New Page 2

Številka:

3505-0001 /12-od 1199/13

Občina:

Občina Preddvor

Organ sprejema:

Občinski svet Občine Preddvor

Predlagatelj:

Župan Občine Preddvor

Zakonska podlaga:

57. člen Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt), (Uradni list RS, št. 33/2007, 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010 - ZUPUDPP, 106/2010 - popr.), 39. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih - ZKZ - C (Uradni list RS, št. 43/11), Statut Občine Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, št.8/09,01/11)

Pripravljavec:

Repše, atelje za projektiranje, Renato Repše, s.p.

Datum:

22.3.2013

Priloge:

Gradivo
Vabilo na sejo: 21. redna seja Občinskega sveta Občine Preddvor

Besedilo:

 

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt), (Uradni list RS, št. 33/2007, 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010 - ZUPUDPP, 106/2010 - popr.), 39. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih - ZKZ - C (Uradni list RS, št. 43/11) in na podlagi Statuta Občine Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, št.8/09,01/11) je župan Občine Preddvor sprejel

ODLOK

o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za kmetijsko gospodarstvo Rebol v naselju Hraše

I. UVODNE DOLOČBE

1. člen

Sprejme se občinski podrobni prostorski načrt za kmetijsko gospodarstvo Rebol v naselju Hraše ( v nadaljevanju OPPN Rebol ), ki ga je pod številko projekta 16/12-UD, z datumom junij 2012 izdelalo podjetje REPŠE, atelje za projektiranje, Renato Repše s.p., PE Mirka Vadnova 19,4000 Kranj.

2. člen

Občinski podrobnejši prostorski načrt je pripravljen skladno z novim Zakonom o prostorskem načrtovanju.

3. člen

Ta odlok določa prostorsko ureditev območja, pogoje za odstranitev obstoječih objektov in gradnjo novih, pogoje za ureditev utrjenih in zelenih površin, pogoje za ureditev prostorov za manipulacijo kmetijske mehanizacije ter pogoje za gradnjo prometne, energetske, komunalne in telekomunikacijske infrastrukture.

4. člen

Sestavni deli občinskega podrobnega prostorskega načrta za "kmetijsko gospodarstvo Rebol v naselju Hraše" so:

- Besedilo predloga odloka

- Tekstualni del

- Grafični del

- Priloge

II. UREDITVENO OBMOČJE Z MEJO UREDITVE

5. člen

Ureditveno območje OPPN zajema zemljišča s parcelnimi številkami 1446/1,1447 - del, 1448 in 1449 - del, vse v k.o. Bela, ki jih zaseda kmetija Rebol, Hraše pri Preddvoru. Del obravnavnega območja se nahaja na stavbnih zemljiščih, ki so v PUP (SE, SK - območja stanovanj in stanovanjska območja s kmetijskimi gospodarstvi) označeni kot območje HR-S1, del pa na kmetijskih zemljiščih označeni kot K1. Površina obravnavanega območja znaša: 4666 m2

III. ARHITEKTURNE, KRAJINSKE IN OBLIKOVALSKE REŠITVE PROSTORSKIH UREDITEV

6. člen

(vplivi in povezave s sosednjimi enotami)

Območje urejanja leži na severozahodnem delu naselja Hraše pri Preddvoru, ki je opremljeno s potrebno komunalno, prometno in družbeno infrastrukturo. Del obravnavnega območja se nahaja na stavbnih zemljiščih, ki so v PUP (SE, SK - območja stanovanj in stanovanjska območja s kmetijskimi gospodarstvi) označeni kot območje HR-S1, del pa na kmetijskih zemljiščih označeni kot K1.

Načrtovani objekti se programsko in navezujejo na obstoječe vaško naselje.

Območje urejanja se navezuje na sosednje enote urejanja prostora po obstoječih cestah. Dovoz na območje urejanja je predviden po obstoječi občinski lokalni cesti - LC 236071 (Hraše - Čadovlje), ki ji pripada parcelna številka 1645 k.o. Bela. Dovoz se uredi tako, da je preko obstoječih dostopnih površin prilagojen novemu objektu. Na severnem delu območja urejanje se izdela nov priključek na obstoječo občinsko lokalno cesto s parc. Št. 1645 k.o. Bela. Novi parkirni prostori niso predvideni, investitor bo uporabljal obstoječe parkirne prostore na obstoječem dvorišču.

