New Page 2

Na podlagi  Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) ter 18. člena Statuta Občine Šalovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 38/18) je Občinski svet Občine Šalovci na svoji 31. redni seji dne 6. septembra 2018  sprejel

 

PRAVILNIK

O SPODBUJANJU IN RAZVOJU MALEGA GOSPODARSTVA-PODJETNIŠTVA V OBČINI ŠALOVCI

 

I. Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo upravičenci, ukrepi, pogoji in postopek dodeljevanja finančnih pomoči za spodbujanje in razvoj malega gospodarstva-podjetništva v Občini Šalovci (v nadaljevanju sredstva pomoči).

 

2. člen

Sredstva pomoči na podlagi tega pravilnika se dodeljujejo kot državne pomoči po pravilu »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24. 12. 2013, str. 1-8).

Skupna vrednost pomoči, dodeljena enotnemu podjetju na podlagi pravila »de minimis«, ne sme preseči 200.000 EUR v obdobju zadnjih treh poslovnih let, ne glede na obliko ali namen pomoči; v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000 EUR.

 

3. člen

Sredstva pomoči za izvedbo ukrepov spodbujanja in razvoja malega gospodarstva- podjetništva v Občini Šalovci se zagotavljajo v proračunu občine in se dodeljujejo z namenom gospodarskega razvoja občine in odpiranja novih delovnih mest.

Sredstva pomoči po tem pravilniku se dodeljujejo glede na vrsto instrumentov pomoči kot nepovratna sredstva v obliki dotacij, na podlagi izvedenega javnega razpisa.

 

4. člen

Sredstva po tem pravilniku se za posamezne namene dodeljujejo po veljavnih predpisih za dodeljevanje državnih pomoči kot nepovratna sredstva v obliki subvencij.

 

II. Upravičenci

 

5. člen

Upravičenci do finančne pomoči so podjetja (samostojni podjetniki) ter mikro, mala in srednje velika podjetja s sedežem ali poslovno enoto in krajem investicije  v Občini Šalovci. Za ugotavljanje velikosti podjetja se uporablja veljavna opredelitev velikosti podjetij EU, ki velja za področje državnih pomoči.

»Enotno podjetje« za namene tega pravilnika pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

·   Podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja

·   Podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja

·   Podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu

·   Podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja

Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz zgoraj navedenih točk preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

Prejemnik finančne pomoči je fizična oseba z registrirano dejavnostjo in s stalnim prebivališčem na območju Občine Šalovci in sicer kadar gre za namene samozaposlovanja.

 

6. člen

Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena subjekti, ki so:

1. v  prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji;

2. v težavah in dobivajo pomoč po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje;

3. že prejela pomoč po tem pravilniku in investicije oziroma nove zaposlitve niso izvedli v skladu s podpisano pogodbo;

4. že koristila pomoč za posamezne namene do višine, ki jo omogočajo posamezna pravila državnih pomoči;

5. podjetja, ki nimajo poravnanih davčnih obveznosti in obveznosti do delavcev.

Do finančne pomoči niso upravičena tista podjetja, ki nimajo poravnanih obveznosti do Občine Šalovci.

 

7. člen

Do pomoči po pravilu de minimis niso upravičena podjetja iz sektorjev :

·   ribištva in akvakulture,

·   primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi 1 k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti

·   predelave in trženja kmetijskih proizvodov v primerih iz seznama k Prilogi 1 k Pogodbi v naslednjih primerih:

·   kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene oziroma količine takih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih je na trg dalo zadevno podjetje;

·   kadar je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

 

8. člen

Državna pomoč ne sme biti:

·   namenjena za dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z vzpostavitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo;

·   pogojena s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega blaga;

·   dodeljena podjetjem, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, za namene nabave vozil za cestni prevoz tovora.

 

III.  Ukrepi pomoči

 

9. člen

Finančne pomoči se upravičencem dodelijo za naslednje ukrepe:

1. Začetne investicije ter investicije v razširjanje dejavnosti in razvoj.

2. Nova delovna mesta in samozaposlovanje.

3. Subvencioniranje obrestnih mer za spodbujanje investicij

4. Spodbujanje promocije in prodora na domače in tuje trge

Sredstva se dodeljujejo kot spodbude po principu sofinanciranja upravičenih stroškov prijavljenih projektov in aktivnosti podjetij v okviru navedenih ukrepov.

 

1.  Začetne investicije ter investicije v razširjanje dejavnosti in razvoj

   

10. člen

Sredstva za začetne investicije ter investicije v razširjanje dejavnosti ter razvoj so namenjena sofinanciranju upravičenih stroškov za materialne  in nematerialne investicije.

Predmet ukrepa sta:

·   Sofinanciranje začetnih investicij

·   Sofinanciranje investicij v razširjanje in razvoj

Upravičenci so opredeljeni v prvem odstavku 5. člena tega pravilnika.

Upravičeni stroški za materialne investicije so stroški:

·   nakupa, urejanja in komunalnega opremljanja zemljišča za gradnjo poslovnih  

·   prostorov;

·   nakupa, graditve ali preureditve poslovnih prostorov;

·   projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov za namen pridobitve

·   gradbenega dovoljenja;

·   nakupa nove opreme in strojev.

