New Page 1

Na podlagi 7. odstavka 96. člena in 61.a člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007; spremembe 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010-ZUPUDPP (106/2010 popr.), 43/2011-ZKZ-C, 57/2012, 57/2012-ZUPUDPP-A, 109/2012, 35/2013 Skl.US: U-I-43/13-8 in 14/15 - ZUUJFO) ter 16. člena Statuta Občine Bled (Uradni list RS, št. 67/09, 87/12) je Občinski svet Občine Bled na svoji 5. redni seji dne 15. 6. 2015 sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O ZAZIDALNEM NAČRTU ZA OBMOČJE UREJAJA KORITNO – POLICA ZN KO – S2

 

1. člen

S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Odloka o zazidalnem načrtu za območje urejanja Koritno - Polica ZN KO – S2 (Ur. l. RS št. 105/2006).

Predmet sprememb je meja med gradbenima parcelama O1 in M7 na južnem delu območja ZN ter posledično prelokacija objekta na gradbeni parceli O1. Spremembe so razvidne na grafičnem delu – zazidalni situaciji, ki je priloga odloka.

Zaradi sprememb področnih predpisov od leta 2006, ko je bil sprejet Odlok o zazidalnem načrtu za območje urejanja Koritno - Polica ZN KO – S2, pa do danes, se z veljavno zakonodajo uskladijo tudi posamezni členi odloka v nadaljevanju.

 

2. člen

V 1. členu se na koncu prvega odstavka pika nadomesti z vejico in doda besedilo »spremembe in dopolnitve ZN je izdelal Protim Ržišnik Perc d.o.o., pod številko projekta P126810, v juniju 2015.«

 

3. člen

V 4. členu se v zadnji alineji črta beseda »enostavnih«.

 

4. člen

V 5. členu se za prvim odstavkom doda nov stavek, ki se glasi:

»Oddaljenost stavb od parcelne meje mora biti najmanj 2,5 m, merjeno od najbolj izpostavljenega dela stavbe, razen če je manjši odmik določen v grafičnem delu zazidalnega načrta.«

 

5. člen

V 7. členu se spremeni navedba tlorisne velikosti stanovanjskega objekta št. 14 tako, da se pravilno glasi:

»objekt št. 14: 7,80 x 11,50 m«

 

6. člen

V 9. členu se v drugem stavku črta besedilo: »ali pastelnih zemeljskih barvnih tonih drobne teksture« ter se za besedo »lesu« doda »v temno rjavi barvi oziroma v lesu, ki se naravno stara in sčasoma osivi«.

 

7. člen

V drugi točki 11. člena se za drugim stavkom doda besedilo, ki se glasi:

»Za žive meje se uporabljajo lokalno značilne vrste, kot so npr. kalina, gaber, pušpan ipd. Uporaba tujerodnih iglavcev (ciprese, paciprese in kleki) ni dopustna.«

Na koncu druge točke se doda besedilo:

»Najmanjši odmik linije sajenja žive meje od cestnega telesa je 1,00 m, pri čemer mora biti ob vozišču ali pločniku najmanj 0,5 m proste bankine. Za vse posege v varovalnem pasu obstoječe lokalne ceste LC 012011 Koritno – Ribno ter notranjega cestnega omrežja ZN je treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.«

 

8. člen

V naslovu VII. Druge ureditve in enostavni objekti se beseda »enostavni« nadomesti s »pomožni«.

 

9. člen

V 12. členu se v drugem odstavku za besedo »izvesek« pika nadomesti z vejico in doda besedilo »skladno z občinskim odlokom, ki ureja področje oglaševanja.«

Besedilo tretjega odstavka se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

»Na gradbenih parcelah objektov je dopustna postavitev vseh vrst pomožnih objektov, ki so skladno s Prilogo 1 Odloka o Občinskem prostorskem načrtu občine Bled dopustni na območjih SSe, razen:

garaž, lop, letnih kuhinj, vetrolovov, pomožnih železniških objektov, baznih postaj, začasnih objektov, spominskih obeležij, vadbenih objektov, vadbenih objektov, namenjenih športu in rekreaciji na prostem in kioskov oz. tipskih zabojnikov. Največja bruto površina nadstreška je 50 m2.

