New Page 3

Na podlagi 43. in 45. člena Statuta Mestne občine Maribor, (Medobčinski uradni vestnik, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/2000, 10/2002) in ob smiselni uporabi 7. poglavja Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna RS, (Ur. l. RS, št. 66/01 in 53/02), izdajam

 

P R A V I L N I K

 

o postopkih in pogojih za sofinanciranje programov, ki dopolnjujejo urejanje in varovanje javnih zelenih površin in pešpoti na območju Mestne občine Maribor

 

1. člen

 

Mestna občina Maribor, na podlagi sprejetega proračuna za tekoče leto sofinancira izvedbo neprofitnih hortikulturnih, okoljevarstvenih, naravovarstvenih, humanitarnih, likovnih in podobnih programov, ki dopolnjujejo področje gospodarske javne službe "Urejanje javnih poti, poti za pešce in zelenih površin". Sprejeti programi lahko vključujejo naloge, ki niso financirane kot redna dejavnost na področju gospodarske javne službe, vendar se financirajo iz javnih sredstev skladno z letnim občinskim programom vzdrževanja, varovanja in urejanja javnih zelenih površin na območju Mestne občine Maribor.

 

2. člen

 

S tem pravilnikom se določijo:

 

pogoji, merila in postopek za izbiro programov, ki jih iz občinskega proračuna financira Mestna občina Maribor,

izbira programov,

spremljanje izvajanje programov,

obveznosti prejemnikov proračunskih sredstev in

dokumentacija, ki se uporablja v postopku izvajanja programov,

delo komisije za izvedbo javnega razpisa

 

I. Pogoji za kandidiranje in pridobitev sofinancerskih sredstev

 

3. člen

 

Na javni razpis lahko prijavijo neprofitne programe:

 

● društva,

● javni zavodi,

● avtorske skupine ali posamezni avtorji

 

4. člen

 

Javni razpis za sofinanciranje programov, ki so predmet tega pravilnika, se objavi v sredstvih javnega obveščanja. Javni razpis objavi župan na predlog Komunalne direkcije. Objava javnega razpisa vsebuje:

 

ime oziroma sedež in naziv dajalca proračunskih sredstev

predmet javnega razpisa z navedbo osnovnih pogojev in meril, po katerih se izberejo prejemniki proračunskih sredstev

okvirno višino sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega razpisa

obdobje, v katerem morajo biti uporabljena dodeljena sredstva

določitev roka, do katerega morajo biti predložene vloge za dodelitev sredstev sofinanciranja. Rok za oddajo vlog ne sme biti krajši od 30 koledarskih dni.

datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev sofinanciranja

rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa

kraj, čas in osebo, pri kateri lahko zainteresirani prejmejo razpisno dokumentacijo

druge podatke, če so potrebni glede na vrsto predmeta javnega razpisa.

 

5. člen

 

V razpisni dokumentaciji morajo biti navedeni

 

podatki o nalogah, ki so predmet sofinanciranja

okvirna višina sredstev, ki je na razpolago prejemnikom

potrebni dokumenti, ki jih mora vlagatelj predložiti k vlogi za dokazilo, da je upravičen do dodelitve sofinancerskih sredstev

merila za izbiro programov

način določanja deleža, ki ga prejme posamezni prejemnik

vzorec pogodbe

način, mesto in čas oddaje ponudbe

ostali podatki, ki bodo omogočili vlagatelju izdelati formalno popolno vlogo za dodelitev sofinancerskih sredstev

 

Strokovna komisija iz 9. člena tega pravilnika mora pred odločitvijo o objavi javnega razpisa oceniti ali je vsebina razpisne dokumentacije pripravljena tako, da je možno pričakovati uspešen javni razpis.

 

6. člen

 

Vsaka prijava za sofinanciranje programov iz 1. člena tega pravilnika mora vsebovati:

 

1.

