Na podlagi 7. in 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93 in 30/98), 4. člena Odloka o gospodarskih javnih službah na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 12/95 in 7/97 in Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 1/98), 2. člena Odloka o dejavnostih in pogojih za opravljanje gospodarskih javnih služb s koncesijo (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 27/95 in Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 1/98) ter 11. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 6/99-prečiščeno besedilo) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na seji, dne 24. julija 2000, sprejel
 
ODLOK
 
 
o koncesiji za urejanje javnih parkirišč in odvoz nepravilno parkiranih vozil na območju Mestne občine Ptuj
 
 
1. člen
 
Mestna občina Ptuj (v nadaljnjem besedilu: koncedent) s tem odlokom kot koncesijskim aktom določa predmet, pogoje in druge elemente za podelitev koncesije za opravljanje gospodarske javne službe urejanja javnih parkirišč in odvoza nepravilno parkiranih vozil.
 
2. člen
 
Urejanje javnih parkirišč in odvoz nepravilno parkiranih vozil je organizirana, načrtovana in nadzorovana gospodarska javna služba, ki zajema:
 
 
- organizacijo izgradnje parkirnih površin,
 
 
- vzdrževanje parkirnih površin (vzdrževanje, čiščenje, odstranjevanje snega, vzdrževanje zelenic, drevja, ipd.), ki so na zemljiščih v lasti Mestne občine Ptuj,
 
 
- postavljanje, zamenjava, dopolnjevanje, odstranjevanje in vzdrževanje opreme na parkiriščih,
 
 
- pobiranje parkirnine na javnih površinah,
 
 
- izdajanje letnih dovolilnic za parkiranje,
 
 
- izvajanje varovanja parkirišč, nadzora nad parkirišči, zagotavljanje spoštovanja predpisov ter reda in varnosti na parkiriščih (pravilno parkiranje, plačilo parkirnine,...) in izvajanje sankcij, za katere je po zakonu ali odloku pooblaščen organ lokalne skupnosti,
 
 
- odvoz nepravilno parkiranih vozil, zapuščenih vozil in ostankov vozil, če so na javnih površinah in odločitev o tem sodi v pristojnost organov lokalne skupnosti,
 
 
- urejanje opreme za regulacijo prometa,
 
 
- druge dejavnosti, ki po svoji naravi sodijo v ta okvir ali pa so določene z veljavnimi predpisi.
 
3. člen
 
Koncesija se neposredno prenese v izvajanje Komunalnemu podjetju Ptuj d.d. za obdobje deset let.
 
4. člen
 
Koncesija urejanja javnih parkirišč in odvoza nepravilno parkiranih vozil se izvaja na celotnem območju Mestne občine Ptuj v skladu z zakoni, odloki, podzakonskimi predpisi in tehničnimi pravili.
 
5. člen
 
Koncesionar je izključni izvajalec urejanja javnih parkirišč in odvoza nepravilno parkiranih vozil v Mestni občini Ptuj, pri čemer ima:
 
 
- pravico izgradnje parkirnih površin,
 
 
- pravico vzdrževanja parkirnih površin (vzdrževanje, čiščenje, odstranjevanje snega, vzdrževanje zelenic, drevja, ipd.), ki so na zemljiščih v lasti Mestne občine Ptuj,
 
 
- pravico postavljanja, zamenjave, dopolnjevanja, odstranjevanja in vzdrževanja opreme na parkiriščih,
 
 
- pravico pobiranja parkirnine na javnih površinah,
 
 
- pravico izdajanja letnih dovolilnic za parkiranje,
 
 
- pravico izvajanja varovanja parkirišč, nadzora nad parkirišči, zagotavljanja spoštovanja predpisov ter reda in varnosti na parkiriščih (pravilno parkiranje, plačilo parkirnine,...) in izvajanja sankcij, za katere je po zakonu ali odloku pooblaščen organ lokalne skupnosti,
 
 
- pravico odvoza nepravilno parkiranih vozil, zapuščenih vozil in ostankov vozil, če so na javnih površinah in odločitev o tem sodi v pristojnost organov lokalne skupnosti,
 
 
- pravico urejanja opreme za regulacijo prometa,
 
 
- druge dejavnosti, ki po svoji naravi sodijo v ta okvir ali pa so določene z veljavnimi predpisi.
 