Postavitev pomožnih objektov je dopustna, če to dopušča velikost gradbene parcele (po postavitvi pomožnih objektov faktor zazidanosti gradbene parcele ne sme presegati 35 %).

Pomožni objekti morajo biti od meje sosednjih parcel, na katere mejijo, odmaknjeni najmanj 1,50 m, s pisnim soglasjem lastnikov parcel, na katere mejijo, pa jih je možno postaviti tudi bližje. Določba ne velja za tip objektov P6 – P7, P8 – P9, P10 – P11 in M3 – M4, kjer se nadstrešnici med objektoma dotikata parcelne meje. Nadstrešnici morata biti oblikovani enako.

Oblikovanje pomožnih objektov mora biti prilagojeno objektu, ob katerem se pomožni objekt načrtuje, strehe pomožnih objektov so lahko tudi ravne.

Pomožne objekte se oblikuje in dimenzionira v skladu z določili posebnega občinskega odloka, ki podrobneje določa oblikovanje pomožnih objektov in ga Občina sprejme v skladu z nadrejenim aktom, Odlokom o občinskem prostorskem načrtu občine Bled. Do sprejetja navedenega odloka se za oblikovanje in dimenzioniranje pomožnih objektov uporablja določila tega odloka.«

Na koncu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

»Na zemljišču objekta O1 je vzdolž lokalne ceste LC 012011 Koritno – Ribno dopustna umestitev postajališča javnega prometa in postavitev nadkrite čakalnice. Skladno z navedenim se gradbena parcela objekta O1 lahko razdeli na dve parceli.«

 

10. člen

V 14. členu se v prvi alineji črta besedilo »in investicijsko vzdrževalna« ter celotno besedilo tretje alineje.

 

11. člen

V 16. členu se besedilo četrte točke v celoti nadomesti z besedilom, ki se glasi:

»Avtobusno postajališče je dopustno umestiti na del zemljišča objekta O1 vzdolž lokalne ceste LC 012011 Koritno – Ribno.«

 

12. člen

V 18. členu se na koncu doda besedilo:

»Za izračun minimalnega potrebnega števila parkirnih ali garažnih mest na posamezni gradbeni parceli, se upošteva parkirne normative nadrejenega akta, Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Bled.«

 

13. člen

Besedilo tretjega in četrtega odstavka 19. člena se nadomesti z novim besedilom:

»Zasnova vodovoda na območju ZN:

Vzdolž lokalne ceste se zgradi glavna vodovodna veja spodnjega Koritnega. Izvedeta se dve zanki krožnega napajanja obeh platojev novega naselja. Za posamezni novozgrajeni objekt se predvidi zunanji vodomerni jašek na lahko dostopnem mestu, kamor se vgradi vodomer za daljinsko odčitavanje porabe pitne vode v objektu. Priključek na javni vodovod je dovoljen samo s soglasjem, ki ga izda upravljavec v skladu z določili veljavnih predpisov.

Požarna voda:

V skladu z veljavno zakonodajo se zgradi hidrantno omrežje z nadtalnimi hidranti za celotno naselje.«

 

14. člen

V 20. členu se na koncu besedila, ki se nanaša na kanalizacijo, doda nov odstavek, ki se glasi:

»V kolikor je priključna cev iz objekta pod nivojem javne kanalizacije, je potrebno izvesti tlačni vod s hišnim črpališčem. V primeru premajhnega padca hišnega kanalizacijskega priključka, je investitor dolžan namestiti proti povratno loputo, ki preprečuje povratni vdor odpadnih voda.«

 

15. člen

Besedilo drugega odstavka 21. člena se nadomesti z novim:

 

