redni prevzem komunalnih odpadkov,

-        izredni prevzem nenevarnih odpadkov,

-        tehtanje odpadkov,

-        vizualni pregled odpadkov pred stiskanjem,

-        izločanje odpadkov, ki se jih ne sme odložiti,

-        oddajo izločenih frakcij pooblaščenim zbiralcem oziroma predelovalcem,

-        vodenje zbirk odpadkov,

-        druge naloge v skladu s predpisi.

 

VII. OBVEZNOSTI POVZROČITELJEV ODPADKOV

 

44.  člen

Ločeno zbiranje odpadkov na izvoru nastanka je obvezno za vse povzročitelje odpadkov.

 

V kolikor povzročitelj ne ločuje odpadkov ali drugače ravna v nasprotju z navodili za odlaganje, ga je izvajalec dolžan na primeren način pisno opozoriti (npr. opozorilo na posodi). Če povzročitelj tudi po pridobitvi opozorila ne upošteva navodil za odlaganje, mu izvajalec lahko, ne glede na druge določbe tega odloka, zaračuna dodatne stroške sortiranja odpadkov, skladno s cenikom.

 

45.  člen

 (sežiganje odpadkov)

 

Sežiganje odpadkov, tako na hišnih vrtovih kot kjerkoli na prostem v naravi, je prepovedano.

 

VII. OBRAČUN STORITEV RAVNANJA Z ODPADKI                      

 

46. člen

 (obračun storitev ravnanja z odpadki)

 

Obračun storitev ravnanja s komunalnimi odpadki za gospodinjstva in za poslovno dejavnost je določen s Pravilnikom o tarifnem sistemu ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: Pravilnik). V Pravilniku je opredeljen tarifni sistem, ki določa način oblikovanja postavk tarifnega sistema in način obračunavanja storitev zbiranja in odvoza odpadkov ter storitev odlaganja odpadkov.

 

Sklep o višini tarifnih postavk na predlog izvajalca sprejme Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem. Pri oblikovanju predloga za spremembo višine tarifnih postavk izvajalec upošteva tako določila Pravilnika kot tudi veljavnih predpisov, ki opredeljujejo področje oblikovanja cen.

 

47.  člen

 (obveznost plačila)

 

Stroške ravnanja z odpadki so dolžni plačevati vsi povzročitelji odpadkov, za katere je organizirano ravnanje s komunalnimi odpadki.

 

Obveznosti plačila storitev ravnanja s komunalnimi odpadki nastane za povzročitelje odpadkov z dnem, ko začne izvajalec opravljati storitve na njihovem območju, ko povzročitelji odpadkov pričnejo uporabljati stanovanje, počitniški objekt ali poslovne prostore ali ko se prične z gradnjo novega  oz. adaptacijo obstoječega objekta.

 

V primeru odsotnosti, daljše od treh mesecev (službeno potovanje, delo v tujini, bolnišnično zdravljenje in podobno), se uporabniku storitve javne službe ravnanje odpadki  za obdobje odsotnosti ne zaračunava. V takih primerih mora upravičenec svoji vlogi za oprostitev plačila priložiti uraden dokumenti, iz katerega je razviden vzrok ter trajanje odsotnosti.

 

48.  člen

 (spremembe podatkov, ki vplivajo na obračun)

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni izvajalcu posredovati točne podatke o dejstvih, ki vplivajo na pravilen obračun ravnanja z odpadki (ime in naslov, dejavnost, število oseb, velikost zabojnika) ter izvajalca sproti obveščati o vseh spremembah teh podatkov.

 

Za evidenco podatkov o vrsti in prostornini zabojnikov za odpadke, njihovi lokaciji in lastništvu, skrbi izvajalec.

49.  člen

 (pridobivanje podatkov, ki vplivajo na obračun)

 

Če povzročitelji odpadkov v roku 30 dni od nastale spremembe izvajalcu ne sporočijo potrebnih podatkov za obračun ravnanja z odpadki, ima izvajalec pravico pridobiti podatke iz uradnih evidenc. Za pravilno ugotovitev dejanskega stanja lahko izvajalec določi tudi izvedenca. Stroški v zvezi s pridobivanjem podatkov in stroški izvedenskega mnenja bremenijo povzročitelja odpadkov.

 

VIII. NADZOR

50.  člen

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka izvaja občinska inšpekcija Občine Cerklje na Gorenjskem, v kolikor zakon ne določa drugače.

