New Page 2

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 03/2007 – UPB2 in popravki 23/2007, 41/2007), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – UPB2 in 76/2008) ter 16. člena Statuta Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (MUV, št. 02/2007 in 29/2007) je Občinski svet Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah na svoji 23. redni seji, dne 28. maja 2009, sprejel

P R AV I L N I K

o dodeljevanju enkratne denarne pomoči Občine Sveta

Trojica v Slovenskih goricah

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah (v nadaljevanju: občina) določa upravičence do enkratne denarne pomoči, kriterije za določitev višine pomoči, postopek uveljavljanja in dodelitve ter način izplačevanja.

II. Splošni pogoji

2. člen

Enkratna denarna pomoč socialno ogroženim (v nadaljevanju:

denarna pomoč) je pomoč, ki se dodeljuje na podlagi dejstev, ki izkažejo upravičenost do denarne pomoči in trenutno materialno ogroženost upravičenca.

3. člen

Trenutna materialna ogroženost je posledica utemeljenih okoliščin,

ki ogrožajo ali bi lahko ogrožale preživetje posameznika in njegovih družinskih članov. Takšne utemeljene okoliščine so na primer:

- težje bolezni v družini (telesne, psihosomatske, duševne),

- elementarne nesreče,

- smrti,

- več šoloobveznih otrok v družini, kjer sta oba ali en starš brezposelna,

- ločitveni postopek staršev (npr. preživnina še ni urejena, uveljavljene denarne socialne pomoči še niso bile dodeljene) – upravičenec je starš, ki skrbi za otroka,

- zaradi nenadne izgube zaposlitve.

4. člen

Upravičenci do enkratne denarne pomoči socialno ogroženim so lahko posamezniki oz. družine, ki izpolnjuje naslednje pogoje:

- imajo stalno prebivališče na območju občine,

- vsi neto dohodki in prejemki upravičenca ter družinskih članov, ki z njim živijo v skupnem gospodinjstvu, za največ 80 odstotkov presegajo cenzus upravičenosti do denarne pomoči,

- da jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč,

- da so v tekočem letu že uveljavil vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske in

- da izpolnjujejo vse pogoje, ki jih predvideva ta pravilnik.

Za družinske člane po tem pravilniku se štejejo osebe, določene v veljavnih predpisih s področja socialnega varstva.

5. člen

Občina zagotavlja sredstva za dodelitev enkratnih denarnih pomoči socialno ogroženim v proračunu občine, v programu »Socialno varstvo«. Denarne pomoči se dodeljujejo od sprejema proračuna za tekoče leto do porabe predvidenih proračunskih sredstev in po zaporedju vloženih popolnih vlog v tekočem letu.

II. Vrste denarni h pomoči

6. člen

(vrste denarnih pomoči)

Enkratne denarne pomoči so:

1. izredna denarna pomoč,

2. pomoč pri plačilu šolske prehrane,

3. šolske pomoči,

4. pomoč pri plačilu letovanja otrok,

5. pomoč pri plačilu prehrane dojenčkov.

III. OPREDELITEV NAMENA IN VIŠINE DENARNIH

POMOČI TER UPRAVIČENCEV

1. IZREDNA DENARNA POMOČ

7. člen

(namen pomoči)

Izredna denarna pomoč je namenjena reševanju trenutne socialne/materialne ogroženosti oziroma stiske upravičenca. Utemeljena socialna/materialna ogroženost je posledica okoliščin, ki ogrožajo ali bi lahko ogrožale preživetje posameznika oziroma družine.

8. člen

(višina pomoči)

Izredna denarna pomoč se s sklepom župana lahko odobri največ do višine 400,00 EUR. V izjemnih primerih je izredna denarna pomoč lahko povečana do 100 %.

Izredna denarna pomoč se lahko posameznemu upravičencu dodeli največ dvakrat letno.

