New Page 2

Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS št. 32/93), 26. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS št. 32/93), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS št. 72/93), 33. ter 79. člena Statuta Občine Ajdovščina (Glasilo št. 4/95) je Svet Občine Ajdovščina na seji dne 21. 3. 1996 sprejel

ODLOK

O GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽBAH V

OBČINI AJDOVŠČINA

1.     člen

S tem odlokom se za dejavnosti, ki so gospo­darske javne službe (v nadaljevanju javne službe) v Občini Ajdovščina, določa način njihovega opravljanja.

Kot javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne lokalne javne službe varstva okolja, dejavnosti, ki so kot javne službe določene z drugimi zakoni in dejavnosti, ki so z zakonom ali dosedanjimi odloki občine določene kot dejavnosti posebnega družbenega pomena na področjih materialne infrastrukture.

2.     člen

Občina s posameznimi odloki podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več javnih služb, oziroma podrobneje določi elemente iz 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah.

Občinski svet je pri sprejemanju odločitev na področju javnih služb dolžan zagotavljati, da se javne službe izvajajo v okviru funkcionalno in prostorsko zaokroženih oskrbovalnih sistemov.

3.     člen

Javne službe se opravljajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov in norma­tivov, ki jih sprejmejo pristojni ministri.

4.     člen

Na območju občine Ajdovščina se kot javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:

1. oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda,

2. odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda,

3. ravnanje s komunalnimi odpadki,

4. odlaganje ostankov komunalnih odpadkov,

5. javna snaga in čiščenje javnih površin,

6. urejanje javnih poti, površin za pešce in zelenih površin,

7. urejanje ulic, trgov,

8. vzdrževanje in urejanje cest, ki niso razvrščene med magistralne in regionalne ceste,

9. urejanje pokopališč in oddajanje v najem pros­torov za grobove,

10. pogrebne storitve in storitve v zvezi z upepeljevanjem,

11. pregledovanje, nadzorovanje in čiščenje kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov, zaradi varstva zraka,

12. deratizacija in dezinfekcija javnih površin in objektov,

13. oskrba s plinom iz lokalnega omrežja,

14. oskrba s toplotno energijo iz lokalnega omrežja, ki zajema proizvodnjo in distribu­cijo toplotne energije,

15. urejanje javnih parkirišč in garažnih hiš,

16. plakatiranje in obešanje transparentov,

17. urejanje in vzdrževanje javnih tržnic in sejmišč,

18. javna razsvetljava v naselju, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin v naselju.

5.  člen

Javne službe iz prejšnjega člena se opravljajo na celotnem območju občine, dokler se s predpi­som iz 2. člena tega odloka za posamezno javno službo ne določi drugače

Dejavnosti, ki so navedene v točkah 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 in 11 prejšnjega Člena so obvezne lokalne javne službe, ostale dejavnosti pa so izbirne javne službe.

6.     člen

Infrastrukturni objekti in naprave, potrebni za izvajanje javnih služb so: - objekti in naprave za oskrbo naselij, s pitno

vodo in požarno vodo,

- objekti in naprave za dovajanje padavinskih voda in za odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih voda,

- objekti in naprave za odstranjevanje komunal­nih odpadkov,

- javni parki, nasadi, drevoredi, zelenice in javna otroška igrišča,

- pločniki, hodniki za pešce, peš poti, ulice, trgi in druge javne površine v naseljih,

- javne prometne površine s pripadajočimi objekti, napravami in opremo, razen magistral­nih in regionalnih cest,

- pokopališča, pokopališki objekti in naprave,

- omrežje in naprave za distribucijo plina,

- objekti in naprave za oskrbo naselij s toplotno energijo,

- javna parkirišča in garažne hiše,

- javna oglasna mesta,

- javne tržnice in sejmišča,

- omrežje in naprave javne razsvetljave.

Z odloki, s katerimi občina uredi način opravljanja javnih služb, se podrobneje opre­delijo objekti in naprave, namenjeni za izvajanje javnih služb, ki so lastnina občine, določijo objekti, ki so javno dobro, uredi način njihove rabe ter druga vprašanja, povezana z infrastrukturami objekti in napravami.

7.     člen

Javne službe, ki so opredeljene v 4. členu tega odloka, se v občini Ajdovščina izvajajo na naslednji način:

1. dejavnosti iz 1., 2., 3., 4., 5., 6. in 7. točke opravlja občinsko javno podjetje

2. dejavnosti iz 18. točke opravlja javno podjetje s področja elektrogospodarstva

3. dejavnosti iz 8., 9., 10., 14., 15,, 16. in 17. točke opravlja občinsko javno podjetje, ali pa se zagotavljajo z dajanjem koncesij osebam zasebnega prava

4. dejavnosti iz 11., 12. in 13. točke se zagotavljajo z dajanjem koncesij osebam zasebnega prava.

