New Page 2

 

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur- l- RS št. 3/2007 - UPB2,23/07 popr., 41/2007 popr., 122/07, 57/2012) in 7. ter 16. člena Statuta Občine Duplek (Medobčinski uradni vestnik 17/2007, Uradno glasilo slovenskih občin 15/2010, 32/2011) je Občinski svet Občine Duplek na 16. seji dne 18.10.2012 sprejel

 

 

PRAVILNIK

 

 

O MERILIH IN POSTOPKIH ZA DODELJEVANJE SOCIALNO VARSTVENIH POMOČI V OBČINI DUPLEK

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom Občina Duplek določa in ureja vrste,  merila in postopke dodeljevanja socialno varstvenih pomoči na območju Občine Duplek, ki ne sodijo med dejavnosti drugih javnih služb na področju socialnega varstva. 

 

 

2. člen

 

 

Socialno varstvene pomoči, ki so predmet tega pravilnika, so dodatni ukrepi socialne politike v občini Duplek. Namenjene so občanom občine Duplek in njihovim družinskim članom s stalnim prebivališčem v občini Duplek, ki zaradi nizkih dohodkov, socialne stiske ali drugih nepričakovanih oziroma nepredvidenih dogodkov potrebujejo dodatno pomoč.

 

 

Letni obseg razpoložljivih sredstev za posamezne socialnovarstvene pomoči določa vsakoletni občinski proračun.

 

 

3. člen

 

 

Socialno varstveni programi oziroma socialnovarstvene pomoči v občini Duplek so:

 

 

- enkratna denarna pomoč ob elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah,

 

 

- topel obrok v socialni kuhinji,

 

 

- subvencioniranje letovanj otrok in mladine,

 

 

- spremstvo otrok s posebnimi potrebami v šolo in iz šole,

 

 

- subvencioniranje šolske prehrane.

 

  - subvencioniranje komunalnega prispevka.  
-  subvencija javnega prevoza invalidom.  

 

4. člen

 

 

Občina dodeljuje socialnovarstvene pomoči tistim prebivalcem Občine Duplek, ki so že izrabili vse druge možnosti za pridobitev pomoči  po zakonu o pravicah iz javnih sredstev.

 

 

Enkratna denarna pomoč ob elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah

 

 

5. člen

 

 

Enkratna denarna pomoč ob elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah je namenjena posameznikom ali družinam, ki se zaradi določenih vzrokov, praviloma nastalih brez njihove krivde, znajdejo v situaciji, ko nujno potrebujejo pomoč za vzpostavitev najnujnejših življenjskih pogojev na primer v primeru elementarne nesreče, požara ali v drugih izrednih situacijah.

 

 

6. člen

 

 

Enkratna denarna pomoč ob elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah se dodeli na podlagi vloge, v kateri vlagatelj opiše stanje, zaradi katerega pomoč potrebuje. Vlogi priloži dokazila o svojem socialnem položaju ter druga dokazila, ki potrjujejo navedeno stanje. Sredstva za tovrstno pomoč občina zagotavlja na postavki 2004042 Socialno varstvena pomoč.

 

 

7. člen

 

 

O upravičenosti do enkratne denarne pomoči ob elementarnih nesrečah, požarih in drugih izrednih situacijah odloča župan do zneska 500,00 €, v primeru, da vlagatelj potrebuje pomoč v višji vrednosti pa Občinski svet Občine Duplek.

 

 

Pomoč se lahko izplača na transakcijski račun upravičenca oziroma z materialnimi sredstvi. V primeru izplačila sredstev ima občina pravico nadzorovati njihovo namensko porabo.

 

 

Topel obrok v socialni kuhinji

 

 

8. člen

 

 

Pravico prejemati topel obrok v socialni kuhinji imajo tisti občani, ki so prejemniki denarne socialne pomoči oziroma njihovo socialno stanje kaže na upravičenost do te pomoči.

