New Page 1

 

Na podlagi 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 - UPB1 in 70/08), 32., 33. in 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 ter 127/06), 3. in 17. člena Zakona o prekrških (ZP-1-UPB4, Uradni list RS, št. 3/07, 139/06- odl. US, 17/08, 21/08-popravek in 76/08-ZIKS-1C), 92., 93. in 94. člena Zakona o javnozasebnem partnerstvu (Uradni list RS, št. 127/06), v zvezi s 5. in 8. točko 1. Odstavka 17. člena Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06 in 16/08), 29. Členom Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07- ZLS - UPB2), skladno z Odlokom o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 15/04), Odlokom o gospodarski javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 10/05 in 5/08) in na podlagi 18. Člena Statuta Občine Vodice (Uradni list RS, št. 49/95, 27/96, 31/98, Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/98, 7/98, 15/04, 6/05, in Odločba Ustavnega sodišča RS, št. U-I-250/98) je Občinski svet Občine Vodice na svoji 26. redni seji dne 25. 2. 2010 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o gospodarski javni službi odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v Občini Vodice

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(javna služba)

 

 

Ta Odlok ureja način opravljanja obvezne občinske gospodarske javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov (v nadaljnjem besedilu: javna služba) za celotno območje Občine Vodice.

 

 

2. člen

 

 

(vsebina Odloka)

 

 

S tem Odlokom se določa:

 

 

- organizacijsko in prostorsko zasnovo opravljanja javne službe,

 

 

- vrsto in obseg storitev javne službe ter njihovo prostorsko razporeditev,

 

 

- pogoje za zagotavljanje in uporabo storitev javne službe,

 

 

- pravice in obveznosti uporabnikov storitev javne službe,

 

 

- vire financiranja javne službe in način njihovega oblikovanja,

 

 

- vrsto in obseg zemljišč, objektov, naprav in opreme, potrebnih za izvajanje javne službe, ter javno dobro in varstvo, ki ga ta infrastruktura lokalnega pomena uživa,

 

 

- način izvajanja javne službe,

 

 

- nadzor nad izvajanjem javne službe,

 

 

- kazenske določbe,

 

 

- prehodne in končne določbe.

 

 

3. člen

 

 

(koncesijski akt)

 

 

V skladu s sklenjenima:

 

 

- Koncesijsko pogodbo o izvajanju gospodarske javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice, številka: 403-07-002/05-025/MS, z dne 26. 4. 2006 in aneksov k tej pogodbi,

 

 

- Pogodbo o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009- 029, z dne 15. 12. 2009 ter na podlagi določil 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 ter 127/06), 92., 93. in 94. člena Zakona o javno-zasebnem partnerstvu (Uradni list RS, št. 127/06), v zvezi s 5. in 8. Točko 1. odstavka 17. člena Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06 in 16/08) je ta Odlok tudi koncesijski akt, s katerim Občina Vodice kot koncedent, ki določa predmet in pogoje za opravljanje koncesije za javno službo ter izvajanje gospodarske javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v Občini Vodice, neposredno prenaša gospodarsko javno službo v opravljanje izvajalcu (koncesionarju), s katerim se skladno s tem Odlokom sklene koncesijska pogodba.

 

 

4. člen

 

 

(cilji javne službe)

 

 

Cilji javne službe po tem Odloku so:

 

 

- povzročiteljem komunalnih odpadkov zagotavljati (omogočati) dostop do storitev javne službe;

 

 

- zagotoviti odlaganje ostankov predelave odpadkov ali odstranjevanje komunalnih odpadkov;

 

 

- zagotoviti v največji meri predelavo in ponovno rabo ločenih frakcij komunalnih odpadkov ter obdelavo komunalnih odpadkov, preden se jih odstrani z odlaganjem na odlagališču nenevarnih odpadkov;

 

 

- uveljavitev načela “stroške plača povzročitelj komunalnih odpadkov”;

 

 

- zagotavljati podatke, poročati in obveščati pristojne službe ter javnost o ravnanju s komunalnimi odpadki.

 

 

5. člen

 

 

(varstvo uporabnikov)

 

 

Uporabniki imajo pravico preko izvoljenih predstavnikov v Občinskem svetu in Odboru za varstvo uporabnikov javnih dobrin izraziti nezadovoljstvo nad izvajanjem javne službe in predlagati izboljšave.

 

 

6. člen

 

 

(subjekti ravnanja s komunalnimi odpadki)

 

 

Subjekti ravnanja s komunalnimi odpadki so:

 

 

- Občina Vodice (v nadaljevanju Občina ali koncedent);

 

 

- izvajalec javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov na območju Občine (v nadaljevanju izvajalec/koncesionar);

 

 

- povzročitelji komunalnih odpadkov na območju Občine;

 

 

- imetniki komunalnih odpadkov na območju Občine.

