New Page 1

 

Na podlagi 10. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) in na podlagi 15. člena statuta Občine Žetale (Uradni list RS, št. 18/99) je Občinski svet občine Žetale na redni seji dne 13. 9. 2000 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o istovetnostnih simbolih Občine Žetale

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Občina Žetale ima svoj grb, zastavo, potrditvene prvine (štampiljke, žig in pečat), župansko verigo (občinsko himno) ter občinski praznik.

 

 

Vsebino, obliko in uporabo določa župan, kolikor ni drugače določeno z drugimi členi.

 

 

Istovetnostni simboli občine predstavljajo in označujejo pripadnost Občine Žetale.

 

 

Simboli se uporabljajo v skladu z določbami tega odloka, njihova uporaba ne sme škodovati ugledu in dostojanstvu Občine Žetale.

 

 

2. člen

 

 

Izvirniki istovetnostnih simbolov se hranijo:

 

 

– v HVS registru (Heraldično veksilološki in sigilografski register) pod nadzorom Arhiva Slovenije,

 

 

– v registru društva Heraldica Slovenica, oziroma Heraldika d.o.o., ki je simbole ustvarila,

 

 

– v arhivu Občine Žetale.

 

 

3. člen

 

 

Simbolov se ne sme avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako ne zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec za označevanje blaga in storitev. Kot izjemno pa so simboli avtorsko zavarovani pred nedovoljenimi posegi v njihovo vsebino in videz po ustanovi (Heraldika, d.o.o) oziroma osebi, ki je simbole ustvarila.

 

 

4. člen

 

 

Za pravilno uporabo simbolov in pravilno izvajanje tega odloka je odgovoren direktor občinske uprave (tajnik občine), ki daje potrebna pojasnila, sprejema prošnje za uporabo simbolov, izvaja odločbe o uporabi simbolov, vodi evidenco izdanih odločb, ter opravlja druga strokovno administrativna opravila.

 

 

5. člen

 

 

Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati ime in naslov uporabnika grba, opis tehnike (offset tisk, sito tisk, pero risba ali druge vrste tiska, suha tehnika, rezbarjenje, fotografija ipd). in naklado. Če gre za označbo prireditve, mora prosilec v prošnji opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, za katero prosi, da se dovoli uporaba simbolov.

 

 

Prosilec mora dokumentacijo iz prejšnjega odstavka tega člena predložiti pri Občinski upravi občine Žetale v dveh izvodih. Tiskane materiale, ki vsebujejo istovetnostne simbole občine ali dele le-teh, mora prosilec predložiti vodstvu občine na vpogled še pred distribucijo.

 

 

6. člen

 

 

V odločbi, s katero se dovoljuje uporaba simbolov, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba samo za določen namen ter na določen rok do katerega je uporaba dovoljena. Izdano dovoljenje lahko izdajatelj odločbe prekliče, če ugotovi, da uporabnik ne upošteva pogojev, navedenih v odločbi oziroma dovoljenju, če ne skrbi za primeren videz simbolov ali, če s svojim ravnanjem škoduje ugledu občine. O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan občine.

 

 

7. člen

 

 

Gospodarske družbe, zavodi, društva, ustanove in druge pravne osebe, ter samostojni podjetniki posamezniki, ki imajo sedež v Občini Žetale, lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporaba simbolov oziroma njihovih atributov v okviru njihove dejavnosti, in to:

 

 

1. v njihovi firmi oziroma podjetju,

 

 

2. v njihovem zaščitnem znaku (kot tiski in kot aplikacije na raznovrstnih osnovah, samostojni bedžih, našitkih na oblačilih...),

 

 

3. v obliki brošur in spominkov (v kulturi in turizmu),

 

 

4. v tiskanih in zvočnih izvedbah tako za kulturne in prosvetne namene, kot v ekonomsko propagandnih namenih v sredstvih javnega obveščanja.

 

 

O pomembnosti, časovnem veku, ter o pogojih uporabe simbolov v zgoraj navedenih primerih odloča Občina Žetale.

 

 

Uporaba simbola (grba) Občine Žetale v njegovi celoti, se dovoljuje izjemoma samo tistim ustanovam, ki imajo javno pooblastilo za izvajanje posebnih nalog iz pristojnosti občine.

