New Page 2
Na podlagi petega odstavka 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 - ZVO-1B, 108/09, 80/10 - ZUPUDPP, 43/11 - ZKZ-C, 57/12, 57/12 - ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13 - skl. US, 76/14 - odl. US in 14/15 - ZUUJFO) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na redni 32. seji, dne 25. 9. 2017, sprejel

 

ODLOK

o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje urejanja P11-R5 Rogoznica – Pokopališče

 

 

1. člen

V Odloku o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje urejanja P11-R5 Rogoznica - Pokopališče (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 10/11), se tretji odstavek 2. člena spremeni tako, da se glasi:

»(3) V skladu z določili 132. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 10/15,  8/16, 8/16 – obvezna razlaga, 1/17, 2/17 – obvezna razlaga in 4/17 – obvezna razlaga – v nadaljevanju: OPN), Občinski podrobni prostorski načrt za območje urejanja P11-P5 Rogoznica – Pokopališče (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 10/11), ostaja v veljavi. Pokopališče bo predvidoma zadoščalo potrebam za naslednjih 50 let. Območje Občinskega podrobnega prostorskega načrta zavzema enoto urejanja prostora RO19, ki ima določeno namensko rabo ZK (pokopališča) in CD (druga območja centralnih dejavnosti).«.

 

 

2. člen

Za drugim odstavkom 3. člena se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

»(3) S spremembami in dopolnitvami se nadomestijo naslednje karte:

list 01   Izsek iz kartografskega dela OPN                                                                      1: 5.000

list 04   Zazidalna oziroma ureditvena situacija                                                   1: 1.500

v obsegu sprememb in dopolnitev se delno nadomestijo naslednje karte:

list 06   Elektro omrežje                                                                                   1: 1.500

list 07   Komunalno omrežje                                                                                         1: 1.500«.

 

 

3. člen

(1) V 5. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

»(2) Spremembe in dopolnitve podrobnega načrta je izdelala družba Umarh d.o.o., Ulica 5. prekomorske 7, 2250 Ptuj, pod številko projekta 28/16.«.

(2) Dosedanje besedilo petega člena postane prvi odstavek in se ustrezno oštevilči.

 

 

4. člen

Za petim odstavkom 6. člena se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:

»(6) Območje sprememb in dopolnitev podrobnega načrta zavzema dele parcel: 574/2 del, 578 del, 579 del, 580 del in 610/2, vse k.o. Rogoznica.«.

 

5. člen

Spremeni se 17. člen odloka tako, da se glasi:

 

»17. člen

(žarni zid)

 

(1) Žarni pokopi so predvideni tudi v žarnih zidovih, to je v specifično oblikovanih objektih za vstavljanje žar.

(2) Žarni zidovi se uredijo na treh za to predvidenih območjih – jasah, v obstoječem gozdiču, na vzhodnem delu območja. Gozdič je porasel z redkim gozdnim sestojem (gaber, hrast), ki je dovolj svetel in transparenten. Ureditev pokopavanja v žarne zidove v gozdnem območju je predvidena, ker bo imela svoj lasten prostorski značaj, očitno zunanje spoznavno obeležje, identiteto in občutenost, primerno takšnemu načinu pokopavanja. Izraba območja ne sme ogrožati koreninskega sistema dreves (v gozdiču žarni pokopi v zemljo niso možni). Komunalne naprave, poti, tlaki, vodovod predstavljajo zmerno obremenitev.

(3) Predvidene so skupno tri krožno oz. eliptično oblikovane jase, na katerih so locirani žarni zidovi. Jase z žarnimi zidovi morajo biti oblikovane enotno in se lahko med seboj razlikujejo. Na jasah se predvidi zraven žarnih zidov tudi ustrezno tlakovanje, urbano opremo in zasaditev.  Smeri vstopa ter lokacije zidov v gozdiču nakazujejo obstoječe glavne poti. Nanje se navezujejo potrebni dostopi v gozd in iz njega ter vse medsebojne povezave. Ploščadi se povežejo še z novim vstopom in parkirišči na severovzhodu območja. Usklajena mora biti tudi končna urbanistična postavitev območja. Ploščadi in žarni zidovi se izvajajo fazno, glede na ugotovljeno dinamiko žarnih pokopov. Ureditev posameznih območij mora potrditi Urbanistična komisija.

(4) V prvi fazi se bo uredila jasa z žarnimi zidovi 1 in prostor za posip pepela. Žarni zid 1 bo postavljen na eliptično jaso dimenzij cca. 39 m x 37 m. Zid je zasnovan tridelno kot obod introvertiranega krožnega prostora. Na krožni jasi se zamakne v notranjost in je na mestih, kjer do jase vodijo poti, prekinjen. Višina zidu je do 3 m. Kapaciteta žarnega zidu je najmanj 900 žarnih posod, lahko je večja.

