New Page 2

Na podlagi 3. člena Zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91, 17/91-I, 55/92, 13/93, 66/93, 45/94 - odločba US, 8/96, 31/00, 36/00 in 127/06), 28. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, ZOFVI-UPB5, 36/08 – ZOFVI-G,

58/09 – ZOFVI-H, 64/09 – popr. in 65/09 – popr.), 19. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, ZUOPP-UPB1 ter 8. in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 37. seji, dne 29. marca 2010, sprejel

 

O D L O K

o ustanovitvi javnega zavoda

Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom Mestna občina Maribor, s sedežem Ulica heroja Staneta 1, Maribor (v nadaljevanju besedila: ustanoviteljica) ustanavlja na področju vzgoje in izobraževanja javni zavod Svetovalni

center za otroke, mladostnike in starše Maribor (v nadaljevanju besedila: zavod).

Ustanoviteljske pravice in obveznosti skladno z zakonom, tem odlokom in drugimi občinskimi predpisi izvršujeta Mestni svet Mestne občine Maribor in župan.

 

2. člen

V tem odloku uporabljeni in zapisani izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

3. člen

Zavod posluje pod imenom: Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor.

Skrajšano ime zavoda je: Svetovalni center Maribor.

Sedež zavoda je v Mariboru, Lavričeva ulica 5.

Zavod lahko spremeni ime in sedež samo s predhodnim soglasjem ustanoviteljice.

 

4. člen

Zavod je pravna oseba s statusom javnega zavoda, ki izvaja javno službo, v okviru katere za potrebe ustanoviteljice, pod pogoji iz tega odloka pa tudi za druge naročnike, opravlja posamezne svetovalne, terapevtske, preventivne, vzgojno-izobraževalne in raziskovalne naloge s področja vzgoje in izobraževanja, ki so potrebne za celovito izvajanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, in v posameznih elementih sodijo tudi na področja zdravstvenega in socialnega varstva ter raziskovalne dejavnosti.

 

5. člen

Zavod ima pečat okrogle oblike s premeroma 35 mm in 20 mm. Na obodu pečata je izpisano Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, v sredini pa Maribor .

Število posameznih pečatov, njihovo uporabo, hrambo, varovanje in uničevanje ter delavce, ki so zanje odgovorni, določi s sklepom direktor zavoda.

 

II. DEJAVNOST ZAVODA

 

6. člen

Zavod opravlja v okviru javne službe naslednje dejavnosti:

P 85.590

Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje,

P 85.600

Pomožne dejavnosti za izobraževanje,

Q 88.999

Drugo drugje nerazvrščeno socialno varstvo brez nastanitve,

 

Zaradi celovitega izvajanja javne službe iz prejšnjega odstavka opravlja zavod tudi naslednje dejavnosti:

M 72.200

Raziskovalna in razvojna dejavnost na področju družboslovja in humanistike.

R 91.011

Dejavnost knjižnic

J 58.110

Izdajanje knjig, periodike in drugo založništvo

N 82.300

Organizacija razstav, sejmov, srečanj

L 68.320

Upravljanje nepremičnin za plačilo ali po pogodbi.

V okviru dejavnosti P 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje izvaja zavod izobraževanje, izpopolnjevanje, usposabljanje in svetovanje kot spremljajočo dejavnost na področjih vzgoje in izobraževanja za vzgojitelje, učitelje, svetovalne delavce v vrtcih in šolah, starše oziroma družino, otroke in mladostnike.

Dejavnost P 85.600 Pomožne dejavnosti za izobraževanje zajema v delu, ki ga izvaja zavod, vse storitve, ki niso izobraževalne, izobraževalne procese in sisteme pa spremljajo – motiviranje in svetovanje za učenje, svetovanje za izobraževanje, identifikacija poklicnih interesov in poklicno usmerjanje, uvajanje novih metod poučevanja.

Dejavnost Q 88.999 Drugo drugje nerazvrščeno socialno varstvo brez nastanitve v okviru dejavnosti zavoda zajema socialne, svetovalne in druge storitve, ki se nudijo otrokom in mladostnikom ter njihovim družinam na domu, v šoli, v vrtcu ali drugi ustanovi - dejavnosti v zvezi z usmerjanjem otrok in mladostnikov, dejavnosti za preprečevanja nasilja ali mučenja, družinsko svetovanje, krepitev socialne mreže, ambulantno delo z individualno obravnavo, svetovanjem in terapijo razvojnih, psihosocialnih, učnih in drugih motenj otrok in mladostnikov.