7. člen

(dopustni posegi)

območje se ureja skladno z določbami PUP za območje SE, SK - območja stanovanj in stanovanjska območja s kmetijskimi gospodarstvi, označeni kot območje HR-S1, del pa kot posegi na kmetijskih zemljiščih označenih kot K1.

8. člen

(Opis rešitev načrtovanih objektov in površin)

1. Namembnost objektov

Na predmetnem območju urejanja se predvidi rušenje obstoječih stanovanjskih in spremljajočih objektov ter gradnja hleva za govedo in koritastih silosov.

2. Zazidalna zasnova

Na predmetnem območju urejanja se predvidi rušenje obstoječih stanovanjskih in spremljajočih objektov ( skladno s kulturno varstvenim soglasjem za raziskavo in odstranitev spomenika) ter gradnja hleva za govedo in koritasti silosi. Ob objektih se predvidevajo dostopne in manipulativne površine potrebne za obratovanje hleva in silosov.

Ob objektih s skladno z veljavnimi predpisi predvidijo površine potrebne za zagotovitev neoviranih in varnih dovozov, dostopov ter delovnih površin za intervencijska vozila.

3. Zasnova zunanje ureditve

Zunanja ureditev obsega dovozne ,dostopne in delovne površine ter zelenice.

Dovozne, dostopne in površine za manipulacijo morajo biti tlakovane oz. asfaltirane.

Vse asfaltirane površine se zaključijo z AB robniki ter naklonom, da je omogočeno zbiranje meteorne vode in odvajanje preko lovilcev olj v ponikovalnice.

Ostale zelene površine se ohranijo, prav tako se v skladu s 36. členom ZON ohranijo drevesa na območju zelenih površin ter drugi življenjski prostori.

Skladno z izdano smernico za pripravo OPPN Rebol se Občina Preddvor je objekt od parcelne meje občinske lokalne ceste - LC 236071 (Hraše-Čadovlje) parc.št. 1645 k.o. Bela lahko odmaknjen 3.00 m.

Zunanja ureditev območja mora biti izvedena skladno z načrtom zunanje ureditve, ki mora biti izdelan pri projektni dokumentaciji.

4. Pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo

Obstoječi objekti predvideni za rušenje:

Stanovanjski objekt je evidentiran kot enota dediščine EŠD 812951 - Hraše pri Preddvoru - Rebolkova domačija. Za odstranitev objekta je investitor pridobil kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev spomenika ( št.3510-14/2010/5 z dne 18.5,2011). Pri izdelavi PGD projektne dokumentacije za gradnjo in rušenje objekta je obvezno potrebno upoštevati pogoje in ukrepe predmetnega soglasja!

Objekt je tlorisni dimenzij 28.92m x 13.98m - 21.24m, Tlak pritličja ±0.00 je do 0.15m nad koto terena, višina slemena je 10.30m nad koto pritličja. Streha nad objektom je simetrična dvokapnica z naklonom 38°, krita z opečno kritino. Smer slemena je JZ - SV. Objekt ima pritličje, nadstropje ter neizkoriščeno podstrešje.

Objekt je masivne izvedbe.

Gospodarski objekt stoji pravokotno na stanovanjski del in je tlorisnih dimenzij 12.48m x 7.27m. Objekt je pritličen. Tlak pritličja ±0.00 je v višini kote terena, višina slemena je 6.10m nad koto pritličja Streha nad objektom je nesimetrična dvokapnica z naklonom 38°, krita s cementnim strešnikom. Smer slemena je SZ - JV. Objekt je masivne izvedbe.