Program, iz katerega je razvidno, da bo prejemnik proračunskih sredstev izvajal aktivnosti v skladu s 1. členom tega pravilnika.

2.

Predloženi program mora vsebovati cilje in rezultate, ki bodo doseženi

3.

Finančni načrt prihodkov in odhodkov za izvedbo prijavljenega programa

4.

Terminski plan izvajanja del, (okvirni datum pričetka in zaključka izvajanja programa oziroma posameznih faz programa).

5.

Dokumentacijo, ki dokazuje, da je prejemnik proračunskih sredstev usposobljen in sposoben izvesti prijavljeni program. Imeti mora ustrezno dovoljenje za opravljanje dejavnosti, finančne vire, zagotovljene prostorske in kadrovske pogoje za uresničevanje načrtovanega programa ter zahtevane reference.

6.

Podpisano izjavo vlagatelja, da bo v roku 45 dni po podpisu pogodbe pridobil vsa dovoljenja in soglasja, ki so potrebna za izvedbo posameznih nalog iz programa, sicer postane pogodba neveljavna.

7.

Morebitne dodatne obveznosti oziroma naloge, ki naj bi jih v sklopu programa izpolnila Mestna občina Maribor in niso zajete v finančnem načrtu prihodkov in odhodkov vlagatelja, kot n.pr.

 

● prevzem objektov ali opreme v upravljanje in vzdrževanje po zaključenem programu

● uporaba občinskih zemljišč, komunalne opreme, infrastrukturnih objektov in naprav

● posredovanje baze podatkov, s katerimi razpolaga Mestna občina Maribor

● pomoč pri pridobivanju soglasij in dovoljenj ali pri sami izvedbi programa

 

Prijava, ki ne ustreza razpisanim pogojem, se izloči iz nadaljnjega postopka.

 

II. Merila za ocenjevanje in razvrščanje prijavljenih programov

 

7. člen

 

Pri ocenjevanju in razvrščanju na javni razpis prijavljenih programov iz 1. člena tega pravilnika, se uporabljajo naslednja merila:

 

1.

Pričakovani dosežki v zvezi z izvedbo programa, kot n.pr. razvoj na področju javnih zelenih površin, ohranjanje narave, zlasti ogroženih in zavarovanih živalskih in rastlinskih vrst, varstvo naravne in kulturne dediščine, izboljšanje kvalitete življenja, lepši videz mesta, skrb za čistočo v okolju, obveščanje in izobraževanje javnosti, raziskovalne naloge.

2.

Večletno delovanje in doseženi rezultati vlagatelja v preteklih letih ; društvo je pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu.

3.

Priporočilo oziroma mnenje pristojnega državnega ali občinskega organa k predlaganemu programu,

4.

Prejemnik proračunskih sredstev ima redno zaposlene strokovnjake s področja prijavljenega programa

5.

Racionalno trošenje proračunskih sredstev-boljša organizacija izvajanja programa, omejitev programa na nujne zadeve, nižje cene kalkulativnih elementov

6.

Isti program ni predmet sofinanciranja iz drugih proračunskih postavk Mestne občine Maribor v tekočem letu.

7.

Višja soudeležba vlagatelja. Soudeležba vlagatelja mora znašati najmanj toliko odstotkov, kot je navedeno v razpisni dokumentaciji.

 

III. Postopek dodeljevanja finančnih sredstev

 

8. člen

 

Postopek dodeljevanja finančnih sredstev poteka po naslednjem zaporedju:

 

● Priprava razpisne dokumentacije

● Javni razpis za dodelitev sofinancerskih sredstev

● Odpiranje prispelih vlog in pozivanje k dopolnitvi nepopolnih vlog

● Strokovno ocenjevanje predlaganih programov in dokumentacije

● Sklep o izbiri programov

● Obveščanje vlagateljev in poziv k podpisu pogodbe

● Pritožbeni postopek

● Sklepanje pogodb

● Spremljanje izvajanja pogodb

● Zaključek pogodb

● Spreminjanje oziroma dopolnjevanje odločitev

 

9. člen

 

Odpiranje vlog in izbor prejemnikov sofinancerskih sredstev vodi strokovna komisija, (v nadaljevanju: komisija), ki jo na predlog Komunalne direkcije imenuje župan za mandatno dobo štiri leta, z možnostjo ponovitve mandata.