 

 

7. člen

 

 

(uporaba predpisov)

 

 

Za vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz 1. člena tega Odloka, ki niso posebej urejena s tem Odlokom, se uporabljajo veljavni predpisi s področja varstva okolja.

 

 

8. člen

 

 

(opredelitev pojmov)

 

 

Izrazi, uporabljeni v tem Odloku, imajo naslednji pomen:

 

 

1. Odpadek: odpadek v skladu z zakonom, ki ureja varstvo okolja in je uvrščen v eno od skupin odpadkov skladno z Uredbo o ravnanju z odpadki.

 

 

2. Povzročitelj odpadkov: oseba, katere delovanje ali dejavnost povzroča nastajanje odpadkov (izvirni povzročitelj odpadkov), oziroma vsaka oseba, ki izvaja predobdelavo, mešanje ali druge postopke, s katerimi se spremenijo lastnosti ali sestava teh odpadkov.

 

 

3. Imetnik odpadkov: povzročitelj odpadkov ali pravna ali fizična oseba, ki ima odpadke v posesti.

 

 

4. Ravnanje z odpadki: zbiranje, prevoz, predelava in odstranjevanje odpadkov, vključno z nadzorovanjem teh postopkov in nadzorom odlagališč po zaprtju.

 

 

5. Obdelava odpadkov: predelava ali odstranjevanje odpadkov v skladu z Uredbo o ravnanju z odpadki.

 

 

6. Predelava odpadkov: postopki, določeni v prilogi 5: Uredbe o ravnanju z odpadki in drugi postopki z namenom koristne uporabe odpadkov ali njihovih sestavin. Predelava odpadkov je tudi njihova priprava za ponovno uporabo, recikliranje snovi v odpadkih, njihov sežig ali sosežig z energetsko izrabo (kot na primer sortiranje) in predelava odpadkov v gorivo. Sežig odpadkov zaradi njihovega odstranjevanja ni predelava odpadkov.

 

 

7. Odstranjevanje odpadkov: postopki, določeni v prilogi 6, tj. Uredbe o ravnanju z odpadki, in vsi drugi postopki priprave za odstranjevanje odpadkov, ki jih ni mogoče predelati.

 

 

8. Zbiranje odpadkov: prevzemanje odpadkov, ki jih njihovi imetniki oddajajo ali prepuščajo, njihovo razvrščanje ter predhodno skladiščenje pred prevozom zaradi oddaje v obdelavo.

 

 

9. Trgovec: oseba, ki kot dejavnost kupuje odpadke od drugih imetnikov odpadkov in jih nato brez razvrščanja ali predhodnega skladiščenja zaradi zagotavljanja njihove obdelave prodaja. Za trgovca se šteje tudi oseba, ki kupljene odpadke prevzame, tako da postane njihov imetnik.

 

 

10. Predelovalec odpadkov: oseba, ki kot dejavnost odpadke predeluje.

 

 

11. Odstranjevalec odpadkov: oseba, ki kot dejavnost odpadke odstranjuje.

 

 

12. RCERO Ljubljana - Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana: skupni projekt investitorja Mestne občine Ljubljana, občin sovlagateljic ter občin pristopnic, med katerimi je tudi Občina Vodice, ki ga finančno podpirajo sredstva kohezijskega sklada EK v višini 65,88 %, sredstva državnega proračuna v višini 14,01 %, lastna sredstva investitorja in sovlagateljic v višini 10 % ter okoljske dajatve za onesnaženje okolja zaradi odlaganja odpadkov vseh udeležencev na projektu v višini 10,10 % vseh potrebnih sredstev. Z izvedbo projekta RCERO Ljubljana, ki med drugim vključuje gradnjo čistilne naprave, odlagalnih polj IV. in V. ter objektov za predelavo odpadkov, bo dosežen regijski cilj celovite in trajne rešitve problematike ravnanja z mešanimi komunalnimi odpadki in z ločeno zbranimi biorazgradljivimi frakcijami odpadkov iz gospodinjstev. Kot edini upravljavec RCERA Ljubljana je določena Snaga, Javno podjetje, d. o. o., Ljubljana.

 

 

II. ORGANIZACIJSKA IN PROSTORSKA ZASNOVA IZVAJANJA JAVNE SLUŽBE

 

 

9. člen

 

 

(območje zagotavljanja)

 

 

Izvajanje gospodarske javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov se zagotavlja za celotno območje Občine Vodice, v skladu s predpisi Republike Slovenije, in občine, ki urejajo področje javne službe. Javna služba se zagotavlja za vse odpadke z območja Občine, ki so v skladu z občinskim predpisom, ki ureja zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov, namenjenih odlaganju ali drugi obliki odstranjevanja.

