New Page 2

Nadzorni svet družbe MARIBORSKI VODOVOD, javno podjetje, d.d., Maribor, Jadranska cesta 24, je na podlagi določil 19. člena Statuta družbe na svoji 17. seji, dne 25. aprila 2005, sprejel prečiščeno besedilo Pravilnika o oskrbi s pitno vodo, ki obsega: - Pravilnik o oskrbi s pitno vodo (MUV 1/01),

-   spremembe Pravilnika o oskrbi s pitno vodo (27/01),

-   spremembe in dopolnitve Pravilnika o oskrbi s pitno vodo (MUV 30/03) ter

-   spremembe in dopolnitve Pravilnika o oskrbi s pitno vodo (MUV 11/05).

P R AV I L N I K

o oskrbi s pitno vodo (prečiščeno besedilo)

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom se določajo pogoji in način dobave in odjema pitne vode na območju Mestne občine Maribor in drugih občin, ki ga s pitno vodo oskrbuje Mariborski vodovod, javno podjetje, d.d., Maribor.

 2. člen

Ta pravilnik vsebuje naslednja poglavja:

I. Splošne določbe

II.   Naprave in objekti za oskrbo z vodo

III. Pogoji priključitve na javni vodovod

IV. Prevzem objektov in naprav za oskrbo z vodo v upravljanje

V.    Meritve porabe in obračun porabljene vode

VI. Prekinitev dobave vode

VII.             Izredne razmere in varčevanje z vodo

VIII.          Obveznosti upravljavcev in uporabnikov

IX. Odjem vode iz hidrantov

X.    Prehodne in končne določbe

3. člen

Javni vodovod po tem pravilniku je vodovodno omrežje s pripadajočimi objekti in napravami oz. sistem, ki zagotavlja: -  oskrbo najmanj 50 oseb,

-   več kot poprečno 10 m3 pitne vode na dan,

-   oskrbo objektov za proizvodnjo in promet živil in -  oskrbo objektov za pakiranje pitne vode.

Za novo zgrajeni javni vodovod mora pristojni organ izdati uporabno dovoljenje.

4. člen

Uporabniki vode iz javnega vodovoda so fizične ali pravne osebe, ki uporabljajo vodo iz javnega vodovoda ali pa izkoriščajo njegovo požarnovarnostno funkcijo.

5. člen

Upravljavec objektov in naprav javnega vodovoda je javno podjetje Mariborski vodovod d.d. na osnovi pogodbe, sklenjene s posamezno občino.

Določbe tega pravilnika se uporabljajo tudi za lokalne javne vodovode, ki jih ne upravlja Mariborski vodovod, d.d., a so na območju občin iz 1. člena tega pravilnika in se zanje predvideva, da jih bo prevzel v upravljanje upravljavec.

 

6. člen

Občine, ki se s pitno vodo oskrbujejo iz vodovodnega sistema, ki ga upravlja javno podjetje Mariborski vodovod, d.d., za zagotavljanje skupnih interesov pri oskrbi z vodo, kot so vodni viri, magistralni vodi ipd., ustanovijo svet županov za oskrbo s pitno vodo. Strokovna dela za ta organ opravlja v skladu s pogodbo javno podjetje Mariborski vodovod, d.d.

7. člen

Upravljavec objektov in naprav javnih vodovodov Mariborski vodovod, d.d., sprejme tehnični pravilnik, ki vsebuje podrobnejša navodila in tehnične normative za gradnjo, priključevanje, uporabo in vzdrževanje vodovodnih objektov in naprav in velja za vse javne vodovode, s katerimi upravlja upravljavec Mariborski vodovod, d.d., in javne vodovode, za katere se predvideva, da jih bo upravljavec prevzel v upravljanje.

II. NAPRAVE IN OBJEKTI ZA OSKRBO Z VODO

1. Naprave in objekti za individualno rabo

8. člen

Naprave in objekti uporabnikov so:

a)    interno vodovodno ali hidrantno omrežje, ki ga od javnega omrežja ločuje merilno obračunsko mesto (glavni obračunski vodomer),

b)    vodovodni priključek, ki zajema priključni element na napajalnem cevovodu, cevovod od priključnega elementa do obračunskega vodomera ter obračunski vodomer z vsemi potrebnimi elementi,

c)     vodomerni jašek, konzola ali niša,

d)    objekti ali naprave, nameščene za glavnim obračunskim vodomerom: interni hidranti, interni vodomer, naprave za reduciranje ali dvigovanje tlaka vode,  nepovratni varnostni ventil pri grelnih napravah, vodohrani za sanitarno ali požarno vodo, naprave za ogrevanje, mehčanje, dezinfekcijo vode itd.

