New Page 1

Na podlagi 25. člena Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Ur. l. SRS, št. 34/84, 33/85-popr. in Ur. l. RS, št. 26/90), 3. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. list RS, št. 32/93), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Ur. l. SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in Ur. l. RS, št. 19/91. 13/93, 66/93, 61/96 - odločba US in 35/97) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 27/95 in 13/98) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 48. seji, dne 28. septembra 1998 sprejel

 

ODLOK

o pokopališkem in pogrebnem redu na območju Mestne

občine Maribor

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se opredeljuje pokopališki in pogrebni red na pokopališčih na območju Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: mestna občina).

 

Ta odlok podrobneje določa pravice in obveznosti upravljavcev in drugih oseb pri urejanju in vzdrževanju pokopališč, pri pogrebnih storitvah in pri hrambi umrlih in upepeljevanju.

 

Dejavnost po tem odloku se opravlja kot gospodarska javna služba.

 

2. člen

Na območju mestne občine so naslednja pokopališča:

- pokopališče Pobrežje,

- pokopališče Dobrava,

- pokopališče Malečnik,

- pokopališče Kamnica,

- pokopališč Urban,

- pokopališče Urban,

- pokopališče Gaj nad Mariborom,

- pokopališče Hoče,

- pokopališče Slivnica,

- pokopališče Limbuš,

- pokopališče Razvanje,

- pokopališče Miklavž.

 

Pokopališča so objekti komunalne infrastrukture v javni rabi.

 

3. člen

S pokopališčem Pobrežje in Dobrava upravlja koncesionar, ki je določen kot izvajalec gospodarske javne službe vzdrževanja, urejanja pokopališč in pogrebne storitve na pokopališču ter upepeljevanja.

 

S pokopališči Malečnik, Kamnica, Urban, Gaj nad Mariborom, Hoče, Slivnica, Limbuš, Razvanje in Miklavž upravljajo krajevne skupnosti mestne občine, na katerih območjih se ta pokopališča nahajajo.

 

4. člen

Opravljanje pogrebnih storitev na pokopališču, ki obsegajo izvajanje pogrebnih svečanosti, izkop in zasip jame in zaščito sosednjih grobov ter prvo ureditev groba, lahko krajevne skupnosti, ki upravljajo s pokopališči, prenesejo na za to usposobljene in registrirane izvajalce. S pogodbo podrobneje uredijo medsebojna razmerja, pravice in obveznosti.

 

5. člen

Občan oziroma svojci umrlega lahko izberejo pokopališče, kjer naj bi bil umrli pokopan, ob upoštevanju prostorskih možnosti posameznega pokopališča.

 

II. UREJANJE POKOPALIŠČ

 

6. člen

Upravljavci so dolžni urejati pokopališča v skladu s prostorskimi izvedbenimi akti.

 

Pokopališče mora imeti izdelan načrt razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove.

 

Upravljavci vodijo evidenco o umrlih, ki so pokopani na pokopališču, evidenco najemnikov grobov ter kataster komunalnih naprav na pokopališču.

 

7. člen

Pokopališče Pobrežje in Dobrava imata mrliške veže.

 

Pokopališča, s katerimi upravljajo krajevne skupnosti, lahko imajo mrliške veže.

 

8. člen

Pokopališče mora biti primerno ograjeno.

 

Upravljavec mora na pokopališču zagotoviti dovolj urejenih prostorov za odlaganje odpadkov, ustrezno mrežo za oskrbo z vodo in odvoz komunalnih odpadkov, lahko pa zagotovi tudi ozvočenje in osvetlitev.

 

Upravljavec je dolžan pokopališče z vsemi napravami urejati in vzdrževati kot dober gospodar.

 

Upravljavec je dolžan iz naslova najemnim zagotoviti redno tekoče in investicijsko vzdrževanje infrastrukturnih objektov in naprav, predvsem pa urejenih prostorov za odpadke, vodovodnih naprav, ograj, poti in zelenih površin na območju pokopališča, tako, da je omogočena njihova nemotena uporaba in zagotovljen primerni izgled v skladu s standardi in normativi za opravljanje gospodarske javne službe in letnimi plani urejanja in vzdrževanja pokopališč, ki jih določa mestna občina.

