Na podlagi 2. in 48. člena Zakona o stavbnih zemljiščih (Uradni list S, št. 44/97), 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 6/94 - odločba US, 45/94 - odločba US, 57/94, 14/95, 20/95 - odločba US, 63/95 - obvezna razlaga, 9/96-odločba US, 44/96 - odločba US, 26/97, 70197, 10198, 68/98 - odločba US in 74/98), 57. člena Zakona o javnih skladih (Uradni list RS, št. 22/2000) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave, št. 10/99) je Občinski svet Občine Piran na i 20. redni seji dne 22.3.2001 sprejel
 
PRAVILNIK
 
 
O DOLOČANJU IN PRODAJI FUNKCIONALNIH ZEMLJIŠČ ALI ODDAJANJU ZEMLJIŠČ V ZAKUP NA OBMOČJU OBČINE PIRAN
 
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
S tem pravilnikom se določajo pogoji in postopek za:
 
 
- določitev in prodajo zemljišča zaradi opredelitve funkcionalnega zemljišča objektov, ki so jih lastniki ali uporabniki odkupili iz družbene lastnine oz. iz občinske lastnine, in ob prodaji ni bila določena meja funkcionalnega zemljišča,
 
 
- popravo meje zaradi smotrnega izkoriščanja in zaokrožitve obstoječega stavbnega zemljišča,
 
 
- določitev pogojev za oddajo stavbnega zemljišča v zakup ter višine zakupnine,
 
 
- dovolitev služnosti dostopa in dovoza po zemljiščih v lasti ali uporabi Občine Piran v korist nepremičnin v uporabi ali lastnini drugih pravnih ali fizičnih oseb, ko do teh nepremičnin ni nobene druge možnosti dostopa z javne ceste ali poti.
 
 
Oddaja stavbnega zemljišča v uporabo ali zakup je možna, v kolikor ni v nasprotju z obstoječimi prostorskimi in planskimi akti.
 
 
Zemljišče se lahko odda v zakup fizični osebi, ki je državljan Republike Slovenije ter pravni osebi s sedeže in podjetja v Republiki Sloveniji.
 
2. člen
 
Ta pravilnik se praviloma uporablja v primerih, ko gre za zemljišča, ki jih ni možno smotrno in trajno uporabiti za namene, ki so določeni z veljavnimi prostorskimi in planskimi akti, in je zato v interesu občine, da se ta zemljišča odsvojijo iz občinske lastnine ali pa se jih odda v zakup.
 
3. člen
 
Dodelitev zemljišča prodajo, v zakup ali dovolitev služnosti predlaga Komisija za določanje funkcionalnega zemljišča. Tričlansko komisijo imenuje Župan(ja) Komisija ima svojega tajnika, ki je lahko hkrati član komisije. Predsednika komisije imenuje Župan Ga). En član komisije je praviloma član Odbora za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči.
 

Dodelitev zemljišča v zakup v primerih iz 1. in 3. alinee 14. člena veljavnega Pravilnika predlaga komisija, ki jo imenuje župan(ja) izmed delavcev občinske uprave. Komisijo sestavljata dva člana in predsednik. Če komisija na podlagi prejete dokumentacije ugotovi, da je potrebno v postopek vključiti predhoden ogled, se postopek izvede v skladu s 1. odstavkom tega člena.

 
  Predloga komisij iz 1. in 2. odstavka tega člena morata biti usklajena z letnim programom prodaje in oddaje v zakup občinskega premoženja, ki ga za posamezno koledarsko leto potrdi župan(ja). Predlog letnega programa prodaje in oddaje v zakup oblikujeta komisiji, potrdi pa ga župan(ja) v začetku tekočega koledarskega leta.  
4. člen
 
Komisija oz. pristojna komisija občinske uprave prične postopek na podlagi pisne vloge in potrebne dokumentacije, ki jo predloži zainteresirana stranka.
 