 

 

9. člen

 

 

Upravičenost do toplega obroka v socialni kuhinji na podlagi odločbe o  denarni socialni pomoči presoja brez posebnega postopka na kraju delitve toplih obrokov oseba, ki jo za to pooblasti župan občine. Upravičencu, ki predloži odločbo o denarni socialni pomoči,  v začetku meseca izda kartonček, v katerega dnevno beleži prevzem toplega obroka.

 

 

10. člen

 

 

Tisti občani, ki niso prejemniki denarne socialne pomoči, pa bi želeli prejemati topli obrok v socialni kuhinji, morajo vložiti pri Občini Duplek posebno vlogo, v kateri navedejo svoje materialno stanje in druge razloge, zaradi katerih potrebujejo topli obrok v socialni kuhinji.

 

 

Občina s pomočjo centra za socialno delo preveri materialno stanje prosilca in druge socialne okoliščine. Pri ugotavljanju upravičenosti se smiselno uporabljajo določbe Zakona o pravicah iz javnih sredstev.  O upravičenosti izda občina odločbo v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku.

 

 

Upravičenec z odločbo iz 2. odstavka tega člena pri pooblaščeni osebi pridobi kartonček za prevzem toplega obroka.

 

 

Subvencioniranje letovanj otrok in mladine

 

 

11. člen

 

 

Do subvencioniranega letovanja otrok in mladine ima pravico vsak otrok oziroma mladostnik, za katerega se na podlagi kriterijev za določitev višine subvencije ugotovi, da je zaradi izkazanega socialnega stanja njegove družine, upravičen do subvencije v določeni višini.

 

 

Kriterije za subvencioniranje letovanj otrok mladine, upoštevajoč razpoložljiva sredstva proračuna, za vsako leto določi župan občine na predlog strokovne službe občine.

 

 

12. člen

 

 

Postopke za ugotavljanje pravice do subvencioniranega letovanja otrok in mladine vodi  organizator letovanj  s sodelovanjem osnovnih šol v občini Duplek, ki tudi sprejemajo vloge zakonitih zastopnikov upravičencev.  Organizator letovanj upošteva kriterije, ki jih za vsako leto določi župan občine Duplek. Vlagatelje pisno obvesti o rešitvi vlog. Negativno rešene vloge morajo biti obrazložene.

 

 

Zoper negativno rešeno vlogo je možna pritožba na župana občine Duplek.

 

 

Uradna oseba občine lahko pri organizatorju letovanja ob vsakem času preveri upravičenost udeležencev letovanja iz občine Duplek do subvencije.

 

 

Spremstvo otrok s posebnimi potrebami v šolo in iz šole

 

 

13. člen

 

 

Staršem otrok s posebnimi potrebami, ki otroke spremljajo na poti v vrtec ali osnovno šolo ali pa otroke tja vozijo z osebnim vozilom, občina prevozne stroške subvencionira.

 

 

Kadar starš in otrok s posebnimi potrebami za prihod v vrtec ali šolo in nazaj uporabljata avtobusni prevoz, se staršu, ki otroka spremlja, prizna strošek avtobusne vozovnice.

 

 

Kadar starši otroke vozijo z osebnim avtomobilom, se jim prizna subvencija v višini kilometrine, ki velja za prevoz na delo in z dela v javni upravi. Kadar so starši zaposleni v smeri  vrtca ali šole, ki jo obiskuje otrok s posebnimi potrebami in iz naslova delovnega razmerja prejemajo nadomestilo za prevoz na delo in z dela, jim subvencija ne pripada.

 

 

14. člen

 

 

Starši zaprosijo za subvencijo v zavodu, ki organizira predšolsko vzgojo za otroke s posebnimi potrebami oziroma pri osnovni šoli, ki jo obiskuje otrok. Zavod pisno obvesti občino o prosilcih za subvencijo, s podatki o imenu, priimku in naslovu otroka in starša, ki bo prejemnik subvencije. Po pisni potrditvi upravičencev s strani občine, zavod za starše organizira avtobusno vozovnico oziroma jim glede na prisotnost otroka v posameznem mesecu izplača kilometrino.  Zavod občini za izplačano kilometrino in kupljene vozovnice izstavi račun.

