Na podlagi 16. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lokalni samoupravi -ZLS-L (Ur.l. RS, št. 51/2002) in 15. člena Statuta občine Miklavž na Dravskem polju (MUV št. 10/99, 25/99 in 19/2001) je Občinski svet občine Miklavž na Dravskem polju na 7. redni seji, dne 28. julija 2003, sprejel
 
Spremembe in dopolnitve
 
 
Poslovnika Občinskega sveta občine Miklavž na Dravskem polju
 
 
1. člen
 
V Poslovniku Občinskega sveta Občine Miklavž na Dravskem polju (MUV. št. 10/99 in 19/2001, v nadaljnjem besedilu: poslovnik ) se v tretjem odstavku 11. člena se za besedami "članom občinskega sveta, ki jim je prenehal mandat" doda besedilo "in drugim, ki niso bili člani OS in so bili imenovani" .
 
2. člen
 
V 17. členu se na koncu doda novi odstavek, ki se glasi: "Občinska uprava pripravi vsake 3 mesece pregled odgovorjenih in neodgovorjenih pobud in vprašanj članov OS."
 
3. člen
 
V 22. členu se:
 
 
• prvi odstavek spremeni tako, da se pravilno glasi: "Vabila za redno sejo občinskega sveta s predlogom dnevnega reda se dostavi članom občinskega sveta 10 dni pred dnem, določenim za sejo"
 
 
• drugi odstavek spremeni tako, da se glasi: "Vabilo na sejo občinskega sveta se pošlje tudi predsedniku nadzornega odbora ter direktorju/ici občinske uprave. Gradivo za sejo občinskega sveta se pošlje tudi članom nadzornega odbora"-.
 
 
• doda novi odstavek, ki se glasi " Z vabilom se pošljejo vsa stališča delovnih teles k posameznim točkam dnevnega reda ter stališče župana, kadar o ni predlagatelj gradiva."
 
4. člen
 
V 5. odstavku 24. člena se v drugem stavku črtajo besede "v tem primeru se lahko", v zadnjem stavku se črta besede "nova izredna ali",
 
5. člen
 
Za 25. členom se doda novi 25. a člen, ki se glasi:
 
 
"Pred sejo občinskega sveta lahko župan skliče posvetovalni sestanek s predsedniki delovnih teles in predsedniki svetniških skupin (koordinacija), na katerem se:
 
 
• predstavi gradivo, ki se bo obravnavalo na seji,
 
 
• predlaga za uvrstitev ali umik kake zadeve z dnevnega reda,
 
 
• predlaga in usklajuje predvideni dnevni red seje OS,
 
 
• predlaga dodatno obravnavo na delovnih telesih."
 
6. člen
 
V 26. členu se doda novi 8.odstavek "Če župan ni uvrstil na dnevni red predloga predlagatelja, ki mu ga je ta pravočasno poslal z gradivom, mora na seji pojasniti, zakaj ga ni uvrstil na dnevni red. Če predlagatelj predloga vztraja pri svoji zahtevi, odloča o predlogu občinski svet."
 
7. člen
 
Zadnja beseda v 36. členu "konča" se zamenja z besedo "prekine".
 
8. člen
 
V 41. členu se doda nov 7. odstavek, ki se glasi "Član sveta, ki mu je bil izrečen ukrep odstranitve s seje ali z dela seje, lahko v treh dneh vloži ugovor na svet, ki odloči o ugovoru na prvi naslednji seji brez razprave in obrazložitve glasu.
 
9. člen
 
V drugem stavku drugega odstavka 47.člena se beseda dve zamenja z tri.
 
10. člen
 
Spremeni 58. člen tako, da se:
 
 
• v tretji alinei besedilo : Odbor za socialo, zdravstvo in mladino nadomesti z novim besedilom, ki se glasi "Odbor za socialo in zdravstvo",
 
 
• za šesto alineo doda nova alinea, ki se glasi "Odbor za mladino".
 
 
Sedma in osma alinea postaneta osma in deveta alinea.
 
11. člen
 
V 59. členu se:
 
 
• v četrtem odstavku besede Odbor za socialo, zdravstvo in mladino nadomesti z novim besedilom, ki se glasi "Odbor za socialo in zdravstvo", in črta besedilo "vprašanja, ki se nanašajo na mlade",
 
 
• v deveti alinei sedmega odstavka se na koncu doda besedilo: "in varstva uporabnikov javnih dobrin",
 
 
• za sedmim odstavkom doda nov osmi odstavek, ki se glasi:
 
 
" Odbor za mladino obravnava ter daje občinskemu sveti mnenja in predloge, ki so v pristojnosti občinskega sveta:
 
 
• spremlja in ugotavlja potrebe mladih glede reševanja mladinske problematike,
 
 
• obravnava problematiko mladih ter prispeva k oblikovanju mladinske politike,
 
 
• daje občinskemu svetu predloge in mnenja, ki se nanašajo na problematiko mladih,
 
 
• sodeluje pri oblikovanju predloga proračuna občin pri sredstvih namenjenih za mlade,
 
 
• obravnava druga vprašanja mladih, ki mu jih naloži občinski svet.
 