V okviru dejavnosti M 72.200 Raziskovalna in razvojna dejavnost na področju družboslovja in humanistike zavod evalvira in raziskuje parametre svojega delovanja na področjih izobraževanja, psihologije, splošne, specialne, rehabilitacijske in socialne pedagogike, sociologije, socialnega dela in antropologije.

Dejavnost R 91.011 Dejavnost knjižnic izvaja zavod v okviru lastne strokovne knjižnice in omogoča izposojo strokovne literature tudi za potrebe učiteljev, vzgojiteljev in šolskih svetovalnih delavcev v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah.

V okviru dejavnosti J 58.110 Izdajanje knjig, periodike in drugo založništvo lahko zavod zaradi zagotovitve celovitosti izvajanja svoje dejavnosti izdaja knjige, brošure in podobne publikacije s področij delovanja zavoda (izobraževanje, psihologija, splošna, specialna, rehabilitacijska in socialna pedagogika, sociologija, socialno delo in antropologija).

Dejavnost N 82.300 Organizacija razstav, sejmov, srečanj zajema organiziranje in izvajanje različnih strokovnih in znanstvenih srečanj s področja delovanja zavoda (vzgoja, izobraževanje, svetovanje) in strok, ki so v zavodu zastopane (psihologija, splošna, specialna in rehabilitacijska pedagogika, sociologija, socialno delo in antropologija), kakor tudi organizacijo tovrstnih aktivnosti za različne skupine uporabnikov (učitelji in vzgojitelji, šolski svetovalni delavci, ravnatelji, predšolski in šolski otroci, mladina, starši).

Dejavnost L 68.320 Upravljanje nepremičnin za plačilo ali po pogodbi izvaja zavod v skladu z zakonom, tem odlokom in drugimi akti ustanoviteljice kot upravljalec premoženja ustanoviteljice.

 

 

7. člen

Programe, aktivnosti in druge naloge iz posameznih sklopov dejavnosti, navedenih v predhodnem členu tega odloka, načrtuje zavod v letnem delovnem načrtu, v katerem ločeno prikaže in finančno ovrednoti, v kolikšen obsegu bo posamezne od njih izvajal za potrebe ustanoviteljice, drugih lokalnih skupnosti in druge naročnike. Z ustanoviteljico usklajen finančno ovrednoteni obseg programov, aktivnosti in nalog iz letnega delovnega načrta predstavlja osnovo za pogodbo o financiranju dejavnosti zavoda. V letni pogodbi o financiranju se na osnovi deleža dejavnosti, ki jo bo zavod opravil za potrebe ustanoviteljice, določijo posamezne vrste stroškov dejavnosti (stroški dela, materialni stroški in drugi v letni pogodbi dogovorjeni stroški) na način, ki pristojnim organom ustanoviteljice omogoča spremljanje izvajanja pogodbenih obveznosti in nadzor namenske rabe sredstev.

 

III. ORGANI ZAVODA

 

8. člen

Organi zavoda so:

• svet zavoda,

• direktor

• strokovni svet.

 

1. Svet zavoda

 

9. člen

Organ upravljanja je svet zavoda.

Svet zavoda šteje 7 članov in ga sestavljajo:

• dva predstavnika ustanoviteljice,

• trije predstavniki delavcev zavoda,

• dva predstavnika zainteresirane javnosti.

Predstavnika ustanoviteljice v svetu zavoda imenuje Mestni svet Mestne občine Maribor.

Predstavnike delavcev volijo delavci na neposrednih in tajnih volitvah.

Predstavnika zainteresirane javnosti v svetu zavoda imenuje župan Mestne občine Maribor izmed občanov, uveljavljenih na področju vzgoje in izobraževanja otrok in mladine oziroma tej populaciji namenjenega svetovalnega ali terapevtskega dela. Predlog za odločitev župana v sodelovanju oblikujeta pristojni organ mestne uprave in vodstvo zavoda.

Člani sveta zavoda so imenovani oziroma izvoljeni za mandatno obdobje štirih let in so lahko ponovno imenovani oziroma izvoljeni, vendar zaporedoma največ dvakrat. Direktor zavoda ne more voliti in biti izvoljen oziroma imenovan v svet zavoda.

 

10. člen

Svet zavoda obravnava in sprejema statut in druge splošne akte, program razvoja, letni program in letno poročilo, vključno s finančnim načrtom in zaključnim računom ter opravlja druge naloge v skladu z zakonom in statutom.