 

 

II. GRB

 

 

8. člen

 

 

Opis grba, splošno: s cinastim rezom deljeni ščit – zgoraj zlata Mihaelova tehtnica na zelenem polju, spodaj zoreči sad pravega kostanja med dvema listoma v zeleni barvi na zlatem polju.

 

 

Blazon: grb Občine Žetale je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike.

 

 

Cinasti rez s petimi cinami deli ščit v zeleno in zlato polje: v prvo polje je na srednjo cino vertikalno postavljen zlati Mihaelov meč, ki nosi srebrno Mihaelovo tehtnico z zlatima skodelama. V dnu drugega polja je simetrično razprta dvojica dveh zelenih listov pravega kostanja (Castanea sativa), izmed katerih raste vertikalno zoreča zelena ježica z dvema rdečima sadoma pravega kostanja.

 

 

Zlati trak, ki ga nosi ščit na svojih zunanjih robovih, lahko služi le kot grbovni okras.

 

 

Upodobitev grba v izrisu, črnobelem odtisu, pečatni grafiki (in miniaturi), v heraldični šrafuri in v barvah skupaj z barvnimi kodami, so sestavni del mape z istovetnostno simboliko, ki je lahko priloga tega odloka.

 

 

9. člen

 

 

Grb občine se uporablja:

 

 

V potrditvenih prvinah ter v vseh oznakah občinskih organov na območju Občine Žetale.

 

 

V prostorih in na poslopju sedeža občine, na sejah občinskega sveta, na listinah, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih za službene namene uporablja župan Občine Žetale oziroma za predstavljanje po občini pooblaščene osebe.

 

 

Z grbovnim okrasjem okrašen grb se uporablja ob svečanih priložnostih, grb z grbovnim okrasjem se lahko uporablja na vseh uradnih priznanjih občine, kot so to plakete, tabelna priznanja, kipci itd.

 

 

V drugih primerih pod pogoji tega odloka.

 

 

10. člen

 

 

Grb občine se lahko uporablja: ob mednarodnih, državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah in javnih shodih, na katerih se občina predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov.

 

 

11. člen

 

 

Ko se grb uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani. Izjemoma sme biti na desni strani grba druge slovenske občine ali grba tuje države oziroma občine, kadar se ta grb uporablja ob uradnem obisku predstavnikov zgoraj imenovanih institucij.

 

 

Ko se grb uporablja z več drugimi grbi oziroma znaki, je praviloma:

 

 

1. v sredini kroga – kadar so grbi in znaki razvrščeni v krogu,

 

 

2. v sredini polkroga – kadar so grbi razvrščeni v polkrogu,

 

 

3. na čelu kolone – kadar so grbi in znaki razvrščeni v koloni,

 

 

4. na prvem mestu oziroma gledano od spredaj, na levi strani – kadar so grbi in znaki razvrščeni v vrsto,

 

 

5. na čelu skupine – kadar so grbi in znaki razvrščeni v skupine.

 

 

Ko se uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije se uporablja po določilih zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije, ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94, v nadaljevanju: zakon).

 

 

12. člen

 

 

Grba ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovan obledelih barv ali kako drugače neprimeren za uporabo, ki mora biti prilagojena normam o javnem redu tako, da ne krni ugleda Občine Žetale.

 

 

III. ZASTAVA

 

 

13. člen

 

 

Opis zastave, splošno: zastava Občine Žetale

 

 

Zastava Občine Žetale je zelena z rumenim srednjim kvadratnim poljem, ki nosi glavni atribut občinskega grba. Razprto ježico pravega kostanja med dvema zelenima kostanjevima listoma.

 

 

Opis: zastava Občine Žetale je pravokotne oblike, razmerje višine zastavine rute »V« proti njeni dolžini »L« = 1 : 2,5.

 

 

Zastavina ruta je vertikalno razdeljena na tri po višini enaka, po dolžini pa neenaka barvna polja, od katerih sta prvo in tretje (zadnje) polje v zeleni, srednje, kvadratno polje pa je v rumeni barvi; v sredini srednjega kvadratnega polja stoji glavni atribut iz občinskega grba: šopek iz dveh zelenih listov pravega kostanja (Castanea sativa) z napol razprto zeleno ježico v kateri sta vidna dva rdeča kostanja.

 

 

Podoba atributa ne sme biti manjša od dveh tretjin (2/3) višine zastavine rute in ne večja od osem desetin (8/10) imenovane višine.