Upravičeni stroški za nematerialne investicije so stroški nakupa patentov, licenc in nepatentiranega tehničnega znanja ter programske opreme.

Upravičenci morajo zagotoviti vsaj 25% lastnih virov za kritje stroškov posamezne investicije, investicija pa se mora ohraniti na območju občine vsaj pet let po prejemu sredstev po tem pravilniku.

Višina sofinanciranja se določi z javnim razpisom.

Davek na dodano vrednost se ne šteje med upravičene stroške.

 

2.  Nova delovna mesta in samozaposlovanje

 

11. člen

Sredstva za nova delovna mesta in samozaposlovanje so namenjena sofinanciranju upravičenih stroškov za zaposlitev osebe s stalnim prebivališčem na območju Občine Šalovci oziroma za realizacijo  samozaposlitve, ki posledično prispevajo k manjši nezaposlenosti na območju Občine Šalovci.

Upravičeni stroški sofinanciranja so stroški plače novega delovnega mesta  in sicer največ za obdobje 12  mesecev. Novo delovno mesto pa mora biti ohranjena vsaj še 2 leti po prejemu dotacije in da predstavlja zaposlitev povečanje skupnega števila zaposlenih glede na preteklo leto.

Upravičeni stroški samozaposlitve so stroški plače novega delovnega mesta, in sicer največ za obdobje 12  mesecev. Upravičenci morajo realizirati samozaposlitev na območju Občine Šalovci (poslovni prostor in sedež morata biti na območju občine), dejavnost pa se mora ohraniti vsaj 2 leti po realizaciji samozaposlitve.

Upravičenci so opredeljeni v prvem odstavku 5. člena tega pravilnika.

Višina sofinanciranja se določi z javnim razpisom.

 

3.  Subvencioniranje obrestnih mer za spodbujanje investicij

 

12. člen

Za sredstva lahko zaprosijo:

·   Samostojni podjetniki

·   Mikro in majhna podjetja

·   Občani, ki nameravajo odpreti obrtno ali podjetniško dejavnost in so pri pristojnem organu vložili zahtevo za priglasitev statusa samostojnega podjetnika

Sedež fizične oz. pravne osebe ter kraj investicije morajo biti na območju občine Šalovci.

 

13. člen

Sredstva se dodeljujejo za subvencijo obrestne mere za dolgoročne kredite za naslednje upravičene stroške investicij:

·   Stroške nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč in pridobivanja projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov

·   Stroške nakupa, dograditev ali preureditev poslovnih prostorov

·   Stroške nakupa in posodobitve opreme

·   Stroške posodobitve obstoječe proizvodnje in storitev ter

·   Stroške nematerialnih investicij (nakup patentov, licenc, kow-how, nepatentno tehnično znanje).

Med upravičene stroške investicij ne spadajo izdatki za nakup transportnih sredstev in transportne opreme, v kolikor gre za prejemnika subvencij, ki so registrirani za opravljanje transportne dejavnosti.

Subvencijo je dovoljeno dodeliti za kreditiranje tistih investicij v stalna sredstva, ki so potrebna za ustanovitev novega ali razširitev obstoječega obrata, za spremembe proizvodnega procesa ali proizvoda v obstoječem obratu (racionalizacija, diverzifikacija ali modernizacija). Subvencijo je dovoljeno dodeliti le v primerih, če predstavljajo spodbudo za izvedbo predvidenih investicij oziroma so za njihovo izvedbo nujno potrebna.

 

14. člen

Subvencija se dodeli za dolgoročne kredite za najdaljšo dobo vračanja do 10 let.

Višina subvencij za obrestno mero pri dolgoročnih kreditih se določi pri vsakem razpisu posebej, glede na število prosilcev in razpoložljiva sredstva.

 

4.  Spodbujanje promocije in prodora na domače in tuje trge

 

15. člen

Namen ukrepa je spodbujanje promocije podjetij z območja Občine Šalovci na domačem in tujih trgih s ciljem večje prepoznavnosti in pridobitve kupcev na teh trgih.

Predmet ukrepa je sofinanciranje promocije podjetij.

Upravičenci so opredeljeni v prvem odstavku 5. člena.

Upravičeni stroški so:

·   Stroški najema razstavnega prostora na sejmu

·   Stroški postavitve in ureditve najetega razstavnega prostora

·   Stroški izdelave publikacij

·   Stroški oglaševanja

Ne sofinancirajo se aktivnosti, ki so namenjene promociji podjetij z namenom povečanja tržnih deležev kot npr. neposredne oglaševalske akcije posameznih izdelkov.

Višina sofinanciranja za spodbujanje promocije se določi z javnim razpisom.

 

16. člen

Zgornja meja intenzivnosti pomoči je 55% upravičenih stroškov posameznega projekta začetne investicije ter investicije v razširjanje dejavnosti in razvoj, spodbujanja promocije in prodora na domače in tuje trge, pri čemer davek na dodano vrednost v nobenem primeru ni upravičen strošek oziroma 45% upravičenih stroškov za nova delovna mesta in samozaposlovanje.