 
Dosedanji osmi in deveti odstavek postaneta deveti in deseti odstavek.
 
12. člen
 
Drugi odstavek 66. člena se nadomesti z novim besedilom, ki se glasi " Seje delovnih teles se skličejo za: obravnavi dodeljenih zadev po sklepu občinskega sveta, na podlagi dnevnega reda seje sveta ali na zahtevo župana ali na pobudo predsednika delovnega telesa po predhodnem soglasju župana."
 
13. člen
 
V 74. členu se doda nov 4. odstavek, ki se glasi "Če svet ugotovi, da pripombe k predlogu bistveno vplivajo na njegovo vsebino, s sklepom naloži predlagatelju, da pripravi novo besedilo predloga odloka."
 
14. člen
 
V 81. členu se doda novi 8. odstavek, ki se glasi" Predlog za sprejemanje po hitrem postopku mora biti posebej obrazložen. Predlagatelj mora navesti razloge in posledice, če odlok ne bo sprejet po hitrem postopku. Predlog za sprejem odloka po hitrem postopku mora biti napisan v predlogu dnevnega reda,"
 
15. člen
 
Doda se nov 82.b člen, ki se glasi: "Vsi drugi splošni akti se obravnavajo in sprejemajo na eno obravnavi, razen če svet sklene, da se akt sprejema po postopku za sprejem odloka.
 
16. člen
 
V VI. poglavju z naslovom "akti občinskega sveta, točka 5. Postopek sprejemanja proračuna se členi od št. 84 do št. 94 nadomestijo z novimi členi, ki se glasijo:
 
 
Novi 84.člen poslovnika se glasi:
 
 
Predlog proračuna občine za prihodnje leto mora župan predložiti občinskemu svetu najkasneje v 30 dneh po predložitvi državnega proračuna Državnemu zboru oz. sprememb državnega proračuna.
 
 
Župan pošlje vsem članom občinskega sveta predlog proračuna občine z vsemi sestavinami, ki jih določa zakon ter sklic seje, na kateri bo občinski svet opravil splošno(prvo)razpravo o predlogu proračuna občine.
 
 
Novi 85.člen poslovnika se glasi:
 
 
Na seji občinskega sveta župan predstavi predlog proračuna občine.
 
 
Predstavitev občinskega proračuna obsega:
 
 
• temeljna ekonomska izhodišča in predpostavke za pripravo predloga proračuna,
 
 
• opis načrtovanih politik občine,
 
 
• oceno bilance prihodkov in odhodkov, finančnih terjatev in naložb ter računa financiranja
 
 
• okvirni obseg finančnega načrta posameznega neposrednega uporabnika proračuna
 
 
• predstavitev načrta razvojnih programov,
 
 
• predstavitev načrta nabav in gradenj in načrta delovnih mest
 
 
Predstavitev predloga proračuna ni časovno omejena. Župan lahko določi, da posamezne dele proračuna predstavijo zaposleni v občinski upravi.
 
 
Novi 86. člen poslovnika se glasi:
 
 
Na seji občinski svet opravi splošno razpravo o predlogu proračuna in sprejme sklep, da se predlog proračuna da v razpravo na delovna telesa občinskega sveta ter določi rok, do katerega lahko posamezni člani občinskega sveta in delovna telesa dajo pripombe na predlog proračuna.
 
 
Rok za razpravo znaša praviloma 10 dni. Ta rok in rok iz 89.člena lahko občinski svet ustrezno skrajša, vendar ne manj kot na sedem dni.
 
 
Novi 87. člen poslovnika se glasi:
 
 
Če občinski svet ne sprejme sklepa, da se predlog proračuna da v obravnavo na delovna telesa, mora župan v roku 7 dni predložiti občinskemu svetu nov predlog proračuna in sklicati sejo občinskega sveta. Na tej seji se ponovno opravi splošna razprava. Župan uvodoma na seji pojasni, v čem so bistvene spremembe novega predloga glede na prvotno predlagani predlog,
 
 
Če tudi po tej obravnavi občinski svet ne sprejme sklepa, da se da predlog proračuna v obravnavo delovnim telesom, župan skupaj s stališči, ki jih je sprejel občinski svet, predlog proračuna posreduje v razpravo delovnim telesom občinskega sveta.
 
 
Predlog proračuna in sprejet proračun se objavita na internetnih straneh občine.
 
 
Novi 88. člen poslovnika se glasi:
 
 
V času obravnave delovna telesa občinskega sveta obravnavajo predlog proračuna. Delovna telesa in člani občinskega sveta lahko dajo predloge in pripombe na predlog proračuna in jih posredujejo županu, do izteka roka iz 86.člena.
 
 
Novi 89. člen poslovnika se glasi:
 
 
V desetih dneh po izteku roka iz 86.člena župan pripravi predlog proračuna občine za drugo obravnavo ter ga posreduje vsem članom občinskega sveta skupaj s sklicem seje, na kateri bo občinski svet obravnaval predlog proračuna.
 