 

 

14. a člen

 
  Prejemniki denarne socialne pomoči oziroma tisti, katerih socialno stanje kaže na upravičenost do te pomoči, ki so nameščeni v institucionalno varstvo za osebe s posebnimi potrebami, so upravičeni do subvencije vozovnice iz institucionalnega varstva domov in nazaj, dvakrat mesečno.
Subvencija se odobri z odločbo na podlagi vloge upravičenca, nakazuje pa se na podlagi zahtevka, ki ga izstavi institucija, kjer je prosilec nameščen.
 

 

Subvencioniranje šolskih kosil za učence osnovnih šol

 

 

15. člen

 

 

Občina zagotavlja subvencije šolskih kosil tistim osnovnošolcem, za katere so starši zaprosili za subvencijo šolske prehrane pri pristojnem centru za socialno delo, njihov neto dohodek na družinskega člana mesečno pa ne presega 38% odstotkov povprečne mesečne neto plače v Sloveniji.

 

 

Subvencionira se celotni strošek kosila.

 

 

Subvencija se prizna za posamezno šolsko leto.

 

 

16. člen

 

 

Starši vlogo za subvencijo kosila iz občinskega proračuna vložijo v Občinskem uradu Občine Duplek. K vlogi priložijo odločbo o zavrnitvi vloge za državno subvencijo šolske prehrane.

 

 

Če starši niso vložili vloge za državno subvencijo šolske prehrane, ker iz njihovih dohodkov izhaja, da do nje niso upravičeni, k vlogi priložijo odločbo o otroškem dodatku.

 

 

Občina o vlogi za subvencijo šolskega kosila izda odločbo. Na podlagi izdanih odločb šola občini izstavi račun za kosila, ki se subvencionirajo iz občinskega proračuna.

 

 

Delno subvencioniranje komunalnega prispevka

 
 

17. člen

 
  Pravico do delnega subvencioniranja komunalnega prispevka v višini 50 % obračunanega komunalnega prispevka, ima tisti občan, ki je:
• prejemnik denarne socialne pomoči ali
• varstvenega dodatka ali
• otroškega dodatka iz 1. oziroma 2. dohodkovnega razreda ali
• je naveden v odločbi o pravici do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka oziroma otroškega dodatka.
 
  Doba odplačevanja preostanka komunalnega prispevka se lahko podaljša na največ 3 leta. Občina si ima pravico vknjižiti na nepremičnini, za katero je odmerjen komunalni prispevek, prepoved odtujitve in obremenitve v svojo korist, do popolnega poplačila komunalnega prispevka.  
  Občan vloži vlogo za delno subvencijo komunalnega prispevka v Občinskem uradu Občine Duplek. Vlogi mora priložiti ustrezna dokazila o upravičenosti do delne subvencije. O vlogi odloči občinski urad z odločbo.  

Subvencija javnega prevoza za invalide

 

 

 18. člen

 

 

Brezplačno vozovnico za primestni promet in mestni promet Maribor za smer Maribor in nazaj, lahko pridobi

a)    odrasla oseba, ki ima:

· na območju Občine Duplek stalno prebivališče; kot dokazilo velja potrdilo o stalnem prebivališču, ki ga izda Upravna enota Maribor, in ima

· priznan status po predpisih, ki urejajo družbeno varstvo duševno in telesno prizadetih oseb; kot dokazilo velja odločba Centra za socialno delo. Kot dokazilo ne zadoščajo nizki dohodki, sprejemanje varstvenega dodatka, socialne pomoči ali katerega drugega socialnega transferja, ali

· priznan status po predpisih, ki urejajo področje vojnih invalidov; kot dokazilo velja odločba Upravne enote o statusu vojnega invalida, ali

· priznan status po predpisih, ki urejajo področje zaposlitvene rehabilitacije in zaposlovanje invalidov; kot dokazilo velja odločba Zavoda RS za zaposlovanje, ali