9. člen

(upravičenci)

Upravičenci za izredno denarno pomoč so občani in njihovi družinski člani s stalnim prebivališčem v občini, ki izpolnjujejo vsaj enega izmed naslednjih pogojev, kar dokazujejo z veljavnimi listinami:

- nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, potem ko so izčrpali vse možnosti za pridobitev sredstev za preživljanje z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja iz drugih virov, denarnih nadomestil, denarnih pomoči in dajatev po predpisih s področja socialnega varstva, zdravstvenega varstva in jih nihče ni dolžan preživljati;

- imajo hudo bolnega otroka, katerega zdravljenje zahteva dodatne visoke stroške;

- se na podlagi spleta neugodnih okoliščin (dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, naravne ali druge nesreče ipd.) znajdejo v takšni finančni situaciji, da ne morejo poravnati najnujnejših obveznosti,

- so trenutno ostali brez vsakršnega dohodka in čakajo na uveljavitev denarne socialne pomoči ali druge oblike prejemkov.

2. Pomoč pri plačilu šolske prehrane

10. člen

(namen pomoči)

Socialno ogroženim učencem občina subvencionira plačilo šolske prehrane z namenom zagotavljanja redne prehrane med poukom.

11. člen

(način plačila in višina pomoči)

Občina sofinancira šolsko prehrano mesečno na osnovi izstavljenih računov s strani Osnovne šole Sveta Trojica. Število upravičencev do pomoči in višina subvencije šolske prehrane sta odvisna od razpoložljivih proračunskih sredstev in se določita na začetku šolskega leta s sklepom župana.

12. člen

(upravičenci)

Do pomoči pri plačilu šolske prehrane so upravičeni učenci s stalnim bivališčem v občini, ki obiskujejo Osnovno šolo Sveta Trojica in katerih starši so prejemniki socialno varstvenih pomoči po veljavnih predpisih, v primeru ko sredstva ministrstva, pristojnega za šolstvo, ne zadoščajo za subvencioniranje šolske prehrane učencem, ki izpolnjujejo kriterije za dodelitev sredstev.

Izjemoma se lahko na predlog Centra za socialno delo Lenart, Osnovne šole Sveta Trojica ali Krajevne organizacije Rdečega križa Sveta Trojica prizna pravica do subvencije plačila šolske prehrane tudi posameznim drugim izrazito socialno ogroženim učencem.

3. Šolske pomoči

13. člen

(namen pomoči)

Socialno ogroženim učencem občina subvencionira plačilo šolskih pomoči z namenom zagotavljanja potrebnih šolskih učbenikov.

14. člen

(višina pomoči in način plačila)

Občina sofinancira šolske pomoči na podlagi izstavljenih računov s strani Osnovne šole Sveta Trojica. Višina pomoči je odvisna od razpoložljivih proračunskih sredstev in števila upravičencev ter se določi s sklepom župana.

15. člen

(upravičenci)

Do pomoči za nakup šolskih učbenikov so upravičeni učenci Osnovne šole Sveta Trojica s stalnim prebivališčem v občini in katerih starši so prejemniki socialno varstvenih pomoči po veljavni zakonodaji.

Izjemoma se lahko na predlog Centra za socialno delo Lenart,

Osnovne šole Sveta Trojica ali Krajevne organizacije Rdečega križa Sveta Trojica prizna pravica do šolskih pomoči tudi posameznim drugim izrazito socialno ogroženim učencem.

4. Pomoč pri plačilu letovanja otrok

16. člen

(namen pomoči)

Občina v okviru svojih možnosti sofinancira letovanje otrokom iz socialno ogroženih družin, ki se letovanja drugače ne bi mogli udeležiti.

17. člen

(višina pomoči in način plačila)

Letovanje otrok se subvencionira v višini in obsegu, ki sta določena s sklepom župana, glede na razpoložljiva proračunska sredstva in število upravičencev. Sofinanciranje letovanja otrok se izvede s plačilom predhodno odobrenega deleža stroška letovanja za upravičence po računu, ki ga občini predložijo organizatorji letovanj.

18. člen

(upravičenci)

Do pomoči pri plačilu letovanja otrok ima pravico vsak otrok do izpolnjenega 16. leta starosti s stalnim prebivališčem v občini, za katerega se v postopku ugotovi, da je zaradi izkazanega socialnega stanja njegove družine upravičen do pomoči.

5. Pomoč pri plačilu prehrane dojenčkov

19. člen

(namen pomoči)

Občina sofinancira prehrano dojenčkov do 6. meseca otrokove starosti, v primeru dietne prehrane pa do dveh let otrokove starosti z namenom zagotavljanja otroške prehrane otrok iz socialno ogroženih družin.