 
Komisija oz. pristojna komisija občinske uprave je dolžna izpeljati postopek v roku 60 dni od prejema popolne vloge zainteresirane stranke.
 
II. FUNKCIONALNA ZEMLJIŠČA
 
 
5. člen
 
Vlogi za dodelitev funkcionalnega zemljišča je; poleg osnovnih podatkov prosilca, potrebno priložiti tudi:
 
 
- kopije katastrskega načrta in zemljiškoknjižne izpiske, ki ne smejo biti starejši od 2 mesecev, za zemljišče na katerem stoji objekt in zemljišče katerega stranka želi pridobiti, potrdilo, da zemljišče ni v postopku denacionalizacije, urbanistično informacijo, mnenje pristojne krajevne skupnosti v roku 20 dni. V nasprotnem primeru se šteje, da je mnenje pozitivno.
 
6. člen
 
Komisija po prejemu popolne vloge razpiše ogled na kraju samem.
 
 
O ugotovitvah komisije se vodi zapisnik in naredi skica, ki predstavlja grafično ponazoritev oblike, površine in predlagane nove meje funkcionalnega zemljišča ter povzame podatke iz veljavne prostorske dokumentacije, iz katerih izhaja utemeljenost dodelitve v skladu z 2. členom tega pravilnika. Zapisnik in skico podpišejo vsi navzoči člani komisije.
 
7. člen
 
Komisija v postopku ugotavljanja pogojev za dodelitev funkcionalnega zemljišča upošteva predvsem naslednje:
 
 
- konfiguracijo terena, na katerem objekt stoji, in zemljišča, ki je potrebno za njegovo redno rabo,
 
 
- lego obstoječega objekta, kateremu se zemljišče dodeljuje, - namen dodelitve,
 
 
- lastnino objekta in zemljišča,
 
 
- meje funkcionalnega zemljišča, ki jih določa prostorski akt,
 
 
- velikost obstoječega funkcionalnega zemljišča,
 
 
- velikost in namembnost objekta,
 
 
- možnost dostopa z javne ceste do objekta,
 
 
- predvidene trase za gradnjo cestnega omrežja ali omrežja komunalnih naprav,
 
 
- da z dodelitvijo ne povzroča škodljivih posledic sosednjim zemljiščem oz. objektom in napravam.
 
 
Na podlagi navedenih kriterijev komisija oblikuje predlog Občinskemu svetu. Pri oblikovanju predloga komisija upošteva pravila stroke, pozitivne in negativne izkušnje dosedanjih odločitev ter pravila logične presoje pri vsakem primeru posebej.
 
8. člen
 
Dodelitev funkcionalnega zemljišča ni možna v primerih, ko gre za nedovoljeno gradnjo (objekti, zgrajeni brez dovoljenja oz. objekti, zgrajeni deloma ali v celoti na občinskem zemljišču ali se v objektih opravlja dejavnost, za katero lastnik ali uporabnik ni pridobil dovoljenja pristojnega upravnega organa, razen tistih, ki se legalizirajo po sanacijskem PUP-u.
 
9. člen
 
Velikost funkcionalnega zemljišča praviloma ne more presegati velikosti, ki jo določa prostorski akt za območje, v katerem se nahaja obravnavana parcela.
 
 
Izjemoma lahko funkcionalno zemljišče presega navedeno površino, kadar to narekuje konfiguracija terena in kadar preseženo funkcionalno zemljišče nima praktične vrednosti za občino ter za to zemljišče ni nobenega drugega interesa. Take primere komisija posebej obrazloži, navede razloge za takšno odločitev in potrdi Občinski svet.
 
10. člen
 
V primerih, ko objekti ležijo v neposredni bližini vaških ali krajevnih poti, lokalnih cest in drugih prometnic, za katere je glede na stopnjo njihove urejenosti, zlasti neustrezno širino, utemeljeno sklepati, da bo potrebna razširitev, izravnava smeri ali drugačen poseg, je pri določanju funkcionalnega zemljišča tem objektom obvezno upoštevati predvidene in pričakovane potrebne razširitve naštetih prometnic.
 