Nadzorni organ vodi in odloča v postopku o prekršku po določbah Zakona o prekrških kot prekrškovni organ v skladu s pooblastili.

V primeru, ko zavezanec ne izvrši odločbe, izdane na podlagi prvega odstavka tega člena, v roku, določenem v odločbi, občinski inšpektor lahko odredi prisilno izvršitev odločbe na stroške zavezanca.

 

Izvajalec je dolžan ugotavljati nepravilno ravnanje z odpadki v skladu s tem odlokom. V primeru neupoštevanja določil tega odloka je dolžan povzročitelje odpadkov prijaviti občinski inšpekciji Občine Cerklje na Gorenjskem. V sporu med povzročiteljem odpadkov in izvajalcem o tem, v katero klasifikacijsko skupino uvrstiti določen odpadek, na zahtevo izvajalca odloči ministrstvo, pristojno za varstvo okolja.

 

IX. DOLOČBE O SANKCIJAH

51.  člen

Z globo 1.400 EUR se za prekršek sankcionira izvajalec če:

1.      periodično ne čisti in razkužuje posod za odpadke (16. člen)

2.      ne čisti in ne vzdržuje ekoloških otokov (32. člen)

3.      ne vodi katastra ekoloških otokov (34. člen)

4.      ne čisti in ne vzdržuje zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov (35. člen)

5.      ne vrši stalnega nadzora nad ekološkimi otoki in ne odredi v primeru potreb predčasnega ali pogostejšega odvoza odpadkov (tretji odstavek 40. člena)

6.      ne opravi odvoza komunalnih odpadkov najkasneje v dveh delovnih dneh po prenehanju ovire ali višje sile (41. člen).

 

Z globo 400 EUR se sankcionira odgovorna oseba izvajalca, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

52.  člen

Z globo 1.400 EUR se za prekršek sankcionira pravna oseba kot povzročitelj odpadkov:

1.      če se ne vključi v sistem ravnanja s komunalnimi odpadki (4. člen)

2.      če ne vzdržuje zbirnega in odjemnega mesta (16. člen)

3.      če po izpraznitvi posode za odpadke le – te isti dan ne vrne na zbirno mesto (16. člen)

4.      če ne odlaga komunalnih odpadkov na zbirnih mestih v predpisane posode za odpadke (18. člen)

5.      če ne sklene pogodbe za odvoz komunalnih odpadkov (21. člen)

6.      če ne poskrbi za odlaganje gradbenih odpadkov v posode za odpadke v času gradnje ali adaptacije v dogovoru z izvajalcem (23. člen)

7.      če odlaga prepovedane odpadke v posode za komunalne odpadke (24. člen)

8.      če ne odlaga ločeno zbranih odpadkov v ustrezne tipizirane posode na ekoloških otokih skladno z navodili izvajalca (31. člen)

9.      če ne odloži odpadkov v zbirnih centrih za ločeno zbiranje odpadkov po navodilih izvajalca ali če odlaga odpadke izven zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov (36. člen) 

10.   če sežiga odpadke na hišnih vrtovih ali kjerkoli na prostem (45. člen)

11.   če ne posreduje točnih podatkov o dejstvih, ki vplivajo na pravilen obračun ravnanja z odpadki ter o spremembah teh podatkov (48. člen).

 

Z globo 400 EUR se sankcionira tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

Z globo 800 EUR se sankcionira samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če kot povzročitelj odpadkov stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

Z globo 200 EUR se sankcionira fizična oseba, ki kot povzročitelj odpadkov stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

53.  člen

Z globo 800 EUR se za prekršek sankcionira tudi organizator kulturnih, športnih in drugih prireditev na prostem, če ne poskrbi za odpadke in ne poskrbi za čiščenje prostora po končani prireditvi ter odvoz odpadkov (27. člen).

 

Z globo 200 EUR se za prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena sankcionira tudi odgovorna oseba organizatorja prireditve.

 

IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

54. člen

Določila 10. točke prvega odstavka 24. člena tega odloka se začno izvajati po uvedbi posebnih zabojnikov za odlaganje kuhinjskih odpadkov in ostalih biološko razgradljivih odpadkov s strani izvajalca, v katere bodo uporabniki imeli možnost odlaganja teh odpadkov.

 

55. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem, št. 1/2002).

