New Page 2

 

Na podlagi 143., 144., 145., 146. in 179. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/2002), 210. člena Zakona o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 110/2002), 16. člena Statuta Občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99, 83/99 ter Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001) in določil Navodila za izračun komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 4/99) je Občinski svet Občine Komenda na 4. seji 24. aprila 2003 dne sprejel

 

 

ODLOK O KOMUNALNEM PRISPEVKU V OBČINI KOMENDA

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se določijo predpisana komunalna oprema gradbenih zemljišč, zavezanci za plačilo komunalnega prispevka, podrobnejša merila za odmero komunalnega prispevka v Občini Komenda ter oprostitve in olajšave plačila komunalnega prispevka. Komunalni prispevek je plačilo dela stroškov opremljanja zemljišč z lokalno komunalno infrastrukturo, ki ga zavezanec za plačilo komunalnega prispevka plača občini. Komunalna infrastruktura so objekti oziroma omrežja lokalne gospodarske javne infrastrukture ter grajeno javno dobro lokalnega pomena.

 

 

Gradbena parcela po tem odloku je zemljišče, sestavljeno iz ene ali več zemljiških parcel ali njihovih delov, na katerem stoji oziroma na katerem je predviden objekt in na katerem so urejene površine, ki služijo takšnemu objektu oziroma je predvidena ureditev površin, ki bodo služile takšnemu objektu.

 

 

Gradbeno zemljišče po tem odloku je ena ali več gradbenih parcel, ki se kot celota komunalno opremlja oziroma je že komunalno opremljeno ali se s sprejetim programom opremljanja na novo komunalno opremlja ali če se rekonstruira in s tem povečuje zmogljivost obstoječe komunalne opreme.

 

 

Grajeno javno dobro je namenjeno splošni rabi in ga lahko koristi vsak. Grajeno javno dobro se lahko odda za posebno rabo samo na podlagi javnega razpisa, izvedenega po predpisih o javnih naročilih, pri čemer posebna raba ne sme ovirati splošne rabe.

 

 

2. člen

 

 

Opremljeno gradbeno zemljišče je zemljišče, za katerega so zagotovljeni priključki na javno vodovodno omrežje, javno kanalizacijsko omrežje, javno elektroenergetsko omrežje in dovoz na javno cesto. Program opremljanja lahko za posamezna območja določi tudi druge priključke na javno infrastrukturo, ki so potrebni, da se gradbeno zemljišče šteje za opremljeno.

 

 

Gradnja objektov je dovoljena na gradbenem zemljišču, ki ni opremljeno s predpisano komunalno opremo, če posamezni priključki glede na naravo objekta niso potrebni, ali če je tako določeno z občinskim predpisom ali drugim predpisom ali s programom opremljanja.

 

 

Kjer ni mogoče priključevanje na javno kanalizacijsko omrežje ali pa to v prihodnosti ne bo zgrajeno, se za kanalizacijsko omrežje šteje troprekatna nepretočna greznica na izpraznjevanje v skladu s predpisi in pogodba s podjetjem, ki upravlja s kanalizacijskim omrežjem o praznjenju greznice oziroma individualna ali skupinska čistilna naprava. Za dovoz na javno cesto se šteje tudi dovoz na utrjeno zasebno pot s pisnim soglasjem lastnika ali upravljalca poti.

 

 

Individualne priključke na komunalno opremo izvede investitor na svoje stroške in niso del javne infrastrukture.

 

 

II. MERILA ZA IZRAČUN KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

 

3. člen

 

 

Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je investitor oziroma lastnik objekta, ki se na novo priključuje na objekte in omrežja komunalne infrastrukture, ali ki povečuje priključno moč obstoječih priključkov.

 

 

Potrebno povečanje zmogljivosti priključkov lokalne komunalne infrastrukture mora biti razvidno iz tehničnega izračuna projektanta.

 

 

Lastnik dela objekta je zavezanec za komunalni prispevek v sorazmernem delu z deležem površine njegovega dela objekta glede na celotno bivalno oziroma poslovno površino.

 

 

4. člen

 

 

Komunalni prispevek se izračuna in odmeri na podlagi programa opremljanja gradbenih zemljišč.

 

 

Komunalni prispevek se določi na podlagi programa opremljanja glede na stopnjo opremljenosti zemljišč s komunalno infrastrukturo in drugo infrastrukturo ter glede na priključno moč in zmogljivost komunalne infrastrukture v poselitvenih območjih. S plačilom komunalnega prispevka občina jamči zavezancu, da mu je omogočen priključek na lokalno komunalno infrastrukturo oziroma, da bo ta v določenem roku in obsegu, kot to določa program opremljanja, zgrajena in bo nanjo lahko svoj objekt priključil.