 

 

III. VRSTE IN OBSEG STORITEV JAVNE SLUŽBE IN NJIHOVA PROSTORSKA RAZPOREDITEV

 

 

10. člen

 

 

(obseg storitev)

 

 

Javna gospodarska služba obsega:

 

 

- prevzem ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov;

 

 

- odlaganje ostankov predelave komunalnih odpadkov ali odstranjevanje komunalnih odpadkov;

 

 

- zagotavljanje skladnosti obratovanja odlagališča z zakonsko predpisanimi vrednostmi emisij v okolje in z zahtevami EU IPPC direktive;

 

 

- optimalno rabo razpoložljivih odlagalnih površin in zagotavljanje novih odlagalnih površin;

 

 

- pridobivanje sekundarnih energentov za energetsko izrabo za lastne tehnološke procese in za energetsko izrabo v eksternih industrijskih in termoenergetskih objektih;

 

 

- zagotavljanje varnega in zanesljivega obratovalnega sistema ravnanja z odpadki.

 

 

Storitve odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov obsegajo:

 

 

- preverjanje in prevzem nenevarnih odpadkov v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem za obratovanje odlagališča;

 

 

- zagotavljanje predelave odpadkov;

 

 

- zagotavljanje odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanje odpadkov;

 

 

- redno vzdrževanje objektov in naprav za predelavo in odstranjevanje odpadkov;

 

 

- zagotavljanje varnega obratovanja objektov in naprav za predelavo in odstranjevanje odpadkov;

 

 

- zagotavljanje obratovalnega monitoringa objektov za odstranjevanje odpadkov;

 

 

- izvajanje ukrepov in nalog za zmanjševanje količin odlaganja biorazgradljivih odpadkov in za zajem odlagališčnih plinov;

 

 

- izdelavo letnih in dolgoročnih načrtov ravnanja z odpadki;

 

 

- vodenje evidenc, pripravo poročil ter poročanje pristojnim službam ter Občini;

 

 

- pripravo ukrepov za preprečevanje škodljivih vplivov na okolje in

 

 

- pripravo ukrepov po zaprtju odlagališča.

 

 

Vse navedene storitve mora zagotavljati izvajalec/koncesionar v skladu s predpisi, ki urejajo področje ravnanja z odpadki in odlaganja odpadkov na odlagališčih.

 

 

Izvajalec/koncesionar mora obdelavo odpadkov zagotoviti v okviru postopkov predelave odpadkov (postopki R) in odstranjevanja odpadkov (postopki D) v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki.

 

 

Za nemoteno izvajanje javne službe mora izvajalec/koncesionar zagotoviti tudi:

 

 

- poročanje Občini o izvajanju javne službe;

 

 

- oblikovanje predlogov cen oziroma sprememb tarifnih postavk javne službe v skladu z veljavnimi predpisi, predpisi o kontroli cen, predpisi Občine ter skladno s pogodbo o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009-029, z dne 15. 12. 2009;

 

 

- obračun storitev javne službe;

 

 

- v skladu s koncesijsko pogodbo Občini odvajati koncesijske dajatve;

 

 

- vodenje katastra gospodarske infrastrukture;

 

 

- obveščanje pristojnih organov o kršitvah uporabe storitev javne službe;

 

 

- omogočanje nemotenega nadzora nad izvajanjem javne službe s strani Občine in drugih pristojnih organov;

 

 

- Občini predložiti letno poročilo o poslovanju in izvajanju javne službe za preteklo leto (do 31. 5. v tekočem letu za preteklo leto) ter do 31. 1. program za tekoče leto;

 

 

- prevzem odgovornosti za škodo, povzročeno Občini ali tretjim osebam, ki nastane z izvajanjem javne gospodarske službe;

 

 

- komuniciranje v slovenskem jeziku in uporabo tehničnih normativov in standardov, ki so v veljavi v Republiki Sloveniji, oziroma predpisov mednarodnih organizacij, katerih uporabo Republika Slovenija priznava.

 

 

11. člen

 

 

(prostorska razporeditev)

 

 

Odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanje komunalnih odpadkov z območja Občine se zagotavlja na odlagališču nenevarnih odpadkov Barje - RCERO Ljubljana.

 

 

Izvajalec/koncesionar mora zagotoviti obdelavo prevzetih odpadkov na način in pod pogoji, da jih obdela sam, odda predelovalcu oziroma odstranjevalcu odpadkov ali proda trgovcu odpadkov tako, da trgovec postane njihov imetnik.

 

 

Pri obdelavi ali oddaji odpadkov v obdelavo mora izvajalec/koncesionar upoštevati, da:

 

 

- ima predelava odpadkov prednost pred njihovim odstranjevanjem,

 

 

- ima priprava odpadkov za ponovno uporabo prednost pred recikliranjem in drugimi načini predelave,

 

 

- imata sežig ali sosežig odpadkov z energetsko izrabo prednost pred drugimi načini predelave, če obremenjujeta okolje manj od drugih postopkov predelave in

 

 

- je treba odpadke, za katere ni mogoče zagotoviti predelave, odstraniti, pri čemer je odlaganje najslabša možnost, zato je dovoljeno odlaganje samo obdelanih odpadkov, v skladu s predpisom, ki ureja odlaganje odpadkov na odlagališčih.