Naprave in objekti iz tega člena so last oziroma osnovno sredstvo uporabnika, ki z njimi upravlja in razpolaga ter jih vzdržuje, razen tistih, ki jih v skladu z 28a. členom tega pravilnika vzdržuje upravljavec.

9. člen

Naprave in objekti, s katerimi upravlja upravljavec:

a)    sekundarno omrežje in naprave na stanovanjskem ali drugem območju:

-   črpališča, zajetja in naprave za dvigovanje ali reduciranje tlaka vode na sekundarnem omrežju,

-   naprave za čiščenje in pripravo vode na sekundarnem omrežju,

-   omrežje in naprave za neposredno priključevanje uporabnikov,

-   omrežje ali naprave za preprečevanje požara (javna hidrantna mreža),

-   omrežje za vzdrževanje javnih površin.

b)    primarno omrežje in naprave, ki rabijo za oskrbovanje dveh ali več stanovanjskih ali drugih območij znotraj ene občine:

-   črpališča, zajetja, prečrpališča in naprave za čiščenje ter pripravo vode na primarnem omrežju,

-   naprave za dvigovanje ali reduciranje tlaka vode na primarnem omrežju,

-   omrežje in naprave za transport vode do sekundarnega omrežja in cevovodi med posameznimi stanovanjskimi ali drugimi območji,

-   primarni vodohrani,

-   sistem lokalnega in daljinskega vodenja objektov primarnega omrežja.

c)     magistralno omrežje in naprave, ki rabijo več občinam:

-   črpališča, zajetja, prečrpališča, naprave za bogatenje podtalnice in naprave za čiščenje ter pripravo vode magistralnega omrežja,

-   objekti za hranjenje, transport in čiščenje vode, ki so pomembni za oskrbo več občin,

-   tranzitni cevovodi od črpališča ali zajetij do primarnega omrežja,

-   sistem daljinskega nadzora in vodenja objektov in naprav magistralnega omrežja.

2. Naprave in objekti za skupno rabo

10. člen

Naprave in objekti za skupno rabo so objekti in naprave za oskrbo naselij s požarno vodo in za vzdrževanje javnih površin, drugi objekti in naprave pa so za individualno rabo. Stroški amortizacije, vzdrževanja in obratovanja naprav in objektov za skupno rabo se pokrivajo iz proračuna občine, na katere območju so, z njimi pa upravlja upravljavec.

III. POGOJI PRIKLJUČITVE NA JAVNI VODOVOD

11. člen

Upravljavec je dolžan dopustiti priključitev na javno vodovodno omrežje, če uporabnik vloži zahtevek in to dopuščajo zmogljivosti vodnih virov in javnega vodovoda, na katerega se uporabnik priključuje.

Če razmere ne dovoljujejo novih priključitev, je upravljavec dolžan uporabnika seznaniti s pogoji, pod katerimi bi bila priključitev možna.

12. člen

Upravljavec izdaja soglasje k prostorskim izvedbenim aktom, ureditvenim načrtom, zbirni karti komunalnih vodov, gradbenim dovoljenjem v primerih, ko se gradi na območju, za katerega ni sprejet prostorski izvedbeni akt, k uporabnim dovoljenjem in soglasja za začasne priključke po postopku in v obliki, ki jo določa tehnični pravilnik.

13. člen

Uporabnik k vlogi za pridobitev soglasja iz 12. člena tega pravilnika predloži naslednje podatke oz. dokumentacijo:

a) za pridobitev projektnih pogojev:

-   navedbo maksimalne potrebne količine vode v litrih na sekundo in predvideno poprečno mesečno porabo vode v kubičnih metrih,

-   urbanistični del projektne dokumentacije,         -  situacijo z vrisanim objektom v ustreznem merilu; b)  za soglasje za pridobitev gradbenega dovoljenja:     -  situacijo z vrisanim objektom v ustreznem merilu,

-   načrt za pridobitev gradbenega dovoljenja, -  načrt izvedbe priključka in hidrantnega omrežja; c)  pred priključitvijo:

-   gradbeno dovoljenje,

-   uradni situacijski načrt z vrisanim objektom ali zemljiščem v ustreznem merilu,

-   izvedbeni načrt interne vodovodne instalacije,

-   atest o kvaliteti izvedbe vodovodne instalacije (tlačni preizkus, dezinfekcija in izpiranje instalacije),

-   soglasje za prekop cestišča in soglasje lastnikov oz. uporabnikov parcel, preko katerih poteka priključek,

-   pogodbo o dovolitvi služnosti za vzdrževanje priključka.

