New Page 2

Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (ZGos-UPB2, Ur. l. RS, št. 93/07), 3. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Ur. l. RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) in 16. členom Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo ZSO, št. 3/06 in 14/06) je Občinski svet Občine Nazarje na 13. redni seji dne 27. 3. 2008 sprejel

PRAVILNIK

o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih

se opravlja gostinska dejavnost v Občini Nazarje

I. SPOLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Ta pravilnik določa merila in pogoje, na podlagi katerih občinska uprava Občine Nazarje (v nadaljevanju občinska uprava) izda soglasje k podaljšanju obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

2. člen

Gostinski obrat oziroma kmetija obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če obratuje izven rednega obratovalnega časa, določenega v skladu s 3, in 4. členom Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost. (Ur. l.

RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).

Na območju Občine Nazarje si morajo vsi gostinski obrati in kmetije za podaljšanje obratovalnega časa pridobiti soglasje občinske uprave. Gostinec oziroma kmet določi podaljšani obratovalni čas gostinskega obrata ali kmetije v skladu s svojimi poslovnimi interesi in ob upoštevanju določb tega pravilnika.

3. člen

Gostinec ali kmet mora za naslednje leto prijaviti podaljšan obratovalni čas najmanj 15 dni pred koncem leta oziroma najmanj 15 dni pred pričetkom obratovanja v podaljšanem obratovalnem času. Gostinec ali kmet  prijavi redni in podaljšan obratovalni čas na obrazcu, ki je objavljen skupaj s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

4. člen

Gostinec oziroma kmet mora vlogi za podaljšanje obratovalnega časa priložiti:

- izjavo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gostinske dejavnosti po zakonu o gostinstvu,

- soglasje lastnika objekta, kjer se izvaja gostinska dejavnost, kadar se dejavnost izvaja v najetih prostorih (soglasje ne sme biti starejše od 30 dni),

- mnenje lastnikov stanovanj v večstanovanjskih objektih.

5. člen

Kot merila za določitev obratovanja gostinskih obratov in kmetij v podaljšanem obratovalnem času se upoštevajo:

- območje, kjer se gostinski obrat oziroma kmetija nahaja,

- vrsta gostinskega obrata

Gostincu oziroma kmetu se izda soglasje k podaljšanju obratovalnega časa glede na vrsto gostinskega obrata, za katerega ima uporabno dovoljenje, in območje, kjer se nahaja, in sicer:

1. za restavracije, gostilne, izletniške kmetije in kavarne se lahko odobri naslednje podaljšanje obratovalnega časa:

- izven stanovanjskega naselja med 2. in 3. uro naslednjega dne,

- v stanovanjskem naselju med ob petkih in sobotah med 22. in 1. uro naslednjega dne vse ostale dni pa med 22. in 24. uro.

2. Za slaščičarne, okrepčevalnice, bare, vinotoče in podobno se lahko odobri naslednje podaljšanje obratovalnega časa:

- izven stanovanjskega naselja med 24. in 3. uro naslednjega dne,

- v stanovanjskem naselju ob petkih in sobotah med 22. in 1. uro naslednjega dne vse ostale dni pa med 22. in 24. uro.

3. Za gostinske obrate, ki opravljajo tudi storitve nočnih klubov in diskotek oziroma obrati, ki nudijo mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družbeni program ter imajo prostor za ples, proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice, prostor za nastopajoče in garderobni prostor za nastopajoče, se lahko odobri naslednje podaljšanje obratovalnega časa:

- izven stanovanjskega naselja med 24. in 5. uro naslednjega dne,

- v stanovanjskem naselju ob petkih in sobotah med 22. in 3. uro naslednjega dne vse ostale dni med 22. in 1. uro naslednjega dne.

4. Za gostinske terase in letne vrtove se lahko odobri naslednje podaljšanje obratovalnega časa:

- izven stanovanjskega naselja do 24. ure,

- v stanovanjskem naselju med 22. in 24. uro.

