New Page 2

Na podlagi 110. v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora (ZUreP-2; Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZureP-3) in 15. člena Statuta Občine Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/2021 – UPB1) je župan Občine Poljčane sprejel

 

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE SPREMEMB IN DOPOLNITEV ODLOKA O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA ZBIRNI CENTER ZA ODPADKE OBČINE POLJČANE

 

1. člen

(splošno)

(1) S tem sklepom se začne priprava sprememb in dopolnitev občinskega podrobnega prostorskega načrta za zbirni center za odpadke Občine Poljčane (v nadaljevanju: SD OPPN).

(2) Pravna podlaga za izdelavo SD OPPN je Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2, Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZureP-3) in ostali relevantni predpisi.

(3) Pobudnik in investitor SD OPPN je podjetje TRIK KAMENINE d.o.o., Sv. Florijan 120, 3250 Rogaška Slatina. Pripravljavec je OBČINA POLJČANE, Bistriška cesta 65, 2319 Poljčane. Izdelovalec SD OPPN je družba URBIS d.o.o. Maribor, Partizanska cesta 3, 2000 Maribor, pod številko naloge: 2022/SDOPPN-007.

 

2. člen

(razlogi in izhodišča za pripravo SD OPPN)

(1) Podrobneje se območje ureja z »Odlokom o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za zbirni center za odpadke Občine Poljčane« (Uradno glasilo slovenskih občin, št.33/2015, z dne 3.7.2015).

Po veljavnem OPPN je bil na območju zgrajen zbirni center za odpadke in dovozna cesta do njega, preostali del zemljišča je nepozidan. Razlog za pripravo SD OPPN je določitev podrobnejših pogojev za ureditve povezane z izgradnjo poslovnih stavb ter tehtnice – pokritega tehtalnega sistema, z vso pripadajočo prometno, komunalno in energetsko infrastrukturo, kar veljavni prostorski akt ne predvideva. Zaradi navedenega je Občina Poljčane začela s postopkom sprejemanja SD OPPN.

(2) Z SD OPPN se podrobneje določi prometne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev, parcelacija zemljišč, etapnost izvedbe prostorske ureditve, če bo ta potrebna, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro.

 

3. člen

(območje in predmet načrtovanja)

(1) V skladu z Odlokom o občinskem prostorskem načrtu občine Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin štev. 22/2020) leži predmetno območje v EUP BE 2 – Ob Beli, z osnovno ter podrobnejšo namensko rabo območja okoljske infrastrukture - O, ki so namenjena za izvajanje dejavnosti gospodarskih služb s področja oskrbe z vodo, čiščenja odpadnih voda ter ravnanja z odpadki, za katero je že bil izdelan OPPN.

Podrobneje se območje ureja z »Odlokom o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za zbirni center za odpadke Občine Poljčane« (Uradno glasilo slovenskih občin, št.33/2015, z dne 3.7.2015).

Po veljavnem OPPN je bil na območju zgrajen zbirni center za odpadke in dovozna cesta do njega, preostali del zemljišča je nepozidan.

Spremembe in dopolnitve OPPN se nanašajo na ureditve povezane z željami investitorja, pri čemer se spreminja tako kartografski del kot tekstualni del odloka.

(2) Ureditveno območje OPPN zajema parcele ali dele parcel št.: 591/36, 591/10, 591/11, 591/33, 591/34, 591/35, 591/32, 591/28, 591/9, 583/2, 584/2 k.o. Poljčane (782). Podrobneje se parcelne številke zemljišč določijo na podlagi izdelanega geodetskega načrta in rešitev iz strokovnih podlag, ki bodo natančno opredelile območje in obseg posegov v prostor. Območje obdelave se lahko v samem postopku priprave SD OPPN tudi spremeni z namenom, da se zagotovijo celovite funkcionalne, prometne in urbanistične ureditve.

(3) Predmet priprave SD OPPN je določitev podrobnejših izvedbenih pogojev za ureditve povezane z izgradnjo poslovnih stavb ter tehtnice – pokritega tehtalnega sistema, z vso pripadajočo prometno, komunalno in energetsko infrastrukturo. V SD OPPN se prikažejo tudi vplivi in povezave s sosednjimi enotami urejanja prostora.

