New Page 2

Na podlagi 10. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2), 16. člena Zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/1994), 8. člena Uredbe o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 38/2004) in 6. člena Statuta Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (MUV, št. 02/2007 in 29/2007) je Občinski svet Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah na 18. redni seji, dne 23. oktobra 2008, sprejel

O D L O K

o grbu in zastavi Občine Sveta Trojica

v Slovenskih goricah

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah (v nadaljevanju:

Občina) ima svoj grb in zastavo.

Istovetnostni simboli Občine predstavljajo in označujejo pripadnost Občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah.

Simboli se uporabljajo v skladu z določbami tega odloka, njihova uporaba pa ne sme škodovati ugledu in dostojanstvu Občine.

2. člen

Simbolov se ne sme avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako se ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec za označevanje blaga ali storitev, brez dovoljenja Občine.

II. OBČINSKE OZNAČBE

a.) Grb

3. člen

Grb Občine ima obliko ščita. V sredini ščita so na zlati (rumeni) podlagi upodobljeni trije baročni cerkveni zvoniki, ki s številom in obliko predstavljajo bistveno značilnost in posebnost v primerjavi z drugimi slovenskimi občinami in cerkvami na Slovenskem.

Barve so tri: zlata (rumena), rdeča in črna. Ščit je ob stranicah zlato (rumeno) obrobljen.

Podroben prikaz razmerij grba in kode njegovih barv je določen z grafično prilogo, ki je sestavni del tega odloka.

4. člen

Grb Občine uporablja Občina in njeni organi ter drugi, ki za uporabo grba izkažejo svoj interes ter si za to pridobijo soglasje Občine.

5. člen

Grb Občine se uporablja:

- na žigih ter ostalih znakih občinskih organov;

- v prostorih in na poslopju sedeža Občine;

- na protokolarnih listinah in dokumentih, ki jih izstavljajo župan in občinski upravni organi;

- na listinah, oznakah in publikacijah, ki jih izstavlja občinski svet in njegovi organi;

- na listinah, ki jih izstavlja občinski svet v svečani obliki in na drugih svečanih listinah ali priznanjih, ki jih podeljujejo organizacije v občini;

- na vabilih, čestitkah, vizitkah in vseh uradnih listinah, ki jih izdajajo za službene namene župan, občinski svet ali drugi organi in občinska uprava;

- na spominkih in značkah;

- na občinski kažipotni signalizaciji,

- v drugih primerih, pod pogoji iz tega odloka.

6. člen

Grb Občine se lahko uporablja ob mednarodnih državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah ter javnih shodih, na katerih se Občina predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov.

7. člen

Grba ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovan, obledelih barv ali kako drugače neprimeren za uporabo, ki mora biti prilagojena normam o javnem redu tako, da ne krni ugleda Občine.

b.) Zastava

8. člen

Zastava Občine je rdeče in zlate (rumene) barve z vstavljenim grbom Občine.

Opis: razmerje višine »h« proti dolžini »l« (h:l) je 2:1 s tem, da je zastavina ruta razdeljena vertikalno na dve po višini in dolžini enaki barvni polji: prvo levo polje je rdeče, drugo desno polje je zlato (rumeno). V sredini je Občinski grb. Po širini mora zavzemati natanko polovico zastavine rute, s tem, da je od levega in desnega roba enako odmaknjen, t.j. za četrtino širine zastavine rute.

Podroben prikaz razmerij zastavinih polj in kode njihovih barv je določen z grafično prilogo, ki je sestavni del tega odloka.

9. člen

Horizontalna oblika zastave je tista, na kateri je na vodoravno izobešeni (položeni) zastavni ruti grb postavljen v sredini.

Vertikalna oblika občinske zastave je tista, ki ima na vertikalno izvešeni zastavni ruti grb na sredini postavljen navpično.

10. člen

Zastava se izobesi:

- ob prazniku Občine,

- ob državnem prazniku,

- ob jubilejih, pomembnejših kulturnih in športnih prireditvah občinskega pomena,

- ob komemoracijah,

- ob obisku uradnih delegacij, mednarodnih in domačih organizacij in lokalnih skupnosti,

- ob drugih podobnih priložnostih.

Zastava je stalno izobešena na poslopju sedeža Občine in na poslopjih zavodov, katerih ustanoviteljica ali soustanoviteljica je Občina. Tem zagotovi zastave Občina.

Stalno izobešene zastave pred poslopjem Občine si sledijo od leve proti desni v naslednjem zaporedju: zastava Evropske Unije, zastava Republike Slovenije in zastava Občine.