 
Na vabilu za sklic seje občinskega sveta mora biti pojasnjeno, do katerega datuma je možno vlagati amandmaje na predlog proračuna.
 
 
Člani občinskega sveta lahko vložijo amandmaje v pisni obliki najkasneje tri dni pred sejo občinskega sveta. Vsak amandma mora upoštevati načelo proračunskega ravnovesja. Predlagatelj amandmaja mora navesti natančno, iz katere postavke in konta oz. podkonta predloga proračuna se zagotovijo sredstva in za kaj se namenijo.
 
 
Novi 90. člen poslovnika se glasi:
 
 
V uvodni obrazložitvi predloga proračun za drugo obravnavo župan pojasni, katere pripombe članov občinskega sveta in delovnih teles je sprejel in vključil v predlog proračuna za drugo obravnavo in katerih ni upošteval, ter utemeljitve zakaj jih ni upošteval.
 
 
Nadalje župan pojasni katere amandmaje je sprejel in katere je možno upoštevati.
 
 
Župan lahko na seji vloži svoje amandmaje.
 
 
Po obrazložitvi župana lahko predlagatelji umaknejo svoje amandmaje in se morajo o tem izjasniti, Če predlagatelj amandmaja ne umakne se izvede razprava o amandmaju.
 
 
Glasovanje se izvede o vsakem amandmaju posebej.
 
 
Vsak amandma mora upoštevati načelo proračunskega ravnovesja. Če predlagatelj ne pojasni, kako se bo zagotovilo proračunsko ravnovesje, župan amandma umakne iz razprave in odločanja.
 
 
Najprej se glasuje o amandmajih, ki jih je vložil župan, nato pa o amandmajih, ki so jih vložili drugi predlagatelji.
 
 
Novi 91. člen poslovnika se glasi:
 
 
Pri glasovanju o amandmajih župan ugotovi, kateri amandmaji so bili sprejeti in bodo vključeni v proračun občine.
 
 
Ko je končano glasovanje o amandmajih, župan ugotovi, ali je proračun medsebojno usklajen glede prihodkov in odhodkov in drugih obveznosti.
 
 
Če župan ugotovi, da sprejeti amandmaji posegajo v sredstva, ki jih občina mora zagotoviti v skladu z ustavo in zakonom, v sredstva, ki jih občina mora zagotoviti po sklenjenih pogodbah ali sodnih in drugih odločbah ali, da bi sprejeti amandmaji imeli škodljive posledice za izvajanje določenih dejavnosti, lahko prekine sejo in zahteva, da strokovna služba prouči nastalo situacijo in določi rok, v katerem se pripravi predlog za uskladitev. Sprejeti proračun se objavi na internetnih straneh občine in v občinskem glasilu.
 
 
Ko je predlog uskladitve pripravljen, ga župan obrazloži.
 
 
Če predloga obrazložitve ni mogoče pripraviti na isti seji, župan določi rok, ko se bo nadaljevala seja.
 
 
Občinski svet najprej glasuje o predlogu uskladitve in če je predlog sprejet, glasuje občinski svet o proračunu v celoti.
 
 
Če predlog uskladitve ni sprejet, proračun ni sprejet,
 
 
Novi 92. člen poslovnika se glasi:
 
 
Če proračun ni sprejet, občinski svet določi rok, v katerem mora župan predložiti nov predlog proračuna. Nov predlog proračuna obravnava občinski svet in o njem odloča po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek za sprejem odloka.
 
 
Novi 93. člen poslovnika se glasi:
 
 
Če proračun ni sprejet pred začetkom leta na katerega se nanaša, sprejme župan sklep o začasnem financiranju proračuna v prihodnjem letu, ki traja največ tri mesece.
 
 
Če tudi v tem roku ni sprejet proračun občine se začasno financiranje lahko podaljša na predlog župana s sklepom občinskega sveta. Sklep o začasnem financiranju obravnava občinski svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek.
 
 
Novi 94. člen poslovnika se glasi:
 
 
Župan lahko med letom predlaga rebalans proračuna občine.
 
 
Rebalans proračuna občine sprejme občinski svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek.
 
17. člen
 
V tretjem odstavku 104.člena se črta zadnji stavek in nadomesti z besedilom:
 
 
"Komisija posreduje občinskemu svetu izjavo o odstopu funkcionarja ter predlog sklepa o razrešitvi. Po izteku pritožbenega roka oz. pravnomočnosti sklepa o razrešitvi v skladu z zakonom in statutom občine, komisija za prvo naslednjo sejo občinskega sveta pripravi predlog za imenovanje novega kandidata."
 
18. člen
 
Spremembe in dopolnitve poslovnika se objavijo v Medobčinskem uradnem vestniku in začnejo veljati 15. dan po objavi.
 
 

Občinski svet občine
Miklavž na Dravskem polju
Župan
Leo Kremžar, univ. dipl. nov., s. r.
Številka: 015-03-1/99
Datum: 28. julij 2003