New Page 2
 

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1, Ur. l. RS, št. 110/02) in 17. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše dne 15. decembra 2006 sprejel

 
 

P R O G R A M  P R I P R A V E

 
 

sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za središče naselja Ruše

 
 

1. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV UREDITVENEGA NAČRTA

 
 

Ocena stanja

 
 

Območje, za katerega se sprejemajo spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta (v nadaljevanju: območje obdelave), se trenutno ureja z Odlokom o ureditvenem načrtu za središče naselja Ruše (MUV št. 17/2001, 13/2003 ter 16/05 (v nadaljevanju: obstoječi URN)).

 
 

Območje obdelave se nahaja v središču naselja Ruše in pripada poselitvenemu območju naselja Ruše. Koncept obstoječega URN je zasnovan na principu delitve na morfološke enote. V obravnavanem območju je predvidenih nekaj novogradenj, omogočene so nadomestne gradnje in dozidave pod pogoji iz karte 5 obstoječega ureditvenega načrta: Ureditvena situacija.

 
 

V morfološki enoti VII je med ostalim predvidena gradnja doma starejših občanov, ki pa glede tlorisnih gabaritov in ureditve odprtega prostora zahteva spremembe v ureditvenem načrtu.

 
 

Potrebno bo opraviti spremembe načrtovanih ureditev na parceli doma in severno ležeči parceli.

 
 

Prav tako bodo v okviru sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta upoštevane spremembe in dopolnitve načrta, ki bodo rezultat sprejetih stališč do pripomb z javne razgrnitve in obravnave.

 
 

Pravna podlaga sprememb in dopolnitev URN je Zakon o urejanju prostora /ZUreP-1/ (Ur.l. RS, št. 110/2002 (8/2003 - popr.), 58/2003-ZZK-1).

 
 

Predmet in programska izhodišča za pripravo sprememb in dopolnitev URN se ne bodo spreminjala. V postopku priprave plana bodo upoštevane potrebe po spremembi načrtovane prostorske ureditve na območju predvidenega doma starostnikov z okolico ter spremembe na podlagi sprejetih stališč do pripomb z javne razgrnitve.

 
 

Z ozirom na naravo sprememb in dopolnitev v postopku priprava strokovnih podlag ni predvidena.

 
 

2. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠČA URN

 
 

Predmet priprave URN je razviden iz predhodne točke tega programa, kjer so navedeni razlogi za pripravo.

 
 

Spremembe in dopolnitve obstoječega URN bodo pripravljene po postopku in v fazah, predpisanih v ZUreP-1 in sicer v smislu sprememb in dopolnitev vsebin, navedenih v predhodni točki programa ter morebitnih ostalih ustreznih vsebin, ki se bodo tekom postopka izkazale za smiselne oz. sprejemljive.

 
 

Pripravljavec sprememb in dopolnitev URN je Občinska uprava Občine Ruše (v nadaljevanju: pripravljavec ali naročnik).

 
 

Naročnik sprememb in dopolnitev URN je Dom Livada d.o.o., ki je pripravljavcu dne 8. 11. 2006 posredoval pobudo za pričetek postopka sprememb in dopolnitev URN.

 
 

Načrtovalec oz. izdelovalec URN je podjetje dr. Durjava d.o.o., izbran s strani naročnika.

 
 

Pripravljavec, Občina Ruše je na podlagi 40. člena Zakona o varstvu okolja (ZVO-1, Ur. l. RS, št. 41/04) ter priloge 2 Uredbe o okoljskem poročilu in podrobnejšem postopku celovite presoje vplivov izvedbe plana na okolje (Uradni list RS, ŠT. 73/05, v nadaljevanju: uredba) dne 13. 12. 2006 pridobil odločbo (št. 35409-325/2006 z dne 29. 11. 2006) pridobil odločbo, da v postopku sprejemanja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta celovite presoje vplivov na okolje ni potrebno izvesti.

 
 

3. UREDITVENO OBMOČJE URN

 
 

Ureditveno območje sprememb in dopolnitev URN se ne bo spreminjalo. Zajema torej območje, opredeljeno z veljavnim ureditvenim načrtom.