16. člen

V 22. členu se v drugem stavku pred besedo »TK« doda beseda »javno«, zadnji stavek prvega odstavka se v celoti nadomesti z besedilom: »Upravljavec predmetnega TK omrežja (Telekom Slovenije d.d.) v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja poda projektne pogoje in soglasje.«

Za prvim odstavkom se doda drugi odstavek, ki se glasi:

»Za priključitev objektov na javno TK omrežje je potrebno izdelati projekt TK omrežja v skladu s predvideno dejavnostjo in potrebami, ki ga je potrebno smiselno povezati z obstoječim TK omrežjem ter uskladiti z ostalo predvideno infrastrukturo na področju ZN. K predmetnemu projektu je potrebno pridobiti soglasje Telekoma Slovenije.«

Za zadnjim odstavkom se doda besedilo:

»Upravljavec KKS (Telemach d.o.o.) v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja poda projektne pogoje in soglasje.«

 

17. člen

23. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:

»23. člen

Ogrevanje

Skladno z Odlokom o načinu izvajanja in o podelitvi koncesije lokalne gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina na območju občine Bled, je za nove objekte možna priključitev na javno plinovodno omrežje. Predvideva se individualna oskrba z zemeljskim plinom iz javnega.

distribucijskega omrežja. Plinovodne cevi bodo položene v označenem koridorju ob ustreznih odmikih od ostalih vodov komunalne infrastrukture. Cevi bodo PEHD PE100 dimenzije Dz = 90 mm na celotnem območju ZN. Ob opremljanju zemljišč je potrebno izvesti priključne plinovode do objektov. Delovni tlak javnega plinovodnega omrežja bo 3 bar do max. 4 bar. Gradnja plinovodnega omrežja se bo vršila na osnovi določil koncesijske pogodbe po kriterijih, ki veljajo za bodoče širitve plinovodnega omrežja. Investitor in izvajalec gradnje plinovodnega omrežja bo sistemski operater distribucijskega omrežja zemeljskega plina skladno s koncesijsko pogodbo. Sistemski operater distribucijskega omrežja zemeljskega plina bo dela izvajal na osnovi predhodno sklenjene pogodbe o gradnji plinovodnega omrežja z investitorjem komunalne in energetske infrastrukture na območju ZN.

Dopustno je tudi ogrevanje z alternativnimi viri energije.«

 

18. člen

25. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:

 »25. člen

Gre za stanovanjsko gradnjo z možnimi dejavnostmi, za katere ni potrebna izdelava presoje vplivov na okolje.

Hrup:

V območju ZN ni predvidenih dejavnosti in objektov s tehnologijami, ki bi povzročale prekomeren hrup. Potrebno je upoštevati določbe o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa, kot jih za predmetno območje opredeljuje nadrejeni prostorski akt Občinski prostorski načrt Občine Bled.

V času gradnje je potrebno upoštevati, da bo graditev potekala le v dnevnem času ter da bo poskrbljeno, da delo poteka s stroji, ki ne povzročajo prekomernega hrupa. V primeru, da bodo objekti klimatizirani, je potrebno izbrati nizkohrupne elemente ter jih locirati oziroma zvočno izolirati tako, da ne povzročajo čezmernega hrupa v okolici.

Zrak:

Predvideni objekti v času gradnje in obratovanja ne smejo prekomerno onesnaževati zraka. Kot energetski vir za ogrevanje objektov so predvideni zemeljski plin in alternativni viri ogrevanja. Pri vseh energetskih virih je potrebno upoštevati predpise glede varstva zraka pred onesnaženjem. Vsi izpusti v ozračje morajo biti prečiščeni skladno z veljavnimi predpisi. Dimovodne in kurilne naprave je potrebno redno čistiti in vzdrževati. V času gradnje je potrebno preprečevati prašenje materiala in raznašanje sipkega in drugega materiala v okolico.

