New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi  (Uradni list RS, št. 97/2007 – UPB, 76/2008, 79/2009 in 51/2010) in 18. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 11/09, 7/11 in 2/13)  je Občinski svet Občine Ljutomer na 8. redni seji 30. 3. 2016  sprejel

 

ODLOK

O UREJANJU IN ODDAJI URBANIH VRTOV NA OBMOČJU OBČINE LJUTOMER V ZAKUP

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se določijo pogoji za urejanje in oddajo zemljišč v lasti občine Ljutomer (v nadaljevanju: občina)  v zakup za namene urbanega vrtnarjenja  ter rabo in vzdrževanje urbanih vrtov.

 

2. člen

Urbani vrt po tem odloku je zemljišče,  primerno za pridelavo vrtnin in sadja ter gojenja okrasnih rastlin za lastne potrebe.

 

3. člen

Zemljišča, ki jih občina oddaja v zakup za urbane vrtove na podlagi tega odloka, so nezazidana stavbna zemljišča na območju mesta, na katerih so s prostorskimi akti občine začasno dovoljeni urbani vrtovi.

 

4. člen

Naloge v zvezi z oddajo urbanih vrtov v skladu z določili tega odloka opravlja oddelek pristojen za urejanje prostora  (v nadaljevanju: pristojni organ).

 

II. UREJANJE URBANIH VRTOV

 

5. člen

Območja in velikost urbanih vrtov, vrsta, velikost, zmogljivost in oblikovanje objektov za shranjevanje orodja in druge opreme za vrtnarjenje, zbiralnikov oziroma posod za zbiranje vode in kompostnikov, ki jih je dopustno postaviti na zemljiščih, namenjenih za urbano vrtnarjenje, ter drugi prostorsko izvedbeni pogoji se opredelijo v prostorskih aktih in  v Pravilniku za urejanje in oddajo urbanih vrtov v zakup (v nadaljevanju: pravilnik), ki ga sprejme občinski svet.

 

6. člen

Vsako območje urbanih vrtov mora biti pred oddajo vrtov v zakup primerno urejeno in opremljeno. Naloge v zvezi z ureditvijo in opremo območja urbanih vrtov opravlja pristojni organ.

 

III. ODDAJA URBANIH VRTOV

 

7. člen

Občina odda posamezne urbane vrtove v zakup v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje s stvarnim premoženjem, z zakupno pogodbo. Urbane vrtove občina  oddaja v zakup za nedoločen čas. Zakupna pogodba se lahko prekine v primeru, če občina potrebuje zemljišče za druge namene.

 

8. člen

Zakupniki  plačujejo zakupnino letno vnaprej, ostale stroške pa polletno za nazaj.

Zakupnik plačuje zakupnino letno vnaprej, obratovalne stroške in stroške rednega vzdrževanja pa polletno v višini sorazmerno določenega deleža. Če zakupnik sklene zakupno pogodbo med letom, se mu zakupnina sorazmerno zmanjša.

 

9. člen

Zakupna pogodba lahko vsak čas sporazumno preneha. Občina lahko odpove zakupno pogodbo in zahteva odstranitev vrtnin in okrasnih rastlin ter objekta za shranjevanje orodja, ki ga je postavil zakupnik, oziroma izpraznitev objekta za shranjevanje orodja, ne glede na pogodbene določbe o trajanju zakupa urbanega vrta:  če zakupnik kljub opominu pristojnega organa uporablja vrt oziroma objekt za shranjevanje orodja v nasprotju z zakupno pogodbo ali njenim namenom, če zakupnik obdeluje zemljišče v nasprotju z zakupno pogodbo, če zakupnik uporablja sredstva za varstvo in gnojenje rastlin v nasprotju z zakupno pogodbo, če je zakupnik v zamudi s plačilom zakupnine oziroma s plačilom obratovalnih stroškov in stroškov rednega vzdrževanja in jih ne plača niti v roku 15 dni od prejema opomina pristojnega organa, če zakupnik odda vrtiček v podzakup ali drugačno uporabo, če občina potrebuje zemljišče, na katerem je vrtiček, za druge namene v skladu s prostorskimi akti občine.

