New Page 2

Na podlagi 64. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 15. člena Statuta Občine Poljčane (Uradni list RS, št. 93/2011) je Občinski svet Občine Poljčane na 13. redni seji dne 17. 11. 2020 sprejel

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 STATUTA

OBČINE POLJČANE

 

1. člen

3. člen Statuta Občine Poljčane (Uradni list RS, št. 93/2011, v nadaljevanju Statut) se spremeni tako, da se odslej glasi:

»3. člen

(izvirne in prenesene naloge)

(1) Občina v okviru ustave in zakona samostojno ureja in opravlja naloge, določene v zakonu ter naloge, določene s predpisi občine.

(2) Občina lahko opravlja posamezne naloge iz državne pristojnosti, če tako določa zakon in če država za to zagotovi potrebna sredstva.«

 

2. člen

Četrti odstavek 4. člena Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

 »(4) Na podlagi odločitve organov občine se lahko v posamezne oblike odločanja vključijo tudi osebe, ki imajo v občini začasno prebivališče, na podlagi zakona pa tudi osebe, ki so lastniki zemljišč in drugih nepremičnin na območju občine.«

 

3. člen

5. člen Statuta se dopolni tako, da se:

·  v drugem odstavku za besedno zvezo »javna podjetja« na koncu stavka doda »in ustanove.«

·  doda nov tretji odstavek, ki se glasi: »(3) Občina se zaradi predstavljanja in uveljavljanja lokalne samouprave ter usklajevanja skupnega zagotavljanja skupnih interesov lahko z drugimi občinami združuje v združenja.«

 

4. člen

Naziv 3. poglavja se preimenuje v »3. ORGANIZACIJA OBČINE«

 

5. člen

9. člen Statuta se spremeni tako, da se:

·  v četrtem odstavku beseda »in« črta in se nadomesti z vejico, za besedo »statutom« pa se doda »in poslovnikom občinskega sveta«.

·  doda nov šesti odstavek, ki se glasi:

»(6) Razloge in postopek za predčasno prenehanje mandata člana občinskega sveta in župana, potrditev mandata nadomestnega člana oziroma nadomestne volitve ureja zakon.«

 

6. člen

10. člen Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»10. člen

(občinska uprava)

(1) Občina ima občinsko upravo, ki v skladu z zakonom, statutom in splošnimi akti občine opravlja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge ter naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb iz občinske pristojnosti.

(2) Občinsko upravo na predlog župana ustanovi občinski svet z odlokom, s katerim določi tudi njeno notranjo organizacijo in delovno področje.

(3) Posamezne naloge občinske uprave opravlja organ skupne občinske uprave, ki ga je na predlog župana soustanovil občinski svet s posebnim odlokom, s katerim so določene njegove naloge, usmerjanje, nadzorovanje, vodenje in organizacija.

(4) Občinska uprava odloča o upravnih stvareh iz občinske pristojnosti na prvi stopnji ter opravlja inšpekcijske naloge in naloge občinskega redarstva.

(5) Občinska uprava opravlja strokovna, organizacijska in administrativna opravila za vse občinske organe.

(6) Občinsko upravo vodi direktor občinske uprave, usmerja in nadzoruje pa jo župan.«

 

7. člen

V 11. členu Statuta se črta »če ni v zakonu ali v tem statutu drugače določeno, lahko«.

 

8. člen

 12. člen Statuta se spremeni tako, da se:

·  na koncu drugega odstavka doda stavek: »Podrobneje določa način zagotavljanja javnosti dela posameznega občinskega organa njegov poslovnik.«;

·  v tretjem odstavku pred besedo »poslovnik« beseda »in« črta in se nadomesti z vejico, na koncu stavka pa se doda besedilo: »in poslovnik nadzornega odbora.« : 

·  črta četrti odstavek.

