New Page 2

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 – odl. US in 14/15 – ZUUJFO) in 16. člena Statuta Občine Preddvor (Uradno glasilo občine Preddvor, št. 8/2009, 1/2011) je Občinski svet Občine Preddvor na 11. redni seji dne 3.2.2016 sprejel

 

ODLOK

o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje urejanja

pod EUP PR51 – 1. faza

 

I. UVODNE DOLOČBE

 

1. člen

(predmet odloka)

(1) S tem odlokom se ob upoštevanju določil Strategije prostorskega razvoja Slovenije (Uradni list RS, št. 76/04 in 33/07 – ZPNačrt) in Odlokom o občinskem prostorskem načrtu občine Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, številka 8/2014, v nadaljevanju OPN) sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za območje pod EUP PR51 - 1. faza, v naselju Nova vas, opredeljeno kot zazidljivo območje, za katerega je predpisana izdelava OPPN.

(2) OPPN se izdela v namen razvoja naselja kot širitev na nove površine, dveh samostojnih urbanističnih celot.

(3) Za območje še ni izdelan prostorski akt (OPPN), ki bi omogočal pridobivanje gradbenih dovoljenj za gradnjo objektov in infrastrukturnega opremljanja zemljišč. Z namenom gradnje na tem območju sta lastnika zemljišč pristopila k izdelavi OPPN.

 

2. člen

(namen OPPN)

Osnovni namen priprave OPPN je, da se na podlagi usmeritev iz OPN določijo urbanistične in krajinske rešitve, tehnični pogoji ter usmeritve za projektiranje in gradnjo dveh stanovanjskih objektov ter drugi pogoji, zahteve in ukrepi za izvedbo prostorske ureditve.

 

3. člen

(vsebina OPPN)

(1) OPPN vsebuje besedilo in grafične prikaze, ki se nanašajo na mejo območja OPPN, lego, zasnovo, velikost in oblikovanje objektov, naprav in zunanjo ureditev ter okoljevarstvene ukrepe.

(2) Besedilni del obsega:

I. Uvodne določbe

II. Opis prostorske ureditve, ki se načrtuje s podrobnim načrtom

III. Umestitev načrtovane ureditve v prostor

IV. Zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo

V. Rešitve in ukrepe za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave

VI. Rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

VII. Etapnost izvedbe prostorske ureditve

VIII. Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev

IX. Končne določbe

 

(3) Kartografski del obsega naslednje grafične načrte:

1. Izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela izvedbenega prostorskega akta s prikazom prostorske ureditve na širšem območju

2. Izsek iz kartografskega dela izvedbenega prostorskega akta s prikazom enot urejanj prostora in gospodarske javne infrastrukture na širšem območju

3. Prikaz območja urejanja

4. Ureditvena situacija s prikazom zazidave in ozelenitve

5. Prometna, komunalna in energetska infrastruktura

6. Ureditvena situacija – prometna infrastruktura

7. Prometna, komunalna in energetska infrastruktura – navezovanje na ostale faze OPPN

 

(4) Priloge obsegajo:

1. Izvleček iz strateških prostorskih aktov

2. Prikaz stanja prostora

3. Seznam strokovnih podlag

4. Smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora

5. Obrazložitev in utemeljitev

 

II. OPIS PROSTORSKE UREDITVE

 

4. člen

(ureditveno območje in opis ureditve)

(1) Območje OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza, obsega zemljišča parc. št. 1219/2, 1221/2 in 1222/6, vse k.o. Breg ob Kokri (2083), s skupno površino 1 404,00 m2.

(2) Pobudo za pričetek in pripravo OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza sta podala lastnika zemljišč v obravnavanem območju, s parc. št. 1219/2, 1221/2 in 1222/6, vse k.o. Breg ob Kokri (2083), ki želita zgraditi dve (2) prostostoječi, stanovanjski hiši. Ker širitev (novogradnja) ni možna brez posegov na območje, ki se ureja z Odlokom o občinskem prostorskem načrtu občine Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, številka 8/2014), v nadaljevanju odlok, se predlaga OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza.

(3) Ureditveno območje je prikazano v grafičnem načrtu (kartografski del).

(4) Pri pripravi OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza, so bile dosledno upoštevane določbe Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine

Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, številka 8/2014, v nadaljevanju OPN).

 

5. člen

(predvideni posegi v območju OPPN)

(1) Celotno območje po OPN določenega območja OPPN obsega dele ali celote zemljišč s parc. št. 1205/1, 1206/3, 1206/4, 1206/5, 1206/6, 1219/1, 1219/2, 1221/1, 1221/2, 1222/1, 1222/5, 1222/6 in 1223/9 vse k.o. Breg ob Kokri (2083).

(2) Za preostala zemljišča lastniki niso izkazali interesa izdelave OPPN, zato se jih umesti v nadaljnje faze izdelave OPPN.

(3) Območje OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza se nahaja na južnem delu vasi Nova vas, med obstoječo zazidavo in kmetijskimi zemljišči ter obsega del ali celotna zemljišča s parc. št. 1219/2, 1221/2 in 1222/6, vse k.o. Breg ob Kokri (2083), ki v naravi predstavljajo nepozidana stavbna zemljišča, rahlega naklona.

 

6. člen

(ureditve izven območja OPPN)

(1) Izven OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza, so obdelani vsi predvideni priključki in navezovanja prometne, energetske in celotne komunalne ureditve na pripadajočih površinah za potrebe kasnejše povezave s širšim območjem, ki so potrebni za nadaljnjo izvedbo in rabo.

(2) Vse predvidene prometne, energetske in komunalne ureditve na pripadajočih površinah za potrebe povezave s širšim območjem bo mogoče izvesti tudi za območje OPPN za ureditveno območje podEUP PR51 – 2. faza.

 

7. člen

(predvideni posegi v območju OPPN)

V OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza je predvidena:

(1) Gradnja dveh prostostoječih eno ali dvostanovanjskih objektov, dveh različnih tipov, pomožnih objektov, nadstreškov in garaž z zunanjo ureditvijo (dostopi do zemljišč in objektov, funkcionalne površine – dvorišča in parkirišča, zelene površine).