6. člen
 
Koncesionar mora:
 
 
- spoštovati strokovne, tehnične, organizacijske in razvojne naloge dejavnosti ter usmeritve mestne občine,
 
 
- zagotavljati kontinuirano in kvalitetno opravljanje koncesijske dejavnosti,
 
 
- opravljati storitve v skladu s cenami, ki jih potrjuje mestni svet Mestne občine Ptuj,
 
 
- zagotavljati zadostno število strokovnih kadrov, za izvajanje storitev pa zadosten obseg tehničnih sredstev,
 
 
- na zahtevo koncendenta ali pristojne inšpekcije omogočiti strokovni in finančni nadzor ter nadzor nad zakonitostjo dela,
 
 
- redno predložiti pristojnemu organu Mestne občine Ptuj letna poročila o reviziji poslovanja, pri čemer morajo biti podatki prikazani ločeno po posameznih vrstah gospodarske javne službe;
 
 
- upoštevati tehnične, varnostne, organizacijske, stroškovne in druge standarde ter normative za opravljanje koncesije,
 
 
- zagotavljati, da bo vsa javna ali zasebna lastnina, ki bi bila zaradi izvajanja del poškodovana, vzpostavljena v prvotno stanje.
 
7. člen
 
Koncesionar izvaja gospodarsko javno službo z uporabo infrastrukturnih objektov in naprav, ki so v lasti Mestne občine Ptuj.
 
 
Koncesionar je dolžan infrastrukturne objekte in naprave upravljati in vzdrževati v skladu z načeli dobrega gospodarja. Odnos med mestno občino in koncesionarjem glede upravljanja in vzdrževanja infrastrukture se uredi s posebno pogodbo.
 
 
Koncesionar je za uporabo infrastrukturnih objektov in naprav dolžan plačati mestni občini odškodnino. Višina in način plačila odškodnine se uredi s koncesijsko pogodbo.
 
8. člen
 
Medsebojna razmerja med koncedentom in koncesionarjem se skladno z določbami zakona in tega odloka uredijo s koncesijsko pogodbo, ki določa:
 
 
- predmet koncesije ter rok za začetek izvajanja koncesije,
 
 
- višino in način plačila odškodnine za uporabo infrastrukturnih objektov in naprav,
 
 
- pravice in obveznosti koncesionarja in koncendenta,
 
 
- način in merila za oblikovanje cen in tarif ter dobička,
 
 
- način izvajanja nadzora s strani koncendenta,
 
 
- pogodbene sankcije zaradi neizvrševanja koncesije ali zaradi njenega izvrševanja v nasprotju s pogodbo,
 
 
- medsebojna razmerja v zvezi z morebitno škodo, povzročeno z opravljanjem ali neopravljanjem javne službe,
 
 
- pravice in obveznosti koncesionarja v primeru spremenjenih in nepredvidljivih okoliščin,
 
 
- čas trajanja koncesije ter pogoje in način njenega morebitnega podaljšanja,
 
 
- določbe o spremembah koncesijske pogodbe, prenehanju koncesijskega razmerja in določbe o reševanju sporov.
 
9. člen
 
Določila koncesijske pogodbe morajo biti usklajena s tem odlokom kot koncesijskim aktom. V primeru neskladja med koncesijsko pogodbo in koncesijskim aktom veljajo določbe koncesijskega akta.
 
 
Koncesijsko pogodbo sklene v imenu koncedenta župan Mestne občine Ptuj.
 
10. člen
 
Koncesionar koncesije ne more prenesti na druge osebe.
 
 
Koncesionar ima pravico, da za izvajanje posameznih dejavnosti pri opravljanju gospodarske javne službe sklene pogodbo s podizvajalci, vendar le po predhodnem soglasju koncedenta.
 
11. člen
 
Za škodo, ki jo zaradi izvajanja ali pri izvajanju službe povzročijo koncesionar, pri njem zaposleni delavci ali podizvajalci koncedentu, uporabnikom ali tretjim osebam, je odgovoren koncesionar po pravilih, ki urejajo odgovornost podjetij oziroma družb.
 
12. člen
 
Če koncesionar v primerih, ki so posledica ravnanja pri njem zaposlenih delavcev, ne zagotovi opravljanja koncesije, lahko njeno opravljanje začasno na stroške koncesionarja zagotovi koncedent s prevzemom javne službe v režijo ali na drug način, določen s koncesijsko pogodbo.
 
13. člen
 
Nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja izvršujejo pristojni inšpekcijski organi.
 
 
Strokovnost izvajanja dejavnosti, ki je predmet koncesije, nadzoruje občinska uprava.
 
14. člen
 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati odlok o načinu izvajanja koncesije gospodarske javne službe urejanja javnih parkirišč in odvoza nepravilno parkiranih vozil na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/97 in 1/98).
 
15. člen
 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.
 
 
 
 
 
Župan
 
 
občine Ptuj
 
 
Miroslav LUCI, dr. med, l.r.
 
 
Številka: 015-04-3/00
 
 
Datum: 24.07.2000