11. člen

Zastava se izobesi na javnih zgradbah oziroma mestih, kjer je prireditev.

Župan Občine lahko odredi, da se zastava izobesi tudi na drugih zgradbah ob posebnih priložnostih, ki so v korist Občine.

Zastava Občine se izvesi tudi v času sklepanja zakonskih zvez v prostorih, kjer se sklepajo zakonske zveze ali jubilejne poroke.

V primeru žalovanja se zastava izobesi na pol droga.

12. člen

Zastava se obvezno odstrani najkasneje v 24 urah po tem, ko preneha razlog zaradi katerega je bila izobešena.

13. člen

Ob pomembnejših prireditvah, ko se izobesijo državna zastava, zastava Evropske Unije, občinska zastava in zastava kluba, društva ali zveze, si zastave sledijo v tem zaporedju od leve proti desni, opazovano s prostora za občinstvo.

III. PRAVILA ZA UPORABO

14. člen

Za pravilno uporabo simbolov in pravilno izvajanje tega odloka skrbi občinska uprava, ki daje pojasnila, sprejema vloge za izdajo dovoljenja za uporabo grba in zastave, opravlja vsa strokovna in administrativna opravila v zvezi s temi vlogami ter vodi evidenco izdanih dovoljenj.

15. člen

Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati:

- ime in priimek ali naziv ter naslov uporabnika grba,

- tehniko izvedbe in vrsto materialov,

- predvideno naklado oz. količino.

Če gre za označbo prireditve, mora prosilec v prošnji opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, za katero prosi, da se dovoli uporaba simbolov.

V primeru, da gre za komercialno rabo grba ali zastave, je Občina upravičena prosilcu zaračunati pravico uporabe, in sicer do največ 5% vrednosti prometa izdelkov na katerih je aplikacija grba ali zastave.

16. člen

Z odločbo, s katero se dovoli uporaba grba in zastave, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba, omejuje uporaba za določen namen ali določi rok, do katerega je dovoljena uporaba.

Izdano dovoljenje se lahko prekliče, če se ugotovi, da uporabnik ne upošteva pogojev, navedenih v odločbi oziroma dovoljenju, če ne skrbi za primeren izgled grba ali zastave, če preseže obseg pravic, ki mu jih je odobrila občinska uprava ali če s svojim poslovanjem škodi ugledu Občine.

17. člen

Simbolov Občine na svojih dokumentih in promocijskih sredstvih ne smejo uporabljati politične stranke in politična združenja občanov. Njihova uporaba je še zlasti prepovedana za potrebe volilne kampanje.

IV. ŽUPANSKA OGRLICA IN ZNAKI OBČINSKIH

SVETNIKOV

18. člen

Grb Občine je v slovesni izvedbi upodobljen v medaljonu županske ogrlice in znakih občinskih svetnikov.

19. člen

Županska ogrlica je atribut župana. Ob izvolitvi novega župana le-temu ogrlico preda dotedanji župan.

Župan je dolžan ogrlico nositi na vseh uradnih državnih in občinskih slovesnostih v Občini v zaprtih prostorih in na prostem, ob slovesnih protokolarnih sprejemih ter ob izročanju občinskih priznanj in nagrad.

Izven Občine nosi župan ogrlico le na prireditvah in na srečanjih, kjer tako veleva protokol.

20. člen

Svetniški znak je upodobljen grb v obliki priponke in jo prejmejo vsi člani občinskega sveta na konstitutivni seji po podpisu slovesne obljube. Znake svetnikom izroča župan.

Vsi znaki so oštevilčeni, do njih so upravičeni tisti člani občinskega sveta, katerih mandati so na seji ob konstituiranju občinskega sveta po volitvah potrjeni.

Člani občinskega sveta so v času trajanja njihovega mandata dolžni nositi znake v istih primerih kot je župan dolžan nositi ogrlico. Po izteku mandata člani občinskega sveta zadržijo znake, vendar jih v javnosti ne nosijo.

V. KAZENSKE DOLOČBE

21. člen

Z globo 400,00 EUR se kaznuje pravna oseba, ki:

1. uporablja simbole Občine v nasprotju s tem odlokom ali tako, da kvari ugled Občine;

2. uporablja simbole Občine brez dovoljenja;

3. uporablja simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo.

Z globo 200,00 EUR se kaznuje fizična oseba, ki stori prekršek iz 1. odstavka tega člena.

VI. KONČNA DOLOČBA

22. člen

Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 0341-6/2008

Datum: 23. oktober 2008

Župan

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Darko Fras, univ. univ. prav., s. r.