(2) Gradnja javne infrastrukture in internih dovoznih cest.

 

III. UMESTITEV NAČRTOVANE UREDITVE V PROSTOR

 

8. člen

(vplivi in povezave s sosednjimi območji)

(1) Zemljišča, namenjena predvideni ureditvi, se nahajajo po svojem namenu, znotraj območja stavbnih zemljišč.

(2) Nova zazidava dveh stanovanjskih objektov se bo navezovala na občinsko cesto s parc. št. 1665 k.o. Breg ob Kokri (2083) na severni strani lokacije obravnavanega območja.

(3) Obstoječa gospodarska javna infrastruktura je izvedena ob robu cestišča javne ceste parc. št. 1665 k.o. Breg ob Kokri (2083). Za komunalno opremljanje zemljišč znotraj območja OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza se izvede nova infrastruktura, ki bo omogočala priključevanje objektov na pripadajočo infrastrukturo.

(4) Ravno tako bo z javne ceste parc. št. 1665 k.o. Breg ob Kokri (2083) izvedena dostopna pot do posameznih objektov.

(5) Nova pozidava se bo v tlorisnih in višinskih gabaritih, razmerjih in oblikovanju fasad objektov zgledovala po tipologiji obstoječih objektov.

 

9. člen

(rešitve načrtovanih objektov in površin)

(1) Predvidena pozidava OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza bo predstavljala dva različna tipa eno ali dvo-stanovansjkih, klasično ali montažno grajenih stanovanjskih objektov, podkletenih, delno podkletenih ali nepodkletenih, z izkoriščeno ali neizkoriščeno mansardo. Predvideva se tudi gradnja pomožnih objektov, nadstreškov in garaž. Znotraj območja urejanja je mogoča tudi izgradnja potrebne infrastrukture.

(2) OPPN se pripravi ob upoštevanju usmeritev iz državnih in občinskih strateških prostorskih aktov ter pridobljenih smernic pristojnih nosilcev urejanja prostora. Glede vsebine, priprave in sprejema OPPN se upoštevajo predpisi o prostorskem načrtovanju.

 

10. člen

(vrste dopustnih gradenj in rešitev)

(1) Predvidena pozidava v območju OPPN se deli na gradnjo stanovanjskih objektov (prostostoječe hiše) z največ dvema stanovanjema na stavbo, dveh tipov (tipa A in B) in nezahtevnih ter enostavnih objektov v skladu z veljavno zakonodajo.

(2) Območje bo pozidano s prostostoječimi stanovanjskimi objekti:

- tip A - tlorisnih dimenzij 9,10 m x 14,00 m,

- tip B - tlorisnih dimenzij 9,00 m x 13,00 m,

- ter garažami in nadstrešnicami, ki niso enostavni in nezahtevni objekti.

 

(3) Arhitektonsko oblikovanje mora izhajati iz lokalne tradicije, s podolgovatimi tlorisi. Deli tlorisa v okviru maksimalnih gabaritov so lahko členjeni (erkerji, izzidki, niše). Etažnost obeh tipov objektov je lahko največ (K)+P+M; (klet), pritličje, mansarda. Pri obeh tipih objektov višina slemena ne sme presegati višine +9,00 m od urejene kote pritličja.

(4) Ob dnevnih prostorih se lahko oblikuje večja terasa oziroma tlakovan zunanji prostor za bivanje na prostem.

(5) Strehe nad objekti so praviloma simetrične dvokapnice, slemena vzporedna z daljšo stranico objekta, v naklonu od 35° do 45°. Ravna streha je dopustna nad delom objekta v primeru pohodne površine (terasa, balkon) ali nad izzidki, frčadami, nadstreški, garažami ter enostavnimi in nezahtevnimi objekti.

(6) Šotoraste in lomljene strehe niso dovoljenje.

(7) Strešna kritina je lahko sive do grafitno sive barve.

(8) Odpiranje strešin je dovoljeno v obliki frčad in strešnih oken. Dovoljene oblike frčad so: kukrle, frčada na plašč (firtah) in frčada trikotne oblike. Frčade stanovanjskih hiš se lahko oblikuje z modernimi arhitekturnimi elementi.

(9) Višina slemena frčad mora biti nižja od slemena osnovne strešine. Na posamezni strehi morajo biti vse frčade enakega tipa.

(10) Deli stavb v posameznih etažah, kot so balkoni, lože - podaljški prostorov, oblikovni poudarki so lahko zamaknjeni do 3,00 m.

(11) Barve fasad so praviloma bele barve oziroma v tonih bele barve ter v spektru svetlih naravnih, zemeljskih tonov do temnejših peščenih in zemeljskih tonov. Prepovedane so močne kontrastne žive barve fasad. Deli ali celote fasad se lahko obdelajo v različnih naravnih materialih (les, kamen) in novejšimi arhitekturnimi poudarki do 30% fasadnih površin.

(12) Pri vseh tipih stanovanjskih objektov je možnost postavitve nezahtevnih ter enostavnih objektov v skladu z veljavno zakonodajo, ki se lahko fizično navezujejo na stanovanjsko hišo ali pa predstavljajo samostojni objekt.

(13) Streha nad nezahtevnimi in enostavnimi objekti je v skladu z veljavno zakonodajo lahko bolj položna oziroma minimalnega naklona (ravna strešina).

(14) Zagotavljati je potrebno vsaj 30% zelenih površin.

(15) Za premoščanje brežin je dovoljena gradnja opornih zidov, kamnitih zložb in teras, katere je potrebno po končani gradnji ozeleniti.

(16) Odmiki novozgrajenega objekta od parcelnih meja morajo biti minimalno 3,50 m za stanovanjsko hišo (merjeno od zidu objekta) in 1,50 m za enostavne in nezahtevne objekte. Manjši odmik je mogoč le ob predhodnem pisnem soglasju mejaša.