 

10. člen

Zakupna pogodba za oddajo urbanega vrta v zakup v skladu z določili tega odloka določa zlasti:

-           podatke o pogodbenih strankah,

-           lokacijo, velikost in interno oznako urbanega vrta znotraj območja z navedbo parcelne številke zemljišča in katastrske občine,

-           pogoje za rabo in vzdrževanje vrta,

-           čas trajanja zakupa,

-           višino zakupnine,

-           vrsto in višino obratovalnih stroškov in stroškov rednega vzdrževanja,

-           odpoved pogodbe,

-           skrbnika pogodbe,

-           pristojnosti za razreševanje sporov ter

-           druge pravice in obveznosti pogodbenih strank.

O izročitvi urbanega vrta  v zakup se sestavi zapisnik.

 

IV. RABA IN VZDRŽEVANJE VRTIČKOV

 

11. člen

Na urbanih vrtovih lahko zakupniki pridelujejo vrtnine in sadje ter gojijo okrasne rastline izključno za lastne potrebe.

 

12. člen

Zakupnik mora obdelovati  urbani vrt kot dober gospodar in ves čas skrbeti za njegov urejen videz.

 

13. člen

Na urbanih vrtovih se smejo uporabljati le sredstva za varstvo in gnojenje rastlin, ki jih predpisi dovoljujejo za ekološko pridelavo. Na urbanih vrtovih, ki so na vodovarstvenih območjih, je dovoljena pridelava vrtnin, sadja in gojenje okrasnih rastlin le na način, ki je z veljavnimi predpisi predpisan za ta območja. Zakupniki so dolžni ob vsakem času dopustiti vzorčenje tal in rastlin zaradi nadzora uporabe sredstev za varstvo in gnojenje rastlin.

 

14. člen

Za zalivanje urbanih vrtov se uporablja predvsem deževnica, ki se zbira v enotno oblikovanih zbiralnikih oziroma posodah za zbiranje vode.

 

15. člen

Rastlinske odpadke morajo zakupniki odlagati na posebej določenem prostoru za kompostiranje na območju vrtov ali na posameznem vrtu v enotno oblikovanih kompostnikih. Druge odpadke je vsak zakupnik dolžan odstraniti s svojega vrtka takoj po nastanku v zabojnik za odpadke. Na vrtovih se ne sme sežigati odpadkov ali kuriti.

 

16. člen

Na urbanih vrtovih ni dovoljeno prosto gibanje ter reja in paša domačih živali.

 

V. NADZOR

 

17. člen

Nadzor nad ravnanji na delih območij urbanih vrtov, ki so namenjeni javni rabi (zelenice, poti, otroška igrišča, parkirišča in drugo) opravlja Medobčinski Inšpektorat na podlagi odloka, ki ureja način opravljanja gospodarske javne službe urejanje in čiščenje javnih zelenih površin.

Nadzor nad ravnanji zakupnikov na vrtovih na podlagi zakupnih pogodb opravlja občina oziroma pristojni organ preko skrbnikov zakupnih pogodb. Medobčinski Inšpektorat in pristojni organ morata enkrat letno podati občinskemu svetu  poročilo, v katerem vsak iz svoje pristojnosti ocenita stanje na območjih urbanih vrtov in po potrebi predlagata ustrezne ukrepe za ureditev razmer.

 

18. člen

Medobčinski Inšpektorat  in skrbniki zakupnih pogodb so dolžni o kršitvah državnih predpisov, ugotovljenih pri izvajanju nadzora iz svoje pristojnosti, obvestiti pristojno državno inšpekcijo, da ukrepa.

 

VI. KONČNE DOLOČBE

 

19. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer  in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

Številka: 478-22/2016-123

Datum:   30. 3. 2016

Županja Občine Ljutomer:

mag. Olga Karba, l.r.