 

 

12. člen

 

 

(odpadki, ki so predmet javne službe)

 

 

Komunalni odpadki po tem Odloku so odpadki iz gospodinjstev ali njim po naravi ali sestavi podobni odpadki iz proizvodnje, trgovine, storitvene ali druge dejavnosti oziroma ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov s klasifikacijsko številko 20 01, odpadki z vrtov in parkov iz podskupine s klasifikacijsko številko 20 02 in drugi komunalni odpadki iz podskupine s klasifikacijsko številko 20 03 ter embalaža, ki je komunalni odpadek iz podskupine s klasifikacijsko številko 15 01.

 

 

Ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov s klasifikacijsko številko 20 01 (v nadaljnjem besedilu: frakcije) so ločene frakcije in nevarne frakcije iz predpisa, ki ureja oskrbo ločeno zbranih frakcij pri opravljanju javne službe.

 

 

Klasifikacijske številke odpadkov so številke s seznama odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki.

 

 

13. člen

 

 

(odpadki, ki so predmet tržne dejavnosti)

 

 

Odpadki, ki so predmet tržne dejavnosti (in niso predmet storitve obvezne javne službe), so nekomunalni odpadki z naslednjimi klasifikacijskimi številkami:

 

 

01 Odpadki pri raziskovanju, pridobivanju in predelavi mineralnih surovin

 

 

02 Odpadki iz kmetijstva, vrtnarstva, lova, ribištva, ribogojstva in proizvodnje hrane

 

 

03 Odpadki iz obdelave in predelave lesa in proizvodnje papirja, kartona, vlaknine, plošč in pohištva

 

 

04 Odpadki pri proizvodnji usnja, krzna in tekstilij

 

 

05 Odpadki pri rafinaciji nafte, čiščenju zemeljskega plina in pirolizi premoga

 

 

06 Odpadki iz anorganskih kemijskih procesov

 

 

07 Odpadki iz organskih kemijskih procesov

 

 

08 Odpadki pri proizvodnji, pripravi, dobavi in uporabi premazov (barv, lakov, emajlov), lepil, tesnilnih mas in tiskarskih barv

 

 

09 Odpadki pri fotografskih dejavnostih

 

 

10 Anorganski odpadki iz termičnih procesov

 

 

11 Odpadki iz kemične obdelave površin, površinske zaščite kovin in drugih materialov ter iz hidrometalurgije barvnih kovin

 

 

12 Odpadki iz postopkov oblikovanja in površinske obdelave kovin in plastike

 

 

15 02 Absorbenti, filtrirna sredstva, čistilne krpe in zaščitne obleke

 

 

16 Odpadki, ki niso zajeti drugje v seznamu

 

 

18 Odpadki iz zdravstva in veterinarstva ter z njima povezanih raziskav (brez odpadkov iz kuhinj in restavracij, ki ne izvirajo iz neposredne zdravstvene nege)

 

 

19 Odpadki iz naprav za obdelavo odpadkov, naprav za čiščenje odpadne vode in objektov za oskrbo pitne in tehnološke vode in ostanki predelave nenevarnih gradbenih odpadkov iz skupine s klasifikacijsko številko 17 in azbestno-cementni odpadki (17 06 01- in 17 06 05-).

 

 

Klasifikacijske številke odpadkov so številke s seznama odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki, in so sestavni del tega Odloka.

 

 

14. člen

 

 

(poslovnik odlagališča odpadkov)

 

 

Podrobnejša vsebina storitev javne službe se določi s Poslovnikom odlagališča nenevarnih odpadkov Barje – RCERO Ljubljana, ki mora biti javno objavljen in dostopen.

 

 

IV. POGOJI ZA ZAGOTAVLJANJE IN UPORABO STORITEV JAVNE SLUŽBE

 

 

15. člen

 

 

(pogoji za zagotavljanje storitev javne službe)

 

 

Pogoji za zagotavljanje odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanje komunalnih odpadkov so:

 

 

- objekti, naprave in oprema na odlagališču in

 

 

- obveznosti izvajalca/koncesionarja.

 

 

16. člen

 

 

(obveznosti izvajalca/koncesionarja)

 

 

Obveznosti izvajalca/koncesionarja so:

 

 

- zagotavljanje obratovanja odlagališča;

 

 

- vzdrževanje odlagališča;

 

 

- odložitev ostankov predelave;

 

 

- odstranjevanje komunalnih odpadkov;

 

 

- zbiranje in odvajanje izcedne vode, padavinske vode in tehnološke vode ter njihovo čiščenje;

 

 

- zajemanje odlagališčnega plina in njegova predelava;

 

 

- prekrivanje telesa odlagališča in zagotavljanje površinskega tesnjenja z vgrajenim sistemom površinskega odvajanja padavinske vode ter razplinjevanja;

 

 

- tehtanje in vizualni pregled ostankov predelave in komunalnih odpadkov;

 

 

- merjenje vpliva odlagališča na okolje;

 

 

- kontrolna analiza reprezentativnih vzorcev ostanka predelave ali komunalnih odpadkov;

 

 

- izdelati poslovnik obratovanja odlagališča.