(5) Ostali dve jasi z žarnimi zidovi se bosta izvajali v kasnejšem obdobju, po zapolnitvi kapacitet 1. žarnega zidu. Jasi sta okrogle oblike, polmera do 13,5 m. Žarni zid na posameznem polju mora imeti kapaciteto najmanj 900 žarnih posod. Oblikovanje jas z žarnimi zidovi se mora oblikovno navezovati na že izdelane jase, hkrati pa mora izražati lastno identiteto in omogočati čitljivost prostora.«.

 

 

6. člen

Spremeni se 18. člen odloka tako, da se glasi:

 

»18. člen

(prostor za raztros pepela)

 

(1) Prostor za raztros pepela je urejen v severnem delu gozdiča in je odmaknjen od vseh drugih oblik pokopa. Mesto je intimno. Imena umrlih so lahko napisna na skupnem nagrobniku, razen v primeru anonimnega pokopa (raztrosa).

(2) Tlakovana manjša okrogla ploščad (njen polmer je do 10,00 m), lahko z vodnim motivom, je mesto posipa pepela. Del ploščadi se lahko zasadi, prostor se opremi z ustrezno urbano opremo. Na prostor za raztros pepela pokojnih je speljana tudi voda in elektrika (običajno je na takšnem prostoru predviden vodnjak, ki prši vodo, kajti raztros pepela v vetru brez pršenja vode ni izvedljiv).«.

7. člen

Spremeni se peti odstavek 46. člena tako, da se glasi:

»(5) Nadaljnje etape urejanja pokopališča bodo prioritetno obsegale ureditev žarnih zidov, površin  za raztros pepela, izgradnjo poslovilnega objekta in ploščadi, servisnega objekta in nanj vezano prilagoditev stavbe z vežicami, ter ostalo. Ureditev jase z žarnim zidom 1 in prostora za raztros pepela se skupaj s potmi uredita istočasno. Ureditev ostalih žarnih zidov se bo izvajala po  zapolnitvi kapacitet prvega žarnega zidu. Za etapo v izvajanju zagotovi vsaj predpisana minimalna komunalna oprema. Posamezne etape gradnje morajo biti zaključene celote in se lahko izvajajo v poljubnem zaporedju.«.

 

 

8. člen

Spremenita se prvi in drugi odstavek 54. člena odloka tako, da se glasita:

»(1) Občinski prostorski načrt Mestne občine Ptuj opredeljuje območje OPPN kot območje, namenjeno za pokopališče. Razvrščeno je v III stopnjo varstva pred hrupom v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 105/05, 34/08, 109/09 in 62/10), za katero veljajo mejne dnevne 60 dBA in nočne ravni hrupa (50 dBA).

(2) Znotraj območja podrobnega načrta se izvaja II stopnja varstva pred hrupom. Upravljalec pokopališča mora zagotoviti, da pri svoji dejavnosti ne bo presegal zakonsko dovoljenih ravni hrupa.«.

 

9. člen

Spremeni se 59. člen odloka tako, da se glasi:

 

»59. člen

(varstvo pred požarom)

 

»(1) Podrobni načrt upošteva določila 60. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 51/06-uradno prečiščeno besedilo in 97/10), Zakon o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07-uradno prečiščeno besedilo, 9/11 in 83/12) ter Pravilnik o požarni varnosti v stavbah (Uradni list RS, št. 31/04, 10/05, 83/05, 14/07 in 12/13) tako, da predvideva prostorske, gradbene in tehnične ukrepe, s katerimi je zagotovljeno naslednje:

- požarna ogroženost okolja je majhna, zato tovrstni ukrepi niso predvideni,

- možnost nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov v objektih na območju podrobnega načrta, ki so namenjeni servisni dejavnosti, ter možnost širjenja požara na sosednja poselitvena območja, je majhna,

- načrtovani odmiki med objekti (minimalno 15,00 m) in odmiki od parcelne meje (minimalno 2,50 za grobna polja) so zadostne protipožarne ločitve, z namenom preprečitve širjenje požara na sosednje objekte,

- vir za oskrbo vode za gašenje je zagotovljen preko obstoječega in predvidenega hidrantnega omrežja z nadzemnimi hidranti, ki je v skladu s smernicami upravljalca priključeno na javno vodovodno omrežje (omrežje mora biti izvedeno v skladu s Pravilnikom o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov in s Pravilnikom o požarni varnosti v stavbah),

- prometne površine ob načrtovanih objektih omogočajo dovoz in zagotavljajo ustrezne delovne površine za interventna vozila v primeru požara in izpolnjujejo pogoje za varen umik ljudi in premoženja (gasilski dom PGD Ptuj je od območja podrobnega načrta oddaljen približno 1.500 m).