20. člen

(višina pomoči in način plačila)

Občina povrne stroške otroške prehrane na podlagi predloženih plačanih računov upravičencev skladno s sklepom župana o upravičenosti do sofinanciranja prehrane dojenčkov, upravičeni višini in trajanju sofinanciranja.

21. člen

(upravičenci)

Do sofinanciranja prehrane dojenčkov so upravičeni starši s stalnim prebivališčem v občini, ki so prejemniki socialno varstvenih pomoči oziroma je v postopku ugotovljeno, da so socialno ogroženi.

III. POSTOPEK UVELJAVLJANJA DENARNE POMOČI

22. člen

Upravičenci oziroma njihovi zakoniti zastopniki podajo pisno

zahtevo za dodelitev denarnih pomoči.

23. člen

Vlagatelj mora pisni zahtevi priložiti naslednja dokazila:

- potrdilo o stalnem prebivališču z družinskimi člani;

- kopijo odločbe o dohodnini za preteklo leto za upravičenca in osebe, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu;

- potrdilo o šolanju za tekoče šolsko leto za dijake oz. študente;

- potrdila o obstoju utemeljenih okoliščin, na podlagi katerih upravičenec uveljavlja pravico do enkratne denarne pomoči (zdravniški izvidi, odločba o stopnji invalidnosti, izvid zdravniške komisije I. stopnje ali Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije o morebitnih trajnih obolenjih, potrdilo osebnega zdravnika glede zdravstvenega letovanja otroka, potrdila o šolanju otrok, potrdilo o nesposobnosti za pridobitno delo, potrdilo Zavoda RS za zaposlovanje – o brezposelnosti, listine pristojnega sodišča o začetku postopka razveze, obvestilo o preživnini, otroški dodatek, štipendija, subvencija najemnine, plačilni nalogi in drugi dokumenti, na podlagi katerih upravičenec uveljavlja pravico do enkratne denarne pomoči ipd.);

- kopijo obvestila o višini preživnine, otroškega dodatka, denarne socialne pomoči;

- potrdilo o višini denarnih sredstev na transakcijskem računu upravičenca za obdobje zadnjih treh mesecev pred vložitvijo vloge.

Pri odmeri enkratne denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki upravičenca in družinskih članov, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu in so jih prejeli v zadnjih treh mesecem pred vložitvijo vloge za dodelitev denarne pomoči.

Dediščine in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade ipd.) se v letu, ko so izplačani, štejejo v dohodek v sorazmernem deležu za tri mesece.

Pridobljeno premoženje upravičenca v nepremičninah in premičninah do trenutka nastopa socialne ogroženosti ne vpliva na odločitev, če to premoženje ne ustvarja prihodkov oz. ni likvidno.

24. člen

O določitvi višine in nakazilu denarne pomoči odloči občinska uprava občine, na podlagi dokazil in dejstev, ki izhajajo iz vloge ter pridobljenih mnenj strokovnih institucij, kot so socialne in zdravstvene službe, policija, zavod za zaposlovanje ipd.

Občinska uprava uporabi pri ugotavljanju dejstev, ki so potrebna za odločitev, prosto presojo. O dodelitvi ali zavrnitvi enkratne denarne pomoči odloči z odločbo.

Zoper odločbo občinske uprave občine je dovoljena pritožba pri županu občine v roku 15 dneh od prejema odločbe.

25. člen

Enkratna denarna pomoč se nakaže na osebni račun vlagatelja/ice.

Kadar je to potrebno za zagotovitev cilja pomoči, se lahko denarna pomoč nakaže na drugi račun, ki ga skupaj dogovorijo vlagatelj/ica in občina oz. se pomoč dodeli v materialni obliki.

26. člen

Občinska uprava je upravičena od upravičenca zahtevati dokazila o namenski rabi sredstev denarne pomoči, v kolikor obstaja dvom o njihovi porabi.

V kolikor upravičenec ne predloži dokazil o namenski porabi sredstev denarne pomoči oziroma je ugotovljeno, da upravičenec ni namenski porabil sredstev denarne pomoči, ne more v nadaljnjih 18-ih mesecih od prejema denarne pomoči ponovno pridobiti sredstev denarne pomoči, že prejeto enkratno denarno pomoč pa mora vrniti.

IV. KONČNA DOLOČBA

27. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 0340-1/2009

Datum: 28. maj 2009

Župan

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Darko Fras, univ. dipl. prav., s. r.