Na severni strani stanovanjskega objekta so zgrajeni AB silosi, tlorisnih dimenzij 21.09m x 8.13m. silosi so sestavljeni iz AB sten viš. 2,00m in AB stebrov do višine 6.00m. Nad silosi je enokapna streha z minimalnim naklonom. Sleme strehe poteka ob stanovanjskem objektu v smeri SZ - JV.

Predvideni objekti za gradnjo:

Hlev:

Obstoječi objekti na obravnavanemu območju se v celoti odstranijo.

Investitor bo na predvidenem območju zgradil nov hlev za živino in nove koritaste silose.

Hlev za živino bo delno masivni in delno montažni objekt iz prednapetih AB elementov. Objekt bo v stiku z zemljo tlorisnih dimenzij 55.20m x 24.30m. V kletnem delu hleva se nahajajo AB vodotesno izvedeni kanali za skladiščenje gnojevke, tlorisnih dimenzij 45.30m x 19.18m, s koto dna kanalov-2.40m do -3.70m pod tlakom pritličja. Gnojevka se razvaža skladno z delovanjem kmetijskega gospodarstva z upoštevanjem ustreznih predpisov.

Pri načrtovanju fasade hleva naj se predvidi uporabo lokalno značilnih materialov (omet, les).

Tlak pritličja ±0.00 bo na nadmorski višini 440.40m, urejen teren okrog objekta bo v nivoju tlaka pritličja. Višina slemena objekta bo na višini +9.45m nad koto pritličja.

Streha nad objektom bo simetrična dvokapnica z naklonom 25°, krita s pločevinasto kritino v sivi barvi. Naklon strehe je prilagojen funkcionalni zasnovi hleva in sovpada z sorodnimi tipi gospodarskih objektov na tem območju.

Dovoz do objekta z občinske lokalne ceste s pare. št. 1645 k.o. Bela je obstoječ, urejen na SV strani parcele 1446/1, k.o. Bela in poteka mimo obstoječih objektov. Uredi se dodaten nov dostop z javne občinske ceste med novim hlevom in silosi na parcelno št. 1448, k.o. Bela.

Dopustne tolerance so ±5%.

Odmiki med objekti so razvidni iz grafičnih prilog. Odmik objekta od

Zunanja parkirna mesta so obstoječa, urejena na obstoječem dvorišču investitorja.

Koritasti silosi:

Severozahodno od novega hleva za govedo bo investitor zgradil tudi pomožne kmetijske objekte koritaste silose za spravilo silaže. Silosi so masivne AB izvedbe, brez strešne konstrukcije.

Tlorisna velikost objekta v stiku z zemljiščem je 40.00m x 25.00m, z možnostjo podaljšanja za 10.00m v SZ smeri. Največja višina objekta je 2.00m nad tlakom pritličja. Urejen teren okrog objekta je na nivoju pritličja ±0.00 na nadmorski višini 439.60m. Zaradi višinske razlike v terenu se silosi izdelajo na ustreznem nasipu.

Teren okrog objekta se nasuje in ustrezno oblikuje.

Dopustne tolerance so ±5%.

IV. NAČRT PARCELACIJE

9. člen

Obravnavano območje obsega zemljišča s parcelnimi številkami 1446/1, 1447 - del, 1448 in 1449 - del, vse v k.o. Bela, ki jih zaseda kmetija Rebol, Hraše pri Preddvoru.

V. REŠITVE IN UKREPI ZA CELOSTNO OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE

10. člen

Na obravnavanem območju urejanja stoji stanovanjski objekt, ki je evidentiran kot enota dediščine EŠD 812951 - Hraše pri Preddvoru - Rebolova domačija. Objekt se lahko odstrani, ker ima investitor pridobljeno dovoljenje Ministrstva za kulturo (št. 3510-14/2010/5 z dne 18.5.2011). Pri izdelavi PGD projektne dokumentacije za gradnjo in rušenje objekta je obvezno potrebno upoštevati pogoje in ukrepe tega soglasja.

Obravnavano območje OPPN leži v območju naselbinske dediščine z evidenčno številko EŠD 12952 Hraše pri Preddvoru - Vas in v vplivnem območju EŠD 907 Brdo pri Kranju - Posestvo gradu Brdo. Pri načrtovanju objektov je zato obvezno treba upoštevati varstvene usmeritve za območje naselbinske dediščine.