14. člen

Upravljavec je dolžan izvesti priključek v obliki in po postopku, ki je določen v tehničnem pravilniku, če je uporabnik izpolnil vse pogoje iz soglasij, poravnal vse obveznosti, plačal priključnino in prispevek po Merilih in kriterijih o povračilu za nove priključitve in za povečanje obstoječih priključnih zmogljivosti v skladu s sprejetimi akti občine ter predložil vso potrebno dokumentacijo. Priključek lahko izvede le upravljavec.

15. člen

Priključek se izvede praviloma za vsak objekt posebej, lahko pa ima objekt tudi več priključkov. Priključek je stalen ali začasen. Začasni priključek se mora ukiniti v roku, ki ga določi upravljavec.

16. člen

Za večstanovanjske objekte, ki se gradijo na novo, je treba zagotoviti priključitev in obračun za vsako stanovanjsko in poslovno enoto posebej.

17. člen

Uporabnik lahko prenese priključek na drugo pravno ali fizično osebo s pisno izjavo, ki jo predloži upravljavcu, pod pogojem,

da ni odprtih terjatev na priključku, ki se prenaša na drugo pravno ali fizično osebo, in da plača stroške prenosa vodovodnega priključka.

Če obstaja terjatev, prenos priključka ni možen. Priključitev novega uporabnika se v tem primeru izvede po postopku, ki je po določilih tega pravilnika predpisan za prvo priključitev na javni vodovod.

18. člen

Spremembo dimenzije priključka, merilnega mesta in spremembo trase mora uporabnik zahtevati na enak način, kot velja za nov priključek.

Zahtevek za povečanje odjema vode mora dodatno vsebovati:

-   namen povečanega odjema,

-   poprečno mesečno povečanje,

-   največji odjem v l/s (konica),

-   kraj in lokacijo,

-   datum predvidenega pričetka povečanega odjema.

19. člen

Če uporabnik ne prijavi povečanega odjema vode, upravljavec zahteva rekonstrukcijo priključka in po potrebi uličnega cevovoda na stroške uporabnika. Če se uporabnik ne strinja z zahtevami upravljavca, lahko upravljavec dobavo vode prekine.

Vsa dela na javnih vodovodih in priključkih nadzira upravljavec v skladu z določbami tehničnega pravilnika.

20. člen

Ukinitev priključka se opravi na podlagi zahteve uporabnika pod pogoji, ki jih določi upravljavec.

IV. PREVZEM OBJEKTOV IN NAPRAV ZA OSKRBO Z VODO V UPRAVLJANJE

21. člen

Da bi se zagotovila ustrezna količina in kakovost ter zanesljivo obratovanje in vzdrževanje objektov in naprav za oskrbo naselij s pitno vodo, se vodovodi združujejo. Prevzem oz. prenos v upravljanje se opravi s pogodbo med upravljavcem in lokalno skupnostjo, na območju katere je vodovod. V pogodbi se določijo vsi pogoji, ki jih mora predhodno izpolniti dosedanji upravljavec, ki vodovod predaja v upravljanje novemu upravljavcu.

V tej pogodbi se opredelijo naslednji pogoji prevzema:

-   vodovod, ki se predaja oz. prevzema, mora imeti vso potrebno dokumentacijo, in sicer: uporabno dovoljenje, kataster cevovodov z evidenco priključkov in hidrantov, odlok o zaščiti vira,

-   vzpostavi se evidenca osnovnih sredstev s finančnim ovrednotenjem,

-   vsi vgrajeni obračunski vodomeri morajo biti pregledani in žigosani skladno z določili tega pravilnika,

-   izračunani morajo biti stroški obratovanja vodovoda, ki se predaja, in stroški, povezani s prevzemom,

-   sprejet in ocenjen mora biti program sanacije, avtomatizacije in razvoja,

-   določeni morajo biti pogoji in roki za izpolnitev zahtev prevzemnika zunaj programa sanacije, kot to določa tehnični pravilnik,

-   določena mora biti usklajena cena vode, ki prevzemniku omogoča nemoteno upravljanje obstoječih in prevzetih naprav, omrežja in priključkov,

-   plačana mora biti priključnina po merilih in kriterijih o povračilu za nove priključitve in za povečanje obstoječih največjih

odjemov,

-   sklenjene morajo biti pogodbe z lastniki zemljišč o dovolitvi služnosti vzdrževanja vodovoda.

