New Page 1

Na podlagi 129. v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora – ZUreP-3 (Ur. l. RS, št. 199/21) in na podlagi 25. člena Statuta Občine Hoče-Slivnica (UGSO, št. 61/18, 67/20) je župan Občine Hoče-Slivnica dne 7. 9. 2022 sprejel naslednji

 

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA DEL OBMOČJA PO 02 V K.O. ZGORNJE HOČE

 

1. člen

(splošno)

(1) S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja PO 02 v k.o. Zgornje Hoče (v nadaljevanju OPPN).

(2) Pravna podlaga za izdelavo OPPN je Zakon o urejanju prostora (Ur. l. RS, št. 199/21; v nadaljevanju ZUreP-3) in ostali relevantni predpisi.

(3) Pobudnik in investitor je lastnik zemljišča. Pripravljavec je Občina Hoče Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče. Izdelovalec OPPN je družba URBIS d. o. o. Maribor, Partizanska c. 3, 2000 Maribor.

 

2. člen

(razlogi in izhodišča za pripravo OPPN)

(1) Pobudnik, investitor in lastnik zemljišč, želi na obravnavanem območju, na parcelah in delih parcel številka: 265/2, 272/1, 274/2, 274/3,v k.o. 697 Zgornje Hoče, zgraditi enostanovanjsko stavbo, z vso potrebno prometno, komunalno in energetsko ureditvijo.

Velikost zemljišča je 4.485 m2.

(2) Skladno z Občinskim prostorskim načrtom (OPN Hoče-Slivnica) leži območje na stavbnih zemljiščih, z oznako prostorske enote PO 02, s podrobnejšo namensko rabo SSps – območja prostostoječe stanovanjske pozidave. Osnovno dejavnost predstavlja bivanje in dejavnosti gospodinjstev. Vrste dopustnih stavb so enostanovanjske in dvostanovanjske stavbe.

Predvideni poseg in načrtovane ureditve so skladne z namensko rabo, ki je predvidena na območju predmetnih zemljišč. Za uresničitev predvidenega posega je potrebno izdelati občinski podrobni prostorski načrt (krajše OPPN).

Zaradi navedenega je Občina Hoče Slivnica začela s postopkom sprejemanja OPPN.

(3) Z OPPN se podrobneje določi arhitekturne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev, parcelacija zemljišč, etapnost izvedbe prostorske ureditve, če bo ta potrebna, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro.

 

3. člen

(območje in predmet načrtovanja)

(1) Predmetno območje obsega parcele in dele parcel: 265/2, 272/1, 274/2, 274/3, v k.o. 697 Zgornje Hoče v skupni izmeri 4.485 m2. Območje obdelave se lahko v samem postopku priprave OPPN tudi spremeni z namenom, da se zagotovijo celovite urbanistične, funkcionalne in prometne ureditve.

(2) Območje se nahaja v jugozahodnem delu Zgornjih Hoč, tik ob Polani, vzhodno od regionalne ceste RT 929 – Hoče – Pohorska vzpenjača.

Dostopnost je omogočena z regionalne ceste, odsek 1332. Območje je v naravi nepozidano, poraščeno s travnatimi površinami, v severovzhodnem delu se nahaja ribnik. Na južni, severni in zahodni strani meji na travnate površine. Na vhodni in delno jugovzhodni strani meji na gozdne površine in na neobdelana kmetijska zemljišča.

(3) Predmet priprave OPPN je določitev podrobnejših izvedbenih pogojev za gradnjo stavbe, zunanjo ureditev ter za priključevanje na prometno, komunalno, energetsko in ostalo infrastrukturo. V OPPN se prikažejo tudi vplivi in povezave s sosednjimi enotami urejanja prostora.

(4) V OPPN se lahko vključijo tudi druge ureditve na podlagi zahtev nosilcev urejanja prostora kot tudi ostale pobude v območju, če se bo za to pokazala potreba.