 
Komisija enako postopa v primerih, ko gre za predvidene trase za gradnjo komunalnih naprav.
 
11. člen
 
V primerih, ko je za dodelitev funkcionalnega zemljišča potrebna parcelacija, le-to na podlagi predloga komisije in posebnega pooblastila Občinskega sveta naroči Župan(ja) pri pristojni Geodetski upravi. Pred uvedbo postopka za parcelacijo, vlogo obravnava Občinski svet na podlagi skice, ki jo pripravi komisija. Ko je na Občinskem svetu predlog potrjen, se izvede naročilo parcelacije. Možnost odstopanja od površine, potrjene na Občinskem svetu, je +/- 30m2.
 
12. člen
 
Na podlagi odločitve Občinskega sveta o dodelitvi funkcionalnega zemljišča Župan(ja) sklene pogodbo z zainteresirano stranko.
 
13. člen
 
Vrednost funkcionalnega zemljišča se določi:
 
 
  1. na podlagi osnovne vrednosti zemljišča, ki jo določi sodni cenilec;
 
 
  1. osnovna vrednost po sodni cenitvi se poveča glede na lokacijo v odstotkih in sicer:
 
 
a) ugodna lega 50%
 
 
(piranski polotok do regionalne ceste
 
 
Koper-Sečov1je, skupaj z naseljema
 
 
Lucija in Seča: Piran, Portorož, Lucija, Seča,
 
 
Strunjan, Fijesa, Pacug, Šentjane.)
 
 
Vplivno območje naselja Lucija in Seča se
 
 
povzame po razmejitvi meje iz planskega dokumenta
 
 
med stavbnimi in kmetijskimi zemljišči.
 
 
b) manj ugodne lege 30% (vsa ostala območja v občini Piran)
 
III. ZAKUP ZEMLJIŠČ
 
 
14. člen
 
Občina odda v zakup predvsem naslednja zemljišča:
 
 
- stavbna zemljišča, ki so po prostorskem aktu predvidena za gradnjo, gradnja sama pa se še ne bo izvajala;
 
 
- stavbna zemljišča, ki v naravi že sedaj predstavljajo funkcionalno zemljišče obstoječih stanovanjskih hiš ali drugih objektov v lasti fizičnih ali pravnih oseb, ki odklanjajo odkup in jim je uporabo zemljišča nemogoče preprečiti;
 
 
- ostala stavbna zemljišča, ki ne spadajo v javne površine, in obstaja upravičen interes, da jih občina odda predvsem zaradi ureditve za začasne namene, kot so: improvizirana parkirišča, odlagališča, začasne prometne povezave, postavitev začasnih objektov ali ureditev za razna tekmovanja, proslave, ipd.
 
O zakupu stavbnih zemljišč odloča Župan(ja) Občine Piran na podlagi predhodnega ogleda in predloga Komisije iz 3. člena  iz 1. odstavka 3. člena oz. na podlagi predloga komisije iz 2. odstavka 3. člena tega pravilnika.
 

Župan(ja) sprejme splošne pogoje zakupne pogodbe, ki predstavljajo sestavni del zakupne pogodbe.

 
15. člen
 
Zakup zemljišča ni možen v primerih, ko gre za nedovoljeno gradnjo (objekti, zgrajeni brez dovoljenja, oz. objekti, zgrajeni deloma ali v celoti na občinskem zemljišču) ali se v objektih opravlja dejavnost, za katero lastnik ali uporabnik ni pridobil dovoljenja pristojnega upravnega organa.
 
16. člen
 
V pogodbi o zakupu je obvezno predvideti odpovedne razloge in odpovedni rok. Zakupna pogodba se sklene za določen čas enega leta oziroma za tekoče koledarsko leto.
 