V. MERITVE PORABE IN OBRAČUN PORABLJENE VODE

22. člen

Količina porabljene vode se meri z obračunskimi vodomeri v kubičnih metrih.

Z vsemi uporabniki, ki se na novo priključijo na javni vodovod, sklene upravljavec pogodbo o dobavi vode. Posebno pogodbo pa lahko sklene z velikimi porabniki vode.

23. člen

Tudi porabniki vode z lastnimi objekti za izkoriščanje vodnih virov na območju upravljavca, morajo meriti porabo vode z vodomeri.

24. člen

Vsakemu novemu uporabniku namesti upravljavec vodovoda obračunski vodomer. Tip, velikost in mesto namestitve določi upravljavec samostojno oz. v skladu s projektom. Uporabnik ga ne sme prestavljati, zamenjati ali popravljati.

Vsak obračunski vodomer mora biti pregledan in žigosan z veljavnim žigom pristojnega kontrolnega organa, skladno z odredbo o rokih, v katerih se redno overjajo merila. Za redne preglede obračunskih vodomerov skrbi upravljavec, ki jih tudi vzdržuje.

25. člen

Vodomeri v interni instalaciji rabijo za interno porazdelitev stroškov in nadzor. Upravljavec ne vzdržuje internih vodomerov in jih ne priznava kot obračunski vodomer. Osnova za obračun porabljene vode je odčitek glavnega obračunskega vodomera.

Če sta v eni zgradbi dva uporabnika ali več, ki plačujejo vodo po različni tarifi, se lahko na en priključek izvede več obračunskih vodomerov v centralni vodomerni niši ali jašku. V tem primeru mora biti notranja vodovodna instalacija izvedena za vsakega uporabnika posebej.

V objektih, v katerih so poleg stanovanj tudi lokali za opravljanje različnih gospodarskih oz. negospodarskih dejavnosti, morajo le-ti imeti vgrajene lastne obračunske vodomere za merjenje količine porabljene vode.

Če iz tehničnih razlogov vgradnja glavnega obračunskega vodomera v lokalu oz. v stanovanju ni mogoča, kar za vsak primer posebej ugotovi upravljavec, se lahko kot obračunski vodomer izjemoma vgradi odštevalni (sub) vodomer, ki ga odčitava upravljavec.

Če tehnične možnosti ne dopuščajo niti vgradnje odštevalnega (sub) vodomera, se uporabniku zaračunava mesečna pavšalna poraba vode, določena na osnovi naslednje tabele:

Dejavnost:                                                    m3/m2/mesec

I.

-   gostinski obrat            2,4 - kavarna, bife         2,0 - slaščičarna            2,0

-   frizerski salon 0,78

-   fotograf          0,78 - urad        0,175

-   trgovina          0,05

-   mesarija         0,65 - pekarna 0,4

-   druge dejavnosti, ki pri svojih postopkih           ne uporabljajo vode (krojaštvo, šiviljstvo,

  čevljarstvo, urarstvo . . . )                                           0,1

II.

-   stanovanjska enota – gospodinjstvo                6 m3 oseba/mesec

Meritev oz. obračun porabe vode po 3., 4. in 5. odstavku tega člena je možna le v stavbah, ki so bile na omrežje Mariborskega vodovoda, d.d., priključene pred uveljavitvijo tega pravilnika. Vsi drugi objekti morajo biti zgrajeni oz. instalacije izvedene tako, da ima vsaka stanovanjska enota ter vsak poslovni prostor oz. lokal svoj obračunski vodomer, kar je pogoj za izdajo soglasja za priključitev zgradbe na omrežje mariborskega vodovoda.

26. člen

Uporabnik je dolžan zgraditi in vzdrževati prostor za obračunski vodomer. Le-ta mora biti vedno dostopen delavcem ali pooblaščenim osebam upravljavca za odčitanje, kontrolo in vzdrževanje.