 

 

Vse navedene obveznosti mora izvajalec/koncesionar izpolnjevati v skladu s predpisi, ki urejajo področje ravnanja z odpadki in odlaganja odpadkov na odlagališčih.

 

 

V. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPORABNIKOV JAVNE SLUŽBE

 

 

17. člen

 

 

(uporabniki javne službe)

 

 

Uporabniki javne službe, ki je predmet urejanja v tem Odloku, so vsi povzročitelji odpadkov na območju občine, ki se jih zbira v okviru javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov, ali pa uporabljajo storitve javne gospodarske službe skladno z 20. členom tega Odloka.

 

 

18. člen

 

 

(pravice uporabnikov)

 

 

Uporabniki imajo pravico:

 

 

- do trajnega, rednega in nemotenega zagotavljanja storitev izvajalca/koncesionarja;

 

 

- do zagotovljenih cen storitev javne službe, ki so za vse uporabnike odlagališča RCERO Ljubljana enotne, pod pogoji sklenjene Pogodbe o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009- 029, z dne 15. 12. 2009;

 

 

- do enake obravnave glede kakovosti in dostopnosti storitev;

 

 

- do dodatnih storitev proti posebnemu plačilu po ceniku izvajalca/koncesionarja;

 

 

- uporabljati storitve javne službe pod pogoji, določenimi z zakonom, s tem Odlokom in drugimi predpisi.

 

 

19. člen

 

 

(dolžnosti uporabnikov)

 

 

Uporabniki imajo dolžnost:

 

 

- upoštevati navodila izvajalca/koncesionarja in omogočiti neovirano opravljanje storitev javne službe;

 

 

- redno plačevati storitve;

 

 

- prijaviti izvajalcu/koncesionarju vsa dejstva, pomembna za izvajanje javne službe.

 

 

20. člen

 

 

(dodatne pravice fizičnih oseb)

 

 

Fizične osebe, stanujoče na območju občine, lahko brezplačno z osebnim vozilom pripeljejo na odlagališče odpadke v skladu s pogoji, ki jih določi izvajalec/koncesionar ter so javno objavljeni in dostopni.

 

 

VI. VIRI FINANCIRANJA, OBLIKOVANJE CEN IN OBRAČUN STORITEV JAVNE SLUŽBE

 

 

21. člen

 

 

(viri financiranja storitev)

 

 

Izvajalec/koncesionar pridobiva sredstva za izvajanje storitev javne službe:

 

 

- iz plačil uporabnikov storitev javne službe;

 

 

- od prodaje frakcij, sposobnih ponovne snovne ali energetske uporabe;

 

 

- od prodaje sekundarnih energentov tretjim osebam;

 

 

- iz proračuna Občine, za storitve, katerih naročnik je neposredno Občina, oz. jih je po zakonu dolžna financirati;

 

 

- iz dotacij, donacij in subvencij ter

 

 

- drugih virov.

 

 

22. člen

 

 

(oblikovanje cen)

 

 

Cene storitev javne službe se oblikujejo v skladu s predpisi Republike Slovenije, ki urejajo področje občinskih javnih služb varstva okolja, predpisi Občine ter določili Pogodbe o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana – RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009-029, z dne 15. 12. 2009. Cene storitev javne službe so cene (tarifne postavke), na podlagi katerih izvajalec/koncesionar obračunava opravljene storitve njihovim uporabnikom in izvajalcem javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov.

 

 

23. člen

 

 

(zavezanci za plačilo storitev)

 

 

Zavezanci za plačilo storitev javne gospodarske službe po tem Odloku so vse fizične in pravne osebe, ki so zavezanci za plačilo storitev javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v skladu z občinskim odlokom, ki ureja slednjo javno službo, ali izvajalec javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov.

 

 

Povzročiteljem, ki odpadke pripeljejo na odlagališče sami in niso vključeni v sistem storitev javne službe, v skladu z občinskim odlokom, ki ureja zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov, se za storitev javne službe po tem Odloku izstavi račun v skladu z veljavno tarifo iz 24. člena tega Odloka.

 

 

24. člen

 

 

(obračun storitev, ki so del tržne dejavnosti)

 

 

Storitve, ki jih izvajalec/koncesionar opravlja kot dopolnilno dejavnost, se obračunavajo po izvajalčevem ceniku storitev.

 

 

Cenik storitev in njegove spremembe morajo biti javno objavljene.

