New Page 1

Na podlagi 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22, 18/23-ZDU-10), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (uradno prečiščeno besedilo) (Uradni list RS, št. 94/07), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98-ZZLPPO, 127/06—ZJZP, 38/10-ZUKN in 57/11-ORZGJS40), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11-uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 -Odl US, 92/14 – Odl US, 32/16, 15/17 – Odl US, 73/19 – Odl US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – Odl US), Uredbe o odpadkih (Uradni list RS, št. 37/15, 69/15, 129/20, 44/22-ZVO-2 in 77/22), Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17, 78/19 in 44/22-ZVO-2), Uredbe o odlagališčih odpadkov (Uradni list RS, št. 10/14, 54/15, 36/16, 37/18, 31/21 in 44/22-ZVO-2), Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov (Uradni list RS, št. 33/17, 60/18 in 44/22-ZVO-2), Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Divača (Uradno glasilo slovenskih občin št. 56/20), 8. in 16. člena Statuta Občine Divača (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2014, 24/14, 9/15, 55/17, 4/19 in 7/21) oziroma predpisov, ki bodo navedene predpise nadomestili, je Občinski svet Občine Divača  na 8. redni seji dne 15. 11. 2023, sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O RAVNANJU S KOMUNALNIMI ODPADKI

V OBČINI DIVAČA

 

1. člen

V Odloku o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Divača se spremeni 3. odstavek 2. člena, ki se po novem glasi:

»Vrste odpadkov, ki niso predmet javnih služb iz tega odloka so določene v predpisih s področja ravnanja z odpadki«.

 

2. člen

Spremeni se 2. odstavek 5. člena odloka, ki se glasi:

»Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku imajo enak pomen, kot je določeno v predpisih s področja ravnanja z odpadki.«

Zbriše se 3. odstavek 5. člena.

 

3. člen

V 7. členu odloka se doda nov 5. odstavek, ki se glasi:

»(5) Prevzemna mesta za zbiranje bioloških odpadkov in odpadne embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov na zbiralnicah ločenih frakcij so namenjena znanemu krogu uporabnikov. Izvajalec je dolžan ustrezno obvestiti uporabnike o njihovem prevzemnem mestu ter objaviti na svoji spletni strani seznam prevzemnih mest iz tega odstavka s seznamom kroga uporabnikov posameznega prevzemnega mesta.«

 

4. člen

V 14. členu odloka se dodata nova 5. in 6 odstavka, ki se glasita:

»(5) Zbirno mesto je pokrit ali nepokrit prostor praviloma na zasebni površini ali v zasebnih prostorih, kjer povzročitelj odpadkov ločeno zbira in začasno hrani komunalne odpadke. Zbirno mesto praviloma na zasebni površini ali v zasebnih prostorih določijo uporabniki sami. Uporabniki so dolžni zbirno mesto urediti in ga vzdrževati. Prevzemno mesto je mesto praviloma na javni površini, kjer povzročitelj odpadkov prepušča v okviru zbirnega mesta ločeno zbrane komunalne odpadke izvajalcu javne službe. Ko gre za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov v večstanovanjskem objektu, je lahko prevzemno mesto hkrati tudi zbirno mesto. Prevzemno mesto mora biti dostopno za vozila izvajalca.

(6) Za viške odpadkov, ki pri povzročiteljih odpadkov nastajajo občasno (kot npr. prireditve, praznovanja, čistilne akcije, začasno povečan obseg dela, ipd.), si je povzročitelj dolžan zagotoviti oziroma kupiti namensko označene vrečke pri izvajalcu javne službe. Prevzemno mesto določi izvajalec javne službe.«

 

5. člen

Spremenita se 1. in 2. odstavek 26. člena odloka, ki se po novem glasita:

»(1) Organizator javne prireditve mora v sodelovanju z izvajalcem javne službe dogovoriti način zbiranja in odvoza na prostoru javne prireditve za čas njenega trajanja.

(2) Izvajalec javne službe za čas trajanja javne prireditve, zagotovi ustrezno število posod ali tipiziranih vrečk za ločeno zbiranje z upoštevanjem narave prireditve:

·  odpadnega papirja in kartona, vključno z odpadno embalažo iz papirja in kartona,

·  odpadne embalaže iz stekla,

·  odpadne embalaže iz plastike, kovin ali sestavljenih materialov,

·  mešanih komunalnih odpadkov ter

·  biološko razgradljivih odpadkov.«

 

6. člen

V 6. odstavku 26. člena se za besedo zabojnikov dodata še besede »ali tipiziranih vrečk«.