27. člen

Vodovodni priključek je last lastnika oz. lastnikov objekta, ki ga s pitno vodo oskrbuje upravljavec, in to od priključka na ulični vod – napajalni vod do vodomera, vzdržuje ga pa upravljavec na stroške lastnika oz. lastnikov objekta.

28. člen

Upravljavec vodovoda je dolžan ob zamenjavi obračunskega vodomera (vsakih 5 let) na stroške uporabnika pregledati vodovodni priključek. Pregled zajema:

-   preveritev dostopnosti in brezhibnosti cestnega zaklopnika,

-   preveritev lokacije vodomera in dostopnosti,

-   pregled dovodne cevi in s tehničnim pravilnikom predpisanih plomb in delov pred vodomerom in za njim,

-   v primeru suma prepustnosti vodovodne cevi tudi pregled s slušno napravo.

Za obnovo dotrajanega priključka, kar ugotovi upravljavec ob pregledu, sklenejo upravljavec in lastnik oz. lastniki pogodbo, s katero določijo stroške in način plačila obnove dotrajanega priključka.

28a. člen

Upravljavec zaračunava uporabnikom mesečno priključnino, ki je sestavljena iz cene vzdrževanja vodomera, ki zajema stroške vzdrževanja vodomera skupaj z ventilom pred vodomerom in za njim, stroškov pregleda vodo tesnosti vodovodnega priključka iz 28. člena tega pravilnika ter števnine, ki zajema stroške odčitavanja vodomerov, stroške obračuna vode s pripravo podatkov o porabljeni vodi in izdajo ter pošiljanje računov ter vodenje evidence o plačnikih oz. neplačnikih.

Višino mesečne priključnine določi pristojni organ lokalne skupnosti.

Mesečno priključnino so dolžni plačevati tudi uporabniki, ki plačujejo vodo po pavšalni porabi.

29. člen

Vsako okvaro na priključku ali obračunskem vodomeru in nepovratnem ventilu je uporabnik dolžan takoj prijaviti upravljavcu. Uporabnik ima poleg rednih pregledov iz 24. člena tega pravilnika pravico zahtevati izredno kontrolo točnosti vodomera, če je le-ta sporna. Če se ugotovi, da je točnost obračunskega vodomera zunaj dopustnih odstopanj, bremenijo stroški preizkusa upravljavca, v nasprotnem primeru pa uporabnika.

 

30. člen

Količina porabljene vode iz javnega vodovoda se meri z obračunskimi vodomeri v kubičnih metrih (m3) po odčitku obračunskega vodomera.

Pri velikih porabnikih vode – večstanovanjskih hišah s skupnim glavnim obračunskim vodomerom in podjetjih - odčita upravljavec obračunski vodomer vsake tri mesece oz. ob redni zamenjavi vodomera. Računi se izstavijo za mesece, ko vodomer ni bil odčitan, po poprečni porabi, po odčitku vodomera vsake tri mesece pa se izvede obračun po dejanski porabi.

Porabniki lahko vsak mesec sami odčitajo vodomer in upravljavcu javijo stanje do 20. v mesecu za pretekli mesec. V tem primeru se račun izstavi po dejanski odčitani porabi.

Pri malih porabnikih - individualnih potrošnikih – odčita upravljavec obračunski vodomer praviloma enkrat letno ali ob redni zamenjavi vodomera oz. zamenjavi zaradi okvare.

Ob spremembi cene vode upravljavec praviloma ne odčita vodomerov, temveč se stanje vodomera na dan uveljavitve nove cene vode izračuna iz poprečne porabe vode v preteklem obdobju.

Uporabniki lahko na dan spremembe cene vode sami odčitajo stanje vodomera in ga na posebnem obrazcu v 8 dneh sporočijo upravljavcu. V tem primeru se za obračun uporabi sporočeno stanje vodomera – odčitek.

V primeru, da se poraba vode obračunava po vgrajenem odštevalnem (sub) vodomeru, skladno s 4. odstavkom 25. člena tega pravilnika, je uporabnik dolžan plačati tudi sorazmerni del razlike porabljene vode po obračunskem vodomeru, upoštevaje porabo ostalih porabnikov, ki se oskrbujejo preko tega obračunskega vodomera.

31. člen

Cena kubičnega metra vode se določa v skladu z veljavnimi predpisi na podlagi kalkulacij.

V primeru, da je določena diferencirana cena vode, se uporablja višja tarifa za pravne osebe (gospodarstvo in negospodarstvo) in nižja tarifa za fizične osebe (gospodinjstva).