 

 

VII. VRSTE OBJEKTOV, NAPRAV IN OPREME ZA IZVAJANJE JAVNE SLUŽBE

 

 

25. člen

 

 

(infrastrukturni objekti in naprave lokalnega pomena)

 

 

Infrastrukturni objekti in naprave lokalnega pomena so:

 

 

- prostor za odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanje komunalnih odpadkov;

 

 

- drugi objekti in naprave, ki so oz. bodo zgrajeni ali dobavljene skladno z določili Pogodbe o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009-029, z dne 15. 12. 2009.

 

 

Infrastrukturni objekti in naprave lokalnega pomena iz prejšnjega odstavka predstavljajo lastnino Mestne občine Ljubljana ter občin sovlagateljic, kot so opredeljene v Pogodbi o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009-029, z dne 15. 12. 2009.

 

 

26. člen

 

 

(objekti, naprave in oprema za izvajanje javne službe)

 

 

Objekti, naprave in oprema, potrebni za izvajanje javne službe, v lasti izvajalca/koncesionarja so naslednji:

 

 

- delovni stroji,

 

 

- osebna in tovorna vozila,

 

 

- delovno orodje in oprema,

 

 

- druga oprema, potrebna za izvajanje javne službe in zagotavljanje skladnosti s predpisi, ki urejajo področje ravnanja z odpadki in odlaganja odpadkov na odlagališčih.

 

 

27. člen

 

 

(zagotavljanje izvajanja javne službe na objektih, napravah in opremi)

 

 

Izvajalec/koncesionar zagotavlja izvajanje gospodarske javne službe odlaganja ostankov ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v občini na infrastrukturnih objektih in napravah lokalnega pomena ter objektih, napravah in opremi v svoji lasti, na območju in na način, kot je to določeno v pogodbi o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana – RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009-029, z dne 15. 12. 2009. Izvajalec/koncesionar je upravljavec RCERO Ljubljana.

 

 

VIII. NAČIN IZVAJANJA JAVNE SLUŽBE

 

 

28. člen

 

 

(podelitev koncesije)

 

 

Izvajanje gospodarske javne službe odlaganja ostankov ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v občini se s koncesijsko pogodbo neposredno prenese na upravljavca RCERO Ljubljana - SNAGA, Javno podjetje, d. o. o., Povšetova ulica 6, 1000 Ljubljana, matična številka: 5015545000.

 

 

29. člen

 

 

(obveznosti koncesionarja)

 

 

Koncesionar izvaja javno službo v svojem imenu in za svoj račun.

 

 

30. člen

 

 

(pogoji za izvajanje koncesijske dejavnosti)

 

 

V času izvajanja gospodarske javne služne mora izbrani koncesionar izpolnjevati naslednje pogoje:

 

 

- da je registriran in ima vsa potrebna dovoljenja za opravljanje koncesijske dejavnosti;

 

 

- da ima zagotovljene kadrovske in ostale pogoje za opravljanje strokovno tehničnih in organizacijskih nalog, ki se nanašajo na izvajanje in razvoj gospodarske javne službe;

 

 

- da ima v lasti ali upravlja z odlagališčem nenevarnih odpadkov na način, ki ga predvideva veljavna zakonodaja in ta Odlok.

 

 

Koncesionar mora pred sklenitvijo koncesijske pogodbe izpolniti še naslednje pogoje:

 

 

- podati pisno izjavo, da bo v celoti sam odgovarjal za škodo, ki bi jo pri opravljanju ali v zvezi z izvajanjem koncesije povzročil odjemalcem, tretjim osebam, Občini ali državi, in da bo sklenil pogodbo o zavarovanju odgovornosti za navedeno škodo;

 

 

- predložiti garancijo za kvalitetno izvajanje koncesijske dejavnosti oz. izvajanje obveznosti v skladu s koncesijsko pogodbo;

 

 

- podati pisno izjavo, da sprejema vse obveznosti iz tega Odloka

 

 

- koncesijskega akta.

 

 

31. člen

 

 

(začetek in čas trajanja koncesije)

 

 

Koncesijska pogodba iz prejšnjega člena se sklene za obdobje, ko z RCERO Ljubljana upravlja Snaga, Javno podjetje, d. o. o., vendar ne dlje kot to določa zakon.

 

 

Začetek izvajanja koncesijske dejavnosti se opredeli v koncesijski pogodbi. Koncesijsko razmerje se prične s podpisom koncesijske pogodbe, če ni v koncesijski pogodbi določeno drugače.

 

 

V koncesijski pogodbi se stranki dogovorita, da bosta vsakih pet let v času trajanja koncesijskega razmerja preizkusili določbe koncesijske pogodbe in se po potrebi o njih ponovno dogovorili. Koncesionar je dolžan pričeti z izvajanjem koncesije v roku, določenem v koncesijski pogodbi.