(17) Ob objektih se uredijo zadostne površine za mirujoči promet, manipulativne površine in površine za dostop. Naštete površine morajo biti tlakovane, dvoriščne površine urejene v protiprašni izvedbi, preostale površine pa ozelenjene in urejene v obliki zelenic ali drugih oblikah zelenih površin.

(18) Na gradbeni parceli je potrebno zagotoviti zadostno število parkirnih mest. Parkirne in manipulativne površine morajo biti oblikovane tako, da zagotavljajo ustrezne odmike, fizično ločene od cestnega sveta.

(19) Pri izračunu parkirnih mest je potrebno dosledno upoštevati namembnost posameznega objekta:

VRSTA GRADNJE ŠTEVILO PARKIRNIH MEST

Enostanovanjska stavba 2 parkirni mesti

Dvostanovanjska stavba 4 parkirna mesta

(20) Gradbene parcele je potrebno hortikulturno urediti, pri čemer je potrebno ohraniti čim več obstoječe vegetacije. Nove zasaditve pa naj bodo avtohtone drevesne in grmovne vrste, upoštevati je potrebno tudi klimatske in specifične rastiščne razmere.

 

11. člen

(pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo)

(1) Pri oblikovanju objektov je treba zagotoviti usklajenost z obstoječo pozidavo v okolici ob upoštevanju sodobnih trendov v arhitekturi in bivalni kulturi.

(2) Del zemljišča med cesto in stanovanjskimi objekti bo utrjen (tlakovan ali asfaltiran).

(3) Na delu zemljišča, ki je neposredno povezan z bivalnimi prostori v pritličju stanovanjskega objekta, se lahko uredi terasa, ki je lahko nadkrita ali zasenčena s pergolo ali markizo. Ob osnovnem objektu se lahko uredi zimski vrt, na podlagi veljavne zakonodaje.

(4) Preostali del gradbene parcele bo urejen kot zelenica oziroma vrt, ki ga je potrebno hortikulturno urediti in zasaditi z avtohtonim rastlinjem.

(5) Medsosedske ograje so lahko žičnate ali polne in ne smejo presegati višine 1,20 m. Ni dovoljena uporaba bodeče žice.

(6) Ograja gradbene parcele ob dovoznih cestah je lahko visoka do 1,20 m in ne sme ovirati preglednosti na cesti. Zagotovljen mora biti pregleden, varen in neoviran uvoz in izvoz na javno cesto.

(7) Ograje se lahko postavijo na parcelno mejo, razen ograje ob cesti, katere je potrebno od roba cestišča odmakniti za vsaj 0,50 m.

(8) Namesto ograj se lahko posadi živa meja, zlasti na mejah proti cesti. Za živo mejo naj se uporabijo avtohtone vrste (npr. beli gaber). Žive meje ob cesti morajo biti od cestnega telesa odmaknjene za toliko, da je omogočeno vzdrževanje le-te na zemljišču investitorja. Višina žive meje ne sme presegati 1,00 m in ne sme ovirati preglednosti. Urejanje in vzdrževanje žive meje mora biti zagotovljeno na posameznem zemljišču posameznega investitorja.

 

12. člen

(ureditev okolice)

(1) Utrjene površine, namenjene dostopu, dovozu, parkirišču in manipulativnim površinam, morajo biti izvedene v ustreznih naklonih z urejenim odvodnjavanjem in opremljene z lovilci olj ter oblikovane brez arhitekturnih ovir.

(2) Po zaključku del je investitor dolžan odstraniti vse začasne objekte (gradbiščna baraka), odvečni gradbeni in izkopani material odpeljati na ustrezno deponijo, plodno zemljo pa uporabiti za ponovno ureditev zelenih površin.

 

13. člen

(lega objekta na zemljišču)

(1) Lega objekta je prikazana v kartografskem delu s prilogo ureditvene situacije.

(2) Pri določanju lege objektov na zemljiščih mora biti upoštevana ureditev dovoza in vhoda na zemljišče ter ustrezni bivalni pogoji v in ob objektu. Lego objekta na zemljišču določajo fiksne točke, priložena situacija je sestavni del OPPN.

(3) Odmiki objekta od parcelnih meja morajo biti v skladu z ureditveno situacijo oziroma v okviru dopustnih odstopanj, pod pogojem, da so usklajeni s predpisi s področja graditve objektov in varstva pred požarom.

 

14. člen

(parcelacija)

(1) Celotno območje po OPN določenega območja OPPN obsega dele ali celote zemljišč s parc. št. 1205/1, 1206/3, 1206/4, 1206/5, 1206/6, 1219/1, 1219/2, 1221/1, 1221/2, 1222/1, 1222/5, 1222/6 in 1223/9 vse k.o. Breg ob Kokri (2083).

(2) V prvi fazi se izvede izdelava OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza, ki zajema zemljišča parc. št. 1219/2, 1221/2 in 1222/6 vse k.o. Breg ob Kokri (2083).

(3) Za preostala zemljišča lastniki niso izkazali interesa izdelave OPPN, zato se jih umesti v nadaljnje faze izdelave OPPN.

(4) Zemljišča so geodetsko urejena in zagotavljajo navezavo vseh zemljišč na cestno omrežje.

(5) Za potrebno izvedbo prometne, komunalne in energetske infrastrukture celotnega območja se zagotavlja navezava na obstoječo infrastrukturo.

(6) Za potrebno izvedbo prometne, komunalne in energetske infrastrukture je dopustna parcelacija pripadajočih zemljišč.

 

IV. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV IN POGOJEV GLEDE PRIKLJUČEVANJA OBJEKTA NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTURKTURO

 

15. člen

(skupni pogoji)

(1) Obstoječe komunalne, energetske in telekomunikacijske vode, ki se nahajajo v neposredni bližini OPPN za ureditveno območje podEUP PR51 - 1. faza, je dopustno zaščititi, prestavljati, obnavljati, dograjevati in jim povečevati zmogljivost v skladu s prostorskimi in okoljskimi možnostmi ter ob upoštevanju

 

veljavnih predpisov in pod pogojem, da so posegi v soglasju z njihovimi upravljavci.