32. člen

Individualni porabniki plačujejo vodarino in mesečno priključnino s posebnimi položnicami na podlagi izdanih računov. Računi se izstavljajo mesečno na podlagi poprečne porabe vode v preteklem obračunskem obdobju. Enkrat letno oziroma ob odčitku obračunskega vodomera ali ob spremembi cene vode opravi upravljavec poračun porabljene vode za vsakega porabnika.

Lastniki stanovanj v večstanovanjskih hišah in podjetja plačujejo porabljeno vodo in mesečno priključnino na podlagi izdanih računov.

33. člen

Če je v objektu več porabnikov vode iz istega priključka, le-ti z medsebojnim sporazumom določijo upravnika, ki sprejema in plačuje račune za porabljeno vodo v objektu, oz. določijo ključ delitve stroškov porabljene vode. Upravljavec lahko izjemoma izstavlja račune posameznim strankam na osnovi ključa delitve, ki ga potrdijo vse stranke s posebno pogodbo.

Interna delitev stroškov za porabljeno vodo posameznim uporabnikom ni obveznost upravljavca.

Če so v objektu uporabniki, ki imajo različno tarifo vode, si morajo takšni uporabniki vgraditi svoj glavni obračunski vodomer.

34. člen

Če upravljavec ali uporabnik ugotovita, da je obračunski vodomer pokvarjen, da gre za nedovoljen način odjema vode ali da vodomera ni mogoče odčitati iz drugega vzroka, se obračuna poprečna poraba vode na osnovi zadnjih treh obračunskih obdobij.

35. člen

Račun morajo uporabniki plačati v 8 dneh po izstavitvi. Uporabnik lahko sporoči upravljavcu pisne pripombe oz. ugovor na izstavljeni račun najkasneje v 8 dneh od njegove izstavitve.

Če uporabnik ne plača računa v 15 dneh po izstavitvi opomina, lahko upravljavec na stroške uporabnika dobavo vode prekine. V tem primeru upravljavec ne odgovarja za škodo, ki bi nastala ob prekinitvi dobave vode.

Če uporabnik računa ne plača v 8 dneh po izstavitvi, mu za dolžni znesek upravljavec zaračuna zakonske zamudne obresti.

Upravljavec je dolžan na pripombe ali ugovor pisno odgovoriti v 8 dneh.

VI. PREKINITEV DOBAVE VODE

36. člen

Upravljavec lahko na stroške uporabnika brez odpovedi, vendar po predhodnem obvestilu, prekine dobavo vode v naslednjih primerih:

a)    če uporabnik ali njegov pooblaščeni predstavnik pisno odpove ali zahteva prekinitev dobave vode,

b)    če stanje interne instalacije ali vodomernega jaška ogroža zdravje uporabnikov oz. kvaliteto vode v javnem vodovodu,

c)     če je priključek na javni vodovod izveden brez soglasja upravljavca ali v nasprotju s tem pravilnikom,

d)    če interna instalacija in druge naprave uporabnika ovirajo red-

no dobavo vode drugim uporabnikom, uporabnik pa tega noče preprečiti,

e)     če uporabnik brez soglasja upravljavca dovoli priključitev drugega uporabnika na svojo interno instalacijo,

f)če uporabnik onemogoča pooblaščenemu delavcu upravljavca odčitavanje ali zamenjavo obračunskega vodomera ali pregled priključka in notranjih instalacij v skladu z določili tega pravilnika,

g)     če uporabnik brez privolitve upravljavca odstrani plombo na

obračunskem vodomeru in hidrantu ali kako drugače spremeni izvedbo priključka,

h)    če uporabnik krši objavljene ukrepe za varčevanje z vodo,

i) če uporabnik ne plača računa ali položnice v 15 dneh po izstavitvi pisnega opomina,

j) če ne prijavi povečanega odjema vode v skladu s 18. členom tega pravilnika,

k)    če upravljavcu ne dovoli posega za preprečitev iztekanja vode

na priključku,

l) če je potekel rok za odstranitev začasnega priključka,

m)  če uporabnik s pisnim obvestilom upravljavcu ne sporoči lastninskih in ostalih sprememb, skladno s točko g) 42. člena tega pravilnika.

Dobava vode je prekinjena, dokler ni odpravljen vzrok za prekinitev. Za ponovno priključitev na javno vodovodno omrežje mora uporabnik plačati stroške prekinitve dobave vode in stroške ponovne priključitve.

