New Page 2

Na podlagi 18. in 19. člena zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81, 42/86), 25. člena Statuta Občine Cerkno (Uradni list RS, št. 48/95) je Občinski svet občine Cerkno na seji dne 24. 9. 1997 sprejel

 

O D L O K
o razglasitvi arheološkega jamskega paleolitskega najdišča “Divje babe I” za arheološki spomenik

 

1. člen

 

S tem odlokom Občina Cerkno razglaša arheološko jamsko paleolitsko najdišče “Divje babe I” za arheološki spomenik (v nadaljnjem besedilu: najdišče).

 

2. člen

 

Najdišče se nahaja na delu parc. št. 556, k.o. Šebrelje – karta TTN Cerkno 23 v merilu 5000; koordinate y = 416555,77 m, x = 108160,75 m, H = 448,25 m in je vpisano v zbirni register dediščine pod evidenčno št. 9321.

 

3. člen

 

Mnogoplastno jamsko paleolitsko najdišče iz obdobja srednjega in začetka mlajšega paleolitika je jamska postojanka paleolitskega lovca in nabiralca s prvorazrednimi najdbami. Med njimi zlasti izstopajo: koščena in raznovrstna kamnita orodja, najstarejša koščena piščal – domnevni izdelek neandertalcev, številna ognjišča, brlog izumrlega jamskega medveda in številnimi živalskimi in rastlinskimi ostanki.

 

4. člen

 

Namen zavarovanja je trajna ohranitev najdišča, ki ima arheološko, kulturno, zgodovinsko in znanstveno vrednost.
Najdišče je pod posebnim z zakonom in tem odlokom določenim javnim varstvom.
Cilji varovanja najdišča se uresničujejo s planskimi akti Občine Cerkno in varstvenimi ukrepi, določenimi s prepovedmi in omejitvami v zakonu in tem odloku.

 

5. člen

 

Varstveni režim
Območje najdišča se zaščiti s prvim varstvenim režimom, ki določa:
– prepovedani so vsi posegi na območju najdišča, ki rušijo njegovo celoto, neokrnjenost in izvirnost kulturnih sestavin;
– prepovedani so vsi posegi na območju najdišča, s katerimi bi se utegnili spremeniti lastnost, vsebina, oblika in narava najdišča ali njegovo neposredno okolje;
– v območju najdišča so dopustni le zavarovalni posegi s soglasjem in po konservatorskem programu pristojnega Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine (v nadaljevanju: ZVNKD);
– v območju najdišča so dovoljene tudi znanstvene raziskave (sistematična izkopavanja, kontrolna sondiranja, pobiranja vzorcev za različne analize in druge raziskave), vendar je za te potrebno pridobiti soglasje ZVNKD.

 

6. člen

 

Za potrebe nadaljevanja znanstvenih arheoloških raziskav in morebitnih kasnejših kontrolnih raziskav in zlasti za predvideno prezentacijo jame oziroma prikaz jamske stratigrafije in kulturnih plasti, je potrebno zaščititi jamske profile in plasti na podlagi programa ohranitve in zaščite najdišča, ki ga pripravi ZVNKD.

 

7. člen

 

Razvojne usmeritve
Po izvedeni oznaki in valorizaciji območja bo spomeniško varstvena služba pripravila konzervatorski program, ta pa bo osnova za projekt ureditve in prezentacijo najdišča. V zvezi s tem bo potrebno:
– nadaljevati sistematična arheološka izkopavanja in druge raziskave v območju najdišča;
– vključiti najdišče v turistično ponudbo Občine Cerkno;
– urediti okolico in dostop do najdišča;
– urediti najdišče z namenom omogočiti ogled le-tega na kraju samem.

 

8. člen

 

Strokovni nadzor nad vsemi posegi na območju najdišča opravlja Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Gorica.
Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe.

 

9. člen

 

Občinski urad občine Cerkno po razglasitvi najdišča za arheološki spomenik seznani upravljalca najdišča z režimom varstva, ki izhaja iz tega odloka in zakona o naravni in kulturni dediščini ter predlaga vpis v zemljiško knjigo.

 

10. člen

 

Za kršitev tega odloka se smiselno uporabljajo kazenske določbe zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81 in 42/86 ter Uradni list RS, št. 26/92).

 

11. člen

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

Št. 616-01/97

Cerkno, dne 24. septembra 1997.

 

Predsednik
Občinskega sveta
občine Cerkno
Jurij Kavčič l. r.