 

II. VRSTE GROBOV

 

9. člen

Pokopališče Pobrežje ima enojne, družinske, otroške in žarne grobove, grobnice in grobišča v obstoječih dimenzijah.

 

Pokopališče Dobrava ima naslednje vrste grobov:

- enojni grob

neto 1,30 m x 2,60 m

bruto 1,30 m x 3,00 m

- družinski grob

neto 2,00 m x 2,60 m

bruto 2,00 m x 3,00 m

- žarni klasični grob

neto 1,00 m x 1,30 m

bruto 1,00 m x 1,65 m

- žarni pokriti grob

neto 0,80 m x 0,80 m

bruto 1,00 m x 1,30 m

- kolumbarium (žalni zid) v skladu z ureditvenim

  načrtom

 

 

 

Vrste in dimenzije grobov na pokopališčih, ki so v upravljanju krajevnih skupnosti, določijo krajevne skupnosti v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove in pravili o ureditvi pokopališča in grobov.

 

Spreminjanje enojnih grobov v družinske in obratno je možno samo s pisnim sporazumom med upravljavcev in najemnikom groba, če je to v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove za posamezno pokopališče.

 

III. NAGROBNI SPOMENIKI

 

10. člen

Nagrobni spomenik se postavi v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove posameznega pokopališča in je lahko pokončen ali ležeč.

 

Na pokopališču Pobrežje lahko imajo novi nagrobni spomeniki na enojnem ali družinskem grobu višino največ do 100 cm in na žarnem grobu največ do 50 cm.

 

Na pokopališču Dobrava lahko imajo novi nagrobni spomeniki naslednje največje dimenzije:

- enojni družinski grob; višina do 100 cm, dolžina do 70 cm in širina do 30 cm,

- žarni klasični grob; višina do 50 cm, dolžina do 50 cm in širina do 30 cm,

- žarni pokriti grob; višina do 60 cm, dolžina do 50 cm in širina do 6 cm,

- kolumbarium (žarni zid); v skladu z ureditvenim načrtom.

 

Krajevne skupnosti, ki upravljajo s pokopališči, določijo največje dimenzije nagrobnih spomenikov s pravili o ureditvi pokopališča in grobov v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove.

 

11. člen

Na nagrobnih spomenikih so lahko označena imena, priimki in drugi osebni podatki pokopanih oseb in drugi znaki, napisi, slike in simboli.

 

IV. UREDITEV GROBA

 

12. člen

Grobna polja se uredijo pred pričetkom pokopavanja.

 

Urejanje grobnih polj zajema izravnavo površin, zasaditev dreves ali grmovnic, sejanje trave ali položitev ruše. Drevesa ali grmovnice se lahko zasadijo tudi že ob obstoječih grobovih ob soglasju upravljavca.

 

Upravljavec s pravili o ureditvi pokopališča in grobov določi zasaditev dreves in grmovnic na pokopališču, s soglasjem občinskega krajinskega arhitekta.

 

Pri preurejanju opuščenih grobov lahko upravljavec izdela temelje za nagrobnik, sklano z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove. Pri preurejanju lahko sodeluje tudi bodoči najemnik grobnega polja.

 

13. člen

Po opravljenem pokopu se grob uredi v skladu z določili tega odloka. Grob uredita upravljavec oziroma pogodbeni izvajalec in najemnik.

 

Pod ureditvijo groba po opravljenem pokopu je razumeti položitev travne ruše na mesto, od koder je bila odstranjena pred izkopom grobne jame, zasejanje trave in posaditev grmovnic, ki so bile tedaj izkopane in morebitno dosaditev, postavitev spomenika, morebitno postavljanje posode za cvetje in omarice za polaganje sveč.

 

Upravljavec pokopališča oziroma pogodbeni izvajalec:

- po pogrebu zasuje grobno jamo in grob uredi tako, da ne poškoduje sosednjih grobov,

- zaseje travo ali položi travno rušo,

- posadi grmovnice, ki so bile izkopane, ali jih dosadi.

 

Za dokončno ureditev groba je odgovoren najemnik groba.

 

Najemnik groba lahko do končne ureditve groba na grob postavi začasno obeležje.

