New Page 1

 

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju ­ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je župan Mestne občine Ptuj sprejel

 

 

SKLEP

 

 

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega

 

 

načrta za del območja urejanja P11­S23 Nova vas pri Ptuju (območje A)

 

 

1.

 

 

(pričetek priprave)

 

 

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega pro­storskega načrta za del območja urejanja P11­S23 Nova vas pri Ptuju (območje A) (v nadaljevanju: OPPN).

 

 

2.

 

 

(ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

 

 

Ocena stanja:

 

 

Območje, ki ga obravnava OPPN, je del enote urejanja P11­S23 Nova vas pri Ptuju ­Ulica Jožefe Lackove (sever). Označeno je z oznako "A", po legi pa sočasno pomeni osred­nji del območja.

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04, 9/04 ­popravek; v nadaljevanju: plan) v točki 5.1.11., 3. člena tabela poselitvenih območij določa:

 

 

­oznaka poselitvenega območja   S23

 

 

­naziv območja                          Nova vas pri Ptuju ­Ulica Jožefe Lackove (sever)

 

 

­površina v ha                            7,70 ha

 

 

­namembnost                            stanovanjsko­kmetijska­poslovna

 

 

­prostorski izvedbeni akt              PUP, del LN (osrednji in

 

 

                                                vzhodni del območja

 

 

                                                severno od Ulice Jožefe

 

 

                                                Lackove)

 

 

­površina območja "A"                 cca 1,44 ha

 

 

V točki 5.2.33 plana so za območje P11­S23 (del) Nova vas pri Ptuju ­Ulica Jožefe Lackove podane programske zasnove za prostorski akt. Navedene zasnove podrobneje podajajo posamezne zahteve oziroma pogoje za njegovo pripravo.

 

 

Preostali (zahodni) del območja P11­S23 Nova vas pri Ptuju je danes že skoraj v celoti realiziran. Ureja ga Odlok o prostor­skih ureditvenih pogojih za območje mesta Ptuj (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 7/94, Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/97 in 12/06; v nadaljevanju: PUP).

 

 

Vendar PUP pri obširnejših pozidavah ­kot edini obstoječi urbanistični dokument ­ne omogoča zadovoljivih realizacij v prostoru, zato je potrebno po predpisanem postopku izdelati in sprejeti prostorski dokument, ki bo poleg meril za gradnjo novih objektov določil tudi zadovoljivo prometno navezavo in komunalno ureditev.

 

 

Kot določa PUP v svojem 32. členu, je pri določenih posegih potrebno sodelovanje in odločanje širše družbene skupnosti, zato se ti posegi ne morejo izvajati le na osnovi PUP, temveč se morajo merila in pogoji za nameravane posege v prostor obdelati s prostorskim izvedbenim načrtom. Le­ta se mora izdelati tudi za kompleksno graditev pri gradnji, širitvi ali pre­novi naselitve.

 

 

Predlog pozidave, podan v programskih zasnovah, predvideva:

 

 

­izgradnjo 12 (ali morda tudi 13) prostostoječih enodružinskih stanovanjskih hiš, nekatere so lahko tudi z nadstandardno bivalno površino;

 

 

­posameznemu objektu so lahko dodane nadstrešnice, garaže in/ali drugi nezahtevni objekti.

 

 

Zahtevano oblikovanje objektov:

 

 

­višinski gabariti: K+P+M (podstrešje je lahko izkoriščeno za bivanje); ­strehe stavb: biti morajo v celoti ali večjem delu simetrične dvokapnice, s slemeni vzporednimi daljši stranici; ­kleti se dopuščajo, tudi na nagnjenih terenih, le v povsem ali do 2/3 vkopani izvedbi.

 

 

Razlogi za pripravo OPPN:

 

 

Investitorji, ki načrtujejo na obravnavanih parcelah stanovanj­sko gradnjo s spremljajočimi objekti, so vložili pobudo za pričetek postopka izdelave OPPN. Mestna občina Ptuj je pobu­do sprejela.

 

 

3.

 

 

(območje prostorskega načrta)

 

 

Območje OPPN obsega površino, ki jo tvorijo zemljišča s par­celnimi številkami 309/1, 311/3, 311/4, 311/5, 311/6, 311/7, 312/5, 312/6, 313/2, 313/3, 313/4, 313/6, 314, 315 in 327/2 (del), vse k.o. Nova vas pri Ptuju. Območje OPPN se v fazi izdelave lahko tudi delno spremeni.

 

 

OPPN ureja tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infra­strukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novo­gradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastruktu­re sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja OPPN, ki so minimalno zahtevana za potrebne nave­zave.

 

 

4.

 

 

(način pridobitve strokovnih rešitev)

 

 

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

 

 

Detajlno pozidavo območja "A" bo določil OPPN. Upoštevati je potrebno vse običajne zahteve glede umestitve posamezne­ga objekta v prostor, poenotenja smeri slemen in naklonov strešin, potrebnih urgentnih in običajnih dostopov ter obračališč (kritično vozilo za dimenzioniranje obračališča je smetarsko vozilo).