 

9. člen

15. člen Statuta se spremeni tako, da se:

·  v peti alineji drugega odstavka črta: »daje soglasje k prenosu nalog iz državne pristojnosti na občino in«;

·  se v drugem odstavku doda nova deseta alineja, ki se glasi: »imenuje in razrešuje predstavnike občine v organe javnih zavodov, javnih podjetij ter skladov,  katerih ustanoviteljica je občina,«;

·  enajsta (nova dvanajsta) alineja drugega odstavka se spremeni tako, da se odslej glasi: »odloča o pridobitvi, odtujitvi in obremenjevanju občinskega premoženja, kolikor z zakonom, s statutom občine ali z odlokom ni določeno drugače, in sprejema načrte ravnanja s stvarnim premoženjem občine in njihove spremembe in dopolnitve, skladno s predpisi, ki urejajo ravnanje s stvarnim premoženjem lokalne skupnosti,«; 

·  za enajsto alinejo (novo dvanajsto) se doda nova trinajsta alineja, ki se glasi: »lahko določi, da načrt ravnanja s stvarnim premoženjem pod določeno vrednostjo sprejme župan,«;

·  črta triindvajseta alineja.

 

10. člen

16. člen Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»16. člen

(funkcija člana občinskega sveta)

(1) Člani občinskega sveta opravljajo svojo funkcijo nepoklicno.

(2) Nezdružljivost funkcije člana občinskega sveta z drugimi funkcijami in  delom določa zakon.

(3) Član občinskega sveta, ki je imenovan za podžupana, opravlja funkcijo člana občinskega sveta in funkcijo podžupana hkrati. Podžupan, ki v primeru predčasnega prenehanja mandata župana opravlja funkcijo župana, v tem času ne opravlja funkcije člana občinskega sveta.«

 

11. člen

19. člen Statuta se spremeni tako, da se:

·  v prvem stavku šestega odstavka črta besedilo »odgovore na vprašanja« in se le-to nadomesti z besedo »pobude«,

·  v prvem stavku sedmega odstavka se črta besedilo »predsedniku nadzornega odbora občine« in »in vodji organa skupne občinske uprave

 

12. člen

V 20. členu Statuta se popravi naziv člena, tako da se glasi: »(odločanje članov občinskega sveta)«.

 

13. člen

22. člen Statuta se spremeni tako, da se :

·  spremeni naziv člena, tako da se glasi: »(odbori in komisije občinskega sveta)«

·  črta prvi odstavek,

·  dosedanji drugi, tretji in četrti odstavek se ustrezno preštevilčijo.

 

14. člen

23. člen Statuta se spremeni tako, da se:

·  spremeni naziv člena, tako da se glasi: »(komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja)«,

·  doda se nov prvi odstavek, ki se glasi: »(1) Občinski svet ima komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.«,

·  dosedanja prvi in drugi odstavek se ustrezno preštevilčita.

 

15. člen

V drugem odstavku 29. člena Statuta se:

·  spremeni četrta alineja, ki se odslej glasi: »odloča o pridobitvi in odtujitvi premičnega premoženja ter predlaga občinskemu svetu v sprejem in dopolnitev načrte ravnanja s stvarnim premoženjem občine,«

·  doda nova sedma alineja, ki se glasi: »določa sistemizacijo delovnih mest v občinski upravi, odloča o imenovanju javnih uslužbencev v nazive ter o sklenitvi delovnega razmerja zaposlenih v občinski upravi in odloča o drugih pravicah in obveznostih javnih uslužbencev iz delovnega razmerja,«. 

 

16. člen

V prvem odstavku 33. člena Statuta se črta beseda »enega«.

 

17. člen

V prvi alineji drugega odstavka 37. členu Statuta se beseda: »razpolaganjem« nadomesti z besedo  »ravnanjem«.

 

18. člen

V  drugem odstavku 38. člena Statuta se beseda »krajevnih« nadomesti z besedo »vaških«.

 

19. člen

39. člen Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»39. člen

(konstituiranje in delovanje nadzornega odbora)

(1) Prvo sejo nadzornega odbora občine po imenovanju skliče župan. Nadzorni odbor se konstituira, če je na prvi seji navzočih večina članov

(2) Člani nadzornega odbora izvolijo izmed sebe predsednika nadzornega odbora.