 

14. člen

Za dokončno ureditev groba je najemnik ali izvajalec del v njegovem imenu dolžan pridobiti pisno soglasje upravljavca.

 

Upravljavec pokopališča Pobrežje in Dobrava s pravili o ureditvi pokopališča in grobov opredeli postopek za pridobitev soglasje za ureditev groba in način opravljanja kamnoseških del pri ureditvi grobov. Kamnoseška dela pri ureditvi grobov se lahko opravljajo le od ponedeljka do petka med 7.00 in 12.00 uro.

 

Krajevne skupnosti, ki upravljajo s pokopališči, s pravili o ureditvi pokopališča in grobov določijo obveznosti najemnikov glede ureditve grobov.

 

V. ODDAJA PROSTOROV ZA GROBOVE V NAJEM IN NJIHOVO VZDRŽEVANJE

 

15. člen

Prostor za grob se daje v najem z najemno pogodbo, ki ureja medsebojna razmerja med najemodajalcem in najemnikom, zlasti pa:

- vrsto groba,

- trajanje najemnega razmerja,

- podaljšanje najemnega razmerja,

- cena najema,

- način in rok plačila,

- pravice in obveznosti obeh pogodbenih strank,

- odpovedne razloge,

- reševanje sporov.

 

16. člen

Pravico do najema groba ima tisti, ki je poravnal stroške pogreba. To pravico je mogoče prenesti na drugega samo pismeno. Najemnik je dolžan upravljavcu pisno sporočiti vsako spremembo glede najemne pogodbe v roku trideset dni po nastali spremembi.

 

17. člen

Najemna doba groba je deset let in se lahko vsakokrat podaljša za nadaljnjih deset let do opustitve pokopališča.

 

Pokopališče na Pobrežju je trajno.

 

18. člen

Najemnik je dolžan grob redno in primerno vzdrževati. Pri tem je dolžan upoštevati določila tega odloka in najemno pogodbo.

 

Če najemnik ne vzdržuje nagrobnega spomenika in groba v celoti in je grobna oprema v takšnem stanju, da pomeni nevarnost za obiskovalce pokopališča ali sosednje grobove ali grob zaradi neurejenosti kvari izgled pokopališča, se šteje grob za opuščenega.

 

VI. MIROVALNA DOBA

 

19. člen

Na pokopališčih je določena mirovalna doba v trajanju deset let od dneva zadnjega pokopa na isto mesto v istem grobu. Mirovalna doba se ne nanaša na žarne grobe.

 

Datum opustitve pokopališča določi mestni svet za vsako pokopališče in hkrati opredeli način kritja stroškov vzdrževanja opuščenega pokopališča do dokončne opustitve.

 

VII. VZDRŽEVANJE REDA, ČISTOČE IN MIRU NA POKOPALIŠČU

 

20. člen

Obisk pokopališča je dovoljen v času, ki ga določi in javno objavi upravljavec. V času, ko obiski niso dovoljeni, mora biti pokopališče zaprto. Za to skrbi upravljavec.

 

21. člen

Obiskovalec pokopališča je dolžan ob vstopu opustiti vse, kar bi bilo zoper pieteto do umrlih in se obnašati na pokopališču in njegovi neposredni bližini tako, da izkaže ustrezno spoštovanje do umrlih, drugih obiskovalcev in samega kraja.

Na pokopališču ni dovoljeno:

1.

odlaganje odpadkov izven mest, ki so za to določena,

2.

odlaganje odstranjenih nagrobnih spomenikov in druge opreme,

3.

vstop s kolesom, kolesom s pomožnim motorjem, motornim kolesom, vožnja, ustavljanje in parkiranje, razen za potrebe opravljanja dejavnosti upravljavca in ureditve ali vzdrževanje groba,

4.

vodenje psov,

5.

poškodovanje grobov, kostnic, veže, ograje, nasadov in drugih naprav.

 

Če občinski inšpektor ugotovi, da se odlagajo odstranjeni nagrobni spomeniki in druga oprema na pokopališču, odredi z odločbo upravljavcu njihovo odstranitev na stroške povzročitelja.