V 8. odstavku 26. člena se doda novi stavek, ki se glasi:

» Stroški čistilne akcije ne smejo bremeniti stroškov rednega programa ravnanja z odpadki iz gospodinjstev in dejavnosti. Podrobnejša pravila čistilnih akcij se določijo v tehničnem pravilniku.«

 

7. člen

V odloku se za 26. členom doda nov 26. a. člen (za izvajalce gradbenih del),  ki se glasi:

» Investitorji in izvajalci gradbenih in drugih del na gradbiščih, pri katerih nastajajo komunalni odpadki in odpadna mešana embalaža, morajo z izvajalcem skleniti dogovor o načinu zbiranja in oddaje odpadkov najkasneje v roku 8 dni pred začetkom izvajanja del.«

 

8. člen

V celoti se spremeni vsebina 32. člena, ki se po novem glasi:

» Izvajalec javnih služb mora uporabnike in javnost obveščati skladno z določili uredbe, ki ureja obvezno občinsko gospodarsko javno službo zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov in drugimi predpisi s področja ravnanja z odpadki.«

 

9. člen

V celoti se spremeni vsebina 34. člena, ki se po novem glasi:

» Pravice uporabnika so:

·  trajna, nemotena in kvalitetna storitev javnih služb,

·  uporaba tipskih posod za ločeno zbiranje odpadkov,

·  da v osmih (8) dneh od prejema računa vloži pisni ugovor pri izvajalcu zbiranja,

·  da je obveščen o storitvah javnih služb,

·  naročanje dodatnih storitev na poziv po ceniku izvajalca gospodarske javne službe,

·  ozaveščanje o alternativnih oblikah uporabe odpadkov in izobraževanju o zmanjševanju količine odpadkov,

·  oddaje pravočasnega ustreznega sporočila (opremljenega z dokazili) izvajalcu zbiranja, da upošteva sporočene spremembe, ki vplivajo na izvajanje ter obračun storitev.«

 

10. člen

V celoti se spremeni vsebina 35. člena, ki se po novem glasi:

» Uporabniki imajo obveznost:

·  uporabljati storitve izvajalca javne službe zbiranja v skladu z določili tega odloka, Tehničnega pravilnika in drugih predpisov, ki urejajo ravnanje z odpadki,

·  da iz celotnega snovnega toka komunalnih odpadkov, ki jih povzročajo, izločijo in ločeno prepustijo izvajalcu čim več ločenih frakcij, saj s tem zmanjšajo količino mešanih komunalnih odpadkov,

·  nastale komunalne odpadke zbirati in ločevati na izvoru njihovega nastajanja ter jih odlagati v posode za zbiranje, v skladu z letnim programom izvajalca zbiranja,

·  hraniti odpadke na zbirnem mestu vse dokler jih ne prepustijo izvajalcu, varno in neškodljivo za ljudi in okolje,

· prepuščati odpadke izvajalcu na prevzemnem mestu v posodi ali brez nje, če je tako prepuščanje dovoljeno,

· prepuščati ločene frakcije v zbiralnicah ločenih frakcij ali v zbirnem centru, v času njegovega obratovanja,

· prepuščati nevarne frakcije pri občasnem prevzemanju nevarnih frakcij v premični zbiralnici nevarnih frakcij ali v zbirnem centru, v času njegovega obratovanja,

·  prepuščati kosovne odpadke v skladu z določili tega odloka,

· pisno obvestiti izvajalca zbiranja o spremembah, ki vplivajo na obračun cene storitev javne službe najkasneje v 8 dneh po nastanku spremembe z ustreznimi dokazili (v primeru sporočenih napačnih podatkov, je uporabnik dolžan povrniti stroške škode, ki bi nastala izvajalcu),

· redno plačevati storitve javne službe zbiranja in obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov ter odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov.«

 

11. člen

Spremeni se 2. odstavek 40. člena, ki se po novem glasi:

» (2) Dijaki in študenti, ki imajo stalno prebivališče v Občini, začasno pa prebivajo izven območja te občine, so v tekočem šolskem letu (od septembra oziroma oktobra do vključno junija) oproščeni plačila stroškov za storitve izvajanja javnih služb, ob predložitvi potrdila o šolanju in potrdila o začasnem prebivališču. Oprostitev plačila stopi v veljavo naslednji mesec po predložitvi zahtevanih potrdil, preostali čas v letu so dijaki in študenti vključeni v obstoječi sistem zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov.«

 

12. člen

V 4. odstavku 41. člena se doda novi stavek, ki se glasi:

» Podatke o lastnikih, podatke o površinah in podatke o začetku oziroma koncu izvajanja dejavnosti pridobiva izvajalec iz javno dostopnih uradnih evidenc.«

Spremeni se 5. odstavek 41. člena, ki se po novem glasi:

»(5) Občina je dolžna v okviru pristojnosti omogočiti izvajalcu zbiranja pridobitev potrebnih podatkov o uporabnikih za obračun storitev javne službe, in sicer:

·   število oseb s stalnim in začasnim bivališčem po naslovu bivanja na območju Občine,

·  podatke o lastnikih oziroma uporabnikih počitniških objektov in

·  podatke o datumu vselitve oziroma izselitve.«

 

13. člen

Iz odloka se briše 42. člen.