 

Komisijo sestavljajo predsednik in najmanj dva člana. Predsednik in člani komisije morajo imeti strokovno izobrazbo in izkušnje, ki omogočajo strokovno presojo vlog.

 

10. člen

 

Odpiranje vlog mora biti opravljeno v roku, ki ni daljši od 8 dni od izteka roka za oddajo vlog. Komisija sprotno vodi zapisnik o odpiranju vlog. Zapisnik vsebuje ugotovitve o formalni popolnosti vlog in navedbo predlagateljev, ki niso dostavili formalno popolne vloge ter seznam pravočasno prispelih vlog in seznam vlog, ki niso prispele pravočasno.

 

11. člen

 

Komisija najkasneje v roku 8 dni od odpiranja vlog pisno pozove tiste predlagatelje vlog, katerih vloge niso bile popolne, da jih dopolnijo. Rok za dopolnitev ne sme biti daljši od 15 dni.

 

Nepopolne vloge, ki jih predlagatelj v zahtevanem roku ne dopolni, se zavržejo.

 

12. člen

 

Komisija opravi strokovni pregled popolnih vlog ter jih oceni na podlagi pogojev in meril, ki so bila navedena v razpisni dokumentaciji oziroma v javnem razpisu. Na podlagi ocene vlog komisija pripravi predlog, ki vsebuje:

 

seznam prejemnikov sofinancerskih sredstev

seznam zavrnjenih programov, ki ne ustrezajo razpisnim pogojem ali so dobili prenizko strokovno oceno v konkurenci ustreznih programov

seznam zavrnjenih programov, ki se lahko uvrstijo na rezervno listo in jih je v proračunskem letu možno uvrstiti med izbrane programe brez ponovnega strokovnega ocenjevanja, če se na ustreznih proračunskih postavkah sprostijo ali dodajo proračunska sredstva.

Delež sofinanciranja posameznih programov

Obrazložitev predloga

 

Podpisan predlog s sklepi o izboru predloži komisija direktorju mestne uprave najkasneje v 30 dneh od dneva odpiranja vlog. Direktor Mestne uprave izda odločbo o izbiri in sofinanciranju programov.

 

13. člen

 

Pisna obvestila s sklepom o izboru pošlje Komunalna direkcija vsem predlagateljem vlog v roku, ki je bil objavljen v javnem razpisu. Rok ne sme biti daljši od 45 dni od dneva odpiranja vlog. Izbrani vlagatelji prejmejo z obvestilom tudi poziv za sklenitev pogodbe.

 

Če se izbrani vlagatelj v roku 8 dni od prejema obvestila ne odzove na poziv, se šteje, da je odstopil od zahteve za sofinanciranje.

 

14. člen

 

Predlagatelj vloge za dodelitev sofinancerskih sredstev, ki meni, da izpolnjuje pogoje in merila iz javnega razpisa in da neupravičeno ni bil uvrščen med prejemnike sofinancerskih sredstev, lahko v roku 8 dni od prejema sklepa vloži pritožbo za preveritev utemeljenosti sklepa o dodelitvi sredstev organu, ki je izdal odločbo o izbiri. V pritožbi mora natančno opredeliti razloge, zaradi katerih vlaga pritožbo. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za ocenjevanje vlog.

 

Komisija preveri navedbe v pritožbi ter pripravi strokovno mnenje, ki ga posreduje županu. Župan v roku 15 dni od prejema pritožbe ponovno odloči s sklepom o dodelitvi sredstev. Odločitev župana je dokončna.