 

22. člen

Upravljavec pokopališča je dolžan redno odstranjevati odpadke iz pokopališča in redno čistiti ter vzdrževati mrliško vežo, ograjo, poti, zelene površine in druge objekte na pokopališču.

 

Če občinski inšpektor ugotovi, da upravljavec ne izvaja obveznosti, določenih v prvem odstavku tega člena odredi z odločbo upravljavcu njihovo izvedbo.

 

VIII. POKOPAVANJE UMRLIH

 

23. člen

Na pokopališčih je dovoljeno pokopavanje v nove grobove in v obstoječe grobove v skladu z določili tega odloka.

 

Novi grobovi se odpirajo v vrstnem redu in po postopku v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove.

 

Na pokopališču je dovoljen izkop in prenos umrlega na drugo pokopališče ali na istem pokopališču v skladu s predpisi.

 

Na pokopališču Pobrežje je pokop v obstoječe grobnice dovoljen le z žaro ali v krsti iz trdnega lesa s kovinskim vložkom.

 

24. člen

Pokop umrlega je treba prijaviti upravljavcu potem, ko je bila smrt ugotovljena in pismeno potrjena s strani pristojnega zdravstvenega organa v skladu s predpisi.

 

Za mesto novega groba se dogovorita pred pogrebom upravljavec in plačnik pogreba.

 

Če bo pokop opravljen v že obstoječi grob, mora plačnik pogreba, če ni najemnik groba, predložiti tudi najemno pogodbo s pisnim dovoljenjem najemnika, da dovoljuje pogreb umrlega v ta grob, razen, če je umrli bil najemnik groba.

 

25. člen

Pred izkopom jame je upravljavec pokopališča oziroma pogodbeni izvajalec dolžan ustrezno zavarovati sosednje grobove in nagrobne spomenike ter paziti, da jih pri izkopi in zasutju ne poškoduje.

 

IX. HRAMBA UMRLIH

 

26. člen

Posmrtne ostanke umrlega, katerega pokop se opravi v krsti, in upepeljene ostanke umrlega, katerega pokop se opravi v žari, se hrani za v to določenih prostorih.

 

Upravljavec pokopališča položi posmrtne ostanke umrlega v mrliško vežo na dan pokopa med 7.00 in 8.00 uro zjutraj.

 

Posmrtne ostanke umrlega se lahko položi v mrliško vežo na Pobrežju ali ostalih pokopališčih en dan pred pogrebom vsaj do 16.00 ure.

 

X. POGREBNA SVEČANOST

 

27. člen

Vsakemu umrlemu mora biti zagotovljen dostojen pogreb v skladu z njegovo voljo ali željo svojcev ali plačnikom pogreba.

 

Pogrebna svečanost se opravi v skladu z določili tega odloka in dogovora med svojci in upravljavcem pokopališča oziroma pogodbenim izvajalcem o načinu priprave in vodenja pogrebne svečanosti.

 

Pogrebna svečanost ima lahko značilnosti obreda posamezne verske skupnosti. V takem primeru se pri pogrebni svečanosti opravi tudi verski obred.

 

28. člen

Pri javni pogrebni svečanosti je lahko prisoten vsakdo, ki se obnaša kraju in času primerno.

 

1. Pogrebne svečanosti na pokopališčih, ki so v upravljanju krajevnih skupnosti

 

29. člen

Pogrebna poslovitev na pokopališčih, ki so v upravljanju krajevnih skupnosti, se opravi na krajevno običajen način ali ob uporabi določil tega odloka.

 

2. Pogrebne svečanosti na pokopališču Pobrežje in Dobrava

 

30. člen

Kraj, dan in čas pogrebne svečanosti določita upravljavec in plačnik pogreba sporazumno, upoštevajoč načelo kontinuiranega poteka pogrebov.

 

Plačnik pogreba lahko pri načinu poslovitve izbira:

- poslovitev od umrlega in pokop kot združen obred,

- poslovitev od umrlega in pokop kot dva ločena obreda,

- tihi pokop (pogreb v družinskem krogu),

- anonimni pokop.

 

Upravljavec mora uro pogreba javno objavita tako, da ob položitvi umrlega v mrliško vežo izobesi obvestilo pred mrliško vežo.