 

 

32. člen

 

 

(prenehanje koncesijskega razmerja)

 

 

Koncesijsko razmerje preneha:

 

 

- s prenehanjem koncesijske pogodbe;

 

 

- s prevzemom koncesije v režijo ali javno podjetje;

 

 

- s prenehanjem upravljanja RCERO Ljubljana s strani koncesionarja;

 

 

- v drugih primerih, določenih s koncesijsko pogodbo.

 

 

V primeru prenehanja koncesijskega razmerja mora dotedanji koncesionar nepretrgano opravljati javno službo do dneva, ko opravljanje te javne službe prevzame drug izvajalec.

 

 

33. člen

 

 

(prenehanje koncesijske pogodbe)

 

 

Koncesijska pogodba preneha:

 

 

- po preteku časa, za katerega je bila sklenjena;

 

 

- z razdrtjem pogodbe.

 

 

Razlogi in pogoji za razdrtje pogodbe, odpovedni roki in druge medsebojne pravice in obveznosti ob razdrtju pogodbe se določijo v koncesijski pogodbi.

 

 

34. člen

 

 

(sprememba koncesijske pogodbe)

 

 

Če pride do sprememb Odloka, ki so posledica uskladitve z veljavno zakonodajo ali je le-ta upravičena zaradi varovanja javnega interesa, sme koncedent zahtevati ustrezno spremembo koncesijske pogodbe.

 

 

Če koncesionar ne privoli v spremembo pogodbe, sme koncedent pogodbo razdreti, ob pogoju, da so podane spremenjene okoliščine v smislu določil obligacijskega zakonika.

 

 

Določila tega člena se podrobneje uredijo s koncesijsko pogodbo.

 

 

35. člen

 

 

(razdrtje koncesijske pogodbe)

 

 

Koncedent lahko razdre pogodbo v primeru, če koncesionar huje krši koncesijsko pogodbo, zlasti pa:

 

 

- če koncesionar neupravičeno prekine izvajanje storitev javne službe za več kot 5 dni oziroma za več kot 10 dni skupaj v koledarskem letu ali ne začne z izvajanjem koncesijske dejavnosti v roku, ki ga določa koncesijska pogodba;

 

 

- če koncesionar opravlja storitve v nasprotju s tem Odlokom, ogroža varnost ljudi in premoženja;

 

 

- če pri izvajanju koncesijske dejavnosti ne izvaja oz. upošteva veljavnih predpisov in standardov;

 

 

- če koncesionar kot pravna oseba preneha obstajati ali je zanj predlagan stečaj, likvidacija ali prisilna poravnava;

 

 

- če je izražen utemeljen javni interes po prenehanju izvajanja gospodarske javne službe ali kot koncesionirane gospodarske javne službe;

 

 

- v drugih primerih, ki resno ogrožajo izvajanje javne službe ter jih kot takšne ugotovi Občinski svet.

 

 

Koncesionar lahko razdre pogodbo v primeru, če koncedent huje krši koncesijsko pogodbo, zlasti pa:

 

 

- če ne plača storitev, katerih naročnik je neposredno Občina, oziroma ne zagotovi sredstev za izvajanje storitev javne službe v proračunu v skladu z 21. členom tega Odloka.

 

 

Koncedent mora koncesionarju oziroma koncesionar koncedentu pred razdrtjem pogodbe dati primeren pismeni rok za odpravo kršitev.

 

 

36. člen

 

 

(prenos koncesije)

 

 

Koncesionar lahko prenese koncesijo na drugo pravno osebo samo s privolitvijo in pod pogoji koncedenta, kar se uredi s posebno pogodbo.

 

 

Pogoj za prenos koncesije na podlagi prejšnjega odstavka tega člena je, da ima prevzemnik koncesije v lasti ali upravlja z odlagališčem nenevarnih odpadkov na način, ki ga predvideva veljavna zakonodaja in ta Odlok.

 

 

37. člen

 

 

(višja sila)

 

 

Koncesionar je dolžan v okviru objektivnih možnosti opravljati javno službo tudi v nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile. Za višjo silo se v tem primeru štejejo predvsem katastrofe in havarije, ki jih ni bilo mogoče preprečiti s skrbnim načrtovanjem.

 

 

Zaradi nepredvidljivih okoliščin, ki so nastale iz razloga višje sile, lahko koncesijsko razmerje preneha samo na podlagi sporazuma med koncedentom in koncesionarjem.

 

 

38. člen

 

 

(koncesijska dajatev)

 

 

Koncesionar je dolžan za vsako leto trajanja koncesijskega razmerja plačati koncedentu odškodnino za koncesijo v dogovorjeni višini od fakturirane vrednosti storitve javne službe.

 

 

Kriteriji za določitev koncesijske dajatve in višina koncesijske dajatve se določijo v koncesijski pogodbi in jo mora koncesionar plačevati koncedentu kvartalno.