 
Zakupna pogodba vsebuje:
 
 
- naziv oziroma ime, priimek in naslov;
 
 
- firmo in sedež za pravne osebe;
 
 
- zemljiškoknjižne in katastrske podatke zemljišča;
 
 
- namen, za katerega se bo zemljišče uporabljalo;
 
 
- višino in način plačila zakupnine ter sankcije v zvezi z neplačilom;
 
 
- začetek in čas trajanja zakupnega razmerja;
 
 
- prepoved oddaje zemljišča v podzakup;
 
 
- prepoved zasaditve trajnih ni sadov ali postavitve objektov brez soglasja zakupodajalca;
 
 
- prepoved spremembe namembnosti brez predhodnega pisnega dovoljenja zakupodajalca;
 
 
- način prenehanja zakupnega razmerja oziroma odstop od pogodbe in odpovedni rok;
 
 
druge medsebojne pravice in obveznosti pogodbenih strank.
 
 
Pogodba mora vsebovati izključitev pridržne pravice zakupnika za morebitna vlaganja v zemljišče ali postavljene začasne objekte ter določbo, da se vložena sredstva amortizirajo s potekom pogodbenega razmerja.
 
17. člen
 
Zakupno razmerje preneha na podlagi:
 
 
- sporazuma obeh strank;
 
 
- pisne odpovedi katere koli pogodbene stranke;
 
 
- poteka časa zakupne pogodbe;
 
 
- odstopa od pogodbe katerekoli pogodbene stranke;
 
- ugotovitve zakupodajalca, da zakupnik ne uporablja zemljišča v skladu z določili zakupne pogodbe.
 
 

- dejstva, da je v zakup vzeto zemljišče uničeno zaradi višje sile; če je zemljišče samo delno uničeno ali poškodovano, lahko zakupnik odstopi od pogodbe ali pa še naprej ostane pri zakupu in zahteva ustrezno znižanje zakupnine

 
 

- če zakupnik umre oz. preneha in nima dedičev oz. pravnih naslednikov, ki bi stopili namesto prednika v zakupno razmerje.

 
 
Če zakupno razmerje preneha z odpovedjo zakupne pogodbe, je odpovedni rok 30 dni.
 
18. člen
 
Pristojni organ lahko odpove  odstopi zakupno pogodbo in zahteva izpraznitev zemljišča ob vsakem času ne glede na pogodbena določila o trajanju zakupnega razmerja in o odpovednem roku v primerih, če:
 
 
- zakupnik tudi po opominu zakupodajalca uporablja zemljišče v nasprotij s pogodbo ali na način, ki povzroča škodo zakupodajalcu;
 
- zakupnik ne plača zakupnine v roku, ki je sporazumno določen v pogodbi ter je potekel tudi rok 15 dni od prejema opomina zakupodajalca;
 
- zakupnik odda zemljišče v podzakup;
 
  - prenese pogodbeno razmerje, nastalo na podlagi zakupne pogodbe, na koga drugega  
  - spremeni dogovorjeno rabo zemljišča brez predhodnega pisnega dovoljenja zakupodajalca  
 
- zasadi na najetem zemljišču trajne nasade ali prične z gradnjo oziroma postavi objekt brez ustreznih dovoljenj in soglasja lastnika zemljišča;
 
 
- zakupnik najmanj tri mesece zaporedoma ne plača zakupnine in če ne poravna dolga niti po prejemu pismenega opomina.
 
19. člen
 
Zakupnina se določi na m2 stavbnega zemljišča in plačuje v enkratnem znesku za vse primere, ko gre za lastnike hiš, ki zemljišče uporabljajo kot funkcionalno.
 