Varstvo kulturne dediščine se na tem območju prilagaja interesu ohranjanja kmetijskih površin in njihove obdelave. Ker velikega gospodarskega poslopja, ki je načrtovan z OPPN, v prostor ni mogoče umestiti brez negativnega vpliva varovane elemente (značaj naselja, podoba stavb, morfološka zasnova naselja, podoba naselja v prostoru), je zaradi zmanjšanja vpliva na varovane vrednote kulturne dediščine treba predvideti naslednje ukrepe: Novogradnje (hlev in silosi) naj se z zasaditvijo vegetacije čim bolj skrijejo (obsaditi z visokodebelno vegetacijo ali drugo primerno vegetacijo, npr. popenjalke ali sadno drevje vzgajano ob opornih žicah s katero se bo lahko dosegel učinek zakritosti).

Sestavni del PGD morajo biti tudi kulturno varstveni pogoji in soglasje k projektnim rešitvam, ki jih izda ZVKD Kranj.

VI. REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA, NARAVNIH VIROV IN OHRANJANJA NARAVE

11. člen

1. Splošno

Na obravnavanem območju ni naravnih vrednot, zavarovanih območij ali območij pomembnih za ohranjanje biotske raznovrstnosti.

V času gradnje je potrebno upoštevati okoljevarstvene ukrepe za čim manjše obremenitve okolja.

2. Varstvo vode in podzemne vode

Po podatkih Atlasa okolja območje ne tangira poplavnih, vodnih ali priobalnih zemljišč, niti ne posega na območje varstvenih pasov pitne vode oziroma na vodovarstvena območja.

Upoštevajo se ustrezni ukrepi o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih v skladu z veljavnimi predpisi in ZGO z vsemi dopolnitvami in spremembami.

Odvajanje in čiščenje komunalnih in padavinskih odpadnih voda mora biti usklajeno z Zakonom o vodah in predpisi s področja varstva okolja.

Posegi morajo biti načrtovani tako, da ne pride do poslabšanja stanja voda in da ni onemogočeno varstvo pred škodljivim delovanjem voda.

Padavinske vode naj se prioritetno ponikajo, ne da bi prišlo do erodiranje, zamakanja ali poplavljanja okoliških površin, pri tem morajo biti ponikovalnice locirane izven vpliva povoznih in manipulativnih površin.

Odvajanje padavinskih voda z utrjenih površin je treba urediti tako, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z utrjenih površin.

Vozne in parkirne površine morajo biti izvedene z vodotesno utrditvijo, ograjene z betonskimi robniki in nagnjene proti iztokom, ki morajo biti opremljeni s peskolovi in lovilniki olj.

Pri urejanju območja in izvajanju dejavnosti na območju je treba uporabljati transportna sredstva, stroje in naprave, ki so tehnično brezhibni.

Pri urejanju območja je dovoljena uporaba samo tistih materialov, za katere obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje.

Prepovedano je izlivanje nevarnih kemikalij ali tekočih nevarnih odpadkov v tla, vode ali kanalizacijo. V objektih je prepovedano skladiščenje nevarnih snovi.

Gnojišče in gnojnična jama mora biti urejena skladno s Strokovnim navodilom o urejanju gnojišč in greznic (Ur.list RS 10/85, 98/07).

Pri načrtovanju, izvedbi in obratovanju hleva za govedo in koritastih silosov je potrebno upoštevati še:

- Uredbo o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz objektov reje domačih živali

- Uredbo o mejnih vrednosti vnosa nevarnih snovi in gnojil v tla

- Uredbo o varstvu voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov

- Pravilnikom za izvajanje dobre kmetijske prakse pri gnojenju

Potrebno je preventivno preprečevati obremenitve obsežnih ekosistemov, onesnaženje vod in okolja.

Pri obratovanju objekta je potrebno upoštevati 65.člen ZV-1a.