 

4. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Strokovne rešitve načrtovanih prostorskih ureditev obravnavanega območja se izdelajo v sklopu izdelave OPPN. V sklopu izdelave, se po potrebi oz. na podlagi usmeritev nosilcev urejanja prostora (NUP) zagotovijo tudi vse potrebne strokovne podlage oz. rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro ter morebitne potrebne uskladitve teh rešitev v zvezi z izdanimi smernicami in mnenji ter drugimi zahtevami pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

5. člen

(mnenje o CPVO)

Predhodno je bilo pridobljeno mnenje Zavoda RS za varstvo narave območna enota Maribor št. 3563-0206/2022-4 z dne 22. 8. 2022 s katerim se ocenjuje, da presoje sprejemljivosti vplivov izvedbe plana v naravo na varovana območja ni treba izvesti.

 

6. člen

(vrsta postopka in okvirni roki za pripravo OPPN)

(1) Priprava OPPN se izvede v postopku kot je za OPPN predpisan v ZUreP-3 v 129. členu v povezavi s členi od 118 do 124.

(2) Terminski plan priprave in sprejemanja OPPN je predvidoma naslednji:

·   posredovanje izhodišč za pripravo OPPN pristojnemu zavodu za ohranjanje narave o obveznosti izvedbe presoje vplivov na okolje – 30 dni,

·   po prejemu mnenja ZRSVN priprava in objava sklepa o pripravi OPPN v uradnem glasilu – 15 dni,

·   posredovanje sklepa o pripravi OPPN skupaj z mnenjem ZRSVN na MOP za pridobitev ID številke – 30 dni,

·   priprava osnutka OPPN, objava le-tega na spletu in poziv nosilcem urejanja okolja prostora (NUP) ter zainteresirani javnosti da podajo prva mnenja k osnutku – 30 dni,

·   po prejemu mnenj NUP priprava dopolnjenega osnutka OPPN in elaborata ekonomike – 15 dni,

·   objava dopolnjenega osnutka OPPN in elaborata ekonomike na spletni strani občine,

·   objava javnega naznanila o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka OPPN in elaborata ekonomike na krajevno običajen način v svetovnem spletu,

·   javna razgrnitev dopolnjenega osnutka OPPN in elaborata ekonomike po pridobitvi mnenj v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine) in na krajevno običajen način – 30 dni v času trajanja javne razgrnitve – 30 dni,

·   prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka OPPN na občinskem svetu (sestavni del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike) – seja občinskega sveta,

·   priprava stališč do pripomb in predlogov javnosti – 15 dni po zaključku javne razgrnitve,

·   javna objava stališč zavzetih do pripomb in predlogov javnosti, v prostorskem informacijskem sistemu in na krajevno običajen način – 7 dni po potrditvi stališč s strani župana,

·   na podlagi sprejetih stališč priprava predloga OPPN – 15 dni,

·   objava predloga OPPN na svetovnem spletu in poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenem gradivu predloga OPPN – 30 dni od prejema poziva,

·   priprava predloga OPPN, usklajenega s pridobljenimi mnenji – 7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora,

·   druga obravnava in sprejem predloga OPPN na občinskem svetu – seja občinskega sveta

·   objava odloka v uradnem glasilu,

Priprava končnega elaborata OPPN – v času do začetka veljavnosti odloka,

·   posredovanje končnega OPPN ministrstvu, pristojnemu za prostor – 7 dni po pridobitvi končnega elaborata OPPN.

Navedeni terminski plan je okviren. Zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremeni, saj pripravljavec akta na to ne more vplivati. Roki faz, ki niso v pristojnosti Mestne občine Maribor, so odvisni od pogodbenih razmerij naročnik – načrtovalec.

 

7. člen

(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci)

(1) Nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo in se usklajujejo v postopku priprave OPPN glede načrtovanih prostorskih ureditev iz njihove pristojnosti, so:

1.    RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova 17, 2000 Maribor.

2.    Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor, Pobreška 20, 2000 Maribor.

