New Page 2

Na podlagi 64. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/2000, 51/02, 72/05) in 16. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 11/99, 7/01) je Občinski svet na svoji 28. seji, dne 27. 10. 2005 sprejel

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

STATUTA OBČINE ORMOŽ

 

1. člen

V prvem odstavku 1. člena statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož št. 11/99, 7/01) se besedilo »Gradišče pri Ormožu« zamenja z besedo »Gradišče«.

Za besedilom »Sv. Tomaž« se doda beseda »Svetinje«.

 

2. člen

V drugem  odstavku 2. člena statuta  se za besedo »Strezetina« doda beseda »Svetinje«.

V osmem odstavku 2. člena statuta  se besedilo »Gradišče pri Ormožu« zamenja z besedo »Gradišče«

 

3. člen

V 16. členu statuta se spremeni dvanajsta alinea tako, da se glasi:

» - na predlog župana odloča o poklicnem opravljanju funkcije podžupana«.

V 16. členu statuta se spremeni devetnajsta alinea tako, da se glasi:

»imenuje predstavnika občine v sosvet Načelnika Upravne enote«.

V 16. členu statuta se za enaindvajseto  alineo doda nova alinea, ki se glasi:

»- na ustavno sodišče vlaga zahteve za presojo ustavnosti in zakonitosti, če meni, da je vsebina vložene zahteve za razpis referenduma v nasprotju z ustavo in zakonom«.

 

4. člen

Za 33. členom statuta se doda nov člen, ki se glasi:

»33 a člen

Če je občinski svet razpuščen, opravlja nujne naloge iz njegove pristojnosti v času do izvolitve novega občinskega sveta župan. Župan mora svoje odločitve predložiti v potrditev novoizvoljenemu občinskemu svetu takoj, ko se ta sestane na prvi seji«.

 

5. člen

34. člen statuta  se spremeni tako, da se glasi:

"Za pomoč pri opravljanju nalog župana ima občina najmanj enega podžupana. Podžupana imenuje izmed članov občinskega sveta župan, ki lahko podžupana tudi razreši.

Podžupan pomaga županu pri njegovem delu ter opravlja posamezne naloge iz pristojnosti župana, za katere ga župan pooblasti.

Podžupan, ki ga določi župan, če pa ga ne določi pa najstarejši podžupan nadomešča župana v primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti. 

V času nadomeščanja opravlja podžupan tekoče  naloge iz pristojnosti župana in tiste naloge, za katere ga župan pooblasti.

V primeru predčasnega prenehanja mandata župana opravlja funkcijo župana do razpisa nadomestnih volitev podžupan, ki ga določi župan, razen če je razrešen. Če župan ne določi kateri podžupan bo začasno opravljal funkcijo župana, oziroma če je razrešen, odloči občinski svet, kateri izmed članov občinskega sveta bo opravljal to funkcijo.

Do izvolitve novega župana opravlja podžupan oziroma član občinskega sveta, ki je določen za začasno opravljanje funkcije župana, nujne naloge iz pristojnosti župana.

Podžupan oziroma član občinskega sveta, ki je določen za začasno opravljanje funkcije župana nima pravice glasovati za odločitve občinskega sveta.

V soglasju z županom se lahko podžupan odloči, da bo funkcijo opravljal poklicno. O poklicnem opravljanju funkcije podžupana odloči občinski svet na predlog župana«.

 

6. člen

2. odstavek 41. člena statuta se spremeni tako, da se glasi:

»Poleg zadev iz letnega programa dela lahko Nadzorni odbor sprejme sklep, da se opravi nadzor oziroma obravnava zadeve na predlog občinskega sveta ali župana.

 

Za 2. odstavkom 41. člena statuta se doda nov 3. odstavek, ki se glasi:

» Z letnim programom se določi predviden obseg nadzora, predvidena vsebina in časovno obdobje nadzora, cilji posameznega predvidenega nadzora, člani nadzornega odbora, ki bodo izvedli nadzor ter predvidena poraba časa za nadzor«.

 

7. člen

Za 41. členom statuta se doda nov člen, ki se glasi:

»41. a člen

Nadzorni odbor za vsako izvedbo nadzora na svoji seji izda sklep o uvedbi posameznega nadzora, ki ga vroči nadzorovani osebi. Sklep o izvedbi nadzora vsebuje predvsem določitev nadzorovane osebe, vsebino in obseg nadzora, predvideni čas izvedbe nadzora, odločitev o tem, ali bo nadzor opravljen pri nadzorovani osebi ali na seji nadzornega odbora, dokumente, ki jih bo pregledal ter določilo, ali bo nadzor opravil posamezni član nadzornega odbora ali celoten nadzorni odbor, glede na okoliščine primera pa lahko vsebuje tudi druge sestavine.