(3)Nadzorni odbor sprejema poročila o opravljenih nadzorih, postopkovne ter organizacijske odločitve na seji, na kateri je navzočih večina članov nadzornega odbora, z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

(4) Predsednik predstavlja nadzorni odbor, sklicuje in vodi njegove seje, koordinira izvajanje letnega nadzornega programa in opravlja druge naloge, ki jih določa ta statut in poslovnik nadzornega odbora.

(5) Podrobneje ureja delo nadzornega odbora njegov poslovnik, ki ga sprejme nazorni odbor z večino glasov vseh članov. Poslovnik nadzornega odbora je splošni akt občine in začne veljati petnajsti dan po objavi v uradnem glasilu občine.

(6) Nadzorni odbor za seje uporablja prostore občine, nadzore pa opravlja na sedežih nadzorovanih oseb.

(7) Nadzorni odbor za svoja pisanja uporablja svoj žig.«

 

20. člen

40. člen Statuta se spremeni tako, da se glasi:

»40. člen

(program dela nadzornega odbora)

(1) Nadzorni odbor samostojno določa svoj program dela, ki vsebuje letni nadzorni program in predlog finančnega načrta. Z letnim nadzornim programom in njegovimi dopolnitvami in spremembami mora nadzorni odbor seznaniti občinski svet in župana. Predlog finančnega načrta predloži nadzorni odbor županu v postopku priprave predloga občinskega proračuna. 

(2) Nadzorni odbor lahko začne postopek nadzora le, če je tak nadzor določen v letnem nadzornem programu. Če nadzorni odbor želi izvesti nadzor, ki ni vključen v nadzorni program, mora najprej dopolniti nadzorni program.

(3) Nadzorni odbor začne izvedbo nadzora z izdajo sklepa, s katerim določi obseg nadzora in čas, v katerem bo potekal ter pooblastila člana nadzornega odbora, ki bo nadzor vodil. Sklep se vroči zastopniku oziroma pooblaščeni osebi neposrednega, posrednega uporabnika občinskega proračuna ali druge pravne osebe, ki upravlja z občinskim premoženjem, pri katerem bo nadzorni odbor izvedel nadzor (v nadaljnjem besedilu: nadzorovana oseba). O izdaji sklepa se obvesti župana.

(4) Nadzorni odbor samostojno ocenjuje uspešnost izvajanja letnega nadzornega programa, sprejme poročilo in zaključni račun finančnega načrta nadzornega odbora.

(5) S posameznimi poročili o izvedenih nadzorih seznanja nadzorni odbor občinski svet in župana, ko vsebujejo vse predpisane sestavine, so vročena nadzorovani osebi in so dokončna. Predsednik ali od njega pooblaščen član nadzornega odbora se mora udeležiti seje občinskega sveta, ko obravnava njegova poročila.«

 

21. člen

V prvem stavku drugega odstavka 41. člena Statuta se črta besedilo »župana in«.

 

22. člen

V 42. členu Statuta se:

·  prvi odstavek spremeni tako, da se odslej glasi:

»(1) Član nadzornega odbora se izloči iz nadzora in odločanja na seji v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti ali videz nasprotja interesov. Odločitev o izločitvi sporoči predsedniku nadzornega odbora pisno.«, 

·  v prvem stavku tretjega odstavka beseda »sam« nadomesti z besedo »drug«.

 

23. člen

V prvem stavku prvega odstavka 43. člena Statuta se besedilo »v nadzornem programu« nadomesti z besedilom »s sklepom o izvedbi nadzora«

 

24. člen

V drugem odstavku 44. člena Statuta se besedilo »poročilo o nadzoru« nadomesti z besedilom »poročilo s priporočili in predlogi«.

 

25. člen

Prvi odstavek 45. člena Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»(1) Poročilo s priporočili in predlogi, mora vsebovati obvezne sestavine v skladu z zakonom in pravilnikom o obveznih sestavinah poročila nadzornega odbora občine, ki ga izda pristojni minister.«

 

26. člen

Črtata se drugi in tretji odstavek 47. člena Statuta.

 

27. člen

49. člen Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

 »49. člen

(javnost dela nadzornega odbora)

(1)  Delo nadzornega odbora je javno.

(2)  Način zagotavljanja javnosti dela in način omejitve javnosti dela nadzornega odbora določi  nadzorni odbor s svojim poslovnikom.