 

2. Direktor zavoda

 

11. člen

Poslovodni organ in strokovni vodja zavoda je direktor.

Direktor organizira in vodi delo in poslovanje zavoda, predstavlja in zastopa zavod ter je odgovoren za zakonitost dela zavoda.

Direktor vodi tudi strokovno delo zavoda in je odgovoren za strokovnost dela zavoda.

 

12. člen

Za direktorja zavoda je lahko imenovan kdor izpolnjuje splošne pogoje in ima najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe druge stopnje, oziroma raven izobrazbe, pridobljeno po študijskih programih, ki v skladu z zakonom ustreza izobrazbi druge stopnje ter izpolnjuje pogoje za strokovnega delavca v tem zavodu, ima najmanj pet let delovnih izkušenj pri svetovalnem oziroma terapevtskem delu z otroci in mladostniki, ima naziv svetnik ali svetovalec, oziroma najmanj pet let naziv mentor in aktivno obvlada slovenski jezik ter izpolnjuje druge pogoje, določene v statutu zavoda.

Direktorja imenuje svet zavoda na podlagi javnega razpisa.

Mandat direktorja traja pet let.

Svet zavoda si mora pred odločitvijo o izbiri kandidata za direktorja o vseh kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje, pridobiti mnenje strokovnega sveta zavoda, ki o mnenju glasuje tajno, k imenovanju izbranega kandidata pa pridobiti soglasje ustanoviteljice.

Strokovni svet zavoda je dolžan podati mnenje v 20 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, v nasprotnem primeru lahko svet zavoda o izbiri odloči brez tega mnenja.

Če ustanoviteljica k izbranemu kandidatu ne poda soglasja v 30 dneh od dneva, ko je bila zanj zaprošena, se šteje, kot da je soglasje k imenovanju dano in lahko svet zavoda odloči o dokončnem imenovanju direktorja brez tega soglasja. Ko so izpolnjeni formalni pogoji, svet zavoda odloči o imenovanju direktorja s sklepom ter o svoji odločitvi obvesti vse prijavljene kandidate. Zoper odločitev sveta je možno sodno varstvo v skladu z zakonom, ki ureja delovanje zavodov.

 

13. člen

Direktorja razrešuje svet zavoda v soglasju z ustanoviteljico pod pogoji in po postopku, kot ga na podlagi zakona določa statut zavoda.

Svet zavoda ni dolžan pridobiti soglasja ustanoviteljice o razrešitvi direktorja, če se direktorja razreši na njegov predlog. V tem primeru svet zavoda o razrešitvi direktorja ustanoviteljico samo pisno obvesti.

 

14. člen

Če direktorju predčasno preneha mandat oziroma če nihče izmed prijavljenih kandidatov ni imenovan, svet zavoda imenuje vršilca dolžnosti direktorja izmed strokovnih delavcev zavoda oziroma

izmed prijavljenih kandidatov, vendar največ za eno leto.

Če v 60 dneh po prenehanju mandata direktorju, svet zavoda ne imenuje niti direktorja niti vršilca dolžnosti direktorja, imenuje vršilca dolžnosti direktorja pristojni organ ustanoviteljice. Ista oseba lahko v zavodu opravlja funkcijo vršilca dolžnosti direktorja največ dvakrat.

Svet zavoda mora v primeru imenovanja vršilca dolžnosti direktorja takoj pričeti s postopkom za imenovanje direktorja.

 

3. Strokovni svet zavoda

 

15. člen

Strokovni svet zavoda sestavljajo vsi strokovni delavci – nosilci dejavnosti zavoda. Strokovni svet zavoda obravnava vprašanja s področja strokovnega dela zavoda, določa strokovne podlage za programe dela in razvoja zavoda ter daje svetu in direktorju mnenja in predloge glede posameznih strokovnih vprašanj iz njihove pristojnosti.

Strokovni svet zavoda vodi direktor zavoda.

 

IV. SREDSTVA ZA DELO ZAVODA

 

16. člen

Ustanoviteljica zagotavlja zavodu za delo sredstva oziroma premoženje, s katerimi je zavod upravljal že do uveljavitve tega odloka in ga uporabljal za izvajanje dejavnosti, za katero je ustanovljen.

Navedena sredstva in premoženje ter spremembe v njegovi sestavi in vrednosti je zavod dolžan sproti evidentirati ter skladno s predpisi izkazovati v svojih poslovnih knjigah.