(4) V SD OPPN se lahko vključijo tudi druge ureditve na podlagi zahtev nosilcev urejanja prostora kot tudi ostale pobude v območju, če se bo za to pokazala potreba.

 

4. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Strokovne rešitve načrtovanih prostorskih ureditev obravnavanega območja bodo izdelane v sklopu izdelave SD OPPN. V sklopu izdelave, se po potrebi oz. na podlagi usmeritev pristojnih nosilcev urejanja prostora (NUP) zagotovijo tudi vse potrebne strokovne podlage oz. rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepi za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave, rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoji glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro ter morebitne potrebne uskladitve teh rešitev v zvezi z izdanimi smernicami in mnenji ter drugimi zahtevami pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

5. člen

(vrsta postopka in okvirni roki za pripravo SD OPPN)

(1) Pri pripravi se upošteva postopek, določen z ZUreP-2. V primeru postopka celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) se aktivnosti s tega področja ustrezno vključijo v faze izdelave SD OPPN in izvajajo skladno z določili Zakona o varstvu okolja (ZVO-1). Za izvedbo posameznih aktivnosti so predvideni naslednji roki oz. trajanje:

 

Aktivnost

Rok oz. trajanje aktivnosti

priprava sklepa o pripravi SD OPPN in objava v uradnem glasilu

maj 2022

objava sklepa in izhodišč za pripravo SD OPPN v PIS in poziv pristojnim NUP za konkretne smernice in za mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov SD OPPN na okolje

zakonski rok za smernice in mnenja je 30 dni

pridobitev odločbe o potrebnosti izvedbe CPVO

zakonski rok je 21 dni od prejema mnenj NUP

analiza smernic/mnenj, izdelava vseh potrebnih strokovnih podlag (po potrebi tudi okoljskega poročila) in osnutka SD OPPN

30 dni od prejema smernic

objava osnutka SD OPPN in okoljskega poročila (če se izdela) v PIS in poziv NUP za izdajo mnenja; državni NUP, ki sodelujejo v postopku CPVO, hkrati podajo mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe SD OPPN na okolje in mnenje o ustreznosti okoljskega poročila

zakonski rok za izdajo mnenj je 30 dni po objavi gradiv

pridobitev odločbe o ustreznosti okoljskega poročila (če se izdela)

zakonski rok je 30 dni od prejema mnenj državnih NUP

dopolnitev osnutka SD OPPN ter okoljskega poročila (če se izdela) na podlagi prejetih mnenj NUP

15 dni po prejemu in analizi mnenj

objava dopolnjenega osnutka SD OPPN na spletni strani občine in javna razgrnitev ter javna obravnava

javna razgrnitev traja 30 dni, v tem času se izvede javna obravnava

priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javne razprave

10 dni po predaji zbranih pripomb v času javne razgrnitve

sprejem stališč do pripomb po uskladitvi stališč z naročnikom in načrtovalcem in objava, objava stališč v PIS

 

izdelava predloga SD OPPN

15 dni po sprejemu stališč do pripomb

objava predloga SD OPPN (in okoljskega poročila) na spletni strani občine, pridobitev mnenj NUP ter mnenj o sprejemljivosti izvedbe vplivov SD OPPN na okolje če se izvaja CPVO

zakonski rok je 30 dni po prejemu poziva

uskladitev in izdelava usklajenega predloga SD OPPN

7 dni po pridobitvi mnenj

druga obravnava in sprejem SD OPPN na občinskem svetu

na seji občinskega sveta

objava SD OPPN v uradnem glasilu

 

izdelava končnih elaboratov SD OPPN

10 dni po objavi v uradnem glasilu

objava v PIS

 

 

(2) Predvideni roki se lahko zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev pristojnih nosilcev urejanja prostora ter drugih udeležencev pri urejanju prostora tudi spremenijo. Roki faz, ki niso v pristojnosti pripravljavca, so odvisni od pogodbenega razmerja med investitorjem priprave SD OPPN in izdelovalci strokovnih podlag in SD OPPN.