· priznan status delovnega invalida I. kategorije; kot dokazilo velja odločba Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ali Izvedensko mnenje invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, v kateri je naveden status delovnega invalida I. stopnje. Kot dokazilo ne zadošča izvid splošnega zdravnika ali specialista, odločba o invalidski upokojitvi, odločba o pravici do invalidske pokojnine; ali

· najmanj 60-odstotno telesno okvaro po predpisih, ki urejajo invalidsko in pokojninsko zavarovanje; kot dokazilo velja odločba Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ali Izvedensko mnenje invalidske komisije Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, v kateri je navedena najmanj 60 % telesna okvara. Kot dokazilo ne velja izvid splošnega zdravnika ali specialista.

b)    mladoletna oseba in oseba s statusom dijaka/študenta, ki ima:

· na območju Občine Duplek stalno prebivališče; kot dokazilo velja potrdilo o stalnem prebivališču, ki ga izda Upravna enota Maribor ter ima

· priznano težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju; kot dokazilo velja Odločba Zavoda RS za šolstvo, Komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami;

· težko slabovidnost, slepoto z ostankom vida, slepoto z minimalnim ostankom vida ali popolno slepoto; kot dokazilo velja Odločba Zavoda RS za šolstvo, Komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami ali potrdilo zdravnika, iz katerega je razvidna stopnja slepote;

· težjo, težko, najtežjo ali popolno izgubo sluha; kot dokazilo velja Odločba Zavoda RS za šolstvo, Komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami ali potrdilo zdravnika, iz katerega je razvidna stopnja gluhosti, oziroma

· težjo ali težko gibalno oviranost  po predpisih, ki urejajo usmerjanje otrok s posebnimi potrebami; kot dokazilo velja Odločba zavoda RS za šolstvo, Komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami.

Dijakom in študentom se prizna razlika med subvencijo, ki jo za prevoze dijakov in študentov zagotavlja država in polno ceno vozovnice.

Z upravičencem do brezplačne vozovnice se ima pravico brezplačno voziti tudi en spremljevalec, ko spremlja upravičenca do brezplačne vozovnice.   

 

 

 

19. člen

 
Oseba, ki želi pridobiti pravico do brezplačne vozovnice, mora pri Občini Duplek vložiti vlogo in k vlogi priložiti dokazila o upravičenosti do pridobitve brezplačne vozovnice. O pravici do brezplačne vozovnice občinska uprava izda odločbo. Na podlagi izdane odločbe izvajalec javnega prevoza izroči upravičencu brezplačno vozovnico.  
 

20. člen

 
Ta pravilnik začne veljati dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.  
     

 

Številka:0323-28/2012

 

 

Datum:18.10.2012

 

     
 

 

Občina Duplek

 

Župan Mitja Horvat, l.r.

 
     

 

Pravilnik o spremembah Pravilnika o merilih in postopkih za dodeljevanje socialnovarstvenih pomoči v Občini Duplek (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 54/2013) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
 

2. člen

 
 

Ostala določila pravilnika ostanejo nespremenjena.

 
 

3. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

     
 

Pravilnik o spremembah Pravilnika o merilih in postopkih za dodeljevanje socialnovarstvenih pomoči v Občini Duplek (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 55/2010) vsebuje naslednjo končno določbo

 
 

6. člen

 
 

 

 

 

Ta pravilnik začne veljati dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Pravilnik o spremembah Pravilnika o merilih in postopkih za dodeljevanje socialnovarstvenih pomoči v Občini Duplek (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 13/2017) vsebuje naslednjo končno določbo:

3. člen

Spremembe začnejo veljati dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Pravilnik o spremembah Pravilnika o merilih in postopkih za dodeljevanje socialnovarstvenih pomoči v Občini Duplek (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 57/2017) vsebuje naslednjo končno določbo:

7. člen

Te spremembe in dopolnitve pravilnika začnejo veljati 1.1.2018.