3. Varstvo zraka

Prezračevanje objekta je potrebno izvesti skladno z veljavnimi predpisi.

Odpadni zrak iz hleva je treba odvajati na neškodljiv način tako, da ne bodo prekoračene dovoljenje emisije snovi v zraku.

Vsi izpusti snovi v zrak (ogrevanje, prezračevanje) morajo biti opremljeni z ustreznimi filtri v skladu z zakonskimi zahtevami.

Med izvajanjem del na območju je treba upoštevati naslednje ukrepe:

- vlaženje sipkih materialov in nezaščitenih površin v suhem in vetrovnem vremenu;

- preprečevanje nekontroliranega raznašanja materiala z območja urejanja na javne prometne površine;

- upoštevanje emisijskih norm za gradbeno mehanizacijo in vse naprave, ki so uporabljene pri izvajanju del;

- na območju urejanja je prepovedano sežiganje odpadnih materialov, ki nastanejo med urejanjem območja.

Vse naprave, ki so predvidene za uporabo, morajo ustrezati predpisanim tehničnim in varnostnim zahtevam.

4. Varstvo pred hrupom

Območje urejanja je v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju opredeljeno kot območje IV. stopnje varstva pred hrupom. Dovoljena mejna raven hrupa je 65 dBA ponoči in 75 dBA podnevi.

Kolikor bo raven hrupa na meji med območjem za kmetijske dejavnosti presegala dovoljenje vrednosti je potrebno objekta dodatno zaščititi pred prekomernim hrupom.

Vsi prostori, v katerih bodo hrupnejši agregati ali druge naprave, morajo biti protihrupno izolirani.

V času gradnje ne smejo biti presežene ravni hrupa, določene v predpisih, ki urejajo hrup v naravnem in življenjskem okolju. Upoštevani morajo biti ukrepi za varovanje pred hrupom. V času gradnje se čas obratovanja hrupnih operacij omeji na najmanjšo možno mero.

5. Osončenje

Zagotoviti je treba osončenje obstoječih stanovanjskih objektov: najmanj eno uro v času zimskega solsticija in najmanj tri ure v času pomladnega in jesenskega ekvinokcija ter v času poletnega solsticija.

6. Odstranjevanje odpadkov

Komunalne odpadke se zbira v zabojnikih za odpadke. Zbirno mesto je na funkcionalnem zemljišču objekta, ki mu pripada, tako da je dostopno vozilom za odvoz. Zbirno mesto je urejeno na utrjeni površini in mora biti urejeno v skladu s predpisi o javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov.

Dovoz za komunalna vozila je predviden po obstoječi dostopni poti.

Investitor oziroma izvajalec morata v času gradnje poskrbeti za pravilno zbiranje in odvoz odpadkov na ustrezno deponijo v skladu z veljavnimi predpisi. Odpadkov, ki bodo nastajali v času gradnje, ni dovoljeno odlagati v okolici.

12. člen

V predvidenem objektu je potrebno najmanj 25 % moči za gretje, prezračevanje, hlajenje in toplo vodo zagotoviti z aktivno uporabo enega ali več virov obnovljive energije.

Za zalivanje zelenic in uporabo sanitarne vode je dopustna tudi uporaba deževnice, ki naj bo zbrana v ustreznem zadrževalniku oz. kot souporaba vode iz požarnega bazena.

VII. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER ZA VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM

13. člen

1. Splošno

Novogradnje morajo biti načrtovane varno glede na stopnjo potresne ogroženosti območja. Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami je treba zagotoviti s pogoji za varen umik ljudi in premoženja, z ustreznimi odmiki med objekti, dostopnostjo za vse vrste intervencijskih vozil po intervencijskih poteh in z viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje. V fazi izdelave projektne dokumentacije je treba izdelati študijo oz. zasnovo požarne varnosti.

2. Intervencijske poti in površine

Dostopi do novih objektov in površine za delovanje intervencijskih vozil so predvideni v skladu z veljavnimi predpisi.