 

Upravljavec, v kolikor se tako dogovori s plačnikom pogreba, v mrliški veži v kateri umrli leži ali v poslovilni dvorani, postavi pult z žalno knjigo.

 

a) Združen obred

 

31. člen

Združen obred upravljavec opravi od ponedeljka do petka v poletnem času med 12.00 uro in 15,30 uro in v zimskem času med 12.00 uro in 15.00 uro.

 

32. člen

Združen obred je sestavljen iz dveh delov:

- poslovitev od umrlega in

- pokop.

 

33. člen

Poslovitev od umrlega vodi vodja pogreba, ki ga določi upravljavec pokopališča.

 

Poslovitev se začne z naznanitvijo vodje pogreba.

 

Pri glasi se razporedijo svojci umrlega.

 

Ob vznožju se razporedijo vodja pogreba, govorniki, zastavonoša s slovensko zastavo z žalnim trakom in zastavonoše z drugimi zastavami in prapori, nosilci odlikovanj, tudi pevci, zastopniki verskih skupnosti z nosilcem verskega obeležja, če so prisotni.

 

Ob začetku poslovitve od umrlega zaigra uvodna žalostinka, ki jo lahko zaigra godba ali zanjo poskrbi upravljavec s tehničnimi sredstvi in zapojejo pevci, če so prisotni.

 

Po uvodni žalostinki sledijo govori govornikov, zaigra žalostinka in zapojejo pevci, če so prisotni. Sledi pozdrav s slovensko zastavo z žalnim trakom, drugimi zastavami in prapori ter častna salva, če pri pogrebu sodeluje častna straža.

 

34. člen

Med igranjem žalostinke delavci upravljavca odpeljejo krsto ali odnesejo žaro do kraja pokopa.

 

Na čelu pogrebnega sprevoda je vodja pogreba, zastavonoša s slovensko zastavo z žalnim trakom, sledijo zastavonoše drugih zastav in praporov, godba in pevci, če so prisotni, zastopniki verskih skupnosti z nosilcem verskega obeležja, voz z venci, nosilci odlikovanj in priznanj umrlega, če so prisotni, pogrebni voz s krsto ali nosilci žare in žarnega venčka, najožji svojci umrlega in na koncu vsi udeleženci pogrebne poslovitve.

 

 

Posmrtne ostanke lahko nosi tudi skupina občanov, če se s tem strinjajo najožji svojci umrlega in je predhodno tako dogovorjeno z upravljavcem.

 

Če se pogrebne poslovitve udeležijo predstavniki enot slovenske vojske ali policije, se ti razvrstijo v pogrebni sprevod takoj za vodjem pogreba in zastavonošo s slovensko zastavo z žalnim trakom oziroma tako, kot določajo njihova pravila.

 

35. člen

Ko pridejo udeleženci pogrebnega sprevoda do kraja pokopa, razporedi vodja pogreba udeležence poslovitve na primerna mesta. Pogrebci, ki položijo vence na grob in položijo krsto ali žaro v grobno jamo - vodoravno, kadar dimenzije grobnega polja to omogočajo, se po skupnem pozdravu umaknejo. Nato sledijo govori govornikov, zapojejo pevci in/ali zaigra godba, če je prisotna. Lahko se opravi verski obred. S tem je pogrebna poslovitev končana.

 

Po zaključku pogrebne poslovitve lahko sledi mimohod udeležencev mimo grobne jame, pri čemer lahko posamezniki v grobno jamo spustijo grudo zemlje ali cvetlico.

 

36. člen

Če pri pogrebni slovesnosti sodeluje tudi častna straža z vojaškim ali lovskim strelskim orožjem, da bi izstrelila častno salvo, kot zadnji pozdrav umrlemu, mora biti pri tem zagotovljena popolna varnost občanov, za kar je odgovoren poveljnik oziroma vodja enote.

 

37. člen

Pri pogrebni poslovitvi od umrlega tujca, se slovenska zastava z žalnim trakom nadomesti s črno zastavo.

 

b.) Poslovitev kot dva ločena obreda

 

38. člen

Poslovitev in pokop se lahko opravita kot dva ločena obreda.

 

Dan in uro posameznega obreda določita upravljavec in plačnik pogreba.