V skladu z izdanim sklepom o uvedbi nadzora se opravijo ustrezna dejanja nadzora, ki se ustrezno dokumentirajo. Na njihovi podlagi nadzorni odbor po opravljenem nadzoru pripravi osnutek poročila o nadzoru. Ta vsebuje navedbo nadzorovane osebe, predmeta nadzora, obdobja nadzora, ugotovitve nadzora in predloge oziroma priporočila nadzornega odbora, glede na okoliščine primera pa lahko vsebuje tudi druge sestavine.

Vsak član nadzornega odbora ima pravico od nadzorovane osebe zahtevati in dobiti podatke, ki so mu potrebni pri opravljanju njegovih nalog, če podatkov na njegov predlog ne zahteva nadzorni odbor. Nadzorovana oseba je nadzornemu odboru dolžna preložiti vso potrebno dokumentacijo v roku, ki ga glede na obsežnost in zahtevnost priprave določi nadzorni odbor.

Osnutek poročila o nadzoru se vroči nadzorovani osebi, ki lahko da nanj ugovor v roku, ki ga določi nadzorni odbor. Rok, ki ga določi nadzorni odbor, je odvisen od obsežnosti predmeta nadzora in ugotovitev oziroma priporočil, v vsakem primeru pa ne sme biti krajši od 8 dni in ne daljši od 30 dni.

Nadzorni odbor pripravi in izda končno poročilo o nadzoru čim prej, najpozneje pa v roku 15 dni po preteku roka za ugovor oziroma po vloženem ugovoru nadzorovane osebe. Poročilo o nadzoru mora vsebovati vse sestavine, ki so določene z drugim in tretjim odstavkom tega člena, v primeru danega ugovora pa še opredelitev  nadzornega odbora do vseh navedb, ki jih v svojem ugovoru da nadzorovana oseba.«

 

8. člen

42. člen statuta se spremeni tako, da se glasi:

»Končno poročilo je nadzorovana oseba dolžna obravnavati in sicer najpozneje v roku dveh mesecev po vročenem končnem poročilu. Pred obravnavo lahko notranji revizor prouči nepravilnosti, ki jih je ugotovil nadzorni odbor. Vsako končno poročilo nadzornega odbora mora na seji obravnavati Občinski svet, na kateri mora biti prisoten tudi župan. Pri drugih nadzorovanih osebah mora poročilo nadzornega odbora obravnavati najvišji organ upravljanja.

Občinski svet in župan, če nadzorovana oseba ni občina pa tudi odgovorna oseba nadzorovane osebe, so dolžni nadzornemu odboru pisno sporočiti svoj odziv na končno poročilo. Pisni odziv vsebuje opredelitev do tega, ali končno poročilo in v njem vsebovana priporočila in mnenja nadzorovana oseba sprejema ali ne, kakor tudi katere ustrezne popravljalne ukrepe je navedeni organ v skladu s svojimi pristojnostmi sprejel. S posebnimi pisnimi sporočili morajo občinski svet, župan in odgovorna oseba druge nadzorovane osebe nadzorni odbor obveščati tudi o izvajanju in rezultatih sprejetih ukrepov.

Če notranji revizor, občinska uprava, ministrstvo ali drugi strokovnjaki utemeljeno dvomijo v pravilnost in primernost končnega poročila nadzornega odbora, mora občinski svet, župan in odgovorna oseba nadzorovane osebe svojemu pisnemu sporočilu priložiti tudi pisni dokument, s katerim je ugotovljen utemeljen dvom v pravilnost in primernost končnega poročila nadzornega odbora.

Če nadzorni odbor v okviru svoje pristojnosti ugotovi hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, ki so opredeljene v poslovniku, mora o teh kršitvah v roku 15 dni obvestiti pristojno ministrstvo in Računsko sodišče RS«.

 

9. člen

3. odstavek 45. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu, na podlagi izdelanega letnega programa nadzora in na njegovi podlagi izdelanega finančnega načrta nadzornega odbora, ki ga nadzorni odbor predloži do roka, določenega z navodilom za pripravo proračuna«.

 

10. člen

47. člen statuta se spremeni tako, da se glasi:

»Občinska uprava opravlja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge ter naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb iz občinske pristojnosti«.

 

11. člen

Spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati 15. dan po objavi v Uradnem vestniku občine Ormož.

 

Številka: 00100-00008/2005 7 10

Ormož, dne 27. 10. 2005

                                                                                            Župan Občine Ormož

Vili Trofenik l.r.