New Page 1

 

Na podlagi 45. člena Zakona o financiranju občine (Ur. list RS 80/94) ter 23. člena Statuta občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja št. 8/95) je Občinski svet Občine Trbovlje na seji dne 18.3.1996 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O PRORAČUNU OBČINE TRBOVLJE ZA LETO 1996

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja način izvrševanja proračuna občine Trbovlje za leto 1996 (občinski proračun), upravljanje s prihodki in odhodki proračuna ter premoženjem in dolgovi.

 

 

2. člen

 

 

Prihodki, ki pripadajo občini za financiranje zagotovljene porabe in drugih nalog so opredeljeni z Zakonom o lokalni samoupravi in Zakonom o financiranju občin.

 

 

Vsi prihodki se izkazujejo v bilanci prihoskov proračuna občine.

 

 

3. člen

 

 

Proračun občine Trbovlje se za leto 1996 dokonča v naslednjem obsegu:

 

 

 

Bilanca prihodkov in odhodkov

račun financiranja

PRIHODKI

1.120.993.174

 

ODHODKI

916.742.174

209.496.000

PRESEŽEK

204.251.000

209.496.000

PRIMANKLJAJ

 

 

Bilanca prihodkov in odhodkov ter račun financiranja so sestavni del proračuna občine Trbovlje in oba skupaj izkazujeta 5.245.000 SIT primanjkljaja

 

 

4. člen

 

 

Od prihodkov proračuna se za rezerve občine Trbovlje izloči 0.5% sredstev.

 

 

Sredstva se porabijo za namene določene z Zakonom o financiranju občin.

 

 

5. člen

 

 

Sredstva, ki po tem odloku pripadajo posameznim proračunskim koristnikom so namenska in jih v druge namene ni mogoče koristiti. Koritstniki proračunskih sredstev ne smejo prevzemati na račun občinskega proračuna obveznosti, ki bi presegale zneseke, določene z občinskim proračunom za njihovo dejavnost in tudi ne ustvarjati obveznosti za občinske proračune naslednjih let, če take obveznosti niso določene z aktom občinskega sveta.

 

 

6. člen

 

 

Med prihodke tekočega leta se vključujejo vsa sredstva, ki so bila vplačana in razporejena na račune proračuna do 31.12. tekočega leta.

 

 

Med odhodke proračuna tekočega leta se vključujejo vsi odhodki, ki so bili nakazani iz proračuna do konca proračunskega leta in tudi tista sredstva, ki so bila zagotovljena iz prihodkov tekočega leta in nakazana proračunskim porabnikom do 23.1. naslednjega leta za poravnavo obveznosti, ki so nastale doo 31.12. tekočega leta.

 

 

7. člen

 

 

Pri razporejanju proračunskih sredstev na uporabnike se le ta zmanjšajo za načrtovane lastne prihodke uporabnikov.

 

 

Ugotovljeni prisežki lastnih prihodkov uporabnikov po zaključnih računih se vplačajo v proračun do konca februarja tekočega leta za preteklo leto.

 

 

8. člen

 

 

Če po sprejetju proračuna uporabnik ugotovi, da so nujno potrebna dodatna dela in storitve, poišče najprej možnost financiranja le teh iz načrtovanih prihodkov in o tem obvesti finančno službo občine Trbovlje.

 

 

V primeru, da ni možnosti financiranja iz prihrankov uporabnika, se dodatna sredstva poskušajo zagotoviti z rebalansom proračuna.

 

 

9. člen

 

 

Pri izpoljevanju obveznosti, ki se poravnajo iz proračuna se upoštevajo običajni roki plačil, revalorizacija obveznosti ni mogoča.

 

 

Sredstva proračuna se uporabljajo za plačevanje že opravljenih dobav in storitev. Predplačila so možna le ob predhodnem zavarovanju plačil.

 

 

10. člen

 

 

Če se med letom ugotovi nov uporabnik proračunskih sredstev, se za njegovo delo začasno zagotovijo sredstva iz tekoče proračunske rezerve, dokončno pa z rebalansom.

 

 

Če se uporabnik med letom ukine, se neporabljena sredstva prenesejo v tekočo proračunsko rezervo ali na uporabnika, ki prevzame njegove naloge.

 

 

11. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine Trbovlje.

 

 

O plasmajih razpoložljivih likvidnostnih sredstev proračuna odloča župan.

 

 

12. člen

 

 

O uporabi sredstev rezerv za premoščanje likvidnosti problemov proračuna, kadar proračunski prihodki pritekajo neenakomerno, odloča finančna služba občine Trbovlje v skladu z zakonom.

 

 

13. člen

 

 

Za zakonito, upravičeno in namensko uporabo sredstev, ki so uporabnikom odobrena v občinskem proračunu, je odgovoren odredbodajalec uporabnika, za formalno pravilnost nalogov pa odgovarjajo računovodstva.

 

 

Uporabniki morajo nabavo opreme, investivijska in vzdrževalna dela in storitve oddati s pogodbo na podlagi javnega razpisa v skladu z veljavnimi predpisi.

 

 

Nematerialne in materialne naložbe se odpisujejo praviloma v breme sklada osnovnih sredstev, v breme prihodkov kot strošek pa samo, če so sredstva za pokrivanje stroškov amortizacije zagotovljene v proračunu ali če se v skladu s predpisom zagotavljajo iz drugih virov.

 

 

14. člen

 

 

Finančna služba občine Trbovlje opravlja nadzor nad finančnim, materialnim in računovodskim poslovanjem uporabnikov glede na namen, obseg in dinamiko porabe sredstev.

 

 

Če finančna služba, pri opravljanju nadzora pri uporabniku ugotovi, da se sredstva ne uporabljajo za namen, za katere so bila dodeljena, začasno ustavi nadaljna plačila iz proračuna, o čemer obvesti župana.

 

 

15. člen

 

 

Uporabniki proračunskih sredstev morajo finančni službi pošiljati plane, poročila in podatke o izvajanju svojih nalog.

 

 

16. člen

 

 

Občina Trbovlje se glede na določbe Zakona o financiranju občin v letu 1996 ne more zadolževati za investicije v infrastrukturi ter dajati poroštva za izpolnjevanje obveznosti javnih podjetij in javnih zavodov, ker presega dovoljeno višino zadolženosti iz naslova obveznic.

 

 

17. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan objave v Uradnem vestniku Zasavja. Uporablja pa se s 1.1.1996 dalje.

 

 

 

 

 

Številka:40200-1/96

 

 

Datum: 19.3.1996

 

 

 

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

Slavko POTRATA

 

 

s.r.