Za brisanim 42. členom se na novo dodata 42.a in 42.b člen, ki se glasita:

42.a. člen

(določitev velikosti posode – fizične osebe gospodinjstva)

(1) Merilo za določitev izhodiščnega volumna zabojnika za mešane komunalne odpadke je 30 litrov na osebo na mesec.

(2) Velikost in število obveznih posod za posamezne povzročitelje odpadkov določi izvajalec javne službe zbiranja. Glede na pogostnost prevzemanja posameznih vrst komunalnih odpadkov se število obveznih posod in njihovo velikost določi z upoštevanjem predvidene najmanjše količine prepuščenih odpadkov ter števila oseb pri uporabniku.

(3) V primeru, ko prostornina, določena v skladu s prvo točko tega člena, ni enaka prostornini tipizirane posode, izvajalec namesti uporabniku prvo večjo tipizirano posodo.

(4) Za stavbo, v kateri ni stalno prijavljenih prebivalcev, jo pa le-ti občasno uporabljajo (počitniški objekt), izvajalec določi velikost in število zabojnikov, ki pripadajo enočlanskemu gospodinjstvu.

 

42.b. člen

(določitev velikosti posode – osebe z dejavnostjo)

(1) Cene storitev ravnanja z odpadki za pravne osebe so izražene v evrih na kilogram in so enake, kot za gospodinjstva.

(2) Količine storitev ravnanja z odpadki za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike ali posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, se opredeli na podlagi sklenjene pogodbe med povzročiteljem odpadkov in izvajalcem zbiranja. Potrebno število posod in volumen posameznih vrst posod določita skupaj izvajalec in povzročitelj odpadkov, pri čemer se uporabnika lahko kategorizira kot manjšega, srednjega ali večjega povzročitelja iz dejavnosti.

(3) Ugotovljena količina komunalnih odpadkov za opravljeno storitev javne službe za uporabnika iz dejavnosti za obdobje enega meseca znaša skupno 120 litrov.

(4) Podrobnejša določitev minimalne velikosti posode za osebe iz dejavnosti ter količine komunalnih odpadkov se glede na kategorizacijo uporabnika iz drugega odstavka tega člena določi v Tehničnem pravilniku. Kriteriji za razlikovanje znotraj posamezne skupine uporabnikov iz dejavnosti (manjši, srednji, večji) so zlasti, vrsta dejavnosti, število zaposlenih in samozaposlenih, velikost prostora, število uporabnikov.

(5) Uporabniki iz dejavnosti, ki bodo po določilih Tehničnega pravilnika uvrščeni v eno izmed kategorij uporabnika iz drugega odstavka tega člena, in dejansko ne povzročajo takšne količine odpadkov, kot je vnaprej minimalno določeno, lahko na podlagi predloženih dokazil zoper uvrstitev ugovarjajo pri izvajalcu. Breme dokazovanja ter stroški povezani s pridobivanjem morebitnih dokazil so na strani osebe z dejavnostjo.

 

14. člen

Spremeni se 43. člen odloka, ki se po novem glasi:

»(1) Izvajalec obračunava mesečne storitve javne službe uporabnikom na podlagi veljavnega cenika in v skladu z veljavnimi predpisi, enkrat na dva meseca.

(2) V primeru, da izvajalec zbiranja ne izvaja tudi storitve obdelave in odlaganja odpadkov, mesečno obračunava uporabnikom tudi storitve javnih služb obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov brez manipulativnih stroškov.

(3) Če povzročitelj odpadkov ne poravnava redno mesečnih faktur za opravljene storitve zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov in ne vloži ugovora zoper obračun, mu izvajalec zbiranja izda opomin. Če povzročitelj odpadkov ne poravna zapadlih obveznosti niti v petnajstih dneh po izdanem opominu, izvajalec zbiranja ravna v skladu z zakonom, ki ureja izvršbe.

(4) Izvajalec zbiranja lahko v okviru ozaveščanja uporabnikov organizira različne akcije zbiranja komunalnih odpadkov, na podlagi katerih se uporabnikom, ki se te akcije udeležijo, pri obračunu storitev ravnanja z odpadki upoštevajo določene ugodnosti. Izvajalec zbiranja objavi podrobnejša pravila in pogoje akcij na svoji spletni strani.«

 

15. člen

Spremeni se vsebina 48. člena odloka, ki se po novem glasi:

»(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Divača, Komen, Hrpelje – Kozina in Sežana.

