New Page 2

Na podlagi 2. člena Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) in 16. člena Statuta Občine Duplek (MUV; št. 17/10, Uradno glasilo slovenskih občin, št. ) je občinski svet občine Duplek na 6. redni seji dne 22.4.2015 sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU SREDSTEV ZA POSPEŠEVANJE IN SPODBUJANJE RAZVOJA PODJETNIŠTVA V OBČINI DUPLEK ZA OBDOBJE 2014-2020

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določijo pogoji in postopek za dodeljevanje sredstev za pospeševanje in spodbujanje podjetništva v občini Duplek (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

Za uresničevanje ciljev občine na področju pospeševanja in spodbujanja razvoja podjetništva se sredstva po tem pravilniku dodeljujejo v skladu z Uredbo Komisije (ES), št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

Skupna vrednost pomoči, dodeljena enotnemu podjetju na podlagi pravila »de minimis« ne bo presegla 200.000 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči (v primeru podjetij, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000 EUR). Enotno podjetje je definirano kot vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

• podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,

• podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovnega ali nadzornega organa drugega podjetja,

• podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,

• podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

Do de minimis pomoči niso upravičena podjetja iz naslednjih sektorjev:

a)  ribištva in akvakulture

b)  primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti;

c)   pomoči dodeljene podjetjem, ki delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k pogodbi v naslednjih primerih:

 

• če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg;

• če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

Pomoči dodeljene podjetjem, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, ne bodo namenjene za nabavo vozil za komercialnih cestni prevoz tovora.

Pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.

Pomoči ne bodo pogojene s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega.

Če je prejemnik za iste upravičene stroške prejel ali namerava prejeti tudi drugo državno pomoč, skupni znesek prejete pomoči ne sme preseči dovoljenih intenzivnosti državnih pomoči.

Občina bo od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobila pisno izjavo o:

1.  že prejetih »de minimis« pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je v predhodnih dveh poslovnih in v tekočem poslovnem letu še kandidiral za »de minimis« pomoč,

2.   drugih že prejetih (ali zaprošenih v kakšni in pri katerem dajalcu) pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovila, da z dodeljenim zneskom pomoči »de minimis«, ne bo presežena zgornja meja »de minimis« pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih,

3.  o povezanih družbah, ter o združitvi ali razdelitvi podjetij, skladno z definicijo enotnega podjetja

Občina bo prejemnika pomoči pisno obvestila, da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis« in o znesku de minimis pomoči ter hranila evidenco o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

 

3. člen

Sredstva po tem pravilniku se zagotavljajo v proračunu občine za namene in v višini, ki je določena z odlokom o proračunu občine za posamezno leto.

 

II. Področja in namen pomoči

 

4. člen

Namen pomoči je povečanje števila zaposlenih in ustvarjanje novih delovnih mest ter zmanjševanje brezposelnosti.

 

III. Upravičenci

 

5. člen

Upravičenci do sredstev za realizacijo samozaposlitve so brezposelne osebe, ki so državljani Republike Slovenije, imajo stalno prebivališče na območju občine Duplek, so bile prijavljene na Zavodu za zaposlovanja najmanj šest mesecev pred realizacijo samozaposlitve in v obdobju določenim z razpisom, realizirajo samozaposlitve v okviru programa zavoda za spodbujanje samozaposlovanja.

Upravičenci do sredstev za samozaposlitev morajo realizirati samozaposlitve na območju občine Duplek (sedež in poslovni prostori morajo biti na območju občine Duplek).

Dejavnost se mora ohraniti na območju občine Duplek vsaj dve leti po realizaciji samozaposlitve.

 

IV. Upravičeni stroški

 

6. člen

Višina dodeljenih sredstev za kritje upravičenih stroškov:

za samozaposlitev do 5 minimalnih mesečnih plač ali do 7 minimalnih mesečnih plač, če se samozaposli invalid; sredstva se dodeli v enkratnem znesku, pod pogojem, da bo samozaposlitev trajala najmanj dve leti;

Zgornja višina dodeljenih sredstev za izvedbo tega ukrepa za posameznega upravičenca ne sme preseči navedene višine, in sicer ne glede na to, iz katerih javnih virov (sredstva občinskega, državnega proračuna ali mednarodnih virov) so dodeljena.

Upravičeni stroški so stroški za realizacijo samozaposlitve osebe,  ki je na Zavodu RS za zaposlovanje – območna služba Maribor (v nadaljevanju: ZRSZ) prijavljena kot brezposelna oseba.

 

V. Javni razpis

 

7. člen

Sredstva za pospeševanja samozaposlovanja se dodeljuje na podlagi javnega razpisa, ki ga za proračunsko leto objavi občina Duplek.

 

8. člen

Javni razpis za dodeljevanje finančnih sredstev za spodbujanje samozaposlovanja v občini Duplek in v občini Duplek mora vsebovati:

·      Predmet razpisa

·      Skupen znesek sredstev namenjenih za sofinanciranje samozaposlovanja

·      Pogoje, ki jih morajo izpolnjevati vlagatelji

·      Višino sredstev, ki jih lahko pridobijo upravičenci

·      Pogoje, pod katerimi se sredstva dodeljujejo

·      Navedbo dokazil, ki jih mora predložiti vlagatelj

·      Rok za oddajo vlog

·      Rok v katerem bo sprejet sklep o odobritvi sredstev.

 

9. člen

Vlagatelj mora k vlogi za pridobitev sredstev spodbujanja samozaposlovanja predložiti naslednja dokazila:

potrdilo o stalnem prebivališču v občini, ki ne sme biti starejše od 30 dni

dokazilo o samozaposlitvi (fotokopijo obrazca M1/M2, iz katere je razvidno, da je samozaposlitev realizirana za polni delovni čas in z izjavo »Fotokopija enaka originalu« in podpisom prijavitelja

dokazilo o opravljanju gospodarske dejavnosti (Potrdilo AJPES) ali druga ustrezna dokazila v skladu z veljavno zakonodajo.

 

10. člen

Postopek za dodelitev pomoči »de minimis« vodi strokovna komisija, ki jo imenuje župan. Na podlagi ugotovitve komisije o upravičenosti do dodelitve pomoči odloči župan s sklepom.

VI. Ostale določbe

 

11. člen

Medsebojne obveznosti med upravičencem pomoči in občino se uredijo s pogodbo. Kontrolo nad izvajanjem pogodb opravlja pristojni občinski upravni organ.

 

12. člen

V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena, ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog pristojnega občinskega upravnega organa upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

V kolikor se iz katerih koli razlogov prekine samozaposlitev v predpisanem roku, je prejemnik sredstev dolžan vrniti prejeta sredstva vključno z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi. Prejemnik sredstev mora na zahtevo občinskega upravnega organa dokazati, da je ohranil samozaposlitev vsa dve leti.

 

VII.   Končne določbe

 

13. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 0323-7/2015-6

Datum:  22. 4. 2015

 

 

Občina Duplek

 

Mitja Horvat, župan