New Page 2

 

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 72/93 in dopolnitve), Zakona o financiranju občin (Ur.list RS, št. 80/94 in 56/98), 29. člena Zakona o javnih financah (Ur.list RS, št. 79/99, 124/00,79/01 in 30/02) in 16. člena Statuta občine Komenda (Ur.l. RS, št. 37/99, 83/99 in Uradne objave glasila občine Komenda št. 01/2001) je Občinski svet občine Komenda na 12. seji, dne 18. 3. 2004 sprejel

 

 

ODLOK O PRORAČUNU OBČINE KOMENDA ZA LETO 2004

 

 

1. SPLOŠNA DOLOČBA

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se za proračun Občine Komenda za leto 2004 (v nadaljnjem besedilu proračun) določa višina proračuna, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja in poroštev občine in javnega sektorja na ravni občine.

 

 

2. VIŠINA PRORAČUNA

 

 

2. člen

 

 

Splošni del proračuna na ravni podskupin kontov se določa v naslednjih zneskih :

 

 

 

 

 

 

Pregled prihodkov in odhodkov občinskega proračuna in njihova razporeditev sta zajeta v bilanci prihodkov in odhodkov splošnega in posebnega dela proračuna, ki sta sestavni del proračuna občine Komenda za leto 2004. Sestavni del proračuna občine Komenda so tudi: račun finančnih terjatev in naložb, račun financiranja in načrti razvojnih programov za obdobje od leta 2004 do leta 2007.

 

 

3. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

 

3. člen

 

 

Namenski prihodki proračuna so: donacije, prihodki iz naslova najemnin, prodaje premoženja, pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest, požarna taksa, prispevki investitorjev, prihodki za izvajanje komunalne dejavnosti ter drugi namensko vplačani prejemki.

 

 

Če se po sprejemu proračuna vplača namenski prihodek, ki zahteva sorazmeren namenski izdatek, ki v proračunu ni izkazan v zadostni višini, se v višini dejanskih prihodkov povečata obseg teh izdatkov in proračun.

 

 

4. člen

 

 

Sredstva proračuna se lahko uporabijo, če so izpolnjeni vsi z zakonom ali drugim aktom predpisani pogoji za uporabo sredstev.

 

 

Sredstva proračuna se smejo uporabljati le za namene, ki so določeni s proračunom oz. so opredeljeni v okviru obrazložitve proračunskih postavk.

 

 

Za izpolnjevanje zakonskih in pogodbenih obveznosti občine župan lahko prerazporedi sredstva med proračunskimi postavkami v okviru posameznega področja. Prerazporeditev sredstev med področji ni dovoljena. O prerazporeditvah poroča župan občinskemu svetu ob polletnem poročilu izvrševanja proračuna oziroma zaključnem računu. Župan je za vse investicije, katerih pogodbena vrednost znaša 10 mio SIT in presegajo 30 % pogodbene vrednosti in za vsa ostala odstopanja nad 5 mio SIT, dolžan obvestiti člane občinskega sveta in pridobiti njihovo soglasje za nadaljevanje del.

 

 

5. člen

 

 

Župan lahko na prošnjo dolžnika odpiše plačilo dolga do višine 100 tisoč SIT, če so stroški postopka izterjave v nesorazmerju z višino terjatve. Župan o odpisih plačila dolga poroča v poročilu o izvrševanju proračuna občine Komenda za prvo polletje leta 2004 in v zaključnem računu proračuna občine Komenda za leto 2004.

 

 

6. člen

 

 

Če se zaradi neenakomernega pritekanja prejemkov, izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, se lahko za začasno pokrivanje odhodkov najame kratkoročno posojilo do višine 5 % zadnjega sprejetega proračuna. Posojilo mora biti odplačano do konca proračunskega leta.

 

 

O najetju posojila iz tega člena odloča župan, ki mora o tem obvestiti občinski svet na prvi naslednji seji.

 

 

7. člen

 

 

Uporabniki proračunskih sredstev smejo prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezne namene. Župan lahko v imenu občine prevzema pogodbene obveznosti v breme proračuna občine Komenda v prihodnjih letih, in sicer za investicije, ki so zajete v načrtu razvojnih programov in se bodo začele v letu 2004. Višina pred obremenitev posameznega proračuna ne sme presegati 10 % skupnih predvidenih prihodkov proračuna leta 2004.

 

 

8. člen

 

 

Sredstva proračuna se delijo med letom praviloma na vse uporabnike, v skladu z dinamiko prihodkov in v odvisnosti od zapadlih obveznosti.

 

 

Če se med proračunskim letom, zaradi nastanka novih obveznosti za proračun ali spremenjenih gospodarskih gibanj, povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna, lahko župan na predlog finančne službe v občinski upravi, največ za 45 dni, zadrži izvrševanje posameznih izdatkov z naslednjimi ukrepi:

 

 

-  ustavi prevzemanje obveznosti,

 

 

-  predlaga podaljšanje pogodbenih rokov plačil in

 

 

-  ustavi prerazporejanje proračunskih sredstev, potrebno zaradi prevzemanja obveznosti.

 

 

9. člen

 

 

V proračunu se del predvidenih proračunskih prejemkov vnaprej ne razporedi, ampak zadrži kot splošna proračunska rezervacija. Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva, ali za namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena sredstva v zadostnem obsegu, ker jih pri pripravi proračuna ni bilo mogoče načrtovati.

 

 

Sredstva splošne proračunske rezervacije se v proračunu določijo v višini 3 mio SIT. O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije odloča župan.

 

 

10. člen

 

 

Proračunska rezerva se v letu 2004 oblikuje v višini 8.798 tisoč SIT. Sredstva proračunske rezerve se uporabljajo za financiranje izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč, kot so potres, poplava, zemeljski plaz, snežni plaz, visok sneg, močan veter, toča, žled, pozeba, suša, množični pojav nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni, druge nesreče, ki jih povzročijo naravne sile in ekološke nesreče. O uporabi sredstev proračunske rezerve odloča župan.

 

 

11. člen

 

 

Nadzor nad poslovanjem uporabnikov proračunskih sredstev ter smotrnost in namembnost porabe teh sredstev opravlja nadzorni odbor. Nadzorni odbor opravlja nadzor nad materialnim, finančnim in računovodskim poslovanjem uporabnikov proračuna po namenu, obsegu in dinamiki porabe. Uporabniki proračuna pa so dolžni predložiti vse zahtevane podatke, potrebne za analizo porabe sredstev.

 

 

4. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

12. člen

 

 

V obdobju začasnega financiranja občine Komenda v letu 2005, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

 

13. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v uradnih objavah Glasila občine Komenda, uporablja pa se od 1.1.2004 dalje.

 

 

Številka: 40502-0001/2003

 

 

Datum: 18. 3. 2004

 

 

TOMAŽ DROLEC

 

 

ŽUPAN