 

Za izvedbo obreda poslovitve od umrlega se uporabljajo določila tega odloka o obredu poslovitve.

 

Za izvedbo obreda pokopa se uporabljajo določila tega odloka o izvedbi obreda pokopa. Obred pokopa se začne z dvigom krste ali žare iz mrliške veže.

 

Poslovitev od umrlega, kot ločen obred, se lahko opravi kateri koli delovni dan od ponedeljka do petka med 16.00 uro in 19.00 uro v poslovilni dvorani na pokopališču Dobrava, v mrliški veži na pokopališču Pobrežje, oziroma v ali pred mrliškimi vežami na ostalih pokopališčih. Za umrle, ki bodo upepeljeni, se lahko obred poslovitve opravi pred ali po upepelitvi.

 

c.) Tihi pogreb

 

39. člen

Obred tihega pogreba se opravi na podlagi odločitve plačnika pogreba od prijavi pogreba.

 

Za tihi pogreb se smiselno uporabljajo določila tega odloka o pogrebnih svečanostih.

 

Upravljavec v zvezi s tihim pogrebom ne sme dajati nobenih informacij v javnost.

 

d.) Anonimni pokop

 

40. člen

Obred anonimnega pokopa se lahko opravi na pokopališču Dobrava in se izvede tako, da se opravi raztres pepela umrlega na za to posebej določeni tratni ploskvi ali se pokoplje žara v posebej določeno tratno ploskev.

 

Anonimni pokop opravi upravljavec ob prisotnosti najožjih svojcev ali brez njihove prisotnosti, v skladu z dogovorom s plačnikom pogreba.

 

Na kraju pokopa ali raztresa ni obeležja. kraj pokopa je evidentiran v evidenci o umrlih, ki so pokopani na pokopališču.

 

Plačnik anonimnega pokopa se lahko odloči za poslovitev od umrlega.

 

XI. UPEPELJEVANJE

 

41. člen

Upravljavec upepeljevalnice za izvajanje storitev hrambe umrlih v hladilnih komorah in upepeljevanja sprejme pravilnik o ravnanju v upepeljevalnici, h kateremu da soglasje mestni svet mestne občine.

 

Postopek upepeljevanje se opravlja praviloma v dopoldanskem času v delovnih dneh.

 

XII. DOLŽNOST UPRAVLJAVCA

 

42. člen

-

skrbeti za red in snago v mrliški veži na pokopališču ter za redno in investicijsko vzdrževanje objektov in naprav na pokopališču,

-

sprotno voditi evidenco o umrlih, ki so pokopani na pokopališču, evidenco najemnikov grobov ter kataster komunalnih naprav na pokopališču,

-

sprotno opravljati naloge v zvezi z najemnimi pogodbami za grobove,

-

uporabnikom pokopaliških storitev omogočiti vpogled v ureditveni načrt pokopališča in načrt razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove,

-

zagotoviti svečano opravo delavcev, ki vodijo oziroma sodelujejo pri pogrebni svečanosti,

-

izdajati soglasja za ureditev gobov, k preureditvam grobov in zasaditvam oziroma odstranitvam dreves ob grobovih,

-

opozarjati najemnike grobov o morebitni zapuščenosti grobov,

-

skrbeti za izvajanje pogrebne svečanosti oziroma zagotoviti izvajanje pogrebne svečanosti v skladu z dogovorom s plačnikom pogreba,

-

voditi evidenco prihodkov oziroma izdatkov oziroma ustrezne finančno poslovanje,

-

opravljati druge naloge in opravila v skladu s državnimi in občinskimi predpisi s tega področja in določili tega odloka.

 

Izkopana zemlja ob grobni jami se lahko pokrije z umetno travo.

 

43. člen

Cena za pogrebne storitve višina najemnine za najem prostora za grob na pokopališču Pobrežje in Dobrava se določa v skladu z odlokom o koncesiji za vzdrževanje, urejanje pokopališč in pogrebne storitve na pokopališču in odlokom o koncesiji za upepeljevanje.

 

Krajevne skupnosti, ki upravljajo s pokopališči, določajo cene za pogrebne storitve ob soglasju mestnega sveta mestne občine. Višino najemnine za najem prostora za grob na teh pokopališčih določi mestni svet mestne občine.

