New Page 2

 

Na podlagi 21. in 50a. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 - UPB2, št. 27/2008 - Odl.US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, št. 76/2008 in št. 100/2008 - Odl.US: U-I-427/06-9), 45. člena Zakona o prekrških (Uradni listi RS, št. 3/2007- UPB4, 29/2007 Odl.US: U-I-56/06-31, 58/2007 Odl.US: U-I-34/05-9, 16/2008 Odl.US: U-I-414/06-7, 17/2008 (21/2008 popr.), 76/2008-ZIKS-1C), 14., 15. in 16. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 56/2008-UPB5, 37/2008, 57/2008-ZLDUVCP, 73/2008 Odl.US: U-I-295/05-38), 3. člena Zakona o inšpekcijskem nadzoru (Uradni list RS, št. 43/2007), 2. člena Zakona o občinskem redarstvu (Uradni list RS, št. 139/2006) in 17. člena Statuta Občine Piran - UPB (Uradne objave Primorskih novic, št. 46/2007) je Občinski svet Občine Piran na 16. redni seji dne 9. 12.2008 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O OBČINSKI INŠPEKCIJI IN REDARSTVU NA OBMOČJU

 

 

OBČINE PIRAN

 

 

(Uradno prečiščeno besedilo)

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok ureja opravljanje inšpekcijskega nadzorstva in občinskega redarstva v občini Piran nad izvajanjem občinskih in drugih predpisov, s katerimi so urejene zadeve iz pristojnosti občine, organizacijo Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, določa pooblaščene uradne osebe in njihove pristojnosti, pravice in dolžnosti ter druge pogoje za njihovo delovanje.

 

 

Za določitev območja dela občinske inšpekcije in redarstva se smiselno uporablja Statut Občine Piran.

 

 

2. člen

 

 

Inšpekcijsko nadzorstvo opravljajo občinski inšpektorji, nadzor v skladu z zakonom, ki ureja delo občinskih redarjev, pa občinski redarji. Naloge inšpekcijskega nadzora opravljajo občinski inšpektorji v skladu z zakonom o inšpekcijskem nadzoru,  naloge občinskega redarstva pa opravljajo občinski redarji v skladu z zakonom o občinskem redarstvu. V obeh primerih se naloge opravljajo ob upoštevanju določil o poslovanju v jezikih narodnih skupnosti,  kot to določa Zakon o prekrških, Zakon o policiji, Zakon o splošnem upravnem postopku in vladna Uredba o poslovanju v jezikih narodnih skupnosti. Vsi navedeni so uradne osebe in imajo pooblastila na podlagi zakonov in tega odloka. Vsi javni uslužbenci, vključno z vodjo inšpekcijske službe in vodjo redarske službe morajo ob imenovanju ali zaposlitvi  izkazati aktivno znanje slovenskega in  italijanskega jezika.

 

 

   

 

 

Naloge iz prejšnjega odstavka tega člena se opravljajo v Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo in je organ občinske uprave Občine Piran. Redarji so za svoje delo odgovorni vodji redarstva, ki je odgovoren za svoje delo predstojniku Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, ta pa županu in direktorju občinske uprave. Inšpektorji so odgovorni za svoje delo predstojniku Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.

 

 

 3. člen

 

 

(črtan)

 

 

4. člen

 

 

  (črtan)

 

 

5. člen

 

 

(črtan)

 

 

  6. člen

 

 

Občinski inšpektorji, vodja občinskega redarstva in občinski redarji (v nadaljevanju: uradne osebe) izkazujejo pooblastila za opravljanje nadzora s službeno izkaznico, ki jo izda župan Občine Piran. Službena izkaznica mora biti natisnjena v slovenskem in italijanskem jeziku.

 

 

7. člen

 

 

Razen po posebni odredbi predstojnika Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo morajo uradne osebe izvajati občinski nadzor v službeni uniformi.

 

 

8. člen

 

 

V času turistične sezone se lahko redarsko službo kadrovsko okrepi z redarji-študenti za nadzor in usmerjanje prometa in posredovanje turističnih informacij.

 

 

Od redarja-študenta se zahteva najmanj peta stopnja šolske izobrazbe, aktivno znanje slovenskega in italijanskega jezika ter aktivno govorjenje še enega tujega jezika, prednostno angleškega ali nemškega.  

 

 

Redar-študent izvaja le pooblastilo opozorila na področju mirujočega in fizičnega urejanja prometa, naloge izvaja v uniformi, ki mora biti drugačna od uradnih oseb.

 

 

9. člen

 

 

(črtan)

 

 

Usposabljanje uradnih oseb

 

 

    10. člen

 

 

Uradne osebe morajo opraviti periodične preizkuse usposobljenosti iz poznavanja predpisov, osnov zgodovine mesta in preizkus poznavanja načrta ulic in podobno.