6. člen

Gostinski obrati, ki so v večnamenskih objektih (trgovsko-poslovnih centrih, kulturnih ustanovah, športnih objektih ipd.), lahko obratujejo v skladu z veljavnim hišnim redom oziroma programom prireditev.

Obratovalni čas, določen s hišnim redom, se v zaprtih prostorih gostinskega obrata lahko določi do 1. ure naslednjega dne, na gostinskem vrtu do 24.ure.

7. člen

Ne glede na določbe 4., 5. in 6. člena tega pravilnika lahko občinska uprava posameznemu gostinskemu obratu ali kmetiji izda posamezno podaljšanje obratovalnega časa ob prireditvi za zaključeno družbo (poroka, rojstni dan, obletnica, srečanja, dekliščina, fantovščina, sedmina ipd.):

- izven stanovanjskega naselja med 2. in 5 uro naslednjega dne,

- v stanovanjskem naselju ob petkih in sobotah med 22. in 3. uro naslednjega dne vse ostale dni med 22. in 1. uro naslednjega dne.

Gostinec je dolžan poskrbeti, da v tem času v gostinski obrat ali kmetijo nimajo vstop zunanji obiskovalci.

8. člen

Ne glede na določbe 6. člen tega pravilnika se lahko obratovalni čas gostinskega obrata ali kmetije izjemoma podaljša do 4. ure naslednjega dne v času večjih prireditev v občini Nazarje (veselice, lokalni prazniki, plesi, proslave društev in podobno), če prireditelj, ki prireditev organizira, Upravni enoti Mozirje ali Policijski postaji Mozirje priglasi prireditev ter pridobi vsa potrebna dovoljenja in soglasja.

9. člen

Gostinski obrat oziroma kmetija lahko brez soglasja občinske uprave obratuje dlje, kot traja njihov obratovalni čas na dan pred prazniki, določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), v skladu z določbami 5., 6, 7. in 8. člena tega pravilnika.

Soglasje za obratovalni čas gostinskega obrata in kmetije občinska uprava praviloma izda za obdobje enega koledarskega leta.

10. člen

1. Občinska uprava lahko po uradni dolžnosti ali na zahtevo uradne osebe, pristojne za nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika, prekliče soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času oziroma se za določen čas ne izda v primeru:

- ponavljajočih se kršitev javnega reda in miru v gostinskih obratih in kmetiji ter njihovi neposredni bližini,

- ponavljajočih upravičenih pisnih pritožb bližnjih stanovalcev,

- večkratnega posredovanja s strani policije oziroma pristojnih inšpekcijskih organov,

- zaradi prekoračitve dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa,

- zaradi preklica soglasja lastnika gostinskega obrata ali nosilca gostinske dejavnosti,

- zaradi neizpolnitve drugih pogojev, določenih s stani občinske uprave.

2. V primeru odvzema soglasja na podlagi prejšnjega odstavka tega člena je gostincu oziroma kmetu odvzeta možnost pridobitve tega soglasja za določen čas. Gostinec oziroma kmet lahko ponovno zaprosi za podaljšani obratovalni čas, po preteku šestih mesecev, ko je obratoval v rednem obratovalnem času in ni prišlo do kršitev.

3. V primeru preklica izdanega soglasja k obratovanju gostinskega obrata oziroma kmetije v podaljšanem obratovalnem času občinska uprava v odločbi določi ustrezno spremenjeni obratovalni čas.

IV. NADZOR

11. člen

Nadzor nad uresničevanjem določb tega pravilnika opravlja pristojni inšpekcijski organ in policija.

V. KONČNE IN PREHODNE DOLOČBE

12. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost v občini Nazarje (Uradno glasilo ZSO, št. 1/00

13. člen

Ta pravilnik začne veljati 8 dni po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

 

Številka: 032-0001/2006-2010-13

Datum: marec 2008

Župan Občine Nazarje

Ivan PURNAT, l.r.