(2) Poleg ureditve komunalne opreme, določene s tem odlokom, je dovoljena tudi gradnja drugih vodov gospodarske infrastrukture in priključitev nanjo, v kolikor jih je treba zgraditi zaradi potreb predmetnega območja ali sistemskih potreb.

(3) Pri izgradnji komunalne infrastrukture je potrebno upoštevati priporočljive minimalne razdalje približevanja in križanja komunalnih vodov ter njihove varovalne pasove po veljavnih predpisih in zakonodaji. Gradnja infrastrukturnih objektov in naprav mora potekati medsebojno usklajeno.

(4) Obravnavano območje bo urejeno z naslednjo prometno, komunalno in energetsko infrastrukturo:

- cesta z odvodnjavanjem

- vodovod

- kanalizacija

- elektrika

- javna razsvetljava

- telekomunikacijsko omrežje

 

16. člen

(cestno in prometno omrežje)

(1) Prometna ureditev v območju OPPN mora biti skladna z določbami Odloka o občinskih cestah (Uradno glasilo občine Preddvor, št. 6/2008 in 7/2008).

(2) Meteorne vode z vozišča so vodene preko asfaltirane mulde v požiralnike.

 

17. člen

(elektroenergetsko omrežje)

(1) Za območje urejanja OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza se izvede vod NN elektro priključka v skladu s smernicami Elektro Gorenjska d.d., številka 607993 z dne 27.07.2015.

(2) Na obravnavanem območju niso prisotne elektroenergetske naprave v lasti elektro Gorenjska d.d., so pa te prisotne v sosednjih območjih, kjer se bodo gradili nekateri komunalni priključki.

(3) Pred pričetkom gradbenih del se mora izvajalec seznaniti z natančno lokacijo elektroenergetskih vodov in naročiti zakoličbo le-teh. Kjer se bodo gradbeni posegi izvajali v območju tras obstoječih elektroenergetskih vodov, je potrebno predvideti njihovo prestavitev izven območja gradbenih posegov, oziroma predvideti njihovo zaščito v skladu z veljavnimi predpisi. Pri vseh gradbenih delih v bližini elektroenergetskih vodov mora biti zagotovljen nadzor s strani distribucijskega podjetja Elektro Gorenjska d.d..

(4) Za napajanja novih porabnikov na obravnavanem območju je potrebno zgraditi nov NN vod iz obstoječe TP 380 Nova Vas Preddvor do razdelilne oziroma priključno merilne omarice, locirane na parcelni meji parc. št. 1222/3 k.o. Breg ob Kokri. Razdelilna oziroma priključno merilna omarica mora biti dostopna z javnih površin, lokacija bo določena v projektu elektrifikacije območja. NN omrežje mora biti zgrajeno v kabelski kanalizaciji. Za izgradnjo NN voda se lahko uporabi obstoječo elektro-kabelsko kanalizacijo (EKK), ki poteka po cesti severno od obravnavanega območja. Nova EEK naj se naveže na obstoječi kabelski jašek, označen na posnetku EKK v prilogi.

(5) Pri načrtovanju in gradnji objektov na območju OPPN je potrebno upoštevati veljavne tipizacije distribucijskih podjetij, veljavne tehnične predpise in standarde ter pridobiti upravno dokumentacijo.

(6) Pred začetkom gradbenih del se mora izvajalec seznaniti z natančno lokacijo elektroenergetskih vodov in naročiti zakoličbo elektro energetskih vodov. Kjer se bodo gradbeni posegi izvajali v območju tras obstoječih elektroenergetskih vodov, je potrebno predvideti njihovo prestavitev izven območja gradbenih posegov, oziroma predvideti njihovo zaščito v skladu z veljavnimi predpisi. Pri vseh gradbenih delih v bližini elektroenergetskih vodov mora biti zagotovljen nadzor s strani distribucijskega podjetja Elektro Gorenjska.

(7) Pri gradnji objektov v varovanem pasu elektroenergetskih vodov in naprav je potrebno izpolniti zahteve glede elektromagnetnega sevanja in hrupa.

(8) Za potrebe območij, na katerih je potrebna večja priključna moč, je potrebno pri ELEKTRO GORENJSKA d.d. posebej naročiti raziskavo o možnosti napajanja z električno energijo.

(9) V primeru gradbenih del v območju obstoječih elektroenergetskih naprav je investitor dolžan pri upravljavcu distribucijskega omrežja naročiti projektno dokumentacijo (PGD, PZI) prestavitve oziroma zaščite obstoječih elektroenergetskih naprav. Vse stroške izdelave projektne dokumentacije nosi investitor.

(10) Vsa morebitna dela prestavitve oziroma zaščite obstoječih elektroenergetskih naprav lahko opravi samo upravljalec distribucijskega omrežja, na stroške investitorja.

 

18. člen

(vodovodno omrežje)

(1) V predmetnem območju morajo biti vsi stanovanjski objekti priključeni na omrežje javnega vodovoda.

(2) Za potrebe predvidenega območja OPPN za ureditveno območje podEUP PR51 - 1. faza se izvede priključitev preko sekundarnega vodovoda.

(3) Območje obdelave bo napajano iz javnega vodovodnega omrežja, ki ga upravlja Vodovodna zadruga PREDDVOR, z.b.o., Goričica 7, 4205 Preddvor.

(4) Upravljalec ni podal smernic in pogojev glede oskrbe območja s pitno vodo.

 

19. člen

(fekalna in meteorna kanalizacija)

(1) V predmetnem območju morajo biti vsi stanovanjski objekti priključeni na omrežje javne fekalne kanalizacije, z zaključkom na čistilno napravo Preddvor v lasti Občine Preddvor, s soglasjem izvajalca javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih vod Komunale Kranj, j.p., d.o.o.

(2) Do obratovanja javne fekalne kanalizacije in priključitve objektov je potrebno čiščenje komunalne odpadne vode zagotoviti v lastnih malih komunalnih čistilnih napravah oziroma v skupni mali komunalni čistilni napravi. Po pričetku obratovanja javne fekalne kanalizacije na predmetnem območju je te začasne male komunalne čistilne naprave potrebno opustiti, odvajanje odpadne vode v javno fekalno kanalizacijo mora biti neposredno.