 

6. člen

(nosilci urejanja prostora)

(1) Nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo in se usklajujejo v postopku priprave SD OPPN glede načrtovanih  prostorskih ureditev iz njihove pristojnosti, so:

1.    Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova 61, 1000 Ljubljana

2.    Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova 17, 2000 Maribor

3.    Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za kopenski promet, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana

4.    Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana

5.    Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

6.    Zavod za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20a, 2000 Maribor,

7.    Občina Poljčane, Bistriška cesta 65, 2319 Poljčane

8.    Komunala Slovenska Bistrica d.o.o., Ulica Pohorskega bataljona 12, 2310 Slov. Bistrica

9.    OKP Rogaška Slatina d.o.o., Celjska cesta 12, 3250 Rogaška Slatina

10.   Elektro Maribor d.d., PE Slovenska Bistrica, Kolodvorska ulica 21 a, 2310 Slov. Bistrica

11.   Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Titova cesta 38, 2000 Maribor

12.   Telemach d.o.o., Cesta Ljubljanske brigade 21, 1000 Ljubljana

Pristojni državni nosilci urejanja prostora podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov SD OPPN na okolje, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana, pa bo odločilo, ali je za predmetni SD OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

(2) V kolikor bo v postopku priprave SD OPPN ugotovljeno, da je potrebno vključiti tudi druge nosilce urejanja prostora, se jih bo vključilo v postopek naknadno.

(3) Če nosilci urejanja prostora aktov in podatkov iz prvega odstavka tega člena v rokih, ki jih določa ta zakon, ne dajo, se šteje, da jih nimajo. V nadaljevanju postopka priprave prostorskega akta ni treba upoštevati aktov in podatkov, izdanih po izteku roka, upoštevajo pa se vse zahteve, ki jih za pripravo teh aktov določajo področni predpisi.

 

7. člen

(načrt vključevanja javnosti)

(1) Javnost je bila seznanjena z izhodišči za pripravo SD OPPN, ki so bila objavljena na spletni strani občine.

(2) V nadaljevanju postopka priprave in sprejema SD OPPN bo javnost seznanjena z načrtovanimi rešitvami v fazi dopolnjenega osnutka SD OPPN, ko bo skladno z določili 112. člena ZUreP-2 izvedena javna razgrnitev in javna obravnava. V času javne razgrnitve, ki traja najmanj 30 dni, lahko zainteresirana javnost poda pripombe na načrtovane rešitve. Občina bo pripombe preučila in do njih zavzela stališča, ki bodo javno objavljena na spletni strani občine.

 

8. člen

(obveznosti investitorja in izdelovalca SD OPPN ter drugih udeležencev)

(1) Vse obveznosti financiranja v zvezi z izdelavo SD OPPN in izdelavo vseh potrebnih strokovnih podlag, vključno z morebiti potrebno izdelavo okoljskega poročila in drugih dodatno potrebnih strokovnih podlag oz. rešitev, če bo zanje izkazana potreba v postopku izdelave SD OPPN, nosi investitor.

(3) Izdelovalec SD OPPN zagotovi ustrezna gradiva oz. obliko gradiv za posamezne faze izdelave in sprejema SD OPPN in objavo v prostorsko informacijskem sistemu, v ustrezni analogni in digitalni obliki. Za obravnavi na občinskem svetu ter za javno razgrnitev in javno obravnavo je potrebno oddati gradivo v po dveh analognih in enem digitalnem izvodu ter pet izvodov povzetka gradiva. Končni elaborat mora biti oddan v petih izvodih v analogni obliki ter v dveh izvodih v digitalni obliki, ki je predpisana za objavo v prostorsko informacijskem sistemu. Digitalna in analogna oblika morata biti skladni, kar načrtovalec potrdi z izjavo.

(4) Pripravljavec zagotovi udeležbo načrtovalca na javni obravnavi, sejah komisije za okolje in prostor ter na sejah Občinskega sveta – kot poročevalca.

 

9. člen

(objava in začetek veljavnosti sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletni strani Občine Poljčane (www.poljcane.si) ter začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 3500-0002/2022-201

Datum: 9. 5. 2022

 

 

Občina Poljčane

 

Stanislav Kovačič, župan