 
Višina zakupnine se izračuna po naslednjih merilih:
 
 
Osnova za izračun zakupnine je osnovna cena za m2 zemljišča,
 
 
pomnožena s faktorji dejavnosti, lokacije in velikosti zemljišča:
 
 
Letna zakupnina:
 
Cn=Fv x Fl x Fd x Oc
 
Kjer pomenijo:
 
 
Cn = letna zakupnina
 
 
Oc = osnovna cena
 
 
Fv = faktor velikosti
 
 
Fl = faktor lege
 
 
Fd = faktor dejavnosti
 
 
Osnovno ceno za m2 zemljišča določi s sklepom Občinski svet Občine Piran na predlog Županje pri tem pa letna zakupnina ne more biti manjša kot 10.000,00 sit .
 
 
Višina letne zakupnine se določi na podlagi naslednjih faktorjev:
 
FAKTOR DEJAVNOSTI-
 
1. Turizem, trgovina F = 1,5
 
 
2. Industrija, obrt F = 1,3
 
 
3. Stanovanjski namen F = 1,0
 
4. Manjša kmetijska zemljišča F = 0,2
 
FAKTOR LOKACIJE:
 
A. Strogi center Portoroža F = 1,5
 
 
B.Območje zahodno in južno od Belokriške ceste in Koprske
 
 
ceste ob robu južne pozidave Lucan in Kampolin ter Fazan
 
 
in ob regionalni cesti do tovarne Droga F = 1,3
 
 
C. Območje naselbenih jeder Sečove1j, Dragonje, Strunjana,
 
 
Padne, Nove vasi in Sv. Petra F = 1,1
 
 
D. Ostala območja nestrnjene naselbinske sestave F = 0,9
 
FAKTOR VELIKOSTI:
 
I. do 100 m2 F = 1,2
 
 
Il. od 100 - 300 m2 F = 1,0
 
 
III.od 300 - 1000 m2 F = 0,8
 
 
IV nad 1000 m2 F = 0,6
 
   
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
do 100 m2
od 100 – 300 m2
od 300 – 700 m2
od 700 – 1000 m2
od 1000 – 2000 m2
od 2000 – 5000 m2
od 5000 m2 dalje
1,2
1,0
0,8
0,6
0,3
0,2
0,1
(31,20 sit/m2)
(26,00 sit/m2)
(20,80 sit/m2)
(15,60 sit/m2)
(7,80 sit/m2)
(5,20 sit/m2)
(2,60 sit/m2)

 

 
 
Letna izhodiščna zakupnina, določena na dan 1. januar, se enkrat letno revalorizira oz. uskladi z uradno objavljenim indeksom rasti cen življenjskih potrebščin v preteklem letu. Letno izhodiščno zakupnino doti s sklepom Županja. V primeru socialne ogroženosti zakupnika, se ta lahko oprosti plačila zakupnine pod pogojem, da za to priloži ustrezne listine (mnenje ustrezne socialne ustanove, izkaz o osebnih prejemkih ipd.).
 
20. člen
 
V več-stanovanjskih hišah se plačuje zakupnina glede na pripadajoči delež lastnine v tej stanovanjski hiši.
 
 
Zakupnina se določi v pogodbi o oddaji zemljišča v zakup v enkratnem znesku za čas trajanja zakupa in se plača ob sklenitvi pogodbe. Na zakupnino se obračuna davek na dodano vrednost in druge zakonske obveznosti, katere bremenijo zakupnika.
 
IV DOVOLITEV SLUŽNOSTI
 
 
21. člen
 
Občina Piran na podlagi sklepa Občinskega sveta izjemoma dovoli služnost dostopa in dovoza po zemljišču, ki je last Občine Piran.
 
 
Ustanovitev služnosti se dovoli le na podlagi predloga lastnika ali uporabnika nepremičnin, do katere ni dostopa z javne ceste, javne poti ali z drugega zemljišča istega lastnika.
 
22. člen
 
Komisija iz 3. člena tega pravilnika praviloma opravi ogled na kraju samem na podlagi pridobljenih katastrskih in zemljiškoknjižnih podatkov in ugotovi, ali je možen dostop z javne poti, ceste, druge javne površine ali z zemljišča, ki je v lasti ali uporabi istega lastnika ali uporabnika objekta, do katerega se zahteva dostop.
 