(3) Morebitne industrijske odpadne vode je potrebno v objektih voditi ločeno ter pred odtokom v javno kanalizacijo očistiti do zakonsko predpisanih mejnih vrednosti za odvajanje v javno kanalizacijo. Pred priključitvijo na javno kanalizacijo mora lastnik objekta, v katerem bodo industrijske odpadne vode nastajale, pridobiti mnenje Komunale Kranj, kot izvajalca javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih vod v občini Preddvor.

(4) Padavinske vode s strešin in utrjenih površin je potrebno ponikati na zemljišču investitorjev.

 

20. člen

(telekomunikacijsko omrežje)

(1) Za OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza se izvede vod TK in bodo upoštevane smernice Telekoma Slovenije, številka 33567-KR/628-BD z dne 23.07.2015. Obravnavano območje bo priključeno na telekomunikacijsko omrežje. Predvidena je priključitev na telekomunikacijskega operaterja Telekom Slovenije d.d., ki ima ob obravnavanem območju že zgrajeno obstoječe TK omrežje ustreznih kapacitet za pokrivanje novo predvidenih priključkov.

(2) Za priklop objektov na javno telekomunikacijsko omrežje Telekoma Slovenije je potrebno izdelati PROJEKT TELEKOMUNIKACIJSKEGA OMREŽJA (mapa 6) v skladu s predvideno dejavnostjo in potrebami.

(3) Investitorji predvidenih objektov morajo za vključitev objektov na javno telekomunikacijsko omrežje omogočiti Telekomu Slovenije d.d. izvedbo telekomunikacijskega omrežja po izdelani dokumentaciji, izdati soglasja za prekop tangiranih zemljišč in podpisati pogodbo o ustanovitvi služnostne pravice na tangiranih parcelah.

(4) Po predmetnih zemljiščih ne potekajo obstoječe podzemne telekomunikacijske naprave Telekoma Slovenije. V primeru posegov izven predvidenega območja, na območju obstoječih telekomunikacijskih naprav (izdelava ostale infrastrukture), je potrebno obvezno pred pričetkom izvajanja gradbenih del zakoličiti in ustrezno zaščititi obstoječe telekomunikacijske naprave v skladu s predpisi in pogoji Telekoma Slovenije d.d.

(5) Gradbena dela v bližini telefonskega podzemnega omrežja je potrebno obvezno izvajati z ročnim izkopom pod nadzorom strokovnih služb Telekoma Slovenije. Postavitev objekta nad traso obstoječih zemeljskih telekomunikacijskih naprav ni dovoljena.

(6) Investitor posega v prostor mora pridobiti pri Telekomu Slovenije d.d. OE Kranj tehnično dokumentacijo o poteku obstoječih telekomunikacijskih naprav na tangiranem področju, kar skupaj s predhodno podanimi zahtevami integrira v ustrezno dokumentacijo na podlagi katere bo Telekom Slovenije d.d., OE Kranj izdal ustrezna soglasja k posameznim posegom.

(7) Vsa dela v zvezi z zaščito in prestavitvami tangiranih telekomunikacijskih naprav pri posegih v prostor izvede Telekom Slovenije d.d.

(8) Stroški ogleda, izdelave projekta priključitve na telekomunikacijsko omrežje, zakoličbe, zaščite in morebitne potrebne prestavitve telekomunikacijskega omrežja ter nadzora bremenijo investitorjev posegov v prostor. Prav tako investitorje bremenijo tudi stroški odprave napak, ki bi nastale zaradi del na območju, kakor tudi stroški izpada prometa, ki bi zaradi tega nastali.

 

21. člen

(javna razsvetljava)

(1) Obravnavano območje bo opremljeno z javno razsvetljavo, ki bo priključena na že obstoječo javno razsvetljavo.

(2) Pri načrtovanju in izvedbi javne razsvetljave je upoštevati vsa določila in usmeritve Lokalnega energetskega koncepta Občine Preddvor, ki ga je izdelala Agencija za prestrukturiranje energetike d.o.o., v Ljubljani, oktober 2011 in Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Uradni list RS, št. 81/07, 109/07, 62/10 in 46/13).

(3) Svetilke se bodo napajale iz obstoječe javne razsvetljave.

 

22. člen

(ravnanje z odpadki)

(1) Vsi objekti znotraj OPPN za ureditveno območje podEUP PR51 - 1. faza bodo priključeni na ravnanje z odpadki v Občini Preddvor, pod pogoji izvajalca javne službe ravnanja z odpadki, Komunale Kranj d.o.o., Ulica Mirka Vadnova 1, 4000 Kranj.

(2) Lastniki objektov, v katerih bodo nastajali odpadki, bodo pred priključitvijo objekta v sistem ravnanja z odpadki pridobili mnenje oziroma soglasje o priključitvi od Komunale Kranj d.o.o., Ulica Mirka Vadnova 1, 4000 Kranj.

(3) Pri postavitvi zabojnikov ob objektih in na ekoloških otokih v naselju ter pri načinu vključitve in odvoza komunalnih odpadkov z obravnavanega območja urejanja prostorskega načrta za območje OPPN za ureditveno območje podEUP PR51 - 1. faza je upoštevana vsa zahtevana zakonodaja s področja odpadkov.

(4) Za zbiranje odpadkov je v neposredni bližini načrtovanega naselja, izven območja OPPN, zagotovljeno zbirno mesto - ekološki otok za zbiranje odpadkov.

 

23. člen

(faznost gradnje javne infrastrukture)

(1) Predvideno infrastrukturo se lahko zgradi v več fazah.

(2) Infrastrukturo je mogoče izvesti sočasno z gradnjo posameznega stanovanjskega objekta.

 

V. REŠITVE IN UKREPI ZA CELOSTNO OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE

 

24. člen

(varovanje kulturne dediščine)

(1) Območje OPPN pod EUP PR51 – 1. faza se nahaja v vplivnem območju naselbinske kulturne dediščine Preddvor – vaško jedro (EŠD 10143).