Zavod in ustanoviteljica skleneta pogodbo o prenosu sredstev v upravljanje, v kateri določita nepremično premoženje in vrednost pripadajočega premičnega premoženja v upravljanju zavoda in dogovorita medsebojne pravice in obveznosti v zvezi z upravljanjem tega premoženja.

 

17. člen

Premoženje, s katerim upravlja zavod, je last ustanoviteljice.

Zavod upravlja s premoženjem ustanoviteljice, vendar lahko vstopa v pravne posle, katerih posledica je odtujitev nepremičnega premoženja ali obremenitev premoženja ustanoviteljice s stvarnimi in drugimi bremeni, samo s predhodnim soglasjem ustanoviteljice.

Zavod sme dele premoženja, s katerim upravlja, oddati v občasno uporabo ali v najem drugim uporabnikom pod pogoji in na način, kot se z ustanoviteljico dogovori s pogodbo o prenosu sredstev v upravljanje.

Zavod je dolžan upravljati premoženje ustanoviteljice s skrbnostjo dobrega gospodarja. Za upravljanje s premoženjem je zavod odgovoren ustanoviteljici.

 

18. člen

Zavod skladno z zakonom pridobiva sredstva za delo iz:

• sredstev proračuna ustanoviteljice za izvajanje dejavnosti na osnovi letne pogodbe,

• sredstev proračuna ustanoviteljice za investicijsko vzdrževanje nepremičnin in obnovo opreme skladno z letnimi programi ustanoviteljice o vlaganjih v njeno premoženje in posebnimi

pogodbami,

• sredstev, pridobljenih za izvajanje dodatnih programov na javnih razpisih ustanoviteljice, državnih organov in drugih,

• sredstev drugih lokalnih skupnosti, pridobljenih na osnovi pogodb o izvajanju dela redne dejavnosti za njihove potrebe,

• sredstev, pridobljenih na osnovi pogodb o izvedbi posameznih programov, aktivnosti ali nalog za druge zainteresirane partnerje,

• donacij, prispevkov sponzorjev in drugih virov.

 

19. člen

Letna višina sredstev ustanoviteljice, ki predstavlja njen delež za izvajanje redne dejavnosti zavoda, se upoštevajoč sredstva mestnega proračuna določi na podlagi usklajenih in finančno ovrednotenih programov, aktivnosti in nalog iz letnega delovnega načrta zavoda. Dokler proračun ustanoviteljice ni sprejet ali ni usklajen obseg dela zavoda za potrebe ustanoviteljice, se v pogodbi za tekoče leto določi začasno financiranje dejavnosti zavoda v enakem obsegu kot v preteklem letu, kasneje pa se z

aneksom k pogodbi obseg sredstev ustrezno korigira.

V primeru, da zavod z ostalimi lokalnimi skupnostmi ne uspe pogodbeno dogovoriti obsega dejavnosti, kot je zastavljen v letnem delovnem načrtu, morata direktor in svet zavoda ustanoviteljici

predložiti program ukrepov, s katerim bodo odpravljene težave v poslovanju zavoda.

 

20. člen

Presežek prihodkov nad odhodki sme zavod uporabljati za opravljanje in razvoj dejavnosti, za druge namene pa samo v soglasju z ustanoviteljico. V primeru primanjkljaja sredstev za opravljanje dejavnosti zavoda se način kritja primanjkljaja določi v soglasju z ustanoviteljico.

 

V. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI ZAVODA V PRAVNEM PROMETU

 

21. člen

Zavod nastopa v pravnem prometu samostojno v okviru dejavnosti, za katero je ustanovljen, upoštevajoč omejitve iz 17. člena tega odloka. Za svoje obveznosti odgovarja s sredstvi, s katerimi razpolaga.

Zavod lahko sklepa pogodbe in druge dogovore ali se prijavlja na natečaje, ki posledično lahko povzročijo finančne ali druge obveznosti ustanoviteljice, samo na osnovi predhodnega soglasja ustanoviteljice.

Ustanoviteljica razen za obveznosti iz prve in druge alinee 22. člena tega odloka in na njem temelječih pogodbah, ne odgovarja za obveznosti zavoda.