 
 

4. NOSILCI UREJANJA PROSTORA, KI DAJEJO SMERNICE IN MNENJA TER DRUGI UDELEŽENCI, KI BODO SODELOVALI PRI PRIPRAVI PROSTORSKEGA AKTA

 
 

4.1. Nosilci urejanja prostora, ki bodo podali smernice

 
 

Pripravljavec oz. načrtovalec bo po sprejemu programa priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora k posredovanju smernic za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Hkrati s pozivom jim bo dostavil tudi program priprave. Rok za posredovanje smernic je 30 dni. V primeru molka nosilcev urejanja prostora se bo štelo, da smernic nimajo, pri čemer pa bo načrtovalec oz. pripravljavec upošteval vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni prepisi in drugi pravni akti.

 
 

V smernicah morajo pristojni nosilci urejanja prostora konkretizirati določbe veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov, ki se nanašajo na predvideno prostorsko ureditev in na katerih temeljijo njihove smernice. Če nosilci urejanja prostora tega ne bodo storili, jih pripravljavec oz. načrtovalec ne bo upošteval, pri čemer bo razloge za neupoštevanje posebej utemeljil. K posredovanju smernic za pripravo URN bodo pozvani naslednji nosilci urejanja prostora:

 
 

• Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, Izpostava Maribor;

 
 

• Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 
 

• Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica

 
 

• Telekom Slovenije, PE Maribor;

 
 

• Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 
 

• KRS Selnica-Ruše;

 
 

• Mariborski vodovod Maribor;

 
 

• Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Izpostava Maribor;

 
 

• Zavod RS za varstvo naravne, Območna enota Maribor;

 
 

• Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor

 
 

• Režijski obrat Občine Ruše;

 
 

• Plinarna Maribor.

 
 

V primeru, da se bo med postopkom izkazalo, da je potrebno v postopek vključiti tudi druge nosilce urejanja prostora, bodo le-ti v postopek vključeni naknadno.

 
 

4.2. Nosilci urejanja prostora, ki bodo podali mnenja

 
 

Po javni razgrnitvi bo pripravljavec oz. načrtovalec dopolnil URN v skladu s stališči do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve prostorskega akta in pozval pristojne nosilce urejanja prostora iz predhodne točke tega programa, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu prostorskega akta. Hkrati s pozivom jim bo poslal tudi tisti del dopolnjenega prostorskega akta, ki se nanaša na zadeve iz njihove pristojnosti.

 
 

V mnenjih bodo nosilci urejanja prostora ugotovili, ali je načrtovalec pri pripravi prostorskega akta upošteval njihove smernice oziroma ali so rešitve v primeru morebitnih odstopanj od smernic v skladu z zahtevami veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov ter v okviru osnovnih usmeritev danih smernic.

 
 

V mnenjih nosilci urejanja prostora ne bodo mogli postavljati novih ali drugačnih pogojev od tistih, ki so jih podali v smernicah.

 
 

Rok za posredovanje mnenj je 30 dni, razen, če zaradi tehnične zahtevnosti ni z zakonom določen drugačen rok. V primeru molka nosilcev urejanja prostora se bo štelo, da na predvideno prostorsko ureditev nimajo pripomb. Če bodo nosilci urejanja prostora ugotovili, da je predlagana prostorska ureditev v neskladju z njihovimi smernicami in odrekli pozitivno mnenje, bodo morali svoje odločitve utemeljiti z navedbo konkretnih neskladij v načrtovani prostorski ureditvi z zahtevami iz smernic. Če teh svojih odločitev ne bodo utemeljili, pripravljavec oz. načrtovalec njihovih odločitev ne bo upošteval.

 
 

4.3. Drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi URN

 
 

Pri pripravi URN bosta sodelovala tudi pripravljavec URN in načrtovalec URN.

 
 

Posamezne naloge v postopku, za katere je po zakonu odgovoren pripravljavec, bo v skladu s pooblastili pripravljavca izvedel načrtovalec.

 
 

5. SEZNAM POTREBNIH STROKOVNIH PODLAG ZA NAČRTOVANJE PREDVIDENE PROSTORSKE UREDITVE IN NAČIN PRIDOBITEV STROKOVNIH REŠITEV

 
 

Glede na dejstvo, da gre v danem primeru za manjše spremembe in dopolnitve URN, priprava posebnih strokovnih podlag v postopku ni predvidena.

 
 

6. GEODETSKE PODLAGE IN NAČIN NJIHOVE PRIDOBITVE

 
 

Kot geodetska podlaga za pripravo URN bo služil obstoječ geodetski posnetek, pripravljen za veljavni URN na obravnavanem obravnavanem območju. V primeru, da bi se med pripravo elaboratov pojavila potreba po novih meritvah, se posnetek dopolni na podlagi dodatnih meritev. Geodetske podlage za pripravo posebnih strokovnih podlag morajo biti pripravljene v skladu s Pravilnikom o geodetskih načrtih (Ur. l. RS, št. 40/04).