8. člen

Ustanoviteljske pravice do javnega podjetja izvršuje Svet Občine Ajdovščina. V primeru skupnega javnega podjetja dveh ali več občin izvršuje občina ustanoviteljske pravice na način, določen v ustanovitvenem aktu.

9.     člen

Poleg primerov, ko se Občina Ajdovščina povezuje z drugimi občinami zaradi zahteve po zagotavljanju izvajanja javne službe v okviru funkcionalno in prostorsko zaokroženih oskrboval­nih sistemov, se lahko povezuje z drugimi občinami tudi zaradi smotrnosti enotnega izvajanja javne službe na področju skupnega ustanavljanja in orga­niziranja javnih podjetij, podeljevanja koncesij in izbire koncesionarjev, enotnega določanja posebnih pogojev za izvajanje dejavnosti ter zagotavljanja in uporabo javnih dobrin in nadzora nad izvajalci javnih služb.

10.  člen

Strokovnotehnične, organizacijske in razvoj­ne naloge na področju javnih služb, ki se nanašajo na:

- razvoj, načrtovanje in pospeševanje javnih služb,

- investicijsko načrtovanje in gospodarjenje z objekti in napravami, potrebnimi za izvajanje javnih služb,

ustanavljanje in organiziranje javnih podjetij in podeljevanje koncesij ter izbor koncesionarja, strokovni nadzor nad izvajalci javnih služb, financiranje javnih služb opravlja občinska uprava.

Občinska uprava opravlja tudi naloge, ki se nanašajo na določanje pogojev in dajanje soglasij k dovoljenjem za posege v prostor in okolje, če ti zadevajo infrastrukture objekte in naprave javnih služb ter na dajanje predpisanih dovoljenj za priključitev na te objekte in naprave, če ni to kot javno pooblastilo preneseno na izvajalce javnih služb.

Naloge v zvezi z razvojem, načrtovanjem in pospeševanjem javnih služb ter v zvezi z investi­cijskim načrtovanjem in gospodarjenjem z objekti in napravami, potrebnimi za izvajanje javnih služb, lahko občinska uprava poveri za to usposobljeni organizaciji ali podjetju.

11.  člen

Storitve javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive, se financirajo iz cene, ki jo plačujejo njihovi uporabniki glede na količino porabe.

Predlog cene posamezne storitve pripravi izvajalec javne službe in ga s potrebno doku­mentacijo predloži občinskemu svetu.

Občinski svet lahko določi, da se cene za uporabo javnih dobrin določijo diferencirano po ka­tegoriji uporabnikov in količini porabljenih ali nudenih javnih dobrin ter rednosti njihove uporabe.

12. Člen

Storitve javnih služb, pri katerih ni mogoče ugotoviti njihovega uporabnika, ali katerih uporaba ni izmerljiva, se financirajo iz proračunskih sredstev.

13. člen

Zaradi zagotavljanja varstva uporabnikov javnih dobrin, se za posamezno ali več javnih služb oblikuje svet uporabnikov javnih dobrin, ki ga ustanovi Svet občine.

Svet občine tudi zagotavlja materialne in tehnične pogoje za delo sveta uporabnikov javnih dobrin.

14. člen

Svet uporabnikov javnih dobrin daje pripombe in predloge v zvezi z izvajanjem javnih služb Svetu občine, ki ga je dolžan o svojih stališčih in ukrepih obvestiti.

Sestavo, delovno področje in podrobnejše pristojnosti ter pravice sveta uporabnikov določi akt o njegovi ustanovitvi.

15. člen

Dokler ne bodo pristojni ministri sprejeli predpisov iz 3. člena, oziroma ne bo občina z odloki iz 2. člena odloka podrobneje predpisala način izvajanja javnih služb, se uporabljajo določbe predpisov, izdanih na podlagi 41. člena Zakona o komunalnih dejavnostih, kot tudi določbe drugih veljavnih podzakonskih aktov.

Do sprejetja odlokov iz prejšnjega odstavka nadaljujejo krajevne skupnosti vsaka na svojem območju z izvajanjem tistih javnih služb, ki so jih kot komunalne dejavnosti posebnega družbenega pomena izvajale do uveljavitve zakona o javnih službah, oziroma se javne službe izvajajo v dosedanjih organizacijskih oblikah.

16. člen

Evidentiranje infrastrukturnih objektov, naprav oz. omrežja ter mobilnih in drugih sred­stev, ki so namenjena izvajanju dejavnosti javnih služb in so postali lastnina Občine Ajdovščina, prenos teh sredstev in informacijske baze na občino ter ureditev razmerij med občino in izva­jalci iz 7. člena tega odloka glede uporabe teh objektov in naprav, se izvede najkasneje v roku enega leta od dneva uveljavitve tega odloka.

17. člen

Občinska uprava izvede postopek za ustanovitev sveta uporabnikov javnih dobrin v roku enega leta od dneva uveljavitve tega odloka.

18. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu.

 

Številka: 353/01-4/96

Datum: 22. 3. 1996

PREDSEDNIK SVETA Nikolaj LIČEN