(2) V neposredni bližini novogradnje se nahajata:

- Nova vas pri Preddvoru – znamenje ob križišču, EŠD 23881 (stavbna dediščina),

- Nova vas pri Preddvoru – Domačija Nova vas, EŠD 12962 (stavbna dediščina) .

 

(3) Ob izgradnji stanovanjskega objekta je obvezna zasaditev vsaj ene avtohtone visokodebelne rastline (oreh, kostanj, gaber,…).

(4) Z ureditvijo območja je potrebno zagotoviti, da se ne bo na nikakršen način posegalo v območja in posamezne dele kulturne dediščine kraja in posameznih objektov. Z nameravanimi rešitvami je potrebno zagotavljati varovanje pred poškodbami ali uničenjem kulturne dediščine v času gradnje in v času obratovanja objektov. Čez objekte in območja kulturne dediščine ne smejo potekati gradbiščne poti, obvozi, vanje ne smejo biti premaknjene potrebne ureditve vodotokov, komunalna, energetska in telekomunikacijska infrastruktura, ne smejo se izkoriščati za deponije viškov materialov, ipd.

(5) OPPN vsebuje rešitve, ki so usklajene z varstvenimi režimom za vplivno območje kulturne dediščine. Pridobivanje kulturno-varstvenih pogojev in kulturno-varstvenih soglasij ni potrebno.

 

VI. REŠITVE IN UKREPI ZA VARSTVO OKOLJA, NARAVNIH VIROV IN OHRANJANJA NARAVE

 

25. člen

(varovanje tal)

(1) Posegi v tla se morajo izvesti tako, da bodo prizadete čim manjše površine tal. Za začasne prometne in gradbene poti ter deponije se uporabijo infrastrukturne površine in površine, na katerih so tla manj kvalitetna.

(2) Pri gradnji se morajo uporabljati transportna sredstva in gradbeni stroji, ki so tehnično brezhibni, ter le materiali, za katere obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje. S transportnih in gradbenih površin ter deponij gradbenih materialov je potrebno preprečiti emisije prahu z vlaženjem teh površin ob sušnem in vetrovnem vremenu. S teh površin je treba preprečiti odtekanje vod za kmetijsko obdelovane površine oziroma površine gradbenih parcel obstoječih objektov.

(3) Humus in rodovitna prst se ob začetku gradbenih del odstranita in deponirata na način, ki ohranja njuno rodovitnost oziroma tako, da ne pride do onesnaženja s škodljivimi snovmi in manj rodovitnim materialom. Pri tem ne sme priti do mešanja mrtvice in živice, ki ne sme biti deponirana v kupih višjih od 1,20 m.

(4) Vse utrjene površine, na katerih je možno parkirati vozila, morajo biti opremljene z lovilci olj v nepropustni izvedbi. Padavinske odpadne vode s prometnih površin se vodijo v ponikovalnice preko lovilcev olj.

(5) Spremljanje izvajanja ukrepov, povezanih z organizacijo gradbišča, zagotovi investitor.

 

26. člen

(varovanje voda in zaščitni ukrepi)

(1) Odvajanje, čiščenje in skladiščenje odpadnih, komunalnih in padavinskih odpadnih voda za območje OPPN bo usklajeno z Zakonom o vodah (Uradni list RS, št. 67/02, 2/04 – ZZdrI-A, 41/04 – ZVO-1, 57/08, 57/12, 100/13, 40/14 in 56/15), v nadaljevanju ZV-1 in s predpisi s področja varstva okolja.

(2) Posege v vode, vodna in priobalna zemljišča, zemljišča na varstvenih in ogroženih območjih ter kmetijska, gozdna in stavbna zemljišča je treba programirati, načrtovati in izvajati tako, da se ne poslabšuje vodni režim in stanje voda, da se ohranja naravne procese (tudi poplavljanje in razlivanje na neurbaniziranih površinah), omogoča varstvo pred škodljivim delovanjem voda in ohranjanje naravnega ravnovesja vodnih in obvodnih ekosistemov (5. člen ZV-1), kar mora biti v projektni dokumentaciji ustrezno prikazano in dokazano.

(3) Zemljišče, na katerem je celinska voda trajno ali občasno prisotna in se zato oblikujejo posebne hidrološke, geomorfološke in biološke razmere, ki določajo vodni in obvodni ekosistem, je vodno zemljišče celinskih voda. Za vodno zemljišče se štejejo tudi opuščene struge in prodišča, ki jih voda občasno še poplavlja, močvirja in zemljišče, ki ga je poplavila voda zaradi posega v prostor (11. člen ZV-1).

(4) Po podatkih Atlasa okolja ureditveno območje OPPN ne tangira vodotokov in poplavnih območij. Ravno tako po podatkih Atlasa okolja območje ne posega na območje varstvenih pasov virov pitne vode oziroma vodovarstvenega območja.

(5) Na vodnem in priobalnem zemljišču ni dovoljeno posegati v prostor, razen izjeme, ki jih določa 37. člen ZV-1D:

- gradnja objektov javne infrastrukture, komunalne in druge infrastrukture ter komunalnih priključkov na javno infrastrukturo,

- gradnja objektov grajenega javnega dobra po tem ali drugih zakonih,

- ukrepe, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih voda,

- ukrepe, ki se nanašajo na ohranjanje narave,

- gradnja objektov, potrebnih za rabo voda, ki jih je za izvajanje vodne pravice nujno zgraditi na vodnem oziroma priobalnem zemljišču (npr. objekt za zajem ali izpust vode), zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih,

- gradnja objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaženjem,

- gradnja objektov, namenjenih obrambi države, zaščiti in reševanju ljudi, živali in premoženja ter izvajanju nalog policije.

 

(6) Na vodnem in priobalnem zemljišču so prepovedane dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki bi lahko imeli škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča, ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja, onemogoči obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov.