 

 

Do uveljavitve programov opremljanja gradbenih zemljišč se komunalni prispevek izračuna in odmeri:

 

 

a) na območjih opremljanja gradbenih zemljišč v novih kompleksih in kompleksih v izvajanju po dejanskih stroških na podlagi že sprejetega investicijskega oziroma izvedbenega programa urejanja gradbenih zemljišč;

 

 

b) na območjih opremljanja gradbenih zemljišč, kjer se komunalna oprema prenavlja ali na novo ureja, po programu opremljanja, ki ga sprejme občinski svet;

 

 

c) na vseh drugih območjih opremljanja gradbenih zemljišč kot povprečje stroškov komunalne opreme na kvadratni meter vseh gradbenih parcel v občini v predhodnem letu.

 

 

Za izračun komunalnega prispevka na podlagi povprečja stroškov komunalne opreme se upošteva dejanska opremljenost gradbene parcele.

 

 

5. člen

 

 

Temeljno merilo za izračun komunalnega prispevka je velikost gradbene parcele.

 

 

6. člen

 

 

Povprečni stroški komunalne opreme (Psk) na območju Občine Komenda se določijo v znesku 4.500,00 SIT/m2 na dan 01.01.2003 in se mesečno valorizirajo z indeksom rasti življenjskih stroškov (Irs).

 

 

7. člen

 

 

Korekcijski faktor glede izkoriščenosti gradbenega zemljišča (Fiz) za izračun komunalnega prispevka je razmerje med koristno (neto) površino objekta (Kpo) in površino gradbene parcele (Pgp) ter razmerje med dobljenim količnikom in faktorjem idealnega razmerja (Fir).

 

 

Koristna neto površina objekta (Kpo) je povzeta iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja in je izračunana v skladu s slovenskimi standardi SIST ISO 9836. Površina gradbene parcele (Pgp) je povzeta iz prostorsko izvedbenega načrta oziroma lokacijske dokumentacije.

 

 

Faktor idealnega razmerja (Fir) predstavlja idealno razmerja pozidane gradbene parcele in je izračunana za 200 m2 neto površine objekta na gradbeni parceli površine 600 m2 ter znaša 0,33.

 

 

Formula za izračun faktorja izkoriščenosti zemljišča je:

 

 

Fiz= Kpo / Pgp / Fir

 

 

8. člen

 

 

Prispevna stopnja (Pst) za izračun komunalnega prispevka je delež stroškov opremljanja gradbene parcele s komunalno opremo, ki ga nosi zavezanec. Prispevna stopnja za posamezno območje opremljanja in za posamezno vrsto komunalne opreme se določi v programu opremljanja.

 

 

Do uveljavitve programov opremljanja gradbenih zemljišč je prispevna stopnja izražena s korekcijskim faktorjem za namembnost objekta in znaša

 

 

 

 

9. člen

 

 

 

 

Povprečni stroški opremljanja gradbenega zemljišča (Psz) z upoštevanjem idealnega faktorja izkoriščenosti zemljišča in prispevne stopnje Pst = 1,00 ob 100% opremljenosti gradbenega zemljišča na dan 01.01.2003 znašajo 4.545,45 SIT/m2 .

 

 

10. člen

 

 

Odstotek znižanja povprečnih stroškov opremljanja gradbenega zemljišča (Ozs) je enak za vse investitorje in znaša 30%. Z odstotkom znižanja stroška se upoštevajo investitorjeva pretekla vlaganja v izgradnjo javne komunalne infrastukture.

 

 

11. člen

 

 

Dejanska opremljenost gradbenega zemljišča z javno infrastrukturo je upoštevana v povprečnih stroških komunalnega opremljanja za 1 m2 gradbene parcele v naslednjih deležih:

 

 

 

 

 

 

Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je dolžan plačati povprečne stroške tiste komunalne opreme, s katero je opremljena gradbena parcela.

 

 

Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je dolžan plačati povprečne stroške za javno kanalizacijsko omrežje v kolikor je za območje nahajališča gradbene parcele v roku treh let od vloženega zahtevka za izračun komunalnega prispevka predvidena priključitev na javno kanalizacijsko omrežje.

 

 

12. člen

 

 

V ceni izračunanega komunalnega prispevka niso zajeti stroški hišnih priključkov in stroški za plačilo prispevka za razširjeno reprodukcijo, ki ga mora plačati investitor pri podjetju, ki upravlja s tem omrežjem.