 

 

Detajlni prikaz razmerij zastavinih polj in kode njenih barv so sestavni del mape z istovetnostno simboliko, ki je lahko priloga tega odloka.

 

 

14. člen

 

 

Horizontalno zastavino ruto izvešamo na vertikalni drog oziroma njegovo sidrno vrv. Drog je lahko tudi nagnjen, vendar kot med drogom in ravnino (horizontalo) ne sme biti manjši od 45 kotnih stopinj. Če je zastavina ruta horizontalne zastave napeta ali pripeta poševno, kot njenim spodnjim kotom in ravnino (horizontalo) ne sme biti večji od 45 kotnih stopinj.

 

 

Atribut je napram prejšnjemu zaobrnjen za devetdeset kotnih stopinj zato, da je upodobljen v svojem naravnem položaju. Zgornjemu primerna je tudi njena uporaba, sicer analogna uporabi horizontalne zastave.

 

 

15. člen

 

 

Uporaba zastave:

 

 

1. ob prazniku občine,

 

 

2. ob jubilejih, pomembnejših kulturnih in športnih prireditvah občinskega pomena, komemoracijah ...,

 

 

3. ob obisku uradnih delegacij mednarodnih in domačih organizacij in lokalnih skupnosti,

 

 

4. ob drugih podobnih priložnostih.

 

 

V primerih navedenih v drugi točki člena se zastava izvesi na poslopjih, javnih zgradbah oziroma mestih, kjer je prireditev.

 

 

Župan občine lahko odredi, da se zastava občine izvesi tudi na drugih zgradbah, zlasti ob slovesni seji občinskega sveta, prazniku občine, slovesni ali kulturni prireditvi, pomembni za občino ali kadar predstavniki občine sprejmejo uradne obiske.

 

 

Zastava občine se izvesi tudi v času sklepanja zakonskih zvez v prostorih, kjer se sklepajo zakonske zveze, v primeru žalovanja pa se zastava izvesi na pol droga.

 

 

Zastava se lahko izvesi tudi ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije na način, ki ga določa zakon.

 

 

Zastave se izvesijo v času praznikov in prireditev navedenih v 14. členu tega odloka in se odstranijo najkasneje 24 ur za tem, ko je prenehal razlog, zaradi katerega so bile izvešene.

 

 

Zastava Občine Žetale je stalno izvešena na občinskem poslopju.

 

 

16. člen

 

 

Način uporabe zastave Občine Žetale v različnih priložnostih in primerih, je analogen načinu izpostavljanja grba občine, obravnavanih v 11. členu tega odloka.

 

 

Ko je zastava izvešena skupaj z dvema ali več zastavami (lahko tudi na prekrižanih drogovih), mora biti, gledano od spredaj, drog z zastavo Občine Žetale (oziroma vrh droga z zastavo) postavljen na desno pred druge zastave.

 

 

Določbe o izvešanju veljajo le za izvešanje zastav na območju Občine Žetale.

 

 

Ko se zastava izveša skupaj z zastavo Slovenije, veljajo za način izvešanja določbe zakona.

 

 

17. člen

 

 

Zastave ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovana, obledelih barv, strgana, zmečkana ali umazana, ter na način, ki je v nasprotju z javnim redom ali tako, da krši ugled Občine Žetale.

 

 

IV. POTRDITVENE PRVINE

 

 

18. člen

 

 

Občinske štampiljke so izdelane po ustreznem državnem predpisu in so okrogle oblike z dvojno zunanjo obrobo premera 35 mm, v okviru katerih je v zgornjem polkrogu v pisavi »times« izpisano ime »Žetale«, v spodnjem polkrogu pa geslo štampiljke. Med obema napisoma stoji ločilno znamenje – vinjeta. V sredini štampiljke je upodobljen grb Občine Žetale.

 

 

19. člen

 

 

Od potrditvenih prvin ima Občina Žetale štampiljke z naslednjimi gesli:

 

 

– župan   (premer 35 mm)

 

 

– občinska uprava  '

 

 

– občinski svet'  

 

 

– volilna komisija '

 

 

– nadzorni odbor   '

 

 

– mala potrditvena štampiljka občinske uprave (seecret, premer je 20 mm)

 

 

– srednja štampiljka Občina Žetale (virmanska, premer je 25 mm).