37. člen

Če upravljavec z lastnikom ne doseže dogovora o sanaciji oz. zamenjavi dotrajanega vodovodnega priključka po 28. členu tega pravilnika, ima upravljavec pravico do interventne vgraditve obračunskega vodomera v javnem svetu in pravico do prekinitve dobave vode.

Šteje se, da dogovor ni bil dosežen, če tudi po izvršenem razpisu za oddajo naročila za sanacijo oz. obnovo priključka ni bil dosežen dogovor o ceni in poravnavi stroškov obnove priključka.

V času, ko je dobava vode prekinjena, upravljavec lastniku vodovodnega priključka, na njegovo zahtevo in njegove stroške omogoči oskrbo s pitno vodo v trajanju največ dve uri dnevno.

Po plačilu vseh stroškov, vključno s stroški interventne vgraditve vodomera in stroškov zaradi dnevne oskrbe s pitno vodo, omogoči upravljavec uporabniku ponovno dobavo vode.

38. člen

Upravljavec ima pravico prekiniti dobavo vode zaradi planiranih vzdrževalnih del na omrežju ali drugih vodovodnih napravah, vendar mora o tem uporabnike pravočasno obvestiti preko sredstev javnega obveščanja ali neposredno.

Za škodo, ki bi jo utrpeli uporabniki zaradi prekinitve dobave vode zaradi vzdrževalnih del na omrežju ali zaradi nenadnih okvar oz. prelomov na omrežju ter zaradi višje sile, upravljavec ne odgovarja.

VII. IZREDNE RAZMERE IN VARČEVANJE Z VODO

39. člen

V primerih višje sile (potres, požar, suša, onesnaženje vodnih virov, izpad energije, okvare itd.) ima upravljavec pravico brez nadomestila škode prekiniti ali zmanjšati dobavo vode, mora pa obvestiti uporabnike in postopati v skladu s sprejetimi načrti ukrepov za take primere. Skrbeti mora predvsem za prednostno preskrbo za osnovne življenjske potrebe občanov in za požarno varnost.

40. člen

Uporabniki vode, ki uporabljajo isti vodni vir kot javni vodovod na istem območju, so pri nastanku izrednih razmer dolžni po potrebi zmanjšati izkoriščanje lastnega vodnega vira ali pa dati svoje zmogljivosti na razpolago za prednostno preskrbo za osnovne življenjske potrebe občanov in za požarno varnost.

VIII. OBVEZNOSTI UPRAVLJAVCA IN UPORABNIKOV

41. člen

Pri preskrbi z vodo mora upravljavec zlasti:

a)    skrbeti za normalno obratovanje vodovoda v okviru zmogljivosti, pravočasno pripraviti načrte enostavne in razširjene reprodukcije, sprejeti tehnični pravilnik ter z njim seznaniti uporabnike,

b)    vzdrževati vse objekte in naprave javnega vodovoda,

c)     vzdrževati priključke in obračunske vodomere,

d)    pregledovati, preizkušati in zamenjevati vodomere v skladu s predpisi na svoje stroške ali na zahtevo uporabnika v skladu z določili tega pravilnika,

e)     nadzirati zdravstveno ustreznost pitne vode in varnost oskrbe v skladu s predpisi,

f)obveščati uporabnike o času, trajanju in ukrepih ob prekinitvah dobave vode,

g)     voditi kataster javnega vodovoda, register vodovodnih priključkov in hidrantnih mest ter evidenco izdanih soglasij,

h)    odčitavati obračunske vodomere in skrbeti za obračun porabljene vode,

i) obračunavati amortizacijo in voditi druge poslovne knjige,

j) sistematično pregledovati omrežje in ugotavljati izgube ter

skrbeti za avtomatizacijo,

k)    zagotavljati zaščito vodovodnih objektov in naprav,

l) v skladu s pogodbo o upravljanju skrbeti za pravilno obrato-

vanje in vzdrževanje javnega požarnega omrežja, omrežja za vzdrževanje javnih površin ter hidrantov,

m)  z objavo v Medobčinskem uradnem vestniku seznanjati upo-

rabnike z določili tega pravilnika.