(7) Odvajanje in čiščenje komunalnih in padavinskih odpadnih voda mora biti usklajeno z Zakonom o vodah in predpisi s področja varstva okolja:

- Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12);

- Pravilnik o nalogah, ki se izvajajo v okviru obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS, št. 109/07, 33/08);

- Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS, št. 88/11, 8/12);

- Uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav (Uradni list RS, št. 98/07, 30/10) in

- Uredba o emisiji snovi pri odvajanju vode iz komunalnih čistilnih naprav (Uradni list

- RS, št. 45/07 63/09).

 

(8) Projektna rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih odpadnih voda z javnih cest mora biti usklajena z Uredbo o emisiji snovi pri odvajanju padavinske vode z javnih cest (Uradni list RS, št. 47/2005).

(9) Odtok z utrjenih in parkirnih površin je potrebno ustrezno urediti, tako da ne bo prihajalo do onesnaževanja in iztokov nevarnih snovi v podtalje in vode. Priporočamo ureditev odtoka s povoznih površin preko ustreznega lovilca olj, katerega velikost, vgradnja, obratovanje in vzdrževanje je skladna s standardom SIST EN 858-2.

(10) Padavinske vode obravnavanega območja je treba, če ni možnosti priključitve na javno kanalizacijo, prioritetno ponikati, pri tem morajo biti ponikovalnice locirane izven območja povoznih in manipulativnih površin. Če ponikanje ni možno, kar je potrebno računsko dokazati, je padavinske vode možno speljati v bližnji potok. Pri tem je v skladu z 92. členom ZV-1 v čim večji možni meri zmanjšati hipni odtok padavinskih voda z urbanih površin, kar pomeni, da je potrebno predvideti

zadrževanje padavinskih voda pred iztokom v površinske odvodnike, pri tem se ne sme poslabšati kakovost recipienta ali obstoječe poplavne razmere. Ureditev odvodnjavanja padavinske vode, vključno z odtočnim objektom, naj bo projektno obdelana.

(11) Nasipavanje retenzijskih površin, zasipavanje vodotokov, sprožanje erozijskih procesov, rušenje ravnotežja na labilnih tleh ali slabšanje odtočnih razmer pri načrtovanju posegov ni dovoljeno.

(12) V času gradnje so investitorji dolžni zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in tako organizacijo gradbišča, da bo preprečeno onesnaženje voda, ki bi nastalo zaradi transporta in skladiščenja tekočih goriv in drugih nevarnih snovi, oziroma zagotoviti takojšnje ukrepanje ustrezno usposobljenih delavcev v primeru nezgod. Vsa začasna skladišča in pretakališča goriv, olj in maziv ter drugih nevarnih snovi morajo biti zaščitena pred možnostjo izliva v tla in vodotok.

(13) Po končani gradnji je potrebno odstraniti vse provizorije, postavljene za potrebe gradnje, in ostraniti vse ostanke začasnih deponij. Vse, z gradnjo prizadete površine, je potrebno biotehnično, ekološko in krajinsko ustrezno urediti.

(14) Odlaganje odpadnega gradbenega materiala na priobalna in vodna zemljišča, na brežine in v pretočne profile vodotokov ter na nestabilna tla ali mesta, kjer bi lahko prišlo do splazitve ali erodiranja, ni dovoljeno. Z odpadnim gradbenim ali izkopnim materialom ni dovoljeno zasipavati pretočnih profilov vodotokov, potokov in izvirnih voda ali nezavarovan material deponirati na strmih pobočjih in brežinah.

(15) Potrebno je preventivno preprečevati obremenitve obrežnih ekosistemov, onesnaženje vod in okolja.

(16) Za potrebe preučitve lokalnih hidrogeoloških razmer in zatekanja talnih zalednih voda v vkopane oziroma kletne etaže objektov, je bilo izdelano geološko poročilo z naslovom »Poročilo o geoloških značilnostih območja enote urejanja podEUP PR 51 ter o pogojih gradnje na obravnavanih zemljiščih, ki ga je izdelalo pooblaščeno podjetje Geološke storitve Jaka Žibrat s.p., Dolenja vas 168, 3312 Prebold, geol.por. Preddvor IX/2015, v katerem je podan ustrezen način odvodnjavanja padavinskih in prečiščenih komunalnih voda. Pogoji gradnje predvideni v predmetnem poročilu morajo biti dosledno upoštevani pri izdelavi projektne dokumentacije, pri izvedbi del pa mora biti prisoten geomehanski nadzor.

 

27. člen

(ohranjanje narave)

Območje OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza se ne nahaja v območju naravnih vrednot, zavarovanih območjih ali pomembnih območjih biotske raznovrstnosti.

 

28. člen

(osončenje)

Od obstoječih stavb mora biti novogradnja objektov oddaljena toliko, da so zagotovljeni svetlobno tehnični pogoji. Zagotovljen mora biti 45º kot osončenja prostorov, namenjenih bivanju.

 

29. člen

(varstvo zraka)

(1) Pri načrtovanju je potrebno upoštevati določila veljavne zakonodaje in predpisov s področja varstva zraka. Izpusti v zrak ne smejo presegati z zakonom določenih mejnih vrednosti.

(2) Ukrepi za varstvo zraka v času gradnje predvidevajo predvsem preprečevanje prašenja z območja gradbišča in dovoznih cest.

 

30. člen

(varstvo pred svetlobnim onesnaževanjem)

(1) Za osvetljevanje javnih in zasebnih zunanjih površin naj se uporabijo žarnice, ki ne oddajajo UV spektra; to so natrijeve plinske žarnice (nizkotlačne ali visokotlačne) in so v skladu z določbami Lokalnega energetskega koncepta Občine Preddvor, ki ga je izdelala Agencija za prestrukturiranje energetike d.o.o., v Ljubljani, oktober 2011. Svetilke naj bodo neprodušno zaprte in usmerjene v tla, brez sevanja svetlobe nad vodoravnico.