 

 

20. člen

 

 

Uporabo in hrambo občinskih štampiljk določi župan s posebnim aktom.

 

 

V. ŽUPANSKA VERIGA

 

 

21. člen

 

 

Predmetno je županska veriga iz bolj ali manj žlahtne (»srebrne« ali »zlate«) kovine, umetelno skovana in pletena okrasna veriga. Županji oziroma županu je položena preko ramen tako, da je speta na hrbtni strani, na prsih pa jo spenja kolajna z vgraviranim napisom ter barvnim občinskim grbom.

 

 

Pojmovno je županska veriga:

 

 

– simbol zaupanja občanov v izvoljeno osebo – osebnost županje oziroma župana,

 

 

– simbol zaupanja občinstva v vodstvo občine, ki jo županja-župan zastopa in predstavlja,

 

 

– simbol županove odgovornosti svojemu občinstvu,

 

 

– simbol županove odgovornosti višjim državno upravnim forumom.

 

 

22. člen

 

 

V naši državni ureditvi podeljuje svojemu županu ta simbol časti občinstvo.

 

 

23. člen

 

 

Uporaba

 

 

Županova dolžnost je, da odet z župansko verigo nastopa na vseh svečanostih občinskega, medobčinskega, regijskega, državnega in meddržavnega pomena, posebno kadar gre za nastope, kjer je župan dolžan predstavljati svojo skupnost in zastaviti svoja stališča. V občinskem merilu so to naslednje priložnosti, slavnostne občinske seje, posvetne in cerkvene svečanosti, proslave kot npr. napovedi, začetki ali končanja javnih del ne glede na prisotnosti funkiconarjev in občinstva. V medobčinskem, regijskem in državnem merilu je župan dolžan s simbolom svoje časti ovrednotiti predvsem svečani čas nekega dejanja. Ko vrhunec svečanosti preide v družabni del prireditve, lahko župan svoj simbol – verigo odloži v etui in odda v hrambo, obdrži pa svoj drugi redni znak župana, župansko priponko (bedž).

 

 

24. člen

 

 

Tako kot župan naj tudi občinski svetniki in uslužbenci občine, svoje priponke zaradi gostov in občinstva častno nosijo ves čas svoje prisotnosti na prireditvah.

 

 

Priponke ostanejo županu, članom občinskega sveta in uslužbencem občine v trajno last.

 

 

VI. NADZOR NAD ISTOVETNOSTNIMI SIMBOLI

 

 

25. člen

 

 

Izvajanje določb tega odloka nadzoruje tajnik občinske uprave občine in inšpekcijske službe.

 

 

VII. OBČINSKA PRIZNANJA

 

 

26. člen

 

 

Občina Žetale podeljuje naslednje priznanje:

 

 

1. »ČASTNI OBČAN«, ima pomen priznanja za življenjsko delo posameznika,

 

 

2. »PRIZNANJE OBČINE ŽETALE«, ima pomen priznanja za dosežke v obdobju zadnjega leta,

 

 

3. »ZLATA PLAKETA OBČINE ŽETALE«, ima pomen priznanja za pomembne enkratne dosežke na različnih področjih ustvarjalnosti v obdobju zadnjega leta,

 

 

4. »PRIZNANJE ŽUPANA OBČINE ŽETALE«, ima pomen osebnega priznanja za dosežke na kulturno-prosvetnem, izjemoma pa tudi na katerem drugem področju ustvarjalnosti v obdobju zadnjega leta.

 

 

27. člen

 

 

Kandidate za 1., 2. in 3. stopnjo priznanja lahko predlagajo občani posamezniki ali pa tudi skupine občanov. Kandidate za 4. stopnjo priznanja lahko izbere župan po lastni presoji.

 

 

28. člen

 

 

O podelitvi priznanj 1., 2. in 3. stopnje odloča občinski svet, ki ima funkcijo komisije za odlikovanje in priznanja. Vsa priznanja se vpisujejo v posebno evidenco – register, ki vsebuje naslednje podatke:

 

 

– zaporedno številko vpisa,

 

 

– vrsto priznanja,

 

 

– podatke o predlagatelju,

 

 

– podatke o prejemniku,

 

 

– podatke o sklepu občinskega sveta,

 

 

– kratek povzetek sklepa o podelitvi priznanja,

 

 

– kraj in datum vročitve priznanja.