 

 

Izdelovalec OPPN sme uporabiti morebitno obstoječo dokumentacijo oziroma mora zagotoviti izdelavo strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile uporabljene rešitve:
­zasnovo načrtovane prostorske ureditve, ki vključuje vse
funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne ter okolje­varstvene rešitve in ureditve;

 

 

­idejno zasnovo prometne ureditve v odnosu do obstoječe, vključno z ureditvami mirujočega, servisnega in urgentnega prometa;

 

 

­idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;

 

 

­idejne zasnove morebitne zaščite, prestavitve ali ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev.

 

 

OPPN se pripravi skladno z določili ZPnačrt in tudi skladno z določili Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS,

 

 

št. 99/07­4915).

 

 

Načrtovalec pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04) ter izdela program opremljanja zemljišč po veljavnih predpisih.

 

 

Druga gradiva, relevantna za izdelavo, so: ­mnenje Službe mestnega arhitekta k urbanistični ureditvi in oblikovni zasnovi predvidene zazidave.

 

 

OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) mestne občine.

 

 

5.

 

 

(roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz)

 

 

Sklep o začetku priprave prostorskega akta:

 

 

julij 2008.

 

 

Objava sklepa v uradnem glasilu občine in v svetovnem sple­tu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in pro­stor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP):

 

 

julij 2008.

 

 

Priprava osnutka prostorskega akta:

 

 

30 dni po začetku veljavnosti tega sklepa.

 

 

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potrebno izve­sti celovito presojo vplivov na okolje:

 

 

30 dni od prejema poziva.

 

 

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka prostorskega akta:

 

 

15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vpli­vov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnu­tek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja; ministrstvo preveri, ali je okoljsko poročilo kakovostno izdela­no in v skladu s predpisi oziroma ga s sklepom zavrne:

 

 

15 dni od prejema poziva).

 

 

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopol­njenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

 

 

7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

 

 

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

 

 

30 dni.

 

 

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnje­nem osnutku. Občani, organi in organizacije, četrtne skupno­sti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

 

 

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

 

 

7 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka prostorske­ga akta na mestnem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

 

 

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na kra­jevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznani­tev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

 

 

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

 

Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

 

 

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

 

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog pro­storskega akta:

 

 

30 dni od prejema poziva.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pri­stojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe OPPN na okolje in izda potrdilo.)

 

 

Priprava usklajenega predloga prostorskega akta:

 

 

7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

 

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga prostorske­ga akta na mestnem svetu:

 

 

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

 

 

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj:

 

 

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

 

 

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi (število izvodov za investitorje določa pogodba):

 

 

15 dni po objavi odloka.

 

 

Izdelovalec OPPN mora predati pripravljalcu, Skupni občinski upravi, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta.

 

 

Po en izvod sprejetih OPPN bo predan ­krajevno pristojni upravni enoti (RS UE Ptuj, Oddelek za oko­lje in prostor) in ­pristojnim inšpekcijskim službam,

 

 

en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten OPPN s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

 

 

6.

 

 

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi)

 

 

Nosilci urejanja prostora:

 

 

1.                  1. Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za porečje reke Drave in Mure, Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, Maribor (za področje voda);

 

 

2.                  2. Zavod RS      za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, Maribor (za področje varstva narave);

 

 

3.                  3. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, Maribor (za področje var­stva kulturne dediščine);

 

 

4.                  4. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, Ljubljana (za področje obrambe ter var­stva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z var­stvom pred požarom);

 

 

5.                  5. Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

 

 

6.                  6. Adriaplin d. o. o., PE Ptuj, Ulica heroja Lacka 10, Ptuj (za področje oskrbe s plinom);

 

 

7.                  7. Komunalno podjetje Ptuj, d. d, Puhova ulica 10, Ptuj (za področje oskrbe z vodo in odvajanja odplak, javne razsvet­ljave in zimskega vzdrževanja cest);

 

 

8.                  8. Telekom Slovenije, d. d., Regionalna enota TK omrežja vzhod, Center skrbništva TK kabelskega omrežja, Titova cesta 38, Maribor (za področje fiksne telefonije);

 

 

9.                  9. Teleing d. o. o., Razkrižje 23, Ljutomer (za KKS Ptuj, d. d., Potrčeva cesta 34, Ptuj, ki je pristojni distributer lokalne kabelske TV na območju Mestne občine Ptuj);

 

 

10.               10. Mestna        občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste).

 

 

 

 

 

Drugi udeleženci:

 

 

1.                  1. RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt);

 

 

2.                  2. Investitorji.

 

 

 

 

 

Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pri­dobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prosto­ra oziroma udeležencev, se le­te naknadno pridobijo v tem istem postopku.

 

 

7.

 

 

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN)

 

 

Pripravo, izdelavo in stroške soglasij OPPN financirajo investi­torji; v te namene sklenejo pogodbo z izvajalcem, ki izpolnju­je zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti investitorjev se določijo z medsebojnim dogovorom.

 

 

8.

 

 

(objava sklepa)

 

 

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

 

 

 

 

 

Številka: 350­10/2007

 

 

Datum: 16. 7. 2008

 

 

 

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

 

 

župan Mestne občine Ptuj