(2) Izpolnjevanje bistvenih zahtev varnosti pred požarom za požarno manj zahtevne objekte se dokazuje v elaboratu zasnova požarne varnosti, za požarno zahtevne objekte pa v elaboratu študija požarne varnosti. Požarno manj zahtevni in zahtevni objekti so določeni v predpisu o zasnovi in študiji požarne varnosti.«.

 

 

 

10. člen

 

Spremeni se 66. člen odloka tako, da se glasi:

 

»66. člen

(kanalizacijsko omrežje)

 

(1) Javno kanalizacijsko omrežje komunalnih odpadnih vod in ločeno vodenih padavinskih odpadnih vod na območju obstoječega pokopališča (še) ni zgrajeno. Po njegovi izgradnji se morajo, pod pogoji upravljalca, vse odpadne vode nanj obvezno priključiti.

(2) Komunalna odpadna voda iz novih ločenih stavb (poslovilni objekt, servisni objekt) se ločeno odvede v dve novi mali komunalni čistilni napravi (v nadaljevanju: MKČN), locirani v bližini posamezne stavbe.

(3) Ob obstoječem objektu mrliških vežic je izvedena greznica na praznjenje. Vanjo se stekajo odpadne vode iz sanitarnih prostorov v stavbi. V primeru, da se bo pri poslovilnem objektu uporabila obstoječa greznica, je potrebno preveriti, ali le-ta zagotavlja vodotesnost, sicer jo je potrebno v okviru investicije nadomestiti z MKČN. Prav tako se mora preveriti ali njen volumen zadošča. V primeru izvedbe MKČN ali izvedbe kanalizacijskega priključka je to potrebno zajeti v projektni dokumentaciji.

(4) V ponikanje lahko neposredno odtekajo le čiste padavinske vode z utrjenih nepovoznih površin. Padavinska odpadna voda s streh objektov se ponika po čiščenju v peskolovih; te vode z manipulativnih, prometnih in parkirnih površin se morajo voditi v ponikanje po čiščenju peskolovih in lovilcih olj po standardu SIST EN 858-2. Meteorne vode iz dovoza na parkirnih površinah ne smejo odtekati na javno cesto.

(5) Kadar ponikanje padavinskih vod ni možno ali je možno le delno, se predvidi razpršena odvodnja po terenu. Prostih zatravljenih površin, sposobnih za ponikanje, je na območju podrobnega načrta dovolj.

(6) Projektna rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih in komunalnih odpadnih voda mora biti usklajena z Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15) in Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12, 64/14 in 98/15).

(7) Pri projektiranju in izvedbi kanalizacijskega omrežja je potrebno upoštevati še preostale podane smernice in pogoje družbe Komunalno podjetje Ptuj, d.d.. Pri izdelavi projektne dokumentacije za objekte je potrebno upoštevati še zahteve iz podanih smernic Direkcije Republike Slovenije za vode.

 

11. člen

Spremeni se 67. člen odloka tako, da se glasi:

 

»67. člen

(vodovodno omrežje)

 

(1) Ob območju pokopališča poteka vodovodni cevovod premera DN 300. Njegov varovalni pas sega deloma tudi v območje pokopališča.

(2) Za celoten kompleks pokopališča obstaja v zunanjem vodomernem jašku vodovodni priključek PE DN 90, speljan preko vodomera DN 50. Za vodomerom je izveden vodovodni cevovod DN 90 do poslovilne ploščadi, kjer je nameščen podzemni hidrant DN 80. Do grobnih polj je izveden interni vodovodni cevovod DN 63 in DN 50 (6/4"), kateri je krožno povezan z internim razvodom.

(3) Zaradi neposredne bližine obstoječega vodovodnega cevovoda AC 300 pri obstoječih grobnih poljih in v meji širitve pokopališča se predvidi zamenjava vodovodnega cevovoda AC 300, ki se izvede izven meje širitve pokopališča v pločniku oz. v robu vozišča. Obstoječi vodovodni priključek se kasneje preveže na novo vodovodno omrežje. V sklopu širitve pokopališča naj se izvede sanacija obstoječega vodomernega mesta.

(4) Predvidene objekte (servisni objekt, poslovilna dvorana, grobna polja vseh vrst) se priključi na vodovodno instalacijo znotraj območja podrobnega načrta. Vsi cevovodi se dimenzionirajo tako, da v skladu s predpisi zagotavljajo vodo za požarno zaščito ter za sanitarno-pitne potrebe.

(5) Pri projektiranju in izvedbi vodovodnega omrežja je potrebno upoštevati še preostale podane smernice in projektne pogoje družbe Komunalno podjetje Ptuj, d.d.«.

 

 

12. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

Številka: 3505-21/2016

Datum: 25. 9. 2017

Miran SENČAR,

                                                                                          župan Mestne občine Ptuj