(3)  Za obveščanje javnosti o delu nadzornega odbora je pristojen predsednik nadzornega odbora oziroma oseba, ki jo on pooblasti.«

 

28. člen

Drugi odstavek 61. člena Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»(2) O izločitvi direktorja občinske uprave odloča župan, o izločitvi župana pa občinski svet, ki v primeru izločitve o stvari tudi odločita.«

 

29. člen

V drugem odstavku 67. člena Statuta se črta besedilo: »ali krajevnega odbora.«

 

30. člen

V tretjem odstavku 74. člena Statuta se doda nov stavek, ki se glasi: »Volivec lahko podpiše obrazec tudi preko enotnega državnega portala e-uprava z varnim elektronskim podpisom, overjenim s kvalificiranim potrdilom.«

 

31. člen

V tretjem odstavku 78. člena Statuta se na koncu stavka doda besedilo: »in zakonom, ki ureja referendum in ljudsko iniciativo.«

 

32. člen

V drugem odstavku 82. člena se doda nova četrta alineja, ki se glasi: »- na drug način, določen v skladu z zakonom.«

 

33. člen

Prvi odstavek 85. člena Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi:

»(1) Občina zagotavlja opravljanje javnih služb, ki jih v skladu z zakonom lahko sama določi, in javnih služb, za katere je določeno z zakonom, da jih zagotavlja občina.«

 

34. člen

86. člen Statuta se spremeni tako, da se :

·  spremeni naziv člena, tako da se glasi : »(izvajalci javnih služb)«

·  se spremeni prvi odstavek tako, da se odslej glasi: »(1) Režijski obrat in pravne osebe javnega prava, ki izvajajo občinske javne službe, ustanavlja občina z odlokom ob upoštevanju pogojev določenih z zakonom.«

 

35. člen

Tretji odstavek 87. člena Statuta se črta.

 

36. člen

Za 87. členom Statuta se doda nov 87.a člen, ki se glasi:

»87.a  člen

(obvezno izvajanje javnih služb)

Občina mora zagotoviti izvajanje tistih javnih služb, ki so po zakonu obvezne.«

 

37. člen

93. člen Statuta se premeni tako, da se:

·  spremeni besedilo prvega odstavka tako, da se odslej glasi:

»Proračun občine sprejme občinski svet z odlokom.«,

·  v četrtem odstavku se doda nov stavek, ki se glasi:

»Rebalans proračuna občine sprejme občinski svet z odlokom.«

 

38. člen

Drugi odstavek 103. člena Statuta se spremeni tako, da se odslej glasi: »(2) Statut se sprejme po enakem postopku, kot je predpisan s poslovnikom občinskega sveta za sprejem odloka.«

 

39. člen

Za 115. členom Statuta se dodata novo poglavje »12A. POSTOPEK ZA SPREMEMBO IN DOPOLNITEV STATUTA« in nov 115 a člen, ki se glasi:

 »115.a člen

(predlog za začetek postopka za spremembo in dopolnitev)

(1)  Predlog za začetek postopka za spremembo in dopolnitev statuta lahko da vsak član občinskega sveta, delovno telo občinskega sveta, župan in volivci z ljudsko iniciativo.

(2)  O predlogu odloči občinski svet z dvotretjinsko večino glasov navzočih članov.«

 

40. člen

Za novim 115. a členom Statuta se dodata nov 115 b člen, ki se glasi:

 »115. b člen

(priprava na sprejem akta o spremembi in dopolnitvi statuta)

(1)  Akt o spremembi in dopolnitvi statuta pripravi statutarno pravna komisija občinskega sveta, sprejme pa ga občinski svet z dvotretjinsko večino glasov vseh članov.

(2)  Občinski svet razpravlja o predlogu na dveh sejah. Spremembe in dopolnitve statuta so sprejete, če zanje glasuje dve tretjini vseh članov občinskega sveta.«

 

Prehodna in končna določba

 

41. člen

Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Poljčane začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin. 

  

Številka: 900-0007/2018-15

Datum: 17. 11. 2020

 

 

Občina Poljčane

 

Stanislav Kovačič, župan