 

56. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

Št.: 032-10/2006-99

V Cerkljah, dne 26.11.2008

Občina Cerklje na Gorenjskem

ŽUPAN

FRANC  ČEBULJ, l.r.

 

PRILOGA 1

 

KOMUNALNI ODPADKI IN NJIM PODOBNI ODPADKI IZ INDUSTRIJE, OBRTI IN STORITVENIH DEJAVNOSTI, VKLJUČNO Z LOČENO ZBRANIMI FRAKCIJAMI

 

Kvalifikacijska

številka

odpadka

Naziv odpadka

Opombe

20 01

Ločeno zbrane frakcije

20 01 01

Papir in karton

Papir in lepenka vseh vrst in velikosti

20 01 02

Steklo

Steklo vseh velikost in oblik

20 01 08

Biorazgradljivi kuhinjski odpadki

 

20 01 10

Oblačila

 

20 01 11

Tekstil

 

20 01 25

Jedilna olja in maščobe

 

20 01 28

Barve, tiskarske barve, lepila in smole, ki  ne vsebujejo nevarnih snovi (niso navedeni pod 20 01 27)

 

20 01 30

Čistila, ki ne vsebujejo nevarnih snovi (niso navedena pod 20 01 29)

 

20 01 32

Zdravila, ki ne vsebujejo nevarnih snovi (niso navedena pod 20 01 31)

 

20 01 34

Baterije in akumulatorji, ki ne vsebujejo nevarnih snovi (niso navedeni pod 20 01 33)

 

20 01 36

Zavržena  električna in elektronska oprema, ki ne vsebuje nevarnih snovi (ni navedena pod 20 01 21, 20 01 23 in 20 01 35)

 

20 01 38

Les, ki ne vsebujejo nevarnih snovi (ni naveden pod 20 01 37)

 

20 01 39

Plastika

 

20 01 40

Kovine

 

20 01 41

Odpadki iz čiščenja dimnikov

 

20 01 99

Drugi tovrstni odpadki

 

15 01

Embalaža vključno z ločeno zbrano embalažo, ki je komunalni odpadek

15 01 01

Papirna in kartonska embalaža

 

15 01 02

Plastična embalaža

 

15 01 03

Lesena embalaža

 

15 01 04

Kovinska embalaža

 

15 01 05

Sestavljena (kompozitna) embalaža

 

15 01 06

Mešana embalaža

 

15 01 07

Steklena embalaža

 

15 01 09

Embalaža iz tekstila

 

 

 

PRILOGA 2

NEVARNE FRAKCIJE

 

Kvalifikacijska

številka

odpadka

Naziv odpadka

Opombe

20 01

Ločeno zbrane frakcije

20 01 13*

Topila

Organska in halogenska topila

20 01 14*

Kisline

 

20 01 15*

Alkalije

 

20 01 17*

Fotokemikalije

 

20 01 19*

Pesticidi

Pesticidi in biocidi

20 01 21*

Fluorescentne cevi in drugi odpadki, ki vsebujejo živo srebro

 

20 01 23*

Oprema, ki vsebuje klorofluoroogljike ali klorofluoroogljikovo-dike

Hladilniki, zamrzovalniki, toplotne črpalke in klimatske naprave za uporabo v gospodinjstvih

20 01 26*

Olja in maščobe, ki vsebujejo nevarne snovi

 

20 01 27*

Barve, črnila, lepila in smole, ki vsebujejo nevarne snovi

 

20 01 29*

Detergenti, ki vsebujejo nevarne snovi

 

20 01 31*

Citotoksična ali citostatična zdravila

 

20 01 33*

Baterije in akumulatorji, ki so v skupinah 16 06 01, 16 06 02 in 16 06 03

 

20 01 35*

Elektična in elektronska oprema, ki ni v skupinah 20 01 21 ali 20 01 23 in vsebuje nevarne snovi

TV sprejemniki, radijski sprejemniki, osebni računalniki, tiskalniki in druga elektronska oprema, ki je v splošni neprofesionalni rabi

20 01 37*

Les, ki vsebuje nevarne snovi

 

15 01

Embalaža vključno z ločeno zbrano embalažo, ki je komunalni odpadek

15 01 10*

Embalaža, ki vsebuje ostanke nevarnih snovi ali je onesnažena z nevarnimi snovmi

 

15 01 11*

Kovinska embalaža, ki vsebuje trden oklop (npr. iz azbesta), vključno s praznimi tlačnimi posodami