Minimalna vrednost upravičenih stroškov ukrepa iz 9. člena tega pravilnika znaša 5.000,00 EUR za Začetne investicije ter investicije v razširjanje dejavnosti in razvoj.

Višina pomoči za odpiranje novih delovnih mest in samozaposlovanja lahko znaša največ 2.000,00 EUR na posameznega upravičenca.

 

17. člen

Pri dodeljevanju pomoči se upošteva kumulacija pomoči, ki določa, da se pomoči, ki jih prejme upravičenec iz kateregakoli javnega vira za iste upravičene stroške in namene, seštevajo in ne smejo preseči maksimalne višine pomoči določene s pravili državnih pomoči in pomoči »de minimis«.

 

18. člen

Prejemnik pomoči pred dodelitvijo sredstev dostavi pisno izjavo o že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je kandidiral za de minimis pomoč ter o drugih pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovilo, da z  dodeljenim zneskom pomoči »de minimis« ne bo presežena zgornja meja teh pomoči ter intenzivnost pomoči po drugih predpisih.

 

19. člen

Dajalec pomoči pisno obvesti prejemnika pomoči, da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis«.

 

IV. Postopek dodeljevanja finančnih pomoči

 

20. člen

Sredstva finančnih pomoči se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki ga občina v skladu s tem pravilnikom objavi na spletni strani Občine Šalovci in na oglasni deski občine.

 

21. člen

Pomoči se dodeljujejo na podlagi letno izvedenega javnega razpisa, ki ga izvede občina. V javnem razpisu se podrobneje določijo ukrepi, kriteriji, merila in višina razpoložljivih sredstev za posamezni ukrep kot to določa odlok o proračunu občine za tekoče leto ter način uveljavljanja in koriščenja sredstev.

Podrobnejša merila in kriteriji za dodeljevanje državnih pomoči in pomoči de minimis ter zahtevana dokumentacija za posamezne ukrepe po tem pravilniku, se podrobneje določijo v javnem razpisu.

 

22. člen

Javni razpis mora vsebovati:

·   predmet javnega razpisa;

·   višino sredstev za posamezni ukrep finančne pomoči;

·   pogoje, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci in dokazila, ki jih morajo priložiti k vlogi;

·   informacijo o razpisni dokumentaciji;

·   rok, do katerega morajo biti predložene vloge na javni razpis;

·   rok, v katerem bodo potencialni prejemniki - upravičenci obveščeni o izidu javnega razpisa.

 

23. člen

Vloga za pomoč mora vsebovati najmanj naslednje podatke:

·   ime in velikost podjetja;

·   opis projekta ali dejavnosti, vključno z datumom začetka in konca;

·   lokacijo projekta ali dejavnosti;

·   seznam upravičenih stroškov.

Zainteresirani upravičenci se prijavijo na javni razpis na obrazcih razpisne dokumentacije,  ki jo pripravi občinska uprava.

V kolikor je za določen ukrep manjše število vlog, kot je razpoložljivih sredstev, se razpoložljiva sredstva lahko prerazporedijo na drug ukrep znotraj okvira javnega razpisa.

 

24. člen

Odpiranje, pregled in ocenitev prispelih vlog s predlogom  prejemnikov sredstev vodi  tričlanska komisija, ki jo imenuje župan.

Pooblaščena oseba občine v 30 dneh po končanem razpisu s sklepom obvesti vse prijavljene o izidu razpisa.

Zoper sklep iz prejšnjega odstavka lahko upravičenec vloži pritožbo županu v roku 8 dni od prejema sklepa. Odločitev župana je dokončna.

Medsebojne obveznosti med Občino Šalovci in prejemnikom pomoči  se uredijo s pogodbo.

 

25. člen

Namensko porabo sredstev, pridobljenih po tem pravilniku in izpolnjevanje pogodbenih obveznosti, preverja občinska uprava in komisija, ki jo imenuje župan.

Prejemnik sredstev mora v primeru nenamenske porabe sredstev ali če je v postopku javnega razpisa navajal lažne podatke, na podlagi katerih so mu bila sredstva dodeljena, vrniti sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva nakazila do dneva vračila sredstev.

Upravičenec, pri katerem se ugotovijo kršitve iz prvega odstavka tega člena, ne more pridobiti novih sredstev iz tega pravilnika še 2 leti po vračilu vseh pridobljenih sredstev, skupaj z zakonitimi obrestmi.

 

V.  Hramba dokumentacije

 

26. člen

Upravičenec mora hraniti vso dokumentacijo, ki je bila podlaga za odobritev pomoči po tem pravilniku, deset let od datuma prejema pomoči iz tega pravilnika.

Občina mora voditi natančne evidence z informacijami o dodeljenih pomočeh in dokazili o izpolnjevanju pogojev deset let od dneva zadnje dodelitve pomoči po tem pravilniku.

 

VI. Prehodne in končne določbe

 

27. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 300-2/2018-4

Datum: 6. septembra 2018

 

 

Občina Šalovci

 

Iztok Fartek, župan