 

 

Vsebino programa preizkusa usposobljenosti, način izvajanja in ocenjevanja določi župan.  

 

 

II. ORGANIZACIJA URADA ZA OBČINSKO INŠPEKCIJO IN REDARSTVO

 

 

  11. člen

 

 

Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo vodi predstojnik urada, občinsko redarstvo vodi vodja občinskega redarstva.

 

 

 Občinska inšpekcija in občinsko redarstvo sta prekrškovna organa.

 

 

12. člen

 

 

V sestavi Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo so naslednje notranje organizacijske enote:

 

 

  1. občinska inšpekcija

 

 

  1. občinsko redarstvo.

 

 

1. Občinska inšpekcija

 

 

13. člen

 

 

Inšpekcijski nadzor je nadzor nad izvajanjem oziroma spoštovanjem zakonov in drugih predpisov.

 

 

Inšpekcijski nadzor izvršujejo inšpektorice oziroma inšpektorji kot uradne osebe s posebnimi pooblastili in odgovornostmi.

 

 

14. člen

 

 

(črtan)

 

 

15. člen

 

 

 (črtan)

 

 

16. člen

 

 

 (črtan)

 

 

17. člen

 

 

(črtan)

 

 

18. člen

 

 

 (črtan)

 

 

19. člen

 

 

 (črtan)

 

 

20. člen

 

 

 (črtan)

 

 

21. člen

 

 

 (črtan)

 

 

2. Občinsko redarstvo

 

 

22. člen

 

 

Delovno področje in naloge občinskega redarstva odloča zakon ali na podlagi zakona izdan občinski predpis, ki mora biti v skladu z zakonom, ki ureja področje dela občinskega redarstva.

 

 

23. člen

 

 

Vodja občinskih redarjev in občinski redarji ob izvajanju pooblastil, ki izhajajo iz občinskih odlokov, imajo pravico odrejati ukrepe za sanacijo nepravilnosti.

 

 

Stranke so dolžne:

 

 

·         posredovati vodji občinskega redarstva in občinskim redarjem zahtevane podatke in pojasnila ter nuditi pomoč v zvezi z upravljanjem nadzora,

 

 

·         odpraviti ugotovljene nepravilnosti v roku, ki je določen z odredbo vodje občinskega redarstva in  ali občinskih redarjev,

 

 

·         omogočiti vodji občinskega redarja in ali občinskemu redarju nemoteno opravljanje nadzora.

 

 

·         omogočiti vodji občinskega redarja in ali občinskemu redarju vstop v objekte, prostore oziroma dostop do naprav, ki so predmet nadzora.

 

 

24. člen

 

 

(črtan)

 

 

III. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

25. člen

 

 

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki:

 

 

1.   ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti v roku, ki je določen z odredbo vodje občinskega redarstva in ali občinskih redarjev,

 

 

2.   ne omogoči vodji občinskega redarstva in ali občinskemu redarju nemoteno opravljanje nadzora,

 

 

3.   ne omogoči vodji občinskega redarstva in ali občinskemu redarju vstopa v objekte, prostore oziroma dostop do naprav, ki so predmet nadzora,

 

 

4.   ne posreduje vodji občinskega redarstva in ali občinskemu redarju zahtevanih podatkov in pojasnil ter ne nudi pomoči v zvezi z upravljanjem nadzora.

 

 

Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek iz tega člena tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.

 

 

Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik posameznik oziroma posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori dejanje iz tega člena.

 

 

Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki stori prekršek iz tega člena.

 

 

26. člen

 

 

Z globo 500 evrov se kaznuje fizična oseba, ki poda občinskemu redarstvu lažno prijavo.

 

 

IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

27. člen

 

 

Z aktom o sistematizaciji delovnih mest v občinski upravi Občine Piran se določi število delovnih mest občinskih inšpektorjev in občinskih redarjev ter drugi posebni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati delavci za opravljanje inšpekcijskega nadzorstva, občinskega nadzorstva in občinskega redarstva.

 

 

Akt iz prejšnjega odstavka tega člena je treba uskladiti z določbami tega odloka v tridesetih dneh od uveljavitve tega odloka.

 

 

28. člen

 

 

Akte iz 7. in 8. člena tega odloka izda župan v tridesetih dneh od uveljavitve tega odloka.

 

 

29. člen

 

 

Naloge, ki jih posamezni predpisi, veljavni ob uveljavitvi tega odloka, nalagajo Samostojni službi za komunalni nadzor, postanejo naloge Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.

 

 

30. člen

 

 

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o komunalnem nadzoru (Uradne objave Primorskih novic, št. 22/96).

 

 

31. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

 

Številka: 061-127/2008

 

 

Piran, 9. 12. 2008         

 

 

                                                                                             Župan Občine Piran

 

 

                                                                                                 Tomaž Gantar