3.    RS, Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat RS za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Maribor, Gregorčičeva ulica 19, 2000 Maribor.

4.    Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

5.    Zavod za gozdove RS, OE Maribor, Tyrševa ulica 15, 2000 Maribor.

6.    RS, Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana.

7.    Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova 61, 1000 Ljubljana.

8.    Elektro Maribor d. d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor.

9.    Nigrad d. o. o., Zagrebška cesta 30, 2000 Maribor.

10.   Mariborski vodovod d. d., Jadranska cesta 24, 2000 Maribor.

11.   Plinarna Maribor d. o. o., Plinarniška ulica 9, 2000 Maribor.

12.   Telekom Slovenije d. d., PE Maribor, Titov cesta 38, 2000 Maribor.

13.   Občina Hoče-Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče.

Ustrezna gradiva nosilcem urejanja prostora in drugim udeležencem posreduje pripravljavec oziroma načrtovalec po pooblastilu pripravljavca.

(2) Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je treba vključiti tudi druge nosilce urejanja prostora, se jih vključi v postopek.

(3) Če nosilci urejanja prostora aktov in podatkov iz prvega odstavka tega člena v rokih, ki jih določa ta zakon, ne dajo, se šteje, da jih nimajo. V nadaljevanju postopka priprave prostorskega akta ni treba upoštevati aktov in podatkov, izdanih po izteku roka, upoštevajo pa se vse zahteve, ki jih za pripravo teh aktov določajo področni predpisi.

 

8. člen

(načrt vključevanja javnosti)

Zaradi velikosti območja in opredeljene podrobnejše namenske rabe je v postopku predvideno samo z zakonom predpisano sodelovanje javnosti z javno razgrnitvijo in javno obravnavo dopolnjenega osnutka OPPN in okoljskega poročila, če bo le-to izdelano in obveščanje o postopku priprave OPPN na spletnih straneh občine.

 

9. člen

(obveznosti investitorja in izdelovalca OPPN ter drugih udeležencev)

(1) Vse obveznosti financiranja v zvezi z izdelavo OPPN in izdelavo vseh potrebnih strokovnih podlag, vključno morebiti potrebnega okoljskega poročila in dodatno potrebnih strokovnih rešitev, če se zanje izkaže potreba v postopku izdelave OPPN nosi investitor.

(2) Naročnik mora v pogodbenem razmerju z izbranim izdelovalcem OPPN zagotoviti, da bo le-ta izdelan v skladu z veljavno zakonodajo.

(3) Izdelovalec OPPN zagotovi ustrezna gradiva oz. obliko gradiv za posamezne faze izdelave in sprejema OPPN in objavo v prostorsko informacijskem sistemu, v ustrezni analogni in digitalni obliki. Za obravnavi na občinskem svetu ter za javno razgrnitev in javno obravnavo je potrebno oddati gradivo v eni analogni in enem digitalnem izvodu ter pet izvodov povzetka gradiva. Končni elaborat mora biti oddan v dveh izvodih v analogni obliki ter v dveh izvodih v digitalni obliki, ki je predpisana za objavo v prostorsko informacijskem sistemu. Digitalna in analogna oblika morata biti skladni, kar načrtovalec potrdi z izjavo.

(4) Naročnik zagotovi udeležbo načrtovalca na javni obravnavi, sejah komisije za okolje in prostor ter na sejah Občinskega sveta – kot poročevalca.

 

10. člen

(objava in začetek veljavnosti sklepa)

(1) Sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

(2) Občina sklep skupaj z izhodišči za pripravo OPPN javno objavi na spletnih straneh občine Hoče-Slivnica.

 

Številka: 35000-0032/2022-8

Datum: 7. 9. 2022

 

 

Občina Hoče-Slivnica

 

dr. Marko Soršak, župan