23. člen
 
Služnost se dovoli izjemoma in na način, ki najmanj škoduje zemljišču, po katerem dostop poteka.
 
 
Za uporabo zemljišča na podlagi služnosti plača upravičenec odškodnino - uporabnino, ki se določi na naslednji način:
 
 
- upoštevajo se kriteriji iz 19. člena, kjer se za tako obračunano zakupnino obračuna 1/10 vrednosti te zakupnine kot obračun vrednosti odškodnine.
 
 
K tako izračunani odškodnini - uporabnini se obračuna davek na dodano vrednost in ostale zakonske obveznosti.
 
 
Odškodnino za služnost - uporabnino se zaračunava enkrat letno in se jo letno tudi uskladi z rastjo maloprodajnih cen pri tem pa letna odškodnina - uporabnina ne more biti manjša kot 10.000,00 sit.
 
24. člen
 
O dovolitvi služnosti se sklene pisna pogodba in ta pravica vpiše v zemljiško knjigo na predlog Občine Piran.
 
25. člen
 
V pogodbi o dovolitvi služnosti se določi, da služnost preneha, ko bo do nepremičnine omogočen dostop po drugem zemljišču istega lastnika ali pa z javne površine.
 
26. člen
 
Morebitna vlaganja v ureditev poti na podlagi pogodbe o služnosti so dopustna le na podlagi izrecnega dovoljenja Občine Piran s tem, da ta vlaganja ne vplivajo na višino odškodnine - uporabnine za uporabo zemljišča. Za vložene investicije ni možno zahtevati odškodnine v primeru prenehanja služnosti.
 
27. člen
 
Dovolitev služnosti se zavrne, če gre za dostop do nedovoljenih gradenj ali do drugih nepremičnin, glede katerih teče spor o lastnini ali pa je utemeljeno sklepati, da bi šlo za zlorabo dovoljene pravice služnosti.
 
V. KONČNE DOLOČBE
 
 
28. člen
 
O vseh razpolaganjih z zemljiščem po določbah tega pravilnika se uvede posebna evidenca, ki obvezno vsebuje katastrske in zemljiškoknjižne podatke o nepremičninah, podatke o pravnih in fizičnih osebah, s katerimi so sklenjene pogodbe, datum sklenitve pogodbe, datum poteka pogodbenega razmerja, površina zemljišča, podatek o višini zakupnine, kupnine oz. odškodnine za služnost ter vse druge podatke, ki so potrebni za učinkovito spremljanje pogodb.
 
 
O vsaki sklenitvi pogodbe je potrebno obvestiti občinski urad za finance in dostaviti izvod pogodbe.
 
 
Evidenco vodi pristojna služba občinske uprave,v kolikor se za vodenje postopkov in te evidence s pogodbo ne pooblasti druga ustrezna služba ali pravna oseba. V tem primeru mora pooblaščena služba pristojnemu uradu občinske uprave dvakrat letno dostavljati en izvod navedene evidence.
 
29. člen
 
Pravnim in fizičnim osebam, ki neupravičeno uporabljajo občinske nepremičnine, se obračuna uporabnina za ves čas uporabe v delu, ki po zakonu ni zastaral, in vloži tožba na izročitev nepremičnin, oz. sklene pogodba o zakupu ali prodaji, v kolikor so izpolnjeni pogoji iz tega pravilnika.
 
30. člen
 
Z dnem začetka veljavnosti tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o določanju in oddajanju funkcionalnih zemljišč na območju Občine Piran z dne 19.09.1996.
 
31. člen
 
Ta pravilnik stopi v veljavo naslednji dan po objavi.
 
 
Številka: 46506-112001
Piran, 22. 3. 2001
Županja
VOJKA ŠTULAR, prof.