 

 

Na podlagi kriterijev iz prejšnjega odstavka lahko koncedent v javnem interesu koncesionarja oprosti plačila koncesijske dajatve, kar se določi v koncesijski pogodbi.

 

 

IX. NADZOR

 

 

39. člen

 

 

(nadzor nad izvajanjem koncesije)

 

 

Nadzor nad izvajanjem javne službe opravljajo naslednji organi in pooblaščenci koncedenta:

 

 

- župan;

 

 

- občinski svet;

 

 

- občinska uprava;

 

 

- s strani župana pooblaščene strokovne osebe ali institucije.

 

 

Koncesionar mora osebi, ki se izkaže s pooblastilom koncedenta, dovoliti vstop v svoje poslovne prostore in vpogled v dokumentacijo, ki se uporablja za izvajanje javne službe po tem Odloku v Občini Vodice.

 

 

40. člen

 

 

(nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja)

 

 

Nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja izvršujejo pristojni organi inšpekcije.

 

 

41. člen

 

 

(nadzor kazenskih sankcij)

 

 

Nadzor nad izvajanjem tistih določb tega Odloka, za katere so v primeru kršitve po tem Odloku predpisane kazenske sankcije, opravlja Medobčinski inšpektorat in redarstvo oz. za nadzor pristojen organ Občinske uprave Občine ter pristojni državni organi.

 

 

X. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

42. člen

 

 

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek izvajalec/koncesionar kot pravna oseba, če gospodarske javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov ne zagotavlja na celotnem območju Občine Vodice ali je ne zagotavlja v skladu s predpisi Republike Slovenije in Občine, ki urejajo področje javne službe.

 

 

Z globo 450 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe izvajalca za prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

43. člen

 

 

Z globo 1.500 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba kot povzročitelj odpadkov, ki ne upošteva navodil izvajalca koncesijske dejavnosti v zvezi z ravnanjem z odpadki, kot to določa 19. člen tega Odloka, zaradi česar pride do motenj v delovanju gospodarske javne službe.

 

 

Z globo 450 evrov se kaznuje za prekrške iz prejšnjega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe.

 

 

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekrške iz prvega odstavka tega člena samostojni podjetnik posameznik.

 

 

44. člen

 

 

Z globo 450 evrov se za prekršek kaznuje posamezni povzročitelj odpadkov, ki ne upošteva navodil izvajalca koncesijske dejavnosti v zvezi z ravnanjem z odpadki, kot to določa 19. Člen tega Odloka, zaradi česar pride do motenj v delovanju gospodarske javne službe.

 

 

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

45. člen

 

 

(prenehanje veljavnosti)

 

 

Z dnem uveljavitve tega Odloka preneha veljati:

 

 

- Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/98 in 3/98), v celoti.

 

 

46. člen

 

 

(rok za sklenitev koncesijske pogodbe)

 

 

Koncesijska pogodba iz 28. člena tega Odloka se sklene najkasneje v 60 dneh po uveljavitvi tega Odloka. Koncesijsko pogodbo v imenu koncedenta podpiše župan Občine Vodice.

 

 

47. člen

 

 

(rok za pripravo poslovnika odlagališča)

 

 

Poslovnik iz 14. člena tega Odloka pripravi koncesionar najkasneje v roku 90 dni po uveljavitvi tega Odloka in s tem seznani Občino.

 

 

48. člen

 

 

(rok za pripravo pogojev po 20. členu)

 

 

Pogoje po 20. členu tega Odloka pripravi koncesionar najkasneje v roku 90 dni po uveljavitvi tega Odloka in s tem seznani Občino.

 

 

49. člen

 

 

(prvi preizkus določb koncesijske pogodbe)

 

 

Ne glede na določila 3. odstavka 31. člena tega Odloka se prvi preizkus določb koncesijske pogodbe opravi do 31. 3. 2014.

 

 

50. člen

 

 

(oblikovanje cen do ustanovitve Sveta RCERO Ljubljana)

 

 

Ne glede na določila 1. odstavka 22. člena tega Odloka se cene storitev javne službe do pričetka obratovanja objektov za predelavo odpadkov v sklopu RCERO Ljubljana, kot jih predvideva Pogodba o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana - RCERO Ljubljana, številka: 354-01/2009- 029, z dne 15. 12. 2009, oblikujejo v skladu s predpisi Republike Slovenije, ki urejajo področje občinskih javnih služb varstva okolja, in predpisi Občine, ter tako da bodo enotne za vse dotedanje uporabnike odlagališča Barje v sklopu RCERO Ljubljana.

 

 

51. člen

 

 

(začetek veljavnosti)

 

 

Ta Odlok začne veljati z dnem objave v Uradnem glasilu Občine Vodice.

 

 

Številka: 011-02/2010-002

 

 

Datum: 26. 2. 2010

 

 

Župan Občine Vodice

 

 

Brane Podboršek, univ. dipl. ekon.