 

Krajevne skupnosti, ki upravljajo s pokopališči, so dolžne pokopališča urejati in vzdrževati na način določen v tem odloku ter ustvarjena sredstva uporabiti za njihovo vzdrževanje.

 

XIII. PRAVICE IN DOLŽNOSTI UPORABNIKOV

 

44. člen

Uporabniki storitev gospodarske javne službe iz 1. člena tega odloka imajo predvsem pravico in obveznost do uporabe storitev od pogoji določenimi v tem in drugih odlokih s tega področja, pravico do pritožbe na pristojne organe, če so kršene njihove pravice, in obveznost spoštovanja navodil upravljavca in predpisov, ki urejajo področje varnosti, reda in miru, zdravstvenega in sanitarnega varstva in ostalih predpisov, ki urejajo pokope.

 

XIV. NADZORSTVO IN KAZENSKE DOLOČBE

 

45. člen

Strokovno nadzorstvo nad izvajanjem nalog iz tega odloka opravlja Komunalna direkcija Mestne uprave Mestne občine Maribor.

 

Nadzorstvo nad izvajanjem določil tega odloka opravlja Komunalna inšpekcija Mestnega inšpektorata Mestne uprave Mestne občine Maribor.

 

46. člen

Občinski inšpektor pri opravljanju nadzorstva izdaja ureditvene odločbe v zvezi z 2. točko drugega odstavka 21. člena in prvim odstavkom 22. člena tega odloka in odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotovitev izvrševanja določil tega odloka.

 

47. člen

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če:

1.

opravlja kamnoseška dela pri ureditvi grobov izven delovnih dni in časa, določenega v drugem

odstavku 14. člena,

2.

odlaga odstranjene nagrobne spomenike in drugo opremo na pokopališču (2. točka drugega odstavka 21. člena)

 

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe.

 

48. člen

Z denarno kaznijo 20.000 tolarjev, ki se izterja na kraju samem, se za prekršek kaznuje posameznik, če:

1.

vstopi, vozi, ustavlja ali parkira na pokopališču s kolesom, kolesom s pomožnim motorjem, kolesom z motorjem, motornim kolesom ali motornim vozilom, razen zaradi ureditve ali vzdrževanje groba (3. točka drugega odstavka 21. člena).

 

Z denarno kaznijo 10.000 tolarjev, ki se izterja na kraju samem, se za prekršek kaznuje posameznik, če:

1.

odlaga odpadke izven mest, ki so za to določena (1. točka drugega odstavka 21. člena),

2.

vodi psa na pokopališče (4. točka drugega odstavka 21. člena)

 

49. člen

Z denarno kaznijo najmanj 30.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik, če:

1.

poškoduje grobove, kostnice, mrliške veže, ograje, nasade ali druge naprave na pokopališču (5. točka drugega odstavka 21. člena).

 

XV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

50. člen

Upravljavci so dolžni svoje delovanje prilagoditi določilom tega odloka v roku šestih mesecev po njegovi uveljavitvi.

 

Upravljavci so dolžni v roku šestih mesecev po uveljavitvi tega odloka izdelati načrt razdelitve na pokopališke oddelke in grobove za posamezna pokopališča in izdati pravila o ureditvi pokopališča in grobov.

 

Pravilnik o ravnanju v upepeljevalnici je upravljavec dolžan predložiti mestnemu svetu mestne občine v roku enega meseca po uveljavitvi tega odloka.

 

Upravljavci so dolžni pravila o ureditvi pokopališča in grobov objaviti v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

51. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati odlok o pokopališkem redu za pokopališče Maribor - Pobrežje (Medobčinski uradni vestnik, št. 5/84 in 23/88) in Odlok o pokopališkem redu za pokopališče Maribor -Dobrava (Medobčinski uradni vestnik, št. 38/84 in 23/88).

 

52. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

                                                                                                 Predsednik Mestnega sveta

Številka: 353-45-2/98-1850 /55                                                         Mestne občine Maribor

Datum: 28. september 1998                                                     Borut Ambrožič, dipl. ing. agr., s.r.