V skladu s 6.členom pravilnika o požarni varnosti v stavbah (Ur.list RS, št.31/04,10/05, 83/05 in 14/07) in TSG-1-001:2010 je potrebno zagotoviti neovirane in varne dovoze, dostope ter delovne površine za intervencijska vozila.

Vse povozne površine, namenjene intervencijskim vozilom, morajo biti dimenzionirane na osni pritisk 10 ton. Širine in radiji morajo ustrezati standardu SIST DIN 14090.

3. Hidrantno omrežje

V skladu s 6.členom pravilnika o požarni varnosti v stavbah (Ur.list RS, št.31/04,10/05,83/05 in 14/07)) in TSG-1-001:2010 je potrebno zagotoviti naprave in opremo za gašenje, ter vgraditi ustrezne sisteme za gašenje požara.

Za zagotavljanje požarne varnosti je predvidena gradnja ustreznega požarnega bazena, ki bo napajan z uporabo padavinske vode s streh ter dodatno preko obstoječega vodovodnega sistema. Požarni bazen mora biti opremljen z ustreznimi priključki za izvedbo gašenja.

VIII. POGOJI GLEDE PRIKLJUČEVANJA OBJEKTOV NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTRUKTURO IN GRAJENO JAVNO DOBRO

14. člen

(pogoji za prometno urejanje)

1. Splošni pogoji

Glavni dostop do obravnavnih objektov, peš površine, zunanji parkirni prostori in parkirni druge površine morajo biti urejeni prometno varno. Dostop do objektov je delno obstoječ.

Površine vozišč morajo biti asfaltirane in omejene z betonskim ali kamnitim robnikom.

Nove parkirne površine niso predvidene, za parkiranje se uporabijo obstoječe površine v sklopu kmetije.

2. Motorni promet

Dostop do obravnavanega območja je predviden po obstoječi dovozni poti, ki potekal mimo obstoječe stanovanjske pozidave znotraj naselja Hraše in obstoječega kmetijskega gospodarstva Rebol.

3. Mirujoči promet

Za potrebe novogradnje se potrebe po parkirnih mestih ne spremenijo.

4. Peš promet

Peš dostop do obravnavanega območja je po obstoječih površinah.

5. Dovoz komunalnih in dostavnih vozil

Odvoz komunalnih odpadkov bo urejen s predvidene dostopne poti.

7. Intervencijske poti

Intervencijska pot bo urejena po predvideni dostopni poti.

15. člen

(pogoji za komunalno, energetsko in telekomunikacijsko urejanje)

Obravnavano zemljišče bo komunalno opremljeno. Skladno s izdanimi smernicami pristojnih nosilcev urejanja prostora se bodo objekti priključili na:

- cestno omrežje,

- vodovodno omrežje,

- fekalna kanalizacija

- elektroenergetsko omrežje,

1. Cestno omrežje

Dovoz na območje urejanja je predviden po obstoječi občinski lokalni cesti - LC 236071 (Hraše - Čadovlje), ki ji pripada parcelna številka 1645 k.o. Bela. Dovoz se uredi tako, da je preko obstoječih dostopnih površin prilagojen novemu objektu.

Na severnem delu območja urejanje se izdela nov priključek na obstoječo občinsko lokalno cesto s pare. št. 1645 k.o. Bela.

Vse novo načrtovane povozne in pohodne površine bodo primerno odvodnjavanje z ustreznimi prečnimi in vzdolžnimi padci do cestnih požiralnikov oz. linijskih kinet.

2. Vodovodno omrežje

Oskrba obravnavanega objekta s pitno in sanitarno vodo bo zagotovljena iz obstoječega vodovoda AC 80, ki poteka na zahodni strani in vzhodni strani obravnavanega območja. Izvede se nov vodovodni priključek obračunskim vodomerom v zunanjem vodomernem jašku.

Za zagotovitev vode za požarno varnost se mora v skladu z zapisnikom javne obravnave k razgrnitvi OPPN z dne 8.8.2012, ki se glasi da občina Preddvor zaenkrat ne bo obnovila omrežja od kmetije Jagodic, Hraše 6 do kmetijskega gospodarstva Rebol, zgraditi požarni bazen. Upoštevati je potrebno 6. člen pravilnika o požarni varnosti v stavbah (Ur.list RS, št.31/04, 10/05, 83/05 in 14/07)) in TSG-1- 001:2010 o ustreznih sistemov za gašenje požara.

