New Page 2

 

Na podlagi 12. člena zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 1/95, 40/99), 4. člena pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99) in 16. člena statuta Občine Prevalje (Uradni list RS, št. 15/99) je Občinski svet občine Prevalje na 16. redni seji dne 26. 9. 2000 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o merilih za določanje podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju Občine Prevalje

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določajo merila in pogoji, ki jih morajo gostinski obrati in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, upoštevati pri določanju podaljšanega obratovalnega časa.

 

 

2. člen

 

 

Gostinski obrati in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, obratujejo v rednem obratovalnem času, ki se evidentira in potrdi pri pristojnemu organu občine, razen v primerih, ko gre za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.

 

 

Za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času je potrebno pridobiti pisno soglasje pristojnega organa občine, ki o tem odloča na podlagi meril, sprejetih s tem pravilnikom.

 

 

Trajanje veljavnosti soglasja za podaljšani obratovalni čas je lahko največ za obdobje enega koledarskega leta.

 

 

3. člen

 

 

Za podaljšani obratovalni čas gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost, so določena območja, v katerih so lokali lahko odprti na naslednji način:

 

 

1.A) območje: zavzema prostor vzdolž transportne poti – regionalne ceste I. reda v pasu širine 20 metrov od osi prometnice in prostor namenjen industrijskim ter obrtnim conam.

 

 

Gostinski lokali in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, so lahko v območju A) odprti najdlje do 1. ure v podaljšanem delovnem času, razen za gostinske lokale in kmetije, ki obratujejo v rednem delovnem času med 0. in 24. uro.

 

 

Vhodi v gostinske lokale ter letni vrtovi morajo biti v tem pasu.

 

 

2.B) območje: zavzema prostor s trgovskim, poslovnim in stanovanjskim značajem.

 

 

V omenjenem območju so gostinski lokali lahko odprti v podaljšanem času:

 

 

– v primeru, da se gostinski lokal nahaja v stanovanjskem naselju, kjer so poslovni objekti izjema, podaljšani čas po 22. uri ni možen;

 

 

– v primeru, da je lokal v stanovanjsko-poslovnem naselju, kjer ima večji del objektov poslovni stanovanjski značaj, je podaljšan čas možen do 23. ure, v poletnih mesecih (julij, avgust) do 24. ure.

 

 

3.C) območje: zavzema prostor:

 

 

– turističnega značaja,

 

 

– območja izven strnjene stanovanjske poselitve.

 

 

Gostinskim lokalom in kmetijam, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, se lahko v območju C) podaljša obratovalni čas do 4. ure zjutraj.

 

 

4. člen

 

 

Gostinski obrat lahko brez dovoljenja za gostinstvo pristojnega organa lokalne skupnosti obratuje dlje, kot traja obratovalni čas na dan pred prazniki, določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), ob drugih priložnostih pa le po odločitvi občinskega organa pristojnega za gostinstvo.

 

 

Ne glede na določilo prvega odstavka tega člena mora gostinski obrat o podaljšanem času času obvestiti občinski organ pristojen za gostinstvo najkasneje pet dni pred podaljšanjem.

 

 

Za gostinske obrate, ki nudijo gostom predvajanje glasbe za ples z družabnim programom (diskoteke, nočni bari ipd.) se smiselno uporabljajo določila 3. in 4. člena tega odloka, v podaljšanem času pa lahko obratujejo do 4. ure zjutraj.

 

 

5. člen

 

 

Gostinski obrati in kmetije morajo tako v rednem času kot v podaljšanem času obratovati v skladu s pozitivno zakonodajo v Republiki Sloveniji s področja javnega reda in miru ter hrupa.

 

 

Če v času dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa lokalna skupnost ugotavlja večje število kršitev javnega reda in miru ter odstopanje od dovoljenih ravni hrupa, občinski organ pristojen za gostinstvo pisno opozori gostinca. Kolikor se kršitve nadaljujejo, se mu dovoljenje za obratovanje v podaljšanem času odvzame oziroma se mu novega dovoljenja za podaljšanje obratovalnega časa ne izda.

 

 

6. člen

 

 

Gostinski obrati na bencinskih servisih lahko na podlagi soglasja pristojnega občinskega organa svoje obratovanje podaljšajo za daljši čas oziroma čas obratovanja uskladijo s podaljšanim časom prodajalne bencinskega servisa.

 

 

7. člen

 

 

Sestavni del pravilnika je karta območij. Za ostala naselja v občini, ki ne spadajo po tretjem členu tega pravilnika v območja z oznako A) ali C), se uporabljajo določila za območje B).

 

 

8. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

Št. 306/00-22/9

 

 

Prevalje, dne 26. septembra 2000.

 

 

Župan

Občine Prevalje

dr. Matic Tasič l. r.