 

 

13. člen

 

 

Povprečni stroški priprave gradbenega zemljišča (Psp), ki zajemajo povprečne stroške izdelave izvedbenih prostorskih aktov, preračunane na m2 gradbene parcele, znašajo za:

 

 

- občinski lokacijski načrt 350 SIT/ m2 gradbene parcele na dan 01.01.2003

 

 

- prostorski red občine 150 SIT/ m2 gradbene parcele na dan 01.01.2003

 

 

V prehodnem obdobju do sprejetja Občinskega lokacijskega načrta se pri izračunu komunalnega prispevka za občinski lokacijski načrt upoštevajo Zazidalni načrti in Ureditveni načrti, za Prostorski red občine pa se upoštevajo Prostorsko ureditveni pogoji. Odmera povprečnih stroškov priprave gradbenega zemljišča je odvisna od območja, v katerem se objekt nahaja glede izdelane izvedbene prostorske akte. V primeru da zavezanec (so)financira ali je (so)financiral izdelavo izvedbenih prostorskih aktov, se mu ob predložitvi pisnega potrdila o (so)financiranju prizna kot olajšava (Zsf) le strošek v višini določeni v tem členu odloka. Vrednosti iz prvega odstavka tega člena se mesečno valorizirajo z indeksom rasti življenjskih stroškov (Iržs).

 

 

14. člen

 

 

Celotni komunalni prispevek (CKP) se izračuna po naslednji formuli:

 

 

 

 

III. OPROSTITVE PLAČILA KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

 

15. člen

 

 

Komunalni prispevek se ne odmeri za gradnjo javne infrastrukture, za gradnjo socialnih in neprofitnih stanovanj, gradnjo šol in vrtcev ter za objekte, katerih investitor je Občina Komenda. Program opremljanja lahko določi tudi druge objekte, za katere se komunalni prispevek ne odmeri.

 

 

Zavezanec, ki gradnjo objekta financira iz občinskega proračuna, je lahko v celoti ali delno  oproščen plačila komunalnega prispevka. Plačila komunalnega prispevka je lahko v celoti ali delno oproščen zavezanec, ki namerava nadomestiti objekt, uničen zaradi naravne ali elementarne nesreče. O celotni ali delni oprostitvi plačila komunalnega prispevka odloča občinski svet. Sredstva za komunalno opremljanje gradbenih zemljišč, naštetih v tem členu, se ne smejo kriti na način zviševanja prispevkov drugih zavezancev za komunalni prispevek na območju programa opremljanja.

 

 

IV. PRIKLJUČNINA ZA INVESTICIJO KANALIZACIJSKEGA SISTEMA ZA OBSTOJEČE OBJEKTE

 

 

16. člen

 

 

Pri izračunu komunalnega prispevka za obstoječe objekte se uporablja površina gradbene parcele v skladu s povprečno kvadraturo parcel v občini Komenda, ki znaša 600 m2. Za obstoječa stanovanja in poslovne prostore v večstanovanjskih in stanovanjsko poslovnih objektih se za izračun komunalnega prispevka upošteva gradbena parcela v velikosti 400 m2 za vsako posamezno enoto.

 

 

17. člen

 

 

Povprečni stroški komunalne opreme (Psk) na območju Občine Komenda za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječa stanovanja, obstoječe poslovne prostore in za zavezance, ki so do uveljavitve tega odloka že podpisali pogodbo o plačilu komunalnega prispevka v katerem niso bili obračunani povprečni stroški komunalnega opremljanja za javno kanalizacijsko omrežje, znašajo 1.100,00 SIT/m2 na dan 01.01.2003 in se mesečno valorizirajo z indeksom rasti življenjskih stroškov (Irs).

 

 

18. člen

 

 

Prispevna stopnja (Pst) za izračun komunalnega prispevka za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječa stanovanja, obstoječe poslovne prostore in za zavezance, ki so do uveljavitve tega odloka že podpisali pogodbo o plačilu komunalnega prispevka je razmerje med porabljeno povprečno mesečno količino porabljene vode na individualnem odjemnem mestu v letu 2001 (Pio) in povprečno mesečno porabo vode na vseh odjemnih mestih v občini Komenda v letu 2001 (Pvo), ki znaša 25 m3. V primeru, da je povprečna mesečna količina porabljene vode na odjemnem mestu v letu 2001 manjša od 25 m3, se za izračun upošteva povprečna mesečna količina porabljene vode na vseh odjemnih mestih v občini Komenda v letu 2001 in znaša 25 m3. Zavezancem, ki v tem obdobju nimajo evidentirane porabe vode, se za izračun upošteva povprečna porabljena voda za enake ali sorodne objekte, oziroma podatek iz projektne dokumentacije.

 

 

Prispevna stopnja (Pst) za izračun komunalnega prispevka za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema se izračuna po naslednji formuli:

 

 

 

 

Ne glede na določbe prejšnjih odstavkov tega člena se za objekte stalnega in začasnega prebivanja ter za posamezna stanovanja v večstanovanjskih in stanovanjsko-poslovnih objektih upošteva prispevna stopnja 1.