Pri projektiranju predvidenih objektov je potrebno upoštevati določbe predpisov s področja vodovoda.

Pred priključitvijo objektov na vodovodno omrežje je treba zaprositi upravljavca za soglasje za priključitev predvidenega objekta.

3. Fekalna kanalizacija

Obravnavani objekt mora imeti urejeno odvajanje in čiščenje odpadne fekalne vode.

Čiščenje odpadnih vod bo zagotovljeno z malo čistilno napravo, na zemljišču investitorja.

Očiščena odpadna voda bo ponikana na zemljišču investitorja

Odpadne gnojnične vode bodo vodene v vodotesno gnojno jamo z upoštevanjem vseh predpisov in s Strokovnim navodilom o urejanju gnojišč in greznic (Ur.list RS 10/85, 98/07).

4. Elektroenergetsko omrežje

Predvideni novi objekti se bodo napajali kabelsko iz transformatorske postaje T0246 Hraše.

Meritve električne energije se predvidi v priključni merilni omarici ( PMO ) na objektu. Lokacija omarice bo dostopna z javne površine.

Pri gradnji objektov v varovalnem pasu elektroenergetskih vodov in naprav je potrebno izpolniti zahteve glede elektromagnetnega sevanja in hrupa (Ur.list RS št. 70/96).

Pred priključitvijo objektov na energetsko omrežje je treba zaprositi upravljavca za soglasje za priključitev predvidenih objektov in predložiti izvedbeno dokumentacijo.

5. Javna razsvetljava

Na obravnavanem območju se ne predvideva izvedba nove javne razsvetljave.

6. Telekomunikacijsko omrežje

V predvidenem objektu se ne predvideva izvedba samostojnega telefonskega priključka.

IX. VELIKOST DOPUSTNIH ODSTOPANJ OD FUNKCIONALNIH IN TEHNIČNIH REŠITEV

16. člen

Pri realizaciji predvidenih ureditev so dopustna odstopanja od načrtovanih rešitev, če se pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju prometnih, komunalnih, geoloških, hidroloških, geomehanskih in drugih razmer izkažejo rešitve, ki so primernejše z tehničnega, okoljevarstvenega ali prostorskega vidika. Navedena odstopanja so dovoljena le, če z njimi soglašajo pristojni upravljavci.

Tlorisni in višinski gabariti načrtovanih objektov lahko odstopajo do ± 5% v vse smeri.

X. USMERITVE ZA DOLOČITEV MERIL IN POGOJEV PO PRENEHANJU VELJAVNOSTI

17. člen

Odlok velja dokler se na območju izvaja kmetijska dejavnost. S tem odlokom določene namembnosti objektov in površin, ni dopustno spreminjati.

Po izvedbi predvidenih ureditev oziroma po prenehanju veljavnosti tega odloka so dopustni naslednji posegi:

- redna investicijsko-vzdrževalna dela objektov in rekonstrukcije, s katerimi nista spremenjena zunanji gabarit in konstrukcijska zasnova stavb

- obnove fasadnega plašča objektov pod pogojem, da so pri oblikovanju fasad ohranjene oblikovne lastnosti fasad objektov, zgrajenih v prostorski enoti

- rušitve in odstranitve objektov ter povrnitev zemljišč nazaj v rabo primerno za kmetijsko pridelavo (v primeru opustitve kmetijskega gospodarstva).

XI. KONČNE DOLOČBE

18. člen

Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za "kmetijsko gospodarstvo Rebol v naselju Hraše" je stalno na vpogled pri Oddelku za okolje in prostor Občine Preddvor.

19. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Preddvor.

 

Številka: 3505-0001 /12-od 1199/13

Datum: 22.3.2013        

 

Župan Občine Preddvor

 

Miran Zadnikar