 

VI. MEDSEBOJNE PRAVICE IN OBVEZNOSTI MED USTANOVITELJICO IN ZAVODOM

 

22. člen

Ustanoviteljica ima do zavoda naslednje obveznosti in pravice :

• redno zagotavlja sredstva za izvajanje dejavnosti zavoda za namene in v obsegu, kot jih v skladu z zakonom, tem odlokom in letnim proračunom določi v pogodbi, ki jo sklene z zavodom,

• v okviru svojih materialnih možnosti v svojih letnih programih načrtuje in zagotavlja sredstva za ohranjanje in izboljševanje prostorskih pogojev za izvajanje dejavnosti zavoda in obnovo njegove opreme,

• spremlja skladnost porabe sredstev, ki jih je zavodu zagotovila v svojem proračunu, z nameni, za katere so bila sredstva zagotovljena,

• odloča o statusnih spremembah,

• daje soglasje k spremembi ali širitvi dejavnosti zavoda ter k statutu zavoda, skladno z zakonom pa tudi k posameznim drugim aktom zavoda,

• daje soglasje k imenovanju in razrešitvi direktorja zavoda,

• imenuje predstavnike ustanoviteljice in zainteresirane javnosti v svetu zavoda,

• daje pobude svetu zavoda in direktorju,

• izvaja druge naloge in obveznosti ustanoviteljice ter opravlja druge zadeve v skladu z zakonom, statutom mestne občine, tem odlokom in drugimi predpisi.

 

23. člen

Zavod je v skladu z zakonom in tem odlokom v razmerju do ustanoviteljice dolžan:

• zagotavljati namensko in racionalno rabo oziroma porabo vseh sredstev ustanoviteljice, ki jih ima zavod v upravljanju oziroma jih tekoče pridobiva za izvajanje dejavnosti, za katero je ustanovljen,

• zagotavljati ustanoviteljici podatke in informacije, potrebne za spremljanje stanja, izvajanje njenih pravic, obveznosti in pristojnosti do zavoda ter načrtovanje razvoja dejavnosti in zagotavljanja drugih potreb zavoda, ter druge podatke v skladu z zakonom,

• na pristojnih organih obravnavati pobude ustanoviteljice in ji poročati o sklepih teh organov,

• posredovati ustanoviteljici program razvoja zavoda, letni delovni načrt in finančni načrt,

• enkrat letno, na zahtevo ustanoviteljice pa tudi med letom poročati o izvajanju delovnega načrta, o rezultatih poslovanja zavoda, o uporabi namenskih sredstev ustanoviteljice in o drugih zadevah, o katerih mora biti ustanoviteljica seznanjena zaradi celovitega spremljanja stanja v zavodu,

• omogočiti pooblaščenim osebam ustanoviteljice, da na licu mesta preverjajo zakonitost, namenskost in racionalnost uporabe sredstev, ki jih zagotavlja za delo zavoda,

• izvajati druge naloge in obveznosti do ustanoviteljice, določene z zakonom, tem odlokom in drugimi predpisi.

 

VII. SPLOŠNI AKTI ZAVODA

24. člen

Zavod podrobneje uredi vprašanja v zvezi z organizacijo, organi, njihovimi pristojnostmi in načinom odločanja ter druga vprašanja, pomembna za opravljanje dejavnosti in poslovanje, skladno z zakonom in tem odlokom v statutu zavoda. Statut ter njegove spremembe in dopolnitve pričnejo veljati, ko k njim poda soglasje ustanoviteljica.

Zavod ima tudi druge splošne akte, med njimi obvezno tiste, za katere tako določa zakon oziroma drugi predpisi.

 

VIII. PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA

 

25. člen

Statut zavoda, usklajen s tem odlokom, je svet zavoda dolžan sprejeti v roku 6 mesecev od dneva uveljavitve tega odloka, veljati pa začne, ko k njemu poda soglasje ustanoviteljica. Do uveljavitve novega statuta zavod uporablja dosedanji statut, razen tistih določb, ki so v nasprotju z zakonom in tem odlokom.

Svet zavoda in direktor zavoda opravljata svoje naloge do izteka mandata.

 

26. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o ustanovitvi javnega zavoda Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor (MUV, št. 11/93, 21/96 – spremembe in dopolnitve odloka in 4/01 – soglasje k spremembi sedeža zavoda).

Javni zavod, ustanovljen s tem odlokom, je pravni naslednik javnega zavoda Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor, ki je bil ustanovljen z odlokom iz predhodnega odstavka in je vpisan v sodni register pri Okrožnem sodišču v Mariboru na reg. vl. št. 10043800.

 

27. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 00700 – 23/2009 050201

Datum: 30. marec 2010

 

 

Župan Mestne občine Maribor

 

Franc Kangler, s. r.