(2) Osvetljevanje območja, to je dovoznih cest, poti, parkirišč in osvetljevanje objektov, naj bo zmanjšano na najnižjo raven. Območja, za katera osvetljevanje ni

nujno potrebno, naj se ne osvetljujejo. Preprečevanje svetlobnega onesnaženja se bo izvajalo z zasenčenjem ali delnim zasenčenjem svetilk proti sosednjim nepremičninam, ki niso v lasti investitorja.

 

31. člen

(varstvo pred hrupom)

(1) Na podlagi Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 105/05, 34/08, 109/09 in 62/10) se območje OPPN uvršča v III. stopnjo varstva pred hrupom, na katerih je dopusten poseg v okolje, ki je manj moteč zaradi povzročanja hrupa.

(2) Ukrepi za varovanje objektov in območij pred prekomernim hrupom morajo biti izvedeni v skladu z veljavno zakonodajo in predpisi. Predvideni objekti oziroma njihovo obratovanje in uporaba po končani gradnji ne smejo presegati predpisane mejne ravni hrupa.

(3) V času gradnje je zaradi obratovanja gradbenih strojev in dovoza tovornih vozil pričakovati občasne povečane emisije hrupa. Za zmanjševanje hrupa v času gradnje je predvideno, da bodo vsa gradbena dela potekala v dnevnem času in med delovnim tednom.

(4) Upoštevana so določila predpisov s področja varstva pred hrupom, ki določajo mejne vrednosti obremenitev s hrupom glede na rabo prostora in obremenitve s hrupom na predvidenih za hrup občutljivih objektih, načrtovanih s tem OPPN.

 

VII. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM

 

32. člen

(rešitve in ukrepi za obrambo in varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom)

(1) Pri načrtovanju OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza so bile upoštevane vse naravne omejitve.

(2) Objekti v OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza morajo biti dimenzionirani in projektirani ustrezno glede na stopnjo potresne ogroženosti. Po karti potresne nevarnosti (atlas ARSO) se Občina Preddvor nahaja v območju s projektnim pospeškom tal (g) 0,225. Pri načrtovanju konstrukcije objekta je potrebno upoštevati določbe Pravilnika o mehanski odpornosti in stabilnosti objektov (Uradni list RS, št. 101/2005).

(3) Na obravnavanem območju ni poplavne, erozijske, plazovne in požarne ogroženosti naravnega območja.

(4) Na obravnavanem območju ni možnosti razlitja nevarnih snovi.

(5) Požarno varstvo na območju občinskega prostorskega načrta občine Preddvor mora biti urejeno skladno z veljavnimi požarno varstvenimi predpisi. Pri projektiranju objektov je potrebno predvideti vse pasivne in aktivne ukrepe varstva pred požarom v skladu z veljavno zakonodajo in predpisi s področja varstva pred požarom. Izpolnjevanje bistvenih zahtev varnosti pred požarom za požarno manj zahtevne objekte se dokazuje v elaboratu - zasnova požarne varnosti, za požarno zahtevne objekte pa v elaboratu - študija požarne varnosti. Požarno manj zahtevni in zahtevni objekti so določeni v predpisu o zasnovi in študiji požarne varnosti.

(6) V območju načrtovanja OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza ni možnosti dopustnih požarnih tveganj, ki so povezana s povečano možnostjo nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov v objektih, predvidenih na območju, ter možnosti širjenja požara na morebitna poselitvena območja ter požarna tveganja zaradi ogroženosti naravnega okolja.

(7) Od obstoječih stavb mora biti novogradnja objektov oddaljena toliko, da so zagotovljeni požarno varstveni pogoji. Upoštevati je potrebno razdaljo med stavbami, tako da je z upoštevanjem njihovega odmika od posestnih meja oziroma medsebojnega odmika omejeno širjenje požara na sosednje objekte.

(8) Za gašenje je potrebno zagotavljati zadostne količine vode za gašenje. V neposredni bližini novogradenj je potrebno zagotavljati hidrantno omrežje - hidrant ne sme biti od nameravane gradnje oddaljen za več kot 80,00 m.

(9) Za zaščito v primeru nevarnosti elementarnih in drugih nesreč so zagotovljene ustrezne evakuacijske poti in površine za ljudi, živali in materialne dobrine ter intervencijske poti in površine.

 

VIII. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE

 

33. člen

(etapnost izvedbe)

(1) Gradnja posameznega stanovanjskega objekta predstavlja ločeno etapo izvedbe OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza. Posamezna etapa se mora izvesti z vsemi elementi zunanje ureditve in izgradnje pripadajoče gospodarske infrastrukture.

(2) Izgradnja morebitnih novih dostopnih poti, vključno z izgradnjo celotne gospodarske infrastrukture predstavlja ločeno etapo oziroma več etap, ki se jih razdeli v zaključeno celoto.

(3) Mogoča je tudi gradnja infrastrukture skupaj s posamezno gradnjo stanovanjskega objekta, vendar pod pogojem, da se omogoča kasnejša gradnjo preostalih objektov in infrastrukture.

 

IX. VELIKOST DOPUSTNIH ODSTOPANJ OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVALSKIH IN TEHNIČNIH REŠITEV

 

34. člen

(dopustna odstopanja)

(1) Dovoljena so odstopanja od tlorisnih in višinskih gabaritov objektov za maksimalno ±10%.

(2) Pri izvedbi so ob soglasju pristojnega soglasodajalca dopustna odstopanja od arhitekturnih in tehničnih rešitev, če se pri nadaljnjem natančnejšem proučevanju prometnih, geoloških, hidroloških, geomehanskih in drugih razmer poiščejo rešitve, ki so primernejše z arhitekturnega, oblikovalskega, prometno - tehničnega in okoljevarstvenega vidika.

 

X. KONČNE DOLOČBE

 

35. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem tega OPPN opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

36. člen

(vpogled)

OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza je na vpogled na sedežu Občine Preddvor, Dvorski trg 10, 4205 Preddvor.

 

37. člen

(veljavnost odloka)

OPPN za ureditveno območje pod EUP PR51 - 1. faza prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Preddvor.

 

Številka: 3505-0005/15-odl223

Preddvor, 3. februar 2016

 

Občina Preddvor

Miran Zadnikar

župan