 

15. člen

 

Višina razdeljenih sofinancerskih sredstev je odvisna od višine razpoložljivih proračunskih sredstev v tekočem letu. Isti prejemnik lahko prejme v tekočem proračunskem letu sofinancerska sredstva za največ dva prijavljena programa.

 

Za dodelitev sofinancerskih sredstev iz proračuna Mestne občine Maribor se sklene pogodba. Obvezne sestavine pogodbe so:

 

1. naziv in naslov dajalca proračunskih sredstev ter naziv in naslov prejemnika sofinancerskih sredstev

2. namen, za katerega so proračunska sredstva dodeljena

3. višina dodeljenih sredstev

4. rok začetka in zaključka izvajanja nalog programa

5. način plačevanja in dinamika plačil

6. odgovornost za varnost pri delu

7. odgovornost v slučaju nastanka materialne škode

8. način nadzora nad namensko porabo sredstev, kot je:

 

dokazila, ki ji mora predložiti prejemnik za porabo vsake posamezne vrste sofinanciranja, (vsaj en izvod izdelanega gradiva, če je sestavni del programa, kopije računov, dokazila o kvaliteti izvedbe del, kjer je to posebej zahtevano, objavljeni članki v medijih, fotografije in podobno)

možnost, da dajalec proračunskih sredstev kadarkoli preverja namensko porabo sredstev

poročila o poteku in rezultatih porabljenih sredstev v fazi izvajanja programa oziroma najmanj zaključnega poročila

določilo, da mora prejemnik ob nenamenski porabi dodeljenih sredstev sredstva vrniti v proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

določilo, da mora prejemnik obrazložiti in utemeljiti morebitno podaljšanje roka porabe sredstev glede na predvideni terminski plan, ker v nasprotnem primeru izgubi pravico do nadaljnje porabe sofinancerskih sredstev.

 

IV. Naloge strokovnih služb

 

16. člen

 

Vsa strokovna in administrativno tehnična opravila v zvezi z izvedbo postopka javnega razpisa in delom komisije opravlja Komunalna direkcija. Komunalna direkcija je tudi skrbnik pogodb, spremlja izvrševanje pogodb ter pripravlja predloge za prerazporeditev sredstev zaradi sprememb v realizaciji posameznih programov.

 

V. Obveznosti prejemnikov sofinancerskih sredstev

 

17. člen

 

Prejemnik sofinancerskih sredstev mora sofinancerska sredstva porabiti namensko ter izvesti program v roku in v obsegu, kot je določeno v pogodbi.

 

Zaključno finančno in vsebinsko poročilo preda prejemnik sofinancerskih sredstev Komunalni direkciji v 30 dneh po preteku pogodbenega roka za izvedbo programa.

 

18. člen

 

Zaključno poročilo mora vsebovati:

 

● s pogodbo dogovorjena dokazila,

● opis izvrševanja pogodbe,

● opis dosežkov oziroma doseganje ciljev programa, ki je predmet pogodbe,

● prikaz porabe finančnih sredstev, prejetih od dajalca proračunskih sredstev in iz drugih virov za isti

   program,

● utemeljitev za vsakršna odstopanja od pogodbenih določil.

 

Skrbnik pogodbe ima pravico do vpogleda v dokumentacijo v zvezi s prvim odstavkom tega člena.

 

19. člen

 

Sredstva, ki se med letom dodajo na proračunsko postavko ali se med letom sprostijo, ker posamezni programi niso bili realizirani oziroma so bili realizirani v manjšem obsegu, je možno razporediti

 

● med programe, ki so uvrščeni na rezervni listi v skladu z 12. členom tega pravilnika

● ali se izvede ponovni razpis.

 

20. člen

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 35208 / 00101 / 2001 AU

Datum: 22. december 2003

 

                                                                                       Župan

                                                                                       Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.