 

 

29. člen

 

 

Najvišje častno priznanje Občine Žetale je »ČASTNI OBČAN«. Listina je priznanje posamezniku za njegovo življenjsko delo. Podeljuje se jo za tiste trajne dosežke na znanstvenem, ekonomskem, kulturnem, razvojnem, vzgojno-zobraževalnem, športnem, naravovarstvenem, humanitarnem ali še na katerem drugem področju dela posamezniku, ki je s svojim delovanjem tako prispeval k razvoju, ugledu in uveljavitvi Občine Žetale, da ima to trajni pomen.

 

 

Priznanje »ČASTNI OBČAN« se lahko podeli tudi drugemu občanu ali tujcu, vendar največ po en primer na leto.

 

 

Imenovano priznanje obsega umetniško izdelano listino v velikosti F= (najmanj) A3, na kateri je besedilo sklepa, s katerim je priznanje podeljeno. Krasi pa jo grb občine, ter štampiljka, oziroma pečat občine. Priznanje »ČASTNI OBČAN« naj bo namenu primerno uokvirjeno.

 

 

30. člen

 

 

Drugo največje občinsko priznanje je »PRIZNANJE OBČINE ŽETALE«. Ta listina se podeljuje tistim posameznikom ali skupini ljudi, ki so dosegli izjemne uspehe in dosežke na družbenoekonomskem, znanstvenem, tehničnem, kulturnem in drugih področjih ustvarjalnosti dela v obdobju zadnjega leta. Priznanje naj ima značaj spodbude občanom ali tudi tujcem za takšno nadaljnje tvorno delo, ki ima poseben pomen za razvoj in napredek Občine Žetale.

 

 

Ta priznanja vsebujejo utemeljitev sklepa s katerim je priznanje podeljeno. Listino krasi občinski grb s štampiljko ali pa pečatom, izdelano umetniško na F = A3 in je namenu primerno uokvirjena. Podeljujejo se vsako leto, vendar v največ treh primerih.

 

 

31. člen

 

 

»ZLATA PLAKETA OBČINE ŽETALE« ima pomen priznanja za enkratne pomembne dosežke na že v zgoraj imenovanih področjih. Zlata plaketa je pozlačena barvna kovinska plošča z natisnjenim ali vgraviranim besedilom utemeljitve s katero je bila podeljena ter z občinskim grbom na njeni sredini. Njena velikost je 25 x 25 cm, preda se jo položeno v posebni šatulji, spremlja jo odločba o priznanju. Zlato plaketo lahko prejmejo posamezniki, skupine občanov ali pravne osebe, podeli se lahko vsako leto, izjemoma največ v treh primerih.

 

 

32. člen

 

 

»PRIZNANJE ŽUPANJE-ŽUPANA OBČINE ŽETALE« ima pomen osebnega priznanja in pohvale po prvem človeku v občini. Podeljuje se posameznikom, mlajšim občanom, v posebnih primerih tudi ostalim, bodisi na letnem prazniku bodisi priložnostno.

 

 

Priznanje obsega pozlačeno priponko z občinskim grbom, podobno priponkam občinskih svetnikov, le z drugačno osnovo in drugačnim napisom. Izroča se ga v za to primerni šatulji, spremlja ga listina z zapisom o priznanju-pohvali župana. Kot dodatek k temu priznanju se lahko izroči še knjižno darilo s posvetilom župana prejemniku. Priznanje se lahko podeljuje vsako leto, vendar le izjemoma v največ treh primerih.

 

 

VIII. KAZENSKA DOLOČBA

 

 

33. člen

 

 

Z denarno kaznijo 200.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, ki:

 

 

1. uporablja simbole v nasprotju s tem odlokom ali tako, da kvari ugled Občine Žetale,

 

 

2. uporablja simbole brez dovoljenja,

 

 

3. uporablja simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo.

 

 

Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.

 

 

Z denarno kaznijo 30.000 SIT se kaznuje fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

IX. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI

 

 

34. člen

 

 

Pravne in fizične osebe, ki v svoji dejavnosti uporabljajo različne upodobitve simbola Občine Žetale, morajo v roku enega leta videz in uporabo simbola prilagoditi določilom tega odloka.

 

 

35. člen

 

 

Ta odlok se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

 

 

 

 

Št. 062-02-0017/2000-4

 

 

Žetale, dne 13. septembra 2000.

 

 

Župan

Občine Žetale

Anton Butolen l. r.