 

 

19. člen

 

 

Odstotek znižanja povprečnih stroškov opremljanja gradbenega zemljišča (Ozs) za zavezance, ki so bili na dan 01.01.2003 že priključeni na javno kanalizacijsko omrežje, ki so plačali priključnino in redno plačujejo kanalščino, je enak za vse investitorje in znaša 40%. Z odstotkom zmanjševanja se upoštevajo investitorjeva pretekla vlaganja v izgradnjo javnega kanalizacijskega omrežja.

 

 

V kolikor posamezni zavezanec oziroma skupina zavezancev na osnovi tipičnega primera z verodostojnimi pisnimi dokumenti in preračunanimi stroški na dan 01.01.2003 dokažejo procentualno večja lastna vlaganja v javno kanalizacijsko omrežje, kot so navedena v predhodnem odstavku tega člena, se mu izjemoma lahko odstotek znižanja popravi za ustrezni povečani lastni delež. O vseh izjemnih znižanjih odloča Občinski svet Občine Komenda na predlog komisije, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz treh članov občinskega sveta, enega uslužbenca občinske uprave in enega občana Občine Komenda z območja že zgrajenega kanalizacijskega sistema.

 

 

Vsi zavezanci, ki so do uveljavitve tega odloga, plačali komunalni prispevek v katerem je bil zajet tudi delež za javno kanalizacijsko omrežje, so v celoti oproščeni plačila priključnine za investicijo kanalizacijskega sistema.

 

 

20. člen

 

 

Komunalni prispevek za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječe objekte se plača na podlagi odločbe, ki jo izda pristojen občinski organ. Plačilo komunalnega prispevka iz predhodnega stavka se plača v 24 enakih mesečnih obrokih. Znesek obveznosti celotnega plačila se na dan izdaje odločbe preračuna v EUR. Mesečna obveznost posameznega zavezanca znaša 1/24 celotnega zneska obveznosti in se vsakega prvega v mesecu preračuna v tolarje.

 

 

Za preračun obveznosti v tolarjih oziroma v EUR se uporablja srednji tečaj Banke Slovenija na dan veljavnosti preračuna.

 

 

21. člen

 

 

Pri izračunu komunalnega prispevka za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječe objekte se ne obračunajo Povprečni stroški priprave gradbenega zemljišča (Spz).

 

 

22. člen

 

 

Vsi ostali elementi za izračun komunalnega prispevka za priključnino za investicijo kanalizacijskega sistema in niso navedeni v členih 16., 17., 18., 19., 20. in 21. tega odloka ostanejo nespremenjeni.

 

 

V. PLAČILO KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

 

23. člen

 

 

Komunalni prispevek se na pisno vlogo zavezanca lahko plača kot enkratni znesek ali z akontiranjem odmerjenega zneska v največ treh enakih obrokih in končnim obračunom, ki morajo biti plačani v tekočem koledarskem letu in pred izdajo gradbenega dovoljenja.

 

 

V izjemnih primerih lahko investitor pridobi gradbeno dovoljenje pred plačilom celotnega zneska komunalnega prispevka, vendar ne pred plačilom vsaj polovice zneska komunalnega prispevka. V teh primerih si mora investitor pridobiti pisno soglasje Občinskega sveta občine Komenda.

 

 

Določbi prvega in drugega odstavka tega člena ne veljata za komunalni prispevek za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječa stanovanja, obstoječe poslovne prostore in za zavezance, ki so do uveljavitve tega odloka že podpisali pogodbo o plačilu komunalnega prispevka.

 

 

24. člen

 

 

Če je zavezanec za komunalni prispevek vložil zahtevek za odmero komunalnega prispevka in še ni prejel odločbe o odmeri komunalnega prispevka do uveljavitve tega odloka, se mu komunalni prispevek odmeri po predpisih, ki so za zavezanca ugodnejši.

 

 

25. člen

 

 

Upravni postopek za izračun komunalnega prispevka in priključnine za investicijo kanalizacijskega sistema za obstoječe objekte vodi Režijski obrat, ki je samostojna notranja organizacijska enota občinske uprave.

 

 

Do formiranja Režijskega obrata upravni postopek iz predhodnega odstavka vodi občinska uprava.

 

 

VI. KONČNI DOLOČBI

 

 

26. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Sklep o določitvi povprečnih stroškov komunalne opreme na območju Občine Komenda (Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001).

 

 

27. člen

 

 

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Glasila občine Komenda.

 

 

Številka: <Stevilka_zadeve_spisa>

 

 

Datum: 24. april 2003

 

 

Tomaž DROLEC

 

 

Župan