 
 

7. FAZE PRIPRAVE URN IN ROKI

 
 

URN bo pripravljen po postopku in v fazah, predpisanih v ZUreP-1, pri čemer so roki za pripravo URN oz. njegovih faz naslednji:

 
 

• takoj po sprejemu programa priprave bo pripravljavec oz. načrtovalec vsem pristojnim nosilcem urejanja prostora posredoval program priprave ter jih pozval k posredovanju smernic v 30 dnevnem roku;

 
 

• načrtovalec bo pripravil strokovne podlage v roku 30 dni od pridobitve smernic iz predhodne alineje oz. v roku, dogovorjenem z naročnikom.

 
 

• načrtovalec bo pripravljavcu dostavil predlog URN z gradivom za javno razgrnitev v roku 30 dni od verifikacije načrtovanih prostorskih ureditev s strani pripravljavca;

 
 

• pripravljavec bo organiziral 30 dnevno javno razgrnitev. V času javne razgrnitve bo pripravljavec organiziral tudi javno obravnavo. Javnost bo o datumu in kraju ter času razgrnitve ter obravnave obveščena na krajevno običajen način in v uradnem glasilu najmanj en teden pred pričetkom javne razgrnitve. Lastnike nepremičnin na obravnavanem območju bo pripravljavec o datumu, kraju in času javne razgrnitve ter javne obravnave obvestil z javnim naznanilom v zakonskem roku.

 
 

• načrtovalec bo pripravljavcu dostavil strokovna stališča do morebitnih pripomb z javne razgrnitve v roku 7 dni od zadnjega dneva razgrnitve;

 
 

• po sprejemu stališč do pripomb bo pripravljavec pisno seznanil morebitne pripombodajavce, ki so lastniki zemljišč na območju, s sprejetimi stališči do njihovih pripomb;

 
 

• načrtovalec bo dopolnil predlog URN z odlokom na podlagi sprejetih stališč v roku 15 dni od verifikacije stališč s strani pripravljavca;

 
 

• v primeru, da se bo predlog URN na podlagi sprejetih stališč do pripomb z javne razgrnitve in obravnave spremenil v takšni meri, da nove rešitve ne bodo skladne s programskimi izhodišči v programu priprave, bo akt ponovno javno razgrnjen in obravnavan. O času, kraju in vsebini ponovne razgrnitve, bo javnost obveščena na krajevno običajen način in v javnem glasilu (lastniki nepremičnin na območju pa z javnim naznanilom) najkasneje 7 dni pred pričetkom javne razgrnitve. V odvisnosti od obsega morebitnih sprememb vsebine prvotno razgrnjenega predloga, bo javna razgrnitev trajala najmanj 7 in največ 15 dni;

 
 

• takoj po dopolnitvi predloga URN na podlagi sprejetih stališč bo načrtovalec pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni posredujejo mnenja k dopolnjenemu predlogu;

 
 

• v 7 dneh od prejema mnenj iz predhodne alineje oz. v najkasneje v roku 40 dni od sprejema stališč do pripomb s strani pripravljavca bo načrtovalec pripravljavcu dostavil dopolnjen predlog URN z odlokom, pripravljenim za sprejem na seji občinskega sveta. Skupaj z gradivom za drugo obravna vo bo pripravljavec občinskemu svetu dostavil tudi stališča do pripomb z javne razgrnitve in obrazložitve ter utemeljitve morebitnih stališč do pripomb lastnikov zemljišč z javne razgrnitve.

 
 

• po sprejemu bo odlok o URN objavljen v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije;

 
 

• z dnem uveljavitve URN oz. odloka bo pripravljavec Upravni enoti Ruše in inšpekcijskim službam dostavil po en izvod URN s prilogami.

 
 

8. OBVEZNOSTI V ZVEZI S FINANCIRANJEM URN

 
 

Pripravo sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta bo financiral pobudnik priprave sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta oz. občina za morebitne spremembe in dopolnitve, ki ne bodo povezane z ureditvijo doma starostnikov z okolico.

 
 

9. VELJAVNOST PROGRAMA PRIPRAVE

 
 

Program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.

 
 

Številka: 015-03-005/06 104

 
 

Datum: 15. december 2006

 
 

Župan Občine Ruše Vili Rezman, prof., s. r.