(2) Inšpekcijski nadzor izvaja Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Divača, Komen, Hrpelje – Kozina in Sežana, ki ima v primeru ugotovljenih nepravilnosti pravico in dolžnost:

·  odrediti povzročitelju odpadkov vključitev v sistem zbiranja komunalnih odpadkov,

·  odrediti povzročitelju odpadkov zbiranje in odlaganje komunalnih odpadkov na način, določen s tem odlokom,

·  odrediti odstranitev nedovoljenih plakatov, obvestil, ki so nameščena na zabojnike,

·  odrediti organizatorju prireditve zbiranje komunalnih odpadkov na način, opredeljen v tem odloku,

·  odrediti investitorju gradenj zbiranje komunalnih odpadkov na način, opredeljen v tem odloku,

·  odrediti izvajalcu javne službe zbiranje in prevoz komunalnih in drugih odpadkov na način, opredeljen v tem odloku,

·  odrediti izvajalcu čiščenje in vzdrževanje zabojnikov,

·  odrediti izvajalcu prevzem neustrezno ločenih odpadkov glede na določila tega odloka,

·  izvesti postopke v skladu z Zakonom o prekrških.

(3) Izvajalci posameznih gospodarskih javnih služb ravnanja z odpadki so dolžni ugotavljati nepravilno ravnanje z odpadki v nasprotju s tem odlokom. Izvajalec mora zagotoviti osebo, ki bo izvajala občasni nadzor nad ločevanjem odpadkov, obveščala uporabnike o neustrezno ločenih odpadkih in beležila statistiko nadzora ter izdajala obvestila oziroma opozorila o ugotovljenih nepravilnostih. Izvajalec mora obveščati javnost na krajevno običajen način in na spletni strani izvajalca o rezultatih in ugotovitvah nadzora v posameznih naseljih ali delih naselja.

(4) Pri izvajanju nadzora nad spoštovanjem določil tega odloka občinski inšpektorat izdaja odločbe in odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.«

 

16. člen

Spremeni se 1. odstavek 49. člena, ki se po novem glasi:

(1) Z globo 1.500 EUR se za prekršek sankcionira izvajalec zbiranja, če:

1.  ne pripravi Tehničnega pravilnika ali sprememb tehničnega pravilnika v določenem roku (prvi odstavek 12. člena),

2.  ne vzdržuje in čisti zbiralnic ločenih frakcij (peti in šesti odstavek 16. člena),

3.  povzroča prašenje, hrup, poškodovanje zabojnikov ter raztresanje odpadkov (šesti odstavek 16. člena),

4.  ne organizira najmanj enkrat letno zbiranja nevarnih odpadkov (drugi odstavek 18. člena),

5.  ne očisti prevzemnega mesta (četrti odstavek 22. člena),

6.  ne organizira najmanj enkrat letno zbiranja kosovnih odpadkov po naročilu (tretji odstavek 24. člena),

7.  ne opravi odvoza odpadkov po prenehanju ovire ali višje sile (27. člen),

8.  ne oddaja zbranih odpadkov ustreznim predelovalcem (prvi odstavek 28. člena),

9.  ne vodi katastra zbiralnic ločenih frakcij (31. člen),

10.  ne obvešča javnosti ali uporabnikov (5. odstavek 7. člena, 32. člen),

11.  ne obvešča uporabnikov o pravilnem ravnanju z odpadki (33. člen).

 

17. člen

Spremeni se vsebina 1. odstavka 50. člena odloka, ki se po novem glasi:

(1) Z globo 1.500 EUR se za prekršek sankcionira uporabnik – pravna oseba, njena odgovorna oseba pa z globo 400 EUR, če:

1.  če se ne vključi v sistem ravnanja s komunalnimi odpadki (prvi odstavek 9. člena),

2.  če ne obvesti izvajalca zbiranja o vsaki spremembi podatkov, ki vplivajo na obračun storitev javne službe (drugi odstavek 41. člena),

3.  kot organizator javne prireditve ne ravna v skladu z določili iz tega odloka (6. odstavek 14. člena),

4.  kot organizator čistilnih akcij ne ravna v skladu z določili iz tega odloka (6. odstavek 14. člena),

5.  kot izvajalec gradbenih del ne ravna v skladu z določili iz tega odloka (26. a. člen).

Zbriše se 2. odstavek 50. člena.

 

18. člen

Za 50. členom se doda novi 50.a. člen, ki se glasi:

»(1) V primeru ponovitve prekrška iz prejšnjih dveh členov v obdobju enega leta od zaznave prvega prekrška, se kršitelju izreče dva kratnik globe določene v 48. oziroma 49. členu tega odloka za posameznega uporabnika.«

 

19. člen

V odloku se zbrišejo naslednji členi: 51, 52, 53, 54, 55 in 56.

 

20. člen

Ta sprememba odloka se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati petnajsti (15.) dan po objavi.

 

Številka: 032-0014/2023-07

Datum: 15. 11. 2023

 

 

Občina Divača

 

Alenka Štrucl Dovgan, županja