42. člen

Uporabniki morajo zlasti:

a)    vzdrževati naprave iz 8. člena tega pravilnika, jih zaščititi pred zmrzovanjem in omogočiti stalen dostop do naprav,

b)    omogočiti dostop do obračunskega vodomera in nadzor interne vodovodne instalacije,

c)     nadzirati in primerjati dejansko porabo z dovoljeno porabo vode ob priključitvi,

d)    upravljavcu takoj sporočiti vse okvare na obračunskem vodomeru in priključkih ter ga obvestiti o odjemu vode iz hidrantov,

e)     imeti interno instalacijo izvedeno v skladu s predpisi, nanjo pa ne smejo biti vezane ozemljitve,

f)spremljati porabo vode po obračunskem vodomeru zaradi pravočasnega odkritja okvare na interni instalaciji,

g)     s pisnim obvestilom upravljavcu sporočiti lastninske in ostale

spremembe,

h)    redno plačevati izstavljene račune upravljavca,

i) urejati medsebojno delitev stroškov, kadar ima več uporabnikov en obračunski vodomer,

j) upoštevati varčevalne in druge ukrepe v izrednih razmerah ali ob prekinitvi dobave vode,

k)    svojega vodnega vira in z njim povezane interne instalacije ne smejo priključiti na javno vodovodno omrežje,

l) zagotoviti stalen nemoten dostop do priključka in omogočiti zamenjavo obračunskega vodomera ter izvedbo posegov za preprečitev iztekanja vode na priključku.

43. člen

Uporabnik ne sme demontirati, popravljati, zamenjati ali odtaljevati obračunskega vodomera ali priključka, ker je to v pristojnosti upravljavca.

44. člen

Vzdrževalci cest, ulic in trgov so dolžni po vseh posegih in rekonstrukcijah v cestišču vzpostaviti na vodovodnih objektih in napravah prvotno stanje.

Upravljavci drugih objektov in naprav (kanalizacijskega, električnega, PTT, toplovodnega in plinovodnega omrežja itd.) morajo pri opravljanju vzdrževalnih del na svojih objektih in napravah zagotoviti, da ostanejo vodovodne naprave nepoškodovane, in o predvidenih delih obvestiti upravljavca.

IX. ODJEM VODE IZ HIDRANTOV

45. člen

Hidranti v omrežju javnega vodovoda rabijo predvsem požarni varnosti in morajo biti vedno dostopni in v brezhibnem stanju. Iz njih se sme odvzemati voda brez soglasja upravljavca le za gašenje požarov in za gasilske vaje. Zaradi registracije nenadzorovanega odvzema vode je potrebno o odvzemu vode iz hidrantov v sedmih dneh obvestiti upravljavca vodovoda, v poročilu pa navesti količino, datum, uro in mesto odvzema.

Odvzem vode iz hidrantov za čiščenje cest in ulic, zalivanje zelenic, izpiranje kanalov, utrjevanje cestišč, za javne prireditve in za polnjenje cistern za prevoz vode in drugo je možen le s privolitvijo upravljavca. O odjemu za te namene se sklene ustrezna pogodba. Ta odjem je možen le s hidrantnim nastavkom z vgrajenim obračunskim vodomerom, registriranem pri upravljavcu.

46. člen

Uporaba hidrantov v internem omrežju, ki se napaja neposredno iz javnega omrežja, ni dovoljena brez soglasja upravljavca.

47. člen

Uporabnik mora pustiti hidrant v brezhibnem stanju in plača vse stroške popravila za okvare, ki jih je povzročil.

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

48. člen

Določila tega pravilnika se uporabljajo za vsa že sklenjena in za nova dobavna razmerja. Izvajanje tega pravilnika nadzira upravljavec.

49. člen

Uporabniki, ki imajo en obračunski vodomer, vodo pa plačujejo po različnih tarifah, si morajo vgraditi poseben obračunski vodomer v dveh letih od pričetka veljavnosti tega pravilnika, v nasprotnem primeru plačajo celotno porabo po višji tarifi.

50. člen

Uporabniki, ki plačujejo vodo v mesečnem pavšalnem znesku, si morajo v enem letu od pričetka veljavnosti tega pravilnika na lastne stroške vgraditi obračunski vodomer.

51. člen

Z dnem pričetka veljavnosti tega pravilnika prenehajo veljati določbe Pravilnika o pogojih in načinu dobave in odjemu pitne vode na območju občine Maribor in drugih občin, ki jih oskrbuje Mariborski vodovod (MUV 19/1991) z vsemi kasnejšimi spremembami.

To prečiščeno besedilo pravilnika začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Predsednik nadzornega sveta

Datum: 25. april 2005

Milan Petek, s. r.