Varstvo voda in tal:

Fekalne odplake se odvajajo v javno kanalizacijo. Meteorne vode z javnih površin je potrebno skladno s predpisi odvajati v naravni odvodnik. Meteorne vode z zasebnih površin se skladno s predpisi ponikajo. Za vse posege v prostor, ki kakorkoli vplivajo na naravne in umetne vodotoke s stalno in občasno vodo, na vodna telesa, izvire, na talno vodo, na stabilnost terena in erozijske procese je potrebno pridobiti pogoje h gradnji in vodno soglasje. Potrebno je preventivno preprečevati obremenitve obrežnih ekosistemov, onesnaženosti vod in okolja.

Odpadki:

Komunalni odpadki se odstranjujejo skladno z veljavnimi predpisi lokalne skupnosti in drugo področno zakonodajo.

Prevzemanje komunalnih odpadkov se opravlja na predhodno določenih prevzemnih mestih, kjer so uporabniki dolžni po vnaprej določenem urniku prepustiti te odpadke izvajalcu javne službe v tipiziranih posodah in tipiziranih zabojnikih, ki so določeni s tehničnim pravilnikom.

Velikost in število obveznih posod oziroma zabojnikov za posamezne uporabnike odpadkov določi izvajalec javne službe.

Za območje predvidenih novogradenj izvajalec javne službe opremi zbiralnico (eko otok) z zabojniki ali posodami za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov. Tipi in oznake zabojnikov ali posod za posamezne ločene in nevarne frakcije ter označbe zbiralnic se določijo s tehničnim pravilnikom. Lokacijo zbiralnice zagotovi Občina.

Gradbene odpadke je potrebno odstranjevati skladno veljavno zakonodajo. Odlaganje odpadnega gradbenega in izkopanega materiala v 15m obvodni pas, na brežine, v pretočne profile vodotokov in na nestabilna ali mesta, kjer bi lahko prišlo do splazitve ali erodiranja ni dovoljeno.

Osončenje: Razdalje med objekti omogočajo ustrezno osončenje objektov.«

 

19. člen

Za tretjim odstavkom 26. člena se doda besedilo:

»Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja / lastnika zemljišča / investitorja / odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke. Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno pristojni osebi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi.«

 

20. člen

V 27. členu se prvi odstavek v celoti nadomesti z novim besedilom, ki se glasi:

»Povečanje tlorisnih in vertikalnih dimenzij objektov je možno do + 10 %. Tolerance ne veljajo za objekte, katerih gradbene parcele ne presegajo 600 m2, dimenzije objektov na teh parcelah, določene z odlokom so maksimalne! Zmanjšanje tlorisnih in vertikalnih dimenzij objektov do - 10 % je dopustno za vse objekte.«

 

21. člen

Sestavni del Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o zazidalnem načrtu za območje urejanja Koritno - Polica ZN KO – S2 so grafične priloge, ki se glasijo:

·       izrez iz kartografskega dela OPN Občine Bled, M 1:5000

·       zazidalno ureditvena situacija, M 1:500

·       zakoličbena situacija, M 1:500

·       karta prometnega, energetskega, vodovodnega in kanalizacijskega omrežja ter omrežja zvez, M 1:500.

in nadomestijo grafične priloge iz osnovnega ZN, ki se glasijo:

·       izrez iz dolgoročnega in družbenega plana Občine Bled, M 1:5000

·       arhitektonsko – zazidalna situacija, M 1:500

·       zakoličbena situacija, M 1:500

V veljavi ostanejo naslednje grafične priloge iz osnovnega ZN:

·       katastrski načrt z vrisom meje ZN, M 1:2880

·       geodetska podloga, M 1:500

·       idejne rešitve prometnega, energetskega, vodovodnega in kanalizacijskega omrežja ter omrežja zvez, M 1:500, kolikor niso v nasprotju s karto prometnega, energetskega, vodovodnega in kanalizacijskega omrežja ter omrežja zvez.

 

22. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 034-2/2015-7

Datum:15.6.2015

 

 

Občina Bled

 

Janez Fajfar, župan